QSiOOT FAMCY - FAIR TWEEDE BLAD. VRIJDAG 8 MEI 1936 No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN 2N OMSTREKEN JOHN DAVISON ROCKEFELLER. TE SCHAGERBRUG WIERINGER COURANT GEMEENTE WIERINGEN. Etn mooie prestatie. De heer A. Velt- ïtian, alhier, smaakte het genoegen den tweeden prijs van de etalage-wedstrijd uitgeschreven voor de Essolube-oliën, te veroveren. De wedstrijd werd gehouden in twee districten n.1. Noord-Nederland en Zuid-Nederland. De heer Veltman behaalde met nog een garagehouder elk 642 punten, waardoor hij na loting den 2e prijs kreeg. In de Zuidelijke districten wer den veel minder punten behaald. De eerste prijs viel daar op 440 punten. Onze gelukwenschen gaan hierbij. De revue eindelijk in aantocht. Zaterdagavond zullen de overvolle zalen van Cinema De Haan getuigen van de première van onze plaatselijke revue „Hoe kan dat nou Zooaljs reeds medegedeeld, is de schrijver van deze plaatselijke revue de bekende heer M. J. Bosker. De hoofdartisten worden gevormd door de dames Gr. Bosker (Mevr. Tijsen-Bos- ker), N. Zomerdijk en de heeren Jb. Bakker, D. Bakker (Den Oever) J. J. Bosker, H. Pennekamp en last but not least M. Kooij. Verder is er een pracht ballet dat on der leiding van den heer Pennekamp het werk van beroeps-artisten weet te benaderen, en dat vorige Zondag tij dens het Gymnastiek-tournooi in Scha gen reeds zoo'n groot succes boekte. Ook Zondag 10 Mei zal een voorstel ling worden gegeven. Wij twijfelen niet of deze revue, waaraan door ve len zooveel moeite is besteed, zal zeer zeker slagen. Evenals wij bij de generale repetitie deden, zult U zich het huistoe keeren afvragen „Hoe kan dat nou De staking in de werkverschaffing. Van de pl.m. 179 geschorst zijnde ar beiders te Wieringen, kwamen na eer ste waarschuwing 20 stempelen nu is dit aantal 38. Dit houdt ook verband met de uitkeering in bonnen. Immers»! komt men niet stempelen, dan mag ook niets worden uitgekeerd. I)e niet geschorste arbeiders zijn thans uit de rouleering en geplaatst in de werkverschaffing. Dit wil niet zeg gen, dat de rouleering van de baan is doch door de mindere steunuitkeering kwam nu meer ruimte voor de werk-, willigen. Van een toegeven van den Minister in welke vorm ook, zoo werd ons verze kerd, is échter tot heden geen sprake. R. K. Volksbond. Afd. Wieringen der genoemde bond hield op 6 Mei 1936 op de Bovenzaal van den heer S. A. De milliardair, die honderden millioenen dollars wegschonk. Zijn leven Een aaneenschakeling van sprookjesachtige successen. Iedereen kent den naam van den Ameri- kaanschen petroleummagnaat, die op 8 Juli a.s. 97 jaar hoopt te worden John D. Rocke- feller, of voluit John Davison Rockefeller. Men kent zijn portret, een oude man, en men weet misschien ook dat hij ter ontspan ning het liefst golf speelt. Hij werd geboren te Richford in den staat New Jersey op 8 Juli 1839 als de zoon van een geneesheer, die met zijn gezondheidsmiddel tjes het geheele land doorkruiste. Op 26-jarigen leeftijd kwam John D. ab boekhouder in een warenhuis te Cleveland. Door taaien arbeid en een groote dosis on dernemingsgeest wist hij zich op te werken tot een belangrijke figuur in den petroleum- handel, die toen in opkomst was. Hij werd mede-oprichter van de „Standard Oil Com- pany", welke maatschappij in 1870 tot stand kwam. De onderneming kwam onder zijne bekwame leiding tot groote ontwikkeling