M BERTELS Ï7e JAARGANG VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 No. 7f> NIBUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQEN EN OMSTREKEN TEKORT VAN 77.4 MILLIOEN. HET MYSTERIE V i f WIERINGER COURANT aokóm VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRUDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER BObfiER WEERINGEN BUREAU Hippolytushoef W seringen Telef. Intereomm. No. 19. ADVERTENTISN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 WAAROM RECLAME VOOR ASP1RIN'? king van de aanpassing en een daaruit voortvloeiende opleving van het be- Asperln is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Asperin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Asperin genoemd, duswordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijk heid van een goedkooper surrogaat het echte Asperin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Asperin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering nood zakelijk, want alleen Asperin met het „Bayer", kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het echte Asperin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. VEREENIGDE VERGADERING DER STATEN - GENERAAL. DE TROONREDE. Door H.M. Koningin der Nederlanden werd Dinsdag in de Vereenigde Verga dering van de leden der Eerste en Twee de Kamer, de Troonrede uitgesproken; die van den volgenden inhoud is LEDEN DER STATEN-GENERAAL. Mij wederom in Uw midden bovin dend gevoel Ik allereerst behoefte ui ting te geven aan Mijn innige vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzakelij ke ontwerpen van wet zullen U bin nenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van be langstelling bij deze verloving dobr het gansche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme erkentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te be houden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wet tigen dat, bij verdere doorwerking, de ondervonden druk allengs zal afne men. Zoolang de economische omstandig heden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de bemoeie nis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig ge bied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfsleven onnoodige knellen de banden zullen worden verwijderd. De toestand der openbare geldmid delen is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtig heid het financieele beleid blijven be- heerschen. Aan de verdere doorwer- drijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen in vloed op den stand der openbare geld middelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten langzamer hand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werke loosheid onder de jeugd zal met onver minderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere Mogend heden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier dan daar de internationale vei houdingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere vol doening aan de gedragslijn, die de Re geering bij het bestuur der buitenland sche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de moge lijkheid tot het verbindend en onver bindend verklaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kin derrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ont werpen tot wijziging van eenige bepa lingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de Dienstplichtwet tot bestrij ding van de lintbebouwing tot verbe tering der tertiaire wegen tot overne ming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede een ontwerp inzake de electri- citeits voorziening. Met uitzondering van Curagau, waar de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieeie tostand in de overzeesche gewesien nog de voortdurende zorg der Regee ring. Bij sommige Europeesche bedrij ven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de inheemsche be volking van Java zijn, ondanks alle In spanning der Indische Regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economi sche samenwerking tusschen de vei schillende deelen van het te bevorderen. De begrootings-toestand in Neder landsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak Ik gewag- van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst van elke geleding in het Koninkrijk hun taak blijven ver vullen. Het komende zittingsjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volkvertegenwoordiging en Regeering, steunende op een eensgezinden volks geest, zal ons, onder de liulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid mogen schenken, het volbren gen der taak, die voor ons