AMKO A M KO TWEEDE BLAD. VRIJDAG JUNI 1936 No. 45 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN CHIQUE GEKLEED WEINIG BESTEED moderne heeren - costuums reclame - serie heerencostuums heeren regenjassen fijne donkere jongenspakjes Wollen - Flanel - Fresco Heeren Sportpantalons fijne chique don- ke heerencostuums dTnieuwste heeren sportcostuums gabardine heeren regenjassen. jongens plusfour costuums Voor uw jongen een losse Plusfour broek SPOORSTRAAT 23 DEN HEDER. WIERINGER COURANT BINNENLANDSCH NIEUWS. Levende kippen geplukt. Proces-verbaal in een slachte rij opgemaakt. In de maand Mei hebben de inspec teurs van de Sofia-Vereeniging tot Be scherming van Dieren te Amsterdam, twee personen geverbaliseerd, wegens het arbeid doen verrichten door kreu pele paarden. Tevens is een chauffeur bekeurd we gens het op pijnlijke wijze vervoeren van een zieke koe van Zwolle naar hier, welk dier bij aankomst dood in de auto lag. Verschillende waarschuwingen zijn voorts gegeven voor de wijze waarop nog, maar al te vaak vee wordt vervoerd Ook het pluimvee wordt meermalen op een wijze vervoerd, die wegens plaatsgebrek pijnlijk en kwellend is. In den regel wordt met een waarschu wing volstaan, doch eenmaal moest voor het vervoer van volwassen hanen in veel te kleine ruimte, bekeurend worden opgetreden. Op verzoek van en in samenwer king met -- de politie is een nachtelijke controle verricht in een groote pluim vee-slachterij, alwaar dierenmishande ling op groote schaal werd geconsta teerd, bestaande in het plukken van kip pen, enz. die nog leefden en ook hier van is natuurlijk procesverbaal opge maakt. Verschillende klachten terzake de behandeling van huisdieren is weder behandeld. Eenmaal moest worden ingegrepen, teneinde vijf jonge lijsters in het nest terug te brengen, die door baldadigen daaruit waren gehaald. Eenige katten, die bij verhuizing ach tergebleven waren, zijn aan het asyl overgegeven. HAAR MAN GESTOKEN. Op het Damrak te Amsterdam heeft Woensdag een vrouw haar man, die daar met een andere vrouw voor een ontmoeting had afgesproken, een mes steek in den schouder toegebracht. De wond was van lichten aard, de vrouw is na haar verhoor weer vrijgelaten. De bewuste man was vijf jaar achter een van zijn vrouw weggeweest en al dien tijd had hij in Den Haag met een andere vrouw samengewoond. Onlangs vroeg zijn wettige echtgenoote echt scheiding aan, doch voor de Rechtbank werd de zaak bijgelegd en keerden man en vrouw, verzoend, tezamen naar de echtelijke woning terug. Na vijf jaren Doch alle leed was nog niet geleden. De vrouw vond n.1. in een koffer van haar man brieven van haar Haagsche rivale en uit die brieven ontdekte zij een afspraak voor een ontmoeting op Woensdagmorgen op het Damrak. De Haagsche wilde haar Amsterdamscken vriend nog éénmaal ontmoeten. Na vijf jaren lief en leed te hebben ge deeld De ontmoeting, geschiedde inderdaad Woensdagmorgen op het trottoir van het Damrak tegenover het Beursge bouw. De wettige echtgenoote stond echtei op de loer en toen zij het twee tal tezamen zag, liep zij op beiden toe. DE SCHERVEN. Allen, die Magda kenden, wisten, dat zij een modern meisje was. Zij zwom, speelde tennis, reed op de motorfiets en interesseerde zich voor alles, wat nieuw was. Vanzelfsprekend dat zij al le modedansen gemakkelijk beheerscli- te, minder vanzelfsperekend was, dat zij sedert twee maanden