R 27e JAARGANG DONDERDAG 8 QCTOBER 1936 NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINOEN EN OMSTREK BLAD VOOR :N WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BObKER WIE RIN GEN I BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. Waarschuwing van mr. dr. Deckers. Aan landbouwers, die voor den handel bestemde voorraden vasthouden Uitsluiting van steun. Het A. N. P. meldt In enkele bladen zijn berichten verschenen, volgens wel ke zich hier of daar gevallen van onre delijke prijsstijging van landbouwpro ducten hebben voorgedaan, zulks in strijd met de desbetreffende wet, door dat bepaalde voor den handel bestem de voorraden van die product,en wor den vastgehouden. Wij hebben naar aanleiding hiervan den minister van Landbouw en Vis- scherij, mr. dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde Ook ik heb kennis genomen van pers berichten omtrent onredelijke prijsver hooging. Mocht blijken, dat er landbou wers zijn, die voor den handel bestem de voorraden vasthouden, in de hoop, dat zij er straks een extra-winst op zul len behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor terug schrikken, het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer oni- breekt, uit te sluiten van den steun, dien het krachtens de Landbouw-cri- siswet wordt geboden. Ik heb echter alle vertrouwen, dat dei-gelijke maatregelen achterwege kunnen blijven. Onze boeren bewezen meermalen, dat zij oog hebben voor de belangen van hun medeburgers. Moch ten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoisme die belangen schaden, dan zal met gestrengheid tegen hen worden opgetreden. Verlaging van invoerheffing op koffie. Van 12 op 6 cent per Kg. De regeering heeft besloten de in voerheffing op ongebrande koffie, inge steld bij het Crisis-Koffiebesluit 1936' met ingang van 7 October van 12 tot 6 cent per Kg. te verlagen. Ook de overige op gebrande koffie, koffie-extracten enz. ingestelde invoer heffingen worden met ingang van den zelfden datum met 50 pCt. verlaagd. Heffing op varkensvleesch vervallen. Gezien het verloop van de varkens- markt. heeft de minister van Land bouw en Visscherij gemeend, in over eenstemming met de door de regee ring gevolgde politiek ten aanzien van de prijzen der eerste levensbehoeften, de heffing op varkensvleesch buiten werking te moeten stellen. Verwacht wordt hiervan, dat de zich op dp varkensmarkt voordoende prijs stijging zich niet op de vleeschmarkt zal doen gevoelen. Bij de varkenshouders wordt hier en daar eenige terughoudendheid gecon stateerd ten aanzien van den verkoop van varkens. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat er door de depreiatie van den gulden geen eigenlijke wijzi ging op de varkensmarkt is ingetreden, daar de exportmogelijkheden niet zijn vergroot. Prins Bernhard reed te hard. De maximum-snelheid voor voertui gen bedraagt in de hoofdstad 40 Km. Het komt nogal eens voor, dat haasti ge automobilisten te hard rijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan „val len" op. Dezer dagen waren het de fo rensen uit het Gooi, die bij het binnen rijden der stad op den Amsteldijk ge controleerd werden. Een der automobilisten, die zich met zeer grooten spoed naar zijn werk begaf, was Z. H. Prins Bernhard. „Uwe Hoogheid rijdt met te groote snelheid", zeide de agent, die de auto aanhield. „Dat is jammer", antwoordde de prins. „Ja, u rijdt 80 Km. per uur." „Hoeveel boete moet ik daarvoor be talen vroeg prins Bernhard. In Duitschland worden verkeersovertre ders ter plaatse beboet, hier volgt voor loopig slechts een bekeuring. De agent heeft het dezen keer echter bij een waarschuwing gelaten. „Als Uwe Hoogheid morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren." Waarop de prins zijn onderbroken tocht kon voortzet ten. Echtpaar door auto aangereden. De vrouw spoedig overleden. Op den Provincialen weg tusschen Huissen en Bemmel in de Betuwe is 'n auto, bestuurd door een ingezetene van Bemmel, op twee voetgangers, het echt paar Rikken uit Bemmel ingereden. De man en de vrouw werden tegen de grond geslingerd. