TWEEDE BLAD. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 No. 71 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONDER DEN BRUIDSSLUIER. WIERINGER COURANT Ons Lichaam en onze Gezondheid. DE MILT. De steken in de zij, die vooral bij hard loopen dikwijls optreden en ons nood zaken stil te staan, worden in vele stre ken met den naam van miltsteken aan geduid, onverschillig in welke zijde de pijn gevoeld wordt. Het lijdt geen twij fel, of inderdaad heeft de milt in vele gevallen hiermede iets uit te staan. De milt is een aan de linkerzijde van de maag tegen het middenrif gele gen lympheklier met inwendige secre tie, die rijk aan bloedvaten, in rust als opslagplaats voor een deel van het bloed dient. Dit geldt ook voor de aan den rechterkant van het lichaam gele gen lever. Wanneer er nu hooge eischen aan het geheele lichaam en zijn spie ren gesteld worden, zoodat de circulee- rende hoeveelheid bloed niet toerei kend is^.dan worden de rererves uit ge noemde beide organen aangesproken. Dit mechanisme kan echter slechts werken bij juiste drukverhoudingen tusschen buik- en borstholte, welke af hankelijk zijn van juiste ademhaling, goede hartwerkzaamheid en gezonde buikorganen. Vergt men opeens, zon der voorafgaande training te veel van het lichaaam, dan kan nooit aan ai deze voorwaarden worden voldaan. Hierin schuilt dan ook de beteekenis van een goede training. Waar de onge trainde een lichamelijke prestatie we gens uitputting en „steken in de zij" moet opgeven of onderbreken, daar kent men ook de getrainde, het zooge naamde „doode punt." Doch het onder scheid tusschen beiden is, dat de laat ste door zijn geoefende organen over dit doode punt kan heenkomen met behulp van wat men wel den „tweeden adem" noemt. In hoeverre de milt nu in deze pro cessen een werkzaam aandeel heeft, is met onze huidige kennis van dit or gaan, nog steeds niet met zekerheid te zeggen. Omtrent haar functies tas ten wij nog steeds min of meer in het duister. Men weet, dat de milt door haar eigenaardiger! bouw in staat is, zeer sterk van grootte te veranderen. Zoo zijn er milten bekend niet grooter dan een noot en andere, die bij voor beeld in streken waar veel malaria heerscht -- speciaal bij kinderen de ge heele buikholte innemen. De meest voorkomende grootte van dit eigenaar dige orgaan is ongeveer die van een nier of een cadet je. Zij ligt in de linker rugstreek achter de onderste ribben verborgen en komt alleen, als er iets bijzonders in het lichaam plaats grijpt, uit dezen schuilhoek te voorschijn, doordat zijn grooter wordt en naar vo ren uitpuilt. In dezen toestand veroor zaakt zij eerst een steek en kan zij door den arts bij het onderzoek gevoeld wor den. Vooral bij infectieziekten zet de milt zich op deze wijze uit en men heeft daaruit de gevolgtrekking gemaakt, dat zij een belangrijke rol speelt bij de afweermaatregel die het lichaam zelf tegen deze ziekten neemt. Iit het aan vangsstadium van een infectie-ziekte klagen vooral kinderen over onver klaarbare buikpijn, nog voordat er an dere aanwijzingen voor een bepaalde infectie bestaan. Dit is dan dikwijls de milt, die een eerste waarschuwings- signaal geeft. PETROLEUM ALS REINIGINGS- EN SMEERMIDDEL. Bij het gebruiken van landbouwwerk tuigen op het land ziet men herhaal delijk, dat ook de beste smeerolie in verbinding met stof en vuil gaat kor sten, waardoor de soepele gang der machine wordt gestoord, .zoodat ver schillende onderdeelen herhaaldelijk uit elkander genomen moeten worden, terwijl de lagers door uitbranden gerei nigd moeten worden. Deze omslachtigheid kan in de mees te gevallen door het gebruik van petro leum worden bespaard, welks reinigen de en losmakende kracht hier van groot nut is. Is de machine erg vuil, dan moeten de onderdeelen natuur lijk wel uit elkaar