27e JAARGANG DINSDAG 16 JUNI 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN MEDEMBUK - AMSTERDAM No. 4 8 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.—. UITGEVER CORN. J. BObKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIcN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 - trv LANDBOUW CRISIS - BUREAU. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft besloten, de Nederland- sche Veehouderij Centrale in de gele genheid te stellen tot steun aan de te lage varkensprijzen varkens af te ne men. Het ligt in de bedoeling door de zen maatregel de varkensprijzen tot een minimumprijs van ongeveer 18 ct. per pond levend op te voeren. Zeer bin nenkort zal nader bekend gemaakt worden onder welke voorwaarden en tegen welke prijzen de Nederlandsche Veehouderij Centrale deze varkens zai afnemen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. De Zomerpostzegels in het gedrang. Het Comité voor de Zomerpostze gels deelt ons mede, dat er bij de be- mers, heeft in verband met het feit, dat door enkele transportarbeiders, het werk dezer dagen is neergelegd, verga derd. In deze vergadering is vastge steld, dat van staking in de haven van Terneuzen geen sprake is. De arbeids bemiddeling kan dus normaal voort gang hebben. Ook in arbeiderskringen is men algemeen van oordeel dat de stakingsactie te Terneuzen geen enkele kans heeft. Op het oogenblik zijn in de haven 700 tot 800 arbeiders aan het werk. Dit zijn nagenoeg alle ter plaatse beschik bare krachten, alsmede vele arbeiders uit omliggende gemeenten. Dat men ook in reederskringen niet aan het al geheel stilleggen van het werk in de haven van Terneuzen heeft gedacht, bewijst wel het feit, dat nog steeds zee schepen te Terneuzen ter lossing en bij lading aankomen. Op dit oogenblik liggen langs de ka den in de Kanaalhaven en ook bij de viking verwarring dreigt te ontstaan, Wegtsluig> 20 zeeschepen in lossing, nu de P T; tegelijkertijd twee extra I werkzaamheden een vlot en postzegels uitgeeft n.1. den Zomerpost n0rmaal verloop hebben en zegel en den Jubileum-postzegel, ge-|men yan stakingsinvi0eden, niet liet 1'minste bemerkt. Ook te Vlissingen be merkt men thans een verhoogde be- wijd aan het 300-jarig bestaan der Utrecht sche Universiteit. Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag ver krijgbaar gesteld, terwijl de postamb tenaren opdracht hebben hem te pous- seeren. Als iemand dus zonder meer 'n drijvigheid tengevolge van de staking te Antwerpen. Het is echter een groot bezwaar dat men te Vlissingen over 'n mand aus zonaer meer "jveel geringer aantal geschoolde krach- postzegel van 6 ct. of 12% ct vraagt, havenbedrijf beschikt. Het krijgt hij den Utrechtschen Univers - meerendee| der schepen doet dan 0ok teitszegel. Er zijn velen, die dezen bij- voorkeur de haven van Terneuzen jfinnpi-pn 7pp-p1 oflri7ipn vnrvr npn rnTflPl' - zonderen zegel aanzien voor den zomer postzegel en omdat de eigenlijke Zomer postzegel duurder is en niet vanzelf sprekend door den loket-ambtenaar wordt aangeboden, worden heel wat Universiteitszegels ontvangen, als men Zomerpostzegels bedoelde te koopen. Het Comité merkt dit duidelijk, doordat vele bestelkaarten voor zak- atlasjes, die recht geven op deelname in een loterij, beplakt zijn met drie Jubileumpostzegels inplaats van drie Zomerpostzegels. Deze bestelkaarten moeten terzijde worden gelegd en de inzenders zijn de dupe van de ontsta ne verwarring. Ër wordt daarom nog eens met nadruk op gewezen, dat wie Zomerpostzegels bedoelt, ook Zomer- aan, temeer wijl daar via den spoor weg Terneuzen—Mechelen en per lich ter een vlugge aankomst ter plaatse in het achterland wordt bevorderd. DE WERKLOOSHEID. In de week van 25 tot en met 30 Mei bedroeg het aantal leden van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen 536.000, van wie 75.500 landarbeiders. In de maan den Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloos heid van de vereenigingen ontvangen. Van de overige verzekerden waren ge heel werkloos in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 29.2 pCt.; in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 29.6 postzegels moet vragen De Zomerpost ct in de overeenkomstige week zegels zijn duurder, omdat de opslag »mn {93& 2? g ct in de overeenkom hAntowi/l ttaai. viAArilii/lniirin riinctp. bestemd is voor noodlijdende kunste naars en hulpbehoevende t.b.c.