27e JAARGANG DINSDAG 18 AUGUSTUS 1956 No. 06 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT 'dWlÊKm VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. DITGETEB CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wierineen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Rond de voormalige Zuiderzee Muggenzifterij over Muggen. Baars en spreeuw eten zich dik. De ontzilting van het IJselmeer. De muggenlegioenen, die in de len te van dit jaar, plotseling den Afsluit dijk en omgeving belegerden, zijn na een korte afwezigheid teruggekeerd, zooals deskundigen hadden voorspeld En weer worden de dorpjes en landstreken rond het IJselmeer be zocht door millioenen mugjes, die den deftigen naam dragen van Chyro nomus en zeer onschuldig zijn. Zij zetten zich vast op auto's, aan ramen, deuren en gevels van wonin gen, op de Stanfries-boot, op de brug gen en op de straatlantaarns. In dicli te zwermen trekken zij sterk afhan kelijk van de windrichting van Medemblik naar Bolsward en Stavo ren en van Harlingen naar Hoorn. Maar het grootste gedeelte blijft in de omgeving van den Afsluitdijk en zijn een wanhoop voor automobilist en fietser, terwijl de houder van het tankstation in Den Oever in zijn vuistje lacht en het optrekken van die muggenlegers niet zoo vreeselijk vindt. Maar hij verdient er ook aan door het leveren van horrengaas voor de radiators, die anders vol muggen raken en hun verkoelende plicht niet meer doen. Optimisme en pessimisme. Er heerscht verschil van meening over het woord „plaag." Een sportief gekleed bakvischje, dat met een gesel schap toeristen vpor een tocht naar Leeuwarden ovér den Afsluitdijk, Vrijdagmorgen te Alkmaar in een A.T.O.-bus stapte, vond die muggen- kwestie bepaald interessant. Met dezelfde warme belangstelling, weermede zij ongetwijfeld des mor gens bij het ontwaken de lucht had bestudeerd om na te gaan, welk weer dien dag verwacht kon worden, vroeg zij den chauffeur Zien wij vandaag muggen Alsof een uitstapje naar Leeuwar den niet zonder muggen kan slagen. Helaas, zij heeft dien dag geen mug gezien. Althans niet in die mate als zij wel had gewenscht. De bewoners van Den Oever, begin van den Afsluitdijk, noemen het woord „Plaag" sterk overdreven en vinden de geheele muggengescliiedenis een groote muggenzifterij. Het is lang niet zoo vreeselijk als wordt voorgesteld, beweren zij. Vorig jaar waren er ook muggen. Alleen het aantal is nu groot er en dat heeft voor de bevolking minder aangename gevol gen. Het publiek denkt echter, dat de muggen het leven hier ondragelijk maken en het blijft daarom weg. Maar zelfs wanneer een muggenkolonie op het land neerstrijkt, kan je rustig blij ven doorgaan met ademhalen, zonder dat de mond verstopt raakt. Het vee in de weide heeft meer last van de in secten dan de menschen. FEUILLETON Dezer dagen werd Den Oever opge beld door een pensioengast uit Alk maar, die wilde weten of er muggen waren. Want in dat geval kom ik niet naar den Afsluitdijk, zei de man. Zoo wordt de muggenplaag over dreven. Toch kan niet ontkend worden, dat de muggen het den menschen lastig maken. Met borstel en zeep moeten de huisvrouwen hun woningen schoon maken, wanneer een muggenkolonie een bezoek heeft gebracht aan een dorp. Zelfs met behulp van stofzuigers wordt de muggenverzameling wegge zogen. Maar dat neemt niet weg, dat de toe risten zich niet behoeven te laten weer houden door de muggen-kolonies. De muggenplaag heeft trouwens ditmaal niet zoo'n omvang als in het voorjaar. Het sterkst in aantal zijn de muggen echter des nachts. Tegen den morgen zoeken zij een schuilplaatsje in het gras. Eerst in den namiddag geven zij door een hevig gezoem van hun aan wezigheid blijk. Dan lijkt het of een levende, druk be weeglijke rookpluim over het Noord- Hollandsche polderlandschap trekt. De fietsers doen kleppen voor het ge laat en de automobilisten bespannen de radiateur van hun auto met horre- gaas. De voorruit ziet in een oogwenk zwart en voortdurend moet de ruiten- wisscher in werking worden