27e JAARGANG VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 BLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINGEN EN OMSTREKEN HET MYSTERIE BERTELS' n N.V. WAC0 AUTOBUSDIENSTEN BERTELS Pfc. 71 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. ONZE OOST. DE AARDBEVING IN AïJEH. Schade meer dan f 100.000. Paniek onder de bevolking. Met de luchtpost van de Kwak wer den de volgende bijzonderheden ont vangen over de aardbeving in Atjeh. In den afgeloopen nacht, zoo schrijft de „Deli Crt." van 24 Aug., heeft zich te Koeta Radja een ontzettende aard beving voorgedaan, welke enkele minu ten aanhield en gevolgd werd door een kleinere beving. De eerste schokken zijn om ongeveer tien minuten voor vier in den nacht gevoeld. Het hoofd gebouw van de Gas Maatschappij te Koeta Radja en de Orionbioscoop op Pcunajoeng (ook wel de Royal-bios coop genoemd( stortten geheel in. Ve le huizen, vooral kampongwoningen, zijn vernield. Ook een militaire barak van het kampement Koeta Alam werd verwoest, waardoor drie militairen wer den gedood. Voorts zijn onder meer twee Chineezen, een Chineeschc vrouw en een Javaansche vrouw omgekomen. Te Sigli en elders heeft de aardbe ving slechts geringe schade aange richt. Sommige personen hebben te Me- dan om 3.42 uur in den nacht een licht te beving gevoeld. De aardschok, die het hevigst in Koe ta Radja werd gevoeld en minder sterk in de omgeving, duurde onge veer een minuut. Het gerucht ging des morgens, dat twintig dooden te betreu ren zouden zijn. Volgens officieele gegevens is het aantal dooden tot dus ver negen. Twintig personen werden min of meer zwaar gewond. Onder de slachtoffers zijn geen Europeanen. De schade Volgens een voorloopige raming is de schade meer dan f 100.000. 15 woningen zijn geheel ingestort, de limonade-fabriek der firma Nuisen burg is wolkomen verwoest. Alle stee- nen woningen te Koeta Radja toonen scheuren. Van de 'houten huizen zijn de meeste belangrijk beschadigd. Het mag een wonder heeten, dat de in aan bouw zijnde missigit, welke een waai de van f 30.000 vertegenwoordigt, ge spaard is gebleven. De Keudanbrug in Koeta Radja werd tengevolge van dc aardbeving geheel ontzet. De oprit schoof 30 cm. omhoog. De Sociëteitslaan laat een diepe scheur zien. Dergelijke scheuren, van minder ernstigen aard dan in deze laan, treft men thans op vele andere wegen in of rond Koeta Radja even eens aan. Klokken beierden. De toren van de R.K. Kerk te Koeta Radja is door de aardbeving diep ge scheurd. Door den schok begonnen de kerkklokken te beieren. Zij beierden, onrustig en angstig, langen tijd door als wilden ze het bericht van het on heil in sombere klanken over het gan- sche gewest bekend maken Een tocht door het nog niet van den UITGEVER 80SKER WIERINGEN \j BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 -— 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 schrik bekomen zijnde, Koeta Radja Toen de eerste schokken des nachts bracht ons den volgenden ochtend in de werden gevoeld en iedereen uit zijn vroegte bij de Oranje bioscoop, die ge- woning vluchtte, sloeg uit een hoog- deeltelijk is ingestort. Ook de gevange spanningskabel een reusachtige vlam, nis en tien Europeesche woningen die echter spoedig weer doofde. Er is zijn ten deele verwoest. De bewoners nergens brand uitgebroken, In den stikdonkeren nacht hebben zich echter afgrijselijke tooneelen afge speeld. Men hoorde kreten van gewon den, hulpgeroep van vluchtenden. De aarde bewoog hevig onucr de voeten van hen, die in nachtgewaad naar buiten waren gestormd en niet wisten, waar zich te bergen. Men kon bijna geen hand voor oogen zien. Het electrische licht werkte niet. De menschen op straat hadden soms het gevoel, of de grond heen en weer ging. Het was of een bepaalde schok weer werd teruggekaatst. Volgens in woners met ervaring op dit gebied, heet een dergelijk verschijnsel trom- inelbeving. Paniekstemming. De meeste menschen werden door de aardbeving in hun slaap overvallen. Sommigen hadden geen tijd meer te vluchten en zijn door