worden genomen, Als landbouwmachines, wat juist in dat bedrijf zoo dikwijls het geval is, na eenige maanden buiten werking te zijn geweest, weer in gebruik worden genomen, dan giet men in de smeer- gaten petroleum van de allerbeste kwa liteit, laat de machine langzaam een oogenblik gaan en giet daarna nog eens vol. De petroleum maakt al het vuil los, verwijdert de kleverige resten dringt tot in de kleinste hoekjes en gaatjes, spleetjes en voegen, zoodat de machine nu heel licht gaat loopen. Men kan nu naar verkiezing met ge wone smeerolie verder smeren. In het klein kan men zich van de rei nigende werking van petroleum over tuigen, als men er een oud deurslot mee behandelt. Tusschen de verschil lende kleppen en schijven wordt het vuil opgelost en weggedreven en het slot werkt weer alsof het nieuw was GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Met de a.s. Flora-fees ten heeft de heer Zomerdijk, Café „De Eerste Aanleg" iets aparts geëngageerd n.1. een Dames-kapel uii Amsterdam Bij deze kapel is een dame, die speci aal de refreinzang verzorgd en den bezoekers bezig houdt met allerlei at tracties. Dus wilt U een oogenblik aange naam verpozen dan naar Café Zomer dijk. (Zie advertentie in dit nummer.) „FLORA." Wederom staan de groote Oeversche feestdagen voor de deur. De groote tent van Scheltus is herschapen in een bloemenhal, en het ijverige Flo ra-bestuur heeft daarnaast ook de zor gen voor de talrijke attracties, want het publiek is er aan gewoon, dat ie der jaar iets bijzonders op het feest programma voorkomt. Welnu, het programma, dat thans werd rond gezonden, deed ons zien, dat een bezoek aan de Flora-feesten zeker groote voldoening zal geven. Het be gint Zaterdag 5 Scpt. met een rond gang van „Apollo" en de opening van het tentoonstelings-gebouw. Natuur lijk zal het dan ook aan kermis d' etc op het terrein niet ontbreken. Flora-Zondag sj-aat in het teeken van de sport. Des middags 2 uur beginnen de Volksfeesten, Wedloop, Mastklim- men, Wedloop met hindernissen, Touw trekken, enz. Er is dus voor „elck wat wils." Maandag 7 September komen de Wieringer boerenpaarden in 't geweer met een ongezadelde harddraverij. Ze ker zal hiervoor de animo wel heel groot zijn. Des avonds geeft „Apollo" een uitvoering. En Dinsdag worden de feesten beslo ten met een concert van de Mandoline club en 'n groot schitterend vuurwerk. W)e hopen, dat mooi weer de Flora feesten zal begunstigen en dan zal de trek naar Den Oever enorm zijn. De Concordia-Band in Zaal Moeijes. Het publiek zal met de Flora-fees ten in de zaal van Moeijes van de be kende Concordia-Band kunnen genie ten. Bovendien is deze versterkt met de beroemde harmonica-virtioos Dick de Leeuw. (Zie advertentie in dit nummer.; Nog goed afgeloopan. Donderdag avond gebeurde op de betonweg ter hoogte van de O. L. School te H.-Hoef, een auto-ongeval, wat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Vanuit de richting Ewijcksluis kwam een luxe wagen met aanhangwagen, waarop materiaal voor de a.s. Flora-feesten te Den Oever. De auto droeg het nummer G 76817 en was afkomstig uit Nieuwe Niedorp. Ongeveer bij de school werd de wagen ingehaald door een vracht auto van de Hema. Tegelijkertijd na derde vanuit richting Den Oever een tegenligger luxe-wagen. Waarschijn lijk door de dichte mist zag de chauf feur van de Hema-wagen de tegemoet komende wagen niet en wilde zijn voorganger passeeren. Te laat merkte de chauffeur de tegenligger. Het ge volg was, dat de auto uit N.N. opzij gedrukt werd, een slag in de rondte maakte en zoodoende, weer met den kop in de richting Ewijcksluis kwam te staan. Er bevonden zich 3 personen in de verongelukte auto, die allen met de schrik vrij kwamen. De lading rol de over den weg en werd na korten tijd overgeladen op een inmiddels aan gekomen vrachtwagen van Poel uit Den Oever. De auto uit N.