ligt, njoge- lijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Rijksbegrooting 1937. FEUILLETON No. 37. Uit Valga's toon maakte madame op, dat zij op geen' genade had te hopen. Snel over woog zij de zaak. Zij wist, dat zij verloren had en ook, dat Valga gelijk had, toen zij zei, dat schande erger was dan de dood, dus besloot zij haar vrijheid te koopen voor den prijs door het meisje bepaald. XXIX. Een paar minuten later snelde Valga naar de kamer van haar vader terug met de be kentenis bij zich, die zij aan madame ont wrongen had. Het was geen lang stuk. Zij had zelf de enkele zinnen gedicteerd, die den naam van haar geliefde moesten zuiveren en licht werpen op het raadsel van den dood van Gerald Otterham. Valga zag bleek van inspanning. Zij had de laatste dagen veel geleden en deze laatste strijd met haar vijanden had haar uitgeput. Zij had het kostbare document, dat door Dola de Bernier en haarzelf geteekend was, stevig vast. Voor het oogenblik had zij alle andere belangen op zijde gezet en zij ver heugde er zich alleen in, dat Aldred nu vrij gemaakt was van zijn verleden. Toen zij echter de kamer van haar vader naderde overweldigde haar weer een gevoel van angst en zij moest zich vermannen om binnen te treden. Aldred ontwaakte uit een sluimering zag haar aankomen, een witte gedaante in de halfduistere kamer. f landsche textielgoederen en tot heffing van rechten in Nederland op den invoer van bepaalde goederen. Uit deze heffing kan een bate voor Rijksbudget worden verwacht van f 1.25 millioen. 4. Uit de grootere opbrengst van de bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwer pen tot wijziging van de wet op de inkom stenbelasting en van de Successiewet, alsme de van een in voorbereiding zijnde technische wijziging der wet op de omzetbelasting zal nog de resteerende f 3.5 millioen worden ge vonden. Door al deze maatregelen is het tekort na genoeg gedekt. Voorts deelt de minister mede, dat voor voorschotten aan gemeenten ten einde ii staat te stellen aan pariculiere bouwonderne mingen geldleeningen te verstrekken onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen, 4 millioen wordt uit getrokken. In de toelichting merkt minister Oud nog op, dat van de reisbelasting voor het oogen blik wordt afgezien. Tenslotte, wordt nog medegedeeld, dat het aanhangige wetsontwerp inzake belastingen op z.g. besloten vennootschappen zoodanig zal worden gewijzigd, dat de belangrijkste be zwaren zullen worden ondervangen. Z. Exc. Oudt, Minister v. Financiën. NADEELIG SALDO NAGENOEG GEDEKT. De Dinsdag ingediende Rijksbegrooting voor 1937 laat een totaal aan uitgaven zien van rond f 657.8 millioen (vorig jaar 710.8), een totaal aan inkomsten van rond f 610 millioen (vorig jaar f 598.8), latende een nadeelig sal do van rond f 47.7 millioen. Teneinde dit tekort te dekken stelt de mi nister de volgende maatregelen voor 1. Perspectiefbesparingen, welke van het dekkingsplan voor 1936 zijn overgebleven a. Besparing op uitgaven van het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen f 7.6 millioen. b. Vermindering van de Rijksuitgaven, als gevolg van het afloopen van wachtgelden f 3.2 millioen. c. Besparing te verkrijgen uit het Capitu- lantenstelsel f 5.5 millioen. d. Besparing op de uitgaven van het Ver- Koninkrijk !keersfonds door vermindering van het Spoor wegtekort f 12 millioen. 2. Bij aanneming van het wetsontwerp tot herberekening van pensioenen van burger lijke 'en militaire ambtenaren zal een jaar- Blijf stil zitten, fluisterde zij, ik ben bij madame geweest. Bij madame, herhaalde hij. Ja, zie eens, wat ik meegebracht heb, dat is nieuw leven voor jou en voor mij, maar voor hemkomt het te laat. Zij knielde bij het bed van haar vader neer en verborg het gelaat in de handen. Die beweging wekte den hertog. Zijn oogen gingen open en hij zag het tooneel voor zich. Aldred zat met een vel papier in de hand, dat bij het flauwe licht moeilijk te ontcijfe ren was. Is er iets nieuws gebeurd vroeg hij met flauwe stem, ik heb zeker geslapen Vader, zei Valga, nu hebben wij niets meer te vreezen, ik heb een bekentenis van Dola de Bernier,, het is door haar geteekend. Aldred zal nu vrij zijn om de wereld tege moet te treden zonder een smet op zijn naam. Is het mogelijk zei haar vader, maar Valga, hoe heb je dat gedaan gekregen Ma dame is waarlijk niet iemand om uit eigen beweging iets te haren nadeele te bekennen. Neen, en dat zou ze ook nooit gedaan hebben, als ze niet van twee kwaden het beste had moeten kiezen. Vader, ik weet, niet of ik goed of verkeerd gehandeld heb toch scheen het mij toe, dat ik wel recht had om de zaak in handen te nemen. Ik heb