27e JAARGANG DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 N». ~0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN N OMSTREKEN HET MYSTERIE. NAAR HOORN - MEDEMBLIK - AMSTERDAM WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER BOSKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytoshoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 Gisteren was het Koninginnedag 31 Augustus Hooger dan ooit voorheen steeg in ons nationaal gevoel de zekerheid van de waarde van dit feesttij. Onze goede Landsvrouwe vierde Haar zes-en-vijftigsten verjaardag in een wereldperiode van bijna ongekende tragische bewogenheid, waarin het schoone Nederlandsche ideaal van trouw stamverwantschap, een grooter en troostender kracht is geworden dan misschien in eenig tijdperk onzer histo rie. Men weet wat er in Spanje thans ge schiedt, men ontwaart overal harder onvrijheid met dreigender voorberei dingen tot een wreede toekomst en sterker dan ooit moet thans de vader- landsche eensgezindheid van ons volk zijn. Alle Nederlanders behooren bij een, moeten zich nu één gevoelen, de opvarenden van een klein maar sterk schip in den storm, die zich vastbera den" en met vertrouwen rond den ge zagvoerder scharen. Door de eeuwen heen waren natio naal zelfbewustzijn en liefde voor Ons Oranjehuis in zware dagen de bezie lende elementen van ons vrije volks bestaan. Zóó is het altoos geweest, zoo is het nog. Het middenpunt van ons vaderland- BINNENLANDSCH NIEUWS. sche willen en streven is Koningin Wil helmina, Wier ontroerende verklaring bij Hare inhuldiging „Oranje kan noit, ja nooit genoeg voor Nederland doen" acht en dertig jaar aaneen voor Haar een levensdevies is geweest. Zij is den toen afgelegden eed „de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al Mijn vermogen te zullen verdedigen en bewaren, de alge meene en bijzondere Vrijheid en de rechten van al Mijne onderdanen te zullen beschermen en de welvaart met alle middelen te zullen bevorde ren, welke de wetten te Mijner beschik king stellen, zooals een goed Koningin schuldig is te doen" met nauwgezet heid en den vollen inzet van Ilaar per soonlijkheid getrouw gebleven, Neder landsche in den besten zin van het woord, medelevend met Haai' volk. De jaren gaan, de zorgen en bezwa ren worden grooter en in steeds wij der kring, waar onze taal wordt ge sproken, bloeide vaderlandsliefde, mei trouw aan ons Vorstenhuis van een symbool op tot een levensbeginsel. Wij vereenigen ons om onze Koningin en Haar Dochter en wensclien Beiden nog vele jaren van gezondheid, levens kracht en huiselijk geluk toe. LEVE ONZE KONINGIN Notarisklerk eigent zich f 4000 toe. Valsche hypotheekacten opge maakt. Te Princenhage is op hel kantoor FEUILLETON. van een notaris dezer dagen een ern stige fraude aan het licht gekomen. De notarisklerk, de ongeveer 40-ja- rige Van G., die op het oogenblik met vacantie in het buitenland vertoeft en die in de vele jaren dat hij ten kantore 32). Kort daarna werd ik geïnviteerd op een partijtje kaarten bij den Hertog d'Orvée en om vriendelijk te- zijn ging ik maar. Het berouwde mij later genoeg. Wij had den een poos gespeeld en ik was heel geluk kig en won voortdurend, toen plotseling een jong attaché opstond en mij van valsch spe len beschuldigde. Er volgde een opgewonden scène, ik protesteerde verontwaardigd, maar dit hielp mij niet. Alles was tevoren beschikt Er werden gemerkte kaarten in mijn zak ge vonden en volgens den schijn was ik schul dig. Het zou maar tijdverlies geweest zijn om mijn onschuld te verzekeren. Ik verliet echter niet de kamers van den hertog, dan nadat ik den man, die mij beschuldigd had, tot een duel had uitgedaagd én in den vroe gen morgen wondde ik hem ernstig. Daarna wist ik, dat mijn diplomatieke carrière voor goed gesloten was. Na een paar uur was de stad vol van mijn schandelijk gedrag. Tot nu toe was ik geacht en bemind geweest, nu was ik opeens ver acht en werd geschuwd en toch stond ik er machteloos tegenover. Ik zou maar uitge lachen zijn geworden als ik gezegd had dat de kaarten in mijn zak gestopt waren en de genen, die de waarheid wisten, triomfeerden over mij. Schandelijk riep Valga, wat