27e JAARGANG DINSDAG 30 JUNI 1936 No. NIEUWS- EN AL VERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BiNNENLANDSCH NIEUWS. DE AARDAPPELZIEKTE. De PlantenziektenKunüige Dienst schrijft ons Door het Kon. Nederl. Met. Inst. te De Bilt zijn reeds eenige malen waar schuwingen uitgezonden in verhand met de mogelijkheid van optreden der aardappelziekte. Thans kan worden medegedeeld dat uit eenige berichten is gebleken, dat op verschillende plaatsen de aardappel ziekte, Fhyiopnora inlestans, in het aardappelgewas optreedt. Aan alle ver bouwers, zoowel van vroeger, als van late aardappelen, die nog niet tot het bespuiten van hun gewas met Bourgon discne pap, Bordeauxsche pap of wel met een der daarvoor speciaal bereide koper-praeparaten, zijn overgegaan, wordt met nadruk aangeraden, thans zoo spoedig mogelijk met bespuiting een begin te maken. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten - kundigen Dienst te Wageningen, de bij dezen dienst werkzame ambtena ren buiten Wageningen, alsmede de Hijksland- en Tuinbouwconsulenten. Duizenden kisten vroege aardappelen naar de mestvaalt. Het is de laatste jaren in den Neder landschen tuinbouw een treurig en ook bedenkelijk verschijnsel geworden dat een rijke oogst van een bepaalde teelt gewoonlijk tot armoede voor de kweekers leidt. Dit jaar zijn het vooral de kweekers van vroegere aardappelen, die het ge lag betalen. Over het algemeen levert de aardappelteelt dit seizoen een goed beschot, hetgeen tot gevolg, heelt, dat de toch reeds zwakke markt al eenige weken achtereen overvoerd wordt met aardappelen van uitstekende kwali teit, waarvoor echter geen afzetgebied is te vinden. Omstreeks half Juni was er voor den export eenige vraag naar Duitschland, doch nu de consen- per kist toe, alhoewel de minimum- meente, met het resultaat dat zonder prijs f 0.50 bedraagt. hoofdelijke stemming werd besloten Ook aan andere Westlandsche veilin alle markten, biet uitzondering van gen was de toestand zeer ongunstig de paardenmarkt op te heffen, voor den aardappelhandel. Te Mon-' ster draaiden Vrijdag 2000 kisten door, aan de veiling „Woutersweg" 1800 kisten. Eenige opleving te verwachten door export naar Argentinië Argentijnsche oogst totaal mislukt. Het tekort aan aardappelen is in Ar gentinië op het oogenblik zeer grooi. Ons land maakt voor den export naar Ai^entinië een bijzonder goede kans. Naar men van officieele zijde mede deelde, zijn er deze week reeds enkele flinke zendingen consumptie-aardap pelen naar Argentinië gegaan, terwijl het te verwachten is, dat spoedig groo- tere partijen pootgoed en consumptie aardappelen zullen volgen. In hoeverre deze nieuwe export-mo gelijkheid echter van beteekenis zal zijn voor onze zwaar getroffen aard appel-teelt valt nog niet te zeggen. Wel hebben eenige exporteurs reeds hun maatregelen getroffen en zijn ook al verschillende partijen aan de veilingen gekocht met bestemming voor Argen tinië. Ken export-bezwaar voor de de vroege aardappelen is echter de groote afstand, weiken het product moet at leggen, zoodat de exporteurs de voorzichtigheid moeten betrachten en eerst afwachten hoe de aardappelen zich houden. Indien n.1. in een bepaal de partij ziekte zou optreden, is het niet denkbeeldig, dat vóór de aan komst het grootste deel van de ver voerde aardappelen reeds bedorven zou zijn. KREKELPLAAG TE AXEL. Ook te Axel (dezer dagen is melding- gemaakt van een dergelijk bericht uit Venio) ondervinden de menschen than3 weer veel last van krekels, die in groo te zwermen voorkomen en wel voor namelijk op plaatsen waar het straat vuil gestort wordt. Vandaar versprei- Voor of tegen devaluatie. Het weekblad De