BIRTIIS 27e JAARGANG VRIJDAG 26 JUNI 1936 No. e>t NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBL1K - AMSTERDAM v;- v 'X: WIERINGER COURAKT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytnshoef Wielingen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. CORN. J. BObKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. Prof. Ir .W. Schermerhorn terug uit Nieuw-Guinea. Kolonisatie-mogelijkheden op Nieuw-Guinea gering. Met liet K.L.M. vliegtuig „Djalak" is uit Ned.-Indië in het vaderland te ruggekeerd prof. ir. W. Schermerhorn, hoogleeraar in de landmeetkunde, waterpassen en geodesie aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, die op verzoek van de K.N.I.L.M. zich in Fe- brari j.1. naar Nieuw-Guinea heeft be geven om eenige moeilijkheden te hel pen oplossen, waarop de luchtkarte- rings-expeditie bij haar werkzaamhe den was gestuit. Een bar laud. Men stelde den Delftschen hooglee raar nog de vraag, wat zijn meening was over de kolonisatie-mogelijkheden op Nieuw-Guinea, Een definitief oor deel hieromtrent verklaarde hij niet te kunnen uitspreken, maar zijn in druk was, dat het klimaat, zelfs in de hooger gelegen deelen, allermiserabelst was. Het was een bar land, dat bij het overvliegen zelfs als men het vergelijkt met andere barre streken, bepaald een mensch-vijandige indruk maakt. Deze indruk was hem o.a. bevestigd door den administrateur van de petroleum- maatschappij, dr. A. H. Colijn, een zoon van onzen minister-president, bij wien prof. Schermerhorn eenige dagen had gelogeerd. MEISJE ONTVOERD TE PEPERGA. Tijdens een wandeling over vallen en in een auto meege voerd. Toen de 20-jarige Mej. S. uit Peperga op den weg wandelde in de richting Blesse, stopte, volgens de Tel., daar plotseling een auto, waarin vier per sonen waren gezeten. Zij namen het meisje mee in den auto en verdwenen in de richting Zwolle. Een jongen, die het voorval zag ge beuren, waarschuwde de ouders, die onmiddellijk de politie van de ontvoe ring in kennis stelden. Deze heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch het is tot heden nog niet mogelijk ge weest de daders op te sporen. De auto droeg de letter P. Naar het blad verneemt, was het meisje eenigen tijd geleden in dienst betrekking bij een oom in Limburg, zeer tegen den zin van haar ouders. Deze hadden het meisje dan ook dezer dagen weer naar huis teruggeroepen. Het onderzoek in deze richting heeft tot niets geleid. DOOR HOOIWAGEN OVERREDEN. Zevenjarig meisje gedood. Dinsdagavond is te Harkema-Opein- de een ernstig, ongeval gebeurd. De heer D. Nauta reed met twee aaneen- gekoppelde wagens beladen met hooi over den weg. Op een gegeven oogen- bleek dat de achterste wagen een kind had overreden. Het bleek te zijn het 7-jarig dochtertje van den veehouder S. Vriesema te Harkema-Opeinde. Men vermoedt dat het meisje tusschen bei de wagens is gekropen en vervolgens is gevallen. Het kind werd dood opge nomen. DE Duitsche Ex-Kroonprins te Doorn. De gewezen Duitsche Kroonprins is Woensdag voor een bezoek van enkele dagen op den Huize Doorn aangekomen Ongeluk bij een Concours-HippiqUe. Zondagmiddag is tijdens het con cours te Berlicum in Noord-Brabant een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het springconcours met hindernissen, kwam de ruiter A. van Uden uit Berli cum over een barricade te vallen. Hij kreeg zijn paard op het lichaam en bleef bewusteloos liggen. Hij bleek ern stig gewond te zijn en is per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. Het concours- hippique werd na het ongeval onmid dellijk afgelast. VADER EN ZOON. In een woning op den Hoofdweg, te Amsterdam is Maandagavond een hevige ruzie ontstaan tusschen 'n dron ken vader en zijn zoon. Deze ruzie ont aardde in een gevecht de buren be gonnen „moord'' te roepen en per brand melder werden politie en G.G.D. geal armeerd. Het slot was dat de vader on der hevig verzet door eenige motor agenten naar het poiitie-bureau werd overgebracht. In het gevecht had hij eenige bloedende, maar overigens on- beteekenende wonden opgeloopen. De zoon is er, toen zijn vader gearresteerd werd, snel van door gegaan. 