KING 27e JAARGANG VRIJDAG 31 JULI 1936 No, ©i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BELASTINGDRUK_IN_CRÏSISTIJD „WIERINGERMEER" HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 14. Het is volkomen verklaarbaar dat in deze tijden meer dan ooit tevoren geklaagd wordt over den belastingdruk. Niet omdat het hef fingspercentage zoo hoog is. want het gemid delde percentage dat thans geheven wordt is aanzienlijk lager dan een tiental jaren geleden, maartóen werd er verdiend. En vanzelf-! sprekend is het, dat het lichter valt van een ruim inkomen een niet gering percentage voor de schatkist te missen, dan van een mi- j niem inkomen, of bij verlies, een gering percentage te moeten afstaan. Ja, ook bij verlies. Weliswaar wordt dan geen inkomsten belasting geheven, maar andere belastingen, als vermogens-, personeele-, grondbelasting en andere zakelijke belastingen, als straatbe lasting, rioolbelasting, waterschaplasten dijk en bemalingslasten, gaan gewoon door, daar deze geheven worden onafhankelijk van het inkomen en de daarmee samenhangende draagdracht. Waarvan deze belastingen be- j taald moeten worden, daar trekt de fiscus zich niets van aan De landbouwer die zijn geheele vermogen in zijn bedrijf heeft gelegd en over geen andere bronnen van inkomsten beschikte om van te leven, zal evengenoemde j belastingen hebben te betalen ook al levert zijn bedrijf verlies op, zoodat hij het geld om' die belastingen te kunnen voldoen, zou moe ten leenen. Kwijtschelding van deze belastin- gen wegens „onvermogen" is natuurlijk uit- j gesloten bij iemand die, zij het ook een inpro- ductief vermogen van bijv. f 35.000 in zijn bedrijf heeft belegd. Evenmin kan hij kwijt schelding krijgen van grond- en zakelijke! belastingen op grond van „onvoorziene ram- 1 pen" tot in de hoogste instantie werd be vestigd dat hieronder de crisis niet valt. De middenstander, die zijn gansche vermogen heeft belegd in bedrijfspanden, inventaris en goederenvoorraad, staat evenmin eenig mid del open om van genoemde belastingen af te komen. Ook voor hen geldt hetbetalen of geëxcuteerd worden. i Wanneer men de verschillende categorieën belastingplichtigen eens wat nader bekijkt, dan kan men moeilijk tot een andere conclu sie komen dan deze, dat het er treurig mede gesteld is. Van de boeren, buiten de Wierin- germeer, die een gunstige uitzondering maakt kunnen alleen de landbouwers, voorzoover zij zich hoofdzakelijk toelegden op de teelt van gewassen met regeeringssteun op een niet al te ongunstig jaar terugzien. De veehouder-zuivelbereider heeft echter ondanks den regeeringssteun verleend door toeslag op de zuivelproducten een bedroevend boekjaar 35/36 gehad. Op zijn nevenbedrijf de varkenshouderij, die voorheen bij slechte zuivelprijzen het jaar toch wel eens goed konden maken, behoefde hij verleden jaar niet te rekenen. Wij willen hier buiten be schouwing laten of de steun die de regeering den zuivelboer gegeven heeft, voldoende was en hooger had kunnen zijn maar wel zal de kleine boer met voldoening hebben gezien dat juist voor zijn belangen de nieuwe mi nister van landbouw een open oog heeft. UITGEVER CORN. J. BObKER Wat den middenstand betrefthier is even min veel merkbaar van opleving. Er zijn nog wel zaken die omzet en winst slechts weinig zagen terugloopen, maar dat waren dan zaken die ingericht waren op den verkoop van noodzakelijke levensbehoeften en ge- bruiks artikelen. Maar overigens, en natuur lijk in het bijzonder bij die zaken die den verkoop beoogen van artikelen welke in meer dere mate in de richting van luxe gaan, hoort men slechts klachten allerwege. De grootbedrijven de een na den ander stilgelegd of aanzienlijk ingekrompen. De handellamgeslagen. Van de categorie belas tingplichtigen die uitsluitend op hun vermo gen waren aangewezen, vertoont de een al droever beeld dan de ander. Buitenplaatsen staan leeg en verlaten de eigenaar kon de grond- en personeele belasting niet langer betalen. Financieel vroeger onaf hankelij ken zijn thans aangewezen op steun van familie of inrichtingen van liefdadigheid. Vele kleine