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De 25-ja rige vrouw bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Haar echtgenoot kon het ziekenhuis spoedig weer verlaten. Ver moedelijk is de auto-bestuurder dooi de nadering van twee wielrijders afge leid en heeft hij het echtpaar, dat hij van achteren aanreed, niet gezien. Landbouwer door stier gedood. Dinsdagmiddag vier uur kwam de landbouwer D. W. Vreeman te Heelweg bij Varsseveld bij het uitleiden van een stier te struikelen. Het dier schrok en viel den man aan. Deze kreeg zoo zwa re inwendige kneuzingen, dat hij eenige uren later is bezweken. FDAUDE MET STEUNGELDEN. Penningmeester in arrest. De politie te Enschedé heeft aange houden de 39-jarige penningmeester van de afdeeling eener vak-organisatie aldaar, die wordt verdacht van om vangrijke verduisteringen met steun gelden. De man zond de lijsten in met de namen van leden, die van de organi satie de reglementaire werkloozen-uit- JACHT OP EEN VROUW, VERDACHT VAN SPIONNAGE. Als een slang kronkelde de bergpas omhoog. Daarboven, waar de storm wind vrij spel had, stonden de post huisjes van de douane. Over de kled derige sneeuw gleden de auto's naar den slagboom, in onafgebroken rij De controle aan het grensstation van dezen bergpas werd met den dag stren ger. Zonder eenige nooddzaak, meen den de automobilisten, maar hoe kon den zij weten, dat over dezen pas, in auto's, spionnage-materiaal werd ver voerd De betrokken dienst bracht aan het licht, dat een beruchte vrouwelijke spi on, voor wie trein en vliegtuig te ge vaarlijk wqren geworden, de draagster- van de gewichtige inlichtingen yvas. Tot nu toe mocht het echter niet ge lukken haar te betrappen. Inspecteur Robani kreeg bijzondere opdracht de vrouw te ontmaskeren. In een two- seater snorde Robani den pas op en af; speurend gleed zijn blik over de kara vaan van auto's, waarin de spion zich gemakkelijk schuil kon houden. Op een goeden keer stopte hij ineens. Een ioe- rist zat aan den rand van den weg. Of liever een toeriste. Een frisch knap meisje. Robani stopte, toen hij de da me een smeekende beweging zag maken. •-- Alsjeblieft, neem mij mee tot Sagor, vroeg zij. Robani meende een vriendelijk ver- zoek niet te mogen weigeren. Hij schoof zijn dienstgeweten en zijn jas op zij en maakte plaats. Toen hij de jongedame bij het instappen behulpzaam was, zag hij, hoe haar oogen enkele seconden keering zouden willen ontvangen, of schoon de betrokkenen niet werkloos waren. De penningmeester gebruikte de gelden ten eigen bate. Het juiste bedrag kan nog niet worden vastge steld, maar daar de fraude op zijn minst gedurende twee jaar is gepleegd, is het 'n vrij aanzienlijke som. De man zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. lang koele vastberadenheid uitdrukten terwijl haar uitdrukking toch zooeven nog teer en smeekend was geweest. De trekken van de vrouw waren veran derd een rijpe, ervaren dame zat ne vens hem. Toen wist hij' met zekerheid, dat dit de spionne was, een listig we zen, dat zich door langs den weg rij dende auto's over de grens liet bren gen. Gemaakt vriendelijk vroeg hij U heeft toch een pas, juffrouw? Ja, maar als touriste heb je die bijna niet noodig De snelle wagen nam gemakkelijk de vele bochten. Ter hoogte van de douane reed de auto, tot groote verwon dering van de jongedame niet voor den slagboom, maar gleed over de natte sneeuw binnen een omheining voor een posthuisje en op een schriltoeter- signaal sprongen drie geuniformden te voorschijn en maakten zich, na een hoofdbeweging van den man aan het stuur, van de dame meester. Wat beteekent dat vroeg de dame. U wordt verdacht van spionnage mevrouw U neemt ons niet kwalijk? zeid Robani volkomen rustig. Zooals u wilt, zei de verdachte op vallend onverschilig, zonder te weten, dat zij zich zelf daarmee verried. Men wist nu zeker dit was de spi onne Twee vrouwelijke ambtenaren fouilleerden