TWEEDE BLAD. VRIJDAG 29 MEI 1936 No. 43 NIEUWS- £N ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Mooi gebruinde Huid SPORT. WIERINCER HET PINKSTERFEEST. En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren allen eendrach tiglijk bijeen. En daar geschiedde haastiglijk uit den hemel een geluid, als van eenen geweldigen gedreven wind, en vervulde het geheele huis waar zij zaten en van hen werden gezien verdeelde tongen als van vuur, en het zat op en iegelijk van hen en zij werden allen vervuld met den Hei ligen Geest, en begonnen te spreken met andere talen, zooals de Geest hun gaf uit te spreken. Zoo werd het woord Gods verstaan en uitgedragen en zoo kan het nu nog bij ons zijn. Wij moeten op adem komen in het rustelooze leven. Weg moet van ons zijn het onrustig zoeken naar de veel heid der dingen. Het leven winnen wij niet, wanneer wij het met volle teugen willen inademen en alles wat het ons biedt, zoo spoedig en zooveel als mo gelijk is, in ons opnemen. De waarde van het leven ligt in het oogenblik, waarin wij den adem inhouden en over ons en in ons laten komen de stilte, waarin de ademtocht des Eeuwi gen in ons vernomen wordt. Dan wordt hersteld de harmonie tusschen de goddelijke en de menschelijke ademhaling. Het is, alsof wij ontwaken uit een lange sluimering en den eeuwi gen boetseerder des levens, God, over ons neergebogen zien, zooals eens onze moeder over ons heengebogen was, luisterend naar onze ademhaling, het teeken van haar leven in ons en met ons. Wat ons zoo menigen dag deed hij gen en snakken naar adem de moei te, de zorg en het verdriet, dat alles verdwijnt dan, het wordt opgeheven. Ifet felle geruisch van den stormwind, waartegen wij moesten optornen en die ons den adem benam, verstomt en verliest zijn overmacht. Ook de begeerte is weg, die onzen adem tot koortssnelheid opjoeg en ver storven is de illusie, die ons voortdreef. Zoo hoorde Elia het onweer en den stormwind en de aardbeving, die over en door hem heen waren gegaan op den Horeb verstommen. Hun machtig geluid loste zich op in het suizelen eener zachte koelte en in die stilte werd de adem des Eeuwigen voor hem verneembaar. Wij jagen het leven door en jachten ons naar het doel, zoodat wij buiten adem aankomen. Buiten adem bui ten Gods adem, ons zelf afsluitend voor Zijn ademtocht en deze niet meer vernemend door ons rusteloos gehijg. Maar één oogenblik van ademlooze stilte doet ons Gods ademtocht her vinden, zullen wij er ook anderen van kunnen doen deelen en kunnen wij in de waren zin des woords het Pinkster feest vieren. HET PINKSTERFEEST. Onze groote feesten, zoo schreef eens Laurillard, beginnen in de sneeuw en loopen uit in de rozen. En zoo is het. Immers de kerkelijke cyclus vangt aan met Kerstmis en eindigt met Pinksteren, als de natuur in vol len bloesemtooi steekt. Pinksteren beteekent vijftigste en ontleent zijn naam aan de omstandig beid, dat het zeven weken na Paschen gevierd wordt, reden waarom ook de Israëlieten van Scheboeooth of Weken feest spreken. Maar ook noemen zij het „Katsier", d.w.z. Oogstfeest, welke benaming wijst op de oorspronkelijke beteekennis van Pinksteren, hetwelk hij de Joden gevierd wordt ter herinm» ring aan de Wetgeving op Sinai en bij de Christenen de gedachtenis levendig houdt aan de stichting der Christelij ke Kerk. dit laatste in verband met het gewijde verhaal der uitstorting van den Heiligen Geest. Deze gebeurtenis wordt riog in zekere landen in de Ka tholieke kerken symbolisch herdacht door op het feest een duif neer te la ten uit een opening boven het hoofd koor, terwijl soms ook