renteniertjes, die meenden een rustigen ouden dag te kunnen hebben, zagen hun be scheiden vermogentje geheel of grootendeels verdwijnen. De „stille armen" zijn vele. En boven dit sombere tafereel prijkt het getal van bijna vier honderd duizend werkeloozen. Zij, die in vasten dienst van particulier be drijf of overheid tot dusverre nog konden rekenen op een geregelde uitbetaling van hun salaris, zij het dan ook dat hierop besnoeid moest worden, zijn zeker niet het slechtst af, en er dikwijls heel wat beter aan toe dan zij die de schaduwzijde van het vrije bedrijf dagelijks meer aan den lijve voelen. Ondanks academiale en wetenschappelijke opleiding zijn er duizenden nauwelijks in staat te voorzien in de noodzakelijkste levensbe hoeften voor zich en hun gezin. Ja het zijn wel sombere tijden, waarin de fiscale ambtenaren hun onverbiddelijke plicht moeten doen, en belasting moeten heffen ook daar waar zij weten dat betalen moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn. Tijden, waarin een belastingheffing welke voorheen als licht zou worden zijn aangemerkt, thans als een druk wordt gevoeld. Tijden, die den belas- tingheffende ambtenaren aanleiding mogen zijn, waar mogelijk, soepelheid te betrachten. En daartoe is, ondanks den strengen letter der wet, nog mogelijkheid in vele gevallen. De middenstand bijvoorbeeld voelt de omzet belasting, die in tal van gevallen niet op het publiek kan worden verhaald, als een druk op het bedrijf, als een bedrijfsbelasting. Bij navordering kan verhooging plaats vinden tot het negenvoud toe. Gevallen dat het tweevoud extra werd opgelegd, zijn er vele. Maar ook het vijfvoud, zelfs het negenvoud extra werd opgelegd, terwijl weer andere inspectie's grootq soepelheid betrachten en bij navordering slechts het enkelvoud extra, of géén verhooging heffen. Beroep tegen een verhoogingsaanslag is niet mogelijk de in specteur beslist in hoogste instantie. Reden te meer voor deze ambtenaren zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid, niet al leen ten opzichte van de schatkist, maar evenzeer ten opzichte van den middenstand, den ruggegraat der natie, die in deze crisis tijden gekromd gaat onder den druk econo mische malaise, en die weinig meer noodig heeft om overbelast te worden en te breken. WIERINGEN' BUREAU: Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADTERIENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 Belastingzaken. Administratie's. Directeur Mr. J. H. van DOORNE AdviseurC. P. Vergouwen. Kerkweg No. 3 Middenmeer. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Wervelstorm werpt spoorwagens om. Uit Munchen wordt gemeld dat een noodweer de omgeving van Starnber- germeer teisterde in het geheele Isar- dal en vooral in het Oosten van Mun chen groote schade aanrichtte. Tusschen Ottobrunn en Hohenkir- chen wierp een wervelstorm vijl' wa gens van een trein om. Van de 14 pas sagiers werden er vier lichtgewond. Zes circuswagens werden ongeveer 8 meter ver het terrein langs den straat weg, waarop zij reden, ingeslingerd. Zij werden geheel vernield tien per sonen werden gewond. In Hohenkirchen alleen werden ze ven schuren stuk geslagen. De schade in 't gebied, wordt op 40U.OOO M. geschat Storm en hitte teisteren het land. Duizenden menschen bestrij- grooten boschbrand. Een zware storm heeft in Zuidwest- Pennsylvania, evenals in het Noorde-j lijk deel van Wiest-Virginia, groote schade aangericht. Talrijke gebouwen werden beschadigd de telefoon- en telegraafdraden zijn vernield. Twee j personen zijn gedood en meer dan zes tig gewond. I In een deel van Ohio heeft een nieu-j we hittegolf talrijke slachtoffers ge- ëischt. Duizenden menschen bestrij den een geweldigen boschbrand over een breedte van 25 mijl in het Indi- aansch gebied van Mont&na. Drie per sonen kwamen in de vlammen om. Machines voor Oorlogstuig uit Duitschland. De Britsche industrie kan ze niet tijdig genoeg leveren. Tijdens de vergadering van de Ka mer van Koophandel van Birmingham bleek, dat Engeland Duitsche machi nes importeert, welke bestemd zijn voor de wapenfabricage. Men verklaart dat de Britsche industrie niet kan in staan voor voldoende snelle levering van deze werktuigen voor het herbe- wapeningsprogram FEUILLETON. 