20-Jarige jongeman verdronken. Dinsdagochtend tien uur is de 20-ja- rige J. v.d. Meulen uit Huizum in de Greus onder Leeuwarden in het diepe vaarwater geraakt en verdronken. De jonge man, die niet kon zwemmen, wil de zijn cano. die op drift was geraakt, terughalen en geraakte daarbij in de vaargeul. Hij verdween in de diepte. Een 17-jarig meisje stelde nog pogin gen in het werk om hem te redden, doch was niet hij machte hem aan den wal te krijgen. Enkele oogenblikken later is hij le venloos opgehaald. Motor-driewieler alleen er vandoor. Voor den Hortus Botanicus te Am sterdam moest Maandagavond de berij der van een driewielig motorrijwiel een slagader werd geraakt, plotseling met een ruk uitwijken voorj Hevig bloedend werd hij opgenomen een wielrijdster. De driewieler kwam en de heer Vermeulen verleende de daardoor even op zijn kant te staan,eerste hulp. Na een noodverband te tengevolge waarvan de bestuurder er af viel, evenwel zonder zich te bezeren De motor kwam nu weer op zijn drie wielen te staan en reed zonder bestuur der verder. Even later kwam aan de zen stuurloozen tocht reeds een einde, doordat de motor tegen een passeeren- den tramwagen opbotste. Motor en tram kregen slechts lichte schade. PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON. 13.) Het is moeilijk zeide hij, eigenlijk zoo moeilijk dat het mij vooralsnog onmogelijk lijkt, maar als het eindelijk nog mislukt, dan zal ik toch de voldoening smaken te weten, dat ik alles gedaan heb wat ik kon. Maar Valga, nu zullen je vertrouwen en je liefde op de proef gesteld worden. Ik zal dingen moeten doen, die je aan mijn liefde doen twijfelen. Die heb ik je geschonken en dat beteekent volkomen vertrouwen. In deze volgende dagen kan er allerlei gebeuren, ik kan niet vooruit zeggen wat, maar ik weet wel, dat het je misschien onrustig zal maken. Zul je sterk zijn, kindlief, en mij toch ver trouwen Je kent mij nog niet, Aldred, zeide zij, als je men vraagt om sterk te zijn. Ik verze ker je, dat geen macht op aarde mij aan je zou kunnen doen twijfelen. In dat opzicht behoef je voor mij niet te vreezen. Ik vertrouw je volkomen. En als je nu eens hoorde, dat ik hier in deze laan alleen met een dame had gewan deld, zooals ik nu met jou doe, wat dan Dan zou ik je toch nog vertrouwen, zei zij bedaard, niets zou mijn geloof ik je kun nen schokken. Ja, maar als die dame nu eens heel mooi en behoorlijk was Ik weet het al, zeide zij, je moet mada me De Bernier spreken. Met haar moet je deze zaak in orde brengen. Weet je 't al? herhaalde hij, heeft zij het je dus verteld Neen, niets. Zij wou mij wel iets vertel KRANIGE REDDING. Een 17-jarig meisje redt twee meisjes uit zee, maar een 18- jarige jongen kon niet gehol pen worden en verdronk. Zondagmorgen is de 18-jarige Gel doffer, wonende aan de Korte Keizers- dwarsstraat te Amsterdam, jammer lijk verdronken, toen hij met twee meisjes in zee aan het spelevaren was. Aan het dappere optreden van de 17- jarige Truus Gronday, eveneens uit Amsterdam, was het te danken, dat de beide meisjes konden worden gered. Zoowel de jongen als de beide meis jes vertoefden in het tentenkamp aan het strand onder de gemeente Heems kerk. Zij waren op een breede plank in zee aan het spelevaren en sloegen er geen acht op, dat zij zich vrij ver uit de kust waagden, hoewel geen hunner kon zwemmen. Op een zeker oogenblik bemerkte een van de twee meisjes, dat zij geen grond meer onder zich voelden Door schrik bevangen