gesteld. Zonder goede ruitenwisscher is het tijdens een muggenplaag gevaarlijk den Afsluitdijk over te steken. Horregaas is op het oogenblik in deze omgeving een zeer gewild arti kel, dat grooten aftrek vindt. Horregaas laat geen muggen door en beschermt de woningen tegen het binnendringen van de kleine insecten. Broedplaats voor de mugjes. Een zeer krasse uitdrukking ge bruikte een der inwoners van Den Oever, toen hij zeide -- Als de Afsluitdijk wordt doorge stoken, is de muggenplaag voor altijd verdwenen. Zeker is, dat de muggenplaag ten nauwste verband houdt met de afslui ting van de Zuiderzee. De muggen worden alleen geconstateerd aan den kant van het IJselmeer en niet aan de zijde van de Waddenzee. De Chyronomus legt haar eitjes uit sluitend in zoet water. Toen de Zuiderzee door den Afsluit dijk werd afgescheiden van de Wad denzee en het oorspronkelijk zoute Zuiderzeewater alleen werd vermengd met het water uit de rivieren, werd het zoutgehalte sterk minder en kreeg het zoete water de overhand. Dit werd tevens het begin van de muggenplaag. De mug vond in het IJselmeer een broedplaats, waar zij ongestoord haar eitjes kon leggen. De muggen, die vorige week in groo ten getale zijn komen opzetten, zijn nazaten van de voorjaarsmuggen. En zoo zal de teelt rustig verder gaan Misschien had de muggenplaag nog niet deze afmetingen aangenomen, wanneer de natuurlijke verdelgers -- de visschen -- maar talrijk genoeg wa ren om de larven te verdelgen. Wel zijn duizenden ponden baars in het IJselmeer uitgezet, doch deze visch schijnt zich in het brakke water niet te kunnen handhaven. Voor de mug is het zoutgehalte echter geen bezwaar. Zij kan voor een nageslacht zorg dragen. Wanneer een emmer water uit het IJselmeer wordt geschept, gebeurt het dat er een dikke larvenbrij boven op drijft. Tot dusver zijn de muggen nog onbe perkte heerschers van de IJselmeer- omgeving, doch als de vischstand in het IJselmeer beter wordt, zal het hoogstwaarschijnlijk met haar macht zijn gedaan. Muggenplaag. De houder van het tankstation in Den Oever heeft dezer dagen van vijf tot elf uur 's-morgens niet minder dan honderd auto's gewasschen. Alle auto's uit Leeuwarden stopten om van het slijmerige zwarte goedje verlost te worden. De exploitant kwam han den te kort en moést een hulpje aan nemen. Gelukkig komen de vogels te hulp. Want behalve de visschen zijn ook de vogels uitstekende muggenverdelgers. In dichte drommen zijn de spreeu wen op den Afsluitdijk neergestreken en eten zich dik aan de muggen. De ontzilting. Alle pogingen worden in het werk gesteld, het IJselmeer zoo spoedig mo gelijk te voorzien ban zoet water. Im mers, wanneer de omliggende polders water behoeven, zullen zij dat moeten betrekken uit het IJselmeer. Daarom wordt steeds nagegaan, hoe het met de ontzilting staat en de deskundigen zijn tevreden met de bereikte resulta ten. 28.) Dc bijzonderheden van den dood van den jongsten zoon hadden haar destijds veel be lang ingeboezemd en zij herinnerde zich wel, dat zij het verslag van het ongeluk te Wee- nen gelezen had, waar de erfgenaam omge komen was bij een duel. Het lijk van den on- gelukkigen lord Aldredmaar er kon slechts één verklaring van zijn woorden gegeven worden al waren die dan ook in ijlende koorts gesproken. Zou Aldred die jongste zoon, de echte hertog zijn Maar waarom had hij dan gezegd „de echte hertog is dood". Wat beteekende dat? Haar hoofd was met ver warde gedachten vervuld en zij was er zoo in verdiept, dat zij niet bemerkte, dat haar vader in de kamer was, voordat hij haar arm aanraakte en zei Kom eens even mee, ik wou je op mijn kamer spreken. Zwijgend volgde zij hem naar zijn slaaap- kamer die uitkwam op de kamer, waar Al dred lag en dus bleef de zieke een paar mi nuten alleen. Valga, begon de hertog, voor den eersten keer heb je mij je sympathie ontzegd en je hebt zelfs meer gedaan, je bent onbeleefd geweest, welke verontschuldiging kun je daar voor aanbieden Ik maak geen excuses, zei zij met be vende stem. Je bent toch niet