rozebladeren van de Pioenroos als vlammende ton gen over de hoofden der aanwezigen worden uitgestrooid. ren en dat hij elke overschrijding van zijn prestatievermogen met verlies van arbeidskracht moet boeten. Ander zijds kan de patiënt des te meer pres toeren, naarmate hij zijn werk gelijk matiger indeelt en uitvoert. Naast een regelmatige levenswijze is rust nog bevorderlijk er voor den alge- mcenen gezondheids-toestand van den hartlijder, vooral ziels- en gemoeds rust. Haast en opwinding matten het hart af. Kleine rustpoozen tusschen het werk in zijn zeer nuttig en natuur lijk zal de regeling daarvan zich steeds .ian den toestand van het hart aanpas sen bij lichte hartaandoening behoeft men zich minder in acht te nemen dan bij ernstige. Elke arbeidsprestatie vergt van het hart een extra hoeveel heid arbeid, die uit de reservekracht bestreden wordt daarom heeft de hartlijder vaker en langduriger rus* noodig, om de verbruikte krachten te herstellen. Het sein om den arbeid te staken is voor hem het gevoel van ver moeidheid. Nooit mag de hartlijder probeeren een gevoel van vermoeid heid door wilskracht te overwinnen. De slaap is voor hem de beste bron, waarin hij herstel van krachten kan vinden en daarom moet hij steeds voor voldoende nachtrust zorgen. Natuurlijk moet een ziek hart ont zien worden, doch men moet in dit op zicht vooral ook weer niet te ver gaan. Want elk orgaan heeft ter in standhouding van zijn kracht, oefe ning noodig. Wordt het niet of te wei nig gebruikt, dan verzwakt het en wordt tenslotte geheel onbruikbaar. De gezondheidsverzorging van den hart lijder, moet er niet alleen op gericht zijn, het hart te ontzien, doch tevens het op de juiste wijze te oefenen. Bewe ging bevordert den bloedsomloop, is daarom gunstig voor hartlijders, mits zij het hart niet al te zeer inspant. In speciale gevallen kan het zelfs ge laden zijn, alle beweging zooveel moge lijk te vermijden. Den juisten midden weg te vinden tusschen sparen en oefe nen van het hart, zal voor elk geval de taak van den arts zijn, doch géén hart lijder behoeft de voorzichtigheid zoo ver te drijven, dat hij er zijn, dagelijk- sche wandeling voor uit zijn levens programma schrapt, integendeel,, die moet er in elk geval op blijven staan. De voeding is de bron van energie voor alle levensverrichtingen, ook voor de werkzaamheid en de kracht van het hart. Hieruit volgt reeds, hoe groot de invloed van een al of niet juiste voe ding op den toestand van den hartlij der moet zijn. Om deze reden is een regeling van de voeding dan ook van de grootste beteekenis voor de instand houding van den gezondheistoestand van den hart-patiënt. Ook met betrek king tot de voeding geldt het princi pe alles wat schadelijk is vermijden. Tot de dingen, die men moet vermijden, behooren in de eerste plaats de genot middelen. Nicotine is een sterk vergif, [dat allereerst het hart aantast. Om de ze reden is het een hartlijder geraden, het rooken geheel op te geven. Ook kof fie is beslist schadelijk voor het hart. Hetzelfde geldt voor andere coffeïne houdende genotmiddelen, zooals ster ke thee en kola-preparaten. Mag alco hol al wat minder schadelijk zijn, het werkt tocli op het hart en daarom zal ieder die een hartkwaal heeft, verstan dig doen, van het genot van likeur, brandewijn en bier af te zien en hoog stens maar dan nog in zeer geringe mate een goeden wijn te drinken. Als tweede regel voor de voeding van hartlijders geldt zoo matig moge lijk. Over de samensstelling en keuze van het voedsel zal de dokter hebben te beslissen, evenals over de vraag, welke geneesmiddelen