lieten ook de an deren de plank los, zoodat alle drie in ernstig levensgevaar verkeerden. Op het hulpgeroep zwom de 17-jarige Truus Gronday naar de plaats van het onheil. Met inspanning van alle krachten bracht zij een van de meisjes aan het strand, waarna zij zich hebben gelegd, liet hij den gewonde naar het Ziekenhuns vervoeren ter ver dere behandeling. Rijwieldiefstal te Oude Niedorp. Tijdens de eerste kermisnacht heeft de politie handen vol werk gehad met het opsporen van den dader van een rijwieldiefstal. Twee bezoekers van de kermis zouden tegen drie uur hun rij wielen ophalen om huiswaarts te kee- ren, doch het bleek hun al gauw, dat een der fietsen verdwenen was. Meteen werd de politie daarmede in kennis gesteld. De rijksveldwachter brigadier Van Ens uit Winkel, die dezen avond dienst deed op de kermis, meende, na dat hem terzake een inlichting was ge geven, wel te weten wie de dader was. De inlichting bleek op goede gronden te berusten, zoodat in Barsingerhórn overgegaan kon worden tot arrestatie van een zekeren J. L., die uit zijn bed gelicht moest worden. Direct daarop werd gereden naar het gemeentehuis van Oude-Niedorp, waar een proces verbaal werd opgemaakt. De persoon wiens fiets gestolen was, was ook ter secretarie aanwezig. Omstreeks 6 uur in den morgen zat de dader al achter slot en grendel om zijn onbegrijpelijke daad te overdenken. Later is hij oncler politie-geleide naar het Huis van Be waring overgebracht. Een verstandig boer voedert Berteis' Voer De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ol coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam BU1TENLANDSCH NIEUWS. Zwitserland en den gouden standaard. Maatregelen tot bescherming der valuta. De bondsraad heeft een decreet uit- op- gevaardigd, dat de bescherming van nieuw te water begaf en ook het ande- üen Zwitserschen frank beoogt, re meisje het leven redde. Door over- Het decreet dreigt met gevangenis vermoeidheid was het toen voor straf of met een boete van ten hoog- het dappere meisje niet mogelijk omjste lOO.IXtU Zwitsersche francs, ieder den jongen hulp te bieden. Deze zonk die met speculatieve oogmerken han weg in de golven en verdronk op jam merlijke wijze. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. ARBEIDS ONGELUK. De slager J. Wijker, werkzaam bij slager B. Koomen aan dé Laat te Alk maar was aan het slachten van kalve ren. Tijdens het werk keek hij even naar zijn patroon en terzelfder tijd sneed hij zich dwars door het dijbeen, waardoor en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. len, maar ik zei, dat ik het alleen van uzelf wou te weten komen, of in het geheel niet. Zij insinueerde veel, maar trek je er niets van aan, ik heb haar niet laten uitspreken. Wat zij dan ook vroeger voor je geweest is, nu is zij niets voor je, daar ben ik zeker van, ik heb je liefde, Aldred. Zij heeft nooit iets voor mij beteekend, Valga, dat wil ik je wel zeggen terwille van onze liefde. Zij is nooit iets voor mij geweest dan een goede kennis. Op één enkel oogen blik ben ik eens verblind geweest door haar schoonheid, maar ik heb haar nooit liefge had, daar kun je gerust van overtuigd zijn. Zoodra ik kan, zal ik je de heele historie vertellen, maar voor het oogenblik moet je mij nog maar vertrouwen. Ik moet madame De Bernier spreken, en misschien ook wel den hertog d'Orvée. Zij zijn beiden mijn vij anden, maar ik heb nu plan om ze te be strijden en te overwinnen. Ja, ik ga nu op leven en dood tegen hen strijden, want je liefde is mijn leven en zonder die liefde kan ik niet bestaan. Moge de hemel ons bijstaan, Aldred Daar hoop ik op, ik voel, dat alles wel te recht zal komen, riep zij opgewonden, een liefde als de onze kan niet uitgedoofd worden, de wolken moeten afdrijven, dat zullen zij wel spoedig doen. Blijf