van plan om madame De Bernier weer te beleedigen Valga antwoordde niet en de hertog voeg de erbij Antwoord mij. gedraagt je als een van ijs en weder in de Poolstreken, waar hij zich had gevestigd. Mijnwer ker van beroep, meende Sven Olssan, dat er voor de mijnen op Spitsbergen een groote toekomst was weggelegd. Derhalve vertrok hij naar dat gebied in het verre Noorden. Weldra kwani hij echter tot de conclusie, dat het le ven als pelsjager hem 'beter aanstond. Hij begon zich toen te wijden aan het zetten van vallen voor beren en pool vossen. Van dat oogenblik af bracht, hij het grootste deel des jaars in de ijs koude wildernis door. Zijn schuil plaats was een primiteve hut en zijn eenige metgezellen waren zijn trouwe honden, terwijl hij wist, dat indien hem een ongeluk overkwam, hij vol komen hulpeloos zou zijn, want er was niemand in zijn nabijheid. In zijn rap porten over het Poolgebied werd door de geleerden groot belang gesteld. Met hem verdwijnt een der laatste Zweed sche pioniers en avonturiers, die veel hebben gedaan voor het openstellen van de Noordelijke wildernis Alaska, Canada, Groenland en Spitsbergen. BUITENLANDSCH NIEUWS. TREURIGE TIJDINGEN. Uit alle deelen der wereld. Bij de ontvangst van een aantal le den van Katholieke actie op Gastel Gandolfo heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat God alleen uit den chaos, die thans bestaat, iets goeds kan voortbrengen. Hij dank te de Katholieke actie voor het feit, dat vele leden ter gelegenheid van zijn sten verjaardag ter communie zijn gegaan Meer dan ooit heeft hij thans de gebeden van de geloovigen noodig, want nooit zijn zulke treurige tijdingen uit alle deelen van de we reld ontvangen als thans. De laatsie pioniers-pelsjagers. In de verre Noordelijke streken van Spitsbergen is onlangs overleden een te Stockholm geboren pelsjager, die bekend stond als „Stockholm Sven" en zich een zekeren roep had verworven door het nut, dat de geleerden trokken uit zijn berichten over den toestand DE FEESTEN OP 'T AMSTELBAD UITNEMEND GESLAAGD. Ieder deel van onze gemeente heeft zoo langzamerhand zijn geijkte dagen in het jaar, waarop de belangstelling van de gansche burgerij, maar ook van die daar buiten is gevestigd. Zoo is dat te Hippolytushoef de van jaren her ingestelde Wieringer Kermis; te Den Oever de bekende Flora-feesten en te Westerland, de Amstelbad-fees- ten, of zooals de bedrijfsleider van 't Amstelbad de heer Vos 't noemt „de Westerlander Kermis." Hoe het ook zij, de feesten op 't Am stelbad trekken enorm veel publiek, en zooals bij dat mooie weer van Za terdagavond en Zondag was 't daar bij dat prachtige meer dan ook ideaal. Bovendien is de medewerking van de uitstekende plaatselijke vereenigingen een deel van 't programma, dat op zich zelf al veel publiek trekt. Zoo de muzikale marsch van „Apollo" Zaterdagavond door Westerland, welke Oud en Jong uit de huizen lokte, en een rechte feeststemming er al onmid dellijk inbracht. Prachtig slaagde het concert aan 't strand, en zeker was 't hartelijk applaus van het vele publiek een genoegdoening voor directeur en leden. In de danstent heerschte een vroolij ke stemming, waarbij niet het minst de bekende Alkmaarsche Band van Siem Spruit het zijne bijdroeg. Kort om de Zaterdagavond slaagde uitne- kind. Zij kwam naar hem toe en zei Vader, waarom hebt u dat nu gedaan, zeg dat het niet waar is. Moet ik nu de permissie van mijn doch ter vragen om een huwelijk aan te gaan vroeg hij trotsch. Zuchtend keerde zij zich af en zei Nu reeds. Zij is nu al tusschen ons geko men. Dat had ik niet bedoeld, zei de hertog op zachten toon, jij werpt zelf dien slagboom op en je kunt dien weer neerwerpen, wan neer je wilt. Zeg mij, dat je daarvoor je best wilt doen. Dat is onmogelijk. Madame kan u nooit gelukkig maken. O vader, er ligt een vreeselijke grondslag onder dit alles. U hadt heel geen plan haar ten huwelijk te vragen, dan hadt u er mij wel iets van gezegd. U en ik hebben nooit geheimen voor elkander gehad. Keer u niet van mij af. Het