haar. Robani onderzocht inmiddels den rugzak, maar ofschoon hij nauwkeurig alles onderzocht, kon hij niets vinden. Hij begon nog eens van voren af aan. want de spionne voerde ongetwijfeld belangrijke inlich tingen mee, die zij over de grens wilde brengen, maar alle moeite was tever geefs en daar ook de vrouwen geen spionnage-materiaal konden vinden, Snel recht in Duitschland. In plaats van 100 Mark 11 maan den gekregen. Voor de rechtbank te Berlijn heeft 'n man 'terechtgestaan die zijn medebur gers had lastig gevallen en daarom was veroordeeld, maar daarvan in hooger beroep was gegaan. In de gang van het gerechtsgebouw schold de man de ge tuigen uit en toen het geding begon, moest de rechter hem tot kalmte ma nen. Op grond van het gedrag van den verdachte werd de straf van 100 mark boete veranderd in 2 mnd. hechtenis. Nauwelijks hadden verdachte en de getuigen de rechtszaal verlaten, of een der getuigen kwam met een bloedneus de zaal weer binnen, welke de verdach te op zijn geweten had. De rechter en de ambtenaren van het O.M. trokken hun toga's uit en gingen in de huurt van het gerechtsgebouw op zoek naar den man. Zij vonden hem in een café en met behulp van een politie-agent namen zij hem weer mee naar de rechtszaal. Zij trokken hun toga's weer aan en veroordeelden den licht^geraak ten man tot elf maanden hechtenis Toen de man werd weggeleid om on middellijk zijn straf te ondergaan, zei hij (wel een beetje laat) Wat ben ik een ezel geweest. Nog nooit hebben in Duitschland amb tenaren van de rechterlijke macht zelf een delinquent gearresteerd en zoo snel een zaak berecht. even toezien om den vrede te bewaren, maar op een gegeven moment draaide het paard zich naar hem toe en beet hem pardoes in zijn wang. P. werd daardoor bloedend verwond. De dokter heeft de wond gekramd en verbonden, waarna de P. huiswaarts kon keeren. MARKTBERICHTEN. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. Prijstijging. Op de hier Maandag ge houden veemarkt viel reeds een groo te prijsstijging te constateeren. De prij zen waren pl.m. 20 pCt. hooger dan vo rige week. Ook de geboden prijs voor wol was aanmerkelijk hooger. Hoewel 80 cent per Kg. werd geboden, ging geen enkele partij van de hand. Men verwacht, dat de prijs van wol nog meer zal stijgen en nu nemen de scha penhouders daarom een afwachtende houding aan. BERKHOUT. Door paard in de wang gebeten. Toen de heer H. P. des morgens het land inging om een paard te voeren, werd dit dier door een soortgenoot las- tig gevallen. De heer P. bleef toen Rotterdam, 6 October. Vee. Aanvoel' in to taal 4725 stuks 798 vette runderen, 1717 ma gere runderen, 143 vette kalveren, 512 gras kalveren, 819 nuchtere kalveren, 5 varkens, 11 veulens, 204 paarden, 459 schapen en lam meren. Vette koeien le soort 60, 2e s. 55, 3e s. 40—48 ct. per kg; vette ossen le s. 55, 2e s. 50, 3e s. 42—46 ct. per kg; stieren le s. 58, 2e s. tot 50, 3e s. 44 ct. per kg; le s. f 280, 2e soort f 220, 3e s. f 115 per stuk; vette kalve ren le s. 85, 2e s. 75, 3e s. 55—60 ct. per kg; graskalveren le s. 2e s. 50, 3e s. 40 ct. per kg; f 483820 per stuk; slacht-, nuchtere kalveren le s. 45, 2e s. 40, 3e s. 36 ct. per kg; f 1296per stuk fok-, nuchtere kalveren f 151312 per stuk; slachtpaarden le s. 44, 2e s. 41, 3e s. 38 ct. per kg; f 180—145—95 per stuk; werkpaarden f 250—150—110 hit ten f 14511070 veulens schapen le s. 43, 2e s. 39, 3e s. 29 ct. per kg; f 23—18—12 per stuk lammeren le s. 40, 2e s. 34, 3e s. 27 ct. per kg; f 14'/s—11—8 per stuk; kalf koei en f 225185125 melkkoeien f 235200 135 varekoeien f 155—135—95; vaarzen f 1359575 pinken f 110—8570. Vette koeien en ossen handel stug, prijzen als vorige week. Stieren handel redelijk, prij zen le s. onveranderd, 2e en 3e soorten hoo ger, Vette kalveren handel matig, prijzen iets lager. Graskalveren handel matig, prijzen iets hooger. Slacht- en fokkalveren ruim prijshou dend. Schapen en lammeren handel traag, prijzen moeilijk te handhaven. Kalf- en melk koeien handel