TWEEDE BLAD. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 No. 0t*> NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SCHADEVERGOEDING BIJ ONTEIGENING „WIERINGERMEER" WIERINGER COURANT door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 16. De vele onteigeningen die de laatste jaren hebben plaats gevonden in verband met den aanleg van nieuwe wegen door het Rijk, zijn gebleken ook fiscaal van grootj belang te zijn. Ware de stand van zaken op fiscaal ter rein ten dezen nog geweest gelijk voorheen, toen voordeelen behaald buiten het eigenlijke bedrijfsdoel slechts als vermogensvermeerde ring in aanmerking kwamen, dan zou het fiscaal belang bij onteigeningen slechts van ondergeschikte beteekenis zijn geweest. Doch nu de Hooge Raad het standpunt heeft in genomen dat ook voordeelen buiten het ei genlijk bedrijfsdoel liggend, als inkomen moeten worden aangemerkt, zijn er dikwijls aanzienlijke bedragen mede gemoeid. Dit standpunt van den H.R. is niet tot stand gekomen, dan nadat in deze materie groote verwarring en onzekerheid gedurende een reeks van jaren had bestaan. Telkens weer bleek de H.R. een ruimer standpunt in te ne men, daarmede tevens de grenzen van arti kel 7 der wet I. B. dat belast de voordeelen door bedrijf of beroep verkregen, verwijdend. Totdat ten slotte alle voordeelen behaald door vervreemding van bedrijfsmiddelen, als bedrijfswinst werden aangemerkt, „aangezien de bedrijfsuitoefening" tot het behalen van die voordeelen heeft in staat gesteld. Bedrijfsdoel en bedrijfsuitoefening. Het oude criterium, dat voordeelen verkregen door vervreemding v. Bedrijfsmiddelen, slechts dan als winst (inkomen) in aanmerking kwa men wanneer de vervreemding was een nor male, met het bedrijfsdoel strookende en in het karakter van het bedrijf liggende hande ling, werd dus geheel verlaten. Het doel deed niet meer terzake wat slechts van belang werd geacht was dit of het bedrijf „an sich" in staat had gesteld het voordeel te behalen. Wie dus geen bedrijf heeft en onroerend goed verkoopt, kan terzake van hiermede behaalde winst niet in de inkomstenbelasting worden aangeslagen. (Behoudens het geval dat winst wordt behaald door op zich zelf staande werk zaamheden). Maar wie onroerend goed als bedrijfsmiddel bezigt en door vervreemding daarvan eenig voordeel behaalt, zal dat voor deel absoluut zeker als winst zien belast. De bedrijfsuitoefening, het enkele feit dat men een bedrijf heeft, wordt geacht tot het beha len van dat voordeel in staat te hebben ge steld, en dan valt, naar 'sHoogen Raad's leer, dat voordeel onder „de ruime omschrij ving van artikel 7 der wet". Het standpunt van den H. Rï bij onteigening. Het lag dus voor de hand, dat ook het bij onteigening van eenig bedrijfsgoed ontvan gen bedrag zou worden getrokken onder de „ruime omschrijving", van artikel 7 der wet I. B. Maar desondanks durfde de Raad van Beroep voor de Dir. Bel. te Leiden het be staan een met het standpunt van den H.R. strijdende beslissing te nemen, toen de in specteur een bij onteigening van in bedrijf gebezigd onroerend goed verkregen voordeel als inkomen had belast. Dit onroerend goed was een huis. ten deele als woning gebruikt, ten deele voor bedrijfsdoeleinden gebezigd. De inspecteur nam nu als belaste winst aan het ontvangen bedrag verminderd met de noodzakelijke kosten van verhuizing, de proceskosten, en de kosten van aankoop, waarvan c.a. f 6000 overbleef, waarvan 2/3 (het bedrijfsgedeelte) als belastbaar werd beschouwd. De Raad van Beroep echter be sliste dat deze aanslag ten onrechte was op gelegd, overwegende „Dat immers wel krachtens art. 7 tot de opbrengst van een bedrijf behooren de voor deelen, verkregen van zaken welke voor de uitoefening van een bedrijf worden gebe zigd, zelfs al ligt het verwerven