verloofd was. Tenminste dat vonden haar vrienden. Haar vrienden vonden het zelfs onbe grijpelijk. Niet zoo zeer van haar, als van hem, die dertig jaar oud was, een donkere huid had als een Spanjaard en slank en lenig was. Op het eerste ge zicht een knap mensch wanneer men zich met hem onderhield, een betoove- rende jongeman. Magda en Hans konden het voortref felijk met elkaar vinden. Zij hadden el kaar op een thé dansant leeren kennen, hij was aan haar ouders voorgesteld, had zijn bezoeken afgelegd, was twee- driemaal teruggekomen en had zich toen met haar verloofd. Dus ik mag; wat uitzoeken Magda wierp haar lokken achter over en keek vragend over haar schou der. De grijsachtige vrouw glimlachte. Wat je wilt. Mischien kan je het een en ander gebruiken, wanneer je getrouwd bent. Magda hield een sierlijke pendule tegen het licht. Rococo Louis XIV, zeide zij zacht, een oud erfstuk. Onderschat de waarde niet. Maar tante, Hans heeft er veel verstand van, in ieder geval veel meer dan ik. „Ik was weg van de zenuwen", ver klaarde zij later aan de politie. Zij haalde uit den zak van liaar man tel een mes te voorschijn (eigendom van haar man) en stak daarmee in het wide weg naar haar echtgenoot, dien zij in den schouder trof. De Haagsche vrouw ontving op haar beurt een klap in het gezicht. De wonde van den man bleek van lichten aard te zijn, hij behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgeno men, doch wel werd hij1 er verbonden. De vrouw zeide, gelijk gemeld, in drift te hebben gehandeld. Het eind van het geval was opnieuw een verzoening van man en vrouw, een definitief congé voor de Haagsche vriendin en vrijlating van de wettige echtgenoote, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Haar man wenschte evenwel „geen werk van de zaak te maken", zoodat men mag hopen, dat de verzoening nu voor eeuwig tot stand is gekomen. AUTO OP HOL. Met bestuurder op den bumper Een autobestuurder heeft Dinsdag middag om half een op den Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam een ang stig avontuur gehad, dat nog goed is af geloopen. Het betrof den eigenaar van een per sonen-auto die in de nabijheid van het Spui geparkeerd stond. Hij wilde don wagen met den slinger aanzetten en wist blijkbaar niei dat <Jle versnellings hefboom in den eersten stand stond Toen hij den motor aanslingerde schoot de wagen vooruit. De bestuur der, vreezende tegen een anderen wa gen, die in dezelfde lijn stond, gedrukt te worden, sprong op den voorbumper en hield zich aan den dop van de radia teur vast. Inderdaad botste zijn wagen tegen het andere voertuig, sprong iets terug en stak daarna dwars den rijweg over, waar hij in botsing kwam met een auto, die uit de richting van het Spui naderde. Hierdoor werd de be stuurder, die op den voorbumper was blijven staan, licht aan de knie gewond. Hij behoefde niet in een ziekehuis te worden opgeomen. Zijn auto had geen schade. De wagen, die van het Spui kwam aanrijden, werd licht geha vend. Het gebeurde bracht veel publiek op de been. DE SPIJSVERTERING VAN HET PLUIMVEE. Ons pluimvee heeft geen tanden en het voedsel wordt dan ook voor het het grootste deel ingeslikt, zooals het wordt opgepikt. Voor zoover mogelijk worden groote brokken door hakken met den snavel kleiner gemaakt. Het volgende station is de krop, eigenlijk niets anders dan twee uitstulpingen van den slokdarm. Hier wordt het