TWEEDE BLAD. DINSDAG is MEI 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN vööïTüw" t~uTn~gr~Tn"d W.G.v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. No. 38 WIERINGER COURANT GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GEMEENTERAAD A. PAULOWNA. Afwezig de leden Kloosterman en Kuiken. De notulen werden gelezen en goed gekeurd en eenige stukken weiden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van negen ingezetenen. Door 9 ingezetenen is een adres inge zonden waarin wordt gezegd dat liet in strijd met alle Christelijke beginse len zou zijn om de stakers in de werk verschaffing aan de honger prijs te ge ven en derhalve wordt verzocht mid delen te beramen om dit te voorkomen. Wordt, besloten het stuk voor kennis geving aan te nemen waar deze aange legenheid niet bij den Raad behoort, doch door den minister van Sociale za ken wordt geregeld. Een waarschuwend woord. Burgemeester leest nog een telegram ban den Minister van Sociale zaken van den volgenden inhoud: Tewerkgestelden, die eigenmachtig arbeid bij werkverschaffing hebben neergelegd, worden voor onbepaalden tijd uitgesloten. Indien over eenigen tijd hulp onvermijdelijk is, mag deze slechts zeer sober worden verleend in natura op basis aanschrijving 16 Dec. Minister van Sociale Zaken. Voorz. waarschuwt nogmaals dat de menschen zich niet over laten halen en hoopt ook dat de vrouwen zoo verstan dig zullen zijn hun mannene tegen ie houden, want zij worden de dupe. In deze gemeente staken er in de Oost hoek 6 en hier 'n 25. De hr. Keuris uit zich ook dat deze wilde staking in de werkverschaffing onzinnig is te noemen. Benoeming Hoofd. Verder wordt benoemd als hoofd van school I de hr. C. J. Mol, onderwijzer te Den Helder. Behandeling der Begrooiing. Bij de behandeling van de begrooting 1936 wordt het salaris ambtenaar ter secretarie belast met controle werkver schaffing bepaald op 1000 gld., maxi mum 1200. Tevens een vergoeding voor diploma ban f 100. Ook Mej. Haringhui zen zal nu voor bezit diploma f 100 ont vangen. Wordt besloten de Commissie van schooltoezicht op te heffen. De post voor schoolbaden is geschrapt Door het Witte Kruis wordt nu gratis baden toegestaan, doch voor het ver voer is er nog geen oplossing. Uitgetrokken is voor het Burgerlijk Armbestuur f 3500 Aan het Middenst. Borgstellings fonds wordt een gift in ééns verleend van 15 ct. per inwoner, dat wordt in 't geheel f 874.05. Op de gein. fonds belasting zullen 75 opcenten worden geheven en op de Personeele belasting 200 opcenten. De Rijksbijdrage aan de Gemeente wordt begroot op f 184991.23 Succes van D.O.K.E.V. Zondag be haalde genoemde vereeniging in de turnwedstrijd te Schagen totaal 25 prijzen. De voornaamste prijzen laten we hier volgen Meisjes 2e Vereenigingsprijs. Heeren J. Vergouwen, 2e prijs 2e graad. Dames: A. Koster. C. de Ridder le pr 3e graad P. Klerk le pr. 2e graad N. lïoogersteeger, M. Kouseband le pr. le graad. Keurturnsters G. den Das 3e pr. Mevr. v. Genderen-Kranenburg 2e pr. C. v. Eeten le pr. Voor D.O.K.E.V. in het bijzonder de heer P. Siewerts een mooi succes. INKUILEN. Het inkuilvraagstuk geniet reeds een aantal jaren een voortdurend grootere belangstelling van de practijk en de voorlichtingsdienst. Deze groote be langstelling is eenerzijds een gevolg van het enthousiasme waarmede eeni ge jaren geleden de pionier van de zgn. mineraalzuur-methode (de Heer Westerdijk te Enschedé) deze methode propageerde, een enthousiasme sterk gemotiveerd met schoone perspectie ven, anderzijds een gevolg van aan passingspogingen van de practijk en in die richting gaande voorlichting aan de ten ongunste gewijzigde economi sche omstandigheden, waarbij sterk naar voren komt te pogen de produc tie aan veevoer naar quantiteit en quali teit van eigen land op te voeren, liet. geen door de verhouding indexcijfers kunstmeststoffen veevoerprijzen zeer voor de hand liggend is. Het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, dat vóór 1933, het jaar, waarin de Heer Westerdijk zijn mineraalzuur