Emeltplaag D. RADECKER Medemblik ACCOUNTANT. Lid V. L. i. 4 H. ZITDAG MIDDENMEER De VAN WIJK-CATZ' Zaadhandel N.V. A. C. VAN OEVEREN daar men niet mag rekenen op de boeren uit de Wieringermeer. Voorz. deelt thans mede, dat eerstdaags een spreker een inleiding zal houden over ruilver kaveling. Thans volgt de Rondvraag. De heer S. Kaan bespreekt de bestaansmo gelijkheid van een te maken weegbrug te H.-hoef. Besloten wordt om bij het Gemeentebestuur een verzoek in te dienen om subsidie. Hierna sluiting. MIDDENST. VEREEN. WIERINGEN Vergadering der Middenst. Vereeni- ging Wieringen op Woensdagavond j.1. in de zaal Concordia te Hippolytush. Na opening door den voorz. den heer C. J. Bosker, werden door den secreta ris, den hr. C. Duijnker, de notulen ge lezen en deze onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. Op het schrijven aan B. en W. be treffende betere verlichting aan de Zwinstr. is goedgunstig beschikt. In middels is de verlichting al voor el kaar. Tevens is een antwoord ontvangen op een schrijven aan B. en W. betref fende vent-verguningen. Na eenigen tijd werd door den Raad aangeno men de venters van buiten iets te la ten betalen aan de gemeente, zoo zij hier venten willen. Er is verzocht o.a. om f 1.- per dag te heffen, doch het gemeente-bestuur stelde dit op f 1.- per week. Ondanks deze wijziging is voorz. dankbaar dat men aandacht heeft geschonken aan deze urgente questie. IJit een circulaire van den Minister blijkt, dat deze op het standpunt staat, de venters niet te veel leges- gelden te laten betalen. De heer Alb. Lont vindt een heffing van f 3.— per jaar, zooals thans is bepaald voor week-contracten, veel te laag. De heer Ph. Deys uit Den Oever stemt hiermede in en zegt, dat Wie- ringer venters in Medemblik f 26.- pei jaar moeten betalen, maar omge keerd f 3.- dit is natuurlijk een te scheeve verhouding. Na eenig heen en weer gepraat wordt besloten alsnog 'n adres aan B. en \V. te richten om de heffing voor mars kramers op f 0.25 per dag te stellen voor de anderen f 1.- per week en f 25.- per jaar voor jaar-contracten. De A.N.W.B. heeft voldaan aan het verzoek van de Middenstand om de richtingborden weer op de oude plaat sen te zetten. De Consul dezer veree- niging, toevallig aanwezig zijnde, zegt dank voor de woorden van zijn broer, welke propaganda beoogden voor de a.s. A.N.W.B.-avond, welke hier binnenkort gehouden zal worden. Echter zoo zegt de hr. O. J. Bosker is m.i. het V.V.V. te laksch geweest. De activiteit ontbreekt daar. Voorz. repliceert dat dit aan de leden zelf was gelegen, niet aan het bestuur en geeit voorbeelden daarvan. Het pu bliek is nu eenmaal niet te dwingen. De hr. O. J. Bosker vindt dat de V.V.V. ook niet actief was met het plaatsen van de borden welke naar de; dorpen verwijzen. Voorz. antwoordt dat dit punt eigen lijk niet aan de orde is, doch geeft toe dat er bij de V.V.V. laksheid aanwezig was. Wat betreft de boombeplanting op Wieringen stelt de heer O. J. Bosker voor om nogmaals een verzoek aan het Gemeente-bestuur te richten om langs de wegen boomen te planten. bespreking deelname aan het Borg- stelhngionds. In zijn inleiding deelt voorz. mede: dat indertijd door de Regeering 2 mil- lioen gulden beschikbaar is gesteld voor middenstandscrediet, de helft is reeds gebruikt, zoodat nog 1 millioen beschikbaar is. Thans wil men overgaan tot hel in stellen yan een Borgstellingfonds Reeds in verschillende districten is zoo'n afdeeling opgericht (Rijnland). De gemeente moet per inwoner een zeker bedrag bijpassen het Rijk past bij 40 pCt. en verdere bijdragen geschie den door de Middenstandsvereen. Op Wieringen is men er vroeg bij ge weest. want het Gem.