27e JAARGANG DINSDAG 9 JUNI 1936 No. 4 0 NIEUWS* WIE ADVERTENTIEBLAD VOOR Elf HN OMSTREKEN HET MYSTERIE. HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM NAAR WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 CRISIS - BUREAU. Steun Zoetwatervisscherij. Bij beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij is be paald, dat steun zal worden verleend aan de zoetwatervisscherij. Aan zoet- watervisschers, die in de zoetwater visscherij hun uitsluitend bestaan vin den zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste f 85.- per visscher aan zoet- watervisschers, voor wie de zoetwater visscherij het hoofdmiddel van be staan vormt, een bedrag van ten hoog ste f 50- per visscher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of her stellen van visscherij-benoodigheden in den ruimsten zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aan merking komen krachtens de Crisis- Credietbeschikking 1936 (drijfwantvis- scherij) en/of de Crisis-Steunbeschik- king 1936 (zalmvisscherij), en aan be langhebbenden in den zin der Zuider- zeesteunwet die door den Rijksdienst ter uitvoering dier wet zijn erkend als IJsselmeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmer king wenschen te komen, moeten een verzoek indienen om als georgani seerde te worden toegelaten tot de Ne- derlandsche Visscherij-Centrale, Juli- ana van Stolbergplein 3-4, Den Haag. BINNENLANDSCH NIEUWS. Juffrouw botst tegen 'n motorfiets aan. Voertuig in brand; de bestuur der echter ongedeerd. Het Calandsplein te Rotterdam is Za terdagavond in rep en roer gebracht doordat de kleeren van een motorrij der in brand waren geraakt. De man, de 27-jarige C. A. Piket uit Rotterdam, bereed een splinternieuw motorrijwiel ter waarde van f 1400. Ter hoogte van de Van Oldenbarneveldtstraat liep een juffrouw tegen zijn stuur aan, waar door hij met zijn voertuig kwam te vallen. Het motorrijwiel geraakte in brand, de berijder irachte de benzinekraan te sluiten met het gevolg, dat de branden de vloeistof zich over zijn kleeren ver spreidde. In een oogwenk stonden man's broek en schoenen in lichterlaaie. Van alle kanten schoot hulp toe. Een agent, van politie rolde den man over de straatsteenen, doch zonder resultaat. Een automobilist heeft het vuur ten slotte men een brandblusch-apparaat. gedoofd. Dank zij het feit dat de nian een lederen motorpak droeg, zijn geen brandwonden bekomen. Een trambe stuurder heeft met zand het brandende motorrijwiel gebluscht. De motorrijder was niet verzekerd. De juffrouw, die het ongeval veroor zaakte, bleef onbekend. FEUILLETON Hindeloopen's Ontvanger thans geschorst. Hij blijkt uit gemeentekas par ticuliere schulden te hebben betaald. De gemeenteraad van Hindeloopen heeft in een spoedeischende vergade- ing den voortvluchtigen gemeente ontvanger geschorst en hem als amb tenaar ter secretarie ontslagen. Men meldt nog, dat de laatste kas- verifilatie begin Mei is geschiedt. Uit het onderzoek Is gebleken, dat de ont vanger een poosje de posten niet beefi geboekt en dat hij uit de gemeentekas zijn particuliere schulden heeft be taald. Voorts is gebleken, dat hij uit Calais een brief aan een garagehou der te Koudum heeft gezonden, waarin een postchèque was gesloten ter beta ling van een schuld. De gemeente heeft bij de Incassobank een fraude-verzeke ring loopen tot f 250.000 en bovendien is er een zekerheid van f 1000 bij de vereeniging van tot zekerheid verplichte gemeenten. Voorloopig is het tekort ge schat tusschen de f 3000 en f 4000. Teelt van zijderupsen thans begonnen. De Ned. Zijdeteeltvereeniging meldt dat de teelt van zijderupseh in ons land thans is begonnen, het secretari aat te Arnhem heeft afgeleverd een aantal van ongeveer 100 gram eitjes, waaruit circa 120.000 rupsen kunnen voortgebracht worden. Bij gunstig re sultaat beteekent dit een opbrengst van 120 kilogram droge cocons. Dank zij de medewerking van de Ned. Heidemaatschappij zal door de vereeniging