Zakenwereld heeft een enquette gehouden onder Neder- landsche zakenmenschen om een in zicht te krijgen, welk standpunt de za kenmenschen innemen ten aanzien van het devaluatie-vraagstuk. Aan 13.250 personen werden formu lieren gezonden. Teruggekomen zijn 3027 ingevulde antwoord-formulieren. Wegens onvolledigheid werden 298 ant woorden terzijde gelegd. Van de rest verklaarde 37 pCt. zich vóór devalua tie, 61 pCt. tegen devaluatie en 2 pCt. stemde blanco. BUITENLANDSCH NIEUWS. VOORDELIGE WASDAG EN DAN NOG GRATIS VIM! Hoe U hiervan gebruik kunt maken? Door Rinso te kopen, het bekende zeeppoeder van prima kwaliteit en hoog vetgehalte. Uw winkelier geeft U tot en met 4 Juli bij elke 2 pakken Rinso nog een bus Vim geheel gratis, terwijl zowel Rinso als Vim nog bons bevatten voor fraaie geschenken. Zulk een voordelige aan bieding heeft U nog nooit gehad. Zorg, dat dit voordeel U niet ontgaat. Neem nog heden enige pakjes Rinso in voorraad, met gratis Vim en beide voorzien van de bekende geschenkenbons. DEZE AANBIEDING GELDT TOT 4 JULI A.S. ten over deze maand gebruikt zijn, is er djertjes zich en dringen de wo een prijsval ingetreden. De groote aard rungen binnen, waar ze zich op don- appelen, die speciaal voor den export j^ere plaatsen en tusschen spleten zijn aangewezen, zijn aan de Westland SCbnil houden en alzoo moeilijk te van sche veilingen bijkans onverkoop-1 zijn. Des avonds als de bewoners baar en behalen zelfs de _miniumprij-,zich ter ruste bebben begeven, begin- zen niet, zoodat zij in groote getale naar de mestvaalt verhuizen. Op ver schillende veilingen, w.o. voornamelijk die te 's-Gravenzande en Monster, is de berg te vernietigen aardappelen reeds onrustbarend hoog gerezen. Als treurig staaltje daarvan moge dienen, dat aan de veiling te 's-Gravenzande Woensdag j.1. 7500 kis ten doordraaiden, terwijl Vrijdag dit aantal 6800 kisten bedroeg,. Zulks bij een totale aanvoer van 11.000 kisten. De poters, welke voor het binnenland bestemd zijn, gingen Vrijdag te 's-Gra venzande voor een zeer belangrijk deel weg en behaalden nog prijzen tot f 1 FEUILLETON nen ze een eentonig en aanhoudend nachtconcert te geven in de woningen waai* ze voorkomen, waardoor menige nachtrust verstoord wordt. Op andere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen ko men de krekels niet zoo veelvuldig voor. Men heeft reeds alles in het werk gesteld om den krekelhaard uit te roeien, doch zonder afdoend resul taat.. DE MARKTEN OPGEHEVEN. In den Gemeenteraad van Beemster is een bespreking gevoerd over het zeer kwijnende marktwezen in de ge- BELGIE. KAMER-RUMOER. Schelden en nog eens schelden. Uiterst woelige incidenten hebben zich gedurende de kamerzitting verle den week voorgedaan. De bespreking der regeeringsverklaring voortzettend, zeide de voorzitter der Vlaamsch-na- tionale groep Borginon, dat zijn fractie de regeering tot het bittere einde zal bestrijden, omdat de Vlaamsche belan gen nog steeds worden verwaarloosd. Daarop volgde een rede van Van Zee land, die mededeelde, dat de nieuwe sociale wetten, de 40-uren week en de betaalde verlofdagen een bedrag zullen kosten van 2 milliard 200 millioen francs we beschikten, aldus Van Zee land, den laatsten tijd over een reserve welke thans helaas verbruikt is. We hebben evenwel hoop op een gunstige toekomst. Ik heb me de laatste dagen dikwijls afgevraagd, of we wellicht niet te ver zijn gegaan. Thans gelooi ik, dat de Belgische economie den last der nieuwe sociale wetten zal kunnen dragen. Niettemin is het noodig, opdat ons plqn zou slagen, dat het land wel varend zij en dat geen nieuwe moei lijkheden van internationale orde ko men opdagen. Spreker