spijt mij, als ik u gekwetst heb, dat had ik nooit bedoeld De hertog meed haar blik, want elk woord, dat zij zeide, sneed hem' door de ziel. Hoor eens, vader, ging zij voort, ik ken uw gelaat even goed als het mijne. U houdt niet zoo verbazend veel van madame en waarom wilt u haar trouwen De sirene had nog macht over hem en hij antwoordde Denk dat niet, Valga, ik bewonder haar sterk. Maar als dat waar is, bent u er dan wel van overtuigd, dat zij een geschikte vrouw voor u is Denk eens aan mijn overleden moe der, is madame nu waard om haar plaats in te nemen Weet u iets van haar verleden Hij durf jij mij zoo ondervragen zei hij op scherpen toon. Je vergeet jezelf, Valga. Misschien vergeet ik mezelf, vader, zei zij op driftigen toon, maar toch niet wat wij aan onzen naam verschuldigd zijn. U hebt mij toch zelf honderden keeren gezegd, dat wij onzen naam onbevlekt moeten bewaren en bent u niet trotsch op de hooge positie, die u bekleed Deze madame De Bernier is een schaamtelooze vrouw, die u onverwachts ingepalmd heeft. Stil toch, ik verbied je om iets meer van haar te zeggen. Je vergeet, dat zij de aan staande hertogin is, zij is Daar heeft zij op geloerd. Zij wil een Engelsche hertogin zijn. Zeg u haar eens, dat u geen recht hebt op den naam,, dien draagt, dat u niet de hertog van Trebarwith bent en zie dan eens of haar liefde voor u nog zoo groot blijft. Hij keek haar verrast aan en vroeg Wat zeg je nu, Valga Wat bedoel je daarmee Ik weet wel, wat ik zeg. Vader, is u er wel heel zeker van, dat de jongste zoon van den vorigen hertog dood is Ja, heel zeker, waarom vraag je dat Is hij verdronken Ja. En is het lijk toen gevonden Neen, alleen zijn jas én hoed op den oever van den Donau. Er was geen twijfel aan, dat hij dood was. Maar toch is zijn lijk nooit gevonden Ik begrijp niet, waarom je dat onder werp nog ophaalt na zooveel jaren. Waarom heb je er nooit eerder over gesproken, als Je er zoo diep over nadacht Valga aarzelde met haar antwoord. Wat zij gehoord had, was in ijlende koorts gespro ken geworden, daarom was het haar plicht om dit nooit over te brengen, zelfs niet aan haar vader, haar lippen waren verzegeld. Ik begrijp je niet, zei de hertog eindelijk, wat bezielt je, Valga? Hoe heb je die ge- GEMEENTE WIERINGEN. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. rnend en Zondag was het niet minder. Zondagmiddag was het de Wieringer „Gym", die in de tent eenige turn-de- monstraties gaf, en aan het gehalte behoeft niemand te twijfelen, als we weten dat mej. Geer Snooij, en liaar mede-damesleden aan het werk waren. De aanwezigen hebben bewonderd en genoten en een ware ovatie werd de dappere club aan 't slot gebracht. Des avonds was de menschen-massa aan het strand en op de dijk enorm. Zooals verleden jaar was de gondel- vaart zeker wel 't kardinale punt, dat in de belangstelling stond. Inderdaad is het een mooi effect, dat weerkaat sen van de tallooze lichtjes in het Meer En 'n goed geslaagde aanvulling vorm den ditmaal de talrijke fakkels op het stijgerwerk en enkele nummers vuur werk die vanaf de springtoren werden ontstoken. Enkele vuurpijlen, die een verkeerde richting namen verwekten talllooze gil letjes van de dames, soms was er ook wel 'n nummer, dat 't vertikte en in 't water viel, maar dat hoort er zoo bij toen tenslotte de dames van de Gym een stand uitvoerden door bengaals vuur verlicht bleek ook hier door har telijk applaus, dat men voldaan was. Tot laat in den nacht werd het feest in de danstent voortgezet en de vroo- lijke stemming werd door geen wan klank verstoord. Nu a.s. Zaterdag en Zondag worden de Amstelbad-feesten voortgezet. Za terdagavond zal „Apollo" wederom een marsch maken, welke Zondag door „Harmonie" zal worden herhaald, ter wijl ook aan het strand zal worden ge concentreerd. „FLORA." De „Flora-dagen" te Den Oever naderen alweer met rasse schre den. Zaterdag 5 September zal „Apollo" de feestelijkheden inzetten met een mu zikale rondgang, terwijl dan de bloe mententoonstelling voor het publiek zal