27e JAARGANG VRIJDAG 10 APRIL 1936 No. 29 LAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIBR1NOBN ÈN OMSTREKEN AS PI RIN PASCHEN. EEN PAASCHPAKKET. „WIERINGERMEER" WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN T# BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 begint I rheumatiek! Eerst steekt het hier, f dan steekt het daar. r Wie deze eerste symp- tomen merkt, neme deze raad ter harte: t product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bancfbuisjeii van 20 tabl. 70 et», en oranjezakje» van 2 tabl. a 10 ctf. Paschen, het feest der verrijzenis des Hee- ren, van Zijn wondervolle opstanding uit den dood, is er wel een Christelijk feest, dat zoo sterk tot de verbeelding spreekt, dat zoo vol inhoud is Zeker, ook Kerstmis heeft zijn diepe beteekenis voor den geloovigen mensch, het raakt onmiddellijk zijn gemoed, het is een herdenking vol poëzie, het is een kost baar bezit, waarvan hij nimmer afstand zou willen doen, hoeveel te minder, waar het zelfs door van het Christendom ver vreemden in eere wordt gehouden maar 't Paaschfeest geeft toch nog stof tot dieper overdenking, omdat het zoo juist past in het mysterie van ons eigen leven. Lijden, geestelijk en lichamelijk, dood zij zijn ons aller deel, zij zijn de doem van het menschelijk bestaan, zij zouden er ook het onoplosbaar raadsel van zijn, als de hoop op een blijde verrijzenis tot een beter leven niet bestond en zelfs in de bitterste benau wing niet levendig bleef. En hoe heeft de Goddelijke Meester hierin het voorbeeld willen zijn. Geen smart, of Hij heeft ze willen lijden en als dood verkoos hij de meest wreede, de meest schandelijke de armoede tot het uiterste een kribbe Zijn wieg en zelfs geen steen om het moede hoofd op te laten rusten de zielepijn tot het uiterste de zijnen namen Hem niet aan, verraden door Zijn, leerlingen^ eenzaam in Zijn doodstrijd, zoodat Hij, Wien legioenen engelen ten dienste stonden, de bittere klacht niet weerhouden kon„Mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten," verguisd tot Zijn laat- sten ademtocht lichaamspijn tot het uiter ste de wreedste folteringen door ruwe soldaten maar daarna dan ook de opstan ding in de uiterste glorie. Leest het Evangelieverhaal van den Paasch - morgen. Het is zoo sober. De dood is over wonnen, Christus is triumfator, maar er klinkt geen geschetter van bazuinen, er zijn geen jubelende volgelingen, die den overwin naar in" een zegetocht, duizendmaal in ent housiaste blijdschap den intocht in Jerusa- lem overtreffend, den Heiland naar de stad terugvoeren. Slechts weinigen, enkele vrou wen, enkele leerlingen hebben getuigen mo gen zijn van het wonder, doch dat is vol doende geweest en het kon niet anders. Want want wat den Paaschmorgen geschiedde, was geen aardsche zege, het verlossingswerk, dat in de verrijzenis zijn glorierijke bekroning vond, slaakte geen aardsche boeien, maakte geen einde aan aardsche onderdrukking, het is een overwinning geweest, van hooger orde en de jubel daarover blijft besloten in de menschenziel, die zich verlost en vrijgemaakt weet door Jezus bloed en die daardoor de kracht gekregen heeft door het lijden te gaan tot de zegepraal. En die jubel is er des te waarachtiger om. Onze tijd is er een van groote zorgen en diep leed, zoo ernstig, dat de vraag zich in moedelooze oogenblikken kan opdringen, of uitredding nog wel mogelijk is. Onder zulke omstandigheden heeft het gebeuren van den Paaschdag ons meer misschien nog dan an ders te zeggen. Niets heeft ter wereld ooit hopeloozer gele ken dan op Goeden Vrijdag de stichting van het Godsrijk op aarde. Een grondiger vernie tiging van deze stichting in haar eersten op gang was niet denkbaar. De Meester als een misdadiger gevangen, veroordeeld en gedood, zijn volgelingen verjaagd, het uitgestrooide zaad vertrapt. Naar menschelijke berekening was hier het einde