had het daarna over de moreele someering van het land We moeten de atmosfeer van 't openbare leven reinigen. We mogen de Rexisten evenwel niet volgen in hun overdrijvingen. België is een land van eerlijke leiders. (Toejuichingen bij de meerderheidspartijen.) Syndic (Rex) Waar zijn de Segers, de Burlets, de Delacolette (kabaal.) Hertoghe (Rex. Antwerpen) Het land is gezond, doch de regeerders zijn rot. (Geweldig tumult.) De Kamerleden staan recht en jouwen. Huysmans, voorzitter Iemand heeft gezegd, dat de regeerders rot zijn. Wie heeft die woorden gesproken Hertoghe Ik, Huysmans. Ik verzoek u die woorden in te trekken. Hertoghe Laat me uitleg geven. Huysmans Ge moet uw woorden 14). Ik zou hem zeggen, dat dit op een ver gissing berust, dat ik onschuldig ben en dat men mij belasterd heeft. Hoe zou je dat kunnen doen Aldred antwoordde niet. Haar zachte toon en haar bedaardheid maakten hem driftig. Ik vrees, dat je verhaal je niet veel hel pen zou, zei zij glimlachend, ongelukkig ver tellen Frangois en ik het beiden heel anders dan u. Dat zijn twee stemmen tegen een, weet je. Maar het is nu noodig, dat u in het ge heel iets zegt? vroeg hij, laat het verleden met rust. Tracht het te vergeten. Kan ik mijn leven vergeten, vroeg zij. Zelfs al was je dood, Aldred, dan zou ik je nog blijven liefhebben. Het is wel een merkwaardig soort liefde, waarmee men iemand voortdurend kwelt en pijnigt en iemand nog in een schandelijken dood zou jagen, mompelde hij. En toch heb ik je lief en zou ik voor die liefde wel iets kunnen opofferen, den haat van Fransois zou ik willen braveeren zelfs voor een enkel uur van liefde. Smeekend keek zij hem aan en zij was toen schooner dan ooit. O, Aldred, kun je mij niet liefhebben Ik vraag nu aan jou om het verleden te laten rusten. Geef dat meisje op en neem mij. Ver geet wat er in de laatste vijf jaar gebeurd is. Aldred hoorde haar stil aan met een ern stig gelaat en zei toen zonder meer intrekken. Intusschen werd uit alle hoeken ge roepen Lafaarden, demagogen. Ver schillende Kamerleden rukten in de richting der Rexisten op, doch tevens waren de zaalwachters verschenen om de Rexisten te beschermen. De socialist Marteauz wilde zich op de Rexisten werpen, doch hij werd door zes colle ga's tegengehouden. De stem van den voorzitter ging verloren in het oorver- doovend lawaai. Ook Vandervelde wil de de Rexisten te lijf gaan. Doch reeds op vijf meter afstand van het doel, werd ook hij tegengehouden. Mergel-, een kalm Luxemburgsch Kamerlid, met een eerbiedwaardigen baard, liet zich ook ai door het rumoer meesle pen, doch hij ontmoette tegenstand van meer lichtzinnige kameraden. Minister Spaak riep te midden van het algemeen kabaal - Lafaards, zet het rechtsche Ka merlid Van Hoek aan de deur Die el lendelingen Intusschen klonk te midden van al die herrie de bel van den voorzitter als een alarmklok. Hertoghe was tijdens dien storm wel wat bleek geworden. Toen het weer kalm was, sprak Huysmans Ik raad u aan die woorden in te trekken, zooniet dan zal ik het regie ment toepassen. Gij hebt, mijnheer Her toghe, de Regeering zwaar beleedigd. Op dit oogenblik kwam een socialist Brunfaut, in 't midden der zaal aandra draven -- Degrelle zit ginder in de openbare tribune met gebaren orders te geven. Alle Kamerleden richtten hun blik- ken naar Degrelle als haar een mon ster, sommigen staken dreigend de vuist op. Allen jouwden en huilden. Hertoghe die zijn vrienden had geraad pleegd zeide ten slotte Ik wil mijn woorden intrekken, wat deze regeering betreft, doch wat de vorige regeering betreft nooit. - Vermits de beleediging jegens de ze regeering is ingetrokken, aldus Huysmans, is