27e JAARGANG WOENSDAG 3 JUNI 1936 No. 44 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN *BN OMSTREKEN i HET MYSTERIE NAAR WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.— UITGEVER: CORN. J. BObKER WIERINGBN BUREAU Hippolytushoef W leringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 DE TOEKOMST VAN DE OVERHEIDSFINANCIËN. In.de Economist schrijft mr. dr. A. v. Doorninck onder den titel „De toekomst van onze overheidsfinanciën," dat de diensten van de begrootingsjaren 1931 tot en met 1934, ondanks het buiten de begrooting houden van de crisisuitgaven in de jaren 1931 tot en met 1933, nadeelige saldi op den gewonen dienst hebben gehad van f 45.5, f 76, f 55.8 en f 57.8 millioen. Welke resultaten de dienst 1935 zal opleveren is nog niet bekend. De millioenennota 1936 geeft een totaal te kort over 1935 aan van rond f 75.000.000. Om trent de uitkomsten van den dienst 1936 valt op dit oogenblik nog minder te voorspellen. Toch laat zich, mede op grond van de erva ring van de laatste jaren, een raming opstel len, die als maatstaf ter bepaling van het peil der uitgaven in verhouding tot de beschik bare middelen bruikbaar is. Dr. v. Doorninck raamt dat bedrag op f 78 millioen. Het tekort voor 1936 zou mitsdien zijn te stellen op een bedrag, dat niet ver van dat van 1935 afwijkt. Mede op grond van de ervaring over het jaar 1935 en de sedertdien toegenomen over heidszorg als gevolg van den verder doorwer kenden economischen teruggang mag wel worden aangenomen, dat de effectieve be sparingen, die het bezuinigingsontwerp heeft gebracht, voldoende zijn geweest om den achteruitgang sedert 1935 te dekken, maar ook niet veel meer dan dat, zoo dat wij voor het jaar 1937 opnieuw rekening zullen heb ben te houden met een begrootingstekort van ongeveer f 75 millioen. Uit een berekening van mr. dr. Van Door ninck blijkt, dat de druk van de openbare uitgaven sinds 1924 is verdubbeld. Aangezien reeds in 1924 de belastingdruk als een ernsti ge belemmering voor de wederopleving werd gevoeld, kan omtrent de prohibitieve werking van den tegenwoordigen druk der Overheids uitgaven moeilijk verschil van gevoelen be staan. Daarom zit aan de saneering van de Overheidsfinanciën onverbrekelijk vast een verlaging van den belastingdruk. NEDERLAND MOET f 150 MILLIOEN BEZUINIGEN. Er is nog een ander symptoom van den achteruitgang van onze openbare financiën, dat onze aandacht niet mag ontgaan de stijging van den schuldenlast der publieke lichamen. Behalve de verlaging van het uitgavenpeil, noodig om bij de tegenwoordige belastingop brengst het evenwicht in de Rijksbegrooting te kunnen handhaven, welke verlaging hier boven werd gesteld op f 75 millioen, is nog een extra verlaging noodig om de meest drukkende belastingen te kunnen verminderen en een economische schuldstijging te voorko men. Nemen wij hiervoor, voorzoover het het Rijksbudget betreft, een minimum bedrag van f 25 millioen. Aangenomen kan worden, dat het peil der gemeente-uitgaven thans nog f 35 a f 40 mil lioen te hoog ligt. Ook hier is intusschen ver laging van sommige belastingen dringend noodzakelijk. Nemen wij hiervoor een bedrag van f 10 a f 15 millioen, dan zou bij de gemeenten het uitgavenpeil met f 5 millioen en dus bij het Rijk en de gemeenten tezamen met f 150 millioen per jaar verlaagd moeten worden om een verderen teruggang van den finan-| cieelen toestand te voorkomen en eenige ver lichting te brengen in de meest drukkende heffingen. Het valt buiten het raam van dit artikel, aldus de schrijver, hen te bestrijden, die de werkloosheid kunstmatig willen doen dalen