23.) Francois was aan het ontbijt wel wat bleek geweest, maar hij was heel vriendelijk en bedaard geweest en onberispelijk gekleed. Hij was de eenige geweest, die een poging had gedaan om een gesprek aan te knoopen en had zich meestal gericht tot lady Trevalga, die anders veel liever gehad had, dat hij haar met rust had gelaten. Valga had op eens te gen hem en tegen madame een sterke anti pathie opgevat en wat zij ook deed, zij kon het denkbeeld niet van zich afzetten dat, zij beiden betrokken waren bij de vlucht van Aldred, als hij tenminste gevlucht was. Het scheen haar wel toe, dat iedereen er heel haastig toe was overgegaan om Aldred van een vlucht te beschuldigen. Niemand had gelet op de onderstelling van den visscher, dat hij wel spoedig zou terug zijn, want hij had gezegd dat hij alleen met het bootje was uitgevaren om zijn pet te halen en toch was het aannemelijk genoeg om te denken dat de plotseling opkomende storm hem belet had om naar het land te roeien en dat hij het veiliger had geacht om voorloopig een eindje verder de open zee in te roeien. Aldred kende het gevaar om in een kleine haven te landen bij hooge zee en hij zou waarschijnlijk terug komen, zoodra* zulks door den storm mogelijk was. Hij was dadelijk zonder reden van den diefstal verdacht en dat hij dien moord zou begaan hebben, daar geloofde zij geen woord van. Valga werd in haar overpeinzingen ge stoord door de onwelkome stem van d'Orvée. die zeide - Ik kan u niet zeggen, hoezeer het mij ook voor u grieft, lady Valga Ik wou, dat ik iets kon doen om u van mijn sympathie te overtuigen. Hij was de kamer doorgeloopen en stond nu bij de vensterbank naast haar. Onwille keurig huiverde zij voor hem terug en mom pelde Het is heel vriendelijk van u, monsieur. Ik voel dit diep voor u, lady Valga, zeide hij, ik weet wat een goed en vriendelijk hart u hebt, u geloofde in den man en vertrouwde uw liefde aan hem toe, meer had u hem niet kunnen schenken en nu is uw vertrouwen verraden en uw heerlijke gift is weggeworpen, hij heeft die weggestooten en die ligt be-' vlekt aan uw voeten. Valga beet zich op de lippen om de woor den in te houden, die bij haar opkwamen. Haar bloed kookte van toorn, toen de woor den uit zijn valschen glimlachenden mond vielen. Ik had dit wel voorzien, ging hij voort. Ik wist dat eenmaal de dag zou aanbreken, wanneer uw ideaal zou worden verbroken en verpletterd, wanneer u zoudt bemerken op hoe wreede wijze u misleid waart, maar ik durfde mij niet uitspreken. Waartoe zou dat gediend hebben U zoudt mijn bemoeizucht maar hebben verweten en boos op mij ge weest zijn en er zou niets goeds uit zijn voortgekomen. Maar nu is, vrees ik, het uur aangebroken, dat ik u ronduit de waarheid zeggen kan, ik zie wel aan uw gelaat hoe sterk u lijdt en u kunt niet begrijpen, hoe sterk ik mij de zaak ook aantrek. Valga antwoordde echter steeds geen enkel woord. Haar kleine handen klemden zich in een terwijl zij langs haar zijden neerhingen en haar tanden waren stijf opeengeperst bij de poging die zij deed om de toornige woor den in te houden, die bij haar opkwamen. GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-ADSPIRANTEN-NIEUWS De leider schrijft ons: Zaterdagmiddag te kwart voor vijf vertrokken wij met een 34-tal adspiran ten en drie geleiders naar Zaandam Na een voorspoedige reis kwamen wij te ongeveer 7.15 uur op het terrein van „Verkade" aan, waar al een menig te van pleegouders en belangstellen den ons stond op te wachten. Na. een hartelijk woord van welkom door den Voorz. der Adspir. comm. werden alle namen der jongens en pleegouders afgelezen en gingen wij allen een kant heen Na wat gegeten te hebben en ons wat te hebben opgefrischt werd besloten om de stad in te gaan om de markt te bezichtigen, waar we vele van onze jongens met hun begeleiders ontmoet ten. Velen zullen dien avond dan ook wel later te bed zijn gegaan dan ge woonlijk Den volgenden morgen waren wij al len tegen 9 uur weer op