KooptLoten v.d. Wierinoernieerfaiifafe! TWEEDE BLAD. DINSDAG si JULI 1936 No. 58 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN VOOR ÜW TUINGRIND W.G.V. VLIET (Hotel Smit) M|DütNME£g. TOEN DE W1ER1NGERMEER NOG ZEE WAS. FORD's BETALINGSSYSTEEM WIERINGER COURANT ELECTRISCH VISSCHEN. Een middel tegen de Wolhankrab De directeur van het Visscherijproef- station te Utrecht, dr. J. Olie, schrijft in zijn jaarverslag over 1935 o.m. het volgende over electrische visscherij en bestrijding van de Chineesche krab. De electrische vischvangst, zooals die reeds sedert eenigen tijd op sommige plaatsen in Duitschland uitgeoefend wordt, in het bijzonder in forellen- beken, had al geruimen tijd mijn aan dacht. Daar ook bij de Nederlandsche Heidemaatschappij belangstelling voor deze vangmethode bleek te bestaan, heb ik in het begin van het jaar met verschillende vischsoorten uit de kwee kerijen van deze Maatschappij afkom stig, eenige series proeven genomen. De methode berust op het verschijn sel, dat onder invloed van electrische gelijkstroomspanning de zich in het water bevindende visch bewusteloos of verdoofd kan worden. Heit men die spanning op, dan komt de visch, wan neer de inwerking niet te lang heeft geduurd, onmiddellijk weer bij en zwemt door alsof er niets gebeurd is. Schadelijke gevolgen heeft die verdoo- ving niet, ook niet later. Nu is voor kleine zoowel als voor gvoote visschen van eenzelfde soort 't spanningsverschil tusschen kop en staart, dat noodig is om verdooving te doen optreden, nagenoeg gelijk en daar bij eenzelfde spanningsverloop in het water groote visschen aan grootere spanningen worden blootgesteld dan kleinere, zuilen grootere visschen dus ook het eerst verdoold worden. Het is gemakkelijk in te zien, dat men het dus in de hand heeft door regeling van de spanning alleen visschen noven een bepaalde groote te trefien bene deze maat word»t dan geen hinder on dervonden. Heeft men met verschillende visch soorten te doen, dan wordt de zaak iets gecompliceerder, omdat de specifieke gevoeligheid voor electrische spanning niet voor alle soorten gelijk is. Zoo vond ik dat b.v. voorn 5 Volt, forel 7 a 3 Volt, karper en zeelt 10 a 12 Volt noo dig hebben, om in verdoolden toestand te geraken. Op de merkwaardige verschijnselen, die zich verder voordoen, kan ik hier niet verder ingaan, maai- dat al spoe dig de vraag overwogen werd, of wei- licht de gevreesde Chineesche krab ook langs electrischen weg te verdelgen of in zijn opmarsch naar de Nederland sche wateren te stuiten zou zijn, is bij na vanzelfsprekend. Want de berichten over de versprei ding van dit uitheemsche schaaldier en de schade, die het veroorzaakte aan de visscherij, werden steeds onrust barender. Bij de experimenten bleek al spoe dig, dat de Chineesche krab een groote re specifieke gevoeligheid heeft voor de electrische gelijkstroomspanning dan visch, een omstandigheid die de kans op bestrijdingsmogelijkheid ver groot. Eveneens van beteekenis in dit op zicht is het curieuze feit, dat bij verhoo ging van de spanning boven de waar de, noodig om de verdoovings- of ver stijvingstoestand te doen intreden, lede maten worden afgeworpen. Na de op heffing van de spanning eindigt welis waar dadelijk de verdooving ot verstij ving maar zijn eenmaal pooten of scha ren afgesnoeid, dan is de krab toch in meer of mindere mate invalide en de kans, dat hij in den strijd om het be staan spoedig ten onder zal gaan, aan merkelijk vergroot. Als interessante bijzonderheid wil ik hier nog vermelden, dat het gedrag van de krab bij het onder electrische spanning brengen, naar gelang van de stroominrichting verschillend is. De krab kan dientengevolge als poolzoeker gebruikt worden. In overleg met en door tuschenkomst van de Nederlandsche Heidemaatschap pij is, contact gezocht met den heer Kamps, biologisch