27e JAARGANG DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 Ne. ©2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE - NAAR HOORN - MEDEMBUK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRÜDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BObKEE WIERINGEN BUREAU Hippolytusboef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer f 0.10 WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. Aischaffing van de huurbijslag. De Minister van sociale Zaken heeft na overleg met de besturen der vak centrales een complex van wijzigingen in de steunregeling aangebracht, ge paard gaande met nadere voorschrif- tes ten aanzien van de werkverschaf fing. Tevens zal de distributie van goedkoope levensmiddelen worden uit gebreid. De huurbijslag zal in twee étappes worden afgeschaft in dier voege, dat met ingang van de week 30 Augustus— 5 September de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aan vangt. Een verlaging van de huur van ar beiderswoningen, stelt de Minister zich voor te bevorderen door mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwet-woningen, door den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moe digen en door den gemeenten te ver gunnen, de huur van particuliere wo ningen, welke op een voor de tegen woordige omstandigheden redelijk be drag is teruggebracht, op verzoek van huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keer en. Uitkeering aan groot© gezinnen. De maximum steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelma tige en groote gezinnen worden voor loonen boven f 15 verhoogd doordat voor deze groepen hei maximum steun bedrag een hooger percentage van het loon zal mogen bedragen dan tol heden het geval was. De tarieven der laagste klasse van steunverleening ten plattelande wor den met f 0.50 per week verhoogd. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steun regeling niet meer beschouwd worden als te behooren tot, hun eigenlijke be roep of vak, waarom voor deze arb. met betrekking tot de steunregeling in den vervolge een door den Minister van Sociale Zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangenomen Voor de 'jongere arbeiders, die, hoe wel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toen .maligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal de Minister van Sociale Zaken eveneens een standaard loon vaststellen, dat meer in overeen stemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels bereikten hoogeren leeftijd zouden kunnen verdienen. W erkverschaf f inff. In het komende seizoen zal de gele genheid tot tewerkstelling bij de werk verschaffing worden uitgebreid. Nieu we plannen van werkverschaffing zijn bij de Regeering in voorbereiding. De ze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepas sing van het rouleer-systeem. Aangekocht zijn eenige groote terrei nen in Drente, Groningen, Friesland en Noord-Brabant, welke met werkloo zen zullen worden ontgonnen. Boven dien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginnin gen subsidies in uitzicht gesteld. Daar naast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uitgebreid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werkverschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Technische herzieningen. Evenals reeds het geval is ten aan zien van de uitkeering, welke inwonen de gezinsleden uit een werkloozenkas ontvangen, zullen de andere inkom sten van de bij een ondersteunde in wonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet (naar den aard dezer inkomsten) voor tweederde of geheel op het steunbe drag van den kostwinner in minde ring worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn verminderd. Voor gezinsleden beneden 18 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20' cent per week, voor gezinsleden hoven 18 jaar op 50 cent. In aansluiting bij hetgeen reeds geldt ten aanzien van de toepassing van de steunregeling zal voortaan het loon voor tewerkgestelden, die geen bij drage voor een werkloozenkas verschul digd zijn, f 0.50 per week minder be dragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Distributie ven levensmiddelen. De Regeering heeft besloten