KING-VRIENDEN TWEEDE BLAD. VRIJDAG se JUNI 1936 No. ei NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BEZOEKT FANCYFAIR HARMONIE KAALHOOFDIGHEID BEZOEKT FANCYFAIR HARMONIE WIERINGER COURANT ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG WIERINGEN, IN CONCORDIA H.-HOEF. OpeningZaterdag 7 uur, Zondag 4 uur, Maandag 7 uur. Groote vermakelijkheid. Bal. GEMEENTE WIERINGEN. FANCY-FAIR „HARMONIE." Met man en macht wordt nog steeds in „Concordia" gewerkt, om Zaterdag aan het publiek te kunnen toonen, dat het de moeite waard is eenige oogenblikken in „Concordia" te vertoeven. Smaakvol is de garage en de zaal versierd, alsook het tooneel, dat her schapen is in een theetuin. Rappe meisjeshanden brachten dat in samen werking met mannen-deskundigen voor elkaar. In de garderobe zijn de huis vlij t-pro- ducten geëxposeerd en door de dames leidsters der cursus keurig gerang schikt. Uren zijn er door de meisjes aan opgeofferd de mooie handwerken te vervaardigen en juist uit waardee ring daarvoor is dit een druk bezoek aan de tentoonstelling al overwaard. Men ziet daar ook de mooie geschen ken van de vele aanhankelijken aan „Harmonie" mooie spreien, schilder stukken, enz., alles zelf vervaardigd. Deze zullen dienen als prijzen voor de verloting, of voor de ballero-tafels en sjoelbakken. Voor de huis vlij ttentoonstelling kunnen ook zelfvervaardigde voorwerpen van zoowel da mes en heeren worden ingebracht ter opluis tering. De jury ter beoordeeling van deze afd. is samengesteld uit de dames de Haan-Rempt, Poel-Koorn en Gr. Bosker. De inzendingen worden ingewacht heden Vrijdag van nam. 3 tot 6 uur in Concordia, waar de dames-commissie de voorwerpen in ontvangst zullen nemen. In de zaal vindt men bij de flinke dansvloer, waarbij een pracht orkest zich zal laten hooren, talrijke attrac ties platengooi-tent, touwtrektent, haktent, weegtoestel, taart met num mer, krentenbrood met nummer, rad van avontuur, enz. Tusschen de zaal en garage huizen de waarzegster en de oliebollen-kraam. En in de garage is alles vereenigd, waar kracht en vaardigheid aan te pas komt vroolijke keuken, schiettent,; hoofd van jut, spijkertent, en ballero- talels. Men zal zich van dit laatste vermaak wel herinneren hoe men met de Middenstands-week zich verdrong om mee te kunnen gooien. Ook nu zijn er dag- en hoofdprijzen aan verbonden. En nu nog een laatste waarschuwing: komt allen naar de fancy-fair het zal er recht gezellig zijn. Zaterdagavond 7 uur is het opening met een rondmarsch van Harmonie. Ook Zondag en Maandag zal dit ge- beuren. De entrée tot de fancy-fair is vrij. (Zie advertentie.) FANCY-FAIR „HARMONIE." Nog vele milde gevers. Behalve 't vele dat door de dames bij de burgerij werd opgehaald mocht nog worden toe gezonden van mej. Stijgstra-Lont brei werk fa. Hoekstra 9 pond Goudsche kaas fa. Alb. Heijn 8 busjes jodekoe- ken, fa. Dunselman Den Helder een doos suikerwerken, van S.S. een mQoie koffer. Van J. Keuris v. Ewijcksluis 1 flesch wijn Jongert, Wielerbaan, Couranten- hanger met schilderij A. Russelman melkhandel Hollebalg, een Sierkan. CINEMA DE HAAN WIERINGEN WIJ VERWACHTEN BINNENKORT Tarzaris gevaarlijkste Avonturen. MARKTBERICHTEN. Marktbericht Jac. Knoop, A'dam. Dacostastraat 16. Telefoon 81431. Heden 24 Juni werden de volgende prijzen per 100 Kg. gemaakt verpakt in kisten van 25 Kg. Andijker Muizen f 5.40-6 ld. Kleine Muizen f 3.60- 4 ld. Kriel f 2-3 West- landsche Muizen f 5.40-6 ld. Kleine Muizen f 3.60-4 ld. Kriel f 2-3. Nieuwe Malta f 10-11. T3e Veemarkt. HOORN, 25 Juni 1936. Op de gehou den kaaamarkt waren aanvoer en prij zen als volgt 7 stape's kleine faorieks- kaas f 19 10 stapels kleine boeren kaas 3 stapels boeren-commisie f 21. Totaal 20 stapels, wegende 118222 Kg. De handel was matig. De Kaasmarkt. SCHAGEN, 25 Juni 1936. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 9 mag. Gelde- koeien f 90-f 130 50 vette Geldekoeien f 160-230 3 Kalf koeien f 140-f 190 52 Nuchtere kalveren f 5-f 11 50 vette Schapen f 16-f 20 25 Lammeren f 6-f 7 20 Varkens vette per Kg. 34-35 cent 61 Biggen f 8-f 14. BÜITENLANDSCH NIEUWS. MAATREGELEN DER ITALIANEN IN ETHOPIE. De bevolking van Addis Abeba is bij proclamatie opgeroepen binnen 14 da gen weer aan het werk te gaan en zich onmiddellijk bij de autoriteiten aan te melden. Ieder bezit aan onroerend goed moet worden aangegeven, anders volgt inbe slagneming. Het wisselen van thalers tegen een anderen koers dan de wettelijk vastge- (uit een artikel van dr. Gerhard Venzmer in „Kosmos", Stuttgart, April 1936). In den jongsten tijd zijn door dr. J. Wadel te Hamburg onderzoekingen verricht, die vol komen nieuwe perspectieven omtrent de oor zaken van kaalhoofdigheid hebben geopend. Tevens is daardoor een nieuwe succes-belo vende weg geopend naar een deugdelijke be strijding van dit onbeminde verschijnsel. Tevens heeft deze nieuwe weg het voordeel, toegankelijk voor ieder te zijn, dus ook voor minder beihiddelden. Om de in dit artikel te behandelen materie te begrijpen, dient men te weten, dat het bee- nige schedeldak bedekt wordt door een ste vige preskap, die slechts door los bindweefsel met de schedelbeenderen verbonden is. Aan den voorkant, nabij het voorhoofd sluit zich hierbij de voorhoofdsspier aan, naar achteren, in de nabijheid van het achterhoofd, de ach terhoofdsspier, en aan de zijkanten de spie ren der slapen. De boven dit geheele complex dat in den vorm van een 8 a 10 cm breeden band den schedel omgeeft en tot vasthechting van de spieren dient gelegen eigenlijke hoofdhuid, die den haardos draagt, mag uiteraard maar losjes en met de mogelijkheid tot verschuiving met het er onder gelegen weefsel verbonden zijn, aangezien anders de spieren hun taak niet kunnen vervullen, na melijk samen te trekken en weer te verslap pen. Anders staat de zaak echter in het midden gedeelte der peeskap. Hier wordt de vergroei ing met de hoofdhuid niet door spieren belet. Dientengevolge bestaat in het geheele gebied der kruin een buitengewoon stevige verbin ding tusschen het peesweefsel en de behaar de hoofdhuid. Deze verbinding is zóó stevig, dat een onverbrekelijk geheel wordt gevormd. Speciaal twee verschijnselen moesten bij het stelselmatig onderzoek naar de oorzaken van kaalhoofdigheid wel opvallen. In de eerste plaats het feit, dat de haren steeds daar uit vallen, waar de hoofdhuid onverbrekelijk ver groeid is met de er onder gelegen peeskap. Daarentegen plegen de overblijfselen van ons hoofdhaar juist daar in stand te blijven, waar tusschen de behaarde hoofdhuid en het er onder gelegen weefsel slechts een losse ver binding bestaat, zoodat de hoofdhuid gemak kelijk verschuifbaar blijft. Deze overgebleven deelen van den haartooi noemt men dan ook den „restharenkrans." Tevens moest het de aandacht trekken, dat in het gebied van de kale plek de hoofdhuid een eigenaardig gespannen indruk maakt. Er ligt dientengevolge een glans over, zij is dun ner dan de huid in het gebied van den „rest harenkrans" en wat het voornaamste is, zij laat zich veel minder gemakkelijk verschui ven. Deze vermindering in beweegbaarheid die men met speciaal er voor geconstrueerde apparaten bij tal van personen gemeten heeft, is uitermate karakteristiek voor alle kaalhoofdigen. Hun hoofdhuid in het gebied der kale plek is zonder uitzondering omstreeks 50% minder verschuifbaar dan bij deugdelijk behaarde menschen in het gebied van den restharenkrans daarentegen blijft bij: beide categorieën de verschuifbaarheid der hoofd huid bestaan. Met andere woorden, het weef sel waaruit de haargroei voortkomt, bevindt zich bij de kruin van kaalhoofdigen in een voortdurenden toestand van aanzienlijke span ning. Door het vaststellen van dit feit had men de oorzaken van kaalhoofdigheid reeds een aanmerkelijk stuk dichter benaderd. Tevens echter drong zich onmiddellijk de vraag op Waaruit spruit deze opvallende spanning der hoofdhuid in het gebied der kale plek voort De veronderstelling, dat zij haar