-Niedorp was zwaar beschadigd, terwijl ook eenige gebroken betonpaaltjes en de diepe sporen in de weg hun stempel druk ten op dit ongeval. De Hema-auto had bijna geen schade opgeloopen en kon zijn reis vervolgen. LANDBOUW TENTOONSTELLING WIERINGEN. Wij achten het dringend noodig nog eens de aandacht te vestigen, vooral van de landbouwers en veehouders op de a.s. tentoonstelling te H.-Hoef. Woensdag 16 September is de hoofd- dag. Dan hopen we dat het geheele ter rein aan de Parklaan weder ingeno men wordt door prachtig stamboek en ander vee, paarden, schapen, var kens, pluimvee, enz. enz. En in het gebouw mogen we dan weer bewonderen de zuivel- en land- Ze stonden samen tegen den met bruidslui er overwoekerden tuinmuur geleund. Het was de vooravond van zijn vertrek naar Indië. Ze hadden allerlei onverschillige onderwerpen aangeroerd, vluchtig ook de etappes van zijn reis besproken. Nu stokte het gesprek, staar de Johan nadenkend voor zich uit. Elisabeth wierp een blik op het strakke pro fiel van den jongen man, vorschte echter vergeefs naar een teeken van ontroering over de naderende scheiding. Blijkbaar was hij reeds ver met zijn gedachten van haar ver wijderd Het meisje loosde een lichten zucht en trok een rank van de bloeiende bruidsluier naar zich toe. Zou je die daar ginds ook hebben vroeg ze, louter om het stilzwijgen te verbreken, dat ze niet langer verdragen kon. Johan brak de witte bloesem af en stak ze "achteloos in zijn knoopsgat. Dan zei hij Daarginds Ik heb er geen flauw idee van misschien ook wel, maar dan kijk ik ze waarschijnlijk niet eens meer aanin een land, waar de zeldzaamste brchideeën in het wild groeien, zoodat je ze zoo maar voor het grijpen hebt. Hij stak haar een hand toe. Nu moet ik weg, zei hij luchtig, ik heb nog heel wat te doen en mijn trein gaat mor gen om half zeven dan lig jij nog in diepe rust verzonken Het ga je goed, hoor ik schrijf je natuurlijk nog wel eens Dat was hun afscheid. Op den weg wendde hij zich nog om voor een laatsten groet, doch Elisabeth stond niet aan het hek, om dien op te vangen. Zè had zich met een half gesmoorden snik afgewend en was blindelings het huis binnen gestormd, naar boven, naar haar eigen ka mer. Daar had ze zich met trillende lippen, doch drooge oogen op het bed geworpen. Met geweld had ze de opwellende tranen terug gedrongen. Die stroomden pas over haar bleeke wangen, toen ze den volgenden morgen achter het gesloten gordijn tot aan de krom ming van den weg den wagen nakeek, die Johan naar het station bracht en ze eerst ten volle realiseerde, hoe weinig ze in zijn leven had beteekend, nadat hij zelfs niet eens in het voorbijrijden de oogen naar haar venster had opgeslagen. Een kameraadje was ze voor hem geweest, nog niet eens, een aar dig buurmeisje, met wie je wel eens graag een praatje maakte, als je met vacantie thuis kwam. Toch had hij beloofd, haar te schrijven. Aan den stroohalm van die belofte klemde ze zich vast, alle contact tusschen hen was nog niet verbroken Hij schreef inderdaad twee of drie keeren. Haar laatsten langen brief, vol bijzonder heden aan huis en waarin onbewust tusschen iederen regel doorschemerde haar zielig ver langen naar een woord van warme sympa thie, liet hij onbeantwoord. In het verre, nieuwe land, in de veranderde omgeving ver gat hij haar, namen andere belangen hem in beslag. Gekrenkt schreef ook Elisabeth hem niet meer. Kort daarna stierf haar vader en bleef ze alleen achter in het oude vertrouwde huis dat haar lief was. Vergeefs trachtten vrienden en kennissen, die het niet natuurlijk vonden, dat een mooi meisje zich dermate van de samenleving af zonderde, haar aan de eenzaamheid te ont rukken. Ze aanvaardde gaarne van tijd tot tijd een uitnoodiging, doch