wreedaar dig! Ik kon niets bewijzen, ging Aldrsd voort en ik kon niets anders doen dan heengaan. Er wachtte mij een oude naam en een groot fortuin in Engeland, maar ik zwoer een duren eed, dat ik dood zou blijven voor de wereld totdat ik mijn naam van alle smet gezuiverd had en bij dat besluit ben ik geble ven. De wereld hield mij voor dood en naar mate de jaren vérliepen en ik niet nader tot mijn doel kwam, verloor ik alle hoop. Toen ben ik te Trebarwith gekomen, waar ik in vrede had willen leven en sterven, maar weer liep het mij tegen. Dola de Bernier ontdekte mij, hoe, weet ik niet en zij begon weer met haar kwellingen, waaraan ik vergeefs nad ge tracht te ontsnappen. Aldred's stem stierf weg en hij lag een poos hijgend van uitputting achterover. Hij hield de oogen gesloten en Valga zat hem ontsteld aan te staren. Opeens scheen hij weer kracnt te verzamelen en vervolgde zijn verhaal. Nu begrijp je wel, Valga, hoe het komt, dat ik niet vrij ben om je te trouwen, ging hij voort; ik wil je leven niet aan het mijne ver binden, voordat alle schaduwen weggevaagd zijn. Ik heb mijn woord gegeven aan je vader dat ik mij van het verleden zou vrijmaken en ik moet mijn woord houden. Maar, zei Valga met trillende stem, als dat eens nooit gelukt Een glimlach speelde om zijn mond en zijn gelaat verhelderde toen hij antwoordde: Zou ik je ooit gevraagd hebben om mij te vertrouwen en te wachten, als Ik er niet ze ker van geweest was dat het mij gelukken zou?? Neen, ik heb het noodlot verkeerd be oordeeld, toen ik morde tegen Dola de Bernier 's verschijning hier, want ik zie nu in dat zij nog eenmaal mijn pad kruist, zoodat ik door haar mijn wraak zou kunnen nemen. In deze laatste dagen is er iets gebeurd, waar door ik madame en haar broeder in mijn macht heb gekregen en alles zal best gaan, als ik deze vreeselijke zwakte maar te boven ben. Valga antwoordde niet. Zij dacht er over van den notaris werkte, het volste ver trouwen genoot, blijkt zich te hebben schuldig, gemaakt aan een uiterst ge raffineerde vervalsching van hypo theekacten. Handteekeningen, ook die van getuigen en hypotheekbewaarder, inschrijving, kortom alles was ver- valscht. De bedragen, welke hiermede telkens gemoeid zijn, loopen van f 1000 lot f 10.000. De vervalschte acten gaan -- voor zoover thans is te overzien -- terug tot 1931. Het geld, dat door de vervai- sching van de acten vrij kwam, heeft Van G. zich toegeëigend. In totaal is een som van f 35000 a f 40.000 in zijn handen gevallen. Door steeds de rente over de ver valschte acten uit te betalen, wist hij vele jaren te voorkomen, dat men eenig argwaan tegen zijn handelingen kreeg. Het geld voor deze rente verkreeg hij door het vervaardigen van nieuwe valsche acten. Op deze wijze hebben de malversaties een grooten omvang kunnen aannemen. De zaak is thans in handen van de justitie. Naar verluidt zou de zeer ge dupeerde notaris bereid zijn de slacht offers van de vervalschingen schade loos te stellen. DE 100.000 VAN NOORD-HOLLAND. Aantal afnemers is 372.000 en 3000 bedrijven. SUCCES VAN HET P. W. N. Het prov. Waterleidingbedrijf van Noord- Holland heeft in de 17 jaar van zijn bestaan de provincie geleidelijk doorkruist met een net van buizen. Daardoor is het mogelijk het leidingwater tot in de uiterste hoeken te brengen. Dat is een succes, waarmee niet alleen het bedrijf, maar vooral ook de bevolking van Noord-holland kan worden geluk gewenscht. Er ontbreekt nu nog maar een beperkt aan tal aansluitingen, zoodat men nog niet kan zeggen: allen worden bereikt. Maar het staat er nu toch zoo voor, dat in het begin van de ze maand de 100.000ste aansluiting zal zijn verkregen. Nog slechts 47a procent is in ge breke. TRAGIEK EN HUMOR. Men schrijft Een kort berichtje in de bladen heeft vermeld, dat de feestelijke inwijding van het nieuwe carillon aan de Enk- huizer Zuidertoren zou worden opge schort in verband met de gedeprimeer de stemming, welke er op het oogen blik in het. Drommedarisplaatsje heerschi als logisch gevolg van de door de N.V. Lakeman en Zoon's Bank plot seling aangevraagde surséance van be taling. Vele Enkhuizers zijn met hun goede geld in deze affaire betrokken. De