methode propageerde, reeds nauwkeu rige onderzoekingen had verricht om trent de Friesch-Holl. of gewone of war me methode van inkuilen, heeft zich sedert beijverd de voorspelde perspec tieven der nieuwe methode te onder zoeken. Het resultaat is geweest, dat niet alles zoo mooi bleek te zijn als was voorpeld. Voorspeld was, dat inkuilen met verdunde mineraalzuur-oplossin;- gen in silo's geen tot zeer weinig ver liezen zou geven, dat alle bacteriën, ook de voor de kaas zoo gevaarlijke boterbacteriën onwerkzaam zouden worden gemaakt. De Hoornsche onderzoekingen heb ben geleerd, dat de verliezen, al zijn ze niet nihil, bij een juist volgen van de voorschriften, toch gering zijn, en spe ciaal van de eiwitachtige stoffen, waar van het verlies in een Holl. kuil zeer groot is. Tevens is gebleken, dat mine- raalzuur-kuilgras bij voldoende gemid delde zuurgraad nog geen waarborg biedt voor het wegblijven van kaasge breken, m.a.w. boterzuurgisting komt nog voor. Praktijk en voorlichting reageeren LIJST VAN BOELHUIZEN EN VERKOOPINGEN. Openbare Verkooping te Schagen, op Donderdag 14 Mei as. bij opbod en Woendag 20 Mei 1936 bij afslag en com binaties, telkens v.m. 11 uur, in het ïsoord-Hollandsch Koffiehuis van aen heer J. Schenk, van 1. Het Woonhuis, genaamd „Zuidwijk", met erf en tuin, aan de Dorpstraat te Dirksliorn. De Huismanswoning met kool- boet, dubbele arbeiderswoning, schuur erf, ong. 10 H.A. weiland en ongeveer 9 H.A. bouwland. 3. De Huismanswoning met erf, ong. 2 H.A. weiland en ong. 1 1/4 H.A. bouwland op Tjallewal, gem. Schagen. Belioorende tot de nalatenschap van Mevr. A. Gootjes-Blijpost. Openbare Verkooping te Schagen door Notaris G. L. Van den Berg'h op Dinsdag 19 Mei 1936 des n.m. 6 uui in na te melden café, van het Woon huis met Café genaamd „Het Oude Slot", E 120 Schagen, een en ander te zamen groot 4.12 Aren, met den ge- heelen Café-Inventaris. of ander Verhardingsmateriaal zeer verschillend op de resultaten van de Hoornsche proeven. De een bleef 011 danks de teleurstellingen enthousiast voorstander, voor anderen had deze methode afgedaan, het volmaakte zoo als voorspeld was, bleek nog onvol maakt en men bleef bij de oude be proefde methode. Enkele in den aanvang gepubliceer de teleurgestelde rientabiliteits|»bere keningen, alsmede het onvolmaakte ten opzichte der kaasgebreken waren een groote rem om deze methode N.-H., althans het kaas-produceerende deel, met enthousiasme te propagee ren. Gevolg van een en ander was weer dat men eens met andere toevoegings middelen probeerde, in vele provincies is vervolgens geëxperimenteerd met suikertoevoeging, wei, ondermelk. kar nemelk, de koude methode van Voltz. Inplaats van het A.I.V.-zuur bij het ge bruik waarvan men verschillende maat regelen moet nemen, kwam een poe der in den handel, het zgn. „biosil." Geëxperimenteerd werd èn met èn zon der silo bij de gewone Holl. mehode. Het resultaat na drie jaar is thans, dat velen niet weten welke methode zij nu zullen kiezen. Momenteel verkeeren velen van de bovengen, methoden nog in een proefstadium. Laten wij thans zeer in het kort de verschillende methoden de revue laten passeeren. De gewone Friesch/Holl. of warme methode zonder silo in of op den grond, waarbij met in den grond be doeld geheel afgedekte en op den grond enkel de bovenkant, welke laatste door het grootere kantverlies voor voor- jaarskuilen beslist te ontraden is, geeft in de praktijk zeer verschillende resul taten, goede en vele slechte kuilen. De oorzaken kunnen zeer verschillend zijn, als slordig en onregematig afwer ken, te droog óf te vochtig materiaal, te grof, (dus te laat gemaaid) te wpinig belast. Deze methode is dus onzeker, alhoewel ervaring hierbij een groote rol speelt. Een ander nadeel is, dat al is de kuil goed geslaagd, de verliezen en wel speciaal die van de eiwitachtige stoffen niet onbelangrijk zijn (verliezen ten gevolge o.m. van randafval, broei, BEURS MIDDENMEER. Het prachtige Meiweer van heden deed ons een drukke Beursdag verwachten en deze verwachting