doctorandus te Gro ningen die zich al geruimen tijd met het onderzoek naar de leefwijze van de Chineesche krab had beziggehouden en ook naar bestrijdingsmethoden zoe kende was. Zoodra het benoodigde bedrag hier voor gevonden is, waarop redelijke kans be staat en de omstandigheden gunstig zijn, zullen de wenschelijk geoorddeel- de proeven o.a. met de electrische be- strijdings-mehode genomen kunnen worden. Balans der onlusten in Palestina. Ruim 150 personen onder wie vijf Britsche militairen en 41 Joden, zijn gedood sedert 19 April toen de Arabi sche onlusten begonnen. Het aantal gewonden wordt geraamd op 300. Het nauwkeurige aantal Arabische slacht offers is niet bekend, aangezien de Arabieren de gewoonte hebben gewon den en dooden mee te riemen. Het to tale aantal moet echter grooter zijn den 120. De door de Joodsche eigenaars in den loop van de gebeurtenissen ge leden schade wordt geraamd op 200.000 pond sterling. In 150 dorpen zijn tot dusver gewapende huiszoekin gen gehouden. AFPERSERS GEARRESTEERD. Op een klacht van dorpsbewoners, die onder bedreiging met wraak ge dwongen werden bij te dragen tot het rebellenfonds, hebben Britsche troe pen en politie het dorp Mujeidal bij Nazareth omsingeld. Er werden zeven personen gearresteerd, die werden her kend als leden der terroristische ben de, die den dorpsbewoners geld af persten. ,-^j of ander Verhardingsmateriaai Teleurstellingen vroeger onder vonden met nieuwe gronden. (Overgenomen uit de uitgave- der Zuiderzee-Vereen, in 1917.) Meer dan eens is de vrees geuit, dal de uit de Zuiderzee aangewonnen gron den evenzeer teleurstelling zouden op leveren als dit reeds vroeger met nieuw drooggemaakte of ingedijkte gronden het geval is geweest. Maar die vrees kwam voort uit onvoldoende kennis van de omstandigheden, waaronder de aanwinst van die gronden weleer heeft plaats gehad of door vergelijking van ongelijksoortige gronden. Zoo vielen o.a. de gronden van de Wormer (1625 in het zuiden zand) en de Heer Hugowaard (1631 - grooten- deels zand) tegen, daar zij vooraf niet behoorlijk waren onderzocht. Daarom mag men de Zuiderzeegronden niet vergelijken met die van den Haarlem mermeerpolder, die gedeeltelijk uit zand en veen bestaan, en die dan ook in onzen tijd met zijn nieuwere hulp middelen nog ongeveer f 100 bruto per H.A. 's jaars minder opleveren dan die van de Waard- en Groetpolders (in 1909-1911 resp gem. f 283 en f 382.) Zeker in den Haarlemmermeer polder ging het den eersten tijd na de droogmaking zeer slecht. De gronden waren verkocht met de verplichting voor de verkoopers om ze nog met slooten en grappen te doorsnijden en dit geschiedde door velen min of meer gebrekkig: Het langjarig gesukkel met de afwatering was, behalve aan de on voldoende loozingsmiddelen, vooral te wijten aan de omstandigheid, dat de slooten door de eigenaars, voor ophou ding van water mochten afgedamd wor den, zoodat de waterberg*: gHn den polder veel te klein was. Maar tegen vallers in dit opzicht zijn, zooals wij zagen, voor de Zuiderzeegronden ge heel uitgesloten. Bij de IJgronden zijn zij ook niet voorgekomen. Juist met hetgeen de geschiedenis ons in dit opzicht geleerd heeft kun nen wij ons voordeel doen, terwijl de hulpmiddelen der moderne techniek geheel andere zijn dan die van vroe gere tijden. Men mag' daarom aannemen, dat de aldus voorbereide vruchtbare gronden der Zuiderzee-provincie opbrengsten zullen geven, gemiddeld als die van de Waard- en Groetpolder, al komen zij voor het grootste gedeelte waar schijnlijk nog meer met de zwaardere gronden der drooggemaakte Ijpolders overen, wat voor de kleigronden in de Zuidelijke kom trouwens reeds hoor Prof. van Bemmelen werd uitgesproken In het Regeeringsontwerp van de droogmaking van de Wieringermeer van 19U7 wordt medegedeeld, dat in dat jaar de pacht van kleigronden in de Waard- en