27e JAARGANG DINSDAG i 4 JULI 1936 Ne. 56 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN - 1 1 ONRUST EN ONVEILIGHEID OVERAL HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. CORN. J. UITGEVER: BOSKER WIERINGEN t BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.1Q Onrusi en onveiligheid overai. De emeritus-predikant dr. J. H. Gun ning klaagt er 111 „Pniëi over, dat men druk bezig is ons de natuur, die vol- heeriijke, te ontrooven. „ik bewonder de prachtige wegen, die er overal ontstaan, omdat wij nu eenmaal niet meer zonder dat onbarm hartige snelverkeer kunnen bestaan, omdat de motor, die ons het edele paard ontnam en de rust onzer wegen in moorddadig, wreed levensgevaar ver andert, nu eenmaal helaas oppermach tig geworden is op onze straten, maar tot welken prijs worden die moderne zegeningen gekocht Onrust en onvei ligheid overal, stank en stof alom en de schoonheid van het landschap on herroepelijk bedorven. Geen ongestoor de, ongerepte velden meer, geen verge zichten, die de ziel doen opademen in vredige aanschouwing en overpein zing, maar overal „honnige" landhuis jes met snoeperige tuintjes, alle paden den bezaaid met morsende, lawaaiige, onverschillige, ïolmakende dagjes-men schen, kraampjes met vette oliebollen, stoffige dranken, brutale bedelaars van ontelbare variëteit en van twijfel achtige qualiteit. Keciame van de lee- lijkste soort hoe bizarrer, hoe onna tuurlijker des te liever vertelt u op de lielelijkste piekjes waar gij de bes te schoensmeer, net lekkerste bier, de veiligste auto-banden, de voor uw ge zondheid zoo bevorderlijke kauwgom krijgen kunt. En altoos omringt u het geronk en gegil en getoeter en ge- drens van die dreigende moordmachi nes, maar al te vaak door onbetrouw bare chauffeurs en onvrouwelijke ge ëmancipeerde, onveilige vrouwhanden bestuurd. Zelis op de trottoirs of op de „vluchtheuveltjesgrijnst u de dood aan, wanneer een dronken bestuurder zijn wagen op weerloozen loslaat oi wanneer de met waanzinnige snelheid door de straten voortrennende gepaten teerde moordenaar-achter-het-rad de macht over zijn stuurstoel verliest. is ergens zijt gij meer veilig voor de brutale, opdringerige „beschaving", die uw vaderland bederft, evenais de straten onzer steden overgeleverd zijn aan lawaaimakers, afzetters en bede laars. Waar zijt ge in Amsterdam, dat reuzencomplex van grachten en stra ten, één dag zonder afgrijselijke draai orgels, orchestrions en andere spekta kelmachines, met hun satellieten, die op de hoeken der straten eiken wande laar met hun rammelende centenbus sen belagen en bij weigering u 'n dreig gebaar achterna zenden Nog gezwe gen van de gepaarde zangers, de violis ten, de sologiliers, de gruwelijke blaas- kwartetten, de verkleede „Urkers" of „Volendammers", die Turksche trom men, pauken en trompetten op de mach telooze straatbewoners (onder wie toch óók nog wel eens zieken, studeerenden en hoofdpijnlijders schuilen) in alle po- litioneele veiligheid en onbelemmerd heid loslaten. En zoudt gij meenen dat het buiten de staas „muren" beter is Waar is de woning ten platte lande, die niet dozijne malen 's daags met venters van alle denkbare en on- nadenkbare plaagarlikelen wordt be zocht Waar is nog een rustig en vei lig stukje natuur, dat door deze mo derne „samenleving"' niet bedreigd en bedorven wordt Ach, het leven wordt er niet makke lijker op Per slot van rekening is het nog het veiligst op de bovenver dieping van een Kustnuis of binnen een uier middeleeuwsche iloijes, waar men den staim en het gebedel van het moderpe gedoe dat men de maatschappij en ue beschaving noemt, nog met vaste hand vermag ie weren. Maar tot hoe lang nog FEUILLETON. de 24-jarige dochter van een hotelhouder j bezig met werkzaamheden, waarbij zij ge- bruik maakte van waschbenzine. Op ongeveer; l>/2 M. van het meisje stond een brandend gascomfoor. Een hevige explosie ontstond en in een oogwenk tijds was het vertrek een vlammenzee. Ook het meisje raakte in brand. De bediende C. Verbaan snelde te hulp en wist erger te voorkomen. Hij doofde de bran dende kleeren van het meisje, dat brandwon den had aan hoofd en armen. Met behulp van emmers water en natte