TWEEDE BLAD. VRUDAG 15 MEI 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 39 WIERINGER COURANT GEMEENTE WIERINGEN. JAARVERGADERING V.V. SUCCES. Do Voet bal-vereeniging „Succes" al hier hield Dinsdagavond in „Concor- dia" haar jaarvergadering. Do voorzitter de heer Oden riep al len een hartelijk welkom toe. De ver gadering werd wel wat vroeger gehou den dan andere jaren, maar niet zon der opzet, omdat er bijzonder belangen moesten worden besproken. De slechte prestatie.'s van de elftal- ion wol in hoofdzaak. De hoer S. de Vries leest dan de no tulen voor van de vorige jaarvergade ring, welke onveranderd worden goed gekeurd. De voorz deelt mede dat van het be stuur van Zeemacht een uitnoodiging is ontvangen om weer deel te nemen aan de nederlaag-wedstrijden. Gezien de resultaten van het vorig jaar t.oen de 2e prijs werd gewonnen heeft het bestuur weer met het 2e elftal inge schreven. De wedstrijd Zeemacht Succes 2, welke reeds is vastgesteld, wordt ge houden op 2 Juni a.s. Wordt goedgevonden-. Vervolgens wordt de kwestie trai ner aan de orde gesteld. Gezien de slechte positie van het eerste elftal is een trainer meer dan noodzakelijk. Men heeft een oproep ge plaatst en veel aanbiedingen zijn binnengekomen. De keuze is tenslotte gevallen op den heer Bollington, die zich bereid heeft verklaard een proef les te komen geven. De heer Bolling ton geniet een uitstekende reputatie en het bestuur zou hem dan ook wil len engageeren. Voor de bestrijding van de kosten heeft men een commissie ingesteld die zal trachten gelden in te zamelen. Reeds zijn 400 circulaires verzonden. Donderdag zal de heer Bollington weer kommen en met goed/vinden van de vergadering zou men hem dan wil len aanstellen. De heer Groos vraagt de conditie's. Deze zijn f 15 per week, plus reis- en verblijfkosten. Als hij voor langer dan drie maanden wordt aangesteld kan er misschien nog een gulden af. De lieer Blaauboer vraagt of nog an dere aanbiedingen zijn ingekomen. Wordt bevestigd, doch deze zijn niet veel goedkooper. Uit de naaste omge ving is geen aanbieding ontvangen. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de heer Bollington voor een half jaar aan te stellen. Het bestuur deelt mede dat voor het 2e elftal is ingeschreven voor een wed strijd tegen Twisk in Augustus a.s. Voor het 3e elftal aan de Serie-wed strijden te Callantsoog op Hemelvaarts dag en voor het le en 2e elftal voor wedstrijden tegen B.K.C. tijdens de kermis te Anna Paulowna. Wordt goedgevonden. De heer D. Nieuwbuurt brengt dan een uitgebreid jaarverslag uit. De prestatie's van de elftallen worden hierin uitvoerig, besproken. Een beroep VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Zijn hoofdbestuurders in de crisisorganisaties gewenscht -~In Krasnapolski te Amsterdam werd Woens dagmorgen, onder leiding van de heer P. Sta pel uit Hoogkarspei, de 141ste algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter heette de aanwezigen welkom namens liet hoofdbestuur er op wijzende dat men zich reeds in het 8ste crisisjaar bevindt. Na elk jaar van tegenspoed en zorg zag men het volgende jaar met hoop tegemoet. Men was reeds tevreden, als men zijn bedrijf mocht handhaven, zijn zelfstandig bestaan niet behoefde prijs te geven en een eenvoudige boterham voor het gezin mocht verdienen. De stille strijd, die ieder op zijn bedrijf af zonderlijk heeft te strijden, is als de strijd, welke het hoofdbestuur heeft te voeren tegen de instanties, welke boven ons staan, over ons beslissen en veelal niet naar onze advie zen willen luisteren, tot schade van den Noord- en Zuidhollandschen Boerenstand, aldus de heer Stapel. Veel is uitgeloopen op