en breide zich allengs uit. Ten voordeele van de Standard Oil Company sloot Rockefeller schit terende contracten af met de Spoorweg-maat schappijen, welke samenwerking ook laatst genoemde instelling weer ten goede kwam. Want Rockefeller leverde de spoorwegdirec ties zooveel vrachtgoederen, dat ook deze ondernemingen van den petroleumhandel profiteerden. Als voornaamste deelhebber van de Standard Oil Company is Rockefeller de beheerscher der Amerikaansche petroleum- markt geworden en tevens een der rijkste mannen ter wereld. Er is zelfs een tijd geweest, waarin hij de eenige „milliardair" was Door zijn ongeëvenaarde eenergie en handelsgeest heeft hij Rockefeller zijn reus achtig concern opgebouwd en zijn macht over de petroleum-industirie is buitengewoon om vangrijk. Weinigen zullen John D. Rockefeller ken nen uit den tijd van zijn opkomst, toen hij ongeveer 40 jaar oud was. Men kent hem slechts als grijsaard. Zijn gezicht met de honderden fijne rim peltjes en vouwtjes, met de dunne, opeenge- perste lippen en de rustige, ondoorgrondelij eerdig hare vergadering. Wegens overlijden van den voorz. C. de Boer en door afwezigheid van den 2en voorz. A. van Dongen, werd dezen avond geopend door den secr. J. Koster op de gebruikelijke wijze. De secr. las vervolgens de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd Een schrijven was ingekomen aan gaande de Kaderdag welke zal wor den gehouden in Amsterdam op 28 Ju ni a.s. om zooveel mogelijk van iedere afdeeling 3 bestuursleden daaraan deel te laten nemen. Daar dit practisch hier onmogelijk blijkt, wordt tenslotte nog besloten om te trachten in dien geest om er dan 3 leden te benoemen van iede re afd. één te laten deelnemen, waar mede de vergadering accoord kan gaan. Hierna verkiezing bestuurslid, vaca ture voorz. Wordt gekozen de beer Uithoff. Hierna verkiezing voorzitter. Tot voorz. gekozen de heer A. van Dongen. Daar deze afwezig was zal deze met de benoeming in kennis worden gesteld Niets meer aan de orde zijnde sluit de secr. J. Koster de vergadering op ge bruikelijke wijze. Loop der bevolking. Ingekomen personen Mw. N. C. J. Kolff uit Duitschland P. F. Sijnesal uit Hoofdplaat W. Swemme uit Ginni ken Teunis Ippel en gezin uit St. Pan cras J. Rabbinge uit Meppel Mw. C. van de Velde geb. Wal uit Schagen R. de Jonge uit Weststellingwerf Mw. A. Tolhuis geb. Rendering uit Oude- Pekela; E. Visser uit Roden; Jac. Smit uit Medemblik J. H. Veraart en gezin uit Oud-Vossemeer M. Blom uit Wor- kum K. Tolsma uit Sneek J. Koel- ma en gezin uit Weststelllingwerf A. de Ridder uit Texel Mw. M. Lam- mersma uit Hengelo H. Volbeda uit .Medemblik K. Boerma uit 't Zandt K. de Roo uit St. Maarten Jb. Ott uit Hoorn C. Gutker en gezin uit Zijpe Mw. W. E. Buur uit Amsterdam J. Lammertsma uit Opsterland Mw. D. Kuijt uit Schagen H. Kuiper uit II- pendam H. den Hollander en gezin pendam H. den Hollander en gezin uit Medemblik. Vertrokken, personen C. Omis en gezin naar Wieringerwerf A. C. van Melis naar Alkmaar R. Hoeksema en gezin naar Medemblik H. ten Have en gezin naar Medemblik W. Tuin naar Den Relder H. B. de Lang naar Den Helder E. Kuiper naar Hoorn L. Vermaat en gezin naar Anna Pau- lowna H. Udo naar Heerewaarden G. J. Bolier naar Urk J. Spaansen naar St. Maarten E. Leenders naar Staphorst Tj. Meijer naar Amster dam P. C. Poortman en gezin naar Alkmaar M. Hoogakker en