zakken werd de brand gebluscht. BlrtrtfcWLAllL/aCH MlfcUWi. Zes motorongelukken op een puni. Twee zwaar gewonden. zaterdagmorgen is op den noek bij de Hoenwaarsche poort te Hattem een ernstig motorongeluk gebeurd. De boent is bij eenige snelheid moeilijk te nemen. Een motorrijder uit Helmond, kwam 111 deze bocht in aanraking met den trottoirhand. üij werd van zijn rijwiel geslingerd en sloeg met hei hoofd tegen den muur van een huls. De man, die zeer ernstig gewond werd, is na voorioopig henandeid te zijn, naar net ziekenhuis te Zwolle overgebracht, zijn toestand is zeer ernstig. De duorij der kreeg geen letsel. Dit is net zesde ongeluk, dat sedert zaterdag op dit punt is gebeurd. Zateraagavond heelt een motorrijder, die op dezelfde plaats eveneens tegen den trottoirband reed, een hersenschud ding opgeloopen. De andere ongeluk ken hadden een minder ernstigen af loop. Alle slachtoffers waren op weg naar de T.T. races te Assen en met den weg ter plaatse niet op de hoogte. IN DE DEEMSTER BEGINT DE DE VICTORIE Sinds enkele dagen telt de poldergemeente Beemster geen enkele werklooze meer, iets dat in vele jaren niet is voorgekomen. Alom in de uitgestrekte droogmakerij wordt nu gewerkt. Was het aantal werkloozen in het voorjaar nog hoog, tijdens den hooibouw kwam hierin een gunstige verandering. Al lengs werd het getal van hen, die nog zon der werk waren kleiner en thans hebben ook de laatste werkzoekenden bij een landbouwer werk gevonden. HANDw AFGEZAAGD. Vrijdagmiddag had de zeventienjarige Odijk, werkzaam in de stoomkuiperij en kis tenfabriek van de firma C. v. d. Burg en Zo nen te Vlaardingen, het ongeluk met zijn linkerhand in aanraking te komen met een lintzaag, waardoor de hand geheel werd af gezaagd. ONTPLOFFING DOOR BENZINE. Meisje gewond. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur was De hertog keek hem verbaasd aan toen de deur open was. Hij had een chambercloak over zijn pyama aan. Otterham dacht, dat hij had zitten lezen. Wat is er, Otterham vroeg de hertog, je ging vanavond zoo vroeg weg, ben je niet wel Onder het spreken wees hij hem een stoel aan en de secretaris ging zitten. Och, ik heb vanavond iets gehoord dat ik dacht u te moeten vertellen, begon Otter- ham. Zeker, ga voort. U hebt vanmorgen een waarschuwing ontvangen. Zou dat ook kunnen doelen op Barenstowe Hoe vraag je dat zoo vroeg de hertog op scherpen toon, want nu herinnerde hij zich dat hemzelf ook reeds een dergelijke gedachte door het hoofd gegaan was. Een paar uur geleden heb ik een gesprek gehad met den hertog d'Orvée, hij heeft hem vroeger gekend. Dat weet ik. Barenstowe begroette den hertog en madame vanavond als kennissen. Toen was ik niet in de kamer. Leek Ba renstowe toen verlegen Neen, ik zou eerder zeggen, dat de an der verlegen keek. Het is wel merkwaardig. Wat hoorde je nog meer van den her tog Barenstowe is hier onder een valschen naam. En wat is zijn ware naam Dat weet ik niet, dat zei monsieur niet. O, zoo De hertog vroeg mij het voor u stil te houden tot morgenochtend, dan wou hij eerst de zaak nog eens vooraf met mij be spreken. Dat had ik eerst goed gevonden maar toen ik op mijn kamer was dacht ik weer, dat het beter was het u dadelijk te zeg gen. Maar monsieur heeft nog wel meer ge zegd dan dat hij Barenstowe onder een an deren naam gekend had Ja, hij zei, dat Barenstowe wel een spi on kon zijn. Och, weineen, daar geloof ik niets van, dat is onmogelijkmaar toch Hij staarde Otterham ontzet aan. Aldred's houding en zonderlinge woorden, alles getuig de tegen hem. Een oogenblik bleef er een pijnlijke stilte in de kamer heerschen, die alleen werd verbro- xen door het tikken van de klok op den schoorsteenmantel. Otterham, staarde zijn chef angstig aan. Hij had den hertog nog nooit zoo ontsteld gezien. Otterham begreep de reden daar van wel. De hertog had zijn dochter meer lief dan iets ter wereld en dit zou nu haar betref fen. Zulk een schande zou het hart van Val- ga breken. Iets dat tot nog toe maar een los vermoeden was, werd nu zekerheid en Valga had dien man lief, die zoo onverwachts in haar leven gekomen was. Ik kan het niet gelooven, herhaalde de hertog, ofschoon hij wel wist dat