teleurstelling en zou tot ontmoediging hebben kunnen leiden, wa re het niet, dat de nood ons steeds grootere krachten heeft gegeven, om tot het uiterste vol te houden. Met vertrouwen zijn wij vorig jaar onzen eersten Nederlandschen minister van land bouw tegemoet getreden. Zeer waren wij in genomen met de benoeming van een land bouwdeskundige op die post. Wellicht is het door onze groote verwachtingen, welke wij van hem hadden, dat het beleid van den minister niet in alle opzichten onze bewon dering en instemming heeft kunnen verwer ven en beslissingen van zijne excellentie voor ons vele teleurstellingen vormden. Wat hoopvoller stemt ons de positie van de zuivel, al moet ik er dadelijk aan toevoegen, dat We ook op dit gebied nog steeds een dus- wordt gedaan op de saamhoorigheid. De goede geest is langen tijd zoek ge weest maar het gaat nu gelukkig be ter. Spr. wekt allen op de trainiugs- wedstrijden te komen bezoeken. De voorz. dankt den lieer .Nieuw buurt voor zijn keurig verslag en be dankt hem voo. alles wat hij weer voor de vereeniging heeft gedaan. Bij monde van den heer .1. Koorn brengt de commissie dan verslag uit. De commissie is driemaal bij den pen ningmeester geweest en alles was keu rig in orde bevonden. De penningmeester brengt dun ver slag uit. De ontvangsten hebben dit jaar be dragen f 2950.16 de uitgaven f 2745.54. Vorig jaar was f 592.77 in kas en nu dus f 797.39. De competitie-wedstrijden hebben ruim 300 gulden meer opgebracht dan vorig jaar. De andere wedstrijden daarentegen 130 gulden minder. De tribune is apart beheerd. I-Iiervoor is geleend bij den Boei en- leenbank f 1500.-- Renteloos voorschot uit de kas - 200.— Opbrengst Entrée's - 205.45 Opbrengst Verloting - 223.79 Baten alzoo 2129.24 De uitgaven hebben bedragen 1987.97 Voordeelig saldo f 141.27 De totale schuld der vereeniging is thans dus f 1500 - (f 797.39 en f 141.27) is f 561.34. Den penningmeester wordt dank ge bracht voor zijn keurig beheer. Volgt bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Oden, Nieuwbuurt, de Vries en Montulet. Allen worden herkozen. Allen ne men hun benoeming aan. De heer Nieuwbuurt merkt nog op dat hij aan vankelijk van plan was af te treden. Hij heeft zich dit jaar geheel belan geloos met de training belast, althans getracht het spelpeil op te voeren Achteraf werden hem hoogst onaan gename dingen in de schoenen ge schoven. Als dat nu je dank is gaat de aardigheid er wel af. De heer Nieuw buurt doet een beroep op aller mede werking en aanvaard eveneens zijn benoeming. De elftal-commisie wordt in haar zelfde samenstelling herkozen, t.w. de heeren C. Duijnker, D. Nieuwbuurt, G. Blom, J. Smit en G. v.d. Wal. De heer Duijnker brengt dank voor het vertrouwen -in de commissie ge steld. Tot leden der kas-commissie worden gekozen de heeren: G. Baaijens, v. Goor en J. R. Groos. De heer Nieuwbuurt brengt naar voren dat het wenschelijk is dat eens bijzondere aandacht aan de adspiran- ten wordt besteed. Het bestuur heeft zich voorgesteld, daarvoor een commissie in het leven te roepen, bestaande uit personen die de jongens leiding kunnen geven en met tact kunnen optreden. Deze commissie wordt uit de leden danigen totaal-prijs voor onze melk maken, dat de productiekosten nog bij lange na niet gedekt zijn. Het lichtpunt vormt voor ons evenwel het feit, dat we in vergelijk met overeenkomstige maanden van 1935, zoowel bij boter als bij kaas, een meer of minder belangrijke prijs stijging kunnen constateeren, n.1. tot 9 cent toe bij de Leeuwarder commissie-noteering voor de boter en tot 10 cent bij de kaas. Beperking der productie zal echter om tot den eens in het vooruitzicht gestelden