de be schikbaarstelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheels distri butie gecentraliseerd vanwege het de partement van Sociale Zaken geschie den en zullen, voor zoover mogelijk, verschillende levensmiddelen aan de distributie worden toegevoegd. In opdracht van den Minister van Sociale Zaken en in samenwerking met het departement van Landbouw en Visscherij wordt thans gehakt in blik vervaardigd. Vijftien fabrieken zijn met het maken van dit product bezig, zoodat de regeering in het na jaar en in den komenden winter over een behoorlijk kwantum blikvleesch zal kunnen beschikken. Sinds.December 1934 wordt versche groente gedistribueerd. Deze distribu tie is geleidelijk uitgebreid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hier mede resultaat van beteekeniis be reikt. Bij den huidigen vorm van groente distributie blijven er echter nog be zwaren en leemten in de distributie bestaan. Om aan deze bezwaren tege FEUILLETON moet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de rgeeering besloten een hoeveelheid groente te doen inblikken. Door dezen maatregel zal zoo goed las zeker kunnen worden voorkomen, dat groente wordt vernietigd, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedings middel onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen verstrekt. Door deze distributie, die in het ver volg ook vanwege het departement van Sociale Zaken zal geschieden, wordt in een groote behoefte voorzien. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak- en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den Mi nister van Sociale Zaken, in de komen de maanden met spoed te doen onder zoeken, of nog meer voedingsmidde len aan de reeds genoemde kunnen wor den toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de liteitsklassen waarvoor de standaard monsters A, B, C, en D waren vastge steld en waarvan de richtprijzen respec tievelijk op f9.-; f 8.50 f 8.- en f 7.50 per 100 lig. waren bepaald, voor oogst 1936 zullen slechts standaard monsters voor de 3 eerste kwaliteits klassen worden vastgesteld. De richt prijzen voor deze klassen blijven op f 9; f 8.50 en f 8.- per 100 Kg. gehand haafd, doch teneinde een meer geleide lijken overgang mogelijk ie malccn, zal de mogelijkheid worden geopend tus- schenklassen vast te stellen, waardoor b.v. voor erwten welke niet voldoen aan het standaard-monster A, doch welke beter zijn dan erwten van het standaardmonster B, een iets hoogere steun gegeven zal kunnen worden dan voor in klasse B ingedeelde erwten. Een standaard^monster D zal dus niet worden vastgesteld dit beteekent echter niet, dat erwten van een derge lijke kwaliteitsklasse (de minder goede erwten) niet voor steun in aanmerking aandacht op gevestigd, dat bovenstaan komen. Voor deze erwten zal, wanneer de maatregelen geen besparing beoo gen op de totale uitgaven voor werk- loozenzorg, doch ten doel hebben, door wijziging, in de verdeeling van de be schikbare gelden rekening te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voorzooveel van de bovenbedoelde wijzigingen 't geval mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermindering aanvankelijk be perkt worden tot ten hoogste f 1/25 per week. CRISIS BUREAU. STEUNMAATREGELEN PEULVHUCHTLN OOGST 1936. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zuilen binnenkort eenige •ministeriëele beschikkingen worden afgekondigd betreflende de steunmaat regelen voor erwten en lange bruine boonen van den oogst 1936. Voor groene erwten (waaronder kroonerwten) en schokker-erwten zal, evenals dat voor den oogst 1935 het ge val was, door middel van denaturatie- steun, de markt van een overmatig aanbod van consumptie-erwten kunnen worden ontlast terwijl ook erwten van mindere kwaliteit wederom voor steun in aanmerking zullen komen. De wijze waarop deze steun zal wor den verleend, wijkt echter eenigszins af van die, welke voor erwten van den oogst 1935 werd toegepast. Waren de groene erwten van den oogst 1935 geclasseerd volgens 4 kwa- B1NNENLANDSCH NIEUWS. 