maar in dat geloof leven, mijn lie ve Valga, hoop doet leven Toen Valga op het kasteel terugkwam, was Dola de Bernier in een interessant ge sprek gewikkeld met den hertog, in wiens gunst zij zich met goed succes gedrongen had. Valga bleef eenigen tijd bij madame De Bernier en madame begreep al spoedig dat zij haar iets te zeggen had, dat iemand an ders niet mocht hooren. Dola brandde van nieuwsgierigheid. Zij stond al dadelijk op en haar arm door dien van het meisje stekend, vroeg zij, of zij een eindje met haar het park in wou wandelen. Ik heb een boodschap aan u, zei Valga kortaf, toen zij een eindje het pad op waren, mijnheer Barenstowe vroeg of ik u zeggen wou, dat hij u gaarne wilde spreken, waar en wanneer u goed vindt, maar liefst een beetje gauw. Zoo, wou Aldred mij spreken zeide zij, arme jongen Och ja, dat spreekt van zelf. Nu, ik zal hem niet hard behandelen en ik stem er in toe voor dezen éénen keer dan, je moet het dan niet kwalijk nemen, Valga, het kan niet anders en het zou al heel on aardig van mij zijn, als ik hem een onder houd weigerde, nu hij het wenscht. Dat beat je zeker toch wel met mij eens O, zeker, antwoordde Valga haar met onderzoekenden blik aankijkend, juist als u zegt, het zou heel onaardig zijn. Het huisje van Aldred stond op een afstand van anderhalve mijl ongeveer van het kas teel op den top van een heuvel, waarvan men een ruim uitzicht had op het strand bij Tre- barwith. Het was klein en van grijze steenen opgetrokken. Er was een kleine tuin bij, die door een hoogen muur omringd was van ongeveer drie voet hoog. Op dien muur groeiden muurbloe men en daartusschen reseda en andere wel riekende bloemen, waarvan de organist veel hield. Voor het raam hing een keurig net wit gordijntje, dat nu in den wind heen en weer fladderde. Alles zag er even rustig en schil derachtig uit. Dola de Bernier paste niet in die omgeving zooals zij daar stond in een gekleurd zijden japon en "kanten fichu en versierd met edelgesteenten. Daaraan dacht delingen verricht, die de Zwitsersche valuta of het landscrediet kunnen scha den, of als tusschenpersoon voor een dergelijke handeling dient, en tenslotte hem, die tot dergelijke handelingen aanzet. O.a. zijn verboden en strafbaar Het koopen of verkoopen van goud op termijn. Het verstrekken van voorscnotten op goud of deviezen, de aankoop van deviezen op termijn, indien er geen transactie aan ten grondslag ligt, waar door de aankoop gerechtvaardigd is. Voorts zijn strafbaar zij, die opzette lijk onjuiste berichten laneeeren of ver den, die het landscrediet kunnen scha den. Degene, die in het buitenland han delingen pleegt, die krachtens dit de creet verboden zijn, is eveneens straf baar. Buitenlanders stellen zich aan uitwijzing bloot. zij echter niet, zij liep op de deur toe en duwde die open, terwijl zij riep Aldred Ben je daar Mag ik binnen komen Hij kwam naar haar toe en zei U hebt al gauw aan mijn verzoek vol daan, madame, kom. gerust tjinnen, als u wilt. Wel, Aldred, het is hier charmant, zeide zij, hem naar de eenige zitkamer volgend, wat een idealisch leven voor je, zoo stil en vredig Een bittere glimlach zweefde om zijn lip pen, terwijl zij het inwendige van de kamer met nieuwsgierige blikken opnam. Eindelijk zeide zij Ik begrijp best, waarom je hier bent ko men wonen en ik bewonder je slimheid, mon ami. Daar behoorde ook heel wat moed toe. Je hoopt Trebarwith te winnen door middel van lady Valga. Wat u zegt is onjuist en u hebt het mis, als u denkt, dat ik het een of ander motief had met op Trebarwith te komen. Je wist toch zeker wel, dat er een doch ter was Van haar bestaan wist ik af, maar er bestond geen vooraf beraamd plan bij mij om haar te huwen noch ook eenig meisje ter wereld. Mijn leven was bedorven en mijn goede naam weg. Wat voor soort