27e JAARGANG VRIJDAG 8 MEI 1936 No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN ÉN OMSTREKEN ASPIRIN LICHTGELOOVIG EN VERTROUWEN N.V. „WA CO"-HOORN WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BObKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Ier T- V J T MM Verkouden, hoesten, tranende ogen, Hier neemt men: het product van vertrouwen DOOR HENRI TER HALL. In een der naburige bladen leest men vol gende advertentie HELDERZIEND ASTROLOOG PSY CHOMETRIST Schenkweg 42, Den Haag, vlak b.d. Rijnstr. Toekomstvoorspelling. Voorziet alle voorko mende gebeurtenissen, hoe U uit Uw moei lijkheden geraken kunt en wanneer dit ge beurt. Zegt U of U slagen zult en hoe en wan neer. Spreekuren dagelijks, ook Zondags, van 2 tot 9 uur. Consult f 1.50. Onwillekeurig denkt men zijn er nu nog lichtgeloovigen, die op dergelijke „onzin' reageeren en moet men erkennen dat dit werkelijk nog het geval is. Niet alleen dat er nog immer menschen extsteeren, die zoo'n Helderziend Astroloog Psychometrist, in zijn mistig bedrijf steunen, maar er ook werkelijk serieus in gelooven Is het niet bedroevend, dat in ons land derge lijke praktijken nog bestaan Niet alleen wordt hierdoor de Psychometrie in discrediet gebracht, maar en dit is wel het voor naamste het lichtgeloovige slachtoffer wordt onevenwichtig en stuurloos heen en weer geslingerd. De gedachte „er zal toch wel iets van waar zijn" is een soort vergif, dat verstand en vertrouwen aantast. Men denke aan die z.g.n. Wonderdocters. Meermalen is gebleken dat deze wonderwezens behoorden of behooren tot de meest misdadige schepsels, die door hun wonderlijk bedrog leven als welgestelde lieden. Het doet ons denken aan de beruchte gangsters in Amerika. Wonder docters, waarzeggers en -zegsters zijn in de meeste gevallen parasieten op de lichtgeloo- vigheid der menschen. Het is een onkruid, dat zich niet laat uit roeien. De voedzame bodem, waarin dit mis gewas haar voedsel vindt, heet lichtgeloovig- heid. Wat is er tegen te doen Zoolang het nog mogelijk is, dat b.v. een dame(?) huis aan huis zich aanbiedt als waarzegster en onze dienstbaren weet over te halen om zictfi a raison van Een gulden de toekomst(?) te laten voor „liegen" (pardon „spellen") en de meisjes voor dergelijk geheimzinnig bedrog vatbaar zijn Politiemaatregelen Niet wel mogelijkVele menschen hunkeren naar dat geheimzinnige van de toekomst en de eenvoudige zielen laten zich door vele char- althans oplichten. Lees nu bovenstaande ad vertentie over toekomstvoorspelling, en ver- wonderdt U dan met ons, hoe het mogelijk is, dat de „hoogstaande Nederlandsche Pers" dergelijke dingen in de hand werkt. Zou het de moeite loonen eens een enquête uit te schrijven waaruit moet blijken, hoe het publiek over dergelijke publiciteit oordeelt Een soort referendum, een rondvraag. Het resultaat kan verrassend zijn Wij kwamen op deze gedachte door het lezen van het vol gende Enquête van De Journal. Het Parijsche conservatieve blad Le Jour nal publiceert de resultaten van een enquête onder zijn lezers over vier hun voorgelegde vragen. Op de eerste vraag „Gelooft gij, dat wij tot overeenstemming komen met Duitsch- land hebben 135.110 inzenders ja geant woord en 62.212 neen. Op de tweede vraag „Gelooft gij, dat de vrede van Europa van de Fransch-Duitsche toenadering afhankelijk is luidden 162.363 antwoorden ja en 48.868 antwoorden neen. De derde vraag „Hebt gij vertrouwen in het Fransch-Russische pact werd door 31.972 inzenders bevestigd en door 174.128 ontkennend beantwoord. De vierde vraag tenslotte luidde „Gelooft gij, dat de Volkenbond er eens toe komen zal, een duurzamen vrede in Europa te bevesti gen Hierop antwoordden 42.264 inzenders ja en 166.496 inzenders neen. Wij geven onze gedachte gaarne voor beter, maar achten het van groote beteekenis wan neer werkelijk eens een dergelijk goed ge stelde vragenlijst aan ons publiek werd voor gelegd- Wie weet welk verrassend resultaat er wordt