door maatregelen, die wegens verzwaring van de Overheidslasten de productiekosten nog verder doen stijgen, of die den producent willen helpen door den consument meer te laten betalen, of die de monetaire ontredde ring van de wereld opnieuw in gang willen zetten door devaluatie als geneesmiddel aan te prijzen. Het zou wel eens kunnen blijken, dat zelfs in die landen, die dan door hun devaluatie in zooveel gunstiger positie zouden zijn ge komen, de aanpassing door besparing en ver sobering nog krachtiger en energieker is aan gepakt, dan in ons door voorspoed verwende vaderland het geval is. geweest. De militaire Lichtdienst tusschen Mogadisco, Addis Abeba en Eritrea en Somali-land functionneert thans regelmatig driemaal per week. Er wordt overwogen een grooten weg aan te leggen, welke Eritrea en Somali-land zal verbinden. De regeering heeft den uitvoer van zilveren thalers en edele metalen ver boden. Het agentschap Stefani meldt nader, dat o.a. besloten is tot vorming van een autonome bestuursafdeeling met een kapitaal van 100 millioen lire om de openbare werken in Abesinië te finan cieren. ITALIË. Een „jonge dame van 86 meter lengte." In onze tijd schijnt men militaire succes sen alleen te kunnen vieren met „kolossale" monumenten. In dit opzicht zijn de Italianen nog veel meer tot overdrijving geneigd dan ringer Wielerbaan de aangekondig de wedstrijden voortgang te laten te laten vinden. En mocht het publiek daarbij in den beginne traag, zijn ko men opdagen, het werd tevens een feit dat bij den aanvang der wedstrij den zeer velen een plaatsje in één der tribunes hadden veroverd. Het winnende koppel Boslandj-Los- kamps kunnen wij wat hun qualitei- ten betreft het beste vergelijken met Roes-Zwartepoorte, welk tweetal hier eenige weken terug zoo'n mooie strijd te zien gaf. In de tweede plaats mag genoemd worden het koppel van Wieringen Kuiper-Klink dat in de koppel-achter volging blijk gaf over welk een uit houdingsvermogen het beschikte. Thans de wedstrijden. Het programma werd geopend, na dat wij het vocale gedeelte uit de BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. fl) Als u nooit terugkomt en ik u nooit meer zien kan, dan blijft u toch zeker wel een enkele week, voordat u gaat. O, weiger .jliij dat nietpleitte zij op hartstochtelijke ken toon, denk er aan, dat er voor mij zoo- Veel van afhangt. Éen enkele weekMeer vroeg zij niet, maar wat kon er in een week al niet gebeuren. Blijf u nog maar die paar dagen, dat kan geen verschil maken voor umaar voor mij Voor jou, Valga zei hij zich dicht over haar heen buigend. Dan kan ik je tenminste in dien tijd zien en je eens spreken en als het wat mee loopt, dan kan ik je hooren zeggen, dat je mij liefhebt. En als ik weg ben, als die week uit is, Valga Dan kan ik nog leven van de herinnering aan dien tijd. Haar woorden doortrilden zijn gansche ge moed en hij kon niet aan de toekomst den ken, zoolang hij dat wondervolle licht in haar oogen zag. En zul je aan die gedachtenis trouw blij ven vroeg hij haar aan zijn hart drukkend. Tot mijn dood, antwoordde zij, al kun nen wij elkander nooit meer ontmoeten, toch zai geen andere man mij ooit zijn vrouw noemen. Maar als je eens hoort, dat ik je liefde niet waardig ben, dat ik iets onvergefelijks gedaan heb, dan zul je betreuren wat er dezen avond gebeurd is en het uur haten, dat je mij ontmoet hebt en toch is wat je van mij RUSLAND. WILLEKEUR WORDT BESTREDEN. De regeering der Sowjet-Unie heeft een decreet uitgevaardigd, dat bedoelt een einde te maken aan de willekeur, waaraan zekere ca tegorieën der bevolking nog blootstaan en het