richt prijs voor de melk te komen, wel geboden blijven. In dat verband schrome de regeering ook niet, om ten aanzien van de varkensprij- zen den tegengestelden weg te bewandelen van die, welke begaan werd, toen de prijzen der varkens flink opliepen en den varkens houder een vergoeding gingen beloven voor de vele geleden verliezen. Scherpe critiek oefent spr. op het steeds toenemende geschrijf van landbouw-ondes-1 kundigen in de groote pers over de vermeen-' de millioenenlandbouwsteun en het vraag-, stuk der vaste lasten. Na de opening door den voorzitter werd medegedeeld, dat ter vergadering aanwezig waren 43 afdeelingen uit Noord-Holland en 39 afdeelingen uit Zuid-Holland of tezamen 82 van de in totaal 92 afdeelingen. Vereenigbaarheid bestuurslidmaat schap met regeeringsfuncties. Aan de orde kwam vervolgens een motie, ingediend door de af deeling Putten, lui dende „De Hollandsche Maatschappij van Land bouw, van oordeel, dat reorganisatie voor het belang van hare leden noodzakelijk is, ver zoekt het hoofdbestuur om binnen voegza- men tijd maatregelen te nemen, om alle hoofdbestuursleden, die crisisdiensten waar nemen, te vervangen door andere personen, die geen crisisbaantjes bekleeden en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd verdedigd en toegelicht door het voormalige lid der Tweede Kamer, den heer A. Braat, uit Hekelingen, die betoog de, dat men geen twee heeren tegelijk kan gekozen, t.w. de heeren Groos, de Schoolwedstrijden. De schoolwedstrij Vries en N. Halfweg. den zijn weer daar. Leuke middagen. De heer A. Schudt brengt bij do j W oensdagmiddag is men begonnen, rondvraag naar vbren, dat het wen-j Tjonge, jonge, dat ging er van langs, schelijk zou zijn oen junioren-afdee-1 Honderden jongens en meisjes op ling te vormen. Als de jongens 16 j het terrein, het was een kabaal van je jaar zijn mogen zij niet meer met de:welste. Tijdens het spelen heerschte adspiranten spelen. Zij worden dan er langs de lijn een chauvinisme, dat in het jderde of vierde elftal onderge-jde ouderen hen moeilijk zouden kun- bracht, maar bij deze veel oudere jon- jnen verbeteren. gens voelen zij zich niet thuis. De aar-1 De eerste wedstrijd was die tusschen digheid gaat er dan af en men loopt Hippo 1 en Westerland. Twee oude ri- de kans dat ze bedanken. Als men de jongens bij elkaar houdt en men vormt er een elftal van, dan houdt houdt men de belangstelling wakker. Tegen de grootere jongens van kleine clubs willen en kunnen ze niet spelen. De voorzitter vindt dit de overwe ging waard, maar omdat hier in de buurt geen junioren-afdeelingen zijn, kan men geen tegenstanders vinden. Voorzitter verzoekt de elftal-com missie zich hier vooral eens mee be zig te houden. De heer Winterberg vraagt dan hoe het staat met de voorstellen van de commissie voor jeugdwerkloozen, waarin ook een plan voor drainage van het voetbal-terrein is opgenomen Hieromtrent is nog niets vernomen. Men heeft f 3500.— aangevraagd o.a. ook f 1000.- van de K.N.V.B. Maar als het doorgaat zal men zoo vlug moge lijk beginnen. Voorz. betwijfeld of van het Gemeentebestuur wel de volle me dewerking wordt ontvangen. Mocht men spoedig kunnen begin nen dan zal men voor de training van het terrein achter de woning van den heer O. Bosker gebruik mogen maken. De heer Winterberg dringt er nog op aan dat de spelers van het tweede elf tal hun medespelers niet in den steek laten en vooral ook op tijd komen. Een en ander ontlokt de heer Nieuw buurt de opmerking dat men nu maar eens krasse maatregelen moet nemen. Hoe moeilijk het ook is, het reglement toepassen royeeren of schorsen. Ook voor hen die met contributie op ach ter raken geldt