vallende steenen gedood of gewond. Enkele Euro peanen ontsnapten nauwelijks aan den dood. Een hunner werd bijna getrof fen door een zware kast, welke vlak naast hem neerstortte. De bevolking was volkomen verbijs terd door het gebeurde, en stak in den beginne geen hand uit om hulp te bie den. Overal riep men om politie en mi litairen, die echter niet op alle plaat sen tegelijkertijd konden zijn. Voor halfzeven des morgens waren alle dooden en gewonden in het hospi taal opgenomen. Het reddingswerk was uitermate moeilijk, daar nergens licht brandde en er niet voldoende gereed schap aanwezig was. De redacteur van de Deli Crt- ver leende persoonlijk bijstand bij het red den van een Chineesche familie, wier woning onder een muur der Royal Bios coop bedolven was geraakt. Na een uur zwoegen vond men het stoffelijk over schot van een oude Chineesche vrouw. Een klein kind trof men levend, doch zwaar gewond onder de puinhoo- pen aan. Een oude Chineesche man, grootvader van het kind, kreeg slechts lichte verwondingen. Hij was in ver band met de warmte in de galerij van zijn huis gaan slapen en kon zoodoen de nog bijtijds de vallende muren ont wijken. De moeder van het geredde kind had geen letsel bekomen, doch bleek ver suft te zijn van angst en ontzetting. hebben nog bijtijds het veege lijf kun nen redden. Het hoofdgebouw van de Gas Maat schappij is tot een ru-ine geworden. De watertorens bleken gescheurd te zijn. Het eletctrisch net is volkomen on klaar geraakt. De waterleiding is als gevolg van de aardbeving stop gezet, zoodat Koeta Radja zonder leidingwater zit. Met koortsachtige haast ving men des mor gens dadelijk aan, de watervoorzie- zing zoo spoedig mogelijk weer in or de te brengen. Wij konden niet te we ten komen of de Atjeh-trein ook hin der van de aardbeving ondervindt. Ver moedelijk zullen hier "en daar de rails ontzet zijn. De trein rijdt thans voor zichtig, met zeer zorgvuldige inspectie langs de lijn. In Sigli en Sabang. Te Sigli heeft men slechts een be trekkelijk lichte beving gevoeld, in ver gelijking met wat te Koeta Radja werd waargenomen. Er zijn daar geen perso nen gewond. De nieuwe Chineesche school te Sigli is als gevolg van de be ving ontzet. In Lho Soekon en Lho Seumaweh heeft men de aardbeving wel gevoeld, doch dc gevolgen zijn niet noemens waardig. Aan de kampongs rond deze plaatsen werd echter zware materi eele schade toegebracht. De lichte huis jes stortten geheel of gedeeltelijk in. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. In Sabang voelde men de aardbeving slechts in lichte mate. Er werd geen schade aangebracht. Van Atjeh's West kust zijn nog geen berichten ontvan gen. De telefoon was te Koeta Radja in den nacht gedeeltelijk gestoord. In den ochtend zijn de verbindingen weer hersteld. Voortdurend bevingen. Na den hevigen aardschok in den nacht zijn nog verschillende lichte be vingen gevoeld, namelijk des morgens om halfvijf, om kwart voor acht en om halftien. Ei- heerscht dientengevolge nog steeds een hoogst nerveuze stem ming. Dit whs overal merkbaar. De be volking leeft in angstige afwachting van wat er nog gebeuren kan Men toeft op straat ,en werkt niet veel. In sommige toko's zien wij de men schen echter bezig met het opruimen van hun „barang". Door den schok zijn vele kasten in de winkels omgeslagen De goederen liggen soms door de gehet le zaak verspreid. De inventaris is hier en daar voor een groot gedeelte vernield. Wij hoorden dat van de hui zen en inboedels het meeste niet tegen aardbeving-schade verzekerd was. FEUILLETON. In den duisteren nacht ruimde de' redacteur met drie Europeesche ingezo nen van Koeta Radja en slechts enkele inlanders (de meeste inlanders waren te verbijsterd om wat te doen) balken op en brokken muur ter grootte van 'u tafel. Men moest dit opruimingswerk je verrichten zonder gereedschap en onder gebrekkige verlichting. In de ingestorte militaire barak zijn twee militairen en een kind omgeko men. Een vader redde daar vier van zijn kinderen. Bij de poging, zijn vijfde kind te