Y I 27e JAARGANG VRIJDAG 3 JULI 1936 No. ö3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE „WIERINGERMEER" NAAR HOORN - MEDEMBUK - AMSTERDAM Wl ERIN OER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSsKER WIERINGEN *1 BUREAU Hlppolytushoef Wieringei Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer 1 0.10 Op zich zelfstaande werkzaamheden door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 10. HET FISCALE NET WORDT NAUWER TOEGEHAALD. Reeds eerder werd te dezer plaatse een be schouwing gewijd aan art. 17 der wet op de inkomstenbelasting dat belast de „opbrengst van op zich zelf staande werkzaamheden." Wij betoogden dat de ruime interpretatie die allengs aan dit artikel gegeven wordt, dit hoe langer hoe meer het net doet worden waarin de fiscus vangt wat zij niet elders kan onderbrengen. De wet op de inkomsten belasting betrektin het algemeen niet in deze belasting .het voordeel verkregen door zuivere vermogenstransacties. Toch zijn er tal van gevallen waarin dit voordeel als inkomen wordt aangemerkt en uiteraard is het artikel 18 der wet, waaronder dit voordeel dan gebracht wordt. In vele van deze gevallen werd, en zal ook in de toekomst worden, een beroep gedaan op art. 9 d, der wet I. B. dat belastingvrij stelt winst behaald enkel door speculatie in fond sen of goederen buiten beroep of bedrijf. Wanneer de fiscus er al niet in zou kunnen slagen op eenig bedrijfsverband te wijzen, dan nog strandt een beroep op dit artikel vaak doordat door den fiscus kan worden betoogd dat geen sprake is geweest van winst enkel door speculatie of en wanneer hiervan sprake kan zijn, moet natuurlijk beoordeeld worden naar de feitelijke omstandigheden. Wat onder speculatie verstaan moet worden zegt de wet niet, zoodat in ieder bijzonder geval zal dienen te worden nagegaan of door den belanghebbende zoodanig arbeid, is ver richt, dat het zuiver speculatieve der transac tie daardoor in het gedrang komt en de fis cus het behaalde voordeel terecht zal kunnen brengen onder de ruime strekking van art. 18. Het is wel zeer denkbaar dat indien eenige personen tezamen een transactie op touw zet ten, deze voor den éen een ander karakter heeft dan voor den ander. Wanneer de éen, aannemer, een stuk bouwterrein koopt uit speculatiemotief, dan is dit voor hem geen speculatie buiten beroep of bedrijfdoch voor den rentenier die in die speculatie wel iets ziet en daarom daarin mede participeert, geschiedt die vanzelfsprekend geheel en al buiten eenig beroeps- of bedrijfsverband. Niettemin zal de laatste zeer voorzichtig die nen te zijn in alles wat hij ten deze doet verschaft hij enkel een geldleening zonder meer, dan kan hem kwalijk iets anders dan „enkel speculatie" worden aangewreven. Maar bemoeit hij zich op eenigerlei wijze daadwer kelijk met aan- of verkoop, dan zal de fiscus er als de kippen bij zijn, hem tegen te wer pen dat door hem „handelingen" zijn ver richt, die het zuivere speculatieve karakter aan zijn deelname ontnemen en het behaalde voordeel doen vallen onder „opbrengst van op zich zelfstaande werkzaamheden" als be doeld bij artikel 18.. De wet op de inkomstenbelasting draagt een persoonlijk karakteriedere persoonlijke han delingen zijn dus beslissend bij de beoordeeling van een aanslag. En toch komt zelfs dit per soonlijke karakter al leelijk in het gedrang door een arrest van den Hoogen Raad van 12 December 1934 (W. v. h. R. 12853) gewezen met betrekking tot een geschil nopens de belastbaarheid van op zich zelf staande werk zaamheden. Dit arrest betrof het geval van iemand (A) gezamenlijk met anderen voor gemeenschap pelijke rekening onroerend goed had gekocht. Voor die anderen was dit koopen een gewone bedrijfshandeling zoodat dit koopen met de bedoeling om met winst te verkoopen en de afwikkeling van deze transactie voor hen niet als „enkel speculatie" kon