recht op arbeid voor iedereen burger te garandeeren. Bovendien wil men door dit decreet optreden tegen de excessen der bureaucratie en de mogelijkheid van wille keurige beslissingen door verantwoordelijke leiders beperken. Zoo zal het verboden zijn iemand arbeid te weigeren onder het voor wendsel, dat hij tot een bepaalde maatschap pelijke groep behoort of verwant is aan per sonen, die door de revolutie buiten de wet zijn gesteld. In kantoren en fabrieken mag niet tot willekeurige „zuiveringen" of ontslagen worden overgegaan. Een ander decreet verbiedt het uitsluiten van boeren uit de kolchozen om redenen van weinig belang. BELGIE. HET MUNITIESCHIP „SANTA MARIA" TE LILLS. Het s.s. „Santa Maria", dat zijn lading voor Ethiopië bestemd oorlogsmateriaal nergens kon kwijtraken, is volgens het „Laatste Nieuws" te Lillo bij Antwerpen aangekomen, maar ook hier slaagde de kapitein er niet in zich van zijn lading te ontdoen. Hij zou nu order hebben gekregen naar China te gaan. ETIOPIE. ORGANISATIE-MAATREGELEN DER ITALIANEN. Adclis Abeba tuinstad weg van Eritrea naar Somali-land. In de eerste plaats is besloten tot 'n plan voor den wederopbouw van Addis Abeba. Decreten inzake de voorwaar den voor den grondverkoop maken grondspeculaties onmogelijk. De nieu we stad zal een uitgebreide tuinstad worden, uitgestrekte wijken zullen voor de ambtenaren beschikbaar blijven. a w - I de Duitschers. Wat zijn Walhalla, Bavaria, j loud-speaker hadden gehoord, met ;n Völkerschlachtdenkmal en dergelijk fraais Australische Jachtrace over 3 Km. tenslotte in vergelijking tot den berg van wit- Van de eerste serie werd no. 1 Kors- huize en 2. Meijer. De 2e serie bracht het verwachte resultaat dat Geeriigs no. 1 en S. Lont no. 2 werd. Deze vier rijders werden in de finaje geplaatst 1. Geeriigs (Wieringen) 2. Korsbuize, 3. S. Lont en 4. Meijer. Wedstrijd no. 2, een afvalrace tus schen Amateurs en Onaf hankelij ken gaf een bijzondere aardige strijd te ten steen en verguld brons op de Piazza Ve- nezia tegen de helling van den Capitolijnschen heuvel Het was te verwachten dat het nieuwe „imperium" ook aanleiding zou worden tot dergelijke kunstgewrochten. En reeds nu het eerste aangekondigd. In het Foro Musso- lini gelukkig een flink stuk buiten de ei genlijke stad zal een bronzen standbeeld verijzen, voorstellende het „keizerlijke Italië". Dat wordt dus een bronzen dame in zware tunica gestoken, met, bij wijze van diadeem, een gekanteelden vestingmuur in de haren (zoo stelt men „Italia" steeds voor), een scepter in de eene hand en in de andere zien. Na een strijd van nek aan nek kwam de pracht-sprinter Van Rijn als eerste over den streep. No. 2 v.d. Stek, 3. Groot. En dan zien wij een su blieme strijd tusschen twee koppels natuurlijk een lictorenbundel torsend. Het n.L het vermaarde koppel Bosland en moet echter „kolossal" zijn en dus wordt de Loskamps en de Wieringer favorieten jongejuffrouw 86 (zegge zes-en-tachtig) meter duo Kuiper-Klink. Nu was het bekend hoog Dat is 55 meter meer dan het Vrijheids dat het eerstgenoemde koppel taai beeld van New York, vijf maal zoo hoog als was in de koppel-achtervolging, doch de Münchensche Bavaria", twee maal zoo tegen het sloopende rijden van Klink hoog als de voorgevel van Sint Pieter. bijgestaan door Kuiper konden zij hei Deze reuzin zal 500.000 kilogram wegen en niet halen, ofschoon zij in de beginne bestaan uit een bronzen omhulzel op een ijze- hun sprint-capaciteiten aanwenden ren geraamte. In elk been zal een lift functi- oni voorsprong te verkrijgen. Doch het oneeren, die bezoekers in het hoofd van de regelmatige