27e JAARGANG DINSDAG "7 JULI 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WVERINGEN EN OMSTREKEN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBUK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT MAaa VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telel. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Het Regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Landbouw-Crisiswet 1933 maakt het volgende bekend Gelijk bekend, heeft destijds, toen de Minister van Landbouw en Visscherij besloot, de ontworpen regeling inzake de melksteun-beperking niet te doen doorgaan, genoemde Minister de toezeg ging gedaan, dat aan veehouders, die in verband met bedoelde regeling reeds maatregelen hadden genomen om hun melkproductie in te krimpen, eenige te gemoetkoming zou worden toegekend. De thans te dezer zake gereed geko men regeling behelst voornamelijk de navolgende punten Veehouders, die voor deze tegemoet koming in aanmerking meenen te ko men, kunnen daartoe een aanvraag formulier verkrijgen bij de districts commissies van de provincialen Land- bouw-crisis-organisaties. Deze formu lieren moeten volledig ingevuld worden gezonden naar het Regceiing-bureau voor de uitvoering van de Landbouw- Crisiswet 1933, Lange Voorhout 1-3, 's-Gravenhage. Bovendien moet door de aanvragers een bedrag van vijf gulden worden ge stort op de postrekening no. 234149 van het Landbouw-crisisfonds te 's-Graven hage. Wanneer deze storting niet is ge schied, wordt de ingezonden aanvrage niet in behandeling genomen In bijzon dere gevallen kan, onder overlegging van een bewijs van onvermogen, vrijstel ling van de verplichting om deze som te storten, worden verleend. De aanvraagformulieren zijn van 15 Juli af bij de bedoelde districts-coinmis- sies verkrijgbaar en moeten uiterlijk 1 September 1936 ingevuld en ondertee kend op het Regeeringsbureau zijn bin nengekomen. Op laatstgenoemden da tum moet tevens het bedrag van vijf gulden zijn ontvangen. Voor beantwoording: van de vraag, of de verzoeker voor een tegemoetkoming als bovenbedoeld in aanmerking komt, wordt als volgt gehandeld Nagegaan wordt, over welke hoeveel heid melk de aanvrager in de periode van 3 Juni t.m. 29 Dec. 1934 en in het tijdvak van 2 Juni t.m. 28 Dec. 1935 steun heeft ontvangen. Ook met de voor de consumptie afgeleverde melk wordt hierbij rekening gehouden. Blijkt alsdan, dat de in het genoemde tijd vak van 1935 aldus afgeleverde en/of verwerkte hoeveelheid melk ten min ste 10 pCt. minder is dan de in de over eenkomstige periode van 1934 afgele verde en/of verwerkte hoeveelheid, dan moet vervolgens ten genoegen van den Regeerings-commissaris voor den Ak kerbouw en de Veehouderij worden vastgesteld, dat de betrokkene inder daad nadeel heeft ondervonden en dat de mindere melk-aflevering en/of ver werking van 1935 voortgevloeid is uit maatregelen, welke door den veehou der werden getroffen, teneinde doelbe wust mede te werken aan de ontwor pen regeling der melksteunbeperking. Aanvragers, die niet aan den hierom- schreven eisch voldoen, zullen niet voor eenige tegemoetkoming in aan merking kunnen komen. Voor de provincie Zeeland zal, even als zulks met de melksteun-beperking het geval was, ook thans een eeniger- mate afwijkende regeling worden ge troffen, waartoe eenigszins anders samengestelde aanvraag-formulieren beschikbaar worden gesteld. FEUILLETON. is. Hij was de eenige, maar hij zou er voor boe ten en zij was nog niet met hem klaar. Zij staarde naar den sterrenhemel en naar de zee, die door het maanlicht verlicht werd en zij drukte de lippen stijf opeen als zij aan hem dacht. Weldra hield de muziek van Valga op en zij dwaalde met Aldred op het terras. Dola trachtte te glimlachen, toen zij hen gewaar werd. O, Aldred riep zij op zoo gemeenzamen toon, dat Valga er een kleur van kreeg, is het niet een heerlijke avond. Het doet iemand denken aan het Zuiden. Wat heb je mooi ge zongen, Valga, ik ben er den helen tijd naar blijven luisteren, het was als een schoone droom. Het doet mij genoegen, dat u het mooi