oorsprong vindt in de peeskap won reeds aan waar schijnlijkheid door het feit, dat de kale plek immers slechts op dat deel van den schedel optreedt, waar peeskap en hoofdhuid stevig met elkaar verbonden zijn. Wat is ech ter de oorzaak van deze ongewone spanning der peeskap Het antwoord op deze vraag hangt samen met het feit, dat bij den man de groei der schedelbeenderen niet tegelijk met dien van zijn overig lichaam tot staan komt, doch stelde van 5 lire zal worden gestraft met boete van 50 tot 5000 lire. De regeering heeft het recht de le- vensmiddelenvoorraiïóh te controlee ren tevens is een verplichte opgave daarvan ingevoerd ook de particu liere voorraden kunnen worden onder zocht om hamsteren en prijsstijging te gen te gaan. De regeering zal met stren ge maatregelen iedere speculatie tegen gaan. Wie in Abessinië een beroep in han del of industrie wil uitoefenen, heeft een speciale vergunning noodig. Er zal een verplichte indiening van financieele plannen der in Abessinë werkende hui- tenlandsche maatschappijen worden ingevoerd, opdat de regeering een juist beeld kan krijgen van den toestand der arbeidsmarkt. Verder zal de regeering het vestigen van handelsfirma's onder- zoeken. BELGIE. RUMOERIGE KAMERZITTING. De Rexisten in het Parlement. Bij de hervatting der Kamerzittingen leek het Parlement op een burcht in staat van beleg. Ca. 100 gendarmen en gehelmde politie mannen hielden de wacht voor het gebouw en in het park. Traangasbommen werden in het brandweergebouw in reserve gehouden, daar men vreesde, dat groepen stakers uit de voorsteden naar de Wetstraat zouden komen, doch dit is niet gebeurd. j Voor de zitting hebben de Rexistische Ka merleden met Degrelle een bezoek gebracht aan het graf van den onbekenden soldaat, waar een krans werd neergelegd, waaraan linten met opschriften in het Vlaamsch, het Fransch en in hét Duitsch. Gezamenlijk be gaven zij zich daarna naar het Parlement in het knoopsgat hadden zij hun embleemj een koperen bezempje. In de Kamer zetelen de Rexisten tusschen de Roomsch Katholie-j ken en de Vlaamsch nationalistische groepen. De openbare en de gereserveerde tribunes evenals die der senatoren en diplomaten wa ren dicht bezet. Een heftig incident deed; zich voor, toen de voorloopige voorzitter te 5 uur voorstelde de verkiezing der leden van het bureau tot den volgenden dag te verdagen. De communist Jacquemotie liep naar de sprekerstribune en riep, dat de geheele agen da behoorde te worden behandeld. Applaus bij de rexisten. De Rexist Ollivier beklom daarop de spre kerstribune om te verklaren dat het een schandaal was de zitting te schorsing voordat het werk was gedaan. „Wij zijn hier om te arbeiden," zeide hij ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG WIERINGEN, IN CONCORDIA H.-HOEF. OpeningZaterdag 7 uur, Zondag 4 uur, Maandag 7 uur. Groote vermakelijkheid. BaL MEDEDELING AAN ONZE De King-atlas is verschenen. Nu ligt Nederland voor U open. De King-atlas, waarvan het formaat 20 X 26,5 cm is, bevat 25 kaarten: een grote kaart van Nederland, toeristen- kaarten en schoolkaarten van alle provincies, détailkaarten van de Veluwe en Zuid-Limburg. Verder een duidelijk aardrijkskundig overzicht. De kaarten zijn nauwkeurig bijgewerkt volgens' de toestand op 1 Mei 1936. Het belangwekkende overzicht is bewerkt naar de laatste wetenschappelijke gegevens. Om in het bezit te komen van de aantrekkelijke King-atlas, een aardrijkskundige uitgave, zoals in Nederland nog nim mer is verschenen, behoeft U slechts het bewijs te leveren de fijne smaak en geur van King-pepermunt te waarderen. Dit bewijs levert U door bij Uw drogist of winkelier een rol, een ons of een busje King te kopen, waarna hij U tegen de geringe vergoeding van 25 cents de even leerzame als practische King-atlas of direct óf binnen enige dagen zal verstrekken. TONNEMA C,E SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT ook nadien nog voortduurt. Trouwens de na den tusschen de afzonderlijke