Groetpolders bedroeg f 100 a f 120, van de zwavelgronden f 70 a f 90 in den Anna Paulownapol der van lichte zwavelgronden f 50 en van de zwaardere f 90 de H.A. en dat men dus met de Staatscommissie van de Zuiderzeegronden een gemiddelde jaarlijksche netto-opbrengst van f 60 per H.A. veilig mag aannemen, na af trek van de polderlasten. In het nu aan bangige Wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee komt de Regeering tot een hooger be drag, n.1. van f 8u, gegrond op de koop sommen der gronden die in het tijd vak 1900-1909 gekocht en na 1909 weer verkocht zijn, waarover hierna meer. Wordt vervolgd. I^IET lang geleden vatte de eigenaar van een reizend circus het plan op, zijn tenten in de nabijheid van Dearborn op te slaan op den dag, volgende op dien, waarop bij Ford de loonen zouden zijn be taald, daar hij van oordeel was, dat er dan wel volop geld zou zijn. Zijn agent, dien hij had uitgezonden om den juisten dag te we ten te komen, kwam echter met de mededee- ling terug „De eene dag is even goed als de andere. Het is daar lederen dag betaalddag." En dat is inderdaad juist. Bij Ford wordt het loon per veertien dagen betaald. Voor eiken dag worden omstreeks 10.000 man op de betaalrol geplaatst, zoodat in een periode van twee weken successievelijk allen aan de beurt zijn gekomen. Het doel van dit sy steem is tweeledig. In de eerste plaats wordt het geld er vaker door in circulatie gebracht en in de tweede plaats wordt vermeden, dat als de larven in den grond gekropen zijn. Aan het laatstgenoemde geval moet evenveel aandacht geschonken worden als aan de insecten zelf, want als de waargenomene beschadiging werkelijk door den Coloradokever is veroorzaakt, moeten onmiddellijk maatregelen wor den genomen om de in de grond ver popte larven te dooden. Wordt dit verzuimd, dan komen spoedig de jiieuwe Coloradokevers te voorschijn en deze verspreiden zich en kunnen dan nog moeilijker uitgeroeid worden. Afbeeldingen en plaatjes met model len van den kever en de larven zijn o.a. op alle lagere scholen in de pro vin ciën Limburg, Noord-Brabant en Zee land aanwezig, zoodat desgewenscht wat men gevonden heeft, daarmede kan worden vergeleken. Ook de ge meente- en rijks-politic, zoomede de Kon. Marechaussee in de genoemde provinciën beschikken over afbeeldin gen en kunnen dus inlichtingen geven. BÜITENLANDSCH NIEUWS. EET OP COLORADOKEVER. Maar óok op de larven I Nogmaals vestigt de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen er de aandacht op, dat het noodüzakelijk is, om gedurende den geheelen zomer nauwkeurig toezicht te houden op alle aardappelvelden in de provinciiën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland in verband met de mogelijkheid van het optreden van den Colorado-kever. Het is voor ons land van het groot ste belang, dat als dit insect ons land binnendringt, het onmiddellijk wordt herkend en uitgeroeid en dat is alleen mogelijk, als elk aardappelveld, hetzij groot oi klein, door den teler re gelmatig met aandacht wordt be schouwd en dat, als er iets verdachts gevonden wordt, dit onmiddellijk aan de politie of ten gemeentehuize wordt medegedeeld. Alsdan wordt dadelijk 'n onderzoek ingesteld en zoo noodig wor den de vereischte maatregelen ge nomen. Nu het seizoen en daarmede ook de ontwikkeling van het insect voortge schreden is, moet men er op verdacht zijn, dat men niet alleen op den kever, maar ook op zijn ontwikkelingsvor- men (eieren en larven moet letten en zelfs, dat men alléén de door de larven veroorzaakte bladbeschadiging kan waarnemen, als deze larven ter ver popping in den grond gekropen zijn Men moet dus letten op 1. den kever, die den vorm heeft van een lievenheerbeestje, maar groo ter is (1 cm.) en geel van kleur met op de dekschilden 10 zwarte strepen in de lengte 2. de larven, rood tot roodachtig van kleur, met zwarte stippen op de zijden en met gezwollen achterlijf, zit tende op de bladeren der aardappel planten en daaraan vretende 3e. het beschadigde aardappelloof, Groote brand in houtzagerij. 