halen, stortte echter een balk op den hals van dezen kordaten mili tair. Met zijn kind vond hij den dood. De woning van den majoor der mare chaussee Doub werd van de neuten ge slagen en kwam vijf meter verder neer. Het geheele huis werd grondig ver nield. BINNENLANDSCH NIEUWS. KUNSTKORREL Hoottt eierproc/uebe éy tiae uoro/crhotlrn J VANAF 1 SEPT. UITGEBREIDE DIENST REGELING HELDER WIERINGERMEER— MEDEMBLIK—HOORN AMSTERDAM v.v. Vraagt gratis dienstregeling hiervan aan onze chauffeurs. TARWE-INVOER UIT ROEMEIë. Invoermogelijkheden zullen ge heel van marktverhoudingen af hangen. Bij de overeenkomst inzake de clea ring met Roemenië blijkt het quan- tum tarwe dat Roemenië in Nederland mag invoeren hooger gesteld te zijn dan het cijfer waarover indertijd on derhandeld werd. Het is nu op 90.000 ton gesteld. Gezien de regeling, dat Hongarije brood tarwe mocht invoeren (100.000 ton) zij opgemerkt, dat het van het marktver- loop afhangt, of er werkelijk invoer tot stand komt. Met Hongarije worden nog geen zaken gedaan, omdat de prij zen niet geschikt zijn. In Zuid-Europa vallen voor de Donau-landen thans betere prijzen te gedingen dan op West-Europeesche markten. Bij den uitvoer naar België had Roe menië den eisch gesteld dat de prijs 120 frs. of zes gulden moest bedragen. Ten slotte is er uit de tweede hand voor f 5.60 geleverd. Heden zal voor Roemeensche tarwe in Nederland moei lijk meer te bedingen zijn. Bij de overeenkomst met Hongarije wordt zachte tarwe uitgezonderd. Het is het eenige der Donaulanden dat be hoorlijke hoeveelhedes harde maaltar we kn uitvoeres. De overige Donau-lan den leveren, hoewel de kwaliteiten er zeer uiteenvallen, toch hoofdzakelijk zachte tarwe. Overigens is het niet uit gesloten, dat in verhand met de quali teit van den Nederlandschen oogst '35, ons land een partij tarwe kan opne men, die met onze inheemsche qualitei ten overeenkomt. Is er tot dusver wei nig reden tot optimisme, gedurende den voortgang van het seizoen zal moeten blijken welke mogelijkheden overeenkomsten van dezen aard bieden De nu getroffen overeenkomst spreekt van bepaalde eischen van gewicht en qualiteit waaraan de Roemeensche No. 33. XXVI. Het had middernacht geslagen. Aldred sliep niet. Hij lag na te denken, zijn brein stond als in vuur en hij lag allerlei plannen te bedenken om de boeien te verbreken, zoo dat hij de gift zou kunnen aannemen, die hem dien dag aangeboden was. Dat hij toch zoo ziek was Het was vree- selijk om daar nu hulpeloos te liggen en niet in staat te zijn om de wagens te gebruiken, waarover hij beschikte, terwijl de booze geest van zijn leven Dola Bernier, triom feerde in haar boosaardig werk. Hij sloeg de oogen op en keek wanhopig de kamer rond. Het was een langwerpig ver trek met een deur aan eiken kant, de eene kwam uit op de slaapkamer van den hertog en de andere op de gang. Op een tafeltje in den hoek stond een lamp te branden en die gaf voldoende licht om de gestalte van de verpleegster te zien, die rus tig in een grooten stoel lag te sluimeren Een gedache schoot hem door het hoofd. Die verpleegster zag er zoo goedhartig uit als hij haar eens vertrouwde en haar hulp vroeg. Maar dat zou toch niet gaan! Hoe zou zij kunnen doen wat hij gedaan wou hebben. Zelfs, al wilde zij, dan kon zij toch niet naar de kamer van den hertog d'Orvêe gaan en hem de waarheid ontwringen om trent de afschriften van de stukken. Neen, niemand kon hem helpen en als hij binnen eenige uren niet in die kamer kon doordrin gen, dan was alle hoop verloren. Hierover lag hij steeds na te denken en buiten floot en gierde de wind die steeds feller scheen op te steken. De begeerte om Francois d'Orvêe te spreken werd steeds sterker, zijn brein was beneveld door koorts en met een zucht zonk hij weer op de kus sens terug, wat voelde hij zich toch zwak. Had ik maar brandewijn, mompelde hij. Verschrikt werd de verpleegster wakker; Zij leunde over hem heen en keek hem in het gelaat. —Geef mij wat brandewijn, zeide hij, haar bij den arm grijpend, ik voel mij zoo zwak. De