-Bestuur heeft reeds besloten om 20 ct. per inwoner bij te dragen. Voorz. stelt voor om van de bestaan de contribctie 25 ct. bij te dragen aan dit fonds. In dat geval behoeft de con tributie niet te worden verhoogd. Per aanvrage kan niet meer dan f 500.- in aanmerking worden geno men. De werkwijze is aldus Wordt een aanvrage om crediet door een aan gesloten lid ingediend, dan wordt eerst door een deskundige (accountant) on derzocht of de boekhouding van de be trokken zaak betere perspectieven opent. Na dit minitieus onderzoek kan de borgstelling worden terugge wezen. Het geld wordt door een bank (op Wieriiigen eventueel de Boeren leenbank) verstrekt waarbij dan het fonds zich garant stelt. Het Fonds geeft d is zelf GEEN gelden, doch be taalt slechts in de ongunstigste geval len de som a&n de Bank terug, n.1. wanne 3 r de betrokkene niet meer kan betalen en dus de borg wordt aange sproken. De hr. O. 3. Bosker wijst erop. dat deelname met zoo maar voor een kor ten du'ir kan gebeuren. De opzet is im mers dat er een flink fonds gefun deerd moet worden. Daarbij moet niet uit hef oog worden verloren, dat liet Rijk en de Gemeente hun penningske en niet in geringe maie, bijdragn. Deze bedragen worden vanzelfsprekend niet gerestorneerd. Voorz. antwoordt dat bij wijze van proefneming thans juist besloten wordt om 25 ct. van de contributie bij te dragen, wanneer de aard der be sprekingen in Alkmaar gunstig ver loopt De hr. O. J. Bosker licht verder toe dat de strekking van het fonds natuur iijk is om zoo min mogelijk te worden aangesproken. Geheel en al voorkomen worden kan dat natuurlijk niet. Doch m het begin-stadium zal men bij bet tonds zeer voorzichtig zijn en de aan dragen streng onderzoeken. Temeer «vaar het fonds dan nog klein is. Daarop geeft de vergadering aan het oestuur (of afgevaardigden) vrij man- aaat voor de vergadering te Alkmaar jm daar de belangen der vereeniging naar beste weten en kunnen te behar tigen. De grens der bijdrage zal ech ter 25 ct. per lid zijn (van de contri butie.) Wat betreft het actueele onderwerp: De rouleering in de werkverschafiing. is men van meening dat verlaging der inkomens vanzelfsprekend fnuikend moet zijn voor de winkeliers, welke toch al zoo'n zwaren tijd meemaken. Het Bestuur der Middenstandsver- eeniging stelt zich daarom tegen het stelsel der rouleering en zal ook in dien geest te Alkmaar spreken. Over de wijze van de staking wil het Bestuur geen woord spreken. Ook de vergadering schijnt hier geen behoefte voor te gevoelen. Ook betreffende dit punt verkrijgen de afgevaardigden vrij mandaat. Reis „en. bloc" naar een of' andere industr. onderneming. Op een volgende vergadering zal ter sprake komen welke kosten hieraan verbonden zijn en welke onderneming bezocht zal worden. Er worden namen genoemd van Ford-fabrieken,, 't P.E.N.. Kromhout, Amstel Brouwerij etc. Nadat nog eenige besprekingen van in ternen aard zijn gevolgd, sluit voor zitter deze vergadering welke door 45 man werd bezocht. slagterreinên. een fundeeringsput met ringdam en een aansluitend gedeelte van den ringdijk van den Noord-Oos telijken polder nabij Urk. Laagste inschrijfster was de N.V. v.b. n. J. Bakker en Co. te Gorinchem voor f 659.768. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONS W1ER1NGERMEERHOEKJE. EEN A.N.W.B. - AVOND. Ju rui.-. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, zal de Koninklijke Neder- landscbe Toeristenbond A.N.W.B. op 6 Mei te Hippolytushoef een Bonds- avond organiseeren,, bestaande in een expositie van het Bondswerk en Bouds uitgaven, een lezing en de vertooning van een interessante film. De A.N.W.B., een halve eeuw gele den opgericht als wielrijdersvereni ging,, is thans een nationale instel- stelling op ieder gebied van verkeer en toerisme in het begin van het jaar 1935 werd het praedieaat Konink lijke verleend, en de naam gewijzigd in Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond A.N.W.B. In de geschiedenis van den Bond herhaalt zich telkens weer hetzelfde een bepaald soort van toerisme, ver waarloosd of onontdekt nog, vroeg om behartiging, de beoefenaren voe - den zich aangetrokken tot den Toeris tenbond, hun belangen gingen in me nig opzicht paralel met die van ande re toeristen en vanzelfsprekend sloten zij zich dus bij den Bond aan. Zoo groeide de Toeristenbond tot een officieel erkende instelling van al gemeen nut, de vraagbaak en bescher mer van iedereen, die het toerisme be oefent betzij per auto, fiets, motor, trein, boot, ski, te voet of te water, te paard of in de lucht, van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de wegen. De Bondswegwijzers, de padden stoelen, richtingsborden en waarschu wingsborden, de reisgidsen en kaar ten, de actie voor verbetering van we gen te land en te water, voor bruggen, voor opheffing van tollen en verkeers- nelemmeringen, voor wijziging van hinderlijke verkeersoorsehriften,, voor natuurbescherming, voor verkeers-vei- iigheid enz. dat alles behoort tot het A.N.W.B.-werk en is voor alle wegge bruikers en alle toeristen van evenveel beteekenis. De reisinlicbtingen en reisplannen en voor buitenlandscbe tochten daaren boven de onmisbare grensdocumen- ten, die bij verschaft, geven den toe rist een bron van genot en gemak. Wij raden daarom onzen lezers aan den Bondsavond te bezoeken om ken nis te nemen van hetgeen deze nutti ge vereeniging in het belang van haar leden niet alleen, doch vooral in het algemeen belang, verricht* DEN OEVER, 28 April. Heden zeer goede haringvangst buiten den afsluit dijk, omgeving Wieringen. Er was veel meer aanvoer dan vraag, zoodat een gedeelte van de vangst den minimum prijs van 75 ct. per kist niet kon op brengen. Kamerharing gold 75 a 90 ct. per kist. De ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding ten behoeve van den N.-O.-Polder De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een werkhaven met op TE WATER GEREDEN. En ongeluk met doodelijken afloop. Dinsdagmiddag had Te Groot-Scher mer een droevig ongeval plaats. De heer P. Koning, ambtenaar ter secreta rie, was als gewoonlijk na volbrachte dagtaak per rijwiel huiswaarts gekeerd Aan den Korendijk moet hij onwel zijn geworden en is in de ondiepe berm sloot gereden. Een passerende fietser vond den ongelukkige voorover in het water. Hoewel spoedig medische hulp aanwezig was, mocht het niet geluk ken de levensgeesten wederom op te wekken. Met den heer Koning, alom bekend als „Piet Koning", is een vrien delijk ambtenaar heengegaan, die zeer vele vrienden had. De deernis met de familie is algemeen. Ernstig auto-ongeluk te Klimmen. Sigarenfabrikant levensge vaarlijk gewond. Maandagmiddag omstreeks half twee is op den weg, Heerlen naar Val kenburg, in den bebouwden kom van de gemeente Klimmen (L.) een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, die uit de richting Valkenburg kwam', geraakte in bot sing met een uit de richting Heerlen komende personen-auto, vermoedelijk door te groote snelheid van de laatste De personen-auto werd totaal vernield. De naast den chauffeur zittende heer Bazelmans uit Zeels (N.