CI0ndheid 2£» 27e JAARGANG VRIJDAG i° JULI 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Voor Uwe WINST DOOR MARKENSPECÜLATIE BELAST ALS INKOMEN „WIERINGERMEER" HET MYSTERIE NAAR HOORN - MEDEMBLIK AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN •fV BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 steeds Het goede en hft w|§j HH beste, daarom alleen WflP Asposin- TABtETTEN en nooit vervalschlngen Uitfluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ctfc door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 11. Er blijft zoo zoetjes aan weinig behaald voordeel meer over dat niet als inkomen kan worden belast. Wanneer de fiscus het niet kan brengen onder opbrengst van beroep of bedrijf, dan is daar nog artikel 18 der wet dat belast „opbrengst van op zich zelf staan de werkzaamheden." Welk laatste begrip van buitengewone elasticiteit is, zoodat winsten, die men normaal als voor de inkomstenbe lasting onbelaste vermogensvermeerdering zou beschouwen, daaronder betrokken wor den. Men denke niet dat het begrip „werkzaam heden", meervoud dus met zich brengt dat er sprake moet zijn van een heele reeks van samenhangende handelingen, die tot het behaalde voordeel hebben meegewerkt. De Hooge Raad heeft zelfs beslist dat één enkele werkzaamheid aanleiding kan zijn het behaalde voordeel te brengen onder art. 18. Het zal natuurlijk in ieder speciaal geval afhangen van den aard der werkzaam heden of werkzaamheid, of de fiscus met suc ces artikel 18 zal kunnen toepassen. Verschillende uitspraken bewijzen dat de gelukkige belastingplichtigen, die een extra buiten hun beroep of bedrijf staand voor deeltje behaald hebben, zich te gauw buiten den greep van den vérreikenden fiscalen arm hadden gewaand. Van den kooper van een landgoed af, die teneinde den verkoop te bevorderen dit liet verfraaien en daardoor „op zich zelfstaande werkzaamheden" ver richtte, tot den zich van niets bewusten apotheker toe, die een apotheek annex woon huis verkocht, maar dit woonhuis eerst netjes liet opknappen, alvorens het met een aardi ge winst te verkoopen, hebben belastingplich tigen met winsten van velerlei variatie moe ten ervaren, dat artikel 18 een vat is, waar heel wat in kan geborgen worden. Sommigen hunner meenden slim te zijn door brutaalweg dat artikel te negeeren, en zich op het standpunt te plaatsen, dat wat door hen gedaan was, een zuiver speculatieve handeling was en winst door speculatie is immers nadrukkelijk vrijgesteld Pardon Winst enkel door speculatie En daar stranden nu juist de meesten op. De wet, en evenmin de jurisprudentie, omschrijft helaas niet wat onder het begrip „speculatie" gere kend kan worden te behooren en wat niet. De definitie va nden Hoogen Raad dat spe culatiewinst is winst ,„welke niet grootendeels het gevolg is van verrichten arbeid en waar bij de winst- en verlieskans het hoofdelement is," brengt ons niet zoo heel veel verder. Want waar we aan den anderen kant zien dat één werkzaamheid voldoende kan zijn een behaalde winst buiten beroep, of bedrijf aan te merken, is toch wel héél vaag waar eigenlijk de grens ligt bij dien arbeid welken de Hooge Raad op het oog heeft. Den 28sten Febr. 1935 wees de Hooge Raad een arrest waarbij uitspraak van den Raad van Beroep bevestigd werd, welke die grens als-maar-vager maakt. Dit betrof grond ge kocht met de bedoeling bouwrijp te maken en daarna met winst te verkoopen (dus art. 18) maar.... de daartoe noodige vergunning werd geweigerd, en dus gebeurde dat niet. Later kwam het gemeentebestuur bij die zelfde eigenaren aan om een stuk van dien grond te koopen, en die zeiden toen natuur lijk best, maar nu maken jullie zelf de rest van dien grond bouwrijp. De eigenaren had den dus in de eerste instantie aan dat bouw- die paar dagen maar even ruim 27 mille ver diend. Volgens den raad van beroep was hier sprake niet van speculatie maar van een „reeks van bemoeingen" waardoor die winst behaald was, en de Hooge Raad bleek mede van oordeel dat hier van winst „enkel" door speculatie geen sprake was, wijl