man was ik om nog te droomen van de liefde voor een meisje En toch ben ik er van overtuigd, zei Dola op een stoel neervallend, dat het een slimme zet van je was, het eenige wat mij verwondert is, dat je de zaak niet reeds lang in orde hebt gebracht. Het dient nergens toe om daarover te redetwisten, antwoordde Aldred, ik zou alleen wel eens de reden willen weten van uw komst op Trebarwith. GEMEENTE WIERINGEN. DOOR ZONLICHT VERBLIND. Ongeval op den Afsluitdijk. Herhaaldelijk gebeurt het, dat de laagstaande zon boven zee des avonds de bestuurders van voertuigen ver blindt. Eenige malen reeds is de af sluitboom bij de brug op Kornwerder- zand door de gevolgen van zulk een verblinding gesneuveld. Vanwege den Rijkswaterstaat is in verband hiermede het bord met het woord „stop" aan den afsluitboom bevestigd. De najaarsstor men rukten het bord echter af en depo neerden het naast den dijk in het natte element, waaruit het sindsdien nog, niet is opgevischt. Gistermiddag omstreeks zes uur ging de afsluitboom omlaag in verband met het feit, dat een vaartuig de brug wil de passeeren. De bestuurder van een vracht-auto uit Noordwijk werd als ve len voor hem, verblind door het zon licht en de auto reed den afsluitboom stuk. Van den wagen werden radiateur en koplampen vernield. De chauifeur bleef ongedeerd. Misdaad na een jaar opgehelderd. 'Vader vermoordde zijn ongeluk kig kind. Door gewetenswroe ging thans bekend. Ongeveer een jaar geleden het was op 30 Mei 1935 - stierf het kleine, een half jaar oud zijnde dochtertje van de familie K. De kleine leed aan een ruggemerg- ziekte en stierf daaraan. Tenminste, zoo dacht men en ook de dokter merkte dit op in zijn doodsverklaring. Er was dan ook niets tegen, om het kind te la ten begraven, hetgeen op de begraaf plaats te Westerland geschiedde. De familie K. verhuisde naderhand naar Leeuwarden en 't geheele gebeu ren was reeds vergeten. Totdat op last van de justitie het kinderlijkje werd opgegraven en dr. Hulst uit Leiden overkwam, om alsnog de sectie op het lijkje toe te passen. Wat was n.1. gebeurd De vader van liet ongelukkige kind, dat ongetwijfeld een sniartelijkeri lijdensweg had moeten afleggen, heeft om tot nu toe onbekende redenen, het meisje vermoord. Hij heeft het kind den mond vol brood gestopt en daarna Dat ligt toch voor de hand, mon ami. Ik kwam alleen, ik kwam alleen, omdat ik het kasteel gaarne eens wilde zien. Dat was toch heel natuurlijk. Kort geleden had ik den hertog ontmoet. Dat was een heel interes sante ontmoeting voor Frangois en mij, en toen wij voor een paar dagen hier geïnviteerd werden, namen wij de invitatie natuurlijk aan. Ik moet wel toegeven, dat onze komst geen aangename verrassing voor jou was, Aldred, je wist zelfs niet eens dat wij in En geland waren. Het is natuurlijk een hoogst onaangenaam incident voor jou, maar waar om vertelde je' aan lady Valga, dat je ons kende en nu zond je mij weer deze oproeping door haar. Ik kan al niet anders doen, want u had haar zelf verteld, dat u mij vroeger gekend had. Daar had ik alleen op gedoeld. Maar wat is nu de volgende stap Je gaat nu zeker hier weg Dat weet ik nog nietik heb eens over de zaak nagedacht en ik dacht, dat het mis schien nog het best was om maar de waar heid te zeggen en mij maar op genade of ongenade aan den hertog over te geven. Als een middel om het gewenschte doel te krijgen? vroeg zij zonder hem aan te kij ken. Dat zou tenminste een bepaald resultaat geven. Denk je waarlijk, dat de hertog het zou vergeven en dat hij je Valga geven zou Misschien wel. Ik kon het altijd probee.- ren. Och, Aldred, het is kinderachtig van jé, de hertog zou nooit zijn goedkeuring hechten aan het huwelijk van zijn dochter met iemand die een naam heeft als u. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1