en nog wel een einde in schande. En toch wat dit droeve slot van het verheven drama een glorievolle opgang. Dit was het, omdat een hooger plan dan men schelijke berekening eraan ten grondslag lag. Welnu een Christen weet sinds de tragedie van Golgotha, welke plaats lijden en nood innemen in de beschikkingen Gods ten op zichte van den mensch. En Hij weet, dat in berusting gedragen leed hoe dan ook tot een opstanding uit den dood der ziel voert. Voor hem is de Paasch jubel onaf scheidenlij k ver bonden aan de rouw van den Goeden Vrij dag. Na lijden verblijden, na de nederlaag de overwinning, na den dood de verrijzenis. Wij mogen dan nog te midden der moeilijkhe den, en zorgen staan, de toekomst moge dan nog zoo duister lijken, de Paaschklokken zijn het Halleluja, zijn de verkondigers van hoop, de verwekkers van nieuwen moed, de bood schappers van eene twijfellooze belofte Maar voor allen mogen zij zijn de opwekking tot een geestelijke opstanding met Christus, Wiens verheerlijking een nieuw en troostend licht zal afstralen in onze harten. De planters vonden, dat hij het drin ken overdreef. En als op Sumatra de planters zoo iets van iemand zeggen, kan men gerust aannemen, dat hij geen geheelonthouder is. Erwin Kuhlmann overdreef het in derdaad. Zijn sterk lichaam van stoe- ren Germaan - hij kwam uit Beieren - had tot nu toe stand gehouden tegen alle aanvallen van het klimaat, maar de drank beheerschte hem, richtte hem langzaam te gronde. Wat was het, dat hem dreef tot dit onzinnige drinken Heimwee Of knaagde nog iets anders aan hem Niemand wist het. Hij scheen gestudeerd te hebben. Men vraagt elkander niet veel over het verleden onder planters. Zoovelcn zijn eronder, die hier hun laatste droo- men en illusies komen begraven. Men leeft in het heden, zooveel men kan, op een. plantage. Erwin is een goed assis tent, hij weet met de koelies om te gaan. is niet bang uitgevallen, maar nooit ruw en onbillijk. In weerwil van zijn geslotenheid is hij ook onder de collega's bemind. Maar toch blijft hij een vreemde tusschen hen. Speciaal op de dagen, dat hij naar Medan komt waar de planters, die in de omgeving werken, nu en dan hun eenige genoe gens zoeken dansen, drinken, spe len Als hij dan in een der twee groote hotels zit, en als dan juist de mail aankomt, als allen het hebben over hun post, over de berichten van thuis, van bekenden uit Europa, ver duistert zijn gezicht. Hij antwoordt slechts kortaf en lacht bitter, als ie mand hem vraagt, of er nooit post voor PAASCHKLANKEN. Klokgelui klinkt blij en galmend In de klare luchten schalmend, Van de hooge torentransen, Waar de speelsche zonneglansen In gedartel zich vermeien, Zich als kinderen verblijen Om het feest van licht en leven, Dat de winter heeft verdreven Paschen Klokgeklepel kleppert vreugdig Over 't Lenteland, dat jeugdig Is ontwaakt op Paaschdag-morgen Waar vergeten zijn de zorgen Van de doodsche grauwe dagen Met hun felle wintervlagen, Waar de landelijke vrede Ademt in de stille bede Paschen Klokgelui zingt in de harten, Die vergeten zijn de smarten Van een troosteloos verleden In de zonneschijn van 't heden Lijken oude droeve dingen Vluchtige herinneringen, Die als ijle rook vervagen In de schoonste aller dagen Paschen Klokgelui klinkt langs het water, Dat met keuvelend geklater Op 't wachtend strand komt spoelen; Straks zal Lente-vreugde joelen In der menschen blije stemmen Niets toch kan de vreugde remmen Om het jong herboren Leven, Dat zijn jaarlijksch feest gaat geven: Paschen BU1TENLANDSCH NIEUWS. PANIEK IN EEN CABARET. 