TWEEDE BLAD. DINSDAG 14 JULI 1936 No. B6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TOEN DE WIERINGERMEER NOG ZEE WAS. VOOR UW TUINGRIND W. G. v. VLIET (Hotel Smit) MIDDENMEER. WIERINGER COURANT WIERINGERMEERPOLDER Uitkomsten van een stikstofbemes- tingsproef op hooiland in 1936 bij den Heer W. van Mourik, Slootdorp. Indeeling en bemesting van het proefveld. De proef is genomen op bestaand grasland, gelegen aan den grooten verkeersweg Mid- denmeer-Slootdorp, op kleigrond, zooals deze daar voorkomt, met schelpen gemengd. Het bestand bestaat voor een zeer groot deel uit klaver. Het proefveld werd aangelegd in 15 perc., ieder van 1 Are en wel zóó, dat een zelfde bemesting steeds drie keer voorkwam. Op 12 perceeltjes was de bemesting als volgt: 400 Kg. Ultrasuper 20% en 540 Kg. Kalizout 20% per H.A. De stikstof werd in verschillende vormen gegeven en wel 3 perceeltjes zonder stikstof. 3 perc. met 80 Kg. stikstof 400 Kg. Kalk ammonsalpeter) p. H.A. 3 perc. met 80 Kg. stikstof 400 Kg. Zwa- velz. Ammoniak) p. H.A. 3 perc. met 80 Kg. stikstof 525 Kg. Kalk salpeter) p. H.A. 3 perc. met 80 Kg. stikstof 533 Kg. Ni- trophoska) per H.A. Deze laatste drie veldjes kregen geen Super fosfaat en geen Kalizout, daar in de Nitro- phoska 15:15:18. zoowel stikstof als fosfor- zuur en kali aanwezrg is. Gem. opbrengsten, omgerekend per H.A. zonder stikstof 3.036 Kg. hooimet 80 Kg. stikstof 400 Kg. Kalkammonsalpeter) 6. 797 Kg. hooimet 80 Kg. stikstof 400 kg. Zw.Ammonniak) 6.062 Kg. hooimet Kg. stikstof 525 Kg. Kalksalpeter) 6.801 Kg. hooimet 80 Kg. stikstof 533 Kg. Nitrophoska) 3.426 Kg. hooi. De meeropbrengsten bedragen dus per H.A. tegenover zonder stikstof: m. 80 kg. stikst. 400 Kg. Kalkammonsalp.) 3.761 Kg. hooi; met 80 Kg. stikstof 400 Kg. Zw. Ammon- niak) 2.990 Kg. hooi; met 80 Kg. stikstof 525 Kg. Kalksalpeter) 3.765 Kg. hooimet 80 Kg. stikstof 533 Kg. Nitrophoska) 3.426 Kg. hooi. De meeropbrengst met iedere Kg. stikstof bedraagt dus bij 80 Kg. stikstof in den vorm van Kalkammonsalpeter 47.01 Kg. bij 80 Kg. stikstof in den vorm van Zwavelz. Ammoniak 37.38 Kg. bij 80 Kg. stikstof in den vorm van Kalksalpeter 47.06 Kg. bij 80 Kg. stik stof in den vorm van Nitrophoska 42.85 Kg. Stand van het proefveld gedurende den groei Reeds een dag of 10 na het uitzaaien van de stikstof mest was de werking duidelijk zicht baar. De perceelen met stikstof bemest had den weldra een groene kleur en staken sterk af tegen de perceelen zonder stikstof. De bovenstaande oogstcijfers toonen aan lo. dat alle vier de stikstofmeststoffen uit stekend gewerkt hebben, daar met iedere kg. stikstof ruim 37 tot 47 Kg. hooi meer werd gewonnen 2o. dat de opbrengsten, verkregen met de vier verschillende stikstofmeststoffen, op dezen grond niet veel uit elkaar loopen, waar bij Kalkammonsalpeter en Kalksalpeter vrij wel gelijk staan, daarop volgt Nitrophoska en dan Zwavelzure Ammoniak. Bij het beoordeelen van de beteekenis van deze stikstofbemesting op het grasland moet bovendien in aanmerking genomen worden, dat niet alleen een verhooging, doch tevens een kwaliteitsverbetering van de opbrengst verkregen kan worden. Door de stikstofbe mesting stijgt namelijk het eiwitgehalte van het jonge gras, verminderen in den regel de onkruiden en kunnen de goede grassen naar voren komen, hetgeen bij het zeer zware klaverbestand zeer gewenscht is. WARE LIEFDE. Zij kwam iederen morgen en avond langs den winkel en zoodoende merk te ze tenslotte op, hoe vaak de zelfde man uit het zaakje kwam met een vo geltje in een kooitje bij zich. Daarna merkte zij, dat die man dicht bij haar woonde, schuin tegenover haar eenvou dige kamer. Ze kon zelfs duidelijk het balcon zien, waarop hij placht te zit ten en zoo merkte zij op, dat hij een vo geltje liet wegvliegen. Het was een prachtige lentedag. Hij stond het dier tje na te kijken en zij vond opeens dat hij toch