met madame een overeenkomst gesloten. Zij heeft haar vrijheid gekocht met deze beken tenis. Ik heb een rijtuig tot haar beschikking gesteld. Vanavond verlaat zij Trebarwith cn morgen Engeland en dat voorgoed. Aldred keek verbaasd op en zei Het was flink en moedig van je, Valga, en toch is het wel ergerlijk, dat zij onge straft zal ontkomen. Berouw heeft zij niet en zal zij ook nooit hebben. De vernedering, die zij vanavond heeft ondervonden, is reeds een straf op zichzelf, blNNENLANDSCH NIEUWS. misstanden te wehl. Een onwettig huwelijk, omdat de gem-secretaris elders ter bruiloft ging Voor de Arnhemsche Rechtbank werd Dinsdag behandeld de zaak le gen den gemeente-secretaris. Een jong paartje dat te Wehl in het huwelijk trad, moest later ervaren, dat hun huwelijk niet wettig was. Op 18 Juni j.1. was de gemeente-secre taris de eenig aanwezige ambtenaar van den burgerlijken stand te Wehl. Hij had dien dag een bruiloft en gat daarom aan een der ambtenaren, die daartoe geen bevoegdheid bezat, op dracht om het huwelijk te voltrekken. Dit had ten gevolge dat ook deze amb tenaar vervolgd werd wegens het op zettelijk verrichten van 'n daad, behoo rende tot een ambt dat hij niet be-, kleedt. Voor eenzelfde feit stond ook terecht een derde ambtenaar, die een acte van een geboorte had opgemaaiv Aan den gem.-secretaris was valse h- heid in geschrifte ten laste gelegd. Hij bekende de huwelijksacte te hebben ge teekend zonder bij de voltrekking van het huwelijk tegenwoordig te zijn ge weest. Verdachte verklaarde dat hij geheel ondoordacht had gehandeld. De Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ol coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam lijksche verminderingvan uitgaven worden verkregen van f 3.3 millioen. I N.V. WACO AUTOBUSDIENSTEN 3. Aanhangig is een drietal wetsontwerpen) strekkende tot het verleenen van een bij- V AF 1 SEPT- UITGEBREIDE DIENST- drage door Nederland aan Nederlandsch- REGELING HELDER WIERINGERMEER Indië, wegens door laatstbedoeld gebieds deel te verleenen steun in verband met den invoer daar te lande van bepaalde Neder- zei Valga op zachten toon. Lees mij eens voor wat zij geschreven heeft, zei de hertog, dat moet ik weten, het einde zal nu spoedig komen, iedere minuut wordt ik zwakker. O, vader, beste vader riep Valga. Op dat oogenblik verscheen de dokter, die op het kasteel gebleven was, weer met de ver pleegster. Als antwoord op een smeekenden blik van lady Valga schudde hij alleen ern stig het hoofd en fluisterde haar toe Wij hebben alles gedaan wat wij kon den. Sir Andrew Making en dr. Heslop kun nen nu over een paar uur hier zijn. Het is mijn plicht u op het ergste voor te bereiden. Het is maar al te waar, dat uw vader snel achteruit gaat. De bleeke lippen van lady Valga beefden. Met een bijna bovenmenschelijke poging wist zij zich te beheerschen. Zij nam het docu ment van Aldred aan en boog zich weer over den hertog heen, terwijl zij zei Ik zal u het stuk voorlezen, vader. Neen dokter, u kunt gerust blijven en de zuster ook. De inhoud van dit stuk zal spoe dig genoeg overal bekend zijn en u kunt het nu gerust hooren. Niet lang daarna werd Aldred weer naar zijn eigen kamer gebracht en Valga begaf zich naar de vertrekken van Dola de Bernier. om te zien, of zij de gelegenheid had aange grepen en gevlucht was. Zelfs te midden van haar droefheid bleef zij toch sterk en flink in het uitoefenen van haar plicht en de laatste woorden van haar vader bleven haar in de ooren klinken als een waarschuwing, die zij niet in den wind moest slaan. Je hebt heel goed gehandeld, kind, had hij gezegd en ik zal mij niet ophouden met te bespreken of je recht had om dat ongeluk kige schepsel voor die keus te stellen. Maar MEDEMBLIK—HOORN AMSTERDAM v.v. Vraagt gratis dienstregeling hiervan aan onze chauffeurs. geboorte-acte dateerde van denzelfden dag. De subst-off. v. justitie mr. Graaf van Limburg Stirum achtte door de beken tenis van verdachte de ten laste geleg de valschheid in geschrifte in een au thentieke acte bewezen. Deze zaak is van veel ernstiger aard dan die tegen de beide andere ambtenaren, omdat zij gepleegd werd door het hoofd van de secretarie in een stuk waarvan hij de waarde kent. In Wehl heerschen toe standen, welke het noodig maken een ernstig voorbeeld te stellen. Er is daar een gem.-Ontvanger die niet opgewassen is tegen zijn taak, er te eenenmale, geschiktheid en be kwaamheid toe mist. Hij geeft dit zelf toe, maar de gemeenteraad wil geen an deren ontvanger benoemen. De geori.