-.), directeur van de Duc George-sigarenfabrieken en vader van negen kinderen, werd levensgevaarlijk gewond en werd ter plaatse van de laatst H.H. Sacramen- js geslaagd. De bezaai-ing met gele lu- ?n Y001\iei\ *n kewustel°ozen pinen en serradella van onbeplant .'er- stand is hij daarop naar bet Hospi- rein is bevredigend geslaagd. Voor 1936 taal te Heerden overgebracht. thans voor beplanting voldoende De bestuurders van beide auto'3 lie terrein beschikbaar, waar een goed ge- BEURS MIDDENMEER. Heden werden de volgende noteeringen ge maakt Zomergerst f 5—5.35; Witte haver f 6.50—6.95 Groene erwten f 8.50—9.35 Karwijzaad f 20.50—21Tarwe T. C. f 7—7.10, (zaaikwaliteit daarboven). Het was op de beurs flink druk en er heerschte een levendige belangstelling. OVERGENOMEN UIT DRIEMAANDELIJKSCH BERICHT ZUIDERZEEWERKEN. Bebossching en beplanting. a. Kweekerij. De groei yan de ge wassen was bevredigend. Het gekvveek te plantsoen n.1. zwarte els, populier soorten en kleine partijtjes Elaeagnus, esch, e.d. is van zeer goede kwaliteit. Door de droogte kon het onkruid door schoffelen en wieden gemakkelijk worden bestreden. Door zware stormen werd de groei van den zwarten els, waarvan de groei door de droogte belemmerd was, te vroeg afgebroken. Een deel van de el zen is hierdoor korter gebleven dan in het vorige jaar. b. Robbenoord. De beplantingen te Robbenoord heb ben zich over het geheel goed ontwik keld. Zeer veel last werd ondervonden van gras- en onkruidgroei, terwijl ook de droogte plaatselijk een nadeeligen invloed uitoefende. Schade werd hier door voornamelijk veroorzaakt aan de loofhoutb^plantingen op kavel L 2 en de naaldhoutbeplanting op de kavels E 110 en F 2. De sterfte bedraagt, over de geheele beplante oppervlakte bere kend, pl.m. 8 pCt. Het zaaien van gele lupinen in de be planting heeft, waar geen sterke gras- groei voorkwam, goed voldaan. Waar echter sterke grasgroei optrad is de lupinen-bezaai-ing mislukt. De bezaai ing met overblijvende blauwe lupinen pen geen letsel op. De marechaussee stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Diefstal van aardappelen. In de afgeloopen dagen is te Standaarbuiten, Noordhoek en Zeven bergen en andere plaatsen in de buurt, van Roozendaal 'n aantal werkloozen aangehouden, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van aardapppelen bij de boeren. Het onderzoek in de zaak berust bij den gemeenteveldwachter te Standaar buiten en den opperwachtmeester der marechaussee t© Zevenbergen. - De diefstallen dateeren van ander half jaar geleden. Opmerking verdient dat bet hier gevallen betreft van nood; de betrokken steuntrekkers, stalen de aardappelen niet om ze te verkwanse len, doch om hun gezinnen te voeden. Het aantal arrestanten bedraagc on geveer tien; rriperdere aanhoudingen zijn nog te verwchten. Bestrijding der koolziekten door tabakszand. In verband met de thans in deze omgeving bij vele tuinders opgang vindende bestrijdingswijze van de draaihartigheid in de kool, door mid del van bet z.g. tabakszand, heeft de provinciale commissie uit de veilingen in N.