de raad van beroep terecht had geoordeeld dat de „reeks van bemoeingen" aan de handelingen het karakter van speculatie ontnam. Men zoeke het nu maar uitSpeculeeren zonder eenige bemoeiing gaat al heel be- zwaarlijk. „Bemoeiing" is „handeling", en speculeeren is een „werkwoord" wat duidt op werken, handelen. Waar en wanneer kan ge acht worden dat „een reeks" begint Zijn daarvoor twee, vier, acht of tien verschillende „bemoeiingen" noodig Is het nakijken van de koersen, het opnemen van de telephoon, het geven van een order, het noteeren van die order, het bevestigen van die order, een „reeks" bemoeiingen of niet Gaan niet alle speculaties gepaard met reeksen bemoeiin gen De niet - bouwondernemer die een rijp maken niets gedaan omdat ze niet mochstuk grond koopt speculeerende op toekom- ten, en in de tweede instanties niet, omdat i stige uitbouw van de stad, verricht toch ook anderen het voor hen deden. Toen echter die'een reeks" handelingen daar men zooiets grond door de gemeente bouwrijp ge-1 toch kwalijk kan doen door, gelijk bij een maakt met winst werd verkocht sloeg de automaat, maar even op een knop te druk- inspecteur hen daarvoor aan ex. art. 18. En jken het betoog dat de aangeslagenen dat zij tochHet schijnt dat de crisis ook de rechtspraak geen „werkzaamheden" hadden verricht, maar aan het beïnvloeden anderen, baatte niet, want de Raad van Be roep besliste, (later door den H. R. bevestigd) „Dat de winst met bedoeld terrein niet is verkregen enkel uit speculatie, maar is op brengst van onderneming en arbeid bestaan- Der gelijke beslissin gen zijn gewrongenze mogen juridisch- fiscaal binnen de grenzen der wettelijke be woordingen te trekken zijn, ze zijn in strijd met het normale koopmansbegrip. En wek ken juist daardoor de ergenis en de spotlust de in het aanvragen van vergunning tot hetop. Wat geenszins bevorderlijk is voor het aanleggen van straten (over de weigering I respect dat beslissingen van ons hoogste spreekt de uitspraak niet van D.)het on- j rechtscollege dienen af te dwingen, en even- derhandelen met de gemeente over koop en j min bevorderlijk is den goeden burgerzin verkoop met als resultaat de verkoop van den! waarop de staat speciaal in crisistijden moet overgebleven grond krachtens overeenkomstkunnen bouwen. Wil men dergelijke winsten met de gemeente door deze bouwrijp gemaakt, en die winst is belast als verkregen door op zich zelfstaande werkzaamheden." Op den keper beschouwd hadden de eige naren van dien grond niets anders belasten, goed, maar dan neme men met evenzoovele woorden in de wet op, dat win sten uit speculatie hetzij in goederen, hetzij in fondsen, hetzij in geldmunt als inkomen belastbaar zijn. Dan weet ook ieder waar dan onderhandelen, en daarbij voorwaarden hij aan toe is, en er is ook geen sprake van stellen. Dat geschiedt bij iederen koop en datgene wat in een geordende rechtsstaat verkoop en kan toch waarlijk een element niet thuis hoortrechtsONzekerheid. vormen voor het belasten van daardoor be-' haalde winst ex. artikel 18 Het is dan ook zoo helder als koffiedik, hoe de H. R. een dergelijke uitspraak heeft kunnen bevestigen, maar intusschen is dit een stimulans voor de inspecteurs der belastingen om de grenzen zoo mogelijk nog nauwer te gaan trekken. Waarbij zij den H. R. aan hun zijde weten. Want den 13den Juni 1935 wees ons hoogste rechtscollege wederom een arrest, waarbij een uitspraak bevestigd werd van een raad van beroep, die winst behaald met markenspecu latie als belast had aangemerkt. Ook hier Belastingzaken, was weer het motief er zijn op zich zelf staande werkzaamheden verricht, de winst is niet ontstaan enkel door speculatie. Wat was het geval Een gladde belasting plichtige reisde in 1931, toen er nog geen uitvoerverbod van marken was, gedurende een dag of vijf alsmaar heen en terug van Amsterdam naar Berlijn, kocht marken in I laatstgenoemde plaats en verkocht die met koerswinst in Amsterdam. Daarmede werd in Directeur Mr. J. H. van DOORNE Adviseur C. P. Vergouwen. Kerkring No. 3, Middenmeer. Administratief Advocaat en Belastingconsulent. FEUILLETON. 