27e JAARGANG ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 No. 8o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VAN DEN GOUDEN STANDAARD. DE BETEEKENIS VAN HET LOSLATEN zen, heeft er op 25 September j.l. nog HET MYSTERIE GRATIS CADEAU BERTELS9 N V. W. A. C. O. HOORN' BINNENLANDSCH NIEUWS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. DITGEVER BOSKER WIERINGEN ■ij BUREAU Hippolytustaoef Wierüigen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van l 5 regels Iedere regel meer I 0.50 0.10 Wil men eenigszins beseffen weike beteekenis de berichten, welke onze dagbladpers de laatste dagen publicee- ren, bezitten, dan zal men zich aller eerst een denkbeeld moeten vormen, hoe het Nederlandsche muntwezen tot heden toe was. De regeling van het muntwezen is vervat in de Muntwet deze wettelijke regeling heeft ten doel, dat de Overheid wenscht te zorgen, dat ons geld aan alle eischen (welke rede lijkerwijze daaraan gesteld kunnen worden) voldoet. Allereerst heeft men nagegaan, wel ke geldstukken het gemakkelijkst bruikbaar waren voor het betalings verkeer. De ruilwaarde der munten vond oorsprongelijk haar gronslag in de gebruikswaarde van de stof, van zij gemaakt werden. Voor de inrichting van een munt stelsel zal de Staat eerstens hebben vast te sellen, op welk der edeie meta len het stelsel zal worden gebaseerd. Het eene land koos het zilver, het an dere het goud. Thans is men het er vrijwel over eens, dat het zilver (als grondslag, voor een muntstelsel) min of meer ongeschikt is, daar het nu een maal een z.g. waardevastheid mist. Het goud komt dus momenteel alleen in aanmerking. In ons land hebben wij een stelsel ook op het goud gebaseerd, zoodat wij dus de gouden standaard bezaten. Tot ieder bedrag zijn de gou den munten alleen wettig betaalmiddel De aanmunting door particulieren van deze gouden munten is toegestaan. Het bovenstaande ter beknopte inlei ding. Zooals wellicht bekend, is voor geschreven, dat van de in omloop zijn de bankbiljetten en bankassignaties (benevens van credit-saldi in rekening courant) minstens 40 pCt. gedekt moet zijn dooi- munt of muntmateriaal. Overschrijdt de waarde van het aan wezige metaal nu deze verplichte dek king, dan spreekt men van een „be schikbaar metaalsaldo." De Nederlandsche Bank publiceert telkens een z.g. Weekstaat. Een dezer laatste weekstaten deed ons zien, dat er nog een goud-voorraad was van 123.6 millioen gulden aan gemunt goud 584.9 millioen gulden aan goud in baren en er dus een totaal van 708.5 millioen gulden aan goud-metaal was. Deze goud-voorraad dekte alleen reeds voor 79.3 pCt. alle direct opeischbare verplichtingen van de Nederlandsche Bank. Het dekkingspercentage van goud en zilver tezamen bedroeg 81.7 pCt. De 584,9 millioen in goud in ha ren bevinden zich niet allemaal te Amsterdam, doch 20.7 millioen goud nog geborgen hij buitenlandsche cre- diet-instellingen en dan waarschijn lijk wei in Parijs en Londen, alsook in New-York. Dit goud zal nu niet zoo gemak keiijl- meer naar Amsterdam terug Woeien maar in elk geval kan de Nedeiiand- sche Bank op dat goud buitenlandsche nH.nmMuifl „rT ,nn «Trv valuta krijgen. Zooals wij konden le- een goudverzending plaats gehad van ongeveer 10 millioen naar New-York. Een embargo op goud (uitvoer-ver bod) was dus een dringende nood zaak. Had men geen goud-embargo af gekondigd, dan zou de goudvoorraad van de Ned. Bank spoedig naar hel buitenland zijn gevloeid. Dan zou de devaluatie van ons betaalmiddel zeker zijn gevolgd. Het is derhalve een zeer verblijdend verschijnsel, dat onze regeering dus nog ongeveer 700 millioen gulden in voorraad heeft, waardoor zij de macht nog in eigen handen kan hou den. Het bericht, van „den val van den gulden" bracht veel gemoederen in on rust.. En toch gedroeg alles zich an ders dan verwacht werd. Nemen wij waar-'b.v. de goudprijs te A'dam. Het lag 'voor de hand, dat het goud duurder zou worden. Deskundigen taxeerden de goudprijs op f 2.360.