27e JAARGANG DINSDAG ti AUGUSTUS 1936 No. 64 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIBRINGEN EN OMSTREKEN TOEKOMSTPLANNEN VAN DEN NEGUS. HET MYSTERIE. DE TANDEM. NAAR HOORN - MEDEMBUK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytnshoef Wielingen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CÖRN. J. BObKER WIER1NGEN Telef. Intercomm, No. 19. Iedere regel meer f 0.1Q per 3 maanden f 1.—. Hij tracht de noodige middelen te verkrijgen om de guerilla tegen Italië voort te zetten Geen sprake van troonsafstand Een medewerker van de „Evening, Standard" heeft een gesprek gehad met een functionaris van de Ahessini- sche legatie te Londen over de toe komstplannen van den Negus, die, zoo als men weet, thans in Bath een kuur volgt. Volgens de verklaringen van den Ethiopischen diplomaat is het groote vraagstuk, waarmede de Negus zich thans bezig houdt, de kwestie hoe hij in het bezit kan komen van voldoende middelen om hem in staat te stellen terug te keeren naar de Westelijke districten van Abessinië om de gueril la tegen de Italianen daar voort te zet ten. Hij heeft uit Amerika een uitnoo- diging ontvangen, daarheen te komen en de kans bestaat, dat hij inderdaad naar de Vereen. Staten vertrekt. Het doel voor het maken van die reis zou zijn een groote leening te sluiten voor Ethiopische belangen. Het schijnt, dat de geldbronnen van den Negus snel aan het slinken zijn. In tegenstelling tot wat men algemeen aannam heeft hij geen voorzorgsmaat regelen voor de toekomst genomen toen hij Abessinië verliet, dooi deposi to's in het buitenland te plaatsen. Hij verliet zijn land als gevolg van een be sluit, dat binnen eenige uren tijds ge nomen werd, en hij heeft sindsdien ge leefd van het geld, dat hij mee kon ne men. Dat was lang niet zooveel als men algemeen schijnt aan te nemen, aldus verklaarde de funtcionaris van de Ethiopische legatie. Voor den oorlog met Itaiië was de keizer een zeer vermogend man, maar sinds de oorlog begon, moest hij zijn leger voor een groot deel uit eigen mid delen onderhouden. Er is druk gespro ken over de befaamde oorlogskas, de groote schat, die keizer Menelik op een geheime plaats verborgen zou hebben, opdat deze slechts in tijd van nood of oorlog aangesproken zou worden. Wat van dien schat geworden is, is niet be kend. Op de legatie te Londen heeft men er in het geheel niet meer van ge hoord. Sinds de Negus in Engeland is, moest de strikste zuinigheid in acht genomen worden. Het personeel van den Negus werd steeds ingekrompen, en op het oogenblik heeft hij hier slechts de beschikking over vijf be dienden, evenals de keizerin te Jeruza lem. Het is zelfs zoo erg dat ge-infor- meerd moet worden naar den prijs van de kamers in het hotel, dat hij betrekt. Een bewijs van de bezuiniging, ook bij de legatie te Londen is, dat daar thans zefven rijwielen staan, welke door de ambtenaren moeten worden gebruikt in plaats van auto's. Het huis in Prince's Gate, dat de Negus betrok, toen hij naar Londen kwam, werd gehuurd toen er nog veel geld in de schatkist was. Het werd n.1. al gehuurd voordat er sprake van was, dat de Negus Abessinië zou verlaten. De hoogste schating van het bedrag dat de Negus met zich had meege voerd, was op de legatie 30.000. Er zijn twee grootsch opgezette po gingen gedaan om in Engeland een leening voor Abessinië op te nemen. Beide pogingen faalden. Het wordt ontkend, dat de Negus n huis in Engeland zou huren om er zich voor goed te vestigen. De keizer denkt er niet aan afstand te doen van zijn troon, aldus verklaarde men op de legatie. „Zoover zijn wij nog tang niet." Zelfs indien de keizer er niet in slaagt het noodige geld in Europa of Amerika bijeen te brengen, heeft hij nog eenige plannen voor de toekomst, waarover op het oogenblik natuurlijk nog geen mededeelingen kunnen wor den gedaan. Er is een mogelijke rijke bron van inkomsten in de Westelijke streken van Abessinië, waai- nog altijd een Abessinische regeering is gevestigd. In die streken wordt goud en platina gevonden. Indien daar naar volgens de moderne methoden zou worden ge zocht, zou men waarschijnlijk heel wat rijkdommen kunnen vinden. Veel