gezin naar Vlagtwedde Gezin J. A. Snoij- ke oogen, dat is allen bekend en vertrouwd Men heeft reeds dikwijls erover gepeinsd of deze Rockefeller de rijkste man ter wereld is. De meest uiteenloopende geruchten over zijn persoon doen de ronde In den loop der tijden groeide om hem heen een soort mythe. Succes, rijkdom en speculatie waren in hem belichaamd De meeningen omtrent waar de en beteekenis van zijn persoonlijkheid wijken sterk van elkaar af sommigen zien in hem een der grootste en onbaatzuchtigste weldoeners der menschheid, anderen slechts den onbarmhartigen rekenaar, die slechts één hartstocht kentdie van de speculatie Rockefeller is overstroomd met een vloed van haat en naijver, hij werd gesmaad vervolgd, terwijl anderen om het hardst zijn eenvoud, zijn goedheid, zijn medelijden er zijn idealistische wereldbeschouwing roem den Wie liegt, wie heeft gelijk Hoe is de werkelijkheid Heeft deze Rockefeller een gewoon hart, zooals alle stervelingen, of is hij het type van den demonisch en koopman, den Napoleon van den handel, zooals hij vaak wordt ge noemd Onmogelijk, dit geweldige leven tot in de kleinste kleinigheden na te gaan. Slechts enkele der meest-markante scènes kunnen we hiey weergeven Vampier of fijnbesnaard mensch ....Rockefeller heeft in zijn leven fantas tisch hooge sommen besteed aan het oprich ten van instituten, waar de menschheid van haar lijden wordt bevrijd. Ziekenhuizen, sana toria en ook tal van wetenschappelijke instel lingen verrezen in zijn naam, zijn voor zijn rekening gebouwd Op vele wijzen heeft hij getracht het soci ale leed te helpen verzachten. Op dezelfde wijze, waarop hij de geweldige Standard Oil Company grondvestte, schiep hij een voor treffelijke steun-organisatie, die een voor beeld is van organisatie-talentEen speciaal bureau heeft niets te doen, dan alle verzoek brieven die iederen dag binnenkomen te le zen en te bezitten. Viervijfde van deze brie ven zijn, zooals Rockefeller zelf in zijn me moires schrijft, in den regel verzoeken van particulieren aard. Iemand noemde hem bijv. eens „de wolf in het schaapsvel" Ook de brief van een oude dame,die enkele jaren geleden door de Ame rikaansche bladen circuleerde, was merk waardig. Deze dame had eens pertinent ver klaard, dat zij het geld van dezen „vampier' niet zou aannemen, al zou zij daarmee een kind van den hongerdood kunnen redden Later nam zij dit harde oordeel terug en ink naar Haarlem; G. Heida naar Baar deradeel C. Dc^uma naar Oostdongera deel A. G. de Geus en echtgen. naar Medemblik.. BURGERLIJKE STAND. Gem. Wieringen van 24 Apr. t.m. 7 Mei Geboren Wiecher, z.v. H. Wester- beke en M. Kingma. Ondertrouwd W. Beemsterboer en C. M. Engel A. van Sabben en D. Berg horst; G. N. Raven en D. Kuijt S. Wit en A. Doves. Gehuwd J. Engel en A. M. D. Weert J. Stapel en D. E. Bos K. van Wijn gaarden en G. Tijsen. Overleden Geene. AANBESTEDING. De rijkswaterstaat heeft Woensdag aanbe steed het bouwen van een vak gewapend be- tonscherm langs den buitenberm van den Bierdijk, aan de Noordzijde van Wieringen met bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Noord- Holland. Laagste inschrijver was de heer W. H. Klos te Santpoort, voor f 9.857. Cursus v. Huiselijke Ziekenverpleging. Vanwege het Hoofdbestuur der Noord hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" zal bij voldoende deelname op Wieringen gratis een