is niet beschaamd geworden. Het was druk in Hotel Smit, veel nieuwe gezich ten. Nieuwe pachters, sommigen nog maar enkele dagen in den polder met hun gezin gevestigd, brachten hun eerste bezoek aan de beurs, waar al spoedig relatiën van allerlei aard worden aangeknoopt. Honderddertien landbouwers en veehouders telt den Polder nu reeds, wat ook aan de beurs zijn cachet geeft. Er zijn geen producten momenteelt te ver handelen dat gaat op de nieuwe oogst af, medio Juli ongeveer, wat de noteeringscom- missie dan ook heeft doen besluiten, voorloo- pig geen noteeringen te publiceeren. Het feit, dat dan ook nu er voorloopig geen producten van belang zijn te verhandelen, het beursbe- zoek in stijgende lijn zich beweegt, toont aan hoe juist het van de oprichters der beurs is gezien, dat in de z.g.n. stille tijd de beurs tot stand moest komen. Men heeft nu een cen traal aanknoopingspunt. Voor velen is de beurs op Woensdagmorgen reeds onmisbaar geworden. De nieuwe pachters welkom in ons nieuwe land, dat zij zich spoedig „thuis" mo gen voelen. den bij de Directie van den Wieringer- meerpolder, Afdeeling Algemeen Be stuur, Dorpshuis, Middenmeer. Reglementen op het weiden van klein vee in en bij de dorpen zijn op het Dorpshuis verkrijgbaar. WIERINGERMEERPOLDER. MIDDENMEER. Ondoordachte kwajongsstreken met gevol gen Een paar kwajongens zagen in één der in aanbouw zijnde huizen een zak met kopspijkers. Gauw de zakken volgestopt en er van door. Eén van het „grijpgrage" paar kwam op 't idee, deze spijkers op de weg uit te strooien. De gevolgen bleven niet uit. Zon dag zag men in ons dorp voortdurend fiet sers met lekke banden. Bij een meisje drong een spijker door de zool van de schoen. Maandagmiddag werden de schoolkinderen er op uit gestuurd de geheele weg af te zoe ken. Tachtig spijkers was de oogst. Natuurlijk zal het voor de jongens nog wel gevolgen hebben, daar de politie er zich mee bemoeit. Maar toch moeten de aannemers er ook be ter voor zorgen, dat ze de in aanbouw zijnde huizen vooral Zaterdag en Zondag afsluiten en vooral geen gemakkelijk mee te nemen materiaal voor de hand laten liggen. Verle den week was een waterleidingkraan open gedraaid. Waarom had men de hoofdkraan niet gesloten en de put dichtgespijkerd. Het spreekwoord„Gelegenheid maakt de dief" geldt toch in de eerste plaats voor kinderen. Wanneer men hier wat meer rekening mee hield, zou men politie en onderwijzend perso neel veel moeite besparen, èn men bracht de kinderen niet in de verleiding. Weiden van klein vee in en bij de dorpen in den Wieringermeerpolder. Degene, die in en bij de dorpen in den Wieringermeerpolder klein vee wenscht te weiden, kan zich daarvoor aanmel- ademhaling, bacterie-werking.) Zij die deze methode toepassen, die nen op de navolgende punten te letten: Het gras een halve lot een heele dag (al naar het weer is) op het veld laten liggen (op wieren brengen) daarna in de kuil brengen (kuil draineeren.) Op één dag niet meer maaien dan in de kuil gereden kan worden. Maait men te veel dan wordt een deel te droog, broeit te veel. Het alleronderste gras, dat de zwaarste belasting krijgt, kan men wel iets droger laten worden. Het gras in de kuil goed uitschudden en zeer regelmatig; opbouwen, het midden voortdurend hooger houden dan de kanten. Als de kuil klaar is. behoor lijk zwaar belasten, is de kuil gesion- ken, dan het geheel zwaar al dekken. Inkuilen met mineraalzuur. Silo zoo al niet noodzakelijk, dan toch zeer ge- wenscht. Het princr 1 van deze metho de gerust hierop, di loor een laagsge wijze gelijkmatige sproei-ing met voldoende zuuroplo ng van de juiste sterkte, het regelm j vast aantrap pen, het gras word; ^2dood, de tempe ratuur laag blijft. Theoretisch moet men zoodanig werken, dat de zuur graad niet te hoog wordt, waardoor het voer schadelijk wordt voor het vee en niet te laag, waardoor meer bacte riewerking, w.o. boterzuurgisting mo gelijk is en de verliezen grooter worden De praktijk heeft reeds bewezen, dat wanneer men de voorschriften (die bij