voor de ingeleverde goede cocons f 2.50 a f 3 per kilogram worden uitbetaald. De in teelt gebrachte soort zal goud kleurige cocons opleveren, van prima kwaliteit zijde. Als de voeding met moerbeibladeren niet te schraal, doch op behoorlijke en ruime bases geschiedt kan men fraaie groote cocons ver wachten en het is zeker niet overdreven dat 900 a 1000 stuks droge cocons 1 Kg. zullen wegen. Voor zoover de inlichtingen strekken, is de groei van de moerbeiplanten in ons land goed in het begin had de droogte een ongunstig,en invloed, de laatste weken heeft de regen echter verbetering gebracht. Onder trein geraakt en gedood. Vrijdagmorgen heeft de machinist van den eersten trein Alkmaar-Heiloo op de spoorbaan het afschuwelijk ver minkte lijk gevonden van den 44-jarige employé van de St. Willebrordusstich- ting te Heiloo. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid door den laatsten trein naar Alkmaar overreden en ge dood. Reisbelasting zal dit jaar niet worden ingevoerd. Naar het Hbld. uit goede bron ver neemt, schijnt het niet in de bedoeling van de regeering te liggen om de reis belasting dit jaar nog in te voeren, aan gezien dit in verband met de behande ling in het parlement niet meer mogelijk zou zijn. Koningin Astrid-Bonlevard te Noordwijk In een artikel in de „Haagsche Post" wordt den betrokken autoriteiten in overweging gegeven, om den Boule vard te Noordwijk-aan-Zee, de gemeen te waar de kinderen van wijlen konin gin Astrid van België zulke heerlijke weken beleefden, te herdoopen in de Koningin Astrid-Boulevard een en ander naar aanleiding van het feit, dat het binnenkort een jaar geleden is, dat Koningin Astrid door een auto-on geluk om het leven kwam. Waar Zij met Haar gemaal ook meer dan eens onze overzeesche gewesten bezocht, wordt ook in overweging ge geven, een der lanen van 's-lands Plan tentuin te Buitenzorg, waarover het hertogelijk paar zich indertijd zoo verrukt heeft getoond, den naam te geven van: Koningin Astrid-Laan. Op deze wijze kunnen Nederland en Indië hulde brengen aan de nagedachtenis van België's Koningin een jaar na haar tragisch verscheiden. Berucht inbreeker gepakt in Den Haag. In den nacht van Donderdag op Vrij dag, te ongeveer 4 uur, zag een sur- veilleerende agent van politie der hon den-brigade in de Javastraat te Den Haag een man loopen, wiens houding hem verdacht voorkwam. Hij hield dien man aan en bracht hem over naar het hoofdbureau van politie, waar de aangehoudene bleek te zijn 'n 43-jarige man uit de Camera Obscura- straat. Hij was in het bezit van eenige doozen sigaretten en een aantal ande re kleine artikelen, wejke hij bekende, even van te voren te hebben ont vreemd uit een dans-instituut in de Javastraat. De man bleek bovendien nog in het bezit te zijn van verscheide ne inbrekerswerktuigen. Hij staat bij de politie als een berucht inbreker be kend. Destijds was hij betrokken bij den geruchtmakenden diefstal uit een postauto in Den Haag. Twee kinderen aangereden. Een stucadoor uit Zeelst, reed Zater dagmorgen met een motorrijwiel over de Zeeltsche straat. Blijkbaar verstond hij de motorkunst nog niet behoorlijk, met het gevolg dat hij op genoemde straat twee kinderen aanreed. De kinde ren werden ernstig gewond en zijn naar het St. Joseph-ziekenhuis overge bracht. Het motorrijwiel is in beslag ge nomen, terwijl de motorrijder, die niet in het bezit was van een rijbewijs, ge arresteerd is. De toestand van de kin deren is wel zorgwekkend doch niet levensgevaarlijk. BUITENLANDSCH NIEUWS. Het gelaat van den hertog stond bezorgd en hij legde zijn hand een oogenblik op haar hoofd, terwijl hij zelde Vertel mij maar alles, je moet niets voor mij geheim houden, Valga. Heb ik dat dan ooit gedaan vroeg zij, haar hem opziende, heb ik u niet altijd alles verteld, al mijn kinderlijke bezwaren, eigen lijk alles, wat mij overkomen is sedert ik be gon te praten en nu mijn levensgeluk in de waagschaal staat is het niet waarschijnlijk, dat