vond, mompelde lady Valga. Madame keek weer eens naar den tuin. Al dred en Valva keken beiden naar haar en bewonderden haar groote schoonheid. Het licht van de maan viel op haar gestalte in amberkleurig satijn gekleed, welk gewaad de blankheid van haar hals en armen des te meer deed uitkomen en een gouden glans gaf aan haar fraai blond haar. Valga's hart werd met jaloezie vervuld, als zij bedacht hoeveel schooner Aldred madame moest vinden dan haar. Zulk een avond als deze, mompelde Dola, brengt ons allerlei herinneringen voor den geest, al willen wij die ook terug dringen. Her inner je je nog wel, Aldred, ging zij voort zon der op Valga's tegenwoordigheid te letten, De nood in het Café- en Restaurant bedrijf. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier richtte zich opnieuw tot de Colle ges van B. en W. van tal van gemeen ten in haar district met het verzoek in overweging te willen nemen om ge bruik te maken van de bij de Wet van 28 Juli 1933 S. 388 aan de Gemeenten toegekende bevoegdheid om de huur waarde van de perceelen of perceels-ge deelten uitsluitend dienende tot uit oefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of ande re inrichting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, voor de heffing van de personeele belasting, slechts voor twee derde of voor één der de deel in aanmerking te nemen. Tevens verzocht zij het wettelijk ta rief voor het houden van biljarts in de ze inrichtingen te doen verlagen of voor dezen grondslag in het geheel geen belasting te heffen. De Raad der gemeente Harenkarspel, die dit adres der Kamer van Koop handel inmiddels in behandeling heeft genomen, besloot daarop gunstig te beschikken door verlaging van den grondslag der biljart-belasting van f 20 op f 15.. Daar de opcenten ter plaat se 200 pCt. bedragen is door de tege moetkoming van den Raad aan het verzoek der Kamer de biljart-belasting' dus teruggebracht van f 60 op f 45 per jaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. Kindje achtergelaten. Politie spoorde de moeder op. In hotel Elim te Amsterdam heeft 'n 39-jarige vrouw, die daar een nacht gelogeerd had, haar kindje van twee maanden achtergelaten. Het bleek na eenig onderzoek dat de vrouw afkom stig was uit Arnhem. De politie wist haar op te sporen en bracht haar over naar hef politie-bureau Warmoes- straat. Gebleken is dat zij het kind had achtergelaten omdat de vader haar niet meer onderhield. Het kind is naar het Stadsbestedelingenhuis overge bracht. Ongeval bij besproeien van vruchtboomen. Giftig carholineum-mengsel Donderdag j.1. is de 17-jarige Corne- lis Klop, wonende in de Biesbosch, bij het met carbolineum besproeien van vruchtboomen onwel geworden en in bewusteloozen toestand naar Raams- wat een heerlijke tijd dat was. Och, waarom behoort die tot het verleden. Dat spijt mij anders niets, zei Aldred, en ik voor mij wensch Weenen nooit terug te zien. Maar Aldred, is dat niet wat onaardig van je Je vernietigt al mijn teedere herin neringen. Valga rilde, terwijl de verleidende stem voortging. Aldred stond aan den anderen kant van madame. Haar hoofd was naar hem toegewend, terwijl hij met strak gelaat i voor zich uit stond te staren. Valga wilde nog iets zeggen, maar zij kon geen geluid uitbren gen De muziek klonk uit den salon, iemand speelde een Hongaarsche wals. Hoor eens, riep madame verrukt, Aldred, dat is onze wals. Kun je daar nu zoo onbe wogen staan en denk je nu niet aan dien nacht in de ambassade, aan de tuinen en de blieden O, neen, antwoordde hij op strakken toon, het verleden is voor mij dood en bestaat niet meer. Ik heb mijn herinneringen, Aldred en die kan niemand mij ontnemen, ik denk nog soms aan dien kus toen je zoo geheel de mij ne was. Een gesmoorde kreet deed Aldred omkijken. Wat hebt u nu gedaan riep Aldred, toen hij zag, dat Valga weg was. Akelig mensch, wat heb je nu weer gezegd Och, dat arme kind zei madame, neen, daar dacht ik niet aan, ik was vergeten dat zij bij ons was. Ik hoop toch niet, dat ik kwaad heb aangericht Kwaad herhaalde hij bleek van drift, u hebt