bank genoot een zeldzaam vertrou wen De zaak met dat carillon zit, naar het schijnt, geheel anders. Het gaat hier om een geschenk van de burgerij. Het geval is echter zóó, dar. een groot gedeelte van die burgerij hun dure zilverlingen aan de bewuste bank heb ben toevertrouwd. De geschiedenis ver haalt, dat de kostprijs van dit carillon nog niet voldaan is en vóór de feeste lijkheden is dat nu ook niet meer mo gelijk, want de N.V. Lakeman heeft zijn deuren gesloten. Een spreekwoord zou kunnen zeggen „het is slecht feestvieren om een onbetaald carillon." En waar haalt men tegenwoordig zoo gau\v de duiten vandaan TREURIG ONGELUK. Vrijdagmiddag heeft zich bij de fa milie B. aan den Koppelweg te Zeist 'n tragisch ongeluk voorgedaan. Een 1-ja- rig kindje was op een bovenkamer in zijn ledikantje gelegd. Nadat de moe der was vertrokken is het kind blijk baar overeind gekomen en toen geval len, waarbij het truitje aan een spijltje is blijven hangen. Door het gespartel van het kind heeft het truitje zich rond den hals van het kind gesnoerd. In dezen toestand werd het kind even later aangetroffen. De terstond ontbo den geneesheer kon slechts den dood constateeren. en alle andere plaatsen in West-Friesland, PER WACO AUTODIENSTEN. Veiligste en goedkoopste reisgelegenheid. na, hoe zij aan Aldred zeggen kon, dat zij wist, dat hij de hertog van Trebarwith was en haar vader niets meer dan jonkheer Ha- rold Treborne. XXV. Het was zulk prachtig weer, dat het leek, alsof de zon den spot dreef met den treuri- gen toestand binnen de muren van het kas teel. Dola voelde zich echter volkomen op haar gemak. Zij liet zich in haar triomf door niets in de war brengen. Zij merkte niet, dat de hertog ongerust was en zij twijfelde ook geen oogenblik aan haar positie als zijn aanstaan de vrouw. Ofschoon bij den hertog de passie voor haar dadelijk weg was geweest, bleef hij altijd beleefd tegen haar en zij berustte te vreden in het denkbeeld, dat zij den Engel- schen edelman gevoelens had ingeboezemd, die zelfs door den invloed van Valga niet vernietigd konden worden. Francois d'Orvée was minder voldaan. Je hebt tot nu toe getriomfeerd, zei hij tegen zijn zuster, maar pas op dat de prijs je niet ontgaat. Er is iets in den wind. Wij heb ben nog niet gewonnen en zoolang Aldred niet uit den weg is zijn wij van niets zeker. Dola lachtte op dat oogenblik smadelijk om die woorden. Maar toen zij zich later voor het diner kleedde, kwamen zij haar weer in de gedachten. Zij had haar kamenier weggezonden en stond nu in zeer elegant Parijsch toilet voor het raam van haar slaapkamer naar buiten te kijken. De middag was geen succes geweest. Lady Valga was na de thee nog even gebleven. Zij was koel beleefd geweest, maar telkens had Dola gezien, dat zij haar op een eigenaardige manier van terzijde aankeek en dat maakte haar minder op haar gemak; haar gelaat gloeide nog bij de herinnering daaraan. Zij leunde nu naar bulten om wat frissche CRISIS - BUREAU. VERLAGING STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN. In verband met de marktpositie heeft de Minister van Landbouw en Vissche- rij besloten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van Maandag 31 Augustus te verlagen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een ver laging van den dorschsteun met f 0,25 per 100 Kg. en voor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke rege ling voor de telers bij de huidige prijs verhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer f 0.50 per 100 Kg. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Nederlandschen Bond van Protestantsch Christelijke Werkgevers in de Voedingsbedrijven gedaan verzoek heeft de Minister ge antwoord, dat hij geen aanleiding kan vinden den prijs van de Vita-tarwe te verminderen of de monopolie-heffing op tarwe te vragen. Ook de monopolie heffingen op voergranen blijven onge wijzigd. Het Handelsblad merkt in dit ver band op, dat de richtprijs der tarwe, dien de boeren ontvangen van de Tar- wecentrale, reeds eenige malen is ver laagd, zoodat hij reeds van f 12.50 op f 9 per 100 Kg. is gekomen. Daarentegen werd de prijs, dien omgekeerd de Tar- we-centrale voor die