worden beschouwd. Met betrekking tot A stond de zaak echter anders gezien het persoonlijk karakter der inkomstenbelasting, had hij met het bedrijfs matige van de handelingen der andere niets te maken, en moest dus louter zijn persoon lijke deelname en werkzaamheid worden be oordeeld. De Raad van Beroep deed dit evenwel niet, en besliste „dat dan echter ook deze trans acties dat karakter niet kunnen hebben voor belanghebbende, deelnemer in die combina tie, die voorts ook heeft deelgenomen in de verschillende transacties, besprekingen en afwikkelingen om tot de gemaakte winst te I komendat derhalve het vermeld bedrag 'voor belanghebbende terecht door den inspec teur is aangemerkt als inkomen, nu deze winst voor hem is geweest „opbrengst van op zich zelfstaande werkzaamheden." Had de Raad van Beroep zich bepaald tot de laatste feitelijke beslissing dan ware zulks begrijpelijk geweestde bemoeiingen van A om tot de gemaakte winst te komen kunnen inderdaad zoodanige geweest zijn, dat zij behoor en te worden aangemerkt als „werk zaamheden." Maar de Raad zegt meer", zijn de transacties voor de anderen bedrijfsmatig, dus niet als speculatie aan te merken, DAN OOK voor A niet, als deelnemer in die com binatie. M. a. w. de Raad van Beroep scha kelt volkomen de persoon A uit, die wellicht rentenier was, althans niet beroep- of be drijf maakte van transacties in onroerend goed, zooals de anderen. Het is dan ook te begrijpen dat met deze beslissing geen genoegen werd genomen en in cassatie werd gegaan. Maar ziet, met de vol gende wel buitengewoon sobere overwegin gen stelde de H. R. zich aan de zijde van den Raad van Beroep. „Overwegende dat de Raad vaststelde, dat voor de deelnemers B. en C. opzet en afwik keling dezer zaak gewone bedrijfshandelingen waren waarmede kennelijk is bedoeld, dat bij deze transactie de ervaring en deskundig heid van den handelaar in onroerend goed zoomede zijn relaties en organisatie een ge wichtige factor vormen dat de Raad van Beroep hieruit vermocht af te leiden dat de aankoop der „B" het ka rakter eener handelsonderneming had, en niet als bloote speculatie was te beschouwen en terecht van oordeel was dat die aankoop dan ook dat karakter had voor allen die aan die ondernemingen deelnamen dat derhalve niet afdoet, of B. en C. de noodige werkzaamheden alleen en mede voor belanghebbende verrichten, dan wel of be langhebbende zelf daarbij is werkzaam ge weest, omdat door die laatste omstandigheid de onderneming niet van aard veranderde dat het genoten voordeel dus terecht als opbrengst van op zich zelf staande werkzaam heden is beschouwd." FEUILLETON. XL Toen lady Valga gekleed voor het diner beneden kwam, stond haar vader haar reeds in de hal op te wachten. Zij stak haar arm door den zijne en ging met hem naar den salon. Ik heb een verrassing voor je bedacht, zei hij, Barenstowe komt hier dineeren. Zij bloosde van blijdschap en zei Wat lief van u, hoe kan ik u genoeg danken, vader Mijn reden om hem te vragen is, ging hij voort, dat Barenstowe mij verlof gevraagd heeft om nog een paar dagen te Trebarwith te blijven, zoodat hij gelegenheid zou hebben! om zich te rehabiliteeren. Wat voor hinder-j paal hem in den weg staat begrijp ik niet.j evenmin wat hem helpen kan om hier te blijven. Toch heb ik er in toegestemd omdat j hij er op gesteld was. Nu begrijp ik wel dat1 ik hem niet beletten kan om jou te ontmoe- ten, zoolang hij hier is. Ja, ik weet wat dat je mij zoudt gehoorzamen als ik je verbood om hem te spreken, maar ik zou niet willen, dat je er voortdurend treurig uitzag, dat zou ik niet kunnen verdragen. Neen, Valga, daar-j voor houd ik te veel van je, en ik zou je niets willen ontzeggen, dat je leven gelukkig kon( maken. Daarom nam ik besluit, dat ik Barenstowe niets in den weg zou leggen en het is beter dat hij je openlijk weer ontmoet. Ik