hevige storm heeft u wakker ge maakt, zeide zij, ik had zoo gehoopt, dat u er wel doorheen zoudt slapen. Met koortsachtig felle oogen keek hij haar aan en herhaalde: j Hebt u wat brandwijn voor mij? Dat wou ik zoo graag hebben. Aldred lag naar haar te kijken, terwijl zij nadacht over de mogelijkheid om zijn ver zoek toe te staan en weldra kwam er een ge dachte in zijn brein op. Als hij de zuster de kamer uit kon krijgen dan zou hij uit het bed zien te komen en zijn weg zoeken naar de kamer van Francois. Dat zou best gaan, want hij herinnerde zich dat de hertog met hem het portaal was opgegaan aan den rech terkant van de trap en dat zij stil waren blij ven staan bij de eerste deur in de smallere gang. Steunend hield hij de handen aan het hoofd en de zuster zocht in de tasch naar de thermometer met de bedoeling om zijn tem peratuur op te nemen, maar Aldred riep Ik moet bepaald gauw wat brandewijn hebben. Dat heb ik niet, die is hier niet in de ka mer, antwoordde zij. Ga dan even naar beneden naar de eet kamer en haal wat, zei hij. Hij bleef een paar seconden doodstil liggen, toen zij weg was en toen hij haar voetstappen niet meer hoorde, sloeg hij de dekens weg en ging het bed uit. Een minuut later stond hij tegeno ver den verbaasden d'Orvêe. Wat beteekent dat, vroeg Francois. Dat weet je wel zei Aldred, ik kom hier om te strijden, voor mijn eer en voor mijn leven Kom, kom, zei Francois, met een sma— delijken lach, je bent nog ziek en als je niet dadelijk heengaat, dan bel ik om de bedien den en laat je de kamer uitzetten. Francois d'Orvêe, je bent een spion en een schurk, jij hebt een afschrift van een do cument van den hertog en dat kom ik opei— schen. Dat zijn gevaarlijke verklaringen, als je ze niet bewijzen kunt, zei Francois spot tend. Ik heb geen ander bewijs noodig dan mijn eigen gezicht, antwoordde Aldred; toen ik in de geheime gang was, zag ik dat je die stukken zat over te schrijven. Loo chen het maar niet; je hebt die stukken, geef ze mij. De actetasch met de stukken zijn in jou huisje gevonden, vriend, zei d'Orvêe on geduldig. Ik vraag je om de afschriften, herhaalde Aldred. —Die heb ik niet. Je ijlt, je bent ziek. Ga naar je bed terug, vriend,, ,en houd je be daard. Monsieur, zei Aldred, geef mij die papie ren en anders Een roode plek verscheen op de bleeke wangen van Francois, hij beefde in zijn py- ama. Kom, zei hij, laat ik je maar weer naar je kamer terug brengen. Raak me niet aan zei Aldred. Geef mij al leen maar die papieren. Met een diepe zucht zonk Francois op een stoel neer en zei: Je maakt je maar erger en mijn schuld is het niet. Zijn huichelachtige toon deed Aldred's ■tat pluimj/eeuoeUer sner&en 2)aS t'n den Aarvdel wtrrcU geiroccA f Sb tegCo, ctocA de meesten Aunner geven a/eirug jroej' es* tcsacAt. Met.. 3er£els ^/CunstAorret "es 'tandenf Uev/otUmt/eegroeitis acnuner zieAj UiAjopen gelijken tegmateAisxes Utv rest een ei&resi/tx/meA f L_ oliefabrieken nv. amsterdam tarwe moet voldoen. ilt Wapensmokkelaar gesnapt. W apenen en patronen in be slag genomen. Marechaussee te Papendrecht heeft, in samenwerking met de Centrale Re cherche te Rotterdam en de Amster- damsche politie, licht gebracht in een smokkel-affaire van vuurwapenen en munitie, die bedreven werd in de ge meente Sliedrecht. Sedert geruimen tijd was het den in specteur van politie te Sliedrecht be kend, dat een inwoner van die gemeen te zich met het smokkelen van wape nen en munitie bezig hield en daarom werd aan de mareschaussee opdracht gegeven, de gangen van den man na te gaan. Men kwam er achter, dat hij in connectie stond met een te Amster dam wonend persoon, genoemd B., die ook weer handlangers had. Aanvanke lijk meende de politie dat de uit Slie drecht afkomstige wapenen via het overzet veer Alblasserdam-Ridderkerk naar Rotterdam werden vervoerd, waarop speciale aandacht aan dit veer werd besteed. Voorts bleek de politie, dat te Rotterdam .een zending wapenen en munitie zou worden afgeleverd. Zij kon bijtijds ingrijpen, zoodat de smok keiwaar in beslag