hij het zou moeten doen, als hij tegenover de feiten stond. Monsieur d'Orvée zei, dat hij geen zeker heid had, dus het is misschien wel niet zoo, Wij moeten maar oppassen en goed de wacht houden, Otterham. U wilt er zeker met den hertog over spreken. Ja, ik moet eens weten, wat voor grond ttülTENLANDSCH NIEUWS. EEN KATTEN-DERBY. De nieuwste sport, voorioopig nog in een dorpje, in Engeland. Al zullen de paardenrennen, de „sport der koningin" in Engeland wel nimmer door kat- tenrennen kunnen worden vervangen, de komende maand wil men toch een poging wagen, om ook de „katten-Derby" populair te maken. „United Press" meldt althans, dat men in het kleine dorpje Portesham, in Dorset, reeds ijverig doende is aan het bouwen van een katten-renbaan. Het af te leggen traject, waarop men een viertal hindernissen wil leggen, is 440 meter lang als prikkel om de katten te doen starten en verder rennen, zal een electrische muis dienen. Voor zoover bekend totdusver, mogen alle katten mededingen. Een leeftijdsgrens is niet gesteld en ook bevat het reglement gee- neriei bepalingen over den ranf of den stand, waartoe de poesen zouden moeten behooren. Deskundigen beweren evenwel, dat de twee- en drie-jarige wel de beste renners zullen blijken te zijn. Wat er van zij, momenteel zijn vijftig van de in totaal honderdvijftig katten van het dorp zich geducht aan het trainen. Reeds hebben proefrennen plaats gehad. Deze zijn niet te best geslaagd, maar dat was de schuld van de muis. Het overigens best nagemaakte diertje, dat als lokaas zou die nen, werd voortgetrokken aan een eindeloos snoer, maar veel, veël te langzaam voor deze .gelaarsde katten". Maar, zooals gezegd, men zal het nu met een electrische muis probee- ren en men stelt zich daarvan veel betere resultaten voor. Van plannen voor teelt van een bijzonder ras renkatten, hoort men nog niets. Daaren tegen verklaarde een der toeschouwers van de proefrennen, bij het verlaten van de renbaan, dat hij wèl iets voelde voor de teelt van ren- muizen, die dan door een electrische kaas zou den worden aangevuurd. Men zal intusschen vooralsnog hebben af te wachten, of dit nieuw soort „Derby" bij de Britten een zelfde geestdrift zal doen oplaai en als de paardenrennen. Er zijn te dien aanzien veel twijfelaars. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. VIJF GENERATIES BIJ ELKAAR. Te Forderstedt was dezer dagen een zeld zame gebeurtenis, zoo een, die men graag leesteen moeder kon namelijk haar doch ter geluk wenschen met haar gouden brui loft. Deze feestelijkheid, waaraan de geheele bevolking van het kleine plaatsje deelnam, werd door vijf generaties bijgewoond de overgrootmoeder, die 90 jaar is, de gouden bruid in den leeftijd van 71 jaar, de beide daarop volgende generaties van 51 en 28 en tenslotte nog het jongste familielid, dat eerst 10 weken telde. GESTOORDE BRUILOFT. In een dorp bij Königgratz werd bruiloft gevoerd. De bruid zag er betooverend uit zij baarde algemeen opzien. Tijdens het ui terst gezellige feestmaal kwam plotseling een onbekend persoon binnen, drong door tot de bruid en fluisterde haar eenige woorden in daarop verliet zij met den onbekende de zaal. Een minuut of tien later kwamen bei den weer binnen, thans echter was de bruid niet meer zoo stralend en chic zij droeg een manteltje en de onbekende had een flink pak onder den arm. Hél bleek,, dat hij tot de politie behoorde. De feestvreugde veranderde in een geheel andere stemming; de bruid had al haar moois van de vrouw van een juwe lier in Königgratzgestolen. Het gevolg was, dat zij nu in haar eigen gewone kleeren de witte broodsweken alleen in de gevange nis moest doorbrengen. De graanoogst in de Vereen. Staten. Oogstvooruii2ichten thans on gunstiger dan vorige jaren. De gevolgen van de droogte zijn thans reeds zoodanig, dat de oogstvoor- uitzichten ongunstigei zijn dan in eenig ander jaar benalve dan in 19ö4. V an dag tot dag is dc kans op een rede lijke oogst kleiner geworden en vele acres bouwgrond zijn zoozeer ui'ge- droogd, dat het onmogelijk is, dai er nog eenig herstel van te verwachten is Toch zijn er in het Zuiden nog veel gebieden, waar de regen verbetering heeft gebracht, in