goud zou al dadelijk gewonnen kun nen worden door zeven van het rivier zand. Op het oogenblik kan men daar aan nog niet beginnen, doordat de ri vieren door het regenseizoen gezwol len zijn. FEUILLETON. Het was dus wel duidelijk dat Aldred hem bespied had tot op dat oogenblik en daarna pas naar den hertog gegaan was maar dan was er weer iets onbegrijpelijks, waarom had hij drie kwartier laten verloopen Dit be greep hij nieten dat wat de tijd, gedurende welken Aldred bewusteloos in de gang had gelegen. Plotseling herinnerde Frangois zich het ge- druisch dat hem verschrikt had, terwijl hij zat te schrijven. Wat hij gehoord had, moet Aldred's stem zijn geweest. Dus kende Aldred het geheim van hem en van Dola. Frangois greep krampachtig de dekens vast tot hij er zijn nagels bijna doorheen stootte. Het code-telegram was in het bezit van Al dred, misschien had hij het al aan den her tog medegedeeld en wat dan Hij trachtte zich eiken blik, elk woord en elke daad van den hertog voor den geest te halen, geduren de de korte oogenblikken dat hij in de kamer geweest was, maar hij kon zich niets voor den geest halen waaruit hij zekerheid kon krijgen, dat de hertog alles wist. De hertog had oprecht zijn verontschuldigingen aange-, boden. Hij had gezegd Ik moest mij van mijn plicht kwijten, er is mij verteld, dat de vermiste stukken zich in deze kamer bevinden en dus zult u wel begrijpen, dat ik verplicht ben mij van de waarheid van die verklaring te overtuigen. Als mij gezegd was, dat mijn eigen dochter mvolutie in Rijwieltoerisme. Puzzle voor belasting-autori teiten. Men behoeft er niet meer aan te twij felen de tandem heeft Nederland ver overd Wie op de buitenwegen komt, ziet ze bij tientallen, echtparen, hee- ren-duo's op vacantiereis, dames-duo's op een uitstapje, en het gaat er flink van langs, want een tandem heeft ge woonlijk een ander gangetje, dan de gemiddelde wielrijder er op nahoudt. Bijna dertig jaar heeft men den tan dem verwaarloosd, tot hij plotseling vooral dezen zomer bijna de Neder- landsche wegen heeft overrompeld. Hoe dat komt Misschien is het een kwestie van mode. In elk geval is het gebruik hier te lande overgenomen uit Engeland, dat op fietssportgebied al tijd nog toonaangevend voor Neder land is. Engeland begon het tandem offensief in 1934, maar hoe nu daar de mode onstond, dat zal wel een raadsel blijven. Misschien komt het door de kleine constructieve evoluties in den rijwiel- bouw, die de laatste jaren zoo onge merkt haar beslag hebben gekregen. De framebouw heeft enkele wijzigingen ondergaan. Met name de dames-rijwie len in Engeland zijn, wat frame be treft, van constructie veranderd en tan dembouwen is vooral een kwestie van frame-constructie. Ook de trommel- remmen hebben enkele problemen voor de constructeurs wat gemakkelij ker gemaakt. Op het oogenblik beleeft men in ons land de eigenaardige situatie, dat er een groote onderproductie aan tan dems is. De fabrikanten kunnen er niet tegenop werken, en dat in dezen tijd De man( die vandaag honderd tandems kan afleveren, kan ze volgen de week gemakkelijk kwijt. Maar zoo iemand is er niet. Voor de constructie van tandemframes heeft men bepaal de fittings en lugs noodig, en -- hoe vreemd het moge klinken op de leve ing daarvan is Nederland nog altijd op het buitenland aangewezen De fabrikanten van die onderdeden kunnen door de geweldige vraag slechts bij mondjesmaat leveren en daarom stagneert de fabrikage. Een ander typeerend voorbeeld van de tandemrage is wel 't feit, dat een be paald soort trommelremmen in ons land eenigen tijd totaal uitverkocht was Dat een voertuig er zoo plotseling in komt, heeft natuurlijk zijn reden. Het moet voordeel hebben. Die hoeft de tandem in hooge mate. Ten eerste is de tandem snel. Als twee personen flink en in hetzelfde rythme trappen, kan men een tempo van 30 a 40 Km. per uur gemakkelijk volhouden. Is er tegenwind, dan breekt de voorrijder den wind, zoodat er minder weerstand te overwinnen is. Bovendien is er aan merkelijk minder wrijving en de ver snellingshoudingen kunnen gunsti ger gekozen worden. De Nederlandsche tandem heeft nu reeds voordeelen, die zijn