ondergeteekende gratis verkrijgbaar zijn) nauwkeurig volgt, mislukking practisch is uitgesloten. Het aldus verkregen kuilgras wordt door het vee graag opgenomen. Men moet er niet meer dan 15 a 20 Kg. per koe per dag; van voeren, alhoewel grootere kwantums ook zonder be zwaar zijn toegediend en bijvoeren van 40 gram krijt per 10 Kg. voer is nood zakelijk. Noodig is behalve een silo (voor bedrijven van minder dan 15 koeien 3 M. doorsnede en meer dan 15 koeien 5 M. doorsnede) zuur per 200 Kg. gras pl.m. 12 L. verdund zuur 1 op 6, dus 2 L. sterk zuur, dus per H.A. bij 20.000 Kg. gras 200 L. sterk zuur a 4 ct. per L. is f 8.-, verder een vat voor het verdunde zuur, slang, gieter. BINNENLANDSCH NIEUWS. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BijOldebroek. Maandagavond heeft in de buurtschap Win keldorp onder Oldebroek een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een vrachtauto van van S. uit Kampen, ko mende uit de richting Zwolle, vanaf den Zuiderzeestraatweg den Looweg wilde in slaan, passeerde een personenauto, bestuurd door den arts W. Schuurman, specialist te Zwolle. Een hevige botsing volgde. Na tegen de vrachtauto te zijn opgereden, vloog de per sonenauto tegen de langs den weg staande woningen, rukte twee luiken af en vernielde enkele ruiten. De inzittenden, de heer en mevrouw Schuurman en de arts J. L. van Vegte uit Zwolle en diens echtgenoote werden zeer ernstig gewond. Beide heeren, wier toe stand het ergst was, waren bewusteloos. De eerste hulp werd verleend door dokter W. B. Haanschoten uit Oldebroek, die weldra assis tentie kreeg van de geneesheeren Harting uit Oldebroek en Mesdag uit Zwolle. Per zie kenauto werden de gewonden daarna over gebracht naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle. De marechaussee te Wezep stelt een onder zoek in naar den oorzaak van het ongeluk. De vernielde personenauto is in beslag geno men. De vrachtauto liep lichte schade op. Nader wordt gemeld Van Vegte is in den afgeloopen nacht in het r.k. Ziekenhuis te Zwolle overleden. Voor het leven van dr. Schuurman bestaat momenteel geen onmiddellijk gevaar. ZIEKE VARKENS GESLACHT. De politie heeft bij den veehouder C. van V. aan het Rietveldschepad onder de gemeen te Alphen a. d. Rijn ongeveer 55 Kg. vleesch en spek in beslag genomen dat afkomstig bleek te zijn van frauduleus geslachte var kens. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat ongeveer zeventig varkens van Van V. aan de pest en vlekziekte zijn gestorven. Een groot deel hiervan zou op de boerderij zijn begraven, doch dertien dieren had de vee houder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich ten huize van Van V. ver voegde, vond zij nog slechts het vleesch van drie varkens en een voorraad spek, dat voor een deel in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde mede, reeds tien varkens met zijn gezin te hebben geconsumeerd, doch het ver moeden bestaat, dat het vleesch van deze dieren aan anderen is verkocht. RIJKE TARBOT-OOGST. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat de motorlogger Sch. 101, schipper A. Taal. van de reederij A. van der Zwan en Zoon, Maandag ochtend aan de Vischhall een lading tarbot aanbracht van niet minder dan 530 Kg. Over het algemeen wordt door de loggers weinig tarbot gevangen, zoodat dit groote quantum zeer de aan dacht trok. Bovengenoemd schip vischte voor Helgoland bij de Duitsche kust, waar momenteel veel tarbot wordt gevangen. De prijs van de tarbot, vooral voor de zwaardere stuks, bleef hoog. De logger besomde voor de geheele lading f 575. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. klompen met rubber beenbedekking, bijv. oude autobinnenbanden, stofbril tegen spatten, om enkele zaken te noe men. Inplaats van het flesschen zuur is er thans bij Bonda's Veevoederbur. te Leiden, een product in poedervorm ver krijgbaar, genaamd „Biosil." Dit is een koolpoeder, waarin geconcentreerd zwavelzuur is opgenomen. Dit kan men zonder meer over het gras uit strooien (0.8 Kg. per Kg. gras) als het gras versch en goed waterwaterhou- dend is. Is het gras wat droog, dan moet men na het strooien het poeder met eenig water besproeien. Ervarin gen in ons land hiermede zijn ons niet bekend. Vorig jaar zijn proeven geno men door den R.V.C. te Overijsel en dit jaar zullen deze ook te Hoorn worden genomen. De werkwijze is overigens veel eenvoudiger dan met flesschen- zuui\ Inkuilen met suiker. Ook hierover zijn wij onvoldoende ingelicht. In Hoorn zijn proeven genomen, maar de resul taten nog niet bekend. In Overijsel zijn de resultaten van een paar proeven ons gedeeltelijk bekend. Er waren er bij zonder en met veel boterzuur, over het algemeen was de zuurgraad te hoog, dus niet zuur genoeg. De suiker is droog èn als suikeroplossing gebe zigd (1 Kg. op 10 Kg. water( per 100 Kg. versch voer, er is dus zeer veel vocht gebruikt, bovendien was het gras dauwnat en regennat in de kuil ge bracht. Het gras werd vast aangetrapt, gekuild in silo en later zwaar belast. Inkuilen onder toevoeging van wei, ondermelk, karnemelk. Over de resultaten van het door Hoorn bij enquette ingestelde onder zoek in de praktijk is een mededeeling verschenen. De mededeeling betrof 75 monsters kuilgras van kuilen, waarhij alléén wei, ondermelk of karnemelk en in en kele gevallen nog wat extra suiker was gebruikt. De hoeveelheid wei varieerde van 4 tot 10 pCt. Van de 75 monsters hadden slechts 5 een zuurgraad over eenkomstig de mineraalzuur-mehode, dus een zuurgraad waarbij de verlie zen door bacterie-werking zeer gering Begin van Brand. Door het uitslaan van een vlam uit de kachel geraakte bij den hr. C. de Boe een schoorsteen- looper in grand die weldra alles vuur was. Gelukkig zaten de huisgenooten aan tafel en wist de hr. de Boe de vlam men te blusschen hoewel hij hiermede lichte brandwonden opliep. ONZE VUURTORENTJES Slechts 40 ct. Slechts 40 ct. VOOR BIJENHOUDERS is nog gelegenheid tot het PLAATSEN VAN BIJENVOLKEN op Koolzaad, Rood- en Witte Klaver. H. C. DE BONT, Medemblikker- weg, Middenmeer. TE KOOP 4 z.g.a.n. PETROLEUMSTELLEN. 1 éénpits, 1 vierpiets en 2 drie- pits. J. POOT, Koggenrandweg, Middenmeer. DRACHTIGE ZEUG TE KOOP. ABR. HOOGENDOORN, Ulkeweg, Slootdorp. zijn. Wij gelooven ook niet dat de initia tiefnemers van deze toevoegingen zich hadden voorgesteld een zuurgraad te bereiken als bij mineraal-zuur-meiho- de wordt verkregen, wij hebben het idee, dat zij hoopten, de zgn. Holl. me thode door deze toevoegingen te verbe teren, in den zin van minder groote verliezen, smakelijker voer, minder on zekerheid van slagen, minder boter zuurgisting, doordat men hoopte de melkzuurgisting gunstig te be ïnvloeden. De conclusie van Hoorn ten opzichte der zgn. weikuilen is, dat „ongetwijfeld eenige verbetering" er mee wordt be reikt, een verbetering die niet zoo zeer gezocht moet worden in de enting met melkzuurbacteriën, maar in een hoo ger suikergehalte en een grootere ge lijkmatigheid van de silage. Wij hebben thans de voornaamste methoden kort behandeld en wanneer men ons vraagt welke methode is het meest aan te bevelen, dan zouden wij willen antwoorden, dat de mineraal zuur-methode bij 't nakomen van de voorschriften de beste resultaten waar borgt. Zij die over een silo beschikken kunnen wij deze methode dan ook wel aanbevelen. Gezien de iets betere resul taten bij het toevoegen van suiker en wei meenen wij degenen, die niet over een silo beschikken, en nogal eens een mislukking met gewone methoden hebben, wel te kunnen aanraden, het zij enkel suiker, of enkel wei of èen combinatie suiker en wei te gebruiken. De kosten der toevoegingen bedra gen zeer ruw geschat bij een mineraal zuurkuil per H.A. (J20.000 Kg. gras) met flesschenzuur pl.m. f 8 met „biosil" pl.m. f 10 a f 12.- suikerkuilen (bij 1 of 2 pCt.) f 9.50 a f 19.-. Ieder die inkuilt en daarbij gebruik maakt van een van de genoemde toe voegingen verzoeken wij beleefd ons hiervan in kennis te stellen. De Rijksveeteelt-Consulent, Alkmaar, Mei 1936. Landbouwhüi9.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3