alleen een scherp zwaard gestoken door de reinste ziel, die er op aarde leeft. Hoe durft u insinueeren, dat er ooit iets tus- schen ons bestaan heeft Ik zal dit niet ver geten, Dola de Bernier, u zult die woorden donkveer vervoerd. De jongen is niet meer bij kennis gekomen en is Vrijdag morgen overleden. Geneeskundigen vermoeden, dat de carbolineum, waar mede de boomén ter verdelging van schadelijke insecten werden besproeid, giftig was en dat Klop hiervan het slachtoffer is geworden. Naar den aard en de samenstelling van het carholineum-mengsel wordt een onderzoek ingesteld. Van een zeehond en een zwemmer. Treffende vriendschap tus- schen mensch en dier. Men schrijft uit Sexbierum aan de N. R. Crt. Nu de warmere zomerdagen gekomen zijn en de menschen zich weer hebben aangepast aan het heerlijke weer, be hoort een frisch zeebad tot de dagelijk- sche gewoonten van Friesland's jeugd. Zoo werd ook dezer dagen weer druk geoefend, toen een der zwem mers een klagelijk geluid hoorde, wat hem het ergste deed vreezen. Maar al spoedig werd hij gerust gesteld, toen een jonge zeehond kwam aanzwem men en geen blijk gaf van eenige schuwheid ten opzichte van zijn wa- tergenoot. Van kennismaking kwam vriendschap en al spoedig zwom ie zeehond rustig naast zijn oppasser, aisof het de gewoonste zaak ter we reld was. Een snel duiken van den zwemmer bracht wel even den zeehond uit den koers,, maar spoedig zwommen ze weer schouder aan schouder, hoofd aan kop, tot groot vermaak der zwem mende jeugd. Toen dan eindelijk het uurtje van zwemmen voorhij was, werd de zee hond naar dieper water gebracht, maar niets kon dezen weerhouden om toch vooral hij zijn nieuwen mak ker te blijven. Goede raad bleek duur te zijn, zoodat het zeehondje mee naar huis werd genomen, waar het een ver blijfplaats kreeg; in een z.g. dobbe, een drinkplaats, voor het vee midden in het weiland. Den volgenden avond werd de zee hond wederom mee naar zee genomen en opnieuw zag men een schitterend waterfeest. Al duikende en zwemmen de wedijverden mensch en dier, tot dat het zeehondje opgaf en zich een veilig rustplaatsje koos op den rug van zijn begeleider. En van deze plaats af genoot hij van een tochtje te midden van zijn element. Des avonds werd de zeehond op nieuw mee naar het dorp genomen naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Nu evenwel zijn voeding moeilijkheden gaf en versche haringen werden ver smaad, leek het alsof dit avontuur snel een einde zou nemen. Een paar dagen werden levertraan en melk met zach- ten drang gevoederd en zou men daar na zich voor het feit zien geplaatst, dit moederlooze diertje aan den dood prijs te geven, ware het niet dat Artis te Amsterdam prijs stelde op het be zit van dit zeehondje. Zoo nam dit avontuur een onver wachte wending. GEMEENTE WIERINGEN. Siraatprediking te Hippolytushoef. Het ligt in de bedoeling der Evangeli satie-commissie om a.s. Zaterdagavond 11 Juli te 8.30 uur een openlucht-samen komst te houden, achter de Hervormde Kerk te Hippolytushoef. Spreker zal zijn Cand. J. v. Eerden, Hulpprediker der Gerf. Kerk op Wieringen. Muziek en zang, zullen hierbij dienst doen. Landdag in Artis te Amsterdam. Een flink deel der Anti-revolution- naire bevolking op Wieringen, bezocht j.1. Zaterdag 4 Juli den Landdag in Ar tis, uitgaande van de A.R. Kiesvereeni- ging te Amsterdam. De belangstelling was geweldig. Dui zenden hebben deze landdag hijge wooud en zijn opnieuw aangegord door de op deze dag gesproken woorden van vooraanstaande mannen. Heersch te er een opgewekte stemming den ge- geheelen dag, 't toppunt van enthousi asme bereikte zijn hoogtepunt, toen Z.Ex. Dr. H. Colijn verscheen en in be zielende woorden, de groote massa toe riep trouw te blijven aan het A.-K. be ginsel ejj waardig en getrouw den strijd te voeren tegen alles wat in de a.s. verkiezingstijd ingaat tegen het A.-R. beginsel. Hij maande aan om rus tig: in waarachtig gelooi, temidden der woelingen pal te staan tegen alle ver- uerielijKe stroomingen.. Mr. Hijleveld uie Z.Exc. inleidde, sprak daarna in kraentuge bezielende woorden, Z.Lxc. en de menigte toe, ge tuigende hoe liei A.