- ontvanger vervult zijn functie nu, maar op een wijze, die elke controle on mogelijk maakt. Van de zijde der justi tie moet alles worden gedaan wat mo gelijk is om het in Wehl in andere ba nen te leiden. Tegen verdachte eischt spr. een week gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van het recht een func tie als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand en als gem.-secretaris te vervullen. De verdediger, mr. Ploch, wees er op, dat het misdrijf werd gepleegd on der den dwang van zeer afkeurens waardige omstandigheden, die te Wehl ten gemeentehuize heerschten. Er zijn daar toestanden ontstaan, die in geen enkel opzicht den toets der critiek kun nen doorstaan. Er was geen geld voor de aanstelling van ambtenaren en zoo kreeg ieder op de secretarie opdrach ten te vervullen, die hij onmogelijk kon vervullen. Het gem.-bestuur was eerst geves tigd in een gebouw, dat veel op een stal geleek, daarna in 'n schoollokaal Bij het sluiten van een huwelijk wordt het werk stil gelegd. Er behoefde in Wehl niets te gebeuren, of de boel liep spaak. Omdat de gem.-ontvanger niet voor zijn taak berekend is, kreeg de secre taris een deel van dit werk. Verdachte is te veel slachtoffer om hem een ge vangenisstraf op te leggen. PI. drong aaan op een geldboete of een voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak 29 September. wees voorzichtig Dat zeg ik zoowel tegen jou als tegen Aldred, want ik heb zoo'n idee dat Dola de Bernier niet in haar lot berus ten zal. Moge God over je waken Ik geloof in Hem en in Zijn hulp en genade. Toch is de leiding van het leven dikwijls moeilijk te doorgronden en ik vrees dat er nog moeilijkheden zullen komen. Wees voort durend op je hoede en zorg dat die vrouw werkelijk uit je leven weg is. Valga ging met vaste stap over de portalen en door de gangen. Zij schreide niet. Er zijn smarten, die te diep gaan voor tranen, van dien aard was nu haar droefheid. Het groote gebouw was in diepe stilte gehuld. Beneden liepen de bedienden zachtjes en spraken fluisterend over de ramp, die hun jonge mees teres getroffen had, over de lijkschouw, die plaats zou hebben, ook over Gerald Otterham en Francois d'Orvée, als zijn lijk gevonden werd. In Dola de Bernier's kamer brandde nog licht en de gordijnen waren dicht, of schoon het buiten al licht begon te worden. Valga's oogen doorzochten de kamer naar madame, die zij een uur tevoren op deze plek verlaten had, maar zij was er niet meer en haar kamenier evenmin. Alles gaf blijk van een haastige vlucht. Twee groote koffers stonden midden in de kamer, men koh zien dat er in haast de noo- dige dingen uit gehaald waren. De toiletta fel was van alle benoodigdheden ontdaan. Eenige rozen lagen vertrapt op den grond, evenals een gebroken eau de cologneflesch en een fleschje, waarop laudanum stond. Rillend keerde Valga zich af. Ofschoon Do la de Bernier weg was, scheen toch haar geest de kamer te vervullen en haar duistere invloed scheen nog om haar heen te waren. Zij dacht aan de waarschuwing van haar stervende vader. En toch kan zij ons geen kwaad meer doen, dacht Valga, in Engeland durft zij niet blijven, want ik maakte het haar wel duide lijk, dat zij zou gearresteerd worden als zij morgen niet naar het vasteland overstak. Zij deed de deur dicht en bleef een poos in gedachten verzonken in de gang staan. Zij bedacht nu weer, dat het misschien wij zer geweest was om madame in het oog te houden en het was mogelijk nog niet te laat om dat te doen, dan wisten zij tenminste ze ker, of zij het land uit was of niet. Vader had gelijk, dacht zij. Dola de Ber nier zal in dezen toestand nooit berusten. Het is waar, dat zij nu niet beletten kan, dat Al dred zijn eer terug krijgt, maar zij is listig en slecht en de hemel alleen weet, wat zij nog verzinnen kan om zich te wreken. Het was onverstandig van mij om haar onbewaakt te laten gaan. Zij snelde naar beneden en ondervroeg de bedienden. Ja, madame was twintig minuten geleden weggereden. Zij had haar kamenier bij zich. Zij had order gegeven om naar het hotel te Camelford te rijden. Valga dacht, dat zij daar wachten zou tot de trein naar Londen ver trek. Het zou het best zijn om iemand naar Camaelford te zenden om op madame te letten. Zij riep een bediende en zond hem uit om een der stalknechts te gaan roepen, een ver trouwd man. Geef hem dit geld, zeide zij en zeg, dat hij zoo gauw mogelijk naar het hotel rijdt. Misschien haalt hij haar wel in. In ieder geval moet hij madame opzoeken en kijken waar zij blijft. Zijn paard moet hij maar in het hotel laten. De man vertrok om den last uit te voeren en lady Valga ging de trap weer op naar boven. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1