tempo van K.K. moest op keizerlijke dame voert. Die kop is 12 meter den duur overwinnen en inderdaad hoog en zal een uitzichtbalkon bevatten (er- gelukte het na een hevige kamp om gens onder den hoofdtooi verborgen). Reeds met 25 M. voorsprong de finish te pas sedert enkele dagen is een aantal beeldhou- seeren. Bravo Klink-Kuiper. De wed- wers en ingenieurs aan het werk om dit strijd ging over 4 Km. en werd verreden „kunstwerk" te bouwen, dat gesticht wordt in 5 min. 20 sec. door het jeugdwerk Balilla. j Wedstrijd no. 4. Klassementrace voor Nieuwel. en Amt. over 30 ion- t' den. In deze wedsrtijd zagen wij we- linnDN MEDEMRI nf AMSTERDAM der de ^br- J- en *-• Smit starten en hoe nUUIui llllÜ/LlUDLiA AmoillluJAlU wel zij ditmaal zware concurrentie en alle andere plaatsen in West-Friesland, hadden mocht het Jan Smit gelukken PER W A C O AUTODIENSTEN. *>strëe Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. I Uitslag 1. J. Smit 9 pnt. 2. Snij- Iders (van D.O.K) 8 pnt. en 3. Pronk PRACHT PINKSTERWEDSTRIJDEN (Aikm.) OP DE WIERINGER WIELERBAAN. HET KOPPEL BOSLAND-LOSKAMPS WINT ONBEDREIGD. Mocht het weder de laatste dagen verre van betrouwbaar zijn geweest, niettemin besloot, de Directie der Wie- hooren kunt een leugen, ik ben onschuldig, onthoudt dat maar, Valga. Zij blikte hem recht in de oogen en zei Dit is voldoende, je zegt dat je onschul dig bent, wat ik nu ook hoor, ik blijf je ver trouwen en je kunt steeds zeker zijn van mij en van mijn liefde. Moge God je zegenen voor die woorden, Valga, zeide hij op heeschen toon, die belof te zal mij tot troost zijn in menig donker uur. Maar ga nu, mijn liefste, dat niemand ons samen ziet. Ik moet nu voor je goeden naam waken. Kijk maar naar mij uit morgen in de kerk, ik zal daar studeeren en spelen, zooals gewoonlijk. Laat er komen, wat er komt, ik zal je niet verlaten, voor ik er toe genoodzaakt wordt. Opnieuw nam hij haar in zijn armen en voor een oogenblik waren zij zoo in hun om helzing verdiept dat zij niet of weinig letten op hetgeen er om hen heen gebeurde. Zij werden opeens gestoord door het geluid van een spottende stem, die zeide —Excuseer mij, dat ik dit .interessant tête- a-tête stoor, maar de hertog werd ongerust, omdat lady Trevalga nog niet terug was en toen werd ik uitgezonden haar te zoeken. Aldred keerde zich om en voor het eerst, na verloop van vijf jaar, zag hij Francois, duc d'Orvee terug. IV. De oogen van den Franschman namen snel den toestand op en dwaalden van het gelaat van Aldred naar dat van lady Trevalga. Een enkele blik overtuigde hem $1, dit was geen flirten van een schoolkind en geen voorbij gaande affectie van haar kant. Zijn ontijdige stoornis had haar doen schrikken en zij was doodsbleek geworden, maar uit den blik dien zij op hem wierp sprak meer trots dan schaam te en deed alle hoop voor hemzelf in rook Door onhandig afrijden van Muntje werf geraakte Derkse uit de bocht en bekwam een hoofdwonde, waardoor hij voor deze wedstrijd werd uitgescha keld. Wie ons al meer en meer be gint te verbazen is wel Snijders uit Den Helder. Deze rijder is altijd dezelf vervliegen. Als hij gezind was geweest om het hart van Valga te winnen, dan was hij daar te laat voor. Zijn gelaat werd rood van ergernis, hij negeerde Aldred geheel en sprak haar aan. Mag ik het genoegen hebben u naar het kasteel te begeleiden, lady Valga? vroeg hij. Zij lachte gedwongen. Eigenlijk ergerde het haar, dat hij getuige geweest was van het too- nel tusschen Aldred en haar, maar het was nu eenmaal zoo, dus moest zij er maar het beste van maken wat zij kon. Het is heel beleefd van