werd genomen. Het verdere onderzoek leidde naar Amster dam, waar eveneens een onderzoek werd ingesteld, met het resultaat, dat bij bovengenoemden B. een aanzienlij ke hoeveelheid wapenen en patronen in beslag werd genomen. Vermoedelijk is alles uit België Nederland binnenge smokkeld. TOMATEN VOOR DE VARKENS. Een riekende augurkenberg. Nu de tomaten aan de veilingen bij duizenden Kg. tegelijk doordraaien, omdat zij den vastgestelden minimum prijs niet meer kunnen halen, worden zij in de Rijnstreek thans gebruikt als varkensvoer. Men meldt van een vee houder, die zich 250 kisten a 25 Kg. had bloed koken. Sta op, zei hij, ik wil je niet zittend dood maken. Francois stootte zijn stoel achteruit stond op terwijl hij zei: Stel je niet aan, je bent veel te zwak en je kunt tegen mij niet op. Het eenige antwoord van Aldred was, om op hem los te stormen. Francois, die den aan val niet zoo gauw verwacht had, viel met een slag op den grond neer en Aldred lag bo ven op hem.. Telkens rolden zij over elkan der heen en stootten de meubels omver, maar door de koorts was Aldred niet zoo sterk meer en al spoedig kon hij niet meer. Toen hij een laatste poging deed om de o- verhand te krijgen, kwam zijn hoofd in aan raking met den poot van de tafel. Hij bleef half versuft met starende oogen liggen, ter wijl Francois zich losrukte en weer op de been kwam. Er lag moordlust in den blik, waarmee hij keek naar de gevallen gedaan te op den vloer. Je hebt me bijna doen stikken, mompel de hij, maar nu heb je genoeg gehad en mis schien zul je me nu wel met rust laten. Je moet zulke dingen maar niet met mij begin nen! Ben je Weenen vergeten Daar heb ik het je afgewonnen en nu weer. Ik geloof niet dat je nu veel meer te vertellen zult hebben Tegen dat je beter bent zijn de afschriften van het geheime document in handen van de personen voor wie ik ze schreef. Hoor je dat, zot Dan zijn je kostbare geheimen geen geheim meer en dan heb ik het van je gewonnen, ik, Francois d'Orvêe, buiten- landsch spion en, aanstaand schoonbroeder van den hertog van Trebarwith Grinnekend uitte hij deze woorden toonde zoo de diepte van zijn schandelijken triomf over zijn hulpeloozen vijand. Zijn woorden schenen Aldred nieuw leven te ge ven en zich op zijn arm opheffend, riep hij luid om hulp. Houd je stil, zei de ander, hem een vuistslag op zijn mond gevend, stil, of je gaat denzelfden weg op als die zot van een Otterham. Hij hief zijn arm op om den slag te herha len, maar toen hij rondkeek, zag hij de ver pleegster staan in de opening van de deur die Aldred had opengelaten Pardon, monsieur, zeide zij, mag ik mijn patiënt naar bed brengen; ik heb hem over al gezocht, den hemel zij dank dat ik hem ge vonden heb. Francois zag den blik vol afschuw, waar mee zij hem aankeek. Hij werd koud van angst als hij bedacht, dat zij waarschijnlijk gehoord had, wat hij gezegd had. Hoelang zou zij daar gestaan hebben en hoeveel had zij gehoord? Die vragen stelde hij zich weer, toen de zuster even later den half bewuste- loozen Aldred de kamer had uitgebracht. Zij had hem zoo onderzoekend aangekeken. Vergeefs trachtte hij dat gevoel van zich af te schudden, maar hij kon het wel uitge gild hebben van angst als zij die woorden eens aan den hertog mededeelde. Hij had 'n misdaad, een moord ook bekend en Aldred zou er de waarheid ook van kunnen bevesti gen. Hij voelde zich als overweldigd door het afschuwelijke van zijn positie; gearresteerd te worden als spion was erg, maar voor moord was nog weer iets anders. Hij rilde van angst bij de gedachte daar aan. Hij moest vluchten, terwijl er nog tijd was. Dit was het toppunt van zijn schande lijk leven. Jarenlang had hij zijn zusier ge bruikt voor de diensten, die hij zelf niet doen non. Zij had hun getrouw gediend maar r.u het gevaar dreigde, urgat hij haar toon en dacht hij alleen aan zich zelf. Hij~ greep een cv er jas, zette zijo motorpet op en snelde naai de deur, waar hij 6 et voorportaal opgluurde. Wordt vervolgd,

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1