het betreffende. De heer Blaauboer zag gaarne dat de elftal-commissie wat meer aan dacht besteedde aan het 2e elftal. Vrij wel nooit gaat er een lid van deze coni missie mee. Wordt toegezegd. De heer Jn. Lont vraagt nog waarom leden entrée moeten betalen. De voorz. zegt dat dit misschien één maal is voorgekomen. Dit was de wed strijd tegen het K.N.V.B. elftal. Hieraan waren hooge kosten ver bonden en men kan dit niet op de kas aan laten komen. Als, zooals de heer Lont zegt, meerdere menschen hier aan aanstoot hebben genomen zal men voortaan van deze wedstrijden moeten afzien. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. VEEMARKT. Op de Woensdagen 20 en 27 Mei en 3 en 10 Juni a.s. zal in deze ge meente weer de jaarlij ksche veemarkt wor den gehouden. dienen. Mr. Nelemans, kantonrechter te Rotter dam, verdedigde hierna een motie van de afdeeling Rotterdam en Schiedam en om streken van tegenovergestelde strekking. Deze motie spreekt uit, dat het juist in het belang van de Hollandsche Maatschappij van land bouw is, dat haar hoofdbestuursleden zitting hebben in de crisisinstellingen, waardoor zij tijdig tegen verkeerde maatregelen kunnen waarschuwing. Verscheidene afgevaardigden namen deel aan de soms vrij schei pe discussie over bei de standpunten, waarbij velen uiting gaven aan de groote ontstemming, die tal van cri sismaatregelen in boerenkringen hebben ge wekt. Na bestrijding ook van de zijde van het hoofdbestuur werd de motie Putten in stem ming gebracht en met 128 tegen 23 stemmen en 8 blanco stemmen verworpen. De motie- Rotterdam, Schiedam en omstreken werd hierop ingetrokken. Inleiding over stukken. In de middagzitting' heeft de voorzitter van de Nederlandsche akkerbouw centrale te Den Haag, de heer K. L. Gaaikema', Schuiringa, een inleiding gehouden over „akkerbouw- vraagstukken." Bij de behandeling van de vraag, of de maatregelen ten behoeve van den akkerbouw genomen, verantwoord zijn en of het geko zen systeem wel het juiste is, betreedt men onwillekeurig het terrein der algemeene landbouwcrisispolitiek. Algemeen in den lande is men doordron gen van het feit dat de landbouw niet bui ten directe regeeringsbemoeiïngen kan wor den gelaten. Uit welbegrepen landsbelang zal men den landbouw niet alleen als bron van nationale welvaart, maar vooral als bron van nationale bestaansmogelijkheid niet kunnen prijsgeven. De thans geldende steunmaatregelen ko men practisch neer op het verstrekken van een zoodanigen financiëelen bijstand, dat het valen die het eikaar in vorige wed strijden steeds danig lastig maakten. Ook nu werd een verwoede strijd ge streden. Een aardig partijtje. Men woog vrijwel tegen elkaar op In de eerste helft wist een klein kerel tje, dat de rechtsbuitenplaats bezette, een mooi doelpunt te maken voor de WJesterlanders. In de tweede helft wist Westerland tot groote vreugde van haar talrijke aanhang de stormloopen van Hippo I te weerstaan. Met een mooie 1-0 overwinning konden de Westerlanders huiswaarts keeren. Daarna kwam Hippo II in het veld tegen Den Oever. Den Oever was be duidend sterker. Met de rust was het reeds 1-0 voor Den Oever en toen het eindsignaal klonk hadden zijn een 3-0 overwinning bevochten. Het pittige keepertje van Hippo II, dat vooral in de eerste helft in topvorm was, wist erger te voorkomen. Zaterdag worden de wedstrijden weer voortgezet. Het programma is bekend. Wij wekken gaarne ieder op op deze wedstrijden te komen bijwo nen. Men zal er geen spijt van hebben. Burgerlijke Stand van 8-14 Mei 1936. Geboren Johannes Jacobus, z.v. A. van Dongen en M. C. Mahieu. Gehuwd A. van Sabben en D. Berghorst S. Slikker en G. de Vries. Ondertrouwd