-Holland zich tot den minister van financiën gericht, met een ver zoek om de tuinders in de gelegenheid te stellen, ongedenatureerd tabaks zand te ontvangen voor de bewerking van hun veldvruchten. De commissie heeft bericht ontvan gen, wordt aan de Tuinderij medege deeld, dat bij wijze van proef aan han delaren in ruwe tabak en fabrikan ten tot wederopzeggens toe vergun ning kan werden verleend om onge denatureerd tabakszand ten behoeve van de bestrijding van plantenziekten, af te leveren aan tuinders en landbou wers en handelaren in verdelgings middelen. Een geleide-biljet, is hier voor niet noodig. Voor de tuinders is dit een verblij dend bericht, want naar men meldt, beteekent dit, dat geen accijns behoe ven te worden betaald. Inbraak te Bobeldijk. Door verbreking van een ruit is in gebroken bij den veehouder B. te Bo beldijk. Als verdacht van deze inbraak is de 20-jarige B. aldaar van zijn bed gelicht. Het gestolen geld bevond zich in zijn kleeren, zoodat hij volledig be kende. Een kistje met papieren is la ter op de aangeduide plaats opge graven. ESPERANTO NIEUWS. Een grote reisvereniging organiseert een Esperanto-reis. De grote nederlandse reisorganisatie „Ne derlandse Reisvereniging (N.R.V.) die meer als 60000 ledeno telt organiseert dit jaar een speciale Esperanto reis naar het universale Esperanto congres, dat zal plaats vinden in Weenen van 815 Augustus. Esperanto bijeenkomsten. Zondag 3 Mei a.s. zal weer één van de be kende bijeenkomsten van Noord-Hollands Esperanto propaganda vereniging „La Nor- da Stelo" plaats vinden en wel in Alkmaar. Het programma is weer als altijd goed ver zorgd. Deze keer zal er a.o. ook een inter- resante lezing gegeven worden door de be kende Roemeense Esperantist S. Pragano. Hij zal spreken over „Roemenië", het land waar oost en west elkaar ontmoeten. was lupinen en serradella is verbouwd. De bestrijding van gras- en onkruid- groei werd door omplaggen en schof felen, gedeeltelijk in werkverschaffing en gedeeltelijk door eigen personeel, uitgeivoerd. c. Wegen, kanalen, overboeken, kavelpunfen, enz. De.groei van de oudere beplantin gen was zeer goed. In de oudste beplan tingen behoefde niet meer te worden geplagd. De jonge beplantingen onder vonden, na aanvankelijk goed te zijn aangeslagen, plaatselijk last van de droogte. Ook hier vroeg de onkruid- en gras- bestrijding veel zorg. Omplaggen en schoffelen geschiedde in werkverscliaf fing en door eigen personeel. De bezaai ing; met gele lupinen ter bestrijding van gras en onkruid mislukte. De be- zaai-ing met witte klaver is gelukt het doel van deze bezaai-ing, n.1. de be lemmering van gras- en onkruidgroei, werd tot dusverre echter niet bereikt. De kroei van de jonge beplanting in met witte klaver onderzaaide stukken is matig. In de oudere beplantingen is geen nadeelige invloed van de kla- verbezaai-ing te bespeuren. d. Dorpen, boerderijen, enz. Met het stichten van de gebouwen in den polder hield het ontwerpen van de beplantingen gelijken tred voor elke boerderij ligt een beplan tingsplan gereed, zoodat tot uitvoering kan worden overgegaan, zoodra hec zoutgehalte van den bodem dit toelaat. Ook voor het derde dorp, Wiering er- werf, is de beplanting ontworpen, wel ke waarschijnlijk zal worden uitge voerd in twee etappen. Voor Wierin- gerwerf, het dorp in het kleigebied ron dom de terp, is een geheel ander type boomen gekozen dan voor de twee an dere dorpen, beide op lichteren grond. In Slootdorp met zijn kalkrijken za velgrond treft men kleinbladige linden hybridelijsterbes, hazelaars, meidoorns en Japanscbe kersen aan. Middenmeer, op zeer lichten grond, kenmerkt zich door hagen van abeel, heestergroepen met acacia en vogelkers, terwijl onder de boomen eik en abeel, berk en lijster