- per Kg. In het (niet-officieele) wisselverkeex' noteerde het Pond 9.40. Men kon dus met een Londensche goudprijs van 140 shilling en 9 Pence een Amsterdam- sche goudprijs verwachten van 1' 2.230. Door het afgekondigde embargo kan men alleen in het binnenland goud ge bruiken en zie, wat gebeurde nu. Het aanbod van goud in A'dam was zoo groot, dat de prijs sterk daalde en men dus met een kleinere „devalua tie-winst" genoegen nam. Inmiddels heeft Dr. Colijn in de Twee de Kamer verklaart, dat de Regeering niet van plan is direct reeds over te gaan tot een nieuwe vaste goudwaar- de van den gulden. Dit komt hierop neer, dat er dus nog geen wettelijke devaluatie aanwezig is. Thans zullen wij een en ander over den aard der devaluatie mededeelen. Zooals gezegd, hebben wij de gouden standaard. Zuiver genomen is dit feite lijk niet geheel juist, daar de teeken- munten (guldens, halve guldens en rijksdaalders) ook wettig betaalmid del zijn tot ieder bedrag. Zij mogen ech ter niet aangemunt worden door- parti culieren. Was zulks wel het geval, dan zouden wij de dubbele standaard (dus op goud en zilver gebaseerd) be zitten. Hoewel in wezen de gouden standaard, noemt men ons systeem vaak een „hinkende standaard." De waarde van onze munt-eenheid (is de gulden) is gebaseerd op 0,6048 gram fijn goud. Nu lijkt dit voor de leek gek, omdat er in onze gewone gulden geen miligram goud zit. Onze stan- daardmunt is dan ook geen gewone gul den, maar een abstracte rekenings-een heid, genaamd goudgulden. Ons gouden tientje bevat 6.048 gram fijn goud. De goudgulden bevat daar een tiende ge deelte van. Wat is nu eigenlijk devaluatie Dit is het loslaten van den gouden stan daard en het verminderen van de goud basis der rekeningseenheid. Indien de valuatie in ons land doorgaat, zal dus de waarde van onze gulden niet meer FEUILLETON worden bepaald door de waarde van 0.6048 gram fijn goud, maar door die van ongeveer 0.4032 gram fijn goud (in dien 30 pCt. gedevalueerd wordt.) Het gevolg van devaluatie is, dat de wissel koersen aan de Ned. beurzen zullen stij gen. De koers van het gulden-devies zal dus dalen aan buitenlandsche beurzen. Onze waarde van den gulden uitgedrukt in vreemde valuta, zal dus dalen. Zoo zal er kans bestaan, dat Ne derland weer kan concurreeren. Wanneer de export nu toenemen zal (waaraan overigens niet wordt getwij feld) zal zeer zeker de werkeloosheid worden bestreden. Echter zullen de prijzen in het binnenland een stijging, gaan vertoonen. Er zijn vóór- en tegenstanders van de valuatie. De voorstanders gaan met het bovenstaande mede, de tegenstan ders verklaren het anders. Zij zeggen b.v. een exporteur krijgt nu wel meer guldens in het laadje, voor de door; hem uitgevoerde goederen, maar ie mand, die moet importeeren, zal zijn inkoopen met meer guldens moeten be talen. Wat dus exporteur meer ont vangt moet importeur betalen. Zij zeggen dan ook dat. devaluatie een uitvoerpremie is voor de exporteur. De gemeenschap betaalt dus deze pre mie. Wat valt er meer van deva luatie te zeggen Ie. Hoogere importprijzen en zeer waarschijnlijk hoogere steun aan de boeren, hetgeen de gemeenschap moet opbrengen. 2e. Devaluatie brengt mede, dat vele menschen als gepensionneerden, weduwen, weezen, rentetrekkers etc. '11 plotselinge slag krijgen. In dit opzicht is devaluatie immoreel te noemen. Welke gevolgen heeft devalu atie nog meer 1. Bezitters van buitenlandsche ef fecten krijgen een vermogensvermeer dering en ook hun inkomen in Neder- landsrhe guldens zal toenemen. 