G. Moermond en G. Kooij. Reclasseermgs-Collecte. De opbrengst van de op 9 Mei j.1. gehouden collecte bedroeg in deze gemeente totaal f 74.12. MINISTER OP BEZOEK. Woensdagavond nog laat n.1. te half elf kwam Z.Ex. Jhr. ir. van Lidth de Jeude, minister van Waterstaat, per auto van de Lemmer om nog een bezoek bij de Spuisluizen te Den Oever te brengen. Z.Exc.. heeft daarbij kunnen ervf ren, welke massa's muggen de tocht over den afsluitdijk als 't ware on dragelijk maken en wellicht worden middelen beraamd om deze plaag te trachten te verdelgen. Echter, daarvoor was het bezoek van den Minister niet. Toen het gezel schap door burgemeester Kolff was ontvangen, werd n.1. bij schijnwerpers een blik geworpen in het zeewater vóór de sluizen, waar men honderden glasaaltjes kon zien zwemmen. Naar men schat wel 400 op 'n M3. Deze aal wil naar zoet water, om zich daar te ontwikkelen. De vraag is nu echter, hoe ze in het IJsselmeer te krij gen. Worden de sluizen geopend, dan overheidsprijsregeling aan den landarbeider een bedrag voor levensonderhoud te betalen, hetwelkanders in den vorm van werkloozen- steun zou moeten worden uitgekeerd, waarbij dan nog de noodige fondsen dienden te wor den gevoegd om de niet-geproduceerde land- bouwartikelen uit het buitenland te impor teeren. Tegen de bewering, welke nog herhaalde lijk wordt geuit, dat in Nederland de voort brenging der landbouwproducten zooveel meer kost dan elders, kan dan ook niet genoeg stelling worden genomen hebben de voort brengers voor de crisis niet altijd met het buitenland kunnen concurreeren door betere en intensievere productiemethodes Thans staat men voor de keuze öf aan hen, die thans werk vinden in den landbouw, zonder meer een bedrag voor levensonderhoud ter hand te stellen, öf productieven spierarbeid mogelijk te maken voor een zelfde bedrag. Rekening houdende met het groote aantal beschikbare krachten is dus zuivere winst akker bouw vraag- voor de gemeenschap alles, wat aan den bo dem wordt onttrokken. Intusschen is moeder natuur den akkerbouw in de laatste jaren wel zeer welgezind geweest. Groote oogsten vooral in 1934 en zeer gunstige weersomstandigheden hebben aan de best geleide bedrijven eenige winst gelaten en het is bedroevend te moeten constateeren, dat daardoor jalouzie bij andere voortbren gers van bodemproducten is ontstaan en het gekozen principe wordt veroordeeld. Zelfs de regeering laat zich verleiden, zich bij bepalen der richtprijzen op de buitengewoon gunstige omstandigheden te baseeren, daar anders de verlaging van den richtprijs van tarwe onmogelijk is te verklaren. In dit verband is met groote belangstelling de arbitrale uitspraak inzake het loongeschil in Groningen tegemoet gezien. Het is wel zeer te betreuren, dat de gestelde richtprijzen thans een niveau hebben bereikt, dat de on dernemer uit zelfbehoud gedwongen wordt tot bezuiniging en daarbij het eenige moge lijke, n.1. loonsverlaging moet aangrijpen, zou een groote hoeveelheid zout wa ter mee in het IJsselmeer komen en en dati is ongewenscht. Bestudeerd zal nu moeten worden hoe de glasaaltjes in het IJsselmeer over te hevelen. Bio-Vacaatie-oord. Men zal zich her inneren dat eenmaal per jaar ook in Cinema de Haan voor liet Bio vacantie oord te Bergen aan Zee wordt gecol lecteerd. Wij mogen thans de verheugende mededeeling don, dat wederom twee kinderen naar dit vacantie-oord van hier werden uitgezonden. ZUIDERZEEWERKEN. Op 10 Juni a.s. zal worden aanbesteed het uitvoeren van bag- gerwerken 1. in de vaargeul ten noorden van de buitenhaven te Komwerderzand 2. in den mond van de buitenhaven te Den Oever. BUITENLANDSCH NIEUWS. Sensationeel voorval te