bood hardnekkig weerstand aan alle pogingen, om haar te doen besluiten, voor goed haar kluizenaars bestaan, zooals men het noemde, op te geven en zich in de stad te vestigen. Zomer en winter leefde ze stil en terugge trokken in haar buitenhuisje, met de oude dame, die reeds voor haar vader de huishou ding had waargenomen. Ze las veel, musi ceerde, ondernam verre zwerftochten in ge zelschap van haar hond Pluto en verklaarde aan iedereen, die zich over dit bestaan ver wonderd toonde, dat ze zich volmaakt geluk kig gevoelde. De seizoenen kwamen en gingenDe oude huishoudster werd op pensioen gesteld een jonge, bedrijvige vrouw nam haar plaats in. Dat was de eenige verandering, die zich voltrok in het landhuisje, waar de bruids sluier al weliger tierde en den ouden tuin muur thans geheel aan het gezicht onttrok. Het groote huis, waar Johan was opgegroeid bleef nu den meesten tijd gesloten alleen in de zomermaanden werd het betrokken door een van zijn broers of zijn zusters met hun gezinnen. Dan werd Elisabeth geregeld uitgenoodigd en maakte de schitterende car rière, die Johan totnutoe had gemaakt, en de vooruitzichten, die zich nog verder voor hem openden, soms het onderwerp van gesprek uit. Zelf vroeg~ze nooit naar hem. In een lade van het sierlijke, antieke schrijfbureau, dat in haar kamer stond, lagen onaangeroerd, sedert jaar en dag, de brieven, die hij haad had geschreven, zooals ze diep in haar hart de herinnering had weggesloten aan uren van innig verlangen en van bittere teleurstelling. Over zijn terugkomst werd niet meer ge sproken, nadat hij zijn verlof voor onbepaal- den tijd had moeten uitstellen in verband met ziekte van een collega, zoodat het ten slotte een verrassing voor haar was, toen ze een schaduw over haar boek zag vallen, ter wijl ze op een middag in den tuin zat te lezen, en, de oogen opslaande, in Johan's ge laat staarde. Verward sprong ze overeind, met een drang, om haar oogen uit te wrijven en het bouwproducten. Echter vóór alles moe ten de inschrijvingen er zijn, en dat is van nu af „hoog tijd." Het wil zoo graag, dat men daarmee wacht tot de laatste dagen en dan is het voor het bestuur en zijn staf bijna hopeloos alles nog voor elkaar te bron gen en gaat dat dikwijls met onnoodi- ge kosten gespaard. Daarom deze opwekking. Het is in het belang van de landbouwende bevol king, dat de tentoonstelling goed slaagt en buitenstaanders een uitnemende in druk krijgen van de producten. Maar dan ook vroegtijdig met alle man aan het werk. Nu reeds aangifte gedaan, dat U meedoet met voortbreng selen, met vee van uw bedrijf. Zeg nu niet, ik win toch niets. Het gaat er in de eerste plaats om weer meer fleur, meer leven in het bedrijf en in de han del te brengen en daar moet het toch heen Alle hens thans aan dek en meegeholpen, dat de tentoonstelling een succes wordt. HET BESTUUR. Huiselijke Ziekenverpleging. In Mei werd te dezer plaatse mede- deeling gedaan, dat de Afd. van Het Witte Kruis bij het Hoofdbestuur een cursus in Huish. Ziekenverpleging zou kunnen aanvragen. Er hebben zich toen 30 personen aangemeld, die er aan wilden deelnemen, zoodat de aan vrage togn kon worden verzonden. Dezer dagen ontving de Afd. bericht, dat er niet meer dan 25 cursussen per jaar in onze provincie gegeven kun nen worden, waaraan werd toegevoegd: „zoodat Uwe Afdeeling waarschijnlijk een volgend seizoen zal hebben af te wachten." WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag a.s. 