schedelbeen deren verharden niet voor het 20ste of 30ste levensjaar en meestentijds zelfs op nog later leeftijd. Inderdaad bereikt de schedel pas tusschen het 40ste en het 50ste jaar zijn grootsten omvang. Zelfs hebben metingen, welke men bij geniale menschen verricht heeft, aangetoond, dat de schedel tot op hoogen leeftijd, ja tot aan den dood toe kan blijven groeien. Ieder die een hoedenzaak drijft, weet, dat oudere mannen meestal grootere hoeden noodig hebben dan jongere. Men kan zich derhalve gemakkelijk voor stellen, dat door deze uitzetting van het schedelskelet de eroverheen gespannen grove en niet meer tot groeien in staat zijnde pees kap in een staat van voortdurende spanning moet geraken volkomen consequent is dan ook de met haar bedekte hoofdhuid daar, waar zij stevig met de peeskap verbonden is, bloot gesteld aan deze zelfde ongewone span ning. Dientengevolge wordt de voorheen vleezige, losse en dikke hoofdhuid strakker, taaier en dunner. De bloedvaten, die de haar wortels voeden, worden door den voortduren den druk tegen de beenderen eveneens samen geperst, het geheele, de haarvorming bepalen de celweefsel wordt beschadigd en gaat ont aarden, de huidopeningen waarin de haar wortels geplant zijn ondergaan voedingsstoor nissen, de haren vallen uit en er ontstaat kaalhoofdigheid. In de randgebieden echter, waar de hoofd huid maar losjes met de onderlaag verbon den is en bovendien goed voorzien is van spieren en vet, doen zich deze storende span ning en druk niet gelden. Dientengevolge wordt daar ook de haarbodem niet bescha digd, de haardos blijft er als „restharenkrans" behouden. Juist deze omstandigheid is een ondubbelzinnige aanduiding, dat kaalhoofdig heid uit plaatselijke oorzaken voortspruit. Immers als er innerlijke oorzaken voor aan wezig waren, waarom zou dan de haartooi juist in den „restharenkrans" behouden blij ven, terwijl het haar vlak er naast uitvalt Dat er inderdaad verband bestaat tusschen kaalhoofdigheid en den lateren groei van het schedelskelet, blijkt reeds eerder uit het op- en niet om een paar uren nutteloos door te brengen. Zijn agressieve toon had tot gevolg, dat de socialisten en vele andere leden zoo luid be gonnen te jouwen, dat men Olliviers woorden niet meer hoorde. Ge zijt een demagoog riep men van alle zijden. Maak dat ge wegkomt Daar het Ollivier niet mogelijk was ver der te spreken, ging hij terug naar zijn plaats terwijl de Rexisten hem toejuichten. Bij opstaan en zitten blijven besloot de Kamer de zitting voort te zetten. Tot misnoe gen der andere leden eischten de Rexisten bij iedere verkiezing van een lid van het bureau hoofdelijke stemming. Kamiel Huysmans, Burgemeester van Ant werpen, werd met 116 stemmen tot voorzitter gekozen. Er werden 20 stemmen op een Re xist en 21 blanco stemmen uitgebracht. Het Rexistisch Kamerlid Wintgens uit Eupen legde den grondwettelijken eed in het vallende verband tusschen den schedelvorm en den vorm der kale plek. Steeds valt het haar daar uit, waar de schedel naderhand het sterkst gegroeid is en steeds is daar ook een omstandigheid waarvan men zich te allen tijde kan overtuigen de verschuif baarheid der hoofdhuid het geringst. Uit het feit, dat men een plaatselijken mechanischen invloed als oorzaak van kaal hoofdigheid moet beschouwen, volgt, dat men slechts van een plaatselijke behandeling een waarlijk succes mag verwachten. Middelen bijvoorbeeld die men zou moeten innemen, zouden immers reeds hierdoor hun doel moe ten missen, omdat de door den toestand van spanning veroorzaakte voedingsstoornis van den haarbodem zou beletten, dat deze mid delen de plaats van bestemming bereiken. Zooals uit het vorenstaande blijkt, moet men bij een waarlijk succes-belovende bestrijding van te vroegen haaruitval streven naar op heffing van den voor het haar zoo verderfe- lijken toestand van spanning en trachten de hoofdhuid weer voldoende gelegenheid tot verschuiven te geven. En daar dit bij de pees kap zelf wegens haar