17). Maar als u iets wist uit zijn vroeger le ven, dat zou de achterdocht wel wettigen. Het kan zijn, dat ik hem verkeerd be oordeel. zei Frangois, het is ook mogelijk, dat hij het- verleden wil goedmaken door een idealistisch landelijk leven te leiden. Toch blijft de twijfel over, zei de secre taris, en als er iets tegen hem is, dan vind ik dat de hertog het zoo spoedig mogelijk moet weten. Er bestaan allerlei redenen, waarom een bedrieger niet op het kasteel moet worden toegelaten. Nu komt hij op het kasteel, ver keert met de familie en wordt behandeld als een geëerd en geacht gast, zelfs maakt hij het hof aan de dochter van den hertog. Ja, dat is nog het ergste. Hij staat in hooge gunst bij den hertog en zooiets moet geen voortgang hebben. Lady Valga moet geen man trouwen, die zulk een reputatie heeft, zei Frangois. De secretaris stond tegen de tafel geleund en keek hem ontzet aan. Ik heb den heelen dag al zoo'n drukkend gevoel, zei hij, juist alsof er het een of ander onheil dreigt. U moet er niet zenuwachtig van worden, zei Frangois lachend, je kijkt alsof je een spook gezien hebt. Wel, ik heb een gevoel, alsof zoo iets mij overkomen is. Hecht u aan voorgevoelens, monsieur Gelooft u er aan, dat men vooraf een teeken zou krijgen, als iemand iets vree selijks zou overkomen Frangois rilde, toen hij een blik wierp op Otterman's doodsbleek gelaat en bevende handen. Hij liep naar een tafeltje, waarop karaffen met drank stonden en schonk een glas cognac in. Naar Otterham toegaande, zei hij Drink dit eens uit, dat zal je goed doen. Ik voel mij zenuwachtig en mij dunkt dat ik maar naar bed zal gaan, zei Otterham, ik ben heusch niet wel. Rust is het beste voor je, zei de Fransch- man, zeg vanavond nog maar niets tegen den hertog. Ik zal er nog eens goed over naden ken en dan zullen wij morgenochtend beslis sen wat wij het best doen kunnen. Ja, het kan best wachten tot morgen. Goeden nacht, monsieur. Frangois keek hem schouderophalend na. Wat waren zulke jongelui toch vol nonsens, dacht hij. Toch bedacht hij, dat Gerald Ot terham hem misschien nog wel eens nuttig kon zijn. Een paar uur later was hij. op zijn eigen kamer, maar lust tot slapen had hij niet. Het was toch al laat en iedereen was naar bed. Hij was ongerust, over wat Dola hem ver teld had omtrent het code-telegram en Al- dred's houding dien avond had zijn onrust nog meer vermeerderd. Hij wist dat Aldred in zijn vroegere positie bij de Ambassade veel te doen had gehad met code-telegrammen en dus was het heel wel mogelijk, dat hij dit bericht zou kunnen ontcijferen en als hij dat kon, dan was zijn belofte aan Dola niets waard. Hij zou die vast breken en het bericht aan den hertog mededeelen. Onrustig liep hij in zijn kamer op en neer. Hij moest dat telegram morgenochtend be vestigend beantwoorden en daarvoor had hij een stuk noodig, dat in het bezit van den hertog was. Hij moest zien dat hij dit stuk dien avond nog in handen kreeg. Aldred zou hem stellig verraden en voor er twaalf uren verloopen waren, zou iedereen weten dat hij Spreekuur iederen Woensdag van 101 uur in Hotel Smit, Middenmeer. NOODWEER BOVEN ONS LAND j.L DINSDAGMIDDAG Bliksem op verscheidene plaatsen ingeslagen. Eenige menschen om het leven gekomen. Dinsdagmiddag te drie uur begon het te Amsterdam te regenen. De enke le groote lauwe droppels werden spoe dig tot een zware piasregen, die de straten blank zetten. Felle bliksem stralen teekenden zich boven de hui zenzee van de hooidstad af. De tusschenruimte tusschen het blik seinlicht en de slag werd steeds kor ter. In sommige wijken volgde tus schen half vier en vier uur de donder slag vlak op het licht. De riolen en goten konden het hemel water dat in groote massas neer plen- ste niet verzwelgen. Voorts werd gerapporteerd, dat omj hij vieren de bliksem ingeslagen was in het City Hotel. Het gebouw werd met een lichtgloed gevuld. De electri- sche geleiding geraakte daardoor defect. Drie personen getroffen. Het noodweer heeft heiaas een