22 Personen gedood. Tijdens een cabaret-voorstelling te Louisville in Kentucky (U.S.A.) vatten de gordijnen op het tooneel vlam door vonken, welke uit een met vuurwerk geladen pistool waren gespat. Er ont stond een paniek onder de 300 aanwe zigen, met wie niets gebeurd zou zijn, indien zij rustig waren blijven zitten. In het gedrang werden 22 personen ge wond, van wie zes ernstig. Een man beweert in de opwinding een porte feuille met 500 dollar te zijn kwijtge raakt. Dood door gas. In de Kopenickstrasse te Berlijn werden reparaties in een keuken ge daan. Het gascomfoor was midden in de keuken geplaast. Des nachts is de strakgespannen slang van het com- foor afgeraakt en de buren vonden den volgenden ochtend de drie bewoners van het huis dood in hun bedden. De geheime la met goud. In het dorp Poischwitz in Silezië kreeg een meubelmaker een meubel stuk ter reparatie. Toen zijn leerling met het meubel bezig was. viel er plot seling een la uit. Tegelijkertijd rolden een gouden horloge en 200 gouden tien en twintigmarkstukken van voor den oorlog over den vloer. De patroon gaf aan den leerling het gouden horloge en verzocht hem, over de vondst te zwij gen. De leerling nam het horloge aan, doch zweeg; niet. De patroon is nu in staat van be schuldiging gesteld wegens verduiste ring. De crematie van Hauptmann. Een groote menigte nieuwsgierigen had zich in de omgeving van het Fish- pond crematorium verzameld, waar bij den geëlectrocuteerden Hauptmann de laatste plechtigheden werden ver richt door het tweetal geestelijken, dat hem gedurende zijn lange gevan genschap geestelijken bijstand had ver leend. Bij de crematie waren aanwezig de vrouw van Hauptmann, advocaat Lloyd Fisher en een vroegere vrien din des huizes, Greta Haenkcle. Tevo ren had een beeldhouwer uit Holly wood het crematoruim bezocht en een doodenmasker van Hauptmann geno men. De asch van Hauptmann zal waar schijnlijk naar zijn moeder in Duitsch land worden gezonden. GEMEENTE WIERINGEN. N.V. „WA CO"-HOORN Met ingang van Zondag 5 April gewgzigde dienstregeling. Volledige dienst- en tariefregelingen ver krijgbaar bij de chauffeurs a 5 cent. Vergadering van Hoofd-Ingelanden Polder Waard Nieuwland (Wieringen.) In één der zalen van Hotel de Haan te H.-Ho.ef had Woensdag j.1. te 2 uur een vergadering plaats van Hoofd-Inge landen. Voorz. de heer J. Breebaart Kz. (van Winkel,) secr. de heer O. J. Bos- ker te Wieringen. Voorz. opent deze vergadering en de notulen worden na voorlezing goedge keurd. Er wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken 1. Van Gedep. Staten een circulaire inzake de nood in de boomkweeke- rijen. Het polderbestuur wordt opge dragen bij eventueele bestellingen ge bruik te maken van in Nederland ge kweekt materiaal. 2. Een circulaire van den Bond van Waterschappen in N.-H. betreffende 'n nieuwe uitgave van het boek „De Wa terschappen in N.-H." door D. Kooiman Dit werk wordt bijzonder aanbevolen. 3. .Een schrijven van denzelfden Bond inzake de nieuwe P.E.N.-tarie- ven voor bemalings-inrichtingen in deze provincie. Er is een vergelijk ge maakt tusschen electr. bemaling en bemaling door middel van Diesel motoren. Bij de tegenwoordige olie prijs van f 3.- zouden de kosten onge veer overeenkomen. Bij een olieprijs van b.v. f 5.- per 100 Kg. welke prijs in den toekomst niet denkbeeldig is, zouden de kosten van een bemaling met Diesel-motoren aanmerkelijk hoo ger zijn. Nog om verschillende andere redenen, adviseert het bestuur van den Bond met het P.E.N. een overeen komst volgens de nieuwe tarieven aan te gaan. Door het Bestuur wordt ech ter besloten bij het P.E.N. aan te drin gen op verlaging der vaste lasten, die voor dezen polder nog ruim f 600.- per jaar bedragen. 4. Wordt gelezen een schrijven van het Gem.-bestuur van Wieringen i.z. schaderegeling van de toegebrachte schade aan den Hoofdweg tijdens de omlegging van het verkeer bij de ver nieuwing van het wegdek van de Ge meenteweg. De polderbesturen van Waard Nieuwland en het Heemraad schap Wieringen zullen tezamen van Rijk en Gemeente f 4.000.- ontvangen. Bedoelde polder-besturen zullen met dit voorstel accoord gaan. 5. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken i.z. Rijks-susidie- verleening voor Waterschapswerken, uit te voeren in werkverschaffing. Voor 't uitmaken, verbreeden en ver diepen van de hemalingstocht langs de landen van het Gemaal tot de West hoek, zal f 3.600.- subsidie worden ver leend. Zeer binnenkort zal met dit werk een aanvang worden gemaakt. Een schrijven van den Directeur- Generaal der Zuiderzee-werken i.z. het beschikbaar stellen voor de Ingelanden van een los- en laadsteiger in de Oever- sche vaart tegenover de Hippoiyius- hoeverweg. Voor 't gebruik van dezen steiger zal een recognitie van f 25.- per jaar betaald moeten worden. Dijkgraaf en Heemraden worden ge machtigd hiertoe de noodige overeen komsten met de Directie der Zuider zee-werken en de Wieringermeer-direc tie aan te gaan. 7. Naar de verschillende inschrij vers voor het sloopen van de polder molen zal een onderzoek worden inge steld. De rekening en verantwoording (dienstjaar 1935, en de begrooting over 't dienstjaar 1936 worden goedgekeurd. De lasten moesten blijven bepaald op f 15.50 p. H.A. Wordt besloten met het Heemraad schap Wieringen ©en overeenkomst aan te gaan tot het gezamenlijk doen dempen van een gedeelte der Stroeër- uitwatering uit te voeren met Rijks subsidie in werkverschaffing. De noo dige stukken zijn bereids ter beoordee ling ingezonden aan de Rijks-Commis sie voor werkverschaffing in Noord- Holland te Haarlem. Wordt medegedeeld dat de heeren J. Bosker en Jac. Tijsen Mzn. in ver band met hun leeftijd niet langer zit ting in het Bestuur konden blijven ne men. In hun plaats bij enkele candidaat stelling worden gekozen de heeren W. hem komt. - Ik heb een streep gezet onder al les, zei hij eens, Duitschland Ik heb geen vaderland meer. Je vaderland, dat is per slot van rekening niet een land, dat is het huis, waar je bent ge boren, je ouders, je vrienden, je fami lie Uit Als ik met verlof ga, denk ik een reis door Amerika te maken, dat interesseert me veel meer. En dan drinkt hij, drinkt drinkt. Heimelijk heeft men medelijden met hem. Zij zwijgen, als hij spot met hun vreugde wanneer de mail komt met hun ilusies over een aanstaand verlof in het vaderland. Ze doorzien zijn spot en hij voelt dat en drinkt nog be- zetener, verbeten, verbitterd. Hoe zou dat zijn, als hij een brief kon lezen in zijn eenzame woning, in de voorgalerij, terwijl de insecten zoe mend zwermen om zijn lamp. Dood sche stilte rondom, stilte, die hem soms drukt. Maar dan zal hij rustig en vredig zijn. Al schreven ze hem en kel maar, dat ze nog allemaal leven, dat er hun iets aangelegen ligt, of hij nog leeft. Maar zijn brief komt niet de maan den en de jaren vergaan, weldra komt zijn verloftijd hij bereidt zich inder daad erop voor, die in Amerika door te brengen. Op een avond komt hij dronken naar huis van Medan, hoewel hij zich voorgenomen had niet te drinken, nu hij 'n gast heeft. Een jonge controleur. Holman, woont sinds eenige dagen hij hem op de plantage. Vroeger heeft hij al eens bij den Duitscher gelogeerd, ze konden toen goed met elkaar opschie ten. Erwin voelt zich verplicht, nuch ter te zijn, zoolang hij blijft, vooral daar Holman een solide mensch is. Binnenkort verwacht hij zijn vrouw, die als „handschoentje" over komi. Erwin schaamt zich een beetje, dat hij toch bezweken is voor zijn drank zucht en is blij, als de djongos hem ver telt, dat toe wan Holman nog niet thuis is. Breng ijswater, beveelt hij, gaat in een van de schommelstoelen zitten en wischt zich het voorhoofd af. De tuin voor hem danst, de contouren ver vagen, alles wankelt en glijdt heen en weer voor zijn oogen. IJswater zal hem misschien ontnuchteren. Plotseling hechten zijn oogen zich aan een voorwerp, op de tafel. Wat is dat Verbeelding Aarzelend strekt hij een hand uit. Een postpakket Vandaag is de mail aangekomen, maar een pakket voor hem Hij voelt zich eensklaps duizelig