bereikt. BINNENLANDSCH NIEUWS. Graaninvoer uit Litauen vrij. Handelscontract gesloten. Het handelstractaat van Nederland is thans geteekend. Dientengevolge is de invoer van graan uit Litauen in Ne derland geheel vrij en niet langer aan beperkingen gebonden. Onze markt zal echter voorloopig niet met die gra nen worden overstroomd, daar de voorraden in Litauen zeer gering zijn. Litausch graan, in hoofdzaak gerst en rogge, zijn in den laatsten tijd in hoofd zaak in kleine schepen, die recht streeks in Litausche havens laadden, en die ladingen van 200 a 300 ton ver voeren, rechtstreeks naar het binnen land van Nederland vervoerd. Litauen heeft aan Nederland faciliteiten toege staan voor den invoer van kunstmest stoffen, chemicaliën, katoenen garens en eenige andere artikelen. Ned. aardappelen naar Duitschland. Maandenlang zijn er van particuliere zijde onderhandelingen gevoerd over de mogelijkheid van uitvoer van aard appelmeel uit Nederland naar Duitsch land. Het deel van den Duitschen aardappeloogst, dat anders tot aardap pelmeel verwerkt wordt, is in 1935 we gens den betrekkelijken kleinen oogst en wegens beperking van den invoer, als consumptie-aardappelen verbruikt. Hier te lande is de handel niet in de gelegenheid gesteld, om een dergelijke overeenkomst aan te gaan. De Aard appel-Centrale heeft thans 7500 ton aardappelmeel naar Duitschland ver kocht. Tengevolge van de bovenvermel de redenen, waardoor fabrieks-aardap- pelen als eetaardappelen werden ver bruikt, is er n.1. een tekort ontstaan aan aardappelmeel ten behoeve van de Duitsche textiel-industrie, welk tekort nu door invoer uit Nederland wordt aangevuld. Verschillende Duitsche aardappel- meel-fabrieken hebben door gebrek aan aardappelen, dit seizoen niet kunnen malen. Men heeft hier met een ruil- transactie te doen. Nederland moet nl. voor dit aardappelmeel Duitsche wa ren koopen. Arrestant uit een trein gesprongen. Spoedig weer gegrepen. Dinsdagnamiddag is een arrestant, die van Eindhoven naar Den Bosch op transport was gesteld, even huiten het station uit den trein gesprongen, wel ke om 15.15 uur naar Rotterdam was vertrokken. De twee hem begeleidende marechaussees trokken onmiddellijk aan de noodrem, en toen de trein tot stilstand kwam, zetten zij den man. die over de spoorbaan vluchtte, achter na, Zij haalden hem spoedig in, zoodat hij weer kon worden ingerekend. Met denzelfden trein is toen de reis voort gezet. De vluchteling bleèk een bloeden de wonde aan het gelaat opgeloopen le hebben, doordat hij bij zijn sprong uit den trein was komen te vallen. JACHT IN NOOD. Twee garnalenvisschers uit Zout kamp, die in het Friesche gat tusschen Schiermonnikoog en Ameland hun be- bedrijf uitoefenden, ontdekten Maan dagmiddag, dat het Duitsche jacht •Franzina II" in nood verkeerde. Zij voeren er heen en troffen de beman ning, bestaande uit zeven Nederland sche studenten, in benarden toestand aan. Het jacht was tengevolge van het slechte weer totaal onbruikbaar. De zeilen waren kapot, en de motor defect De opvarenden waren uitgeput van de doorgestane ellende. Zij waren Woens dagochtend van Bremen vertrokken, waar zij het jacht hadden gekocht, en waren op weg naar Rotterdam. Hoe zij in het Friesche gat waren beland wisten zij niet. De schippers hebben hen naar Schiermonnikoog gebracht. Het jacht is naar Dokkumer Nieuwe Zijlen gesleept ter reparatie. Vrouw onder zand bedolven en gestikt De vijftigjarige weduwe M., te Nuth in Limburg, was met haar zoon bezig met zand te scheppen uit den zgn. zandput, toen er plotseling een instor ting ontstond. Haar zoon stak nog met zijn hoofd boven de zandmassa uit en wist zich te bevrijden. Hij kon er echter niet in slagen, zijn moeder uit het zand te werken, waarom hij hulp uit het dorp haalde. Toen men er na een half uur in slaagde, de vrouw te voorschijn te halen, bleek zij reeds overleden te zijn. HET HARDE LEVEN. Hij was nog geen halven dag op het schip, of het bleek al dadelijk, dat hij een van