ik dat voor u verbergen zou. Je levensgeluk Dus je komt mij zeggen, dat Dat ik den man ontmoet heb, dien ik liefheb, fluisterde zij, toen hij even zweeg, ja vader, dat is het. De hertog sprak niet dadelijk. Hij begreep nu, waarom zij er zoo lief had uitgezien. Val ga beminde. Voortaan behoorde zij aan een anderen man en hij, die zijn heele leven voor haar gezorgd en geleefd had, zou nu slechts in de tweede plaats komen. Hij gevoelde een steek in zijn hart, maar beheerschte zich moedig. Deze zaak betrof Valga's levensgeluk, zooals zijzelf gezegd had. Waarom had zij ge zegd nu het op het spel staat of in de waag schaal staat? Zou zij bang zijn, dat hij zijn toestemming niet wilde geven? Bent u boos vroeg zij, toen hij bleef zwijgen. U vindt, dat ik het u eerder had moeten vertellen, maar ik wist het zelf pas vandaag en tochnu ik het weet, voel ik dat ik dit gevoel al maandenlang in mijn hart besloten moet gehad hebben en dat het elk uur moet aangegroeid zijn, tot het zoo krach tig werd, dat het niet langer verborgen kon blijven. Het moest voor den dag komen, vader, dat moest, Praat Je over je liefde, kind, mompelde hij met heesche stem, och Valga, kind, mijn kleintje Ik dacht al dadelijk, dat het mijn plicht was om mij u te komen, ging zij voort, zij was nu van haar kussen opgestaan en lag bij hem geknield, ik vond, dat ik naar u moest toegaan om uw raad te vragen, zooals ik naar mijn moeder gegaan zou zijn, als die nog leefde. U bent alles tegelijk voor mij geweest, vader, moeder, alles, en er is niemand op de wereld zooals u. U moet niet denken, dat ik u minder zal liefhebben, omdat ik van hem houd, u moet mij vast beloven, vader, dat u dit niet denken zult. Haar oogen glinsterden en met smeekenden blik keek zij naar hem op. De hertog bukte zich en kuste haar op het voorhoofd. Je bent een lief kind, Valga, zeide hij, en mijn liefste wensch is, dat jij een gelukkig leven moogt hebben, dat is alles. Valga verborg haar gelaat aan zijn borst en mompelde Mijn liefde is een tragedie en kan geen vreugde brengen. Andere meisjes lachen en zingen als de liefde in haar leven komt, maar ik zal moeten weenen. Maar Valga riep hij, haar aangrijpend, zoodat hij haar gelaat goed zien kon, wie is die man, dien je lief hebt Het is Aldred Barenstowe, antwoordde zij terstond. Er volgde een korte stilte, waarin vader en dochter elkander in het gelaat blikten, zijn gelaat stond strak en ernstig, zij keek hem smeekend aan. Na een poos zei de hertog Ik heb al jaren lang mij dit voorge steld, want ik begreep, dat Je eenmaal den en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. Graziani ontvangt Ras Hailoe. Oud-tegenstander van den Negus Maarschalk Graziani heeft Ras Hai loe ontvangen, het bekende hoofd van Godjam, die door den Negus werd ge vangen genomen en geboeid naar Dire- dawa werd gevoerd, waar hem door de voorspraak van de vrouw van den Ne gus gratie werd geschonken, op voor waarde, dat hij de vijandelijkheden te gen de Italianen en Godjam zou leiden. Ras Hailoe verklaarde den maar schalk, dat de trouw aan Italië een tra ditie in zijn familiei is, en dat de eigen lijke oorzaak van de vijandelijkheid van den Negus tegen hem, juist de sympathie was, welke de familie voor Italië voelde. Hij stelde zich geheel ter beschikking van de Italiaansche regeering, om door zijn persoonlijke invloed mede te werken aan de organisatie van Abessi- nië onder Italiaansche vlag. Maarschalk Graziani ontving nog ver scheidene vooraanstaande personen onder wie de vroegere Abessinische ge zant te Rome. e Maarschalk Graziana heeft een de creet gepubliceerd, waarbij de legee- ring gemachtigd wordt, ie salarissen voor inlandsche handwerkers te rege len om een kunstmatige verhooging \e verhinderen. Deze beschikking heeft een uitste kenden indruk in buitenlandschc fi- nancieele en handelskringen te Addis Abeba gemaakt, die vreesden da- een salarisverhooging de stijging der uil gaven voor 't levensonderhoud