ACCOUNTANTSKANÏOOR BERTELS' 27e JAARGANG VRIJDAG 17 APRIL 1936 No. 31 BLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIE! WIERINGEN EN OMSTREKEN /AS PI RIN BELASTINGHEFFING EN BELASTING - ONTKOMING „WIERINGERMEER" N.V. „WA CO"-HOORN WIERINGER COURAÜT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BObKER WIERINGEN X- BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels I 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Jzijn de typi sche sympto- j men van een opkomen de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan j hel product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-fcandbulslei vi 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. i 10 O door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. SCHIJN EN WEZEN IN HET BELASTINGRECHT. 5. De toeneming van den belastingdruk sinds 1915, het jaar waarin de wet op de inkomsten belasting een periode van tevoren ongeken- den belastingdruk inluidde, had als natuur lijk gevolg, dat de belastingbetaler naar middelen ging zoeken om dezen druk zooveel mogelijk van zich af te wentelen. Dat was en is het goed recht van iedere belasting betaler, zoolang deze middelen zich bepalen tot de wettelijk geoorloofde, en niet den toe vlucht wordt genomen tot praktijken, welke door de wet met straf bedreigd worden. Ie dere belastingplichtige heeft het recht den voor hem finantieel meest voordeelige positie op te zoeken en in te nemen. Doet hij zulks, dan maakt hij zich niet schuldig aan belas tingontduiking, maar kan hem slechts een geoorloofd manoeuvreeren met de wet wor den tegengeworpen. Natuurlijk is zulks den fiscus niet bijster welgevallig. Het uitleggen van de wet door de belastingplichtigen komt vaak neer op een uitlegging tegen de bedoeling van den wetgever in, met het gevolg dat tegen deze in heffing van belasting wordt voorko men. Terecht mag de belastingplichtige zeg gen „dan moet men de wet maar anders maken." Dit laatste is dan ook voortdurend geschied zoodra de praktijk had bewezen, dat de redactie van bepaalde artikelen aanleiding gaven om, zij het ook binnen het kader der wet, belastingheffing geheel of ten deele te voorkomen. Een voorbeeld Voorheen bepaalde een zeker artikel van de wet op de inkomstenbelasting, dat wijziging van de winstverdeeling tusschen deelgerech- tigden, voor deze een nieuwe bron van inko men deed ontstaan. Had nu een firma bij voorbeeld in eenig jaar f 100.000 zuivere winst behaald, welke volgens desbestaande regeling tusschen de firmanten gelijkelijk moest ver deeld worden, dan nam men er gauw een pro curatiehouder of een vriend als nieuwe fir mant bij, waardoor de winstverdeeling werd gewijzigd, en de ton winst van het vorig jaar bleef onbelastEen dwaze regeling, zal men terecht zeggen geen wonder dat de belastingplichtigen daarvan profiiteerden Maar toch heeft het nog acht jaar geduurd voor de wetswijziging plaats vond, teneinde dergelijke profijten te voorkomen. Een andere methode om winsten onbelast te laten is het inbrengen van een bestaande zaak in een naamlooze vennootschap. Wij hebben immers nog geen „winstbelasting" van vennootschappen, maar slechts een be lastingheffing, van die winsten welke in den vorm van dividend of tantième tot uitdeeling komen. Wie dus in een zaak f 30.000 winst maakt, betaalt daarvan het volle pond in komstenbelasting doch wanneer een N.V. f 30.000 winst maakt, daarvan f 20.000 reser veert en f 10.000 uitdeelt aan dividend en tantième, ziet slechts deze laatste f 10.000 belast. Teneinde de excessen hieruit voort vloeiend, te ontgaan, is thans een wet in wording, volgens welke alle winsten van zgn. familie of besloten vennootschappen zullen kunnen worden belast. Naast het gebruik maken van bestaande wettelijke bepalingen, al wordt daarbij dan ook vaak de letter der wet te baat genomen om den geest geweld aan te doen, staat nog iets anders het scheppen van schijntoestan- den, waarbij iets plaats vindt dat wettelijk en naar het uiterlijk volkomen in den haak is, maar dat in tegenspraak is met het wezen. Bijvoorbeeld gaat