-R. Nederland Dr. Coiijn heelt hoe, trots lastertaal, de lielae onveranderlijk was en eer ver meerderde door deze onwaardige las ter taal. Het was bijna, avond geworden toen deze grootsciie landdag werd neéin- uigd uoor Mr. Hij le veld. Uitslagen der Trainings-wedstrijden op de Wieringer Wielerbaan. De trainings-wedstrijden welke Don derdag: j.1. zijn verreden leverden een buitengemeen sportief schouwspel op De Nieuwelingen en Amateurs weten immer felle strijd te geven. De „eer" staat hij deze jongens nog als punt 1 op het spel. Op bezoek hadden wij renners uit Assendelft en omstreken. Over het algemeen is er goed gereden. Wij be treuren slechts de valpartij welke ver oorzaakt werd door Jonker. Deze reed met een veel te kleine snelheid in de bocht naar boven gleed weg en kreeg het aanrennende peleton bijna geheel over hem heen. Hegeman werd door deze onoplettendheid geblesseerd. terugnemen en binnenkort lady Valga de waarheid zeggen. Hij stapte langs haar heen en liet haar ach ter om over die woorden in stilte na te den den. Toen hij in den salon terug kwam, zag hij Valga bij de piano staan. Zij praatte tegen een Amerikaansch meisje dat zat te spelen. Zij zag wat bleeker, maar toch had zij een glimlach voor Aldred, toen hij naar haar keek. Hij wist daardoor, dat haar vertrouwen in hem nog ongeschokt was. XII. Je ziet er vanavond zoo somber uit, zei Francois tegen Gerald Otterham, kom, ga mee om een spelletje te biljarten. De secretaris was erg neerslachtig sedert het diner. Hij had nu met eigen oogen aan schouwd, dat er een geheime verstandhouding bestond tusschen Aldred Barenstowe en het meisje, dat hij liefhad. Ook merkte hij op, dat de houding van den hertog tegenover den jongeman veranderd was. Nu en dan zag hij den diplomaat een blik werpen op Barensto we en op zijn dochter en dit deed zijn hart trillen. Hij had Valga al jarenlang stil en ho peloos liefgehad altijd had hij wel geweten, dat zij nooit de zijne kon worden en dat hij eens op een keer getuige zou moeten zijn van haar huwelijk met een man uit haar eigen stand. Dat echter lady Valga haar hand zou schenken aan een armen organist en dat haar vader tot zulk een huwelijk zijn toe stemming zou geven, was nooit bij hem opge komen. Hij was den geheelen dag reeds zeer terneergeslagen geweest en ofschoon hij op raad van den hertog een flinke wandeling over de klippen had gedaan, was hij toch in een even gedrukte stemming terug gekomen. Gerald Otterham was bijgeloovig van aard en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. en dien avond had hij een voorgevoel van naderend onheil. Het gevoel van zijn onge lukkig lot scheen met volle kracht op hem neer te komen en hem in een bodemloozen afgrond van wanhoop neer te stooten. Hij kon niet helder meer denken, zijn gedachten wa ren een verward mengelmoes waarin lady Valga en zijn plicht de overhand hadden. Die twee punten bleven onafscheidelijk samen verbonden en konden niet gescheiden wor den. De waarschuwing van den hertog klonk hem nog in de ooren. Eerst had hij er om gelachen en toen dacht hij er weer over en had hem die gedachte met vrees vervuld. Als de documenten eens gestolen werden En zou hij, de eenige per soon, die wist waar zij waren behalve de hertog, daar dan niet de schuld van krijgen Er zou gezegd worden, dat hij medeplichtig aan den diefstal moest zijn. Hij schrikte op uit zijn mijmering door de vraag van den hertog d'Orvée. Met genoegen wil ik met u spelen, mon sieur, zeide hij, maar ik ben geen expert. Van mij wint u het spel toch wel, zei Francois, toen zij samen naar de biljartzaal liepen. Ik ken het Engelsche spel niet zoo best. Ik speel zelden, zei de secretaris, de her tog speelt bijna nooit en wij hebben zelden bezoek op het kasteel. De hertog houdt er niet van en lady Valga ook niet. Zij zijn best in hun schik als zij alleen zijn. De hertog schijnt veel van zijn dochter te houden, zei d'Orvée onder het spelen, die affectie is wel treffend en hij zal haar erg