-lijder3. Koninklijke belangstelling. Naar wij vernemen, is H.M. de Ko ningin bereid gevonden een plaat of schilderij van een Nederlandsch kun stenaar beschikbaar te stellen voor de verloting, verbonden aan den verkoop der Zomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakatlasjes, die als bewijsnummer voor deelname aan die verloting gelden, kunnen alsnog wor den ingezonden, maar moeten beplakt zijn met drie Zomerpostzegels van 6 ct. (10 ct.) Te Terneuzen. zijn meer dan 700 man aan het werk. De commissie van toe toezicht op de arbeidsbemiddeling te Terneuzen, be staande uit werkgevers en werkne FEUILLETON 10.) Telkens klonk weer de hopelooze vraag van Valga in zijn ooren Wanneer kom je terug Zij beminde hem en de scheiding zou haar een smart brengen die de tijd niet zou hee- Ién. Als hij den storm maar eens het hoofd bood en bleef Op die vraag kon hij echter geen antwoord vinden. Ik heb een fout begaan, zeide hij in de ben, dan zou hij haar toch niet getrouwd bitterheid van zijn hart, in het begin heb ik hebben, want in dien tijd was het noodig, dat stige week van 1934 ;23.4 pCt. In deze percentages zijn geen gegevens ver werkt betreffende hen, die een gedeel te van de week werkloos waren. Eind April waren 49.162 werklooze arbeiders geplaatst bij een werkver schaffing. De duiktoren van ir. van Wieneii. De nieuwe groote duiktoren van ir. Van Wienen, welke de officieele bena ming Van Wienen's slib- en zandduik- inrichting heeft gekregen, is Vrijdag middag ten aanschouwe van verschei dene genoodigden gedemonstreerd bij de Amsterdamsche Droogdok Mij., welke het gevaarte in haar fabriek heeft geconstrueerd. Deze duiktoren is bestemd voor het bergen van voorwerpen van waarde uit niet te diep gezonken liggende sche pen en voor het uitvoeren van andere werken onder water. De geheele in stallatie bestaat uit drie gedeelten, bovenop bevindt zich de luchtsluis- kamer, welke rust op een stijgbuis, die aan de onderzijde overgaat in de werk kamer. De geheele toren weegt be drijfsklaar 20 ton en heeft een lengte van 16*6 M. Van binnen komt de toren geheel onder druk van samengeperste lucht, die het binnendringen van het water aan den onderkant tegenhoudt. In de werkkamer is electrisch licht. Er is een telefonische verbinding met de luchtsluiskamer en de bok, waar aan de toren hangt en waar de lucht druk wordt geregeld. Door de stijg buis loopen een lift en een ladder. Beneden, aan den buitenkant zijn 2 randen aangebracht de een ongeveer een meter boven den anderen. In deze randen, die sterk geperforeerd zijn, wordt met behulp van slangen water onder hoogen druk naar buiten ge spoten. Als nu de werkkamer is gezon ken tot vlak boven het te bergen voor werp, dan drijven de stralen den grond met groote kracht weg. Het groote verschil tusschen deze constructie en de tot dusver gebezigde installaties bestaat hierin, dat de zand- of slibbodem niet wordt wegge zogen, waardoor steeds weer zand of slib toevloeit, doch wordt weggeperst. Het ligt in de bedoeling Van Wie nen's duikinrichting ook in het buiten land te beproeven. De kans staat open, te duiken op het schip van de Spaan- sche armade, de Duque of Florentia, gezonken in de baai van Tobermory (Schotland), op een diepte van onge veer 16 M., waarvan ongeveer zes me ter onder slib. Voorts liggen o.m. in de Tafelbaai te Kaapstad 42 schepen, alle met een waardevolle lading. Ook het goud van de Lutine is nog niet opge haald, doch waar ook buitengaats van een bok gebruik gemaakt moet worden, zal moeten blijken of de installatie ook op plaatsen, waar het water aller minst rustig is, zal voldoen. Diefstal van f 600 uit kantoor. Boekhouder weggelokt. Vrijdagmiddag, omstreeks half twee heeft men uit een kantoor-lokaas van een perceel aan de Leeghwaterkade in Den Haag, waarin is gevestigd het expeditie-bedrijf van de firma J. de J. op sluwe wijze f 600 weten te ont vreemden. Gewoonlijk is het personeel tusschen half één en half twee afwezig, behou dens een kantoorbediende. Gedurende de afwezigheid van het personeel bleef achter de 76-jarige boekhouder, die daar reeds jaren in betrekking is. Omstreeks half twee kwam een on bekend persoon hem mededcelen, dat inh et