van die voor deelen niet binnen het eigenlijke doel van het bedrijf, doch dan toch in elk geval vast moet staan, dat er werkelijk een voordeel is be reikt, hetgeen naar het oordeel van den Raad ingeval van vergoeding van schade krachtens onteigening niet het geval is." De Raad van Beroep neemt dus principieel aan dat in schadevergoeding uit hoofde van onteigening geen voerdeel kan liggen men krijgt slechts zijn schade terugbetaald, aldus de Raad en daarin kan kwalijk een voordeel liggen. De Minister van Financiën ging van deze uitspraak in cassatie. En vond den H. R. begrijpelijk als men het standpunt van dit college t.o.v. winst behaald door vervreemding van bedrijfsmiddelen, in aanmerking neemt op zijn hand. In zijn arrest onderscheidt de H.R. twee soorten vergoeding, lo voor de waarde van het onteigende onr. goed, en 2o vergoeding voor zoogenaamde persoonlijke of bedrijfsschade. Wat de eerst bedoelde vergoe ding betreft houdt de H.R. zich bij zijn stand punt, dat als bij verkoop van een bedrijfsmid del een prijs wordt verkregen hooger dan de boekwaarde of aanschaffingswaarde plus latere kosten van verandering of verbetering (kostprijs), dat meerdere is bedrijfswinst. Wat de vergoeding voor bedrijfsschade be treft, deze zal gemeenlijk bestaan uit vergoe ding voor in de toekomst te derven winsten. Welnu, aldus de H.R. evenals dat het geval zou zijn met de winsten in plaats waar van thans schadevergoeding wordt gegeven, behoort dat voor derving van opbrengst be taalde bedrag tot uitdrukking te komen op de bedrijfsrekening, en wel in het algemeen in het jaar waarin dat bedrag wordt geno ten. Met andere woorden wanneer beslist wordt bij de onteigening, dat daardoor een derving van inkomsten van b.v. f 500 per jaar zal plaats vinden, en daarvoor wordt een vergoeding toegekend van f 10.000, dan zijn deze f 10.000 evenzeer als inkomen aan te merken, als het geval zou geweest zijn met de f 500 welke men jaarlijks bij niet-ontei- gening zou gehad hebben. Consequenties van het standpunt van den H.R. Theoretisch is tegen den leer van den H.R. weinig in te brengen. Maar het gevolg is dat wanneer gedurende een reeks van jaren het bedrijf noodlijdend zou zijn (zie den boerenstand!) dat voordeel van f 500 geheel tegen de verliezen zou kunnen wegvallen en onbelast zou blijven, terwijl thans van de f 10.000 het volle pond belasting over één jaar moet worden betaald. Bovendien wordt bij dit arrest geen rekening gehouden met de waardevermindering die het onroerend goed als geheel door de onteigening kan ondergaan. Wordt bouwland of tuingrond door een weg of dijk doorsneden, zoodat het daarachter liggende land in den vervolge zeer moeilijk te bereiken en te bewerken zal zijn, dan zou wel het bedrag boven de kostprijs van het onteigende stuk land als winst ten volle be last worden, maar van de waardeverminde ring van het andere land trekt de fiscus zich niets aan En over welke sommen zou dat niet kunnen gaan als dat achterland zonder onteigening in de toekomst waarde als bouw terrein zou kunnen krijgenEigenaren van oonroerend goed waarvan een deel ontei gend wordt zullen in eïkgeval verstandig doen er op te staan, dat bij de toekenning van „schadevergoeding" er mede wordt rekening gehouden, dat daarin óók verdisconteerd wordt het bedrag dat zij het Rijk weer in den vorm van belasting zullen moeten terug geven. Belastingzaken. Administratie's. Directeur Mr. J. H. van DOORNE AdviseurC. P. Vergouwen. Kerkweg No. 3 Middenmeer. „CANADA HET RIJK DER TOEKOMST." (Vervolg Landbouw en Veeteelt.) 