24.) Hij begon echter behoefte aan voedsel tc krijgen en daarom besloot hij terstond om de gang eens te onderzoeken, waarin hij zich nu bevond, en te zien, waar die op uitliep. Hij voelde met zijn hand langs den vochtigen muur en strompelde voort met het ruischen- de water achter zich, maar telkens als hij een paar stappen gedaan had was hij genood zaakt te blijven staan om weer op adem te komen. Hij stikte bijna in de bedompte atmosfeer, maar daar worstelde hij met alle kracht te gen en strompelde maar al verder, terwijl de duisternis, die hem omgaf steeds dichter werd. Opeens leek het hem of de atmosfeer ver anderde en dankbaar haalde hij diep adem in de zuivere lucht. De grond onder zijn voeten werd ook vaster, de weg steeg niet meer naar boven maar het pad bleef nu ge lijk. De gedachte kwam opeens bij hem op, dat hij zich misschien bovendien in een van die geheime gangen, die op het kasteel Trebar- with uitkwamen. Hij had hooren vertellen, dat er verscheidene van zulke onderaardsche gangen bestonden en meer dan eens had hij den hertog willen vragen of hij dat eens mocht onderzoeken, maar nooit was het zoo ver gekomen. Zelfs onder zijn steeds aan groeiende verzwakking boezemde dit denkbeeld hem veel belang in en met moeite trachtte hij vooruit te komen, terwijl hij steeds met zijn eene hand langs den wand bleef voelen. Opeens hield hij stand. Tob op dit punt was do muur steeds glad genoeg geweest om zijn hand er langs te houden, maar nu voelde hij opeens een holte en hij strompelde in een ruimte, die hem een nis leek. Hij onderzocht den binnenkant van deze ruimte en voelde weldra een soort kruk, die hij omdraaide. Tot zijn verwondering zag hij, dat hij nu een zware ijzeren deur open duwde en dat daarachter zich een trap be vond. Met zijn handen voorzichtig vooruit tastend,klom hij die trap op en nu meende hij dat hij in de verte een lichtglans zag. Zijn hart klopte sneller,, toen hij daarheen ging. Door de inspanning was zijn verstijfd lichaam weer wat warmer geworden en de glans van dat licht vervulde hem met hoop, want hij begreep nu, dat hij ergens in het kasteel was en dan was hij gered. Toen hij bij de plek kwam, waar het licht schemerde bleef hij staan, 't kwam door een spleet in den muur en toen Aldred daaraan voelde, merkte hij dat de oppervlakte van hout was. Zijn eerste aandrang was, om hard te roepen, maar hij bedacht, dat het misschien laat was en dat zijn geroep iemand schrik kon aanjagen, daarom bleef hij zwijgen en tracht te uit te vinden in welk gedeelte van het kasteel hij zich bevond. Hij drukte zijn ge zicht tegen de spleet in den muur en keek er doorheen, daarop hield hij den adem in van verwondering, want hij ontdekte de ge stalte van Francois d'Orvéc. Door een buiten gewoon toevallige omstandigheid was hij dus terechtgekomen in een geheime gang langs de slaapkamer van den hertog. Het tooneel dat zich jaan hem voordeed hield hem aan den grondgenageld. Frangois zat aan 'n klein tafeltje iets te schrijven. Er la gen allerlei papieren en documenten om hem heen, zijn pen vloog over het papier. Zijn gelaat was bleek en zijn oogen zagen rood van inspanning. Een ledige actetasch lag open naast hem op den grond en Aldred zag, dat er witte letters op die tasch stonden, die in het licht blonken. en aUe andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. zij gezond en behoorlijk geschoond zijn (boerenschoon) eveneens een denatu- ratie-vergoeding worden gegeven, ge baseerd op een richtprijs van f 7.50 per 100 Kg. Tegen deze richtprijs zullen, niet alleen groene erwten en schokker erwten, maar alle soorten erwten, mits zij aan bovengenoemde eischen van ge zond en boerenschoon voldoen, kunnen worden gedenatureerd. De erwten van deze kwaliteit, mits zelf geteeld, zul len slechts gedenatureerd kunnen wor den door de telers. Erwten van de an dere kwaliteitsklassen kunnen slechts door de handelaren worden gedenatu reerd. Voorloopig zal niet worden over gegaan tot het vaststellen van kwali teitsklassen voor schokkererwten en teitsklassen voor schokker-erwten, doch zal als vorig jaar voor erwten en lange bruine boonen steun worden ver leend doordat de Nederlandsche Akker bouw-Centrale de bevoegdheid zal heb ben van de daarvoor in aanmerking ko mende georganiseerden wederom voor raden tegen de richtprijzen