missen, als zij eens trouwt. - Maar daar is nog geen sprake van, zei Otterham op zachten toon. Het bevalt mij maar matig om dien jon geman hier zoo op zijn gemak te zien, zei Frangois, en het lijkt mij al heel zonderling Verder vernamen wij dat het Wierin ger Koppel Klink-Kuiper, dat op di verse banen, zoowel in Noordholland als Overijsel, Groningen en Friesland zooveel successen oogstte „de verkee ring heeft uitgemaakt" zooals men dat op de piste pleegt te noemen. Kuiper zal naar alle waarschijnlijkheid trach ten Derkse als koppelgenoot (uit Alk maar), te krijgen, terwijl Klink naar wij hoorden zich zal aansluiten bij K. de Vries uit Workum Friesland.) Op de eerstvolgende groote wedstrijd zullen wij dus voor het eerst een strijd tus schen de oude koppelgenooten kunnen aanschouwen. Wij zijn benieuwd. Dan is er een droeve mare in het ren nerskwartier gedrongen. De helper van Klink, een bekende verschijning op onze baan, heeft tijdens het verrich ten zijner dagelijksche werkzaamhe den bij de sluizen te Den Oever een doodelijk ongeval gekregen. Klink zal dezen goeden helper lang missen Thans de uitslagen van Donderdag avond. Sprint over 3 ronden le serie 1. Hegeman 2. Duine- veld 3. Deijkers. 2e serie 1. Pronk (Assendelft) 2. Lont 3. Kuiper. 3e serie 1. Snoodijk 2. Kaptein. Demi-finale 1. Hegeman 13.4 sec. 1. Snoodijk 2. Pronk 2. S. Lont. Finale 1. Hegeman 2. Snoodijk 3e en 4e plaats Pronk, Lont. Achtervolging ov«r 10 ronden. Korshuize wint van Meijer met 45 M. voorsprong Baartman passeert Glim in de laatste ronde Jonker haalt Kaptein na 9 ronden in Kuiper wint van Duineveld met 40 M. voorsprong. Finale 1. Kuiper 2: Baartman 3. Korshuize (Jonker gevallen.) Klassemensrace 10 ronden. le serie :1. Duineveld 3-4 is 7 pnt. 2. Neijsink 4.- is 4 pnt. 3. Deijkers -.3- is 3 pnt. én 4. Meijer 1-2 is 3 pnt. 2e serie 1. Hegeman 4-4 is 8 pnt. 2. C. Smit 3-3 is 6 pnt.; 3. Geerligs 2 p.; 4. C. Bakker 2 pnt. 5. V. Snijders 2 P- Finale over 15 ronden met 3 klassen. 1. Hegeman 4-4-2 is 10 pnt. 2. Geer ligs 3.-.4 is 7 pnt. 3. Smit 1-3-1 is 5 P-; Duineveld 2-2 is 4 pnt. Geerligs viel hierbij op door snel sprinten. Sprint over 5 ronden tusschen Snij ders en C. Smit. Winnaar Smit 15.2 sec. Koppel-wedstrijd over 100 ronden. 1. Bakker-Duineveld 8 pnt. 2. Kors- huize-Deijkers 4 pnt. 3. Lont-Hege man 4 pnt. 4. Snijders-Kuiper 3 put- De overigen hadden minder punten of achterstand. De wedstrijd is ondanks de valpartij waardoor neutralisatie, met strijd verreden. WIELERBAAN „WIERINGEN." Donderdagavond a.s. half acht Wiel rennen. dat de hertog hem aanmoedigt. U bedoelt zeker Barenstowe Ja, of tenminste den man, die hier als Barenstowe bekend staat. - Is dat dan niet zijn naam, monsieur? Hebt u hem vroeger gekend O, ja, jaren geleden buitenlands. Hij is erg bekend te Weenen en te Parijs. Ik moet zeggen, dat ik verwonderd was hem hier te zien en het maakte mij ook ongerust voor den hertog. Barenstowe is nu al drie jaar hier, zei Otterham, u kent hem toch niet met iemand anders, verwarren O, neen. Vraag het hem maar zelf. Hij zal niet ontkennen dat ik hem ken. Ik wou je raad eens vragen, Otterham. De zaak is, dat ik in een scheeve positie ben. Vooreerst is de man hier onder een valschen naam. Dan heeft hij vroeger al een heel raar leven geleid. Ten derde vraag ik naar zijn motief om hier te zijn. Ik kan natuurlijk geen ver klaringen doen, die ik niet bewijzen kan, maar ik geloof zeker, dat die zoogenaamde Barenstowe het een of ander geheim doel heeft. Wat voor doel meent u vroeg de secre taris. Francois gluurde eens door de ledige kamer en fluisterde toen Hij is de geheime agent van een vreem de mogendheid en als de hertog iets van be lang in huis heeft, was het beter om hem te waarschuwen. Otterham werd doodsbleek en zei Ja, dat moet verteld worden. De hertog moet dat dadelijk weten. Voor mij zou dat moeilijk te doen zijn, zei Frangois, men komt nu in moeilijkheden bij zoo'n beschuldiging, als men geen recht- streeksche bewijzen heeft. (Wordt vervolgd,)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1