bes in grooten getale zijn vertegen woordigd. In Wieringerwerf zal men de groeikracht en weligheid op den kleigrond terugvinden in de boombe plantingen van grootbladige linde en Canadeesche populier, eschdoorn en Italiaansche Populier, in de windscher men van olijf/wilg en bindwilg, zwar te els en vlier. Voor de^hellingen van de terp is een beplanting gekozen, welke herinnert aan die van de lenige glooi-ingen bij Rhenen, Oosterbeek en Nijmegen, waar men denzelfden overgang van bet hoo ge terras naar de lage kleigronden aantreft. Deze keuze van het beplantings-ma- teriaal, in verband met de grondge- steldheid, zal ongetwijfeld in de toe komst den polder behoeden voor een tonigheid zonder willekeurige varia tie tegelijkertijd vindt zoo elke boom soort de meest passende levensvoor waarden. De oudere beplantingen ontwikkel den zich goed. De jonge beplantingen zijn goed aangeslagen en groeiden ver der grootendeels goed. Ook hier vroeg gras- en onkruidbestrijding de volle aandacht. Dat deze bestrijding, de aan dacht verdient, moge blijken uit de out wikkeling van de jonge beplanting op de erven van boerderijen, welke zijn verpacht. Hiér is n.1. het onderhoud aan den pachter opgedragen. Op verschillend goed onderhouden erven is zoo goed als. geen uitval, terwijl op enkele ver waarloosde plaatsen zeer veel sterfte optreedt. Opmerkingen. De hazenschade, waarvan in het vorige verslag melding werd gemaakt, is in den zomer achterwege gebleven. Vermoedelijk hebben de hazen tijdelijk andere plaatsen, waai- meer voedsel is dan op het zandige „Robbenoord", opgezocht. Er dient te worden afge wacht, of dit wild in den winter weer naar de beplantingen zal ferugkeeren. Veel schade werd aangericht aan het opgaande loofhout door de zware stormen, welke reeds vroeg in het na jaar woedden de jonge boomen ston den toen nog volop in het blad en vin gen daardoor veel wind 75 stuks zijn dan ook afgebroken. Veel steun palen en banden zijn eveneens ver nield en moesten door nieuwe worden vervangen. Ziekten en beschadigingen door in secten kwanen niet in ernstige mate voor. De z.g. populierenziekte, veroor zaakt door de zwam Dothichia popu- lea, werd slechts sporadisch waarge nomen. De meeldauw, welke in de kweekerij op eik en Crataegs dreigde te komen, kon met succes worden be steden door middel van bloem van zwavel. Leeraar Boekhouden M. O. Inrichten, bijhouden, controle van boekhoudingen. ALLE BELASTINGZAKEN (Aangiften - bezwaarschriften etc.) Opleiding alle examens boekhouden. iedere Woensdag 1012 uur Adres WED. v. d. WAL, Brugstraat NAAST HOTEL SMIT. BELAST ZICH MET DE BESTRIJDING VAN EMELT en KEVERVRAAT, SCHADE DOOR LUIZEN ENZ., MET TOE PASSING VAN DOOR BEVOEGDE AUTORI TEITEN AANBEVOLEN MIDDELEN. VERRICHT DE DAARAAN VERBONDEN ARBEID ZOOVEEL MOGELIJK ZELF, OOK DE UITZAAI TEGEN EMELTEN. TELEFOON 28118 HAARLEM. Postadres Vijfhuizen - Haarlemmermeer. Aanwezig elke Beursdag in Middenmeer. Eerste Wieringermeersche Electrischt Timmer- en W agenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Levert uiterst billijkEiken- en Grenen Spoorbiels, Dam- en Hekpalen. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER TEL. 5. verzekert Uw paarden en vee bij de beste Maatschappij die daarvoor bestaat, n.1. bij DE „ASSUMY" VAN 1896, Pieter Bothstraat 34 - 38 te 's Gravenhage. Deze Maat schappij bezit meer dan 20.000 schriftelijke dankbetui gingen voor tot tevredenheid der verzekerden geregelde schaden. Zegt het voortZegt het voort

Wieringer courant | 1936 | | pagina 2