's morgens 10 uur de start voor de A en B-klasse renners, voor een peleton-race over nader te be palen afstand. Alle renners worden verzocht, hier aan deel te nemen. Het is een goede trainingsrit voor de a.s. Kampioen schappen der Wielerclub „Wieri'ngen." Onderwijs. In de tijdelijke vacature a.d. O.L. School te Westerland is na der voorzien door benoeming van den Heer C. F. Schutte te Purmerend. Verlotiny. Aan de Vereen. „Eigen Gebouw" alhier is vergunning verleend tot het houden van een verloting. BUITENLANDSCH NIEUWS. BLAUWE WIMPEL EN ZEGETEEKEN. De „Queen Mary" moet geduld hebben. De „Queen Mary" heeft thans het Atlantisch record in de wacht gesleept. De menschen, die het trotsche vaartuig met zulk een histo rische snelheid van de skyscrapers naar het slordige Southampton bracht, waren, naar getuigen hebben verteld, nauwelijks onder den indruk van het groote oogenblik dat was aangebroken, toen de Cunarder Bishop's Rock voorbij voer. De spanning, die aan boord had geheerscht in de eerste dagen van het zeele ven op de „Queen Mary" was geleidelijk ge weken. Kapitein Britten liet drie stooten geven op den machtigen hoorn, die 15 km. ver kan worden gehoord. Maar honderden j passagiers hoorden die stooten zelfs niet en trokken zich weinig of niets aan van dat punt Hishop's Rock, dat nu zoo hoogst gewichtig was. De heeren op de commandobrug namen j niet eens de moeite de passagiers in kennis te stellen van het groote feit. De passagiers begonnen eerst goed te be seffen dat er iets bijzonders was gebeurd, toen een heele vloot van feestelijk uitgedoste en veel kombaal makende bootjes, met de dekken vol menschen, het groote schip aan i den ingang van Southampton Water naar de haven ging vergezellen. Er moest iets aan de hand zijn, want personen in snelle motor booten lieten blauwe, groene en roode tafel lakens wapperen in den wind. De matrozen van de „Queen Mary" kunnen nu zooveel blauwe strikken om den grooten mast binden als zij verkiezen. Er is gerechtigde trots in het land en groote vreugde. De „Daily Express" wil nu ook een blauw lint van de lucht voor Engeland hebben en vindt dat de heele koop vaardijvloot die niet al te goed vaart behoort te deelen de glorie van de „Queen Mary" en weer de welvarendste koopvaardij vloot in de wereld moet worden, hetgeen ge makkelijk kan worden bereikt, indien men slechts uitmaakt dat alleen Britsche schepen vrachten zullen vervoeren tusschen de ver schillende Britsche havens van de wereld. De eenige vreugdedooder temidden van alle blijdschap om een grootsch nautisch gebeu ren isde president van de Cunard Lijn, sir Percy Bates, die noch dezen Atlantischen wedloop goedkeurt noch het zegeteeken dat tegenwoordig met den „blauwen wimpel" sa mengaat. Dit zegeteeken is in het bezit van de „Normandie", die het zal moeten afstaan indien zij niet gauw den tijd van de „Queen Mary" verbetert. Het stuk is eenige jaren geleden vervaardigd door een Engelschen zil- ver smid in opdracht van het Lagerhuislid H. K. Hales. Het is van massief zilver, zwaar verguld. Het weegt ongeveer 25 kg. Een voet stuk van onyx meegemeten is het meer dan 1 m. hoog. Het vertoont twee figuren op een aardbol. De figuren stellen de snelheid voor die den Atlantischen Oceaan overwinnen. De figuren houden een model van een modern stoomschip omhoog. De oceaan op den bol is in lichtblauw email en de transatlantische route is er op aangegeven met een roode lijn. De vier voornaamste windstreken worden ge symboliseerd door vier schepen uit den tijd van Columbus en een gordel rond de aarde vertoont in relief de „Great Western", de „Mauretania, de „Rex" en de „Normandie". Toen de heer Hales dit ingewikkeld stuk voor het eerst zou aanbieden, was het record in het bezit van de „Rex". Maar voordat hij den Italiaanschen kapitein er mee kon verblijden, had de „Normandie" het record veroverd. Italië had het zegeteeken reeds aanvaard. De vindingrijkheid die de schenker zijn gan- sche leven onder allerlei omstandigheden ten toon heeft gespreid, hielp hem ook in dit geval uit een pijnlijke situatie. Aan de voor waarden voor de verleening van de trofee werd een nieuwe