redelijk, prijzen hooger. Zwa re koeien handel levendig, goed prijshoudend. Vaarzen en pinken handel zeer stil, prijzen onveranderd. Paarden handel slepend, prijzen onveranderd, alleen slachtpaarden iets duur der. Veulens wegens geringe aanvoer geen noteering. Groningen, 6 Oct. Vee. Kalf- en melkkoeien le s. f 210—225; 2e s. f 180—190, 3e s. f 120— 140; kalfvaarzen le s. f 170—190, 2e s. f 130 150; vroegm. koeien le s. f 170180; 2e s. f 120—140 vare koeien le s. f 130—140; 2e s. f 100—110; stieren le s. 4446 ct., 2e s. 38—42 ct., slachtvee le s. 5456 ct., 2e s. 46—50 ct., 3e s. 32—34 ct; vette kalveren le s. 7074 ct., 2e s. 6064 ct. per kg; Weideschapen f 15 18, vette lammeren f 1114, vette schapen f 20—24, biggen f 6—9, per stuk, f 11.30 per week vette varkens le s. 43—45 ct., 2e s. 38 —40 ct., zouters 3638 ct. per kg. Aanvoer 886 runderen, 464 kalveren, 1095 schapen, 706 lammeren, 304 biggen. Het kalf- en melkvee werd prijshoudend verhandeld, de beste soorten zijn duur. De handel in slachtvee verliep, bij grooteren aan voer, iets minder vlug, waardoor de prijzen van de vorige week met moeite bedongen konden worden. De prijs van de stieren bleef schoot er niets anders over, dan de da me in kwestie weer vrij te laten. Robani kreeg een ambtelijke verma ning, om nog scherper toe te zien. Dag en nacht kwam hij bijna niet uit zijn wagen en reed de bergpassen, die over de grens voerden, op en af. Hij nam dikwijls een anderen wagen, vermomde zich, tot op zekeren dag, toen hij in een chauffeurspakje een groote zes- persoons-auto reed, weer een dame vroeg, om te mogen meerijden. Hij grin nekte in zichzelf. Het was de spionne Alles herhaalde zich, zooals de eer ste maal, en weer begon eeri nauwge zet onderzoek. Robani werkte met ver betenheid en trots. Hij haalde de hak ken van de schoentjes der spionne, trok de zolen er af. onderzochi den mondvoorraad, nam haar kleeding on der de loupe kortom, hij deed al liet mogelijke, om zijn doel te bereiken, Hij bespiedde tegelijk onophoudelijk de spionne, maar het gezicht van de da me veranderde niet Nergens was iets te vinden en de inspecteur werd woedend. De vrouw had beslist inlich tingen bij zich en toch moest hij haar, of hij wilde of niet, weer over de grens laten. Daar viel zijn blik op haar duiven- blauwen rok. Hij nam dezen voor de vijfde of zesde maal ter hand, maar kon ook nu geen papier vinden, dat er in vastgenaaid was. Woedend slinger de hij den rok weg, die nu in een wij den boog op de centrale verwarming terecht kwam. Toen bemerkte hij, hoe er even een angstig trekje over het ge laat van de dame gleed. Hij volgde den blik der zeldzaam zachtblauwe oogen De spionne bemerke, dat zij bespied werd en wendde weer onverschillig heid voor, doch juist en seconde te laat Robani werd krijtbleek. Hij deed daar een ontdekking. Genoeg hij beval, de spionne in hechtenis te nemen en leidde haar naar het venster, waar over de centrale verwarming in groote plooien de rok lag. Er was iets heel bijzonders met den rok gebeurd. Hij was niet meer ef fen blauw, maar liet nu donkerblauwe strepen en lijnen zie, en bij nadere be schouwing bleken het letters te zijn, die tezamen 'n gewichtig staatsgeheim vormden. Alles was met synthetischen inkt aan de binnenzijde van den rok geschreven* Sinds dien tijd is er in de bergpas sen geen vriedelijke dame meer, die vriendelijk verzoekt, of zij mag mee rijden. AAN DE DEUR WORDT NIET GEKOCHT. MENEER VERLOOY VERGIST ZICH. Door de glazen deur van het notaiis- kantoor stapte een elegante jonge dame binnen. - Is meneer op kantoor vroeg zij vrienlelijk aan den klerk. - De eerste twee uren nog niet juf frouw, maar kan ik misschien iets voor u doen De jeugdige kantoorbediende gaf een knipoogje en streelde met een vinger langs een slank vingertje van de jon gedame, toen zij in antwoord op zijn vraag een boek overhandigde. - Wilt u dit boek -- Jaja, ik begrijp het al nee. daar doen we hier niet aan. Als u trou wens uw lieve oogjes had gebruikt zoudt u