4uu werkloozen in Oslo. In een groote houtzagerij in uslo is een felle brand uitgebroken, die in een uur voor een half millioen kronen schade heelt aangericht. Vierhonderd arbeiders staan dientengevolge op straat. DUITSCHLAND. Waddenzee-eilanden worden versterkt. Een medewerker van de „Daily Ex press', die lielgoiand heeft bezocht, zegt dat er geen pogingen worden ge- uaan het macntige gescnut dat ter ver dediging van Heigoiand op een piateau 'in geblindeerde torens is opgesteld oi de ncnte kanonnen van het garnizoen ie verbergen. Volgens hem zijn ook Borkum, Nor- derney, Langeroog en bpiekeroog we der versterkt, evenals Syit met bïszi en Wijk langs de kust van bieeswijk- iiolstein. Aiieigo-iand, dat in 1814 door Denemav ken aan (jroot-Brittannme werd aige staan, is in i88y door ingeland aan Duitschland gegeven in ruil voor Zan zibar. AÜfeSlNië LIJDT GELDGEBREK. De bevolking van de Anessimscrie nooidstad Addis Abeba heelt tijdens uen ooi log en na ae bezetting- der Itali anen, sterk aigenomen. Zij bedraagt Dialis nog siecnts een tiende deel van vroeger. Veie inboorlingen nenbuii zich aangesloten bij de stammen van net zuiden en Westen van Auessime, uie den strijd tegen de naiianen wil- .en doorzetten. Ook de ïiaudei van Anessime heeit onaer den oorlog zwaar geieden. De inheemseiie nandei stond reeds tijdens den ooriog bijna stil en aaar de zilveren tüaier bijzonder duur is, hebben de meeste kooplieden hun mezen gepakt en zijn naai andere dee ien van nel land getrokken. De oilicieele koers van ue zilveren ihaler staat op ongeveer vijf lire, doch daar het zilver zeer schaarsch is, kan niemand een thaler bemachtigen onder de tien Ine. Daar vreemd geld niet mag worden verhandeld, lijdt Ahessinië geldgebrek. Bovendiein wei gert de directie van de Franscke spoorwegmaatschappij, die de eenige jspoorlijn m Abessinie onderhoudt, Hardnekkig italiaanscn bankpapier aan te nemen, zoodat de geheele nan dei van Abessinië in de war is. VEREENIGDE STATEN. Hitïegoii eiscnt sieeas meer aooden. net aantal dooden, dat de miregoif 111 de Vereemgde staten, weike eü da gen duurde, neeit geeiscüt, bedraagt mans reeds xoyu. De scnaue welke aan uen oogst en boerderijen is aangericnt, bedraagt meer dan buu millioen aoliar. ie Deiroit en Micnigan zijn de njken- nuizeii overvuid met siacutoiiers van ue uitte. Dr. xiyan, de eerste genees- neer van het gerecnisnof verklaarde 111 it> jaar met zuik een steritecijier 'e nebben gezien. m drie dagen nebben mj en zijn neipers iou lijkscnouwmgen verricm. iii het krankzinnigeiigesticiit zijn ui» verpleegden overleden, o2 ten gevolge van de nitte en 31 doordat hun ziekte door de warmte verergerde, liet is nog met zeker, dat de regen, welke in net midden-westen is gevallen een duurzame verlaging van temperatuur brengt. De hittegolf in de provincie Onta- rio heeft 450 dooden geëischt. Te To- ronto was het aantal dooden zoo groot, dat uit alle plaatsen in de omgeving lijkkoetsen moesten worden geleend. GAAT TOEREN Dan eerst naar Bosker's Boekhandel Een zakatlas waarop alle wegen Een sterke fietstasch Een rugzak Een vulpen met zakboek Een sterke portemonnaie ..dat zijn artikelen die U eerst in .Bosker's Boekhandel gaat halen en dan kunt u veilig op stap. 