BËRTELS' 27e JAARGANG VRIJDAG 29 MEI 1936 No. -43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Voor Uwe ^F^ciondlieid ATTRACTIE ZOMERPOSTZEGEL frS SitrMj'Onjoimeda- HET MYSTERIE PER WACO MET DE PINKSTERDAGEN NAAR BELGIE EN DUITSCHLAND. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKËN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1. UITGEVER: CORN. J. BObKER WIERINGEN 5 BUREAU Hippolytnshoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 1 0.10 u steeds het goede en het beste, daarom alleen 'ASPIRIN/ÏN TABLETTEN (bayerJ en nooit vervalschingen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 c Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgegeven ten behoeve van noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koopen dezer bijzondere postzegels een aller aardigste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, gefrankeerd met drie zomer postzegels van 6 cent (thans 10 ct.) inzendt aan het Landelijk Comité (adres Overtoom 187, Amsterdam), ontvangt een keurig uit gevoerd en door den A.N.W.B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte be- stelkaart (verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomerpostze gels van 6 ct. beplakken en bij het landelijk Comité inzenden. Van deze inzenders ontvan gen er duizend nog weer een extra premie, bestaande uit tal van waardevolle prijzen (waaronder een auto, fietsen, schilderijen, reizen, enz., enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnummer, dat de bestelkaart of brief kaart bij ontvangst gegeven wordt, is ook het nummer voor de verloting. Bovendien geeft het Comité voor de Zomer postzegels ter vergrooting, der inkomsten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samengesteld door den A.N.W.B. Een pracht gelegenheid om in het zomerseizoen toepasselijke corresponden- tiekaarten te gebruiken. De prentbriefkaarten zijn n.1. gewijd aan de auto-, paarden-, rij wiel-, wandel- en zeilsport en aan het kam peeren. De prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's, tegen 25 ct. per serie van zes. commissaris van politie met gummiknuppels zijn uiteengeslagen, waardoor velen werden gewond." (w.g. Mussert). RECHTSZAKEN. De noodlottige grap. Een maand hechtenis geëischt. Graat d' Ansembourr toch uit de De Almelosche rechtbank heeft den N. S. B. j 20-jarigen chauffeur A. H. te Vrooms- Naar wij vernemen aldus het „Utr. hoop veroordeeld tot een maand hech- Nieuwsblad" heeft het Eerste Kamerlid, de tenis en intrekking van het rijbewijs heer M. V. H. E. J. M. Graaf de Marchant et voor den tijd van een jaar. d' Ansembourg, in verband met het herder-1 H. was chauffeur van de autobus, lijk schrijven van het Episcopaat besloten waaruit mede door zijn toedoen bij Ma- uit de Nationaal Socialistische Beweging te riënberg eenige arbeiders uit de wei k- treden. Dit zal er toe leiden, dat de heer De verschaffing zijn gesprongen, dooi da. Marchant et d' Ansembourg tevens af zal hij om he inzittenden angst aan te ja- treden als lid van de Eerste Kamer. met de bus is gaan slingeren en Het besluit van den heer De Marchant et niet heeft tegengesproken het geroep, d' Ansembourg heeft geen verwondering te dat de stuur-inrichting defect was. wekken aldus genoemd blad wanneer Een der personen, die uit de bus wij bedenken, dat hij reedö eerder heeft te sprongen, is gedood, een andei krank- kennen gegeven de Nationaal Socialistische zinnig gewordep en een derde ernstig Beweging te zullen verlaten, wanneer het gewond. Episcopaat het lidmaatschap onvereenigbaar j Tegen H. was één maand hechtenis zou achten met de beginselen van de r.k.- geëischt en intrekking van het njbe- kerk iwijs voor den tijd van een jaar. Relletjes bij werkverschaffing *&tcs Ajésiaieren, cz/M/ot en alléén clan wordt je een goede legkip OLIEFABRIEKEM AMSTERDAM. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN TELEGRAM VAN DEN HEER MUSSERT AAN DE KONINGEN. Het hoofdkwartier der N.S.B. deelt mede Naar aanleiding van het optreden van de politie tegen nationaalsocialisten, die Maan dagavond deelnamen aan de huldiging van de Koningin voor het Paleis op den Dam te Amsterdam, heeft de algemeen leider der N. S. B., ir. A. R. Mussert, het volgende tele - gram aan H. M. de Koningin gezonden „Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Paleis, Amsterdam. „Acht mij verplicht met verschuldigden eer bied onder de aapdacht van Uwe Majesteit te brengen, dat honderden loyale Nederlanders, hun trouw en verknochtheid aan Uw huis Maan dagavond op den Dam voor Uw Paleis in groot enthousiasme uitend, op bevel van den hoofd- Smokkelaar door kogel getroffen, en gedood. Woensdagmorgen vroeg is nabij de Belgische grens te Maastricht de 26- jarige ongehuwde Bierman, wonende de te Maastricht, door ambtenaren doodgeschoten. Bierman kwam met een auto, gela den met suiker en margarine, uit Klein-Ternaaien en weigerde op som matie van de ambtenaren te stop pen. Ook na het lossen van eenige waarschuwende schoten reed B. met onverminderde vaart door. De ambte naren achtervolgden B. in 'n anderen wagen en lostten daarbij nog een aan tal schoten. Hierbij heeft een der kogels B. in het achterhoofd geraakt. De auto van B. reed twintig meter verder tegen de leuning van een der bruggen over het kanaal Luik—Maastricht. B. werd uit den wagen geslingerd. Hij bleek door een kogel gedood te zijn. Het lijk is naar het Ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De auto met smokkel waar is in beslag genomen. VIJFJARIG KIND GESTIKT. Tragische ontdekking te Arnhem. Het eenige kind van een gezin aan de Jo- han de Wittlaan te Arnhem is op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind, een meisje van vijf jaar, was eenigszins verkou den, en de ouders hadden haar een doek om den hals gedaan. Des morgens werd het meis je dood in bed gevonden, het was door ver stikking om het leven gekomen. DIERENMISHANDELING. Te Zierikzee. De politie te" Zierikzee heeft procesverbaal opgemaakt tegen een man aldaar, die een hondje, waarvan hij zich wilde ontdoen, van den pier in het water wierp met een veel te lichten steen om den hals. Toen het dier weer naar den wal zwom, bond de man het de voorpootjes aan elkaar en probeerde het nog eens. Toen de hond nog niet zonk, wierp hij een zwaren keisteen op het hoofd van het arme diertje. Als verdachten inzake de mishande ling van den voorwerker H. Spies in de werkverschaffing te Deldenerbroek hebben eveneens voor de Almelosche rechtbank terechtgestaan zes personen uit Delden, die bij de uitbetaling van het loon hun grieven uiten en daarna S. zouden hebben aangevallen. De voor werker werd ernstig gewond en liep o.a. een messteek op. Tegen J. H. H. was een jaar, tegen E. O. 6 maanden, tegen B. Br. 4 maan den, tegen G. A. K. 2 maanden en te gen A. E. en W. H. B. vrijspraak ge vorderd. De rechtbank veroordeelde hen heden als volgt J. H. H. en E. O. elk tot 4 maanden, B. Br. en G. A. K. ieder tot een maand gevangenisstraf, terwijl A. E. en W. H. B. werden vrijgesproken. FEUILLETON. Er kwam weer vrede in de onrustige ziel van Aldred en hij had een gevoel, alsof het uur van het eeuwige afscheid gekomen was. Hij zou nooit meer een zon op de Engelsche kunst zien ondergaan, nooit zou Valga meer naast hem staan, want den volgenden dag zou hij uit haar gezicht verdwenen zijn toch zou hij in de komende jaren steeds de herinnering in zich omdragen aan dit ééne uur, het uur waar in Valga hem haar vriend schap getoond had, de beste gave, die een vrouw kan schenken. Wat er ook gebeurde, geen menschelijke macht kon hem van dat uur berooven, het behoorde hem en hij zou liever het overige van zijn leven gegeven hebben, dan dat hij dit verloren had. i Terwijl hij daar zoo stond, vervulde opeens de wensch zijn gemoed om haar de laatste afscheidswoorden te hooren spreken, voordat hij voor goed wegging. Vandaag was zij hem nog goed gezind, morgen zou dit misschien niet eens meer het geval zijn. Dit uur behoor de hem en morgen zouden