cursus gegeven worden bestaande in lessen voor de verpleging van zieken in eigen huis. ledereen, hetzij mannelijk of vrouwe lijk, kan zich daarvoor aanmelden aan het adres van den secretaris onzer Af deeling, Ds van Beek. Kerkplein 20, vóór 15 Mei. (Zie advertentie.) MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. SCHAGEN, 7 Mei 1936. Op de gehou denden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 191 mag. Gelde koeien f 80-f 150 24 vette Gelde koeien f 160-f 2120 40 Kalf koeien f 130- f 200 30 Pinken f 60-f 85 240 Nuch tere kalveren f 3-f 12 26 vette Scha pen f 18-f 29 150 Overhouders 1' 14- f 18 230 Lammeren f 5-f 8 4 Bokken en Geiten f 0.50-f 8 17 Varkens, mag. f 19 9 id. vette per Kg. f 0.35- f 0.38 91 Biggen f 9-f 13 Konijnen f 0.50- fl.50 Kippen f 30-f 1.50. GEMEENTE ZIJPE. De verkiezing van den Nevenraad te Callantsoog. 65 pCt. der kiezers stemt rood. S.D.A.P. 5 zetels. Burg. Kies- vereen. 2 zetels. Woensdag heeft de verkiezing plaats gehad van den nevenraad. Van de 525 kiezers hebben er 472 aan bekende ruiterlijk het volgende „Ik sloeg Rockefeller dagen achtereen gade, in de hoop, een handeling, een woord te ontdekken, dat verried dat in die schaapshuid de wolf stak Maartevergeefs deze oude, beleefde, fijnbesnaarde heer was steeds de goedheid zélve, steeds bereid te lachen en te helpen en zijn blauwe oogen straalden van medelijden, als hem iets trof. Met volmaakte openhartig heid sprak hij over zijn verleden, zijn heden en over zijn plannen en op alles antwoordde hij zonder omwegen, zonder frasen Een reclameplaat verovert de wereld Men mag de veelaangevochten persoonlijk heid van Rockefeller beoordeelen, zooals men wilin ieder geval was hij een organisato risch genie, een reclame vakman van het groot ste formaat, een enorme psycholoog, die wist, hoe hij door buitengewoon handig ingekleede propaganda-veldtochten de belangstelling der massa moest wekken en wakker houden Maar ook van zuiver-commercieel stand punt uit bezien, was hij een der beste koop lieden ter wereld Zeer interessant en belangwekkend was de wijze, waarop het reusachtige land China voor de petroleum der Standard Oil Compa ny werd gewonnen. Een gigantische veroveringsveldtocht werd tot in de kleinste détails uitgewerktde strijd om de Chineesehe markt scheen echter in het begin hopeloos. De Chineesehe priesters en de hoogere han delsmagnaten verweerden zich uit alle macht tegen de Amerikaansche petroleum. De priesters deden iedereen in den ban, die het waagde petroleum te branden en de groo te handelsgilden in China boycotten ieder een, die petroleum durfde te verkoopen Rockefeller was echter slimmer, dan alle kooplieden van China tezamen Daar de lampen der Chineezen stinkende, rookende dingen waren, die weinig licht, maar des te meer walm en roet verspreiden, con strueerde hij een goedkoope, doelmatige lamp, die hij de Chineesehe bevolking in een psy chologisch uiterst geraffineerde reclameveld tocht opdrong. In honderden dorpen van Centraal-Chlna werd een reclameplaat aangeplakt, zoo ver telt Rockefeller zélf, waarop de afbeelding van zoo'n lamp voorkwam. De tekst, neergeschreven in Chineesehe karakters, door iemand, die de Chineesehe I volksziel door en door kende, luidde als volgt: I „Geluk, lang leven, troost en vrede Als gij geluk, lang leven, troost, gezondheid en vre de wenscht te bezitten, dan moet ge u om