u, monsieur, mom pelde zij, maar Aldred, wil je niet meegaan, tenminste, als je je wel genoeg voelt. Aldred knikte en zei Met genoegen, als ik mag Mag ik de heeren even voorstellen mijn heer Barenstowe, hertog d'Orvée, zei lady Valga, terwijl zij met hun drieën den tocht naar het kasteel aanvaardden. De heeren bogen, Aldred voelde zich meer op zijn gemak. Tot dusver had Frangois door geen enkel teeken verraden, dat hij hem ooit te voren gezien had en blijkbaar was hij niet van plan om hun vroegere kennis aan el kander publiek te maken, in ieder geval voor- loopig niet. Uit den blik van Frangois had hij gezien, dat hij hem herkende, hij had een boosaardigen blik op hem geworpen, waaruit Aldred begreep, dat zijn tegenwoordige hou ding maar voor een tijd was en het begin van een listig weldoordacht plan. Het zal mijn zuster stellig zeer interes seeren, dat ik u ontmoet heb, zei Frangois, uw muziek had haar vanmorgen zoo bekoord. Aldred's hart klopte sneller, toen hij ant woordde Het is mij een groote eer, monsieur, dat mijn orgelspel zoo goed bevalt. Zijn stem klonk vast maar toch voelde hij, dat hij het niet langer kon uithouden. De dag was te vol opwinding en vermoeienis ge de, maar liep om het plat te zeggen „niet in de gaten." Thans echter valt het een ieder op dat hij een sterk ge traind rijder is iemand waar men op bedacht moet zijn anders zullen verrassingen niet uitgesloten blijven. Een achtervolging over 20 ronden wordt in het programma gelascht, op verzoek der gasten uit Medemblik. Na een komische doch vurige strijd werd F. Nijboer met 8 M. voorsprong no. 1. Hij was te laag gegeard, waar door hij geweldig moest trappen. Na de bel bleef hij nog maar steeds door- jijden tot groot vermaak van 't publiek Als er één dien middag een succesvol eere-rondje reed dan was het Nijboer wel. De koppel-wedstrijd over 20 Km. gaf niet zoo veel enthousiasme te zien als de daarop volgende groote koppel wedstrijd. De koppels „stonden" elkaar uitste kend, daardoor kwam dat geen enkel koppel ronden achterstand had. Uitslag 1. Derkse-Pronk 12 pnt. 2. Kreijger-Meijer 8 pnt. 3. Lont-lie- geman 7 pnt. Na de pauze volgde de „topic of the day" n.1. de groote koppel-wedstrij-l over 300 ronden (60 Km.) Een buitengewoon spannende wed strijd, welke zeer zeker een goede in druk bij het publiek achtergelaten zal hebben Het koppel Bosland-Loskamps (wij zeiden het reeds) schitterde door hun excellent rijden en hoewel zij ge makkelijk konden waarnemen, dat zij onbedreigd een eerste plaats konden innemen, betrokken zij het koppel Klink-Kuiper „en combine", welis waar niet volgens overeenkomst, doch min of meer automatisch. Wellicht hadden zij gedacht meer concurrentie van Klink-Kuiper te moeten onder vinden. Hun meerderheid was abso luut, doch sportief. Uitslag 1. Bosland-Loskamps 27 p. 2. Klink-Kuiper 3 p. 3. Op 1 ronde Bol-Groot 13 p. 4. Frank-v. Stek 11 p. Deze mooie wedstrijden behoorden weer tot het verleden en een tevreden publiek keerde huiswaarts. En daar gaat het toch om niet waar. De premies welke door het publiek waren uitgeloofd kwamen in de vol gende handen terecht Blik biscuit filiaalh. Alb. Heijn, Derkse-Pronk blik biscuit, idem, Bos land-Loskamps 2 Zelfbinders, Th. Kort, idem een gulden, Wier. Crt. idem 2 worsten, Jn. Poppen idem een gulden 50, Wielerbaan, idem 2 Metworsten, G. Poppen, Kuiper-Klink. Tot slot willen wij opmerken dat Van Rijn, de koppelgenoot van Die naar een pracht sprint over hem heeft. Hij veroverde eventjes 16 pnt. doch kreeg 3 ronden achterstand. WIELERBAAN ALKMAAR. Voor een stampvolle wielerbaan te Alkmaar werd 2e