niet zoo onbeduidend was, als zij eerst gemeend had. Toen zij hem weer ontmoette voor het zaakje bleef zij staan. Hij keek naar de étalage, waarin een zielig aapje zat en waarin vele kleine kooitjes stonden met gevangen diertjes, die zich nauwe lijks konden roeren. Hun blikken ont moetten elkander, toen zij opkeek en hij nam zijn hoed af. Toen glimlachte zij. Arme dieren, zei zij. Hij knikte. Ja. Ik wou dat ik dat aapje kon koopen en met iemand meegeven, naar Indië. Maar ik moet me met beschei dener dingen tevreden stellen. Ze keek hem aan. Laat u al die vogeltjes, die u koopt, wegvliegen vroeg ze. Natuurlijk, daarvoor koop ik ze HOE MIJN VRIEND ZIJN VROUW KREEG. Mijn vriend vertelde, hoe hij aan zijn vrouw was gekomen In de tram aan de lus. Door een plot selingen schok stond de wagen stil en viel er een prachtig blond meisje op mijn vrijgezellenschoot. Wat ik daarna deed, was een geweldige brutaliteit. Ik kuste haar zoo maar pardoes op de wang wat in de tram zulk een storm achtige sensatie veroorzaakte, dat ik zeer kwiek de plaat moest poetsen. Den volgenden dag werd er op mijn kantoor iemand aangediend en stapte binnen de door mij zoo hartelijk ge zoende jongedame. -- Meneer, viel ze met de deur in huis, meneer en ze zei het woord zoo ironisch mogelijk, ik kom u even uw zakboekje terugbrengen. U hebt het gisteren in de tram laten liggen. Ik greep naar mijn zak en bemerkte dat het notitieboekje er niet was. Door den schok was het er zeker uitgegleden U begrijpt natuurlijk, ging ze op ijskouden toon voort, dat het terug brengen van dit boekje niet de hoofd zaak van mijn bezoek is, een dienst man had het evengoed kunnen bezor gen, maar wat ik u even kom vertel len is, dat ik voldoening wensch en dat ik u voor den rechter zal dagen., Ik proestte het uit. Maar mijn beste juffrouw, dat pro ces verliest u vast. Een van twee of de rechter zal mij gelijk geven en dat doet hij, als hij u maar even aankijkt, (volgde een minachtenden blik,) of als hij een domoor is, geeft hij me een paar gulden boete en zal de heele stad er jaloersch op zijn, dat ik voor een paar simpele guldens er in geslaagd ben, u een kus te ontstelen. Ze stampte nijdig met de voetjes. Verder, vervolgde ik, toen ik be merkte, terrein te winnen, zal er voor de behandeling een reusachtige belang stelling bestaan. Uw naam zal overal met groote hilariteit worden genoemd en men zal uw foto in de bladen druk ken met een grappig onderschrift Het meisje dat in de tram werd ge zoend. -- Dus u zoudt denken, dat er veel kans bestaat, dat u er met een bagatel afkomt en ik nog bespottelijk wordt gemaakt bovendien -- Voorzeker Ik weet een veel be tere oplossing. En die is -- Welaan, ik heb u iets gegeven, dat u niet toekwam geef het mij dade lijk terug Meneer zei ze en haar stem tril de van boosheid, na deze grenzelooze brutale opmerking trotseer ik verder alles. Wij zien elkaar terug; voor den amb tenaar van het Openbaar Ministerie. Ze trad op de deur toe. Een oogenblik, verzocht ik. Ik heb nog een klein amendement op mijn voorstel. Laat dat wederzien ge schieden bij een anderen ambtenaar. -- U bedoelt ~u' -- Bij dien van r^n Burgerlijken Stand. Het voorstel met het amendement is er zonder veel discussie door gegaan, vraag het maar aan mijn ega, besloot de verteller, die knikte tegen een la chende blonde jonge vrouw, die juist de kamer binnen trad. ;,TUSSCHEN BOMMEN EN ROOVERS MET DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSINIE," verkrijgbaar in BOSKER's Boekhandel H.