het incident gesloten. Een tweede incident deed zich voor tijdens de rede van Jacoemotte. Nadat een Rexist ge-interrumpeerd had, vroeg de minister van justitiie Bo- vesse aan de Rexisten of ze durfden herhalen wat ze in hun blad schreven, n.1. dat hij „een van de rotten" is. Synlic (Rexist) -- Ja en waarom niet Truffaut (Socialist) - Eruit met de demagogen. (Ru moer) De voorzitter Houdt ge vol wat ge tot den mi nister van justitie hebt gezegd Syndic Ja. Huysmans Dan verzoek ik u dadelijk de vergaderzaal te verlaten. Syndic Ik ga niet vrijwillig weg. Huysmans -- Zaalwachters, ik verzoek u den heer Syndic uit de zaal te verwijderen. op te nemen, zooals het vijf jaar geleden was zonder mij te storen aan de menschen, die mij toen zedelijk vermoord hebben. Hoor eens Dola de Bernier, ik had u vandaag ver zocht om hier een beroep op uw hart te doen, terwille van het meisje, dat nooit iemand iets misdaan heeft. Je kent haar nu en weet hoe lief en onschuldig zij is. U zoudt toch haar leven niet willen bederven, zooals u het mijne gedaan hebt Heb medelijden met haar, Dola Laat ik mijn verhaal aan de wereld doen volgens de waarheid en niet zooals het door u voorgesteld wordt. Zij keek hem met onmeedoogenloozen bilk aan, terwijl zij achterover geleund zat op haar stoel en zei Nu vraag je mij om mijzelf te gronde te richten en je biedt mij niets daar voor in ruil aan. Ik zou wel alles voor u willen doen, bij na alles, wat u van mij eischen kon, zei hij, maar zulk een daad brengt haar eigen loon met zich. U kunt u toch niet gelukkig gevoe len, zooals u nu bent. Het kwaad, dat u ge daan hebt moet steeds als een zware last op uw hart drukken. Zij lachte verachtelijk en zei Ik heb niet zoo'n teer geweten als jij, mon ami en ik prefereer om mijn aanzien en positie in de maatschappij te behouden of je zoudt mij een andere moeten aanbieden. Om zelf mijn reputatie weg te nemen en mij be kend te maken, zoodat ik als een misdadig ster zou worden aangezien en dat alles voor niets, neen, dat zou niemand van mij kunnen verwachten en je zult zelf bij eenig naden ken inzien hoe onredelijk je eisch is. Dan moet ik het uiterste wagen, zonder uw hulp, zei Aldred op wanhoplgen toon. U moest maar veel liever weggaan, zei de zij, denk nu eens aan de gevolgen van een U verliest Valga stellig en haar romance wordt vernietigd. Zij is jong en zou daar nog wel overheen komen. Maar daarbij zoudt u haar en haar vader een harden slag toebrengen. U sprak daar juist nog over mijn liefde en toen zei u, dat iemand, die waarlijk lief heeft, nooit een ander leed zou willen veroorzaken en toch zoudt u nu Valga zooveel pijn willen doen, dat lijkt mij al heel zonderling. Dit was wel de bittere waarheid en hij moest haar gelijk geven. Het netwerk van zijn on gelukkig verleden zat nog vast, om hem heen en alleen door de mazen daarvan kon hij een visioen krijgen van de vreugde, die nooit zijn deel kon worden. Madame zag dat haar woorden doel had den getroffen, zij scheen geen de minste haast te hebben om weg te gaan en vond er een eigenaardig genot in om met hem samen te zijn. Als hij maar gewild had zou zij hem nu nog wel het spel hebben laten winnen, maar hij wilde liever arm en in ballingschap tot het einde toe blijven leven dan haar ne men. Zij rukte aan de kanten van haar ja pon, terwijl zij hieraan dacht en bij die be weging viel een rose enveloppe uit een zakje, dat zij opzij de had en die fladderde naar den grond voor de voeten van Aldred en viel open, Zij wilde haastig bukken om die op te rapen, maar hij was haar voor, want met een blik had Aldred's geoefend oog gezien, wat dit was. Het was een telegram in