Pinksterdag een schitterende wed strijd verreden waarin de bekende Wierin- gerfavorieten KuiperKlink een beste wed- weest en hij gevoelde, dat hij niet meer zou kunnen dragen. Op het kruispunt op den heu vel, waar eenige wegen samenliepen, maakte hij zijn excuses en met eenige vormelijke woorden van spijt verliet hij hen en wandel de weg, naar het kleine huisje, waar hij woonde. Frangois wierp onder het voortloopen een zijdelingschen blik op lady Valga. Zij was nog bleek en scheen diep na te den ken. Gedurende eenige oogenblikken zeide hij niets, hij keek alleen eens naar haar en nam haar bevallige gestalte goed op. Wat schoon heid betrof overtrof zijn zuster haar, maar niet in bevalligheid en reinheid van uitdruk king. Uit haar oogen blonk een schoone ziel. Als men dit meisje zag, kon men er geen oo-1 genblik aan twijfelen, of zij was iemand met een rein en deugdzaam gemoed en juist daar om had Frangois haar zoo gaarne tot zijn vrouw genomen. Haar tegenwoordigheid was voor hem als een koele bries in de zomerhitte, zoo diep als hij verzonken was in een misda dig leven. Hij had haar gaarne altijd bij zich en hij verlangde er naar om haar liefde te bezitten, en niemand, zelfs Aldred niet, zou hem daar voor in den weg staan. Lady Valga, zeide hij, toen zij dicht bij het hek van het kasteel kwamen, ik hoop, dat het u geen onrust geeft, dat ik bij ongeluk uw geheim ontdekt heb, het is bij mij veilig. Met een hoogen blos op de wangen keerde zij zich naar hem toe en zei Geheimhouding is in het minst niet noo dig, hertog, ik heb beloofd om den heer Ba renstowe te huwen. Voor een oogenblik was Frangois verplet. Zij had die verklaring op trotsche wijze ge geven en op een toon, die geen plaats voor twijfel overliet. Pardon, lady Valga Mag ik mijn op rechte gelukwenschen aanbieden U zult mijn vergissing wel willen excuseeren. Daar had ik natuurlijk geen idee op. Valga antwoordde niet. Zijn toon deed haar onaangenaam aan, evenals zijn onderstelling, dat zij een geheime afspraak met Aldred zou gehad hebben. Zij gloeide van onderdrukte opwinding en verlangde naar de eenzaam heid van haar eigen kamer, zoozeer zelfs, dat deze korte wandeling door het park van het kasteel haar onaangenaam was. Barenstowe mag zich wel gelukkig ach ten, zeide Frangois op zachten toon, dat hij uw liefde gewonnen heeft. Maar hoeveel har ten zullen er gebroken zijn, terwijl het zijne met blijdschap is vervuld. Hoe zult u de hee ren troosten, die gehoopt hebben en hun hoop verloren hebben, lady Valga Zij wachtte even. Nu waren zij bij het kas teel en zij keerde zich voor een oogenblik tot hem, voordat zij naar boven liep en zei Daar behoef ik niet over te denken. ïk weet waarlijk niemand, die mij op die wijze bewondert en ik ben er blij om, monsieur, dat mijn geweten in dit opzicht zuiver is. Ik heb mijn hart geschonken aan den ee- nigen man, die mij gevraagd heeft om zijn vrouw te worden en ik vind hem den besten en eerlijksten man, die ér bestaat. Voordat hij nog een antwoord bedenken kon, had zij zich al omgekeerd en was de trap opgeloopen en uit zijn gezicht verdwe nen. Hij stond een poos bewegenloos in de groo te hall en trachtte zijn gedachten te verza melen, een duivelachtig boosaardige uitdruk king verscheen op zijn gelaat. De beste en eerlijkste man ter wereld, herhaalde hij zachtjes, nu wij zullen zien. Als je eens eenmaal weet wie je goede, eerlijke man is, dan zul je hem niet meer zoo vurig liefhebben, mijn schoone Valga, en dan maar ik heb gezworen om je ten koste van alles tot mijn vrouw te maken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1