-hoef Middenin eer. In het vorig artikel gaven wij een uittreksel omtrent de stroomvloeden der Zuiderzee, thans willen wij weer geven hoe de Zuiderzee-vereeniging in haar uitgave 1917 de regeering en parlement trachtte te overtuigen van het heil der droogmaking. De aanwinst van grondgebied. Door de vergrooting van het grond gebied van een staat met een gan- sche provincie, bestaande uit zeer vruchtbare gronden, wordt de beteeke nis van dien staat belangrijk verhoogd. Wel wordt met zulk een annexatie als hier bedoeld geen nieuwe bevol king onmiddellijk ingelijfd, maar de uitbreiding der bestaansmiddelen, die vele duizenden tot welvaart zal voeren, brengt mede een betrekkelijk sneller toename der oude bevolking. Die vermeerdering van beteekenis hangt echter voor een groot gedeelte af van den aard van den aangewonnen grond. En daaromtrent behoeft geen twijfel te gestaan. Binnen den ontworpen afsluitdijk vallen 1049 van verrichte boringen. Het onderzoek der grondmonsters in het Zuidelijk gedeelte is indertijd ge daan door Prof. van Bemmelen. Prof. van Bemmelen was van oor deel, ,.dat de kleigronden van de Zuiderzee" (klei tot 50 perc. zand) „in kwaliteit gelijk zullen zijn aan de kleigronden der IJpolders en dat de lichte kleigronden" (50 a 70 perc. zand) „der Zuiderzee in kwaliteit ge lijk zullen zijn aan de gronden der Groninger Noordelijke polders." Prof. Mayer, Dir. v. h. Landbouw proefstation te Wageningen, onder zocht de grondsoorten en kwam op grond daarvan en van het onderzoek van Prof. van Bemmelen tot het be sluit „dat minstens 3/4 van de gron den der toekomstige polders zal zijn bouwrgrond van groote waarde en slechts een ondergeschikt gedeelte van geen onmiddellijke waarde." Bij deze uitspraak werd echter het zand als „van geen onmiddellijke waarde" geschouwd. Maar nu, jaren later, weten wij dat ook vele zand gronden bij een goede behandeling en bemesting wel degelijk een belangrijk voortbrengingsvermogen kunrn en heb ben, vooral als zij laag genoeg liggen ten opzichte van den algemeenen wa- Het is zoo'n beetje mijn dagelijksche goede daad Ik doe het natuurlijk alleen, als ik weet, dat ze zich goed kunnen helpen, voedsel zullen vinden en geen kou lijden. En komt er wel eens eentje terug? -- Er komen altijd veel vogels op mijn balcon 's winters, omdat ik ze geregeld voeder. Hij ging naar binnen en uit haar venster zag ze hem later thuiskomen met zijn kooitje. Zoo begon hun vriendschap. Zij wan delden nu soms samen, ze hoorde het een en ander van hem dat hij een be scheiden betrekking had op een kan toor, dat hij veel hield van muziek en boeken en heel alleen leefde voor die twee dingen het eentonige werk deed hij slechts plichtsgetrouw. Het duurde lang eer zij vertelde en toen voelde hij, dat er leemten waren in haar verhaal. Ze was wees. In een groot magazijn. Verdiende tamelijk goed, maar leefde heel sober, want ze sparde. Ze vertelde niet, of ze een be paald doel had met dat sparen, hij ver moedde het alleen door iets in haar toon en haar blik, toen ze ervan sprak, iets, alsof ze ver weg naar iets keek, wat haar pijn deed. Kennissen noemden hem een dwaas. Die dwaas met zijn vogels, zeiden ze, maar zij was graag bij hem. En op een dag in den zomer, toen hij haar hand nam en met bedeesde stem woor den van genegenheid stamelde, zei ze ,ja." Hij had het niet durven hopen. Ze zochten een kleine woning en ke ken, op hun wandelingen naar meu bels, maar al die dagen door voelde hij, dat iets haar kwelde. Op een avond, toen hij bij haar was, vertelde zij het hem. Ik heb er nooit over willen spre ken, maar ik vind, dat je het nu moet weten. Ik ben verloofd geweest. In den tijd, toen mijn ouders nog, leefden. Ze golden voor tamelijk welgesteld. Hij Charles had niet veel. Hij ging naar Parijs, waar hij een goede betrekking kon krijgen. Mijn vader verloor zijn geld, ging failliet den dag erop schreef Charles me af. Ze zweeg even, haar oogen werden donkerder, haar mond vertrok zich bitter. Zie je, ik heb al twee jaren ge spaard met één idee naar Parijs te gaan, als ik wat geld heb en hem op te zoeken. Hem te vertellen dat ik rijk ben en dan als hij opeens weer toe nadering zou zoeken, hem aan te moe digen, met hem te spelen, tot hij me vraagt om hem dan