aan de deur een bordje hebben 'onveranderd, doch ging voor de vette kalve ren iets hooger. Nuchtere kalveren ruim prijs houdend. Prijzen varieerden van f 5—8 zwa re kalveren iets hooger. Vette schapen waren goed te plaatsen en noteerden hooger. Vette lammeren bij grooten aanvoer minder vlug gen handel en nauwelijks prijshoudend. Han del in vette varkens vlug en prijzen hooger een enkel varken iets boven noteering, zou ters eveneens iets hooger. Handel in biggen traag. Groningen, 6 Oct. Granen. Prijzen als volgt: Rogge f 8.00—8.40 Wintergerst f 7.00—7.75; Zomergerst f 7.00—7.80; Witte haver f 7.00— 7.50 Zwarte haver f 7.007.45; Groene erw ten f 7.00—9.75; Paardeboonen f 6.00—6.60; Koolzaad f 8.00—13.00; Kanariezaad f 10.00 —15.00. De korting en bijbetaling bedragen thans 5 ct. per kg voor rogge (natuurgewicht 68 kg) kanariezaad id. 70 kg. zomergerst id. 65 kg. zomergerst id. 65 kg en alle havers id. 46 kg. Purmerend, 6 Oct. Kaas. (Gemeentel. Kaas- beurs). Verhandeld 17 partijen, wegende 52.000 kg. Handel matig tot goed. Hoogste prijs f 21. Aangevoerd: 12 st. kleine boeren- f 20.50, 3 st. Goudsche f 21, 3e st. volvette f 24. Vee. Aangevoerd runderen totaal 768 st. 350 vette koeien 3462 ct. per kg., 195 gelde- koeien f 80150; 161 melkkoeien f 110220; stieren 4450 ct. per kg; 13 paarden f 16 130 125 vette kalveren 2550 ct. per kg; 395 nuchtere kalveren voor de slacht f 512, voor de fok f 1015; 235 vette varkens voor de slacht 4043 ct. per kg 48 magere var kens voor de slacht 4043 ct. per kg; 48 ma gere varkens f 1427, 419 biggen f 612 2127 schapen f 8—2494 bokken f 3—13. Eierveiling, Purmerend, 6 Oct. 1936. Aangevoerd 125000 Eendeieren f 2.30 a 2.90; 7000 Kippeneieren 70-80 Kg. f 4.80 a 5 65-6? Kg. f 4.75-4.80 63-64 Kg. f 4.60 a 4.70; 60-62 Kg. f 4.50 a 4.65; 58-59 Kg. f 4.45 a 4.60 56-57 Kg. f 4.40 a 4.50; 53-55 Kg. f 4 4.30; 50-52 Kg. f 3.60 a 3.85; 45-49 Kg. f 2.65 a 3.50. Oude Kippen f 0.35 a 1.10 Jonge Hanen f 050 a 0.90; Oude Eenden f 0.25 a 0.40. Kiloprijs Oude kippen f 0.23 a 0.32; Kilo prijs Jonge Hanen f 0.45 a 0.52, GEMEENTE ZIJPE. BEKENDMAKING. Officiëel. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester der Gem. ZIJPE (N.-H.) maakt bekend, dat in October 1936 voor den dienstplicht moeten wor den ingeschreven personen, die gebo ren zijn in 1918. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden ge geven ter secretarie op Maandag 12 October a.s., des voormiddags tusschen 9 en ll1/*} uur en des namiddags tus schen 1 en 3 uur. ZIJPE, (N.-H.) 6 October 1936. De Burgemeester, D. BREEBAART. gezien „Aan de deur word niet ge kocht." Dit boek, begon de dame. Natuurlijk, dat is natuurlijk het mooiste boek van dezen tijd. Dat weten we, maar we hebben het heusch niet noodig. Ik wil het best even inzien, maar we koopen het heusch niet, al kijkt u nog zoo verleidelijk. Er komen zoo veel menschen aan de baiie tegen woordig en als we alles moesten koo pen U hoeft alleen Ach, wat ziet u er lief uit, als u zoo boos kijkt. De baas had nu vast ge kocht. Die heeft een zwak voor zulke jonge damesblikken. Hij denkt trou wens, dat alle meisjes verliefd op hem zijn, als ze zoo naar hem kijken, maar ik weet beter. Ik Lieve kind, je bent vreeselijk vasthoudend, maar heusch, we koopen niet. Ik ben zoo hard als een. spijker. Kom over een half jaartje eens, terug, dan ben ik misschien compagnon van den baas en dan koop ik het boek, al was het alleen maar, om je te beloo- nen voor je ijver en misschien trouw ik dan wel ineens met je Op dat oogenblik zag de flirtende kantoorbediende de wanhopige geba ren van een collega, waardoor hij even zweeg en de dame kon zeggen U is zeker meneer Verlooy Ja, hoe weet u dat Ik heb mijn man wel eens over u hooren spreken. Ik ben de echtgenoo te van den notaris. Wil u hem dit boek geven, als hij komt Zonder groet ging de dame heen. Den volgenden dag stonden de kan sen van meneer Verlooy om compag non te worden, heel wat minder.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1