Engelscli voorbeeld mist de meeste construc ties laten toe, dat zoowel de dame als de heer kan voorrijden, iets, dat men in Engeland nauwelijks kent, ook om dat daar de dames vaak in plusfours op de fiets zitten. Een moeilijkheid bij de tandem is het opbergen ervan. Hij vraagt veel ruimte. Maar de voordeelen, de gezel ligheid, de veiligheid (men kan met el kaar praten, terwijl men toch maar 'n smal stuk van den weg noodig heeft) wegen ruimschoots tegen dat bezwaar op. Daar komt nog bij en dit ver klaart ook wel de drukke verschijning van den tandem op den weg -- dat deze ze had verborgen, al wist ik ook dat zoo iets onmogelijk was, dan zou ik toch genoodzaakt zijn om haar kamer te doorzoeken. Uit zijn gelaat had men kunnen zien, dat het hem speet en Aldred had met koortsach- tigen naast alle hoeken en gaten van de ka mer doorzocht. Daarop was een wilde ontboezeming van Aldred gevolgd, wat de hertog afgekeurd had en hij had hem ook verzocht om mee naar zijn kamer te gaan. Neen, wat de hertog nu ook wist, tien mi nuten geleden was hij nog niet overtuigd ge weest van de waarheid der beschuldiging, door Aldred geuit. Als echter het telegram nu. in handen van den hertog was, wat dan Het antwoord op die vraag was gemakkelijk genoeg te vinden. Dat beteekende schande, verderf en dood voor hem en voor 'Dola eveneens. De borden waren nu verhangen. Het ge luk, dat Frangois zoolang gunstig was ge weest had hem nu den rug toegekeerd en lachte Aldred toe en nu kon het nog heel goed zijn, dat de Engelschman nog het spel won. Frangois perste zijn tanden opeen. Het er gerde hem bovenal zoo, dat Valga hem op die wijze zou ontgaan en aan Aldred als prijs toevallen. Als Aldred zijn gegeven woord aan Dola brak en het telegram vertoonde, dan was alles verloren. Zijn bestaan hing er nu van af, of Aldred zijn leven geruïneerd had. Hij huiverde als hij daaraan dacht, zijn leven hing er van af, als zijn schuld uitkwam dan zou hij de doodstraf moeten ondergaan. Hij stoof in grooten angst op en liep naar de deur. Ja, hij moest Dola dadelijk zien te spreken en zij moesten weg zien te komen terwijl het nog tijd was. Maar hij bedacht, dat zulk een handelwijze een groote dwaas heid zou zijn, want de hertog zou stellig nog op zijn. rijwielen tegenwoordig druk verhuurd worden. Een puzzle op zichzelf is nog de be lastingkwestie. Moet een tandem een of twee rijwielplaatjes hebben De kwestie is nog niet geheel geregeld, maar de belasting-autoriteiten nemen voorloopig aan, dat bij normaal gebruik één plaatje voldoende is. De kwestie wordt anders, als de tan dem bereden wordt, door iemand, die met een kosteloos rijwielplaatje mag rijden. Rijdt zoo iemand, voor, en heeft de tweede berijder geen plaatje, dan is deze in overtreding. In Engeland is de evolutie van den tandem alweer gevorderd. Daar heeft men gedacht twee menschen kun nen allicht een zijspan meetrekken. Men heeft er reeds speciale zijspan- wagens geconstrueerd. Doch bij ons heeft het rijwiel-tourisme evenmin op dat gebied stilgezeten, al gaat het hier dan niet om tandem-zijspannen. Steeds ziet men meer langs den weg, hoe de fiets als „trekdier" wordt ge bruikt. Het kampeerwagentje, waarin de tent met de kampeer-ingrediönten, desnoods met de kinderen erbij, wordt meegevoerd, wordt steeds meer op on ze wegen gezien. Enkelen hebben zich reeds op de fa bricage van die practische wagens toe gelegd en op een enkel punt in de binnenstad ziet men ze te koop, mooi gestroomlijnd, heel vernuftig gecon strueerd, waarbij men respect krijgt voor de manier, waarop een eenvou dige maar vindingrijke Rotterdam mer de nog niet altijd zoo geringe con structieve moeilijkheden, bijv. van de koppeling aan het rijwiel, heeft opge lost. Wie trouwens even in de binnenka mers van de officieele rijwielfabrieken rondneust, krijgt sterk den indruk, dat de rijwielfabricage uit haar lethargi- schen slaap, die meer dan vijf en twin tig jaar de constructie onveranderd liet, is ontwaakt. Men zoekt naar nieu we vormen en nieuwe ideeën, het moet. nog gemakkelijker nog lichter, nog sneller gaan, het is verheugend te con stateeren, dat Nederland bij dat zoe ken allerminst