een vader een contract aan met zijn zoons, waarbij hij zich verplicht deze voor hun studie gedurende een aantal jaren een zeker jaarlijksch bedrag te geven. De be doeling is natuurlijk om door versnippering van het inkomen een belastingbesparing te verkrijgen, misschien wel vrij van belasting te komen. Wanneer een vader f 5000 inkomen heeft, en hij verbindt zich zijn vier zoons jaarlijks ieder f 750 te geven, dan wordt, aan gezien f 750 beneden den belastbaren grens is dus f 3000 aan de belastingheffing ont trokken en wordt de vader maar aangeslagen naar een inkomen van f 2000. In werkelijkheid is er natuurlijk geen sprake van, dat de va der zich gedurende een reeks van jaren aan een dergelijke verplichting wil vast leggen, zóó, dat de zoons desnoods in recht hun f 750 zouden kunnen opvorderen. Maar dan is ei ook geen sprake van een werkelijke „verplich ting", maar van een schijnverplichting. In de goede jaren kwam het vaak onder de welgestelde boeren voor dat deze een contract van winstverdeeling aangingen met hun het bedrijf werkzame kinderen. Zoo kwam het soms voor dat bij een gezin van acht of meer kinderen, waarin de winst dus in negen ge lijke portie's werd „verdeeld", geen cent be lasting werd betaald, hoewel in werkelijkheid het bedrijf een totaalwinst van meer dan f 7000 had gegeven Maar de boer dacht er in werkelijkheid niet aan zijn kinderen dat winstaandeel in contanten uit te betalen dat ging naar zijn eigen portemonnaie j Het behoeft geen betoog, dat de fiscus, waar er maar even kans toe werd gezien al derge lijke methoden om; belastingheffing geheel of ten deele te voorkomen trachtte te torpe- deeren. Kon aangetoond worden dat er een bepaald geval sprake was van s c h ij n, dan spreekt het vanzelf, dat hij daarbij de Raden van Beroep op zijn hand vond. Maar vaak werd een en ander zoo handig in elkaar gezet, dat het heel lastig was aan te toonen dat men met schijnmanoeuvre te doen had. Teneinde nu dergelijke manipulati's zooveel mogelijk uit te roeien nam de wetgever in 1925 wel een beetje laatzijn, toevlucht tot de zoogenaamde „Wet op de richtige hef fing", waarbij het mogelijk werd gemaakt, iedere handeling, waarbij klaarblijkelijk be lasting voordeel werd geoogd, bij het opleg gen van een aanslag volstrekt te negeeren. Geen enkele handeling was daarvan uitge zonderd, zoodat, gelijk bij de behandeling der wet in de Kamer werd opgemerkt, de fiscus zelfs bestaande huwelijksvoorwaarden zou DE DUBBELE BLAMAGE. Sven Karsten, de bekende auteur van detective-boeken, wiens romans in alle talen zijn vertaald en overal ter we reld door honderd-duizenden verslon den worden, maakte een korte wande ling. Het was lente en de avonden werden al iets zoeler. Dan is het lieer- lijk, als je den wind zoo even door je haren kunt laten blazen, na zoo'n dag van ingespannen hersenarbeid. Doel loos slenterde hij door de straten van de goede stad Kopenhagen, hoorde zijn voetstappen op het plaveisel weerklin ken en dacht aan alles tegelijk en eigenlijk aan niets Hij liep juist door een stille straal met mooie patriciërshuizen en enkele villa's, toen een auto hem langzaam achteropreed. Een flinke tweehonderd passen verder hield de wagen halt. Nu is een auto in deze dagen niets bijzon ders en Sven Karsten zou aan een en ander dan ook geen aandacht meer ge schonken hebben, als de chauffeur niet een aantal korte en lange, scherp geaccentueerde hoornsignalen had ge geven. De straat was geheel vrij, kruis punten waren er niet dus eenige aanleiding voor deze rustverstoring be stond er niet. Sven Karsten bemerkte, dat het een vuile, bemodderde, oude rammelkast was, met een haast onlees baar nummerbord, dat bedekt was met een dikke laag modder Maar - ook zóóiets is feitelijk niets bijzonders! Doch Sven's speurinstinct was nu eenmaal geprikkeld en daarom lette hij scherp op, wat er gebeuren zou. De auto stopte. Op de tweede verdieping yan het huis, waarvoor de wagen stond, werd een venster verlicht. Nau welijks was het licht aan, of het ver dween weer, om even later weer aange draaid