2. Bezitters van gouè, dus ook Ned. Bank en andere banken of enkele parti culieren worden rijker aan guldens, naar evenredigheid der muntverzwak king. Daar goud als zoodanig zelf geen rente afwerpt beperkt zich deze toe name slechts tot vermogen. En vermo gen dat geen rente afwerpt heeft in deze maatschappij weinig beteekenis. Iets over de z.g. goud-clausule. Spitsvondige lieden hebben gedacht het risico van waarde-daling der munt eenheid te ontgaan. Op akten van schuldbekentenissen nam men dan '11 zoogenaamde goud clausule op, w aarin de schuldenaar zich verbond om de rente en aflossing te voldoen naar een VOOR 25 KIPPEN OF EENDEN ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 5 x 60 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORD EELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. waarde die gelijk was aan de waarde betaling,s-colporteur uit te oefenen zon der Nedëlandsche gulden (of dus 0.6048 der vergunning van de Kamer van gram fijn goud) Zoo'n (eenzijdige) clau Koophandel en Fabrieken in welker sule zou veel voordeel hebben doch gebied de woonplaats van den aanvia- even zooveel moeilijkheden hebben ge- jger is gelegen. Deze wet verstaat onder schapen. In de practijk heeft deze clau sule geen waarde. Onze wetgeving spreekt ook van „een gulden is een gulden" (art. 1793 B.W.); zoodat de be wuste goud-clausule ook hier weinig waarde bezit (evenals in het buiten land.) Als nabeschouwing laten wij nog even volgen door welke hoofdoor zaken onze gulden werd aangetast. Allereerst waren er teekenen op komst, die iets voorspelden. Vier maal in 3 mnd. tijd werd het disconto gewij zigd. Eind Mei 1936 werd het wissel disconto gebracht van 21/è op 3^2 pCi.; eenige dagen daarna weer op 4* 2 pCt. en in eind Juni zakte het disconto weer eerst op 4 pCt. en toen nog op 0V2 pCt. Verdere verruiming van de geldmarkt was duidelijk kenbaar. Wat was nu de oorzaak van dit ver schijnsel In 'hoofdzaak de verkiezingsuitsla gen in België en Frankrijk. De iink- sche partijen wonnen in zetels en het gevolg zal hiervan zijn, dat veel geld uitgegeven zal worden. Er moet dus geld gevonden worden, hetgeen alleen mogelijk was door den val van de franc. In Augustus j.l. voorspelden in siders reeds, dat wanneer de franc ging de gulden mee zou gaan. Ver had men het dus niet mis. Voorloopig is dus bij ons geen wette lijke devaluatie aanwezig. Wel zal een natuurlijk gevormde depreciatie ont staan, doch hoe groot deze zal zijn valt met geen benadering te zeggen. De toekomst zal moeten leeren, hoe gereageerd wordt op de val van onze gouden standaard, al is deze nog niet werkelijk tot stand gekomen. P. d. G. haar oog verborgen, toen zij de holle grot ingingen. Zij bleef een oogenblik stokstijf staan en volgde hen toen. Wat zouden de kinderen ontdekt hebben in die spleten? Was het Francois en was het lichaam aan de aandacht der kustwachters' Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Vergunningen voor Kleinverkoopers Hoorn - Amsterdam. op afbetaling en afbetalingscolporteurs Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, inOp 1 Oct. treedt de Wet van 23 April beide richtingen. 11936 Stbld. 605 in werking, waarbij het Vraagt gratis dienstwijziging bij onze verboden is het beroep ol bedrijl van chauffeurs. kleinverkooper op afbetaling of van af- Mijn vermomming is uitstekend, dacht had, hij had wel aan haar voeten willen neer- zij. want ik ken dien man, hij is een van de knielen en daar blijven liggen tot het einde bedienden van het kasteel en heeft mij dik wijls bediend. Hij dacht weinig, dat hij nu tegen madame De Bernier sprak. Zij vond het pad weer terug, waarlangs zij voor hem kwam. Nu en dan dacht hij aan Dola de Bernier en stelde zich voor, dat zij nu in Frankrijk was, een verslagen vijandin, die hun pad nooit meer zou durven kruisen. Hij twijfelde No. 41. En ik evenmin, zei de ander, maar als het lijk hier aanspoelt dan blijft het steken in de spleten en dan vinden wij het bij dag licht stellig. Zij hebben een groote belooning uitge loofd, zei de eerste spreker, het lijkt mij zoo, dat ze meer willen hebben dan alleen het lijk. Ik heb gehoord, dat er documenten van den hertog vermist worden, maar er wordt zooveel gepraat nu, dat men niet weet wat