'TT" Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleien week moest meneer Janssen 'P de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uil, en reed door. Natuurlijk (vond-ie) want hij- had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nn weer redelijk we!.,.. de menschen uren moeten wachten, hetgeen wèl het geval zou zijn. Ford heeft hierover zijn eigen, besliste op> vattingen en teneinde zijn menschen het wachten of onnoodig terugkomen naar de fabriek te besparen, is de loonafdeeling iede- ren ochtend al om acht uur open, waardoor ook de mannen van de nachtploeg hun geld kunnen gaan ontvangen, alvorens zich naar huis te begeven. Het loonbriefje, dat aan elke arbeidskaart is bevestigd, vermeldt nauwkeurig het tijd stip, waarop de houder zijn loon kan innen. Dit tijdstip valt steeds samen met het oogen- blik, waarop hij de fabriek verlaat. Hij be geeft zich dan rechtstreeks naar de kas, tee kent het loonbriefje, krijgt zijn envelop met geld en gaat naar huis. Tegelijk met zijn geld heeft hij een nieuwe arbeidskaart voor een tijdvak van veertien dagen ontvangen. Een en ander vormt het slotbedrijf der transactie. Het eerste speelt zich af binnen de muren der loonlijstenafdeeling. Hier heb ben veertig employé's dagelijks vier uur noo dig om de loonlijsten voor te bereiden voor de circa 10.000 man, die den volgenden dag uitbetaald moeten worden. Daarbij gaan zij af op tijdkaarten, die door de betrokken groep zijn gebruikt. Op elke kaart staat het loon aangegeven, dat door den bëtreffenden arbeider wordt verdiend, terwijl de successieve merken der controle klokken nauwkeurig vermelden, hoelang hij aan het werk is geweest. Met behulp van rekenmachines wordt dan het verdiende loon vastgesteld. Het bedrag er van wordt op een enveloppe geschreven, die den volgenden die den naam draagt van dengeen, die den vol genden dag het geld zal komen halen. Dan moet het totale bedrag worden becij ferd, dat van de bank moet worden gehaald, om de 10.000 vorderingen te voldoen. Natuur lijk gaat het daarbij niet eenvoudig om een totale optelsom. In een envelop, waarop b.v. het bedrag van 87.60 staat vermeld, zal' men zeven verschillende geldswaarden moe TREKKING 26 JULI a.s. ten doeh. Dit is het minimumaantal en Ford kent slechts minimumaantallen na melijk een biljet van 50, 20, 10, 5, 2, een bil jet van 50 dollarcents en een van 10 dollar cents. Opnieuw met behulp van rekenmachines wordt het totale minimumaantal aan biljet ten en geldstukken vastgesteld, evenwel niet voor de 10.000 enveloppen in één geheel, doch telkens voor „series" van 150 stuks. De ver- eischten voor elk dezer series worden op lijs ten ingevuld en aan de hand van die lijsten wordt tenslotte het nauwkeurige aantal der vereischte geldsoorten becijferd. Vervolgens gaan de diverse series naar de kasafdeeling, waar van de bank pakken geld worden bezorgd. Ieder pak correspondeert met de behoeften van een bepaalde serie. Dan tijgen de kassiers aan het werk, waarbij elk hunner een stapel enveloppen en het ermee correspondeerende pak geld voor zich heeft liggen. Geleidelijk worden alle enveloppen met het ervoor bestemde minimumaantal aan bankbiljetten en geldstukken gevuld. Blijkt aan het slot, dat de zaak niet klopt, dan is de kassier verplicht, geheel van voren-af-aan te beginnen, teneinde na te gaan, of de fout bij hem dan wel bij andere instanties heeft gelegen. Trouwens bij Ford wordt al het mogelijke gedaan om de arbeiders tegen onaangenaam heden te beschermen. Verliest iemand zijn loonbriefje, dan geeft hij dit op aan de loon- lijstenafdeeling, terwijl hij zijn naam op het geperforeerde einde van een tweede betalings bewijs plaatst. Daarop wordt zijn handteeke- ning vergeleken met de origineele handteeke- ning, die in de registers der afdeeling wordt bewaard. Blijkt een en ander te kloppen, dan krijgt hij het andere stuk van het duplicaat loonbriefje. Dit bewaart hij tot den betaaldag, terwijl op zijn envelop wordt aangeteekend „Slechts betaalbaar op vertoon van duplicaat loonbriefje." Is de betaaldag aangebroken, dan kan niemand, zelfs de arbeider zelf niet, over zijn envelop beschikken, tenzij hij het duplicaat-loonbriefje overhandigt.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3