geven door lichtLicht bij dag en licht bij de stemming deelgenomen 11 stem men waren van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 461 bedroeg De kiesdeeler was dus 65 6/7. Op lijst I, die der S.D.A.P., werden 305 geldige stemmen uitgebracht op lijst II, die der Katholieken 39 en op lijst III, de burgerlijke kiesvereeniging 117 stemmen. Bij de eerste verdeeling worden dus 4 zetels aan de S.D.A.P. toegewezen, rest 41 1/7, 1 zetel aan de Burgerl. Kiesver eeniging, rest 51 1/7. De lijst van de Katholieken komt niet voor een zetel-toewijzing in aan merking. De zesde zetel komt vervolgens aan lijst II, de zevende zetel aan lijst I, die der S.D.A.P. Van lijst S.D.A.P. zijn alzoo gekozen de heeren P. de Haan, P. Vos Jbz., Jb. Mooij Mz, A. Thomas Sr. en L. J. van Wachendorff van Rijn. Van lijst III, (Burgerlijke Kiesvereen.) zijn gekozen de heeren Joh. Baken en P. L. Lakemond. Arbeidsbemiddeling. Op 30 April j.1. stonden bij de Arbeidsbemiddeling in de Gem. Zijpe 156 werkzoekenden inge schreven n.1. 86 landarbeiders 49 grondwerkers 12 timmerlieden 2 metselaars 1 steenzetter 1 wagen maker 1 machinist 1 monteur 1 slager 1 stoffeerder 1 stoker. DE GROOTE FANCY-FAIR!. Zaterdag, 16, Zondag 17 en Maandag 18 Mei a.s. zal het dorp Schagerbrug staan in het teeken van de Fancy-Fair» georganiseerd door de Harddraverij- Vereeniging „Voorwaarts" in samen werking met de Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" en de Gymnastiek- vereeniging „Ons Genoegen, welke drie vereenigingen allen door gebrek Kaasfabriek ,»Nooit Gedacht" te H.-Hoef gesloten. De laatste bus melk door kaasmaker Hoekstra van de veehouders Gebr. Dekker in ontvangst genomen. aan financiën tot dit besluit zijn geko- mes met de Vurige wensch dat aan het euvel van 'n leege kas een einde zal komen. MET 10-TALLEN ATTRACTIES in de zaai van den Heer S. KUIPER met groote aange bouwde DANSTENT op ZATERDAG 16, ZONDAG 17 en MAANDAG 18 MEI a.s. KOMT ALLEN EN AMUSEERT U. OPENING ZATERDAGMIDDAG 3 UUR. nacht. En om in dit licht te kunnen leven, moet ge een ^Mei Foe-Hong-Lamp" laten branden, die volgens wetenschappelijke proef nemingen is vervaardigd en échte Mei-Foe- Olie branden, want als men deze kleine lamp en deze olie laat branden, is het licht, dat ge verkrijgt als het daglicht zoo heerlijk Van alle kanten stroomden nu de nieuws gierigen aan, om deze plaat te lezen Rocke feller had over de geheele linie gezegevierd Op zijn zevende jaar de eerste handelszaak. Toen de millionnair Rockefeller nog een kleine rakker van een jongen was, had hij reeds een zakboekje, waarin hij alle uitgaven en inkomsten noteerde. Op zijn zevende jaar sloot hij, onder leiding van zijn moeder zijn eerste handelszaak af. Deze zaak was het begin van zijn bijna sprookjesachtige carrière. De kleine Rockefeller bezat enkele kalkoen- sche hanen, hij mestte die dieren zelf en ver kocht ze ook persoonlijk met een behoorlijken winst. Zijn bezit groeide aan. Later bezocht hij een handelscursus en liep dagen en weken achtereen alle mogelijke zaken af om te vra gen, of men niet een leerling kon gebruiken. Op 27 September 1855 begon de groote Roc kefeller zijn triomftocht als leerling van de firma „Hewitt Tuttle." Eenigen tijd later begon hij voor zichzelf Met een som van 2000 dollar nam hij aandeel in een onderneming. Zijn eigen vader leende hem nog 1000 dollar, onder voorwaarde, dat