achterblijft, (bij de tan dem-constructie is het al heel vooruit strevend.) en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WA CO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. Groote droppels zweet stonden hem op het voorhoofd, toen hij weer terugging. Waar zou Aldred nu zijn en wat zou hij doen Waar was hij geweest, toen hij hem een uur gele den had zien zitten schrijven. Wild gleed zijn blik over de paneelen op den muur, zouden die werken volgens hetzelfde systeem als die beneden in de studeerkamer Hij liep naar de overzijde en betastte den muur, maar nergens zag hij een veer. Terwijl hij zoo rondliep, zag hij dicht bij den haard een lange, smalle spleet in het hout. Bij nader onderzoek zag hij dat het een opening was tusschën twee paneelen, niet volkomen aaneengesloten. Ter halverhoogte zag hij een klein knopje en nog een tweede. Hij drukte er gelijktijdig op en de paneelen weken zoover uiteen, dat een man best door de opening zou gekimd hebben en daarach ter scheen een groote donkere ruimte te zijn. Op hetzelfde oogenblik voelde Frangois een koude rilling bij het geluid van voetstappen, die zich verwijderden. Dit was dus een verkla ring hij werd bewaakt en van dezen kant af had Aldred hem bij zijn werk bespied. Een stroom van machtelooze woede ging over hem heen, terwijl hij een paar stappen voorwaarts deed en gluurde in de open ruim te. Voor een oogenblik was hij zijn zelfbe- heersching kwijt en als" Aldred toen onder zijn bereik geweest was, dan had hij hem mis schien wel doodgeslagen. Maar Aldred was er niet en alles was donker en stil. Door de stilte werd hij angstig en snel schoof hij de paneelen weer dicht. Gelukkig ging dat heel goed, warit zij werk ten volgens een zeer eenvoudige methode. Toen fiij dit gedaan had, vergewiste hij zich, dat zij goed aaneensloten en de smalle spleet niet meer bestond. Daarop liep hij met wankelende schreden naar het midden van de kamer en viel daar op een stoel neer om den toestand eens te overdenken, waarin hij BINNENLANDSCH NIEUWS. Meisje overreden en zwaar gewond. Vrijdagavond is op den Almeloschen weg te Raalte een ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, die uit de richting Nijverdal kwam, begon plotseling te slingeren en botste na een eind over den rechterberm te hebben gereden, tegen een boom. Het 13-jarig dochter tje van den heer Diekman werd door de auto gegrepen en overreden. Zwaar gewond is het kind naar het R.K. Zie kenhuis te Raalte vervoerd. De cabine van de auto werd geheel in elkaar gedrukt. De inzittenden ble- XXI. Den volgenden morgen na het ontbijt sprak de Franschman terstond over zijn plan om dienzelfden middag nog te vertrekken. De hertog drukte de hoop uit, dat mon sieur en zijn zuster nog een paar dagen zou den willen blijven, maar Frangois schudde ontkennend het hoofd. Het was hem onmo gelijk langer te blijven, dat zou de hertog zelf wel inzien. Om allerlei redenen leek het hem veel wijzer, dat hij en zijn zuster ter stond zouden vertrekken. Wat die vermiste stukken betrof, hij had den hertog reeds ge waarschuwd, dat de zoogenaamde Aldred Barenstowe een bekend spion was en verder had hij niets te zeggeh. Dit gesprek had plaats in de studeerka mer. Frangois zei alles op haastigen toon, kortaf, en de hertog luisterde zwijgend, nu en dan verbrak hij zijn stilzwijgen om zijn spijt over dien toestand uit te drukken. Toen de hertog na een paar minuten weer alleen was, dacht hij nog eens goed over al les na. De hertog en madame De Bernier moesten op het kasteel blijven ten koste van alles. Of zij schuldig waren of niet, daarom trent had hij geen zekerheid, het eenige be wijs daarvoor was het verhaal van Aldred en daarom kon hij alleen vermoedens tegen hen koesteren. Als dat verhaal echter ook maar eenige waarheid bevatte, dan zou hun vertrek gelijk staan met het overhandigen van een kostbaar geheim aan den vijand. Als de praat jes van Frangois waarheid bevatte, dan was hetzelfde op Aldred toepasselijk, maar Aldred lag ziek, dus kon hij geen kwaad uitrichten. De detective had van den Franschman ge zegd „Laat hem nog niet gaan, want ik heb geen zekerheid omtrent