pakhuis een vat olie openstond en de olie er uit liep. De boekhouder ging onmiddellijk met den persoon, die hem waarschuwde, het pakhuis in en inderdaad bleek de kraan van het vat open te staan en een beetje olie lag op den grond voor het vat. De kraan werd gesloten, eenig zand werd ge strooid en men bleef nog eenige oogen geest haalde, toch kon hij zichzelf niet hard vallen over wat er toen gebeurd was. Hij had de schoone Fran?aise nooit in waarheid be mind en hij had nooit een woord gezegd dat haar in den waan had kunnen brengen, dat het wel zoo was. Dat eene oogenblik alleen in den tuin was hij onder haar bekoring ge vallen en om dat ééne oogenblik had zij een huwelijk van hem geëischt. Er waren heeren, die hem de voorliefde van Dola de Bernier voor zijn persoon benijdden, maar al had hij het zoover gebracht dat hij haar kon liefheb een groote fout gemaakt en nu is het te laat, Valga, mijn arm kind, het was een treurige dag voor je, toen je je liefde aan mij geschon ken hebt en ik had nooit bedoeld dat je dat doen zoudt, kind, Ik zou altijd voortgegaan zijn met je in stilte lief te hebben, zooals ik al dadelijk deed, toen ik je voor het eerst zag, ik had niet bedoeld dat je het ooit zoudt te weten komen, en nu De hemel alleen weet, wat er nu gebeuren kan. Een beeld van het verleden kwam voor zijn geest op. Hij was weer in de tuinen van het gezantschap, er werd een groot bal gegeven en hij had even de heete balzaal verlaten om buiten van de koele lucht te genieten. Hij had een jonge dame bij zich wier schoonheid grooter was dan die der andere dames en haar gelaat was vlak bij het zijne. Hij herinnerde zich nu weer de zachte slepende muziek, die men buiten kon hooren en den smeekenden blik van haar prachtige oogen en op dat oogenblik had hij haar een kus op de lippen gedrukt. Daarop was het tooneel veranderd. Hij bevond zich op zijn eigen kamers en daar was dezelfde persoon, die haar leven aan zijn voeten legde. Hij zuchtte bitter, als hij zich de bijzonder heden van dat onderhoud weder voor den. hij, ingeval van een huwelijk een Engelsch meisje nemen zou. Het was zijn schuld niet en toch veroordeel de de wereld hem, omdat men zei, dat hij het hart van Dola de Bernier gebroken had. De hertog d'Orvée en zijn schoone zuste waren menschen van grooten invloed te Weenen en het had hun maar een paar dagen gekost om den ondergang van Aldred te bewerken. En de rest van die onaangename historieoch, waarom dacht hij er nu nog over Het kwaad was geschied, en geen macht op aarde kon het nu wegnemen. Maar ik heb beloofd te 'olijven, dacht hij die belofte zal ik houden, zelfs al zou ik Dola de Bernier om permissie daarvoor moe ten smeeken. Valga, je zult je week hebben, wat het ook kosten moge. V/ij zullen toch en kele uren samen gelukkig zijn. vn. De hertog was bezig met het dicteeren van brieven aan zijn secretaris, Gerald Otterham. Zijn gelaat had een bezorgde uitdrukking. Hij had dien morgen verontrustende berich ten ontvangen, die een. ontijdig eind aan zijn blikken praten, waarop de onbekende de veronderstelling uitte, dat het ver moedelijk kwajongeriswerk zou zijn. Hij zou wel eens even buiten kijken en verwijderde zich aan de achterzijde door de Leeghwaterstraat. Het onder houd had nauwelijks tien minuten ge duurd. De boekhouder ging naar het kantoor terug en daar bleek, dat een tweede persoon van de gelegenheid gebruik had gemaakt, een lade open te breken en daaruit f 600 te ontvreemden. Spo ren van braak waren aanwezig. Later yiel het den boekhouder in, dat hij een hem onbekend persoon per fiets eenige malen langs het kantoor had zien rijden en dat die opvallend naar binnen had gekeken Demonstratie met motormaaimachines in de Beemster. Vrijdagmiddag hebben vele honder den landbouwers en andere belangstel lenden een bezoek gebracht aan de boer derij het Deutzen Hofje, eertijds be woond door Noord-Holiandsch land- bouwpionier, de bekende Wouter Sluis, thans bewoond door den heer Kohne, om aan de uitnoodiging van de werktuigencommissie der H. M. v. L. en der Vereen. Holl. Noorderkwar tier, gehoor te geven voor een demon stratie met motormaaimachines. Een drietal machines waren aan den start verschenen om belangstellenden te laten zien, dat de paarden in het boerenbedriji er wederom een concur