houd hem voor een man van eer en ik ben er van verzekerd, dat hij dadelijk weg zal gaan, als hij geen kans ziet om dit geheim op te kla ren. U bent een schat vader, en er is geen tweede zooals u, u hebt een hart van goud, zeide zij. Hoor eens, Valga, heb je uit gesprekken met Barenstowe ook kunnen opmaken wat voor soort mysterie dat is Neen. Ik begrijp er niets van. Het eenige wat ik weet is, dat madame De Bernier en haar broeder er op de een of andere manier in gemengd zijn. Madame De Bernier riep de hertog ver wonderd. Dat heb je toch zeker mis Aldred heeft haar vandaag verzocht om bij hem te komen. Hij zei, dat hij haar alleen zou moeten spreken. Maar vader, spreek er tegen niemand over. Laten wij maar afwach ten en het geheel aan hem overlaten. Ik ben er zeker van, dat het wel op het einde in orde zal komen. Dat vertrouw ik vast. Er zal licht in de zaak komen. Voor mij bestaat er maar één hoop in dit leven, kind, en dat is op jouw geluk, zei de hertog, toen zij den salon binnen gingen. Aldred ontving de invitatie van den hertog met verwondering. Hij had dikwijls op het kasteel gedineerd, maar dat de hertog het nu zou wenschen, terwijl zijn tegenwoordigheid aldaar toch pijnlijk moest wezen, vervulde hem met verbazing. Toch nam hij die dade lijk aan. Het code-telegram had allerlei mo gelijkheden bij hem gewekt en deze kans om in nauwere aanraking met Dola de Bernier en haar broeder te komen, was hem zeer welkom. Hij voelde dat hij een mijn geraakt had en dat er maar één enkele vonk noodig zou zijn om die te doen explodeeren. Het ver schrikte gezicht en de angst van Dola de Bernier vervolgden hem. De enkele omstandigheid dat voor de beroepshandelaren de transactie een bedrijfs handeling is, en dus geen bloote speculatie, brengt dus met zich dat zij dit zelfde karak ter heeft voor den particulier, en de H. R. snijdt dus elk debat over het begrip specula tie, over de bedoeling van artikel 9d, en over het begrip „op zich zelfstaande werkzaamhe den" af. Met dit arrest wordt dus het persoonlijk ka rakter der inkomstenbelasting ten zeerste geweld aangedaan. En bij iedere transactie waaraan men niet bedrijfsmatig, doch alleen als finantieel geïntresseerde deelneemt, zal men zich dus terdege dienen af te vragen hoe DE ANDEREN daartegenover staan. Immers vindt die transactie voor hem wél plaats in de uitoefening van een beroep of bedrijf, dan is het niet te voorkomen gevolg dat alle deelnemenden zonder meer als be drijfsmatig handelend word aangemerkt en dat het behaalde voordeel als Inkomen be last wordt. Waarmede intusschen Tiet karakter „inko men" danig vertroebeld is, en de fiscale war winkel alweer een puzzle rijker is geworden, die nog tot heel wat strubbelingen met den fiscus aanleiding zal zijn. DirecteurMr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Kerkring No. 3, Middenmeer. Belastingzaken. Administratief. Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Bemanning van reddingboot beloond. Voor het redden van Duitsche zeelieden. Op 18 September 1935 strandde op het Borkumische Rif het Duitsche schip Barmow. Dank zij de hulp, door de bemanning van de Nederlandsche reddingboot lnsulinde verleend, kon den de opvarenden worden gered. Als erkenning van hun moedig optreden zijn thans de volgende belooningen toegekend aan de bemanning van de lnsulinde Het eereteeken van het Duitsche Roo- de Kruis aan kapitein Mees Toxopeus; een gouden horloge met inscriptie aan den machinist Klaas Reinigeit en aan den stuurman Klaas Toxopeus; 'n zilveren sigaretten-etui aan de matro zen Klaas Steegstra, Anne Stuystra en Jannes Toxopeus. Voorts heelt de Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen aan Kapitein Toxo peus en aan den machinist Reinigert zilveren medailles verleend. Toen hij dien avond in den salon binnen trad was zij de eerste persoon, die hij zag. Zij