worden. In koorts- achtigen haast rukt hij de touwtjes los, opent het papier, staart een tijdje naar den in houd een Paaschei. Als Holman thuiskomt, zit zijn gast heer in een schommelstoel en staart naar een Paaschei, dat op tafel staaf. Hij ziet er anders uit dan gewoonlijk. Het is, alsof een masker van zijn ge zicht viel. Lijnen van bitterheid zijn weggewischt, zijn oogen stralen van kinderlijke vreugde, zijn stem siddert, maar niet van dronkenschap. Hij kijkt Holman aan en zegt zacht Ik wist niet dat het Paschen was, ik dacht er niet aan. Wat merk je er hier van lente Ik zeg je dit in ver trouwen, weet je ik heb vroeger stommiteiten uitgehaald, thuis in Duitschland. Mijn ouders hebben een boel ellende met me gehad. Later heb ben mijn broers en zusters me zelfs verweten, dat door mijn schuld moe der betrekkelijk jong is gestorven. En Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Belastingzaken. Administratiefs, Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. toen ik wegging, heeft niemand me weggebracht, niemand heeft me ge schreven, nu al vijf jaar lang. Ik was koppig en schreef ook niet, wou niet de eerste zijn. wou m'n kop niet buigen en schuld bekennen. En kijk nou hebben ze me een Paaschei gestuurd We vierden thuis altijd Paschen, het was een heel feest met eieren zoeken en allerlei grappen je begrijpt, een groot gezin We hingen als kinde ren allemaal erg aan elkaar Daar om sturen ze me nu dit Paaschei, als een teeken, dat het weer goed is tus schen ons, weer als vroeger dat ik toch nog bij hen behoor Nu zal ik ook dadelijk schrijven en ik ga met ver lof naar huis. Zijn stem breekt af. Holman zwijgt. Een maand later gaat het als een loopend vuurtje rond „Zeg, de Duit scher heeft eindelijk post gekregen. Zoo'n dikken brief, er zitten allerlei amateurskiekjes in en hij is gewoon idioot blij ermee. Het verwonderlijkste is echter, dat hij niet meer drinkt, sinds dat Paasch ei kwam Holman ontving een mooi cadeau uit Duitschland en het volgende brief je van Erwin „Beste vriend, eerst toen ik ant woord op mijn brief naar huis kreeg, herinnerde ik me plotseling, dat je op dien Paaschdag het papier, waarin het Paaschei had gezeten, van tafel nam, bekeek, verscheurde en wegwierp. Toen eerst begreep ik ook, dat het ol ies misverstand was geweest en dat je familie of meisje jou dit Paaschei zond aan mijn adres ik in m'n dron ken hoofd had niet eens opgelet waar het vandaan kwam en dat jij het pa pier verscheurde, om mij de waarheid te verzwijgen. En wat dit zwijgen voor mij beteekend heeft, daarvoor zal ik je nooit genoeg kunnen danken." Oude Paaschgebruiken. In den Harz bestaat het overoude ge bruik om met Paschen een groot vlam mend vuur aan te steken. Dit vuur moet het bewijs leveren, dat de lente de overwinning heeft behaald op sneeuw en koude. Dergelijke Paasch- vuren branden voornamelijk in de streek tusschen Aschersleben, Hak- berstadt en Goslar. Gewoonlijk wordt het vuur ontstoken op den. avond van den eersten Paaschdag, na het invallen van de duisternis. Maar te Elbing- rode, Rothehute en in Rubenland. wordt reeds de Zaterdag voor Paschen door de jeugd een brandsstapel opge richt. Hier en daar worden ook brandende teertonnen van de hellingen afgerold. Paascbpronk of Paaschbest. Onze voorouders hadden de gewoon te met Paschen iets nieuws aan te trek ken. Wie het maar eenigszins betalen kon, stak zich in een nieuw pak, maar een paar nieuwe klompen was ook reeds goed. Hiervan heeft het „Paasch pronk" of het Paaschbest" zijn oor sprong en had een vrouwtje zich eens mooi uitgedost, dan zeide zij Ic hebbe mij selver ghecleedt in suiker gebare Alleens oft nu Paessendach ware. En toen Symen sonder Soeticheyt zijn beste pak „van Lecesters tijen" ging aantrekken, zei hij Terstont sel je men eens op men Paeshevlige daechs zien.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1