tenge volge zou hebben. Niet per kano over zee Twee Duitsche studenten, die met 'n kano van Vlissingen uit het kanaal zou den oversteken, hebben als gevolg van ongunstig weer hun doel niet bereikt. Zij kwamen Woensdagmiddag bij het Goodwin lichtschip. Zij waren toen uit geput en kregen aan boord van het lichtschip een stevig ontbijt. Na twee uur voelden zij zich stevig, genoeg om Dover te kunnen bereiken. Maar het lukte niet en in den middag waren zij teruggedreven naar het lichtschip, dat hen opnieuw opnam en waar zij Woens dagavond nog vertoefden. Hun proviand is verloren gegaan in de worsteling met de golven. persoon vinden zou aan wien je je liefde zoudt schenken. Jij hebt geen karakter om zoo gauw te kiezen, je behoort niet tot die soort vrouwen, die denken, dat er alleen man nen op de wereld zijn om voor haar genoe gens te zorgen. Ik wist wel, dat jij met je gansche ziel zoudt liefhebben als je eenmaal iemand beminde en ik heb mij voorgenomen om je geluk niet in den weg te staan, als het zoover kwam. Het kan mij niet schelen dat deze man niet van adel is en dat hij geen fortuin heeft, want jij zult rijk genoeg zijn later. Ik mag Aldred Barenstowe gaarne lij den en ik heb geen de minste reden om Iets anders van hem te denken dan dat hij een goed man is. Als hij dus bij mij zou komen en mij overtuigen dat zijn naam vrij is van alle smet, zoodat jij dien gerust zou kunnen dragen, zal ik hem mijn toestemming tot een huwelijk niet weigeren. Valga, hoor je, wat ik zeg, kind Ja, vader, maar hij zal niet bij u komen. Hij is niet vrij om mij te vragen om zijn vrouw te worden. Maar hoe durfde hij dan van zijn liefde spreken Vader, dat was niet zijn schuld maar de mijne. Ik wandelde vanavond voor het diner op de klippen en ik vond hem bewusteloos in het gras. Toen wachtte ik even bij hem, tot hij weer bijkwam. Hij vertelde mij toen, dat hij weg wilde gaan en ikO, vader, u be grijpt het nu wel, ik wist opeens, dat ik hem liefhad met mijn gansche ziel. Hij vroeg mij om afscheid van hem te nemen niet voor een korten tijd, maar voor goed en ik zag aan zijn oogen, dat er iets was, dat hij niet wilde zeggen. O, vader, ik kon niet anders, ik moest het hem zeggen. Vader, u zult nooit kunnen begrijpen, hoe lief ik hem wel heb. Hij beschouwde haar met diep medelijden en vroeg En heeft hij je ook zoo lief, Valga MARKTBERICHTEN. N.V. Eierveiling Alkmaar. Veilings- bericht van 6 Juni 1936. Aangevoerd 200.000 Kipeieren. Prijs 58-60 Kg. 250 a 260 60-62 Kg. 255 a 280 62-64 Kg. 265 a 295 64-66 Kg. 270 a 300. Alles per loo stuks. De Graanmarkt. ALKMAAR, 5 Juni 1936. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 146 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 3 voertarwe f 6.25; 10 gerst chev. f 6-f 6.10 haver f 6.40- f 7.10 23 H.L. boonen, w.o. paarde f 5,25 bruine f 10.50-f 13.50 citroen f 13-f 16 duiven f 11 en witte boonen f 10-f 15 28 karwijzaad f 21.50 2e s. f 18.50 12 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 8.10 grauwe f 20-f 26 en vale erwten f 22. Alles per 100 Kg. Handel De Kaasmarkt goed. ALKMAAR, 5 Juni 1936. Op de ge houden kaasmarkt waren in totaal 77 stapels, wegende 148000 Kg. kaas aan gevoerd waarvan de prijzen als voigt Fabriekskaas 45 stapels Kleine f 21 3 stapels Commissie f 18.50 Boeren kaas 4 stapels Kleine f 19 en 25 sta pels Commissie f ,24. Alles met rijks- merk. Handel goed. DE KAASMARKT. De kaasmarkt mocht zich Vrijdag verheugen in het reeds lang aangekon digde bezoek van ir.#Louwes, den rijks commissaris, die zou komen, om de markt te zien en reclame-mogelijkhe den in het buitenland te bestudeeren. Burgemeester van Kinschot heelt den heer Louwes alles laten zien, wat de kaasmarkt biedt, heeft met hem een bezoek gebracht aan kaaspakhuizen en heeft ook den heer Koster, voorz. van den Coop. Zuivelbond, in de rond leiding betrokken. Na den rondgang heeft op het Stad huis een conferentie plaats gehad, waarin de heer Louwes toezegde de zaak aan de regeering te zullen voor leggen en ter zijnertijd aan B. en W. de noodige mededeelingen te zullen verstrekken. De markt zelf leverde een levendigen aanblik. De aanvoer bestond uit 77 sta pels, samen wegende 148.000 Kg., wat iets meer is dan de vorige week, toen er 66 stapels met een totaal van 145.000 Kg. was aangevoerd. De prijzen waren als volgt waarbij tusschen haakjes geplaatst die van de vorige week Fabriekskaas Kleine f 21.