voor elk speci aal geval moeten worden voorgeschre- Ons Lichaam en onze Gezondheid. HARTLIJDERS. De hartlijder moet spaarzaam met zijn kracht omgaan. Het hart werkt het gemakkelijkst, als er zooveel moge lijk gelijkmatige eischen aan gesteld worden. Nu eens veel, dan weer weinig van het hart te vergen, bemoeilijkt de goede functionneering van het zieke orgaan. Om deze reden moet het heele leven van den hartlijder dan ook in het teeken van regelmaat staan. De dagelijksche werkzaamheden worden ingedeeld en aan deze indeeling moet consequent de hand worden gehouden. De patiënt moet er steeds van door- dron&w zijn, dat bij niet» «ia® forcae- BINNENLANDSCH NIEUWS. MAKELAAR VERDACHT VAN OPLICHTING VAN f 29.000. Benadeelde doet aangifte. Een koopman, die op het Daniël Willink plein te Amsterdam woont, heeft aangifte gedaan, dat hij door een in de Zuider Am- stellaan wonenden makelaar is opgelicht voor een bedrag van f 29.000. De verdachte en de aangever stonden reeds verscheidene jaren met elkander in relatie. De makelaar verleende voor den koopman op gezette tijden zijn bemiddeling voor het koo- pen van huizen, welke de koopman dan met winst van de hand deed. De opdrachtgever had in den makelaar het volste vertrouwen en zoo dacht hij ook met een reëele zaak te doen te hebben, toen dezer dagen de makelaar hem mededeelde, zelf huizen gekocht te heb ben, in welke zaak de koopman op zijn voor stel voor een vierde deel kon participeeren. De koopman ging op de zaak in en betaalde aan den makelaar f 29.000, waarvan hij kort daarna een z.g. bewijsstuk ontving, dat mede ontferteekend was door een advocaat, die echter, toen de koopman argwaan begon te koesteren en navraag deed, deze handteeke ning voor valsch verklaard heeft en tevens mededeelde, dat hijgen inhoud van het stuk niet kende. Een moeilijkheid bij het onderzoek is, dat de koopman geen onaantastbare bewijzen kan bijbrengen, dat hij de f 29.000 heeft betaald. Hij heeft echter verklaard dat zijn vader cn zijn zuster bij deze betaling aanwezig zijn geweest, welk punt nader zal worden onder zocht waarna in overleg met de justitie stap pen tot opsporing en aanhouding van den makelaar zullen worden gedaan. Het onder zoek heeft thans reeds uitgewezen, dat de makelaar bij de K.L.M. passage naar Weenen heeft genomen en per vliegtuig is vertrokken. HIJ WILDE IN SCHEVENINGEN WIELRENNEN. De knappe, jonge dief. Dinsdag meldde zich aan het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam een jongedame, die aangifte deed van diefstal van haar rijwiel, op den Stationsweg gepleegd. Zij vergat met te vermelden, dat zij, vóór aan gifte te doen, het raadzaam had geoordeeld eenwaarzegster te raadplegen, die met groote zekerheid wist te verklaren, dat de dief een knappe, jongeman was van 22 jaar. Deze niet van romantiek verstoken onthul ling bleek voor de jongedame geen beletsel te zijn toch maar aangifte te doen en de politie te verzoeken dien knappen jongenman mist- gaders het vermiste rijwiel op te sporen. De politie voldeed vanzelfsprekend aan dit verzoek en de einduitkomst was ontegenzeg lijk teleurstellend voor wat betreft de „tip" die de benadeelde had verschaft. De dief werd opgespoord, werd aangehou den en bleek te zijn D. H. v. d. E., zonder vas te woonplaats, oud70 jaar. En hij verklaarde de fiets te hebben gesto len om deel te kunnen nemen aan het Crite rium te Scheveningen, waar hij zich wilde meten met de Europeesche sterren van het wieirenfirmament, waarbij hij vooral Pijnen burg als zijn groote rivaal beschouwde. En hij was wel teleurgesteld, dat de politie geen geloof hechtte aan zijn sportieve voor nemens, die het feit van de diefstal niet min der ernstig maakten. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. GEMEENTE WIERINGEN. SCHOOLWEDSTRIJDEN. De schoolwedstrijden behooren weer tot het verleden. Woensdagmiddag werden de laatste partijen gespeeld. Gelijk verwacht mocht worden wist Westerland zich door een overwinning op Hippo II onbereikbaar voor de anderen van de eerste plaats meester te maken. Westerland beschikte dit jaar over een pittig elftal dat op regelmatige wijze haar overwinningen boekte. 7 punten uit 4 wedstrijden is prachtig. Onze complimenten, Westerlanders. Jullie hebt kranig werk gele verd. De combinatie O. L.-school Den Oever Oosterland heeft zich eveneens kranig ge weerd. Over de wedstrijden nog het volgende Westerland behaalde een eclatante overwin ning op Hippo n. Met niet minder dan 110 werden de dorpers geklopt. Hippo n viel dit jaar dan ook wel uit den toon. Haar doelcij- fers 027 zeggen voldoende. Hippo I de kampioen van het vorige jaar heeft het dit jaar leelijk laten liggen. Als eenig excuus kan gelden dat vele goe de krachten de school hebben verlaten, zoo dat het elftal danig verzwakt moest aantre den. Niettemin, ze hebben hun best gedaan. Slechts aan hun beter cloelgemiddelde hebben zij het te danken dat zij op de ranglijst de derde plaats, boven de Chr. School innemen. In de laatste wedstrijd tusschen deze twee elftallen konden beiden h.1. heti doel niet vinden. Het werd een spannende wedstrijd. Vooral voor de rust toen de Chr. School de wind mee had wogen beiden tegen elkaar op, de rust kwam met 00. Na de rust was Hippo I wel sterker. Te vroeg juichte haar aanhang toen Jaap Metselaar fraai doelpun- te uit een voorzet van rechts. Het doelpunt werd echter geanuleerd. Hoe Hippo ook werk te tot doelpunten konden zij het niet bren gen. Het kranige keepertje van de Chr. School Gepke Hoekstra, hield alles en we brengen hem vanaf deze plaats warme hulde voor zijn fraai keepwerk. Het einde kwam met blanco stand. De ranglijst zag er toen als volgt uit gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. Westerland 4 3 10 14-1 7 Sch. Oever-O.-land 4 1 3 0 6-3 9 Hippo I 4 12 1 13-2 4 Chr. Sch. Oever 4 1 2 12-2 4 Hippo H 4 0 0 4 0-27 0 Hippo I en Chr. School hadden dus een gelijk aantal punten. Hun wedstrijd werd nu nog 10 minuten voortgezet om te kampen voor de derde en vierde prijs In de eerste vijf minuten toen Chr. Sch. met wind mee speel de gelukte het haar zoowaar een doelpunt te maken. Piet Metselaar liep meters ver uit zUn doel. Bee van zijn tegenstanders Anne Terpstra wist de bal nog te krijgen en met een hoog schot over de uitgeloopen keeper huppelde de bal in het verlaten doel. Na vijf minuten werd gedraaid. In de res- teerende vijf minuten wist Hippo ondanks alle krachtsinspanning geen doelpunt meer te maken. Zij moest zich dus met de vierde prijs tevreden stellen. In het restaurant op het terrein had daarop de prijsuitreiking plaats. Dit geschiedde door den heer D. Nieuwbuurt die een voor een de aanvoerders der elftallen t.w. resp. Jan Duijnker, Klaas de Jong, A. Terpstra en Piet Metselaar bij zich riep, om hen met eenige toepasselijke woorden de thapheën te over handigen. De heer Nieuwbuurt bracht dank aan het onderwijzend personeel dat zich met de lei ding op het terrein had willen belasten. Spreker wekte de jeugdige spelers voorts op toe te treden als adspirantlid van de v.v. Sus- ces. De contributie bedraagt slechts 5 ct. per week. De spelers werden daarop onthaald op een glas Ranja en een koekje welke versnaperin gen zich goed deden smaken. Opgetogen gingen allen ±7 uur huiswaarts. Tot volgend jaar jongens. Bondsavond Kou. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. in Cinema de Haan. De aangekondigde Bondsavond van de A.N.W.B. Woensdag in Cinema de de Haan mag uitnemend geslaagd heeten. In de foyer waren de vele uit gaven van den bond tentoongesteld, en velen lieten zich inlichten over de practische wenken, die een toerist op 'zijn tochten van zulk prachtig nut kunnen zijn. Toen allen in de groote zaal hadden plaats genomen, werd en kort woord ter inleiding gesproken door burge meester Kol ff. Spr. wijst op de groote waarde die de Bond voor ons allen heeft en dat ook het Gemeente-bestuur jdie waarde op prijs stelt blijkt wel uit haar buitengewoon-lid zijn van de A.N.W.B. Spr. hoopt dat deze avond er toe bij zal mogen dragen, dat de sym pathie voor de Bond nog wordt ver hoogd en vele nieuwe leden zullen toe treden. (Applaus.) De propagandist van den Bond hield daarop een gloedvolle, met humoristi sche tintjes doorspekte rede, welke aan dachtig werd beluisterd. Spr. dankte in den aanvang den bur gemeester, den consul den heer J- Bosker, en de plaatsel. propaganda- commissie voor de voorbereidende werkzaamheden en ging verder de 53-jarige ontwikkeling der A.N.W.B. na, die ondanks de nood der tijden het frissche idealisme heeft behouden. De veelzijdigheid van de Bond bracht spr. overduidelijk naar voren. Hij is (in den rechten zin des woords de vraag baak voor iederen toerist. In 1893 werd het eerste verkeers bord geplaatst nu staan er 3816. Het behoeft geen nader betoog welk een dankbaar gebruik daarvan wordt ge maakt. De Bond zorgt voor fietspaden, voor het behoud van natuurschoon, voor (veilig verkeer (verkeersonderwijs op scholen) maakt reisplannen voor U, dringt aan op verbetering van we gen en bruggen, afschaffing van tollen, enz. enz. Kortom, het werk van de Bond is ge weldig omvangrijk en voor elk van be lang en het is feitelijk de moreele plicht van ieder om lid van de A.N.W.B. te zijn. Met groot enthousiasme spreekt spr. over den heer Bergsma, die 51 jaar Bondsvoorzitter, en niettegenstaande zijn 73 jaren nog steeds de voortstu wende kracht is. Met applaus worden deze woorden van waardeering onderstreept. Dan wordt de film „Als een rots in de branding der tijden" vertoond en zien wij aan ons oog voorbij gaan, hoe de leden en (niet-leden) van het prach tige werk van de A.N.W.B., op hun tochten per auto, per motor, per fiets per boot of kano profiteeren. Daarom ook zeggen wij de propa gandist na wacht nu niet langer, laat u dadelijk inschrijven als lid van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B Onderwijs. Ter vervanging van den Heer P. Cornielje, aan wien ziektever lof is verleend, is tot tijdelijk onderwij zer aan de O.L. School te Westerland benoemd de Heer N. H. Biersteker te Den Helder. Personalia. De Heer P. de Boer, brug wachter te Van Ewijcksluis is aange steld als onbezoldigd gemeente-veld wachter der gemeente Wieringen. Werkverschaffing. In de loop van de week is de gelegenheid tot herplaat sing in de werkverschaffing voor allen opengesteld. Behoudens een enkele, v.n.1. arbeiders die reeds voor de sta king ter zake een of andere overtreding waren geschorst, hebben allen het werk weer hervat. Practisch is hiermede dus het einde van de staking gekomen. BURGERLIJKE STAND. (Van 15 t.m. 28 Mei 1936.) Geboren Franciscus Elbertus Jo- hannes, z.v. F. E. J. Kiela en D. Boer- sen Willem Adriaan, z.v. A. M. v.d. Starre en E. M. Hommerson Leendert z.v. P. Spaander en P. v.d. Schalie Antonia