af te ne men. Hierbij wordt er weer van uit ge gaan, dat de richtprijs voor goede schokkers en lange bruine boonen f 10.50 per 100 Kg. bedraagt. Evenals voor den vorigen oogst zul len bij denaturatie monsters van de te denatureeren partijen worden getrok ken, op basis waarvan de erwten in een kwaliteitsklasse worden ingedeeld en de steun wordt vastgsteld. Tegen de in deeling kan men in beroep gaan bij het Dagelijksch Bestuur van de Neder landsche Akkerbouw-Centrale (herclas sificatie), waarhij het aanbeveling ver dient, bij de denaturatie door den op zichter een monster te laten verzege len en dat te bewaren. Wanneer blijkt, dat de telers op de markt voor hun producten den richt prijs niet bereiken, heeft de Nederland sche Akkerbouw-Centrale het recht, tot verbetering van de markt en van den afzet, prijsregelend op te treden door zelf te koopen. GEEN KERMIS, MAAR EEN V. V. V. -- WEEK 1 In Harlingen is dit jaar de Kermis afgeschaft, maar inplaats daarvan zal thans door V.V.V. een z.g. V.V.V.-Week worden georganiseerd, die zal worden gehouden van 31 Aug. t.m. 5 September He programma voor deze week is zeer uitvoerig en zeer aantrekkelijk. De winkeliers zorgen b.v. voor een Eta lageshow met diverse attracties voorts zullen er zijn paarderennen, wielerwedstrijden, 'n snelloop door de stad, gymnastiek-demonstraties, gon delvaart, zwem- en watersport-demon straties, jongenskaatsen,, een voetbal wedstrijd tusschen twee le klasse clubs, muziekfestijnen, ballon-wed strijd, vuurwerk, enz. enz. Het voornaamste zal echter zijn een viertal opvoeringen van een historisch openluchtspel, getiteld „De Vrijheid Daagt", geschreven door den heer D. A. Postema. Het spel brengt een episo de in beeld uit de historie van Harlin gen, toen in November 1813 Fransche soldaten en ambtenaren op hun vlucht door de stad kwamen om te trachten hier een schip voor Frank rijk te vinden. Het volk is verheugd nu van de Fransche overheersching ver lost te zullen worden en viert dit op uitbundige wijze. De dagende vrijheid wordt gesymboliseerd door het optre den van de ridder voor recht en vrij heid, verpersoonlijkt in de legendari sche Magnusfiguur. Aan de entourage van deze opvoerin gen worden kosten noch moeite ge spaard. PLAFOND INGESTORT. In het Raadhuis te HiUegersberg. Vrijdag om elf uur trok het de aan dacht van den gemeente-secretaris, den heer J. v. Ballegooij, die in zijn kamer zat te werken, dat veel kleine kalksplinters van het plafond naar be neden kwamen. Hoewel eenigszins on gerust, bleef de heer v. Ballegooij toch doorwerken. Eenige minuten later kwam evenwel de helft van het zware ouderwetsche plafond met een hevi- gen slag naar beneden. De slag werd in alle lokalen gehoord en de ambtena ren stroomden van alle zijden toe. De heer van Ballegooij had nog kans gezien op het laatste oogenblik door de deur, die toegang geeft tot de burgemeesterskamer, te ontkomen. Men vermoedt, dat de draden van het vlechtwerk zijn doorgeroest en dat deze den last van de kalklaag, welke ongeveer 20 c.M. dik is, niet meer kon den dragen. VEELBELOVEND. Op een school aan den Lange Hille- weg te Rotterdam ontdekte een onder wijzeres, dat uit haar tasch je, dat in 'n lokaal hing, een bankbiljet van hond- derd en een van tien gulden verdwe nen was. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat 'n Langzaam kwam Aldred tot het besef, dat die witte letters de initialen van den hertog waren en ook kon hij duidelijk zien, dat de papieren op de tafel vol stonden met teeke- ningen, cijfers en letters. Een vermoeden kwam ineens bij hem op, hij dacht aan de oorzaak van het ongeluk dat hij gehad had, aan het codetelegram en ook aan den angst en de agitatie van Dola de Bernier. Plotseling ging er een licht voor hem op. Die actetasch was van den hertog, die papie ren waren het eigendom van de regeering in het kort, deze twee menschen die poseer den als de gasten van een van de ministers van zijne majesteit waren, leden van den geheimen spionnendienst. Hij had dus toch gelijk gehad en het te legram was wel een bericht van een vreem de mogendheid en Dola de Bernier was de medeplichtige van haar broeder. Bliksemsnel schoot