de anderen het van hem winnen, waarom zou hij den oogst van dit korte uur niet binnenhalen Misschien begreep zij zijn gedachten, want zij keek hem een poos ernstig vragend aan. Ik wou u vertellen, dat ik Trebarwith verlaten ga, lady Trevalga zeide hij. Zij schrok, dit zag hij en zag het aan voor verwondering. Gaat u weg riep zij, maarikwij hebben er niets van gehoord. Weet mijn va- a«r dat BUITENLANDSCH NIEUWS. MOEDER EN DOCHTERS OP OVERWEG VERPLETTERD. Bij een spoorwegovergang in Zweden moest een auto met drie dames stoppen, een moe der met twee dochters. Het eene jonge meisje maakte, hetgeen in Zweden gebruikelijk is, de afsluiting van den overweg open, nadat de moeder er zich van had overtuigd, dat de eerstvolgende trein volgens de dienstregeling al voorbij moest zijn. Deze trein had echter vertraging en toen de auto midden op de rails was, werd zij door den trein verpletterd, en alle drie de inzittenden verloren het leven. MEER DAN 30 KINDEREN OMGEKOMEN BIJ RAMP OP DE THAYA. Uit Praag wordt gemeld De vreeselijke ramp, die zich Dinsdagoch- Vertrek Zaterdagmiddag 30 Meiterug Maan dag 1 Juni. RETOUR Antwerpen f 4.50, Brussel f 5.00, Dusseldorp f 5.00, Keulen f 6.00, mi. WACO, Breed 35, Telefoon 184, HOORN. Niemand weet het, want ik wist het zelf nog niet een uur geleden. Staat het in verband met uw verdriet? Ja, dat is de reden. En wanneer gaat u weg vroeg zij fluis terend. Vanavond, antwoordde hij. Maar u kunt ons zóó niet verlaten, riep zij opgewonden, u moet vader toch eerst spre ken en het hem zeggen. Dat kan ik niet, zei hij, ik durf hem niet tegemoet treden, hij zou mij vragen stellen en mij een verklaring vragen, die ik hem niet geven kan. Neen, toch niet, antwoordde zij met een trotsch gebaar, u ként vader niet, hij zou niets vragen. Als u niet iemand vertrouwen kunt, die nu drie jaar uw vriend geweest is, dan behoeft er niets meer over gezegd te wor den, ik bedoelde het meer als een soort plicht, het zou verkeerd van u zijn om weg te gaan zonder hem gesproken te hebben, dat is alles. Haar veranderde toon trof hem, hij had haar boos gemaakt en het geluk van dit uur reeds bedorven. Och, neen, u begrijpt het niet, zei hij met heesche stem, en ik kan het u ook niet zeggen. En bent u dus van plan om vanavond weg te gaan Maar waarheen Er is van avond geen trein meer. Ik kan te voet gaan. Zij bleef hem zwijgend aanzien, als om de beteekenis te doorgronden van zijn verdriet achter zijn strakke trekken, maar vergeefs. Zij kon er zich alleen over verwonderen, dat er iets op dezen fraaien Zondag in het stille Trebarwith kon gebeurd zijn, dat hem zoo zeer in de war bracht. Het hinderde haar, meer dan hij dacht, dat hij verdriet had, maar de gedachte, dat hij voor goed wegging en zij hem nooit meer zien zou vervulde haar met, een grooten angst. Zij kon zich nu Trebarwith onmogelijk voorstellen zonder hem, wat zou haar eigen leven zijn, als zij hem niet meer zien kon noch naar zijn muziek luisteren Dit alles realiseerde zij in een oogenblik Hij vroeg haar om hem vaarwel te zeggen, om hem te laten gaan, misschien voor altijd en daarmee vroeg hij haar om alles op te ge ven, wat zij in deze wereld waardeerde. Neen, u moet niet weggaan riep zij, neen, dat kan niet. Aldred keek haar ademloos aan. Haar opge wonden woorden konden slechts één betee kenis hebben en die durfde hij er nauwelijks aan hechten. Ik moet gaan, daar is geen kwestie van, zei hij. Zij sloeg de handen voor het gelaat en dit deed hem wankelen. Het is toch niet mogelijk, dat u om mij geeft, zei hij. Er kwam geen antwoord, maar door haar stilzwijgen las hij in haar hart. De wereld veranderde zich in een oogenblik voor hem, Valga had hem lief Al deze maanden had zij hem in stilte liefgehad, evenals hij haar en hij had het niet geweten. O. wat had hij een uren verloren door zijn blindheid en hij ver- wenschte zichzelf, als hij daaraan dacht. Val ga had hem lief. Nu kwam er niets meer op- aan Alles was nu vergeten bij dit onverwach te