stond bij de vensterbank van één der groote ramen, die op het grasperk uitzagen en de hertog stond met zijn dochter bij haar. De overige leden van het gezelschap zaten in groepen te. praten en te lachen verspreid in den fraaien salon. Zij keek om en werd bleek, toen Aldreds naam aangekondigd werd, iets wat den hertog niet ontsnapte. Laat ik je even voorstellen, Barenstowe, zei de hertog en Dola en haar broeder ston den weer gereed voor deze voorstelling. Er wachtte hun echter een verrassing. Aldred had het plan gevormd om zoo openlijk op te treden als onder de omstandigheden moge lijk was en alleen de hoog noodige feiten te verbergen. De hertog gedroeg zich zeer edel moedig tegenover hem en hij besloot om hem wederkeerig zoo weinig te misleiden als maar mogelijk was. Daarom maakte, hij een bui ging en zei Een voorstelling is voor ons niet noodig, nietwaar madame Ah, monsieur, hoe gaat het? Een oogenblik was hij meester van den toestand, want madame en haar broeder wa ren te verbluft om iets meer dan een paar verwarde uitroepen te kunnen uitbrengen. De hertog zag dit kleine tooneel vol verwon dering aan. Het was hem niet ontgaan, dat de openhartige ontboezeming van Aldred hen beiden had ontsteld en hen onverwacht over vallen was. Dola de Bernier wist echter haar zelfbe- heersching spoedig te herkrijgen en was ge durende het diner in een zeer opgewekte stemming. Valga was te gelukkig om veel te praten. Zij had haar Aldred naast zich en voor een poos waren alle schaduwen weggevaagd. WILT U EEN VLUGGE EN GOEDKOPE HULP IN DE HUISHOUDING? Laat Rlnso U dan helpen, het bekende zeeppoeder, dat met zijn bijzonder hoog vetgehalte alles grondig reinigt. Eri bovendien geeft Uw winkelier U thans bij elke 2 pakken Rinso eer» standaardbus Vim, de onmisbare hulp overal in huis, geheel gratis. Wacht dus niet langer. Vandaag nog naar Uw win kelier om wat pakken Rinso met gratis Vim, Protest tegen den gifgasoorlog. Aan den Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. A. C. D. de Graeff, die Nederland thans te Genève vertegen woordigt, is een telegram gezonden, waarin ruim 4000 mannen en vrouwen protesteeren tegen het gebruik van gifgassen, door Italië in Abessinië ge maakt. Voor de toekomst eischen zij met klem handhaving van het verbod inzake den gifgassen-oorlog, zijnde een barbaarsck en mensch-onteerend wa pen, dat ook de weerlooze burgerbevol king treft. Zij verzoeken den minister dit protest ter kennis van de Volken- bondsvergadering te willen brengen. Geheime distilleerderij ontdekt. Drie verdachten gearresteerd. Te Veghel hebben rijksbelasting ambtenaren van de inspectie Eindho ven in de schuur van den landbouwer Van der Z. langs den weg naar St. Oe- denrode een inval gedaan. Zij troffen daar twee mannen aan, die bezig wa ren met jenever stoken. De beide man- trachtten te vluchten, doch de ambte naren Jiadden de omgeving van de boerderij afgezet, waarop beiden zich verborgen in een hoop stroo, waar zij na eenigen tijd werden gevonden door een veldwachter. Het waren zekere Van der W. uit Aarle Rixtel en Van L. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WA CO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. uit Eindhoven. Beide mannen werden gearresteerd. De complete installatie welke in werking werd aangetroffen, werd in beslag genomen. Den op heeterdaad betrapten werd 'n verhoor afgenomen. In verband met deze zaak is nog een persoon te Helmond gearresteerd en Veghel overgebracht. Friesland's Sporen verdwijnen. Weer een lijntje opgeheven. Woensdagavond is met den laatsten personentrein Leeuwarden-Dokkum het personen-vervoer van dezen lijn van den Noord-Frieschen Locaalspoor weg stopgezet. Er bestond voor deze .plechtigheid" weinig belangstelling. Het uitluiden bestond voornamelijk uit gejuich van bewoners der aan deze lijn gelegen dorpen. Van vuurwerk of mu ziek, zooals indertijd bij opheffing van den lijn Tzummarum—Stiens was geen sprake. VERKIEZING TWEEDE KAMER. De afdeelingen van de Vrijz.