taaiheid en strakheid niet mogelijk is, moeten wij onzen aanval richten op de soepeler zljwaartsche deelen der behaarde hoofdhuid. Te dien einde stoot men door massage in het gebied van voorhoofd, slapen en achter hoofd de huid krachtig in opwaartsche rich ting, waardoor de spanning op de kruin ver mindert en men geleidelijk tot een duurzame uitrekking van het te strakke middelste ge deelte komt. Daardoor verkrijgt de haarbodem de beoogde verlichting, de voeding kan weer onder gunstiger omstandigheden verloopen en daar, waar niet reeds het grootste deel der haarwortels geheel en al ten gronde ge gaan is (hetgeen evenwel pas na verloop van tientallen jaren het geval pleegt te zijn), kan zich nieuwe haargroei ontwikkelen. Van de bovenvermelde massage mag men uit den aard der zaak niet van den eenen op den anderen dag succes verwachten. Zij moet maanden en jaren worden volgehouden en kan ook bij wijze van voorzorgsmaatregel toegepast worden. Men moet tweemaal daags des ochtends en des avonds, masseeren, en Duitsch af. De twee jongste leden, die naast den voorloopigen voorzitter zetelden, waren twee fronters. DE STAKINGEN NEMEN AF. Een algemeene vermindering van de sta kingsbeweging is te constateeren, vooral in de constructiewerkplaatsen. Toch zijn nog enkele ongeregeldheden voorgevallen, o.a. te Waesmunster, waar politie een groep van 2500 stakers moest uiteendrijven. Een staker werd hierbij gewond. Het verbod van het verkeer per fiets in de provincie Limburg is opgeheven en men ver wacht, dat dit in de andere provincies even eens zal geschieden. Te Gent is het werk in een groote fabriek hervat. Ook in de scheep vaart is een afnemen van de staking te con stateeren. Te Waereghem heeft zich een ernstig inci dent voorgedaan. Na een vergsf ering in het Volkshuis trokken 800 a 900 stakers naar een groote houtzagerij, waar de werklieden wei- wel telkenmale 150 a 200 massagestooten. Wie de methode regelmatig toepast, verkrijgt al ras een zoodanige vaardigheid, dat hij 100 stooten per minuut kan presteeren, zoodat men voor de heele behandeling maar een paar minuten per dag noodig heeft. Voorts is onlangs een handig apparaat geconstrueerd, met behulp waarvan men de massage nog doeltreffender kan verrichten. Bij deze massage dient men steeds er aan te denken, dat de stooten uitsluitend naar boven, in de richting van de kruin dus, ge richt mogen zijn. Stooten in andere richting zouden den haargroei benadeelen. Dat een volgens juiste methode verkregen ontspanning der hoofdhuid het uitvallen van het haar voorzoover dit niet het gevolg is van andere stoornissen tegengaat, is reeds bij de be handeling van tallooze personen gebleken. Bij de bedoelde personen hield niet alleen het uitvallen van het haar op, doch zelfs werd ondanks reeds bestaande kaalhoofdigheid nieuw haar gevormd. Om een voorbeeld uit vele te noemen Bij een heer van 59 jaar, die al dertig jaar lang zóó kaal was, dat hij nog slechts over een nauwelijks waarneem baar wollig donsje beschikte, bereikte men na een behandeling van twee jaar weer een zoodanigen haargroei, dat hij zelfs een, schei ding in zijn haar kon leggen. Dat vrouwen vrijwel nimmer voortijdig aan kaalhoofdigheid lijden, is zoowel een uit vloeisel van de hormonenafscheiding der kiemklieren als van het feit, dat van huis uit de schedelinhoud bij de vrouw kleiner is dan bij den man. Zoo bedraagt bij de vrouw de gemiddelde schedelinhoud bij de geboorte 410, bij den man daarentegen 420 kubieke centimeter en dit verschil wordt bij toene- menden leeftijd veel grooter. Aan het einde van het eerste levensjaar bedragen de getal len respectievelijk 725 en 850, op 30-Jarlgen leeftijd 1320 en 1500 kubieke centimeter Wij mogen dan ook aannemen, dat ook de late groei van het schedelskelet bij de vrouw veel geringer is dan bij den man en juist deze schedelgroei vormt, naar wij gezien heb ben, de voornaamste oorzaak van kaalhoof digheid.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3