geluk, dat hem ten deel gevallen was. O, Valga Valga Hij sprak haar naam als in verrukking uit, zooals hij weieens deed als er geen mensche- lijk wezen in de nabijheid was, die hem hoo ren kon. Haar handen vielen van haar gelaat af en zij hief de oogen naar hem op, waarin een licht glansde, dat hij er nooit tevoren in had gezien. Weet u mijn geheim Hebt u het gera tend op de Thaya heeft afgespeeld en waar van zooals thans vaststaat minstens 31 kin deren het slachtoffer zijn geworden, heeft hier diepe ontroering gewekt. Vergezeld van den hoofdonderwijzer, een onderwijzer en een onderwijzeres hadden de kinderen ten getale van ongeveer honderd des morgens het dorpje Rahwitse verlaten. Het waren leerlingen van de drie hoogste klassen der lagere school, kinderen van tien tot der tien jaar, die op boerenwagens een tocht naar de zoogenaamde Voollauer bergen dicht bij de Moravisch-Oostenrijksche grens zouden maken. Bij Nove Mlyne zouden de wagens een voor een op een platte veerschuit worden gezet, die ze dan naar den linkeroever der Thaya moest brengen. De rivier heeft daar ook on der normale omstandigheden een sterk ver val. Bovendien is zij er tamelijk diep en de onmiddellijke nabijheid van een stuwdam veroorzaakt draaikolken en stroomversnellin gen. De laatste dagen was de rivier tengevolge van de hevige slagregens buiten haar oevers getreden, zoodat de stroom bijzonder onstui mig was. De derde groep kinderen, die voor het groot ste gedeelte zittende op de wagens zou wor den overgezet, was nog geen vijf meter van den wal toen de vloer van de veerschuit door midden brak. De woeste golven sloegen de praam nog verder in stukken en binnen en kele oogenblikken was alles wat zich aan boord bevond in de diepte verdwenen. Slechts de hoofdonderwijzer had den stalen kabel weten te grijpen waarlangs het vaartuig liep. De veerman en zijn vrouw hadden den oever zwemmende kunnen bereiken. De voerman van den wagen was de eerste die trachtte ee- nigen van de kinderen die te water waren geraakt te redden. Hij probeerde te voorko men dat zij door de wild geworden paarden werden getrapt, maar werd door een balk getroffen en moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden overgebracht. Van de kinderen die op den oever wacht ten op hun beurt om te worden overgezet maakte zich toen zij hun kameraadjes voor hun oogen zagen verdrinken en met de gol ven worstelen een paniek meester. Sommigen renden gillend weg. De onderwijzer Novotny die het toezicht over hen hield snelde toen hij het ongeluk zag gebeuren in een kleine boot toe en tracht te zooveel mogelijk drenkelingen aan boord te nemen. Met de kracht der wanhoop wor stelend om tegen den stroom die hem naar den stuwdam dreef op te komen, slaagde hij er in negen kinderen in de boot te krijgen, doch toen hij naar den oever koers wilde zetten, waar intusschen ook de onderwijzeres zich te water had begeven geraakte hij in een draaikolk, het bootje sloeg om, de gered den geraakten opnieuw te water en dreigden door den stroom te worden weggesleurd. Met bovenmenschelijke krachten slaagde Novotny er in hen andermaal aan boord te krijgen. Er bestaat geen hoop meer dat van de andere 31 vermiste kinderen ook nog maar één zal worden gered. Van degenen die niet onmiddellijk zijn ver dronken kan men aannemen dat zij door de paardenhoeven zijn getroffen of in de mod der tusschen het riet aan den oever zijn omgekomen. Langs de rivier zijn gendarmerieposten uit gezet om te zien wat nog stroomafwaarts komt drijven. VEERMAN THAYA-PONT GEARRESTEERD. Slechts twee lijken gevonden. Nader wordt uit Praag gemeld Naar de ochtendbladen over het ongeluk op de Thaya mededeelen, is de veerman Schuster wegens nalatigheid gearresteerd. Er bestonden geen voorschriften en evenmin was er controle op het bedrijf. Het voorloopig onderzoek, van de opgehaalde planken uit de veerpont, heeft uitgewezen, dat de boot oud en verrot was. De boot was in het midden uit elkaar gerukt. Waarschijnlijk was zij