— (21.—) Commissie f 18.50 (17.50) Boerenkaas Kleine f 19.— (18.50) Commissie f 24.— (22.50) De handel was góed. Men ziet, dat de prijzen beter wa ren dan een week geleden en vooral is het merkwaardig, dat de marktprijs vrij wat hooger was dan de beursprijs te Purmerend, waaruit kan blijken, dat de markt nog steeds zeer belang rijk is voor de prijszetting. Alkm. Crt. Ja, hij heeft mij ook lief. En gaat hij dan toch weg Dat moet hij, vader. Er is iets, dat hij mij niet vertellen kan en hij durft niet blij ven. Hangt je levensgeluk er van af? Ja, vader, en ook het zijne. Ik moet hem eens spreken, zei de hertog na een poos, morgen moet hij mij zeggen wat die hinderpaal tusschen u beiden is en, dan moet hij mij laten beoordeelen of het noodig is om daarom het hart van mijn dochter te breken. Vader, hij kan het u niet zeggen, hij kon het mij ook niet zeggen. Ik moet hem eens spreken, zei de hertog met een donkeren blik. O, vader, wees vooral aardig tegen hem, riep Valga, zijn arm grijpend, hij heeft ver driet, maak het niet erger voor hem. Beloof mij, dat u hem niets verwijten zult, ik heb hem zoo lief. Ik zal niet vergeten, dat je hem lief hebt, kind. Wees maar niet bang. Aldred Ba renstowe heeft van mij niets te vreezen zoo lang hij recht door zee gaat. Wij zullen de zaak samen bespreken en als het resultaat er van jouw geluk is, dan vraag ik niets meer. Misschien kan ik hem wel uit zijn moeilijk heden helpenwie weet? O ja, zei het meisje, daar had ik niet aan gedacht, o, vader, als u dat doen kon Ga nu maar, kind en laat ik het kalm overdenken. Wij weten niet, wat de morgen- brengen kan, maar wees vanavond gerust. Bekijk je liefde van den besten kant en moge Gods zegen op je rusten, kindlief, goeden- nacht. Hij omhelsde en kuste haar en hem goe- dennacht wenschend, verliet Valga de kamer. Aldred Barenstowe, mompelde de hertog, toen zij de deur achter zich dicht deed Aldred feen ongemeene naam, vreemd dat dit de naam is van den man, dien Valga liefheeft. Met een zucht liet hij het hoofd op de hand rusten. VI. Valga was klaar wakker en vol onrust toen zij vlug naar haar kamer liep, Het was haar onmogelijk te doen wat haar vader gezegd had, de zaak van den besten kant te bekijken. Hoe kon zij gerust en blijde zijn, als zij wist, dat Aldred verdriet had Hoe kon zij het beste hopen, terwijl de klank van zijn wan hopige woorden nog in haar ooren ruischte? De toekomst, die zoo helder en wolkenloos had moeten zijn, was nu donker. Zij zag op tegen den morgen en alles wat die brengen kon. Dat geheim van Aldred woog haar als lood op de ziel. Het korte gesprek met haar vader had haar wel getroost en ook rust gegeven, maar toch dacht zij, dat zij niet den uitslag wist van het gesprek, dat haar vader met Aldred wil de hebben. Toen zij op haar kamer kwam, wachtte haar kamenier haar op met een boodschap van Dola de Bernier. Madame was een paar minuten geleden aan de deur van haar ka mer geweest, zij wou lady Valga zoo graag even spreken, zou madame hier komen, of wilde lady Valga naar haar toegaan Valga wierp een blik op de klok. Het was al kwartier voor éénen en dit leek een vreemd uur voor madame om voor een praatje te kie zen. Valga was erg moe en was het liefst maar naar bed gegaan, maar madame was haar gast en het zou onbeleefd geweest zijn om haar verzoek te weigeren, dus keerde zij weer terug en liep het portaal af naar de reeks vertrekken, die aan de schoone Fran- saise waren toegewezen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1