men gelooven moet. Maar mij dunkt, dat, als er papieren bij het lijk zijn, dat die toch niet veel meer waard zullen zijn, nu zij zoolang in het water gelegen hebben. Dat weet je niet, zei de ander, ik herin ner mij dat een man wel een week in het water had gelegen, een portefeuille bij zich had met brieven erin en die waren nog als nieuw. Op dit punt gekomen, gingen zij voort, bui ten het gehoor der vrouw en zij bleef over het gezegde nadenken. Het geschreeuw van een kind deed haar hart kloppen. Zij keek het strand over en zag een jongen, die naar andere personen toeliep. Hij wuifde met zijn handen en riep'opgewonden Kijk eens, wat ik gevonden heb Esther Gladys komt eens gauw hiér Dola deed een paar stappen naar voren om naar de rots te kunnen kijken, waar het kind heenging. De meisjes gingen hem na en ge- ontsnapt I naar beneden afgedaald was en klom op haarer Seen oogenblik aan, of zij was weg. De Bijna terstond daarna kwamen de kinde- gemak naar boven. Halverwege gekomen,man> die haar twee nachten geleden gevolgd ren weer te voorschijn en waren haar vragen hield zij stand en ging zitten. beantwoord. Dola staarde naar een jongen, die triom fantelijk een kreeft omhoog hield, die hij Hier ben ik veilig genoeg, dacht zij en hier zal ik blijven waken. Toen de zon onderging, zat zij daar nog, durende een paar minuten waren zij voor aan haar lot over. gevangen had in een holte midden in de rots. haar oogen, die van koortsgloed blonken, wa De reactie was voor haar gevoel te sterk, ren steeds op de aanstormende golven geves- Zij zonk rillend en bevend op het strad neer, tigd, waar zij een teeken van den doode ver- alsof zij een toeval kreeg. Een klein wachtte, meisje kwam naar haar toeloopen en vroeg Bent u niet wel Ja, jawel, ik ben alleen maar zoo koud. Laat mij maar met rust, ga heen. Het kind ging haastig terug en vertelde aan de anderen, dat er een erg rare vrouw was, zij leek wel een Italiaansche of Spaan- sche vrouw te zijn en zij praatte of zij niet wijs was. Dola hoorde het gesprek, stond op en ging deA anderen kant op. Zij zijn niet ver van de waarheid, dacht zij, ik ben half gek, maar toch weet ik nog wel, wat ik doe. De heerlijke middag ging voorbij. Het getij begon op te komen en de menschen, die op het strand waren, namen hun zaakjes op en gingen naar huis voor de thee. Een man kwam naar Dola toe. terwijl zij aan den oever der zee stond en zei Het is niet veilig om hier te blijven, als u tusschen die rotsen bekneld raakt, komt u er niet meer uit. Zij knikte alleen maar en de man liet haar XXXIII. Aldred zat diep in gedachten voor het raam in zijn slaapkamer. Hij was vast besloten zijn ziekte te boven te komen en streed ertegen met een kracht, die den dokter en verpleeg ster verwonderde en hij zeide Wijdt al uw zorgen aan lady Valga, ik word vanzelf wel beter en zal heel voorzich tig zijn. Nu zat hij in de schemering uit te kijken en dankte den hemel, dat zijn geliefde goed genas van haar ziekte. Als Valga gestorven was, dan was de toekomst duister voor hem geweest. De glorie van een herkregen naam de hulde der wereld fortuin, dit alles zou niets voor hem beteekend hebben, als hij Valga niet had gehad om er mede van te genieten. Het was niet te verwonderen, dat Valga hem dierbaarder was geworden dan alles op aarde. Zij hadden zooveel voor elkander uit gestaan en haar liefde voor hem was zoo iets wonderlijks. Hij voelde zich eigenlijk onwaar dig tegenover alles, wat zij voor hem gedaan kleinverkoopers op afbetaling alle na tuurlijke of rechtspersonen, die, onder welken naam of in welken vorm ook. al of niet met het oogmerk om winst te behalen, een beroep of bedrijf maken van het verkoopen op afbetaling, uit sluitend of voor een overwegend deei van zaken waarvan de koopprijs vijf tig gulden nier. te bo.ven «raai. Onder afbetalingseolporteurs verstaai zij alle natuurlijke personen, die onder wel ken vorm ook, al of niet