slacht offer geëischt. Dit was een 27-jarige bewoner van Amsterdam, Krui gehee- ten, die met zijn 25-jarige vrouw en 'n 20-jarigen neet aan het zwemmen wa ren geweest in het IJsselmeer, nabij het z.g. Blauwe Hoofd op den Zeedijk tusschen Durgerdam en Schelling- woude. Ze moesten de hui hebben zien naderen, doch zijn blijkbaar tot het laatst in het water gebleven. Toen het oegon te regenen, zijn zij in een kuil gaan zitten en hebben de jassen over net hoofd geworpen. In die kuil heeft net hemelvuur hen getroffen. De in slag werd door andere zwemmers, die een eind verder op zaten, gezien. Deze snelden toe en vonden het drietal roer loos iiggen. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe en een hunner ging hulp halen. De G.G.D. verscheen met twee ambu lance-wagens. Het bleek dat de jonge man Krui overleden was. Zijn vrouw verkeerde aanvankelijk in bewuste- loozen toestand, doch kwam na eeni- gen tijd bij. Zij moest in het Binnen gas! huis worden opgenomen. Wat den neef betreft, deze had geen letsel en kon naar zijn woning in de Marco Po lostraat vervoerd worden. Aanvankelijk deed hel gerucht de ronde dat een man, die per rijwiel over den Wingerdweg reed, door den bliksem getroffen zou zijn. Dit bleek niet het geval te zijn. De man was een toevallijder, die door een donderslag zóó was geschrokken, dat hij een toe val had gekregen. Hij is naar het Bin- en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. ±1 i 'l toch c*" m°olÊ en Dola politieke spionnen waren en dat moest hij zien te beletten. In ieder geval moesten die stukken van avond nog in zijn bezit zijn, anders was het te laat. Hij keek eens op de klok op den schoor steenmantel, het was al over éénen. Uit zijn handtasch haalde hij een bos sleutels, die rinkelden in zijn trillende handen, toen hij zijn gelaat in den spiegel zag, merkte hij dat hij doodsbleek was. Ik ben even mal en zenuwachtig als die Otterham, mompelde hij. Weer ging hij naar zijn tasch en haalde er een flesch uit, die hij bijna geheel leeg dronk. Die flinke teug brandewijn knapte hem weer wat op. Daarop liep hij naar de deur, opende die op een kier en keek het flauw verlichte portaal op en af. Alles was rustig en stil. Een seconde lang aarzelde hij en toen mom pelde hij Ik moet het er maar op wagen, ik kan allerlei excuses maken, als iemand mij ziet. Nadat hij zijn laarzen had uitgetrokken liep hij stil de trap af. Hij meende onder weg nog het openen van een deur te hooren en vaal van angst keek hij om, maar hij bezon zich spoedig en liep voort. Onder aan de trap gekomen bleef hij een poos stil staan nadenken. Dola had hem de kamer van den hertog nauwkeurig beschre ven, dus vergissen kon hij zich niet. Buiten de deur bleef hij\ nog even staan luisteren, maar hij kon binnen geen enkel geluid on derscheiden. Ook was er geen licht in de ka mer. Hij draaide de kruk van de deur om en duwde de deur open. Met een zucht van vol doening zag hij dat de kamer donker was. Hij deed de deur achter zich dicht en draaide het elctrisch licht op, daarop liep hij snel naar het paneel, dat Dola hem aangewezen had en fpok het open. nengasthuis vervoerd. Instorting nabij Overveen. De ontzaglijke regenvloed, die gedu rende drie uur Dinsdagmiddag boven Haarlem is uitgestort, heeft in Over- veen en het Zuidelijke deel van Bloe- mendaal schade aangericht en de spoorbaan naar Zandvoort geruimen tijd bedreigd. De haan ligt in het dal tusschen de duinen ais een rivier, maar de losse zandgrond nam het water zoo snel op, dat het treinverkeer er niet door be moeilijkt werd. 