het terrein aanwezig voor het spelen der wedstrij den. Over'de wedstrijden kan ik kort zijn. Deze werden alle drie verdiend door „Verkade" gewonnen. Als prijs stond hiervoor een bekertje voor het beste totaal, hetwelk dan ook na af loop door den voorz. aan de adspir. comm. werd uitgereikt. „Hier is de prijs, aldus voorz., doch ik wil het geen prijs noemen, maar een premie, want de prijs van dit tournooi is gisteravond al verdeeld in de vorm van Kameraadschap onderling. Ver kade heeft nu gewonnen, maar het doet er niet toe, wie of had gewonnen. Dit tournooi was alreeds geslaagd voor dat de wedstrijden werden gespeeld." Dit was inderdaad zeer juist, want de verstandhouding onderling was van zoo'n prettigen aard als wij maar moch ten wenschen Hierna, g'ngen we weer. naar de gast huizen om (.te eten. Om halfdrie moes ten we weer op het terrein aanwezig zijn om een tochtje per bus te maken. Om half drie vertrokken wij met als doel IJmuiden. Toen we daar waren gearriveerd, werd besloten om een rondvaart te ma ken. Dit werd een prachttocht. Langs de hoogoven-bedrijven tot aan de groo te sluizen. Toen naar de oude visschers haven. Hier was het gezicht op de voor duizenden guldens aan oud-roest lig gende schepen nu niet zoo bemoedi gend. Tusschen de pieren gaf het meer pret, daar we toen aardig de Noord- zeedeining te pakken kregen. Hier had den we geregeld andere kapiteins, want allen mochten om de beurt stu ren. Weet je het nog, Pietje. Wat stond je met de borst vooruit. Je geleek wel een kapitein van de groote vaart. In middels was het noodig tijd geworden, dat we de wal weer opzochten, daar we om 6 uur weer in Zaandam terug moes ten zijn voor het eten van een boter ham. Over Velserbeek via Buitenhui zen waar we met de pont overgingen en waar wij nog op een chocoladereep werden getracteerd, arriveerden wij om even over zessen wederom in Zaandam Afgesproken werd om te gaan eten en dan om 8 uur allen weer op het ter- en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. Frangois keek haar tersluiks aan, maar hij zag niets dan een bleek gezichtje en een paar groote bedroefde oogen, die naar buiten naar den regen staarden, Zij was nu zelfs nog schooner dan anders en hij nam haar ge stalte met begeerige oogen op, zooals zij daar stond in haar losse, korte japon met de keurige lichte kousen en schoentjes. Zijn hartstocht voor haar was in den laatsten tijd nog feller geworden en hij voelde zich gerus ter en prettiger dan in den vroegen ochtend. De akelige vizioenen van moord en bloed' wa ren nu verdwenén en hij ademde weer vrijer sedert het oogenblik dat hij Gerald Otterham vermoord op den vloer had achtergelaten. Eerst had de angst als een ijzeren band om zijn hart geklemd, maar nu bij Valga's aan blik droomde hij van niets anders dan van zijn liefde voor het meisje en van zijn plan om haar tot zijn vrouw te maken. Ik trek het mij zoo aan en ik lijd zoo sterk, omdat ik je liefheb, Valga, neen, wend je niet van mij af, o, luister haar mij. Ik weet wel, dat het niet het oogenblik is om van mijn liefde te spreken, maar ik kan niet blijven zwijgen, nu ik u zoo zie lijden. Ga niet voort, zei Valga, geloof mij mon sieur, het is het beste, dat u daar verder maar over zwijgt. Wat bent u wreed tegen mij, ik moet spreken, ik aanbid u, ik zou mijn ziel in ruil voor je willen geven, Valga, ik wil trachten om door mijn liefde je den smaad te dóén vergeten dien deze man je aangedaan heeft. Dan zul je zien, wat ware liefde van een man zijn kan. Monsieur, ik moet u nogmaals verzoeken om hierover te zwijgen. U maakt misbruik van uw toestand hier. U is de gast van mijn vader, dat vergeet ik geen oogenblik, alleen moet ik u verzoeken mij met rust te laten. De Franschman keek haar onbewogen aan, DE OUDE EGYPTENAREN gebruikten reeds de op wekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking in verfijnde vorm. Men gebruikt PEPERMUNT TONNEMA CIE SNEEK rein aanwezig te zijn voor het vertrek naar huis. Toen we terug kwamen stond er al weer een groote menigte om ons uitge leide te doen Te ongeveer half 9 waren allen in de bus gezeten