overbelast, daar behal ve de kinderen ook nog de wagen aan boord was genomen. Een afdeeling pioniers van de brandweer uit Brünn heeft den geheelen nacht, ondanks het slechte weer, in het licht van schijnwer pers, naar de verdronken kinderen gezocht. Tot nu toe heeft men slechts het lijk van een schooljongen en van den koetsiergevonden. ITALIË BLIJFT IN DEN VOLKENBOND. Tenzij men het dit onmogelijk maakt. In een interview met een vertegenwoordi ger van den „Intransigeant" heeft Mussulini verklaard, dat Italië niet het voornemen koestert den Volkenbond den rug toe te kee- ren. De interviewer vroeg Mussolini het volgen de „Indien Groot-Brittannië u verzocht den plechtigen waarborg te geven zijn Oost-Afri- den Ja, ik houd dolveel van u, zei zij zacht jes. Het was iets karakteristieks van het meis je en het toonde haar eenvoudigen aard, dat zij door deze bekentenis deed nog voordat hij een enkel woord had gesproken om haar te overtuigen van de gevoelens die in zijn hart woonden. Zij schaamde zich niet over haar haar-liefde en vroeg geen beantwoording daarvan. Niets kon haar schelen en zij vroeg nergens naar, niet naar zijn positie, naar zijn herkomst, noch zijn verleden, ook overwoog zij niet de mogelijke gevolgen van haar be kentenis. Zij had hem lief. Haar hart behoor de hem toe en het was alleen maar goed, dat zij het schenken zou aan dengene, aan wien het rechtens behoorde. Aldred begreep opeens wat dit zou beteeke- nen. Zij had hem lief en hij kon alleen maar ellende over haar brengen. Dit uur, dat het schoonste in haar leven had moeten zijn, moest alleen pijn en scheiding voor haar be- teekenen. Valga Mijn lief kind steunde hij, o, vergeef mij Nu gaat u toch niet weg vroeg zij op ernstigen toon. Het zal mij het hart breken, maar toch moet ik gaan. Dan geeft u niet om mij zeide zij. Hij nam een van haar handen in de rijne en zei Hoor eens, kindlief, ik heb je boven al les in de wereld lief en ik heb je al dadelijk liefgehad, toen ik je nu drie jaar geleden voor het eerst gezien heb, maar ik heb ge zorgd, dat mijn liefde niet uit kon komen. Ik dacht, dat mijn liefde hopeloos was, want het leek mij onmogelijk, dat je ooit iets om mij zoudt geven. Er zijn oogenblikken geweest, dat je erg lief tegen mij was en dan moest ik mij op de lippen bijten om de woorden terug te hou den, die ik zoo gaarne tegen u zeggen wilde. Telkens als ik muziek maakte, speelde ik voor u. Mijn nachten waren vol droomen van u en mijn dagen voortdurend tijd van geluk als ik maar aan u dacht. Het was mij genoeg je te zien en ik had nooit op iets durven ho pen in dit leven. Het leek mij altijd een som bere tijd, als je een poos weg was. Je zegt, dat ik niet om je geef, maar Valga, ik heb je meer lief dan mijn eigen leven Zij boog zich naar hem toe, toen hij met spreken ophield en hij drukte haar een oo genblik in zijn armen. Zij herstelde zich ech ter spoedig en hief het gelaat weer naar hem op. Als u werkelijk toch weg moet, ofschoon u mij zoozeer lief hebt, zeide zij, dan moet er wel een zeer ernstige reden bestaan, die ik niet kan wegnemen. Ik wil er nu niet naar vragen, het is zeker een geheim, dat een an der betreft, anders zou je het mij wel vertel len. Ik heb je mijn liefde geschonken en daarom heb ik het recht om een ding te vra gen Wanneer kom je bij mij terug Een pijnlijke trek verscheen op zijn gelaat. Hij kon haar niet misleiden en toch kon hij het ook niet over zich verkrijgen om haar te zeggen, dat dit een afscheid voor eeuwig was. Wanneer kom je terug herhaalde zij. Hij wendde zich af om zijn leed te verbergen en antwoordde eindelijk Dat kan ik niet zeggen. Misschien nooit weer Hij gaf geen antwoord. Voor den eersten keer kreeg Valga nu een voorgevoel van het leed dat haar dreigde en toch had zij er geen geen oogenblik spijt van, dat zij hem haar liefde had geschonken en zij zou dezen man niet hebben willen ruilen voor alles, wat de wereld haar schenken kon. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1