de Noordelijke sta ten bestaat nog de mogelijkheid, dat de maisoogst de droogte zai kannen weerstaan. Daar is nog middelmatige oogst mogelijk, indien de regen ten minste niet te lang uitblijft. Ook de oogst-vooruitzichten van minder be langrijke landbouwproducten, zooals Hooi en groenten zijn door de droogte zeer veel slechter geworden. Van tarwe en maïs weid op 1 Juli de oogst hooger geraamd. Doch de heerschende droogte sedert het tijd stip, waarop de raming is opgemaakt en de aanhoudende hitte zullen allicht den oogst beperken, zoodat het de vraag is, of de raming- de volgen de maand niet lager zal zijn dan vorig jaar. Dit kan worden afge leid uit de medeeling van het Departe ment van Landbouw, dat de oogstvoor- uitzichten thans reeds ongunstiger zijn dan in vorige jaren. DOOD VAN EEN BOER. Op vreeselijke wijze is een Deensche boer om het leven gekomen. Hij voerde een koe over den straatweg. Deze werd plotseling wild horens van de koe en ook om zijn eigen mid del had geknoopt, werd meegesleurd en 400 meter lang over de straatsteenen getrokken.. Hij overleed aan de opgeloopen afgrijselijke kwetsuren. hij voor zijn vermoedens heeft. Binnenkort ga ik naar Londen, zoodra mijn gasten weg zijn, want ik vind niet, dat die stukken hier langer veilig zijn. Blijkbaar is het bekend geworden, dat ik ze hier heb. Ik zal nu maar gaan, zei Otterham op staande, het spijt mij, dat ik u moest komen lastig vallen. Dat was heel goed, ik weet, dat ik jou kan vertrouwen, Otterham. Tot den dood toe, verzekerde de jonge man hem op plechtigen toon. Later herinner de de hertog zich nog die woorden. Hij bleef nog een poos zitten toen Otterham hem verlaten had en dacht over alles na. Hij hield veel van Aldred en hij had zoo gehoopt, dat het den jongen organist gelukken zou zich van alle smet te zuiveren, zoodat hij hem openlijk Valga tot vrouw zou kunnen geven. Dien avond had hij juist gedacht dat alle mysterie nu verdwenen was en dat Aldred zijn schoonzoon zou worden. Door Valga's ge luk waren de vroegere tijden weer in zijn geest gekomen, het gelaat van zijn overleden vrouw was in zijn verbeelding weer voor hem verschenen, het zingen van Valga had ook allerlei oude herinneringen weer bij hem opgewekt en hij had gepeinsd over den tijd dat hij haar moeder voor het eerst had lief gehad, hij was in zijn droomen heel gelukkig geweest. En nu was die droom weg. Hij voelde zich weer oud en de tragedie van het leven druk te hem zwaar. Hij had een fout begaan. Die bittere waar heid werd hem opgedrongen terwijl hij daar stond. Hij had de omzichtigheid en het beleid van den staatsman vergeten en zich te veel door zijn persoonlijke gevoelens laten leiden. Aldred's houding en zijn vage aanduidingen waren een duidelijk genoeg bewijs geweest en hij had zich van het rechte pad laten aflei CRISIS - BUREAU. Wijziging prijsverhoudingen boter, margarine, spijsvetten en oliën. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende Reeds gedurende geruimen tijd is 'n belangrijke verschuiving in de verhou ding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te consta- teeren. Deze verschuiving is een ge volg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het algemeen niet direct voor smeerdoeleinden wor den gebruikt en spijs-oliën tegenover boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter en speciaal van margarine inkrimpt. De klandestine margarinebereiding vindt in deze spijs verhoudingen ook haar voornaamste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei minder gewenschte gevolgen met zich mede. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft dan ook gemeend maatregelen te moeten treffen, om weer normale verhoudingen te schep pen. Teneinde in de toekomst verschui vingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister besloten in het vervolg de heffingen op de ver schillende vetten zoo te regelen, dat de door hem gewenschte verhoudingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterverbruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarine- verbruik, waardoor tevens de consump tie van spijsvetten en -oliën ook meer normaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per Kg. worden gebracht en de prijzen van bo ter en margarine mei pi-m. 4 cent per Kg. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draagkrachtigen over voldoende vet zuilen kunnen beschik ken, zal per jaar circa 6000 ton volks- vet tegen den prijs van volksmarga- 'ine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieeie re sultaat voor 't Landbouw-Crisisfonds, dus uiteindelijk voor den melkprijs, niet zooveel verschillen van het vori ge jaar. liet zal van de verschuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zullen optreden, af bangen, hoe het eindresultaat zal zijn. De verlaging van den boter- en marga rine-prijs is financieel voor het Land- bouw-crisisfonds nadeelig, voor -zoo ver dit nadeel door grootere consump tie niet weer wordt goedgemaakt ter wijl de hoogere inkomsten tengevol ge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan worden gemaakt door de be schikbaarstelling van goedkooper volks vet. den door zijn vooringenomenheid met den man en door de affectie, die zijn dochter voor hem gevoelde, toen het zijn eenvoudige plicht geweest was om erop aan te dringen, dat de man terstond uit de buurt vertrok. Door zoo te handelen had hij verdriet en schande over het hoofd van zijn kind gebracht. Gisteren zou Aldred Barenstowe afscheid genomen hebben en voor goed uit haar leven verdwe nen zijn, wat hij nu toch doen moest, maar met de schande gebrandmerkt van de af schuwelijkste daad, waartoe een mensch kan vervallen. Hij steunde luide als hij dacht aan den volgenden dag en den plicht, die op hem rustte. Hij zou aan Valga de waarheid moe ten zeggen en zij kon Aldred Barenstowe nu nooit terugzien en Alfred zelf zou hij moe ten zeggen ik weet het geheim, dat uw le ven omhult en je bent niet waard om dezelf de lucht in te ademen als mijn kind, vertrek van hier en kom mij nooit meer onder de oogen." Steunend viel hij op een stoel neer. XIV. Een zegevierende blik glom in de oogen van den Franschman. Daar stond de brandkast achter het paneel. Dola had hem zulk een nauwkeurige beschrijving van den toestand gegeven, dat hij maar een paar seconden had noodig gehad om Ue te vinden. Nu was hij niet meer zenuwachtig, hij had zijn vroegere vastheid van hand en wil te rug en toen hij den bos sleutels uit zijn zak haalde was hij heel goed in staat om ze te beschouwen en er een uitte zoeken, dien hij dacht, dat op de brandkast zou passen. Het waren vreemdsoortige sleutels, die blijk baar gemaakt waren voor het doel, waartoe zij nu gebruikt werden Een voor een werden ze door Frangois ge bruikt maar zonder goed resultaat, toen hij den laatsten opnam mompelde hij teleurge steld De laatste sleutel paste werkelijk, maar zou hij dien kunnen omdraaien. Hij draaide en knipte en de zaak was in orde. Fransois bekeek nu met nieuwsgierigen blik al de stapels documenten, die op de planken lagen en in de laden, maar een nieu we moeilijkheid deed zich nu aan hem voor. Hij kan niet al de papieren meenemen, welk pakket bevatte nu de plannen die hij hebben moest Een gevoel van angst overviel hem, toen hij ze doorkeek. Elk oogenblik dat hij in de studeerkamer vertoefde werd het gevaar voor ontdekking voor hem grooter en hij zou geen enkele verklaring van zijn aanwezigheid kun nen geven als hij voor de open brandkast werd aangetroffen. Na een poos viel zijn oog op een actetasch, die voorzien was van het wapen van den hertog en zijn initialen. Met een beetje moeite kreeg hij die open en zag dat die ook papieren bevatte en nu merkte hij, dat dit de stukken waren, waarvoor hij te Trebarwith gekomen was. Met zorg legde hij de andere papieren weer op hun plaats, sloot de brandkast en stak de sleutels in zijn zak. Daarop liet hij het pa- neelweer dicht glijden, nam de actetasch op en keerde zich om, want hij wilde weggaan. Hij had echter nog slechts een paar schre den door de kamer gedaan, of de deur ging open en Gerald Otterham trad binnen. De secretaris wierp een hoogst verwonderden blik op den Franschman, trad een paar stap pen achteruit en deed de deur achter zich dicht. Terstond ontdekte hij de actetasch, die Frangois in de hand had. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1