Bastiana,d .v. W. Jagtenberg en C. J. Jagtenberg Sijda Johanna, d.v. J. ten Bok kei en G. Wagemaker Simon, z.v. S. Ottens en A. A. Poel George Martinus Maria, z.v. M. W. Kingma en C. C. Sneeboer Antje Hen drika, d.v. H. Barelds en A. Rouwkema Petrus Franciscus, z.v. P. de Caluwé en L. M. de Krijger. Ondertrouwd M. Tb. v. Hoesel en A. M. Schoonen. Gehuwd W. Beemsterboer en C. IM. Engel N. G. Raven en D. Kuijt G. Moermond en G. Kooij S. Wit en Doves. Overleden Geertje Keijzer, 49 jr. G. Takes, vr. 57 jr. Wed. J. Mulder Marieke Bosboom, 18 jr., d.v. H. Bos boom en R. Blouw. Keuring dienstplichtigen. Aan de te Den Helder gehouden keuring van dienstplichtigen werd door 32 jonge lieden uit deze gemeente deelgenomen. Niet minder dan 15 daarvan werden voorgoed ongeschikt verklaard voor het vervullen van militaire diensten. Een wel zeer hoog percentage. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG le PINKSTERDAG. NED. HERV. GEM. Oosterland v.m. half elf Ds. van Beek. Na afloop stemming voor 2 notabelen wegens periodieke aftreding der heeren C. Koorn Vz. en C. Maars. Westerland 's av. 7«/a uur Ds. van Beek. DOOPSGEZ. GEMEENTE. H.-hoef v.m. half elf Ds. H. W. Meihuizen. Extra collecte. EVANGELISATIE H.-hoef van. 10 uur de hr. O. D&en. Den Oever nam. 2.30 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK Den Oever v.m. 10 uur Cand. v. Eerden. Den Oever nam. 5 uur Leesdienst. H-hoef v.m. 10 uur Leesdienst. H.-hoef nam. 2Vï uur Cand. v. Eerden. MAANDAG 2e PINKSTERDAG. NED HERV. GEM. H.-hoef v.m. half elf Ds. van Beek. EVANGELISATIE MAANDAG 2e PINKSTERDAG. H.-hoef 10 uur de heer K. Kiewiet van de Wieringermeer. GEREF. KERK Geen diensten. MARKTBERICHTEN. De Veemarkt. SCHAGEN, 28 Mei 1936. Op de ge houden weekveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt 8 Paarden f 150-f 350 10 mag. Geldekoeien f 90- f 160 60 vette Geldekoeien f 160- f 255 35 Kalfkoeien f 120-f 180 167 Nuch tere kalveren f 6-f 13 25 vette Scha pen f 16-f 26 223 Overhouders f 16- i 22.50 12 Bokken en Geiten f 2-f 14 27 Varkens mag. f 10-f 20 en vette per Kg. 31-32 cent 111 Biggen f 9-f 13 Konijnen f 0.50-f 1.50 en Kippen f 0.50- i 1.-. De Kaasmarkt. HOORN, 28 Mei 1936. Op de gehou den Kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 5 stapels kleine fa- briekskaas f 18 11 stapels kleine boe renkaas f 18 2 stapels boerencommis- iiekaas f 22. Totaal 18 stapels, wegende 1151 Kg. De handel was goed. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 28 Mei 1935. Aange voerd 85000 Kipeieren. Eendeieren 4000 Prijs 54-56 Kg. 230 a 240 56-58 Kg. 235 a 245 58-60 Kg. 240 a 245 JO-62 Kg. 245 a 260 2-65 Kg. 260 a ;90. Eendeieren 225 a 235. Alles per 00 stuks. BINNENLANDSCH NIEUWS. HET HAAGSCHE ZEDENSCHANDAAL. Allerlei geruchten doen de ronde, omdat men het juiste ervan nog niet weet. 17-jarige jongen bracht de zaak aan het rollen. Hoe het bekend werd. De Haagsche politie is als door een toeval achter het ontdekte zedenschandaal, dat in de residentie enorme beroering heeft gewekt, gekomen. Echter moet zij aanvankelijk niet hebben kunnen aannemen, dat het misdrijf, waarvan in het onderhavige geval sprake is, zoo verbreid in Den Haag heerschte. Dezer dagen had de politie een jongeman gearresteerd, verdacht van een vermogensde lict. De bewijzen tegen dezen verdachte waren zóó sterk, dat hij tenslotte door de mand viel en zijn daad bekende. Het bleek evenwel bij zijn bekentenis, dat de jongeman vaak in een milieu verkeerde, waarin art. 248bis van het wetboek van straf recht werd overtreden.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3