die drukke, luidruchtige we zens was, die zoovelen Amerikanen zoo'n eigenaardigen naam bezorgen in Europa. Nadat het schip de haven van New York had verlaten, was hij de eerste, die de bar binnenging. Geen drie mij- ieh had het schip gevaren, of hij ver- seheen voor den witgejasten barman en verzocht om 'n extra sterke whisky. De barman, die in den heer Patrick toekomstig stamgast zag (en terecht) bereidde hem met bijzondere toewij ding zoo'n sterke whisky, dat zijn klant veiTukt verklaarde, sedert 1920 zooiets heerlijks niet geproefd te heb ben. Den heelen middag dronk hij me thodisch cocktails. - Ik ben dit reisje begonnen om plezier te hebben, zei hij luid en ik zal 't hebben ook Een jong bruidspaar, dat aan een hoektafel zat in de rookzaal, was gecho queerd, tenminste de bruidegom het jonge vrouwtje keek den rumoerigen Amerikaan met zichtbaar welgevallen aan en lachte hartelijk om eiken zet, dien hij in zijn aangeschoten bui deed. - Lieveling, fluisterde de bruigom, ik geloof, dat we maar moesten eten Zijn jonge vrouw beantwoordde zijn blik met een glimlach. -- O goed, zei ze, maar ik vind dat soort mannen erg grappig - Grappig riep haar man geër gerd uit, hij is onverdragelijlc Kom ga mee. Den volgenden dag was de luidruch tige Amerikaan erger dan ooit. Hij dronk onophoudelijk van 's morgens tot 's avonds en geneerde er zich vol strekt niet voor. Hij praatte tegen den barman, terwijl hij aan 't tafeltje zat, dat het dichst bij de bar was. Hij noem de hem George en de flauwe aardighe den schalden door de rookzaal. Vijf dagen ging het zoo door. Op den avond van den zesden dag, om half twaalf, kwamen de jonggehuwden van boben om nog iets te gebruiken. Het was prachtig weer en iedereen was op het dek of in het salon. De rook zaal was leeg, op deze drie na, de twee jonggehuwden in hun hoekje van de loung en de heer Patrick, aan het tafel tje bij de bar. Voor bet eerst sedert ze hem hadden ontmoet was hij stil. Met gesloten oogen leunde hij achterover tegen de stoelleuning en het scheen, alsof sliep. De bruidegom, die Dick heette, deed verliefd tegen zijn jonge vrouw en scheen het bestaan van den heer Pa trick volkomen te zijn vergeten. Hij zag zijn bruidje echter af en toe geamu seerd kijken naar het roode, dikke ge laat van den Amerikaan. Zoo, met den mond half open gezakt, bood hij een lachwekkenden aanblik. - Het zou mij niet kunnen schelen, Erny, zei hij met zachte, teedere stem, welke echter toch nog door het vertrek klonk, als het werkelijk aantrekkelijke menschen waren aan boord, met wie je omgaat, maar ik snap niet, wat je met lui als dezen te maken wilt hebben. Je danst met iedereen, die je vraagt en dat stelletje waar je vanmiddag mee aan 't sjoelbakken was De bruidegom wond zich op, zoodat zijn stem wel aan teederheid inboette. Och Dick, riep zij uit, wees toch niet zoo bekrompen, het waren heusch aardige menschen, we hebben reuze- pret gehad. Maar ik houd er niet van, ant woordde hij. Ik wist niet, dat je zóó was Hoe vroeg zij verbaasd. Nu, ik bedoel, dat je geen onder scheidingsvermogen bezit. Straks ga je nog tegen dat creatuur daar ook praten Hij knikte in de richting van den thans luid snurkenden Amerikaan. Erny's oogen begonnen plotseling te schitteren. O, riep ze uit, dat heb ik al ge daan, van morgen. Ik heb „hallo" te gen hem geroepen. Erny en gaf hij antwoord kreet haar man. - Zeker Dick, hij vroeg, of ik iets wilde drinken. Dick werd rood. - Het schijnt, dat jij en ik elkaar niet begrijpen. De jonge bruid stond ineens op. - Blijkbaar niet, zei ze toen. Ik ga naar bed. Vlug liep Erny de rookzaal uit, een verslagen Dick achterlatende, die met een naar gevoel in zijn binnenste een glas whisky bestelde. Opeens voelde hij een tikje op zijn schouder. Hij draaide zich om en keek in het ioode gelaat van den man, die de catastrophe in zijn huwelijk had veroorzaakt. Dick scheen te bevriezen. -- Pardon, zei hij op killen toon. - Allright, zei Patrick. Ik weet wel, dat