Kopenhagen. Taxi-chauffeur rijdt met zijn ex-vrouw de haven in. In de havenwijk van Kopenhagen (Denemarken) heeft zich Dinsdag avond een sensationeel voorval afge speeld. Voetgangers zagen een taxi, die mei groote snelheid reed en waaruit hulp geroep van een vrouw klonk. Plotse ling veranderde de auto van richting en vloog het havenbassin in. De vrouw die met den chauffeur in de taxi zat, trachtte, terwijl ze voortdurend om hulp riep, een der ruiten van de auto stuk te slaan. Voordat dit haar echter gelukte, verdween de wagen in de diep te. In de taxi, die na eenigen tijd opge haald werd, vond men slechts hel lijk van den bestuurder. Het lijk van de vrouw vond men eerst later in de haven. Het onderzoek van de politie wees uit, dat men met een echtpaar t-1 doen Iitd, dat sinds eenigen tijd gescheiden geleefd had. De man, die zeer ja- loersch zou zijn geweest, had reeds tweemaal een poging tot zelfmoord gepleegd en had zijn vrouw herhaalde lijk edreigd. NEGUS DOET INKOOPEN. Zijn verblijf te Jeruzalem. Ondanks de politieke zorgen, die hem in beslag nemen, hebben de Ne gus en zijn familie tijd gevonden om te gaan winkelen. De Negus heeft voor zich zelf en zijn zoons, een sierlijke, moderne garderobe aangeschaft. Woensdagochtend ontving de Negus den Anglikaanschen bisschop van Je- uzalem, Graham Brown. De kroonprins en prinses Tsahai hebben intusschen het gebouw van de Young Men's Christian Association be zocht, alles bezichtigd en den hoogen toren beklommen, van waar ze van het prachtig uitzicht over de Heilige Stad en de heuvels van Judea genoten. den ondernemer mogelijk wordt gemaakt door terwijl vaststaat, dat de belooning in den landbouw al zoo uiterst laag is, doch de om standigheden leiden er onvermijdelijk toe. Thans schijnt een steun in voorbereiding aan vetweiders en mesters, waarbij het cri terium armoede wederom een rol speelt. De elders gepropageerde gedachte om de eerste producten van het bedrijf duurder te betalen dan de latere, beteekent wederom een aan val op de grootere bedrijven, de eenige, die nu en later, wanneer weder vrij geproduceerd kan worden, economisch kunnen werken en den Nederlandschen landbouw aan de spits van die in de wereld hebben geplaatst. On willekeurig komt men tot den indruk, dat er neiging bestaat, om het systeem van bedrijfs steun zeer geleidelijk om te bouwen in een systeem van steun naar behoefte. Naast hoogere heffing wordt ook het de valuatiemiddel als uitkomst aanbevolen. Op zich zelf is dit een zeer moeilijk vraagstuk, waarover de geleerden het nog niet eens zijn. Voor den landbouw is het slechts van di recte beteekenis, indien daardoor de toestand van de bedrijven beter wordt dan thans en elders in onze nationale huishouding de wel vaart toeneemt. Zouden naast de devaluatie de diverse steunmaatreregelen toch bestaan moeten blijven, dan heeft zij haar directe beteekenis verloren. Aangezien de steunnormen soms tot boven de 100% van de wereldmarktwaarde gaan en „edel"-producten in compensatie vaak onder wereldprijs moeten worden verkocht door hooge invoerrechten en andere afweermaat- regelen in het buitenland en productie-beper king daarnaast toch nog noodzakelijk is, o.a. bij rogge, zal het duidelijk zijn, dat alleen devaluatie de gewenschte oplossing kan brengen, en verschillende maatregelen van thans nog gehandhaafd moeten worden. Onder deze omstandigheden lijkt het ge wenscht het devaluatiemiddel als een alge meen vraagstuk te beschouwen en het cri- sisbeleid te fundeeren op de tot nu toe ge volgde geldpolitiek. Het streven moet niet zijn iets anders te verkrijgen, doch iets be ters.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3