mijn heele ver achting en haat in het gezicht te gooien. Haar stem was schril en wild ge worden, maar toen voegde ze er op doffen toon bij Ik heb nu dat geld niet meer noo dig, het zal voor mijn uitzet dienen. Hij greep haar hand. Liefste, weet je zeker, dat je hem niet meer liefhebt -- Hem liefhebben Haar oogen fonkelden. Zie je me aan voor een vrouw, terstand om tot grasland te worden gemaakt. Zand werd hier genoemd alle zandgrond die uit meer dan 90 per cent zand bestaat het bevat dus nog kleideeltjes die tot vruchtbaarheid er van bijdragen. Wat de geologische gesteldheid van der nieuwe gronden betreft kan men dus gerust zijn. Intusschen hangt de vruchtbaarheid niet alleen van de geaardheid der gron den zelve af, maar ook van een goede afwatering en, in droge tijden, van een voldoende wateraanvulling. De nieuwe gronden moeten flink diep „uit het water gehaald" kunnen worden, m.a.w. het polderwater moet op voldoend laag peil kunnen ge bracht worden en spoedig gebracht kunnen worden, ook bij sterken regen val. Is dit het geval dan kunnen zij na de droogmaking ook spoedig ontzilt wor den door de daarop vallende regens. Prof. van Bemmelen zegt daarom trent „Hoe snel de uitspoeling van de chloruren plaats heeft, zoodra de aan zee ontwoekerde akkers aan een krachtige bemaling worden blootge steld, is in de IJpolders gebleken. Vergelijkt men dezen goeden afloop met de lijdensgeschiedenis van den Araia Paulownapolder (1847) en den Waard- en Groetpolder (1844) en vele Zeeuwsche polders, dan valt het groote verschil in het oog. Dit verschil is alleen aan de bemaling toe te schrij ven. De genoemde polders werden ge brekkig door windmolens bemalen, de IJpolders van het begin af door stoom werktuigen, welker vermogen in som mige polders later nog versterkt is geworden. Wordt vervolgd. CRISIS - BUREAU. Pootaardappelen. Eerstelingen. De Nederlandsche Groenten- en Fruit Centrale maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt teneinde de consump tie-markt voor Eerstelingen eenigs- zins te ontlasten voor goedgekeurde pootaardappelen van Eerstelingen, ge teeld op een tuinbouwteelt-vergun ning, een minimumprijs te garandee ren tot 1 November a.s. De garantieprijs, die in uitzicht wordt gesteld, bedraagt f 3.50 per 100 Kg. plus f 0.50 per 100 Kg. bewaaiToon. De nadere voorwaarden om voor de ze garantie in aanmerking te komen zullen aan de veilingen bekend wor den gemaakt. WIERINGERMEERPOLDER. DE BEURS. Nog geen handel vandaag. Ook geen voorkoop, dit schijnt trouwens niet zoo veel opgang te maken. Overigens viel weer een druk bezoek te constateeren, ondanks dat de werkzaamheden op het land gaan toenemen. De volgende week verwachten we echter een stille dag, men zal dan wel volop aan het maaien zijn. De handel in paarden heeft zich deze week uitgebreid en geeft een levendig die zoo'n' man kan liefhebben Er verging een maand. Ze stelden den datum van hun huwelijk vast. Hij was, op een Zondag, bij haar ten eten. Na den maaltijd zaten ze samen, toen haar hospita bezoek aankondigde. Voor mij vroeg ze verbaasd, wie kan Toen stokte ze en werd lijk bleek. De bezoeker was in de deurope ning verschenen en nog eer hij haar hoorde stamelen „Charles", wist hij wie het was. Maar dadelijk erop weid haar gelaat hard. Wat wil jij van mij vroeg ze. Ik ben gekomen omdat ik moet je spreken alleen. - Blijf zei ze tegen haar verloofde, die was opgestaan. Dit is mijn verloof de. Blijf Henri, ik heb geen geheimen voor jou, dat weet je. Ik heb je verteld, wie deze heer is en hoe hij heeft ge handeld. - Maar het was een misverstand riep hij. Luister liefste - Ik verbied je, me zoo te noemen, zei ze hard. -- Wel goed. Je weet, ik had geen geld. Dat kwelde me. Ik was al tijd bang, dat je later spijt zoudt heb ben, als je met mij getrouwd was. Noem het dwaas, maar. het was zod. Ik tobde er hoe langer hoe meer over en schreef je daarom af. Laat me uit spreken. Ik nam een baantje aan in den Con- go, waar ik binnen zes jaren meer kon verdienen dan in twintig hier. Ik hoop te nog altijd, ik hoopte, dat je nog vrij 'zou zijn Daar heb ik na een jaar, beeld. De prijzen zijn momenteel vrij hoog. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Dinsdagavond hield de afd. Wierin- germeer een ledenvergadering in Ho tel Smit te Middenmeer, die slecht be zocht was. Als eenigste punt op de agenda stond het aanwijzen van een dubbeltal voor een bestuurs-functie in de Beurs-ver- eeniging., Hiervoor werden aangewezen de heeren N. van Bergen en K. Schenk. k±> Politie. Verloren een slang van sproei-inrichting. Inl. Politie Slootdorp. ZONDER LICHT EN GEEN BELASTING PLAATJE. Door de politie is tegen een zeven tal personen procesverbaal opgemaakt we gens het zonder licht rijden des 's nachts en waarvan sommigen tevens niet in het bezit waren van het vereischte belastingplaatje. DE WIERINGERMEER - FANFARE. Het blijkt dat de nieuwe directeur van de Wierin- germeer-fanfare de zaak goed aanpakt. In principe is tenminste besloten om in Septem ber van dit jaar deel te nemen aan een te houden muziekconcours in Amsterdam. Tevens kan nog worden medegedeeld dat a.s. Zaterdagavond weer een muzikale rond gang zal worden gehouden te beginnen in Middenmeer. EXCURSIE KON. INST. VAN INGENIEURS. Dinsdag maakte het Kon. Instituut van Ingenieurs onder leiding van Ir. S. Smeding, Directeur van den Wieringermeerpolder, Ir. van Steen, Inspecteur bij de Cult.Mü, Ir. B. Prummel, Ir, Kritschmar, adj. Inspecteur en de heer A. D. van Eek, hoofd van het Bouw bureau „Wieringermeer" een excursie naar de Wieringermeer. Ir. S. Smeding hield vervolgens een lezing in Hotel Smit te Middenmeer voor het uit ongeveer honderd personen bestaande gezel schap. De lunch werd eveneens te Middenmeer genuttigd. of ander Verhardingsmateriaal VELE JODEN DOOR VOEDSEL VERGIFTIGD. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Jeruzalem, dat tijdens het week end onder de armste deelen van de joodsche bevolking in Jeruzalem ongeveer 300 gevallen van vergiftiging zijn voorgekomen. 24 joden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een is reeds overleden. Tot dusver zijn nog geen bewijzen verkregen voor opzettelijke vergiftiging van de gebruikte levensmiddelen. Er wordt echter een chemisch onderzoek in gesteld. Men meent te moeten zoeken in de richting van een grooten voorraad visch, die Vrijdag uit Bagdad in Jeruzalem is aangeko men en die tegen buitengewooïflagen prijs is verkocht. door toeval gehoord, dat je vader dood arm stierf. Ik was contractueel ver bonden, maar met groote moeite slaag de ik erin me vrij te maken. Mijn brie ven aan je kwamen terug, ik heb ze bij me. Ik kan ze je laten zien onbestel baar, stond op allemaal. Ik ontdekte eindelijk, waar je werkte, kreeg er je adres en nu ben ik te laat. Ze staarden eikander aan. Is dat is dat waar vroeg ze fluisterend. Twijfel je werkelijk -- Neen, zei ze, maar het is te iaat. De deur ging zachtjes dicht. Ze keek om. Haar verloofde was weggegaan. Hij is de goedheid zelf, ik kan hem nu niet meer mijn vrijheid terug vragen. Ze brachten een half uur door vol smartelijk geluk. Ze bezwoer hem weer weg te gaan en haar te vergeten. Hij bezwoer haar zich vrij te maken. Toen kwam de hospita en bracht een ruiker rozen en een brief. Ze las met bevende stem „Dacht je werkelijk dat ik, die gevangen vo gels opkoop, omdat hun gevangen schap me door 't hart snijdt, jou een leven lang in gevangenschap zou willen zien Schatte je mijn liefde dan zóó laag Wordt gelukkig en als het kan, bedenk dan, dat het me altijd zoo on eindig blij maakt, als ik merk, dat een van mijn vrijgelaten vogeltjes soms nog eens naar me komt kijken en zich mij herinnert, als het eens iets noodig heeft."

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3