voedsel geweekt en bewaard, omdat de kleine maag niet alles in eens kan verwerken. Van de krop komt het voedsel in de voormaag, waar het bewerkt wordt met klierafscheidingen. Vervolgens komt het in de maag, waar het door de sa mentrekkende bewegingen der maagwanden wordt fijngemaakt en vermalen. Hierbij doen ook ingeslikte steentjes dienst. BUITENLANDSCH NIEUWS* van Zondag op Maandag is ingetreden, heeft geha^, dat in i 1200 meter hoogte versche sneeuw is geval len. Ook in het dal was de temperatuur bij heldere lucht gedaald tot het vriespunt. In verschillende streken van Silezië is het gaan regenen. De temperaturen daalden tot op het vriespunt., zoodat de neerslag over ging in sneeuwval. De kam van het Reuzen gebergte was reeds bedekt met een sneeuw laag, welke op de Schneekoppe reeds 5 c.M. dik was. Het vroor toen 3 graden. DE ITALIAANSCHE ORGANISATIE IN ABESSINIE. Italiaansche bankcomnussie in Addis Abeba. De bankcommissie. die tot taak heeft op groote schaal den dienst van de Bank van Italië te organiseeren en de oude Keizerlijke bank van Ethiopië te liquideeren, is alhier aangekomen. Het gebruik van de Italiaansche taal. De regeering heeft een verordening uitge vaardigd, volgens welke alle uithangborden etc. van winkels iii het vervolge gesteld zul len moeten worden zoowel in de Italiaansche taal als in de Inheemsche, met dien verstan de, dat eerst de Italiaansche en vervolgens pas de Inheemsche moet worden gegeven. MARKTBERICHTEN. Schagen, 4 Juni 1936. Op de gehouden vee markt waren aanvoer en prijzen als volgt 11 paarden f 150 a 350; 26 geldekoeien (mag.( f 90 a 130; 57 idem (vette) f 160 a 227.50; 12 kalf koeien f 140 a 200; 130 nucht. kalveren f 6 a 12; 45 schapen (vette) f 16 a 21; 108 overhouders f 17 a 20.50; 315 lamme ren f 6 a 10.50; 12 bokken en geiten f 4 a 12; 10 varkens (mag.) f 18 a 24; 28 idem (vette) per kg. f 0.32 a 0.33; 136 biggen f 11 a 15.50; Kontfnen f 0.25 a 1; kippen f 0.50 a u.75; haantjes f 0.05 a 0.25. Eierveiling Schagen, 4 Juni 1936 Aange voerd 70.000 Kipeieren. Prijzen als volgt 54-56 Kg. f 2.35 a 2.40; 56-58 Kg. f 2.40 a 2.45; 58-60 Kg. f 2.45 a 2.55; 60-62 Kg. f 2.50 a 2.65; 62-65 Kg. f 2.65 a 2.95; 4000 Eendeie ren f 2.15 a 2.30. TIEL, 2 Juni. Graanmarkt. Rogge f 7.50-f 8, gerst f 5.50-6 haver f 6.25- 6.55 boonen f 8-8.50 mais f 5.60 Walchersche erwten f 7.50-8 wikken f 10-11, per 100 Kg. en dan naar de In al onze artikelen thans geheel nieuwe collectie's voor weinig geld populaire prijzen 6.50 8.50 9.75 Te kust en te keur kunt U gaan in onze 18.00 19.75 22.50 27.50 met rubber gevoerd 3.95 absoluut waterdicht. geheel gevoerd, leeft. 12 jaar 4.75 5.90 6.50 1.95 (beige, grijs) 2.50 3.25, 4.50 2.95 de nieuwste stoffen 12.75 14.50 17.00 in flanel, fresco en tweed stoffen 9.75 12.75 14.50 De groote mode Moderne donkerblauwe 11.75 met zijden voering. Zeer aparte broek 3/4 gevoerd 7.75 8.50 9.75 (roestbruin, grijs, beige). Wij hebben sorteering 3.50 3.90 4.50 GEMEENTE WIERINGEN. SNEEUW IN DE BEIERSCHE BERGEN EN REUZENGEBERGTE. De temperateursdaling, die in den nacht Haar handen brachten een schaal te voorschijn. De oude vrouw aan het venster glim lachte. -- Je hebt gelijk, kleine schatgi aal ster. Oud Saksisch. De kopjes en de schotels moeten er ook nog bij zijn. Oh, riep Magda, bijna teleurge steld uit, wat is dat Zij hield in har vlakke hand een klein kistje met glazen deksel, waar