7. Toen in de periode van 1885 tot 1912 de kolonisatie in het Westen op haar hoogtepunt was, trokken niet alleen kolonisten uit Europa en de Vereenigde Staten er in groote getale heen, ook op duizenden boeren in Oost- Canada werkte het Westen als een onweer staanbare magneet. Een generatie terug nog vrijwel door den ploeg ongerept, zijn deze prairies nu herschapen in prachtig bouw land. waar het gemengd boerenbedrijf in belangrijkheid wedijvert met het zuivere graanbouwbedrij f Van de veldgewassen is tarwe verreweg de belangrijkste. Geen der andere rijke natuur producten heeft dan ook een zoo vèr-strek- kenden invloed op het leven in Canada gehad als tarwe. Het scheen een schier magische kracht te bezitten om bevolking en kapitaal aan te trekken, en vormde de groote stimu lans voor het in cultuur brengen van maag delijke gronden. Incidenteel werden door de tarwe ook de verkoopsmogelijkheden voor binnenlandsche industriproducten vergroot. De bijzondere positie, die de Canadeesche tarwe op de wereldïnarkt inneemt, vindt haar oorzaak in zekere natuurlijke eigenschappen der tarwe, die alleen in Canada tot een zoo volledige ontwikkeling komen. Door het kli maat en de bijzondere bodemgesteldheid ver krijgt de Canadeesche tarwe een bijzondere hardheid of hoog glutengehalte, en is hier door de aangewezen soort voor de beste kwa liteiten meel, brood, enz. Na tarwe zijn hooi en klaver de belangrijke landbouwproducten, terwijl haver de derde en aardappelen de vierde plaats inneemt. De overige landbouwproducten, als gerst, mais, boekweit, rogge, erwten en boonen, vertegen woordigen te zamen een niet onaanzienlijk percentage van de geheele opbrengst der land bouw. Quebec en Ontario zijn de grootste hooi-leveranciers. In deze provincies wordt ook sedert lang, met succes en in steeds toe nemende hoeveelheid, tabak verbouwd. De beetwortelteelt is in stijgende lijn, maar de suikerraffinaderijen zijn in Canada nog groo- tendeels op geïmporteerde ruwe suiker aan gewezen. Een alleen in Noord-Amerika voorkomende variëteit van den eschdoornboom in de in Canada inheemsche „Sugar Maple". die een stroop en suiker van bijzonder fijne geur en smaak levert. Dicht bij den grond boort men een gaat in den maple-stam door middel van een hol vliertakje of metalen buisje tapt men het sap af, ^a,al|sri de maple stroop en suiker worden verkregifn, die in Noord-Ame rika een geliefde lekkernij zijn. Een normale boom levert ongeveer itjf pond suiker per jaar. Het maple blad en de bever zijn de natio nale emblemen van Canada. Hoewel zich vooral in het Westen uitge strekte graslanden bevinden, wordt in Cana da de veeteelt niet op dezelfde schaal uitge oefend als in Argentinië en Australië. Men treft er dan ook niet die geweldig groote kudden runderen en schapen aan als in die landen. De veeteelt gaat in Canada meest samen met het landbouwbedrijf en vormt dus een onderdeel van het gemengd boerenbe drijf. Als bedrijf alléén komt het slechts in beperkte mate voor. De zuivelindustrie heeft een hoogen graad van ontwikkeling bereikt, in het bijzonder in de provincies Ontario en Quebec. Het gematigde klimaat met voldoen den regen 's-zomers, werkt* met de natuurlij ke grondgesteldheid samen, waardoor bijzon der malsch gras en volop hooi worden ver kregen. De Canadeesche kaas, die vrijwel uitsluitend in de fabrieken gemaakt wordt, is sedert lang bekend om haar onovertrefbare kwaliteit. Men kan de Canadeesche kaas niet vergelij ken met de Hollandsche, daar het een geheel ander soort is. Zij lijkt het meest op de En- gelsche Cheddar, De fabricage van boter, speciaal die van roomboter, heeft goeden vooruitgang gemaakt, in het bijzonder in de Prairie-Provincies. De helft der geproduceer de boter wordt op de boerderijen zelf ge maakt, in het bijzonder in de Prairie-Provin cies. De helft der geproduceerde boter y/ordt op de boerderijen zelf gemaaktde andere helft komt voor rekening der boterfabrieken, waarvan elke provincie een aantal heeft. In 1934 bedroeg de waarde van alle zuivelproduc ten te zamen bijna 182.000.000. (Wordt vervolgd.) NOOTJES IV. VOOR DE BEDRIJVEN IN ZIJPE EN KOEGRAS. 