te worden, enzoovoorts, met korte en lange pauzes dat waren lichtsignalen Met kloppend hart las Sven Karsten, die als radio-amateur uitstekend de Morse-teekens kende Kom alles is weg Nauwelijks was het laatste woord uitgeseind, of iemand sprong uit den wagen en rende de deur van de flat binnen. Sven Karsten was midden in 'n detective-roman terechtgekomen. Even dacht hij na. Honderd moge lijkheden kwamen hem voor den geest maar toen deed hij, wat ook iedere leek op speurdersgebied gedaan zou hebben hij liep naar 'n politie-agent in een der aangrenzende hoofdstraten. In korte woorden vertelde liij, het geen hij gezien had en samen snelden zij naar het verdachte perceel Toen zij ademloos de stille straat in- renden, stond de wagen nog voor het huis. Het was dus nog niet te laat Snel renden zij de deur binnen, de trap op hielden halt op het eerste por taal en slopen zachtjes de tweede trap op. De agent knipte zijn zaklantaarn aan, op een koperen bordje stond Jens E. Madson. Verder niets. Een paar seconden stonden de man nen stil om te luisteren, maar zij hoor den niets. Toen drukte de agent ener giek op de bel schel klonk het ge ratel door de holle gang. Nog eens Een deur kraakte en er naderden schui falende schreden. De klink werd ornge kunnen negeeren, omdat door het sluiten van een huwelijk op huwelijksch voorwaarden be lastingbesparing zou kunnen worden verkre gen. Zóóver is het echter met de toepassing van de wet niet gekomen. Wel is vaak door den fiscus met té straffe hand ingegrepen, waar door veel kwaad bloed is gezet. Maar hierover in een volgend artikel. (Wordt vervolgd). Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Belastingzaken. Administratie's. Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. BINNENLANDSCH NIEUWS. SANEERING KOLENHANDEL. Vragen van den heer Wijnkoop. Het Tweede-Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart de volgende vragen ge steld Is het den minister bekend, dat de zooge naamde Kolenconventie (een samenwerking van de Limburgsche mijnen, de Steenkolen- Handelsvereenigiing, zijnde het verkoopkan toor van het Rheinisch-Westfalisch Kohleri- syndicat, en enkele Importeurs van Belgische en Engelsche kolen) beoogt per 1 Mei a.s. op nieuw de saneering van den kolenhandel ter hand te nemen, en deze nog straffer te doen zijn dan in het afgeloopen contractjaar het geval was Is de minister niet van oordeel, dat het vaststellen van prijzen, waaraan de detail handelaren zich hebben te houden, tot prijs opdrijving zal leiden, hetgeen vooral v voor den kleinen man een ondragelijke last zal worden Acht de minister het niet onrechtvaardig, dat handelaren, die blijk geven beneden de vastgestelde prijzen te kunnen leveren, ge straft worden met geldboeten, die, bij niet- betaling, gevolgd worden door uitsluiting, dit wil zeggen stopzetting van hun aanvoer, waardoor zij binnen een jaar geruïneerd kun nen worden en het leger der steuntrekkenden zullen vergrooten Is het den minister voorts bekend, dat een dergelijke saneering aan de mijnen en indi rect aan de mijnwerkers ten goede heet te komen, maar dat ze in werkelijkheid voor namelijk van belang is voor die handelaren die kunnen blijven leveren Is de minister bereid zoo spoedig mogelijk Met ingang van Zondag 5 April gewijzigde dienstregeling. Volledige dienst- en tariefregelingen ver krijgbaar bij de chauffeurs a 5 cent. 2kcs AjdfucCeren, cUM/ot e/z ctlLeén ''ï/JflW <a&z/7 u/ordt je een - Wü -3J Z? OLIEFABRIEKEI1 5 AMSTERDAM. O. draaid, de deur ging open en een dienst meisje gluurde door de kier, deed de deur verder open bij het zien van den agent. - Waarmee kan ik de heeren die nen vroeg ze beleefd. Sven Karsten was eenigszins ver bluft. De agent was de eerste, die sprak; hij vroeg of mijnheer Madsen thuis was. -- Neen, zei het meisje, meneer en mevrouw zijn beiden uitgegaan. Ik ben alleen thuis. Sven Karsten had inmiddels zijn zelfbeheersching teruggekregen. - Zoo, zei hij koel, en de jongeman dan, die met een auto hier aankwam Het meisje verbleekte zichtbaar, wierp een smeekenden