toegevoegd. De nieuwe regel was dat bij het verbeteren van een record de vroe gere houder het zegeteeken nog drie maan den in zijn bezit mag houden en in dien tijd kan beproeven het record te verbeteren. Doet hij dat, dan behoudt hij het recht op het bezit van de trofee. De „Queen Mary" zal dus nog drie maanden moeten wachten voor dat zij het omvangrijke werkstuk kan opei- schen. vizioen van dat gebruinde gezicht met de felblauwe oogen te verdrijven. Haar boek viel op den grond en toen ze beiden tegelijk buk ten om het op te rapen, kwamen hun hoof den op onzachte wijze wijze met elkander in aanraking, wat Elisabeth haar bezinning te ruggaf. Johan, riep ze lachend, doch eenigszins ademloos uit, ik dacht heusch, dat ik droom de. Je zuster Greet, die op het oogenblik in het huis logeert, was vanmorgen nog even hier en heeft niets over je komst uitgelaten. Ze was er ook niet van op de hoogte, antwoordde Johan. Ik ben vanmorgen pas op Schiphol aangekomen en had niemand van [mijn overkomst verwittigd. Met welgevallen keek hij haar aan. Ze was weinig veranderd in zijn afwezigheid, vond hij. Ze had nog hetzelfde ranke figuurtje en de groote, donkere oogen in het blozende ge zichtje hadden hun meisjesachtige uitdruk king behouden. Een buitengewoon aardige verschijning, oordeelde hij, vreemd, dat hij dat vroeger niet zoo had opgemerkt. Het verblijf in het oude huis, waar zijn eigen kamer weer voor hem in orde was ge bracht, scheen hem uitstekend te bevallen. Hij legde niet de minste haast aan den dag, om weer te vertrekken. Samen met Elisabeth maakte hij uitgestrekte wandelingen, zocht hij oude, bekende plekjes op. Door regenachtig of winderig weer lieten ze zich niet weerhou den alleen als het werkelijk heel slechts was, liep hij onder een voorwendsel bij haar aan, vroeg haar wat voor hem te spelen of bleef praten in het ouderwetsche salon, waar een gedempt groenachtig licht binnenviel door de hooge platanen, die voor de vensters ston den. Hij kon geen dag mèër buiten haar ge zelschap en Elisabeth wist thans, dat hij weldra de beslissende vraag zou stellen Weer stonden ze samen bij den met bruids sluier begroeiden muur en namen afscheid voor den dag, doch thans greep Johan haar kleine, gebruinde hand en liet ze niet meer Niet voordat je me gezegd hebt, dat je ook een beetje van me houdt, zei hij plagend en lachte, om zijn ontroering te verbergen. Elisabeth bleef haar gelaat naar hem op en tot zijn ontsteltenis zag hij ranen in haar oogen blinken. Ze wischte ze snel af, doch gehoor gevend aan een onweerstaanbaren drang, het gevolg misschien van het gevoel van spanning, waarin ze den laatsten tijd had verkeerd, in de vrees, nogmaals in haar verwachtingen te worden teleurgesteld, vroeg ze bitter, met half verstikte stem O, Johan, waarom, waarom eerst nu Die woorden waren voor den jongenman een openbaring, gaven hem den sleutel tot haar zorgvuldig bewaakt geheim. Hij trok het zacht weerstrevende meisje naar zich toe en antwoordde getroffen Ik was jong en eerzuchtig, lieveling. Ik dacht niet aan vrouwen en liefde, en heb er ook na dien niet veel aandacht aan besteed. Eerst toen ik terugkwam in het oude huis en jou weer in deze vertrouwde omgeving ont moette, ben ik begonnen te beseffen, wat ik gemist had.Langzamerhand werd ik vervuld van een groot verlangen jou tot mijn le vensgezellin te maken, als je me tenminste nog hebben wilt Een glimlach vaagde de treurige uitdruk king van haar gelaat weg. Met haar oogen op.de zijne gevestigd, zei ze zacht Kan ik die vraag nog met neen beant woorden, nu ik zoo duidelijk heb laten blij ken, dat ik haar al zooveel vroeger had ver wacht En onder de overhangende ranken van de** bruidssluier vonden hun lippen elkander voor den eersten kus.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3