mei het oog om winst te behalen, een beroep of een bedrijf maken van het, voor zicli of anderen, colporleeren met zaken op af betaling. Colporteeren is door persoon lijk bezoek anderen trachten re bewe gen eenige zaak op afbetaling te koo- pen. De wet geeft verder aan op welke wijze de vergunningen worden aange vraagd en verleend, de beroepsinstan tie, de strafbepalingen, enz. Hoewel de eerder genoemde verbo den eerst 1 Febr. 1937 beginnen te wer ken, is bet raadzaam dat belangheb benden reeds thans bun aanvragen tot de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, Oudegracht 182 te Alkmaar richten -- voorzoover zij althans in haar district woonachtig zijn daar het geruimen tijd duren zal alvorens de vergunnin gen kunnen worden afgegeven. Op aan vraag verstrekt deze Kamer gaarne aanvraagformulieren, alsmede alle ge- wenschte inlichtingen. VOOR DE VAKSCHOLEN hebben wij TEEKENBORDEN PASSERDOOZEN TEEKENHAKEN enz. enz. enz. Zeer concurreerende prijzen Materialen goedgekeurd door H. H. Leeraren. Aanbevelend BOSKER's BOEKHANDEL was had gisteren uit Dover getelegrafeerd „Madame vertrokken met de avondboot, al leen. Kamenier waarschijnlijk in Londen gebleven. Verloor haar uit het gezicht op station Waterloo." Het laatste gedeelte van het bericht leek Aldred niets belangrijk, dat Dola's kamenier in deze omstandigheden haar dienst verlaten had. Madame is dus weg, dacht hij en de he mel geve, dat wij nooit iets meer van haar hooren. Frangois de Orvée bestaat gelukkig niet meer en het is eigenlijk maar het best dat zijn lijk op den bodem der zee blijft, want wij willen zijn vrienden en bloedverwanten hier niet hebben. Zij konden wel eens ko men als zij hoorden, dat het lichaam gevon den was. Hij bleef nog een poos op het vredige too- neel daar buiten voor het open raam staren. Op den wijden oceaan was niets te zien, zelfs niet het zeil van een bootje. De lucht aan den horizon was met de prachtigste tinten ge kleurd, rood, goud en violet in strepen, die fraai afstaken bij de helder blauwe kleur van het uitspansel en dezelfde fraaie tinten wer den in het water weerkaatst en op de toppen der boomen en huizen in de verte op de kust. Alles was even kalm en stil, alleen zwiepten de golven haar zilveren, schuim te gen de rotsen en kwamen steeds hooger er dichter bij. Op zulk een avond was het moeilijk te rea- liseeren, dat er zulke vreeselijke dingen bin nen de muren van het kasteel gebeurd waren in de laatste dagen en men kon zich nauwe lijks begrijpen, dat de dooden daar nog bene den lagen wachtend op hun laatste reis naar naar het graf. De twee eminente dokters, die den hertog hadden behandeld, waren weer naar Londen terug gereisd, maar eenige van zijn politieke collega's waren voor de begrafenis gebleven. Behalve deze heeren was er ook aangeko men mevrouw Petertowe, een bejaarde nicht van lady Valga, die haar helpen kwam in deze droevige omstandigheden. Geheel Engeland was vol van de buitenge wone historie, die uitgekomen was bij de lijk schouwing. In Parijs, Weenen en andere hoofdsteden was Aldred Barenstowe de voor naamste figuur. De wereld scheen echter op dit uur heel ver van Aldred verwijderd. Hij was gehuld in een atmosfeer van droomen en visioenen, waarin de liefde en Valga wel de eerste plaats innamen. Er werd aan de deur geklopt en dit voerde hem tot de werkelijkheid terug. Lady Trevalga vraagt naar u, kondigde een bediende aan. Dan ga ik dadelijk, zei Aldred opsprin gend. Buiten Valga's deur ontmoette hij mevrouw Peterstowe, een goed mensch, die veel van Valga hield. Het kind wil u absoluut zien, zeide zijj maar blijf niet lang, zij moet heel rustig ge houden worden, de zuster is bij haar, Ik kom dadelijk terug. Aldred's hart klopte sneller, toen hij bin nentrad. Hij had Valga niet gezien, sedert zij ziek geworden was en het trof hem diep haar daar zoo te zien liggen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1