rent bij hebben gekregen. Hét bestek laat niet toe een nauw keurige beschrijving te geven van de ze machines, zoodat volstaan moet wor den met een globale beschrijving. Alle machines waren gebouwd van oude z.g. T Fords. Door het inbouwen van één of zelfs twee extra versnellings bakken werd de noodige vertraging bereikt, zoodat het mogelijk was om de motor voldoende toeren te laten loopen en de machine toch geen te groote snelheid verkreeg. De machines van den heer P. Koe man te Beemster en van den heer de Haan te Kwadijk waren ingericht om speciaal in het land gebruikt te wor-, den voor maaien eventueel ook als tractor in het land voor hooibouwge- reedschappen en wagens. Deze twee waren gemonteerd op ijzeren wielen. De machine van den heer S. de Rid der uit de Purmer was meer gehouden in den geest van een gewone automo biel, was gemonteerd op luchtbanden en was geschikt om ook langs den weg gebruikt te worden voor het vervoer van vrachten enz., zoodat de gebruiks mogelijkheden voor deze machine veei vuldiger waren. Het eigenlijke maaien was van allen goed en kon ieders genoegdoening weg dragen. Het is te voorzien dat in de toekomst meerdere dergelijke machines ge bouwd zullen worden, zoodat deze wel geslaagde demonstratie er zeker toe heeft bijgedragen om later te bouwen machines .meer te perfectioneeren. Op deze plaats is een woord van er kentelijkheid tegenover de vervaardi gers zeker op haar plaats, vooral indien men bedenkt dat twee dezer landbou wers waren en dus met bescheiden rnid delen en gereedschappen deze machi nes hebben geconstrueerd. Naar verluidt, heeft de werktuigen- commissie het plan opgevat om ook in het Noorden der provincie een derge lijke demonstratie te houden, omdat zij meent dat deze machines de volle belangstelling der landbouwers hebben. vacantie zouden maken. De tafel vóór hem lag bedekt met papieren en documenten, die er alle even geheimzinnig, bedekt met cijfer schrift uitzagen en een van die brieven was de oorzaak van de onrust van den hertog. Eenige maanden tevoren was er een com missie van experts aangesteld door de regee ring met de bedoeling, om een gedetailleerd rapport op te stellen betreffende de midde len van verdediging van zékere gedeelten van de Engelsche kust ingeval van een oorlog met een vreemde mogendheid, De volledige plan nen waren op het oogenblik in handen van den hertog en nu had hij een brief ontvan gen in cijferschrift, die een waarschuwing bevatte, dat het bestaan dezer papieren in het buitenland bekend was en dat er alle re den bestond om te denken, dat er zich op dat oogenblik in Engeland een lid van den Franschen Geheimen Dienst bevond, wiens doel het waarschijnlijk was om in het bezit te komen van deze papieren. Wij moeten maar heel voorzichtig zijn, Otterham, zei de diplomaat, toen hij een eind maakte aan zijn laatsten brief, de vei ligheid van Engeland hangt af van het be waren van die stukken. Ik geloof niet dat er reden tot ongerust heid bestaat, merkte de jongeman op, de han digste spion zou niet zoo licht in staat zijn om uw brandkast te vinden. Niemand dan jij weet van het bestaan daarvan af, mompelde de hertog. En ik denk, dat u mij wel vertrouwen kunt, zei Otterham glimlachend. - Ja, daar twijfel ik niet aan, maar toch moeten wij oppassen. De schelmen zullen zich door niets laten weerhouden om hun doel te bereiken. Je ziet erg bleek, Otterham, ben je niet wel Hij keek den secretaris met ongerusten blik en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. aan, de jongeman was inderdaad erg bleek en had donkere kringen onder de oogen. Neen, mij scheelt niets, antwoordde Ot terham met een verlegen blik. Hij kon den hertog toch niet vertellen, dat hij wanhopig verliefd was op lady Trevalga en dat hij 's nachts in plaats van te slapen in zijn kamer op en neer liep, omdat hij steeds aan haar dacht en geen rust kon vin den. Ga maar eens een flinke wandeling op de klippen doen, zei de he_tog, ik denk, dat je frissche lucht noodig hebt, dat is een goed geneesmiddel tegen alle mogelijke kwalen. Otterham stond op en zei Ik zal uw raad maar opvolgen. Ik heb je voor vanavond niet meer noo dig, zei de hertog, dus je behoeft je niet te haasten om thuis te komen. De diplomaat bleef na het vertrek van zijn secretaris nog eens een paar