onder niets te zien was dan een stuk ja zijde. -- Dat is niets, de stem beefde half, leg dat maar weg. Magda deed, alsof ze doof was. -- Een geheim Tantetje, dat moet je mij vertellen Je bent mal, kindje. -- Neen, ik zie het aan-u, het is een geheim. Ik weet niet, wat je daaronder verstaat. Het is een stuk geschiedenis uit mijn jeugd, maar misschien is die niet mter zoo onbelangrijk voor jou. Ik zal ze je vertellen, je bent zelf o.i ook de bruid. Magda was naast haar gaan zitten. Ben jc nei vroeger ook eens ge- •eest Ja, en dit tukje zijde is de schuld, dat ik oude vrijster ben geble ven. Zoo noemde je dat toch, niet waar Het was acht dagen voor ons huwelijk. Mijn verlooide had uit zijn geboortestad een kostbare shawl voor mij meegebracht, een klein kunst werk, dat hij door een toeval bij een antiquair had ontdekt. Hij had ze mij zelf om de schouders gelegd en mij met zijn diepe stem een iiefkoozend woord LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken Ge zin A. de Vries en gezin Jac. Zijnstra naar 't Zandt; N. C. de Vries en gezin naar Me- demblik; T. v. Gelder en gezin naar Amster dam; M. Boven en echtg. naar Winschoten; S. Zijlstra naar Hilversum Mw. B. E. Stapel- Bos naar Oostwoud Mw. T. Seekles naar Naarden H. Meijer en gezin naar Urk; F. v. d. Schuur en Echtgenoote naar Medemblik; Mw. M. Appels naar Bergen op Zoom; W. J. Lagrand en echtg. naar Edam; H. v. d. Meer en gezin naar Wonseradeel; Mw. C. M. Beem- sterboor-Engel naar Schiedam; K. de Jong en gezin naar Medemblik; W. F. Hollander naar Amsterdam; R. Udo naar Heerewaarden; M. Hoogesteger en gezin naar Boxtel; W. Th. W. Klink en Mw. A. W. Klink naar Anna Pau- lowna; Mw. F. de Jong naar Baarderadeel; Mw. A. Terpstra-Bakker naar Schagen. Ingekomen. J. Y. Hoekstra uit Leens; O. Terpstra uit Ferwerderadeel; D. Wolters uit in het oor gefluisterd. Wij zouden met mama naar de Opera gaan. Ik haastte mij, om naar beneden te komen, maar ik moet op de derde trede van de trap zijn blijven steken, ik struikelde, stap te daarbij op de shawl en scheurde er een kort stukje uit, het stukje, dat je hier onder het glas ziet liggen. Geluk kig kon ik mij aan de leuning vast houden. Ik keek met verschrikten blik omhoog en zag mijn verloofde, die bo ven stond, recht in het gelaat. Daar zag ik een seconde lang een zoo afschuwe lijke woede, zulk een onbeheerscht ai- grijzen in zijn blik dat ik, om dat niet te willen zien, mijn oogen sloot. Toen ik ze weer opende, was zijn gezicht weer effen en kalm als anders. De kostbare shawl jammerde mijn moeder. - Ach kom, zeide hij in hoffelijke gelatenheid. Ik ging echter met knik kende knieën naar mijn kamer terug en wendde voor, dat ik mij niet goed voelde. Wij bleven dien avond thuis den volgenden morgen stuurde ik hem den verlovingsring terug. Alle smee- ken en bezweringen hielpen niets. Ik had voor den duur van een gedach te in den afgrond van zijn ziel geblikt en het was mij, alsof ik in de hel had gezien. Zeldzaam, zeide Magda, en draaide het kistje in haar smalle vingers. Hans' woning l$g buiten de stad. Hij bewoonde het huis alleen, de oude Amalia, die reeds bij zijn overleden ouders had gediend, verzorgde zijn huishouding. - Morgen ga ik naar Hans, zei VOORTAAN UW ADRES. Leek; Mw. Gr. Hof uit Ooststellingwerf; Mw. A. Laan uit OosthuizenW. Hoekstra en ge zin uit Heerenveen; J. Henkema uit Groote- gast; W. Polderman