ik uw smaak niet ben, maar toch zal ik met u praten. Ik wilde u even zeggen BUITENLANDSCH NIEUWS. DE REISBELASTING NAGEVOLGD. Zwitsersche plannen. De Ned. Reisvereeniging schrijft De Zwitsersche hotelhouders hebben zich, naar de N. R. V. meldt, dezer dagen tot de Zwitsersche Regeering gericht, met het ver zoek een reisbelasting te willen heffen op de reizen van Zwitsers naar die landen, welke eveneens dergelijke maatregelen nemen. Hier mede wordt bedoeld Duitschland en straks ook Nederland, indien althans hier te lande tot invoering van een reisbelasting mocht worden besloten. REDDING VAN OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN ESKIMO'S TOT NU TOE ONMOGELUK. De piloten van de vliegtuigen, die uitgezon den zijn om de vijftien eskimo-jagers, die in de Poolzee op een ijsschots zijn afgedreven, te redden, hebben draadloos medegedeeld, dat zij onmogelijk op het ijs hebben kunnen landen. Van de vijftien vermisten heeft men er acht gezien. Over het lot van de zeven an deren verkeert men in het onzekere. PROVINCIAAL NIEUWS. VERGADERING AFD. ALKMAAR WERKLIEDENBOND. In café De Groot te Alkmaar werd Maan dagmiddag door de afd. Alkmaar van den werkloozenbond een vergadering gehouden waarin de volgende moties werden aangeno men Aan de arbeiders vakcentrales De Alkmaarsche werkloozen op heden in vergadering bijeen en gehoord hebbende de actie van werkloozen in de Wieringermeer, dringen er met klem op aan dat de vakorga- saties zich volkomen achter deze actie plaat sen. Gezien de vele georganiseerden die zich solidair verklaren, meenen wij dat het nood zakelijk is, dat door de vakcentrales wordt gedaan om verdere afbraak der organisaties te voorkomen en dit laatste niet in het be lang der arbeiders is. Besluiten deze motie op te zenden aan de vakcentrales en aan de pers en gaan over tot de orde van den dag. Aan den minister van sociale zaken te 's-Gravenhage Excellentie De Alkmaarsche werkloozen op heden in vergadering bijeen verklaren zich solidair met de protest-actie van de werkverschaffingsar beiders in de Wieringermeer en omstreken en eischen van de regeering het rouleersysteem af te schaffen, besluiten deze protestmotie Met ingang van Zondag 5 April gewijzigde dienstregeling. Volledige dienst- en tariefregelingen ver krijgbaar bij de chauffeurs a 5 cent. op te zenden aan de regeering en aan de pers en gaan over tot de orde van den dag. Het Bestuur. RECHTZAKEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting meervoudige strafkamer van 5 Mei. HOOGER BEROEP ZONDER SUCCES. R. L., wonende op Wieringen, thans gede- teneerd, was door den onbezoldigden rijks veldwachter Th. v. d. Hoek uit Slootdorp aan gehouden, toen hij zich met zijn auto op den Noorderdijkweg op Wieringen bevond. De verbaliseerende ambtenaar had geconstateerd, dat L. geen rijbewijs had en bovendien in kennelijken staat verkeerde Verd. was van het vonnis van den kantonrechter resp. f 15 en f 50 in hooger beroep gekomen. Het eerste feit, (geen rijbewijs) werd door hem erkend, doch de dronkenschap werd ontkend, ten bewijze waarvan een tweetal getuige a de charge gedagvaard waren. De officier, die meer waarde hechtte aan de verklaringen van den rijksveldwachter, eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. P. W. M., chauffeur te Den Helder, had op 15 Januari een procesverbaal gekregen, om dat hij in de Weststraat te Den Helder gere den zou hebben zonder dat zijn auto aan de voorzijde verlicht was. Door den kantonrechter was M. hiervoor veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. M. voerde bij zijn verweer aan dat hij met zijn mouw per ongeluk de handel van het licht zou hebben overgehaald. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. J. S. los werkman te Wieringen, had op 25 October te Den Helder gereden met een auto waaravn het nummerbord aan de achterzijde niet was verlicht, terwijl bovendien bij een ingestelde controle zijn remmen niet in orde bleken te zijn. De kantonrechter had hem te dier zake respectievelijk veroordeeld tot een geldboete van f 5 en f 15. S. die van dit vonnis in hooger beroep was gekomen, zei in zijn verweer dat hij niet in zijn eigen auto reed, doch op last van zijn toenmaligen patroon reed. Eisch bevestiging vonnis van den kanton rechter. Uitspraak over 8 dagen. J. de M., schilder te Den Helder, had op 22 November verleden jaar een kar, die oor spronkelijk achter een anderen wagen gekop peld was, even weggereden zonder dat er voor en achter verlichting was aangebracht. Van het vonnis van den kantonrechter waarbiji hij veroordeeld werd tot een geldboe te van resp. tweemaal f 5 of 4 dagen, was verd. in hooger beroep gekomen, aangezien hij oordeelde, dat de straf te hoog was. Hjj had de kar maar over een afstand van enkele tientallen meters verreden omdat hij ter plaatse aan het verhuizen was. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ WERVERSHOOF. Vijf personen gewond. Naar men meldt heeft Woensdagmorgen te omstreeks kwart over elf op het Zijdwerk, onder de gemeente Wervershoof, een ernstig- ongeval plaats gehad. Een personenauto, ko mende uit Harlingen en waarin behalve de chauffeur nog vijf personen waren gezeten, Het interesseert me niet, wat u te zeggen hebt. Dat dacht ik wel, maar toch zal ik met u praten. Ik zal u een verhaal vertellen. Dick voelde zich hulpeloos, terwijl groote man tegenover hem op een stoel viel. Luister, zei hij. Je bent een jonge man, een knappe jongeman. Je hebt 'n knappe vrouw, vanmorgen heeft ze met mij gepraat en gelachen. Dick keek den ander verstoord aan. Ja, ging deze verder, ik weet wel, dat je dat hindert, maar ik houd van menschen, die kunnen lachen, die het nog niet hebben verleerd door het leven Getroffen zag Dick den man tegen over zich onderzoekend aan. Bij de laatste woorden was diens stem zach ter geworden. Maar wilde hij beginnen. De Amerikaan viel hem echter in de rede met overstelpenden eenvoud -- Ik benijd je., jongeman een vrouw als jij hebt o wees maar niet op je teentjes getrapt. Ik meen het Luister twintig jaar geleden trouwde ik met de liefste vrouw, die ooit geschapen is. Ze was niet sterk en ik had niet veel geld, maar we waren gelukkig, altijd in gelukkig. Hij zweeg en staarde door de open patrijspoort in den donkeren zomer nacht. Toen vervolgde hij Nu. al die jaren hebben we sa men gewerkt en geploeterd en altijd zei ik Hoor eens, zei ik, trek je er niets van aan, meid, hou je taai. Eens zullen we een mooie reis maken met de boot naar Europa en dan stel ik je schadeloos voor al dat geschraap en geploeter, dat je nu doet. De heesche stem haperde even, doch de man beheerschte zich dadelijk en ging verder. - Nu, meneer, we hebben twintig jaar gewacht en ineens gingen de za ken goed. Ze zei En dat reisje naar Europa En ik zei Zeker lieveling, we gaan. Ik kocht de plaatsen op de boot, onze passen waren al klar. We zouden naar Frankrijk gaan, Italië en Zwitserland en zoo De groote man zweeg. - En nu, vroeg Dick werktuigelijk. De Amerikaan tegenover hem, haal de diep adem en zei toen -- En nu ga ik alleen. Het harde le ven is te zwaar voor haar geweest Veertien dagen geleden heb ik haar be graven De heesche stem zweeg. Dick voelde zich ellendig, en be schaamd. De man tegenover hem staarde droomverloren naar buiten en scheen hem geheel te zijn vergeten. Toen luidde de bel. Dick rees op, bleef toen even besluiteloos staan. - Er neem me niet kwalijk, ik moet even naar beneden. In zijn hut gekomen, vond hij zijn vrouwtje gekleed op bed liggen snikken Hij nam haar in zijn armen. - Lieveling, zei hij zacht en be schaamd, vergeef me. Ik heb mij als 'n bekrompen stommeling gedragen. Met zijn zakdoek droogde hij de tra nen, welke over haar wangen rolden. - Jij houdt van de menschen, dat is goed. Terwijl beneden in hun hut twee jon ge menschen elkaar wedervonden, zat jboven, in de rookzaal, een groote, zwij gende figuur

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1