'Totdat aan den kant van den Biinkert, waar de nieuwe weg langs de Brouwerskolk naar de spoor baan loopt, de grond begon te werken. Men is daar bezig met het houwen van een viaduct, die de verbinding tus schen den Brouwerskolkweg en den Zeeweg tot stand moet brengen. De rtrouwerskolkweg komt als een breede asfaltbaan, die nu een enorme goot werd, van het hooge duin naar het via duct. Het water kolkte in een hreeden stroom van dezen weg naar de spoor baan. De zandheiling hield dat niet langer dan een uur uit. üm kwart voor drie brak een geweldige zandmassa, naast en onder het viaduct, los en stortte over de spoorbaan. Het door- gutsende water gaf den indruk van een onweerstaanbaren waterval, die het geheele viaduct dreigde mee te slee pen. Zoover is het gelukkig niet geko men. Landbouwer gedood. In geheel Zuid Friesland woedde Dinsdagmiddag en -avond een onweder van afwisselende hevigheid, dat ge paard ging met een buitengewoon he- vigen regenval. Te Gorredijk is de 20- jarige knecht van den landbouwer J. Wind door den bliksem getroffen en gedood. Het noodweer in onze nabijheid. In Lgmond Binnen. Dinsdagmiddag tijdens het hevig on- J. Wind door den bliksem getroffen en gedood. xm. Toen Gereld Otterham alleen op zijn ka mer was. dacht hij, nog eens na over wat de hertog d'Orvée hem verteld had. In de bil jartkamer was hij er al zenuwachtig over geworden en het ergerde hem nog als hij daaraan dacht. Een lange poos stond hij voor zijn open raam er over na te denken. Frangois had hem aangeraden om niets voor den volgen den morgen aan den hertog te zeggen en hij had goed gevonden om te wachten tot zij de zaak nog eens nauwkeurig besproken had den. Maar had hij daar wel wijs aan gedaan? Als die vermoedens eenigen grond hadden, dan was het veel beter als de hertog het maar dadelijk wist. Hij herinnerde zich nu, dat de diplomaat ook reeds een waarschuwing ontvangen had. Die geheime agent waarop gedoeld werd, kon zeer goed Barenstowe zijn. d'Orvee had rond uit gezegd, dat de organist onder een valschen naam daar was en dat hij hem jaren geleden reeds buitenslands gekend had. Hij had ook gezegd, dat de man een duister verleden ach ter zich had, niemand te Trebarwith wist iets omtrent zijn verleden en niemand had de moeite genomen om te onderzoeken waar hij vandaan was. Sedert zijn komst nu drie jaar geleden had hij alleen in een huisje op de klippen ge woond en nooit was hij een enkelen nacht uit geweest. Die omstandigheden wekten juist Otterham's achterdocht op. Geheime agenten waren altijd zoo mysterieus en het was best mogelijk dat een vreemde mogend heid iemand jarenlang zou betalen om de geheimen van een staatsman te bespieden. Barenstowe had altijd in een mysterieuse atmosfeer geleefd. Zijn gezicht, zijn gewoon ten en gesprekken, alles duidde hem aan als een vreemde. Dan was hij jong, begaafd en buitengewoon knap van uiterlijk, daarom leek het zonderling, dat zoo iemand zich be graven zou in het stille Trebarwith terwille van een salaris van nog geen honderd pond per jaar. Hoe langer hij er over nadacht, hoe sterker hij er van overtuigd was, dat de waarschu wing van d' Orvée wel waarheid bevatte. De geheimen van den hertog waren in ge vaar en dat gevaar werd met ieder uur groo- ter. Aldred Barenstowe was dien avond nog op het kasteel ontvangen als een vertrouwd vriend en als een bewonderaar van lady Zou hij in het park gebleven zijn in- van naar huis te gaan Er waren ope ningen in sommige deelen van het park met hekwerk gesloten die men zei, dat toegang gaven tot geheime gangen onder het kasteel. Sedert deze hertog bezit van het landgoed genomen had, was dit nog door niemand on derzocht. Misschien had Aldred wel een weg gevonden en kon hij te allen tijde, ook mid den in den nacht, in het kasteel komen. De stukken van den hertog waren wel goed be zorgd, maar het denkbeeld van een wegschui vend paneel kon best bij een spion opkomen en het was zeker moeilijk, maar toch niet onmogelijk om een brandkast open te krij gen. De secretaris deed zijn raam met een ruk dicht en nog steeds werd hij door een gehei me onrust vervolgd. De hertog zou wel naar zijn kamer zijn. Zou hij nu even naar hem toe gaan om hem te spreken of tot den volgenden morgen wachten Hij streek zich eens met de hand over het voorhoofd, maar zijn brein leek wel in de war. Hij wilde het liever nog dezen avond aan den hertog zeggen. Een seconde later klopte hij aan diens deur en riep Ik ben het, Otterham! Mag ik u even spreken (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1