van de brieven overlezen. Een-vage onrust maakte zich van hem meester en voor het eerst van zijn leven drukte de verantwoordelijkheid zwaar op hem. De stukken waren veilig. Tien dagen geleden had hij ze juit Londen mee naar hier genomen, toen hij met zijn gasten naar buiten was ge reisd. Hij dacht er eens over na wie er op het kasteel logeerden. Geen van die personen kon een spion zijn. Hij was stellig verzekerd van hun eerlijkheid, maar men kan niet we ten en in een geval als dit kon men niemand vertrouwen. E'in kloppen aan de deur deed hem uit zijn overpeinzingen ontwaken en een bediende trajd binnen met het bericht, dat mijnheer Aljdred Barenstowe den hertog wilde spreken. /De hertog schrikte. Hij had heel en al ver- giten, dat hij den jongen organist een brief je had geschreven om hem te verzoeken om BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN HANDIGE ZAKENMAN 1 Toen de oudste directeur van een groote Amerikaansclie fabriek, waar 75UÜ man werkten, den wenscli te ken nen had gegeven af te treden, besloot het personeel hem een cadeau te ge ven. Een der chefs werd verzocht con tact te zoeken met de vrouw van den directeur, teneinde haar te polsen we'k cadeau haar man gaarne zou willen hebben, hetgeen tenslotte het aller nieuwste type radio-toestel bleek te zijn. De chef incasseerde toen van ieder van de 75U0 werklieden twintig cent en kocht voor het totaal bedrag 1500 gulden dus 7500 doozen sigaretten van 20 cent. Uit elk doosje nam hij den bon, waarvan er 7500 recht gaven op een prachtig radio-toestel, dat den di recteur met een toepasselijke speech ter hand werd gesteld. De werklieden kregen ieder voor hun twintig cent een doosje sigaretten terug, terwijl de chef zelf bij den aankoop der 7500 doozen sigaretten een belangrijk bedrag aan provisie ontving Missionarissen aan den martelpaal. Drama in het oerwoud van Brazilië. De geheimzinnige verdwijning van drie Britsche missionarissen in de wil dernissen van Brazilië in het begin van 1935 is thans opgehelderd Volgens bericht van Horace Banner, lid eener zendingmissie, die in Mei 1935 vertrok om de drie vermisten op te sporen, zijn de ongelukkigen in handen geval len van Caypo-Indianen, aan den martelpaal gebonden en vermoord. Het drama heeft zich afgespeeld in het oer woud langs de Kingu-rivier. Per Pullman-car in de woestijn. Men is begonnen ook naar Libye toe risten te trekken. Men kan daar thans per Pullman-car met bijna overdreven luxe reizen men zit gemakkelijk in zijn fauteuil in speciaal gekoelde wa gens, luistert naar de radio, kan tele grammen verzenden, genieten van spijs en drank, aan een bridge-tafel zitten en aldus den tijd korten, wan neer de schilderachtige verlatenheid van den woestijn zulks eischt. twaalf uur bij hem te komen. Laat mijnheer Barenstowe binnen, zeide hij. Hij was getroffen door het veranderde uiterlijk van Barenstowe. Die eene nacht van zorg had een merkteeken op het gelaat van Valga's geliefde gedrukt. U wou mij spreken vroeg hij. Ja, zei de hertog hem een hand gevend, ik wou je over mijn dochter spreken, Baren stowe. Aldred boog en nam den stoel, die hem aangewezen werd. Valga had hem geschreven en op die wijze hem wat voor het onderhoud geprepareerd. De hertog reikte hem een sigarettenkoker over. - Je begrijpt, Barenstowe, zei hij, terwijl zij beiden een sigaret opstaken, dat het geluk van mijn dochter mij zeer ter harte gaat. Zij is mijn alles en dat is zij altijd geweest. Voor gisteravond had ik er nooit over gedacht dat haar lot ooit met het uwe zou verbonden kun nen worden. Ik wist, dat zij veel van je i hield, maar dat deden wij allen. Aldred kreeg een kleur. De verleden tijd, dien de hertog gebruikte, klonk hem onheil spellend in de ooren. Ik zal niet zeggen, dat mijn persoonlijke opinie over je veranderd is, ging de hertog voort, ik schat je hoog en ik begrijp best, dat mijn dochter affectie voor je gevoelt. Ik moest alleen erkennen, dat ik niet recht weet, wat ik denken moet van hetgeen zij mij verder vertelde. Het spijt mij, dat ik reden heb gegeven voor uw twijfel aan mij, zei Aldred op treuri- gen toon, u kunt mij gelooven, dat ik bedoeld had, om steeds mijn best te doen, dat lady Valga niets van mijn liefde voor haar zou merken. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1