uit HarenkarspelP. Pimmelaar uit Medemblik; P. de Caluwé uit Medemblik; Mw. J. van Schoorl uit Haren karspel; H. Ballast uit Medemblik; L. Plat- schorre, J. Wittink en gezin uit Medemblik G. v. Asch en echtg. uit Medemblik; G. P. C. van Bleisem en gezin uit Medemblik; A. Heida en gezin uit Heeren veen; Mw. Th. Dijk- Magda, wij kunnen het niet eens wor den over de eetkamer. Wilt u meegaan tante Mama kan niet en wij moeten toch een chaperonne bij ons hebben. Bovendien stel ik er prijs op, dat u mee gaat. Ik wil namelijk Hans op de proel stellen. De oude vrouw aan het venster keer de liet hoofd verschrikt om. Wat wil je doen Hans op de proef stellen. Ik ben toch een modern meisje en wil mij niet blindelings in het ongeluk storten. Kind, je bent raadselachtig wat ben je voornemens -- Dat zult u wel zien, tante. Hans had de dames door het huis geleid. Met den trots van den bezitter en in de verliefde stemming van den aanstaanden echtgenoot. Nu stonden zij in de eetkamer, aan den ingang waarvan twee reusachtige Chineesche vazen stonden. Ah, zeide tante bewonderend, de beroemde Kunstschatten van uw vader Zij trad naderbij en tikte er zachtjes tegen. -- Prac i.'ig werk, cehl China Zijn thans in het geheel niet meer 'e krijgen. Hans giimiachte half verlegen, half gevleid. Ik had mij uc kamer rood er» zwart gedacht Magda daaren tegen vond, dat groen en Hij kwam niet verder, een hevig ge rinkel, gek'etter van scherven, een verschrikte kreet van «ante ei» de rechtsehe van de kostbare vazen lag in duizend stukken op den grond. Magda was met haar parapiuie Ugen stra-Dijk uit Oude Pekela; A. v. Dam uit Heeren veen; Mw. A. D. G. Smit uit Amster dam L. A. de Waal uit Hontenisse R. Strik- werda uit Barradeel; gezin J. C. v. Aken uit Huissen. BURGERLIJKE STAND. van 28 Mei tot 4 Juni. Geboren Jan, z.v. H. N. Cornelissen en M. Pranger; Jan, z. v. S. Gorter en R. v. d. Veen; Pleter Cornelis z.v. Jan Baijs en M. Schoonbeek; Anna Engelina, d.v. Th. A. Rasch en C. Boerdijk; Elisabeth Gerarda, d.v. J. v. Mook en G. G. Mostert. Ondertrouwd W. F. W. Klink en A. M. v. de vaas geloopen. Als in een kramp keuen haar oogen in die ha.id van haar verloofde haar hand had, zonder d.ii zij hel wist den arm van haar tante gepakt, die beefde. Maar in het klare, rustige gelaat van van Hans vertrok geen spier en ter wijl hij met den voet de scherven ach teloos opzij schopte, ging hij ongestoord verder Magda vond, dat groen en bruin de beste kleuren waren. Wat vindt u, beste tante Op den terugweg, dien de beide vrou wen per auto gingen, zei Magda - Tante, ik ben toch zoo gelukkig. Hans is de beste mensch van de we reld. Hebt u bemerkt hoe beheerscht en gelaten hij het ongeluk droeg Ja kind, het was bewonderens waardig. Maar vertel mij toch. je hebt het toch niet met opzet Natuurlijk, zeker, lachte Magda. één van de heiligdommen moest eraan gelooven. Hoe zou ik er anders achter zijn gekomen, wat ik wilde weten Ongeveer terzelfdertijd zeide Hans te gen zijn huishoudster Amalia Er is zooeven een ongelukje ge beurd. Een van de vazen is kapot ge gaan, ruim de scherven even weg. Ik ben blij, dat ik die oude dingen op die manier kwijt raak. Sedert vader de echte heeft verkocht, waren die aarts- leelijke inmitaties mij een doorn in het oog, en dan die eeuwige lofzangen over de „prachtige kostbaarheden

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3