'k Heb, evenals U, rondgekeken hoe de grassen zich houden op de landerijen, die ingemalen worden. Is het niet zoo, dat de mest- en gierplek- ken van 't vorige jaar en ook van een jaar vroeger blijven leven En vaak nog frlsch groen zien, als de rest geel is Is het niet zoo, dat vroeg in 't voorjaar de hoogere plekken en de ruggen de beste plok gras hebben (als de bemesting niet vergeten is In het niet zoo, dat een stuk land, aan de ééne kant hoog en naar de andere kant af- hellend duidelijk verschilt in kleur (grassoor ten en onkruid) en in de dikte van zwad De hoogste kant (1 m. boven peil) is heel wat beter dan de laagste (met water in de greppels). Is het niet zoo, dat de koeien, verweid van hooge naar lagere perceelen soms schreeu wen om voedsel P. PROVINCIAAL NIEUWS. Tooneelwedstrijd te Medemblik. Voor de Nationale Tooneelwedstrijd voor Diletanten, Tooneelvereenigin- gen en Rederijkerskamers in Neder land en uitgeschreven door de Tooneel vereeniging „Hierna Beter" zijn de volgende vereenigingen tot deelname gekozen 1. Tooneelvereeniging „Nut en Ge noegen" Den Ilaag met „Najaarsstor men" (Robbedoes getrouwd) eomedie in 3 bedrijven door Henk Bakker. 2. Tooneelvereeniging „Dr. Willem Rooyaards" Zaandam met „De Privé- Verpleegster" blijspel in 3 bedrijven door A. den Hertog. 3. Amsterdamscli Diletanten Too neelvereeniging „A. D. T. V." met „Mijn en Dijn" Tooneelspel in 3 bedrij ven door Mevr. Jo van Ammers-Kuller. 4. Rederijkerskamer „Helmers" Amsterdam met „Nayda", romantiek spel in 3 bedrijven van Noel Coward, vertaald door den regiseur den lieer J. C. Pieters. Dit stuk is een Nederl. première. De 5e avond, waaraan tevens de prijs uitreiking is verbonden, zal door „Ilierna Beter" zelf (buiten mededin ging) worden verzorgd. Met welk stuk onze plaatselijke ver eeniging zal uitkomen is nog niet be kend. alles, wat daarvoor in aanmerking komt, is een der hoofdmiddelen van het bestaan. De Engelsche schrijver Artliur Phi lips heeft zich door deze „gekleurde" maatschappij ge-inspireerd gevoeld tot een filmsenario, dat onder regie van AJexander Hall op het celluloid is vast gelegd. Het is een spannend beeld ge worden van het leven in de Chinezen- wijk ener grote havenstad met als sen timentele inslag daar door heengewe- ven de liefdeshistorie van een blank meisje, pleegkind van een der talrijke duistere elementen uit Chinatown. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft LIMEHOUSE BLUES (Nach ten in Chinatown, geregiseerd door Alexander Hall, zet met een krachtige, kleurrijke milieu-teekening in en telt onder de vertolkers de steeds opmerke lijke maskers van Anna May Wong en George Raft. W at de bladen zeggen van „RARE SNUITERS" Wheeler en Woolsey, de bekende Amerikaansche komieken hebben in de ze film een achtergrond voor hun ver makelijke potsen gekozen, een kleurige romantische zestiende-eeuwse omge ving, die op zich zelf al een daverend komisch contrast vormt met de wel zeer twintig-eeuwse Yankee-gijn van deze beide nuchtere grappenmakers. Als er één film is, waarmee Whee ler en Woolsey in staat zullen zijn stormenderhand het publiek te verove ren, dan moet het Rare Snuiters zijn. Zo vol grappige vondsten, zo boeiend, zo vol afwisseling zo melodieus is deze verrukkelijke muzikale dwaasheid. Wheeler en Woolsey zijn daarin een paar landlopers, die voor de lijfartsen van den koning worden aangezien. Woolsey met zijn zestiende eeuwse klediAg, zijn moderne uilenbril en zijn onafscheidelijke lange zwarte sigaar, is onbetaalbaar. De vreemdste situa ties, de lachwekkendste complicaties, volgen elkaar in duizelingwekkend tempo op. Kortom een prima amuse mentsfilm waarbij je de tranen over de wangen