blik op heide mannen en stotterde - Hij is heusch, er is niemand anders thuis, werkelijk niet. - Zoo, dat zullen we dan weieens zien riep Sven uit en trad met den agent de woning binnen, terwijl het meisje begon te weenen. Door een kier van een deur viel een lichtschijnsel in de gang. Sven wierp de deur open. Het was de keuken. - aan een tafeltje zat een jonge man in 'n blauwe overall en at een fikschen belegden boter ham! Brood, boter, ham, kaas en worst stonden in een schilderachtigen groep om zijn hord. Hij liet zich niet van zijn apropos brengen, kauwde rustig ver der en keek de indringers spottend aan. Onzeker vroeg Sven -- Wie bent u en wat doet u hier - Maar gaat toch weg -- dit is mijn verloofde riep het meisje nu weenend uit. De agent schoot in een lach. stappen te doen om aan dezen toestand een einde te maken V LOOD IN HET DRINKWATER VAN VELDHOVEN. Behoedzaamheid geboden. In verband met geconstateerde gevolgen van looüvergiftiging in deze streek, is door den inspecteur van de volksgezondheid te Breda onlangs een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van lood in het drinkwater. Hiertoe zijn op verschillende plaatsen in de ze gemeenten tien monsters drinkwater geno men, en het resultaat van het onderzoek is, dat acht van de tien monsters de limiet van het toelaatbaar loodgehalte overschreden. De inspecteur van de volksgezondheid heeft thans in een uitvoerig schrijven aan het ge meentebestuur van Veldhoven o.a. meege deeld, dat het gebruik van drinkwater waar in zeer geringe hoeveelheden lood zijn opge lost zeer schadelijk is, en de gezondheid on dermijnt, terwijl op den duur ernstige vergif tiging kan voorkomen. De samenstelling van het water is in sommige streken van dien aard, dat het lood oplost. Dit bezwaar kan men alleen ondervangen door de aanraking van water en lood te vermijden. Leidingen, pompbakken en dergelijke dienen in deze ge meente van ander materiaal te zijn samen gesteld. De inspecteur beveelt aan een bepa ling in de bouwverordening op te nemen, welke gebruik van lood bij de watervoorzie ning verbiedt. Voorts geeft hij de bevolking den raad, om zoolang de looden leidingen, pompbakken e.d. niet zijn vervangen, des morgens de eerste twee emmers water weg te werpen. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Men schrijft uit Egmond aan Zee Nog versch ligt de staking in het vissche- rijbedrijf in het geheugen. En reeds nu begint de toestand opnieuw critiek te worden. De na de vorige staking verkregen overeenstemming blijkt een gewapende vrede te zijn geweest. De reeders meenen bij de bestaande loonen niet uit te kunnen komen. Zij hebben het collectief contract opgezegd, voorloopig de oude voorwaarden nog tot 15 Apri gehand haafd, maar reeds medegedeeld, dat vanaf dien datum geen verder uitstel meer zal wor den gedoogd. De vakorganisaties achten echter de nieu we voorwaarden geheel onaanvaardbaar. De ze kunnen h.i. geen punt van bespreking uit maken, dus zelfs niet als uitgangspunt voor een bespreking dienen. De standpunten van werkgevers en werknemers loopen dus nog wel zeer ver uiteen Volgens de vakorgani saties beteekenen de nieuwe voorstellen der Deze heer meende, dat u een in breker of zooiets was zei hij en keek Sven grijnslachend aan. Neen meneer, maar dan slaat u de plank toch leelijk mis zei de jonge man nadrukkelijk en grinnikte ook even met den agent mee. Waarom voor den drommel geeft u dan van die verdachte hoornsignalen en lichtseinen Enfin, ik heb me ver gist, goeden avond. De jonge man stond op. -- Dat deed ik alleen, omdat me vrouw Madsen niet wil, dat ik mijn ver loofde hier bezoek. Daarom moeten we wachten, totdat meneer en me vrouw uit zijn en bovendien wordt mijn meisje altijd zenuwachtig, als ze 's avonds alleen/ thuis moet blijven. Er konden weieens échte inbrekers ko men, haha En de jonge man lachte hartelijk. Maar die idiote seinerij bromde Sven koppig, welk gewoon dienstmeis je kent nu de Morse-teekens Hemeltje-lief, een onschuldig lief hebberijtje van me, lachte de ander vroolijk, ik heb bij de