zelfde tarwe in re kening brengt aan de meelfabrikan ten, die 35 pCt. van haar moeten koopen, niet verlaagd en be draagt nog steeds f 15.75. Bovendien is in den laatsten tijd de wereldmarkt prijs van tarwe gestegen. Om deze twee redenen werd dan ook van eenige zij den aangedrongen op verlaging van den prijs van inlandsche (Vita-) tarwe en van de monopolie-heffing ad f 2 per 100 Kg. welke op ingevoerde tarwe ligt, doch de Minister blijkt niet bereid te zijn hieraan te voldoen. De opbrengst uit hoofde van tarwe dient n.1. niet alleen om het inlandsche i hawlenpl— 'm West Friesland, het kanaal Kolhorn Langedijk g. Da wrkaaawhaden aen de opritten ven een der betonnen reeds gegraven kaneel Alkmaar, is thans bruggen over het lucht te krijgen. Het werd avond. De zon ging onder als een gloeiend roode bol en verlichtte alles met een somberen gloed tot ver over de zee. Toen de zon weg was viel er een drukkende stilte. De meeuwen die eerst schreeuwe.nd rondgevlo gen hadden, verdwenen nu in de spleten dei- rotsen. De klippen stonden nu zwart en drei gend langs den oever der zee. Het was alsof de natuur den adem inhield. Het duurde echter niet lang of de wind stak op en de lucht bedekte zich met zwarte wol ken. Dit waren de teekenen van een opkomen de storm. Dola rilde en trok zich terug in de gezelli ge kamer. Waarom kon zij dien blik in Valga 's oogen niet vergeten, dacht zij, en waarom was zij opeens bang van haar. - Zij kan niets doen, dacht zij, Aldred zou haar het telegram niet hebben durven geven en dat is het eenige ding, dat ons kwaad kan doen. Ik moet zien, dat ik het machtig word. Francois heeft gelijk, wij zijn niet vei lig voor Aldred uit den weg is. Den heelen avond had zij dat gevoel van onrust, en, terwijl de storm buiten raasde, woedde die ook in haar binnenste Je ziet er bleek uit, ma petite, zeide zij, toen zij met Valga de eetkamer verliet, ik hoor dat je den geheelen dag Aldred hebt op gepast, dat is toch te veel voor je Erg lief, dat je dit doet voor den ongelukkigen man. Hij mag je wel dankbaar zijn. Ah, mon Dieu, als wij hem maar konden redden, dan waren wij gelukkig. Valga antwoordde niet. Zij wilde haar niet zeggen, dat Aldred haar het verhaal had ge daan van zijn verleden. Voor het oogenblik kon zij niets doen, dan zwijgen en wachten. Aldred had gezegd: Als ik maar beter ben, dan is het uit met Dola de Bernier en haar broeder; en zijn toon was zoo verzekerd geweest, dat Val ga daaruit weer nieuwen moed geschept had. Madame praatte nu over het weer en toen de hertog en Francois bij de dames kwamen, vonden zij haar bezig met den storm te be spreken. Het speet niemand toen de avond om was en zij voor den nacht uiteen gingen. Valga bleef alleen met haar vader achter en zij hoopte een vriendelijk woord van hem te krijgen om zijn wreede uitspraak van dien morgen goed te maken, maar hij zei niets en zij moest het eerst het stilzwijgen verbreken Vader, u zult mij toch niet naar bed la ten gaan zonder die beschuldiging te herroe pen Wilt u niet zeggen, dat u het niet meen de, dat u weet, dat het niet waar is? Je hebt het zelf in je macht, zei de her tog, zeg mij eens, waarom je geweigerd hebt om mij te zeggen, waar je die actetasch ge vonden hebt. Ik heb u al gezegd, dat ik niet vrij ben om daaromtrent een verklaring te geven; U wilt mij niet vertrouwen en toch weet u wel dat ik nooit een hand tegen u zou opheffen. Je hebt je woord gegeven om je geliefde te beschermen, zei haar vader, dat begrijp ik wel, het is zoo klaar als de dag. Dus u houdt mij voor schuldig Hoe kan ik anders Zij trok zich met het trotsch gebaar terug, dat hij zoo goed kende. Als u later alles weet, zal het u spijten, dat u mij zoo verkeerd beoordeeld hebt, zeide zij op zachten toon, en zoolang zal ik wach ten. In dien tusschentijd zal madame triom feeren bij de gedachte, dat zij zich tusschen ons drongen heeft. U hebt dit aan haar te dan ken, maar lang zal het niet duren. Ik heb van daag een deel van Aldred's verhaal gehoord en ik kan u verzekeren, dat als u het eenmaal weet, madame De Bernier niet langer iets in uw leven beteekenen zal. Goedennacht. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1