na heel wat handen gege ven en een tot weerziens werd de reis naar Wieringen aanvaard,' waar we te ongeveer 10.30 u. na een voorspoedige reis aankwamen. Aldus zijn deze dagen weer voorbij, en wij zullen ze met een dankbare her innering in ons geheugen bewaren De Voetb. Vereen. „Verkade" heeft ons een paar dagen gegeven die prach tig waren en wij hopen dan ook dat als Verkade binnenkort hier komt, zij e- ven gastvrij worden ontvangen als wij bij hen werden gedaan. De dag dat Ver kade hij ons komt is gesteld op 22 Aug. Indien er nog adspiranten zijn, die er prijs op stellen om een foto te krij gen, gelieve dit dan bij mij op te geven. Ze zijn tegen den prijs van 5 cent per stuk verkrijgbaar. Indien er nog jongens zijn die bij de adspiranten wenschen te worden opge nomen, bestaat hiertoe gelegenheid, daar wij er voor de competitie nog gaai' ne eenigen bij hadden. Namens de adspiranten Afd.. V.v „Succes', S. de Vries, secr. Haar tegenstand wakkerde zijn passie des te meer aan, hij vatte haar hand en ging voort Valga, ik vraag je nu omj mijn vrouw te worden. Sta mij toe om je te helpen om je droefheid te vergeten. Neem mijn aanzoek aan, dan zal ik je wreken. Zij trok haar hand terug en zei U vergeet geheel, monsieur, dat ik mijn woord aan Barehstowe gegeven heb en hem trouwen moet. U was de eerste, die met dit feit bekend raakte, dus u moest het niet ver geten. En denkt u nog over hem, een man, die een verrader is, een dief, een, moor. Pas op, monsieur, zei zij op dreigenden toon„ wat uw opinie over Barenstowe ook zijn moge, ik raad u aan om die voor u te houden. Ik herhaal, dat ik verloofd ben met hem en zoodra de omstandigheden daartoe gunstig zijn zal ik zijn vrouw worden. Ik geloof wel, dat ik mij nu duidelijk heb uit gesproken, monsieur en als u het niet kwa lijk neemt, wil ik nu liever heengaan. Onder het spreken liep zij naar de deur en d'Orvée keek haar met donkeren blik na ter wijl hij zei U bent nu nog met hem ingenomen, lady Valga, maar de dag zal aanbreken, wan neer u zien zult dat u uw liefde aan een on waardige geschonken hebt. Wat zal er dan op dien dag gebeurd zijn? vroeg zij. Op dien dag zal de man, die zich nu Aldred Barenstowe noemt, openlijk beschul digd worden van den moord op Gerald Otter ham, zei Francois op gewichtigen toon. U hebt het mis,, antwoordde zij, op den dag, wanneer de moordenaar van Otterham gevonden wordt, zal de onschuld van Baren stowe uitkomen. De persoon, die de misdaad begaan heeft, voelt zich misschien nu veilig. maar u kunt het gerust van mij gelooven, monsieur, dat hij het nog zal beleven, dat hij er bitter berouw van heeft dat hij een on schuldig man door zijn schuld heeft laten lijden. Na deze woorden verliet zij de kamer en liet Francois achter om hierover na te den ken. xvin. Het getij liep af en kwam weer op en nog steeds lag Aldred op dezelfdeplek waar hij neergevallen was. Hij was half bewusteloos, gedeeltelijk tengevolge van uitputting en ook door de dompige atmosfeer van de gang, waarin hij neergeworpen was. Er verliepen bijna zeventien uur voordat hij weer bijkwam en toen hij eindelijk zijn bezinning weer her kreeg was het eerste geluid dat zijn oor trof, het doffe bruisen van de zee in de holle grot achter hem, waaruit hij maar al te duidelijk, begreep, dat ontkomen langs dien weg on mogelijk was. Zijn lichaam deed hem overal pijn, hij ril de in zijn vochtige kleeren, zijn hoofd klopte of het barsten zou en een poos moest hij stil blijven liggen omdat hij niet in staat was om zich te bewegen. Al zijn ledematen deden hem pijn, dit voelde hij nu met bewustzijn en het duurde lang voor hij genoeg energie had bijeen ver zameld om op te staan. Toen hij op zijn bee- nen stond, moest hij zich echter nog een poos tegen den muur steunen. Weldra werd hij echter béter en hij trachtte zich te her inneren, hoe hij in dien toestand gekomen was. Dit begon hem vaag voor den geest te komen en hij besefte, dat hij alleen aan den dood was ontsnapt, doordat de zee hem in de grot had geslingerd, waarin hij nu stond. XX (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1