biggelen van het lachen. Een mooie uitnoodiging. Het bekende dames-mandoline-en- semble O.K.K. te Hippolytushoef, direc teur de Heer P. Jongkind, heeft een uit noodiging ontvangen van de Oranje- Vereeniging te Woudenberg (Utr.) om tijdens de aldaar in begin Septem ber te houden festiviteiten, op een der feestavonden een concert te komen geven. O.K.K. heeft dit aanbod aanvaard en zoo gaan de dames geheel onverwacht binnenkort weer op reis. Van deze gelegenheid wordt dan te vens gebruik gemaakt om te voldoen aan een reeds lang gekoesterden wenscli, n.1. om eenige gramofoonplaten te doen opnemen van de laatste suc ces-nummers. Al deze dingen werken mede om het enthousiasme in deze bloeiende vereeni ging wakker te houden. GEMEENTE WIERINGEN. FILMBESPREKING. Zaterdag en Zondag a.s. worden in CINEMA DE HAAN wederom twee mooie hoof nummers vertoond. „Voorwaarts" Rotterdam schrijft „NACHTEN IN CHINATOWN" De duistere Londensche Chinezen- wijk „Limehouse" of „Chinatown" is een broeinest van kwaad, dat altijd op even geraffineerde als mysterieuze wijze wordt bedreven. Smokkelarij van VEULENMARKT Om verwarring te voor komen herhalen wij nog eens de aankondi ging, dat de veulenmarkt te Hippolytushoef zal worden gehouden 5 SEPTEMBER a.s. BURGERLIJKE STAND. Gem. Wieringen van 7 t.m. 13 Aug. Geboren Minke, d.v. J. Y. Holtrop en en D. Sikkes Gessien, d.v. J. Hekman en R. Witting Corneliai Marrigje, d.v. J. Visser en G. Vi9ser Dirk, z.v. J. Leen en A. Glim Maria Gusta, d.v. H. N. Luijt en D. Schenk Simon, z.v. P. Kuut en G. A. Everts Henderika, Margien, d.v F. Liebe en D de Bie Janke Margien, d.v. H. Duimering en G. Wiebenga. Ondertrouwd A. v. Dijken en G. v. Klinken H. Jaspers en K. Hooiveld. Gehuwd G. Nieland en A. Heikens. Overleden Geene. Werkverschaffing. Op Zaterdag 15 Augustus a.s. (Maria Hemelvaart) be hoeft door de R.K. tewerkgestelde ar beiders, indien zij de wensch daartoe te kennen geven, niet te worden ge werkt. Het verzuim van dien dag kan wor den vergoed op de basis der gewone feestdagenvergoeding. Verbouwverbod Odenwalden Blanen. De vatbaarheid voor aardappel wrat ziekte van het aardappelras Odenwal- der Blauen levert een gevaar op voor den uitvoer van pootaardappelen. Het ligt daarom in het voornemen van de Regeering een algemeen uitvoer verbod van bet voornoemde aardappel ras voor den oogst 1938 uit te vaardigen Collecten etc. Aan het Leger des Heils is vergunning verleend tot het houden van een collecte in Septem ber, October a.s. (z.g.n. nationale aan vrage, De vereeniging Flora te Den Oever bekwam vergunning tot het aanleggen en houden van een loterij tijdens de Florafeesten op 5, 6, 7 en 8 September a.s. Uitgegeven zullen worden 1000 lo ten a f 0.25. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. HOORN, 13 Aug. 1936. Op de gehou den kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt 1 stapel kleine fabrieks kaas f 20 11 stapels kleine boeren kaas! 21 1 stapel boerencommissie- kaas f 20. Totaal 13 stapels, wegende 4714 Kg. De handel was goed. De Veemarkt. SCHAGEN, 13 Aug. 1936. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoel en prijzen als volgt 17 Paarden f 150- 400 17 Veulens f 80-120 32 mag Geldekoeien f 130-160 80 vette Gelde koeien f 180-240 13 Graskalveren f 20- 30 52 Nuchtere kalveren f 6-15 30 mag. Schapen f 12-18 142 vette Scha pen f 18-25 106 Lammeren f 6-13 Varkens (mag.) f 18-20 15 vette Var kens per Kg. 36-38 cent 206 Biggen f8-12 Konijnen 30-50 cent 32 Kippen f 0.25- f 1 Hanen 10-40 cent. De huldiging van Rie Mastenbroek na het veroveren van het Olympisch kampioenschap 100 meter vrije slag. V.l.n.r. t miss Campbell, Araentlnl# (2de prijs)j Rie Mastenbroek, kampioene en Frauleln ArendV Uwltseh) land (3e prijs)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3