de gedachte hem door het hoofd „ik moet den hertog waarschu wen, hij moet die papieren dadelijk terug hebben." Wat kwam het er op aan, dat hij het tele gram verloren had Het noodlot had hem een machtiger wapen in de hand gespeeld en dit kon hij gebruiken als hij wilde. De belofte, die hij aan Dola de Bernier gegeven had ten opzichte van het telegram, had geen betrekking op zijn huidige ontdekking. Hij ging een oogenblik weg van de spleet in den om over de zaak na te denken, maar opeens verloor hij het bewustzijn en zakte met een steunenden kreet op den grond neer. Het geluid drong in de kamer door. d'Orvée schrikte en hield even op met zijn misdadige bezigheid om te luisteren. Hij stond op en keek vreesachtig om zich heen, de pen viel uit zijn bevende hand op den vloer. Na een oogenblik liep hij naar de deur, sloot die open en keek het portaal op, er was echter niémand en er heerschte een diepe stilte. Hij was nog bleek van schrik, toen hij de deur weer sloot en opnieuw aan de tafel plaats nam, maar hij moest wel vijf minuten stil blijven zitten om te bekomen, voordat hij de pen weer op kon nemen. Hij had nu het document gevonden, dat hij noodig had en maakte een duplicaat hiervan en van de andere stukken, zoodat hij het origineel kon bewaren ingeval er een ongeluk mocht gebeuren met het afschrift, dat hij van plan was om rechtstreeks door naar Pa rijs te zenden. Te middernacht was hij ermee begonnen, dat was nu een half uur geleden en nu be gon het hem te vervelen, hij kreeg kramp in zijn handen en voelde zich dood vermoeid. Hij was bijna gereed geweest, toen het steu nen van Aldred de diepe stilte verbrak en dat geluid had hem opeens allen moed be nomen. Het geluid herhaalde zich echter niet en weldra herkreeg hij zijn zelfbeheersching en kon met zijn werk voortgaan. Hij vouwde de twee documenten op stak die in een lange enveloppe, die hij wel verzegelde, maar niet van een adres voorzag, die legde hij op de tafel, terwijl hij de overige papieren bijeen verzamelde. In dien tusschentijd was Aldrd weer ont waakt uit zijn bezwijming, hij verwenschte zich om zijn zwakheid en kwam weer ter stond in actie. Zijn eenige gedachte was nu om den hertog met zijn ontdekking in kennis te stellen. Ril lend en hijgend zocht hij met vooruitgestoken handen, al tastend, den weg, als een blinde, Als deze gang zich verder voortzette, dan was het heel goed mogelijk, dat die ook liep langs de paneelen van al de kamers van die verdieping. Hij wist niet, waar de vertrekken van den hertog zich bevonden, maar hij liep voortdu rend voort in de hoop, dat hij die vinden zou, zoo niet in deze gang dan toch in een andere. Plotseling kwam zijn hand in aanraking met een houten wand en hijh hoorde een hol geluid. Er bewoog zich iemand aan den anderen kant en een seconde later hoorde hij een stem, de stem van den hertog zelf, vragen Wie is daar en na een korte aarzeling, ant woordde Aldred IkAldred Barenstowe. Barenstowe herhaalde de hertog ver wonderd. Daarop volgde een stilte en Aldred hoorde den hertog de kamer doorloopen en het electrisch licht opdraaien. Ik ben hier in de gang, riep de jonge man met heesche stem, zou uvoordat hij nog koon uitspreken, gleed een paneel op zijde, een stroom licht bescheen hem en de hertog stond hem hoogst verbaasd aan te kenken. Aldred opende zijn lippen om iets te zeggen, maar hij kon geen woord uitbrengen. De hertog zag den desperaten toestand, waar in hij zich bevond, stak hem de hand toe en hielp hem de kamer in. Een oogenblik verloor Aldred het bewustzijn, terwijl hij achterover geleund in een grooten stoel zat. De hertog schoof het paneel weer dicht, ging toen naar een tafel, waarop een kan melk stond en een paar glazen met eenige bescuitjes, een verfrissching, die hij gewoon lijk 's avonds gebruikte en schonk een glas vol melk. Drink dit uit, zeide hij bedaard en op het geluid van zijn stem kwam Aldred weer bij en gehoorzaamde. Excuseer mij, mylord, zeide hij, ik heb in langen tijd niets gehad. Opeens sprong hij op en zei O, u moet met mij meegaan, zoo gauw' mogelijk, de hertog d'Orvee heeft een acte tasch van u. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1