cijferschrift. Hij keek madame eens aan. Zij was asch- grauw geworden en haar hand beefde, ter wijl zij op de teruggave van het papier wacht te. Sedert wanneer doet u aan cryptogra- phie vroeg hij Geef het mij dadelijk terug, zei zij, het is een geheim bericht van een kennis van mij en alle andere plaatsen ln West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. met haar vroegere kalmte, zoo opvallend dat die Aldred's achterdocht opwekte en opeens schoot een gedachte hem door het hoofd. Ik denk dat ik dit maar zal houden, als u het goed vindt, zei hij. Zij sprong naar voren en uitte een kreet van schrik, terwijl zij riep Je bent bepaald je verstand kwijt, Al dred, je moogt het niet nemen. Hoe durf je je meester maken van iets, dat mij toebe hoort Geef het mij dadelijk terug Met welk doel zou je dat nu houden Dat lijkt mij heel geschikt, antwoordde hij, ik stel belang in cryptogrammen, dat is een liefhebberij van mij en ik grijp de gelegen heid altijd aan om ze te ontcijferen als ik er kans voor heb. Madame was een poos heel stil en drukte haar hand op het hart als om het heftige klop pen daarvan te smoren. Dus moet ik hieruit begrijpèn, dat u weigert om mij dat telegram terug te geven Voorloopig niet, tenminste. Zij keken elkander aan met een langen blik en toen begreep zij het op eens. Hij was van plan om het bericht te ontcijferen en het tegen haar te gebruiken. Haar brein dui zelde, toen zij den toestand begreep. Zij en Frangois zouden beiden onteerd zijn en al hun goed uitgedachte plannen op het laatste oogenblik verijdeld worden. Zij viel zenuwachtig op de knieën neer en riep Aldred, geef het mij terug, ik smeek er je om. Dat telegram bevat iets gewichtigs. Als het in verkeerde handen valt ben lk ge ruïneerd. Kwel mij niet en geef het mij terug. Onbewogen keerde hij zich van haar af. Elk woord dat zij zeide had hem in zijn plan versterkt om het bericht te houden. En waarom zoudt u van mij medelijden Ik ben ook van plan oip mijn leven weer'handelwijze, die u zich voorstelt te volgen Haar agitatie was nu opvallend vergeleken verwachten terwijl u het mij niet betoonen wilt.? vroeg hij, hebt u mij niet alles gewei gerd wat ik gevraagd heb Madame was nu opgestaan. Haar lippen beefden en haar gelaat had nog dezelfde aschgrauwe kleur. Dus wij moeten een overeenkomst tref fen, zeide zij met schorre stem, in vredesnaam dan, geef mij het telegram en dan beloof ik te zullen zwijgen. Ik kan u niet vertrouwen, antwoordde hij, uw woord alleen is niet voldoende. Wat kan ik meer dóen Ik zweer, dat ik geen woord zeggen zal. U kunt het verhaal op uw manier aan den hertog doen en ik zal het niet tegenspreken. Ik kan u niet vertrouwen, herhaalde hij hoofdschuddend. Neen, madame, wij zullen een vergelijk treffen. Ik geef u mijn woord, dat ik dit telegram aan niemand zal laten zien en er ook met niemand over spreken, zoolang u en uw broeder over mij zwijgen. Dit is mijn laatste woord. Het noodlot heeft mij dit papier in handen gespeeld en ik werp niet zoo maar dadelijk de eenige kans weg, die ik voor vijf jaar gehad heb. Zijn toon benam haar alle hoop, want zij wist, dat het noodeloos was om de zaak ver der te bespreken. Goed dan, zei ze in stille woede, voor het oogenblik zal ik je vertrouwen, maar als je je woord breekt en iets tegen mij onderneemt, dan vermoord ik je. Aldred maakte alleen een buiging, terwijl hij de deur voor haar open hield, terwijl Bij er uit ging. Ik zal er aan denken, zei hij op ernsti- gen toon, u houdt mijn leven in de holte van uw schoone witte hand. Au revoir,, madame, en mijn complimenten aan den hertog d' Orvee. (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1