-democra- tischen bond in den Kamerkieskring Den Helder hebben in een te Alkmaar gehouden drukbezochte vergadering de de volgende candidatenlijst opge maakt voor de a.s. Kamer-verkiezin gen 1. Oud 2. Joekes 3. Kooiman 4. Bakker-Nort; 5. Ebels 6. Schilthuis; 7. Ritmeester 8. Wijdenes Spaans 9. Steenmeijer-Van der Rijst10. H. K. Koster 11. U. G. Dorhout. „EEN HARINGWEEK. De Reedersvereeniging voor de Ne- derlansche Haringvisscherij heeft be sloten tot het houden van een „Haring week" voor geheel Nederland en wel Frangois was slecht op zijn gemak. Wat be- teekende de aanwezigheid van Aldred dien avond daar? Zou zijn engagement met lady Valga publiek gemaakt worden? Zoodra de gelegenheid zich daartoe voor deed sprak hij zijn zuster over dat onderwerp aan. De heeren hadden zich na het diner bij de dames gevoegd en Valga was begonnen iets te zingen. Dola de Bernier was uit den salon ontsnapt naar het terras en daar voeg de haar broeder zich bij haar. Wat beteekent dat nu vroeg hij zacht jes, wil de sinjeur ons tarten Als dat zoo is dan zal ik Stil, je moet niets doen, zeide zij, ik weet niet wat Aldred van plan is, maar als je iets tegen hem doet, dan zijn wij verlo ren. Hoe dat zoo Hij heeft dat telegram, dat ik vandaag van de Griche ontvangen heb. Dat meen je toch niet? vroeg hij vol ontzetting. Ja, ik meen het wel. Daarop legde zij hem de omstandigheden, die daarmee samenhingen uit. Hij bleef haar ontzet aanstaren. Trek het je nu maar niet al te veel aan, zei madame, hij zal het niet gebruiken. Voor eerst moet hij het nog ontcijferen en dat neemt heel wat tijd. Je lijkt wel dol. Als hij het eens aan den hertog gaf Dat doet hij niet. Ik ken Aldred hij is een man van zijn woord. Zoolang wij ons stilhouden, zal hij niets zeggen. Daarom is hij zeker vanavond gekomen. Hij wil eens zien, hoe hij staat. Nu heeft hij het spel in handen, mom pelde Frangois, je lijkt wel gek, Dola, om hem dat telegram in handen te spelen. Ik kon het hem niet uit de handen krij gen, maar ik zal er wel iets op vinden. Als ik maar tijd heb zal ik mijn domheid van de zen middag wel weer goedmaken. Haar broeder was daar niet zoo zeker van, den geheelen avond was hij angstig en rus teloos en dat kon men aan zijn gezicht zien. Dola bleef alleen op het terras om de zaak eens uit te denken. Zij was handig en listig, maar nu was de toestand moeilijker dan zij ooit beleefd had. Er stond zooveel op het speL Nu en dan kwam zij tot het besluit, dat het maar beter was om Aldred zijn zin te geven en het verleden maar te laten rusten, maar toch kwam dan weer de oude wensch naar wraak met vernieuwde kracht in haar op. Zij had toch gezworen om hem in het verderf en den dood te jagen. Geen andere vrouw zou hem bezitten zoolang zij leefde. Voor haar zelf had zij een toekomst uitgedacht, zij zou in de eerste rangen der maatschappij schit teren als de hertogin van Trebarwith. De hertog van Trebarwith werd al in het geheim erkend als de toekomstige eerste mi nister van Engeland en als zijn echtgenoote zou zij een schitterende positie hebben. Men zou haar in haar eigen land wel als de han digste vrouw beschouwen, die ooit bestaan had. De geheimen der Biitsche diplomatie zou den dan dagelijks onder haar bereik zijn als zij het maar handig aanlegde, dan zou zij ze gemakkelijk aan de vreemde mogendheid kunnen uitleveren in wier dienst zij als ge heime agent was. En waarom zou haar dat plan mislukken De hertog was nog wel ver vuld met het beeld van zijn overleden echt genoote, maar toch had zij gemerkt, dat zij vele attracties voor hem bezat door haar groote schoonheid en welke man had haar ooit kunnen weerstaan dan Aldred (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1