hem. Houd u hem hier zoolang als u maar eenigszins kunt." ven echter ongedeerd. De auto is in beslag genomen. Courantenverkooper door Hein overreden. Slachtoffer overleden. Vrijdagavond is op het stations-em- placemest te Geldermalsem bij het ver trek van den sneltrein van 8 uur 22 naar Nijmegen een ongeluk gebeurd. En 23-jarige courantenverkooper, die nog geld van een der reizigers moest ontvangen, liep met den trein, die reeds in beweging was, mee. Waar schijnlijk heeft hij de stopvlag, die op het perron stond, niet gezien. Hij strui kelde en viel tusschen het perron en den trein. Het treinpersoneel heeft niets van het ongeluk gemerkt en de trein reed door. Zwaar gewond fis de ongelukkige opgenomen en naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij is over leden. Worstvergiitiging te Alphen a.d. Rijn. Toestand der patiënten gunstiger In verband met de hier ter plaatse geconstateerde worstvergiftiging ver neemt men nog, dat de toestand der patiënten geen zorg baart. Eenigen hunner zijn reeds geheel hersteld, ter wijl anderen aan de beterende hand zijn. Hoe groot het aantal slachtoffers van de vergiftiging is, kan niet met zekerheid worden nagegaan. Merkwaardig is wel, dat van de zelfde partij eveneens een gedeelte in Gouda is verkocht, doch dat zich daar, blijkens een door de politie ingesteld onderzoek, geen gevallen van vergifti ging hebben voorgedaan. Groote partij haring naar Rusland. Totaal 40.000 ton. De reedersvereeniging voor de Ne derlandsche haringvisscherij heeft op tredend voor het Nederlandsche Ha- ringvisscherijbedrijf in zijn geheel, aan Rusland 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton September-October-Novem- bervangst verkocht. Het is de eerste maal, dat een derge lijke geconcentreerde transactie in de Nederlandsche haring-export naar Rus land tot stand kwam. Dit op zichzelf belangrijke feit is te gewichtiger, om dat een zoo groot kwantum haring in één transactie nimmer tevoren van Nederland uit naar Rusland werd ver kocht. ZONDERLINGE AUTOMOBILIST. Tapte op een druk punt benzine uit een andermans wagen. Vrijdagmiddag stopte op het Rokin te Am sterdam bij de Munt een automobilist vlak achter een daar reeds geparkeerd staanden wagen. De bestuurder stapte uit, schroefde den dop van de benzinetank van den voor sten wagen los en ging vervolgens door mid del van een gummislang die tang leeghevelen. De benzine liet hij uitstroomen ineen kolenkit. Toen de kit vol was ledigde hij haar in de tank van zijn eigen wagen. Omstanders, die Dat was duidelijk genoeg. De hertog moest niet weg. Maar wat kon hij doen Hij kon d'Orvée niet dwingen om te blijven, ook kon hij geen verklaringen geven zonder bewijzen en zonder dit was was het onmogelijk om Frangois het weggaan te beletten. Wat zou hij beginnen Als in antwoord op die vraag, werd er zachtjes aan de deur geklopt en een secon de later trad Dola de Bernier de kamer bin nen. Er vormde zich een vaag denkbeeld in zijn gemoed bij haar aanblik. Als hij madame kon overhalen om te blijven, als hij.... maar hij kon zijn gedachten niet goed bijeen ver zamelen. Bij haar aanblik begon zijn hart sneller te kloppen en hij ontdekte sporen van tranen op haar beeldschoon gelaat. Ik kom voor den laatsten keer nog een gezellig praatje met u maken, zeide zij, naast de schrijftafel plaats nemend, ik kan mij met niets anders contenteeren, mijn waarde vriend, ik ben al een zeer ongelukkig mensch. De hertog bleef bij den schoorsteenmantel staan. Hij keek op haar neer en streek met de hand over zijn grijzen baard. Het spijt mij, u dat te hooren zeggen, zei hij ik dacht dat het bezoek op Trebarwith u niets dan genoegen schonk en nu heeft het u ver driet bezorgd. Och, ik ben niet zoo terneergeslagen over wat er gebeurd is, hertog, ofschoon het mij natuurlijk leed doet voor uik wou, dat ik u er in kon helpen, maar in een geval als dit kan niemand hulp verleenen. In plaats van u te helpen, kom ik u nog mijn eigen nood klagen. Hij keek haar ernstig aan en vroeg Hebt u verdriet, laten wij dan mijn moeilijkheden vergeten en over de uwe spre ken, madame. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1