verbinding ge diend, als radio-telegrafist, en voor de grap heb ik mijn meisje Morse ge leerd. En het komt ons werkelijk nog te pas, want als mevrouw Madsen hoort, dat ik hier wel eens kom, is ze haar betrekking kwijt. Die wil nu een maal geen verloofden over den vloer hebben Die eten te veel worst en ham. Nu moest Sven toch ook even lachen De jonge man glimlachte zoo aansteke lijk, dat men wel mee moest lachen, of men wilde of niet Maar - dat is toch geen misdaad, reeders een loonverlaging van 6 tot 12 pCt. voor de grootere booten en voor de kustboo- ten zelfs een verlaging van 12 tot 17 pCt. Waar het looninkomen sinds 1931 reeds met meer dan 25 pCt. verlaagd is, wordt de nieu we verlaging absoluut onaanvaardbaar ge acht. Reeds nu, zoo zegt men, verdient een matroos op een kustboot niet meer dan f 20 per week, waarvan dan nog allerlei uitgaven, als reisgeld, kleeding en voeding aan boord, moeten worden bestreden. Bij de nieuwe loo nen zullen deze menschen hun gezin niet meer kunnen onderhouden. Zoo*staan de zaken en wie bij dezen stand nog de illussie heeft dat op 15 April overeen stemming zou kunnen worden bereikt is wel een optimist. Wat er dan te gebeuren staat? Wij weten het niet, maar we vreezen het ergste. De afdeeling Egmond aan Zee van het Oud-Katholiek Vakverbond nam in een kort vóór Paschen gehouden vergadering een mo tie aan, waarin de gedane voorstellen der reeders, gezien de reeds sterk verlaagde loo nen, gekwalificeerd worden als „de bestaans mogelijkheid van vele gezinnen te zullen ver nietigen." Aan het bestuur is opgedragen een ernstig en dringend beroep op de reeders te doen, om af te zien van hun eischen voor den intensieven en vaak gevaarlijken arbeid, loon en arbeidsvoorwaarden, die ook voor de huidige tijdsomstandigheden redelijk en noodzakelijk zijn. EEN OESTERPERCEEL VOOR.... EEN PAKJE SIGARETTEN. Een tot voor korte jaren zeer gunstig be kend staand oesterperceel te Ierseke, dat tot 1 April 1.1. een j aarlij ksche pacht deed van f 820, werd op de laatst gehouden verpach ting van oesterperceelen gegund voor f 16 per jaar. Deze Week werd ditzelfde perceel verhandeld voor een pakje sigaretten, ter waarde van f 0.30 Commentaaroverbodig. („Standaard.") EEN NIEUWE RECLAME VAN DE BIJENKORF, DEN HELDER. De Bijenkorf, Spoorstraat hoek Koning straat Den Helder, het bekende adres voor dames- en heerenkleeding, manufacturen, enz. heeft thans weer een nieuwe reclame. De Bijenkorf geeft thans bij aankoop van een Damesmantel een moderne dameshoed naar keuze cadeau. Daar de prijzen erg laag zijn kunnen wij onze lezers wel aanbevelen hiervan gebruik te maken. wel agent - Neen, ik ben ook jong geweest ik zal maar een oogje dichtknijpen, zei de goedige dienaar van de Heilige Her mandad. Toen wendde hij zich tot Sven -- Laten we maar gaan, meneer. De zaak is opgehelderd en hier wel, hier storen we maar, als we langer blijven. Sven mompelde een verontschuldi ging en volgde beschaamd den agent. Daar had hij zich leelijk belachelijk mee gemaakt. Gelukkig, dat de agent zijn naam niet wist! Een dienstmeisje verrast, toen ze haar vrijer ontving een mooi succes voor Sven Karsten, den beroemden auteur van detective- boeken Somber gestemd verliet hij het huis in de Nistedgade 74, waar hij zich zoo onherstelbaar geblameerd had. Aan het ontbijt den volgenden mor gen viel zijn blik op een bericht met vette headlines „Bijzonder brutale diefstal in de Nistedgade 74 Woning op de tweede verdieping volkomen uit geroofd Bijna voor een waarde van 100.000 kronen gestolen aan waar- de-papieren en sieraden Dienstmeis je in het complot betrokken. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Waar schijnlijk in een auto gevlucht. Alleen signalement bekend. Hun, die inlichtin gen kunnen geven, worden beleefd ver zocht zich te melden hij de recherche, hoofdbureau van politie, kamer 607." Sven Karsten ging niet naar kamer 607. Toegeven, dat hij zich twéémaal voor den gek had laten houden neen, dat kon niemand van hem verlangen

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1