worden opengesteld. Zondag 6 Sept. zijn er des namid dags Volksspelen, o.a. een wedloop van 300 meter, mastklimmen voor heeren hoven 17 jaar, wedloop met hindernis sen voor heeren van 14 tot 17 jaar, touwtrekken dames, enz. Maandag 7 Sept. wordt een harddra verij gehouden voor boerenpaarden, ongezadeld. Opgave tot deelname liefst vóór 4 September. De draverij wordt gehouden in series, en voor Wie ringer paarden. Dinsdag 8 September le 11 uur het traditioneele slotnummer fakkel-op tocht en vuurwerk. WIERINGER WIELERBAAN. MOOIE EN FLINK BEZOCHTE WEDSTRIJDEN TE HIPPOLYTUSHOEF. De wedstrijden welke Zondag op de Wie ringer Wielerbaan werden gehouden kenmerk ten zich door een fel rijden en gaven een sportief geheel te zien. De motorrijder Wammers met zijn echtgenöote bezorgden het publiek een sen satievolle attractie in den vorm van kunst rijden op de piste. Het programma droeg min of meer een internationaal karakter, waarbij gedachten in je hoofd gekregen Ik weet het zelf niet, zeide zij, alles schijnt mij zoo eigenaardig en geheimzinnig. Wij begrijpen elkander niet meer, vader, ons gelukkig verleden is dood. Valga De hertog stond op en sloeg den arm om haar heen. - Maak je niet ellendig, kind, zei hij, dat is het laatste, wat ik zou willen, het snijdt mij door het hart om je lief gezichtje bedroefd te zien. Alles komt wel terecht hoe donker het er nu ook uitziet. Je moet maar moed zien te houden. En is het waar, dat u werkelijk madame De Bernier trouwen wilt Hij knikte toestemmend. Valga maakte zich los uit zijn omhelzing en begaf zich naar de naaste slaapkamer. Zij deed de deur geruischloos open en keek naar binnen. Daarop sprong zij terug met een onderdrukten kreet. Zie nu zelf, of madame wel is, wat u verwacht had, fluisterde zij tegen haar vader, kijk, daar is zij. De hertog kwam naar haar toe en keek in de kamer en daar stond madame De Bernier bij het bed van Aldred. Zij was blijkbaar dooi de gangdeur binnengekomen en leunde nu over het bed, terwijl zij op haastigen, ge- smoorden toon tegen Aldred sprak. Valga keek haar vader veelbeteekenend aan. Waar is het Zeg mij dat alleen maar, mompelde Dola, geef mij antwoord, Aldred, waar heb je het gelaten Zonder aarzelen ging de hertog Valga voorbij en trad de kamer binnen. Misschien weet u niet, madame, zei hij op zachten toon, dat Barenstowe niet staat is om op uw vragen te antwoorden, Hij is half bewusteloos, Madame schrikte en haar oogen dwaalden af naar Valga, die in de deuropening stond en haar met een diep verachtelijken blik op nam. Het trof ongelukkig voor Dola, dat zij be trapt was in de kamer van Aldred. Zij had bij de meid geïnformeerd waar hij was. maar zij wist niet dat zijn kamer naast die van den hertog was. Na het triomfantelijk onder houd, dat zij met den diplomaat gehad had, was zij terstond naar boven geloopen, had de deur van Aldred's kamer opengeduwd en toen zij zag, dat er niemand was, ging zij bin nen met het plan om slechts een seconde te blijven. Nu trachtte zij zich echter goed te houden en zei op medelijdenden toon Ik heb erg medelijden met hem, hij heeft een ring van mij, dien ik hem vroeger eens gegeven heb, toen was hij zoo op mij verliefd en ikoch, ik had met hem te doen en Het is beter, dat de kamer van mijnheer Barenstowe maar heel rustig blijft, zei lady Valga vooruit tredend, Vader, zoudt u ma dame naar beneden willen begeleiden Aldred begon wild te ijlen. Hij bewoog zijn armen alsof hij iets wilde grijpen dat hem ontsnapte en in zijn ijlen beleefde hij weer den hardnekkigen kamp tegen de golven, dien hij had doorgemaakt. De gevoelens van den hertog, toen hij ma dame de kamer uit leidde, waren zeer ver deeld. Zij legde haar zachte hand op zijn arm en zag met smeekendn blik naar hem op. U is toch niet boos op mij mompelde zij, dat zoudt u zeker niet zijn, als u alles wist. Ik heb al zooveel geleden door die pas sie van Aldred voor mij. U kunt u niet be grijpen, hoeveel last hij mij al bezorgd heeft.. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1