hij tot zijn 21ste jaar er rente over zou beta len. Dat was 10 pCt. en de jonge Rockefeller was overgelukkig als de jongere compagnon van een nieuwe firma die zich „Clark Rockefeller" noemde, begon hij thans eigen zaken te doen. Het zal de taak van een later geslacht zijn, het leven en den gedachtegang van den olie magnaat en trustkoning Rockefeller te beoor deelen. Over den nieuwen vorm van econo mie, dien hij in het leven heeft geroepen, zijn de meeningen zeer verdeeld. Of hij de men- schelijke arbeidskracht heeft verhoogd of verlaagd, of de vertrusting van het wereld huishouden ondergang, dan wel succes betee- kent, dat kan en mag thans niet worden onderzocht. Vast staat slechts, dat dit feno menale leven een der nuchterste en tegelijk raadselachtigste, een der zakelijkste en con- siquentste was, dat ooit werd geleefd Over zijn mildheid nog het volgende In het begin van 1930 had hij in hèt geheel 774 millioen dollar aan inrichtingen van on derwijs, wetenschap en maatschappelijk werk besteed. Zijn bekendste stichting is het Rockefeller Institute te New York voor Medische en Bio logische onderzoekingen, gebouwd in 1909 en geheel en al bekostigd door Rockefeller. Voorts schonk John D. 50 millioen dollars aan den General Board of Education te Was hington. Veel colleges, w.o. de Universiteit van Chicago, mochten in tijden van financieelen nood op Rockefeller steunen. De Zending van de Baptisten, van welke gemeenschap John D. Rockefeller lid is, heeft in den loop der jaren eveneens belangrijke giften van hem mogen ontvangen. Het leven van John D. gaat de laatste ja ren zeer kalm en rustig voorbij. Voor de sport interesseert hij zich nog het meestzooals gezegd is hij een enthousiast golfspeler en als zijn ouderdomskwaaltjes hem niet in bed doen blijven, staat hij het liefst op zijn golfveld. Zijn leefwijze is uiterst eenvoudig. Des morgens vroeg staat hij op, ontbijt en maakt een morgenwandeling in zijn uitge- strekten tuin. Na de behandeling van de post speelt hij een partijtje golf met eenige vrien den of met eenige gasten. Des middags maakt hij vaak een auto tochtje, waarna hij zich in zijn studeerver trek terugtrekt. Rockefeller is voorts een liefhebber van muziek, geen jazz-muziek, doch klassieke wer ken. Rockefeller wordt vaak gevraagd, hoe het komt dat hij op een zoo hoogen leeftijd nog zoo monter en levenslustig kan zijn. Dan geeft de oude John D. den vrager of de vraag ster een lijstje, waarop hij zeven leefregels heeft neergekrabbeld, die als volgt luiden 1. Hoedt u voor de grillen en onaange naamheden van het weer. 2. Regelmatigheid betrachten. 3. Vermijdt alle overdaad. 4. Behoudt uw goed humeur. 5. Vermijdt kleine en groote ergernissen. 6. Zorg voor gepast vermaak. 7. Blijf belangstellen in de wereld en het leven en zijn uitingen Ofschoon de oude John D. bij meerderjarig heid van zijn zoon en ook bij diens huwelijk in 1901 een groot deel van zijn geld heeft af gestaan en daardoor reeds lang niet meer de rijkste man ter wereld is, bezit hij toch nog eenige millioenen buiten zijn onmetelijke be zittingen. De laatste jaren is de oude John D. meermalen zeer ernstig ziek geweest, zóó zelfs, dat de geneesheeren voor zijn leven vreesden. John D. schijnt evenwel een sterk, taai gestel te heben, dat hem steeds weer over zijn ziekten heenhielp.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3