<924 SUCCES 1936 27e JAARGANG DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 No. 88 üül fiffiUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WfERINGrGN RN OMSTREKEN WIERINCER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BObKER SW WIERiNGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringe: Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 t 0.10 SCHEEPSRAMP IN INDIË. Veertien Europeanen verdron ken. -- Van de 1S7 inlanders zijn 167 in veiligheid gebracht. In Ned. Oost-Indie is een groote scheepsramp met de „Van der Wijck" gebeurd, dat onverwacht slagzij maak te en zonk,, waarbij vermoedelijk 34 per sonen ten onder zijn gegaan. Onderhoud mei den gezagvoerder. Het schip was bij het vertrek uit Soe- rabaja uitstekend geladen en volstrekt niet rank. Veel zware lading bevond zich in de onderruimen van het schip. Alle zoetwater- en ballast-tanks waren vol. De lading heeft niet gewerkt en het weer was goed. Te 24 uur begaf de gezag voerder zich ter ruste. Hij had nauwe lijks geslapen, toen te 0 u. 45 hij door den stuurman van de wacht werd ge wekt met de mededeeling, dat het schip slagzij maakte over stuurboord. De ge zagvoerder stond onmiddellijk op en constateerde, dat de slagzij toenam. Ilij wekte hierop den eersten stuurman, wien hij de opdracht gaf te gaan kijken wat de oorzaak kon zijn van het scheef liggen van het schip. Intusschen ging 't schip geleidelijk aan schever liggen. Alle stuurlieden kwamen eigener be weging op de brug zich melden tenein de om instructies te vragen. Daar toen geen tijd meer te verliezen was, gaf de gezagvoerder order alle booten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het sig naal voor het verlaten van het schip, waarbij de machine stopte. Tusschen het tijdstip, dat de gezag voerder constateerde dat de slagzij ver ontrustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenblik, waarop het schip op zijn zij ging liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts 1 a 2 minuten verloopen. De gezagvoerder is op de brug gebleven toen het schip naar de diepte ging, de gezagvoerder kwam weder hoven, om vervolgens nogmaals ten onder te gaan en tenslotte ten tweede male ho ven te komen en wel in de nabijheid van een reddingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er in ge slaagd om één boot te strijken, alvorens het schip onderging. De gezagvoerder kon geen oorzaak voor het ongeluk aangeven, doch hij sprak als zijn vermoeden uit, dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen. Veertien Europeanen zijn er verdron ken. Van de laatst verkregen opga ve zijn van de 187 inlanders, die zich aan boord bevonden, 167 in veiligheid gebracht. BINNENLANDSCH NIEUWS. HUWELIJK DER PRINSES OP 12 JANUARI Inzegening zou zijn in St. Jacobskerk ie Den Haag Naar men van doorgaans goed inge lichte zijde meldt, zal het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard in de groote of St. Ja cobskerk worden ingezegend. Hoewel daaromtrent nog geen defi nitieve beslissing schijnt Ic zijn geno men, zou als datum voor het huwelijk in aanmerking komen Dinsdag 12 Jan. HOUTSCHIP IN DEN STORM. Het Ned. stoomschip „Rossum" is met drie dagen vertraging van Lenin grad te IJmuiden aangekomen. De ka pitein rapporteerde, dat door de hooge zeeën ruim twintig spanten zaaghout zijn losgeslagen en weggespoeld. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. Het schip is doorgevaren naar Zaandam om de lading te lossen. DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Dinsdagmiddag te twaalf uur is een 6-jarig jongetje te Nijverdal, doordat het plotseling de Grootestraat overstak onder een passeerende vracht-auto ge raakt. Zwaar gewond werd het kind opgenomen. Kort na het ongeval is het ventje overleden. EERST BETALEN, DAN ETEN. De bakkerspatrobns te Doetinchem heb ben in samenwerking met de coöperatie Ons Belang, gedwongen do^r de tijds omstandigheden, besloten voortaan geen brood meer te verkoopen aan per sonen, die bij andere bakkers in het krijt staan, zelfs niet tegen contante betaling. Aan eventueele levering moet beta ling of schuldregeling vooraf gaan. Verhooging bijslag op melk gevraagd. De Noord-Hollandsclie Bond van Melkvee houders, die Dinsdag in ver gadering bijeen kwam, heeft besloten een brief te verzenden aan den Minis ter van Landbouw, met verzoek den hij slag op de melk op korten termijn zoo danig te verhoogen, dat zoowel de ver hooging der krachtvoer-arikelen, ont staan door de monetaire maatregelen, alsook die welke voor 27 September reeds was geschied, ten volle kunnen worden opgevangen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Oct. Vee. Aanvoer in totaal 4659 stuks 683 vette runderen, 1932 magere runderen, 93 vette kalveren, 383 graskalveren, 1009 nuchtere kalveren, 4 varkens, 6 veulens, 153 paarden, 342 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 59, 2e s. 53, 3e s. 3846 ct. per kg; vette ossen, le s. 52, 2e s. 47, 3e s. 4047 ct. per kg; stieren le s. 56, 2e s. tot 48, 3e s. 42 ct. le s. f 275, 2e s. f 220, 3e s. f 115 per stuk; vette kalveren le s. 85, 2e s. 70, 3e s. 5258 ct. per kg; graskalveren le s. 2e s. i, 3e s. 38 ct. per kg; f 4535—18 per stuk; slacht-, nuchtere kalveren le s. 42, 2e s. 38, 3e s. 34 ct. per kg; f 1085 per stuk; fok-, nuchtere kalveren f 141312 p. stuk; slacht paarden le s. 42, 2e s. 39, 3e s. 37 ct. per kg; f 17514090 per stuk; werkpaarden f 250 150—110 hitten f 145—110—70 veulens schapen le s. 43, 2e s. 38, 3e s. 29 ct. per kg; f 211612 per stuk; lammeren le s. 41, 2e s. 33, 3e s. 27 ct. per kg; f 14108 per stuk; kalfkoeien f 225180120 melkkoeien f 235 195130; varekoeien f 14012585; vaar zen f 135—95—75; pinken f 110—85—70. Vette koeien en" ossen handel matig, prijzen voor koeien iets hooger, ossen onveranderd. Stieren handel matig, prijzen iets lager. Vette kalveren handel redelijk; prima exemplaren tot 95 ct. Graskalveren handel lui, prijzen sta biel. Slacht- en fokkalveren goed verkocht te gen iets lagere prijzen. Schapen en lammeren; iets hooger in prijs. Kalf- en melkkoeien on veranderd, varekoeien handel slecht, prijzen iets lager. Vaarzen en pinken handel flauw, prijzen statioair. Paarden handel slap, doch prijshoudend. Groningen, 20 Oct. Granen. De volgende prijzen werden besteed Rogge f 7.75—8.10; Wintergerst f 7.50—7.75; Zomergerst f 7.758.10 Witte haver f 7.00 7.50 Zwarte haver f 7.007.20 Groene erwten f 7.009.00 Waalsche boonen f 6.50 7.35 Karwijzaad f 20.0024.25 Kanarie zaad f 12.0015.00 Blauw maanzaad f 18.00 —22.50. De korting en bijbetaling bedragen thans 5 ct. per kg voor rogge (natuurgewicht 68 kg) kanariezaad id. 70 kg., wintergerst id. 65 kg., zomergerst id. 65 kg en alle havers id. 46 kg. Groningen, 20 Oct. Vee. Kalf- en melkkoei en le s. f 2.10—220, 2e s. f 180—190, 3e s. f 120140; kalfvaarzen le s. f 170190; 2e s. f 130150; vroegm. koeien le s. f 170180 2e s. f 120140 vare koeien le s. f 130140, 2e s. f 100110; stieren le s. 4445 ct., 2e s. 38—40 ct., slachtvee le s. 5253 ct., 2e s. 46— 48 ct., 3e s. 3234 ct., vette kalveren le s. 6668 ct., 2e s. 5860 ct. per kg; weidescha- pen f 1518, vette lammeren f 1114, vette schapen f 2023 biggen f 69, per week f 11.30; vette varkens le s. 4042 ct., 2e s. 3536 ct., zouters 3536 ct. per kg. Aangevoerd 404 runderen, 559 kalveren, 841 schapen, 892 varkens, 292 biggen. Als gevolg van de jaarmarkt welke te Zuid laren wordt gehouden was de aanvoer voor kalf- en melkvee zeer klein. De handel ver liep zeer traag ook voor slachtvee en stieren, terwijl de prijzen zich in dalende lijn bewo gen. Voor vette- en nuchtere kalveren liepen de prijzen eveneens terug. De nuchtere kal veren werden verhandeld van f 47, de zwa re kalveren iets hooger. Voor wolvee verliep de handel in alle soorten zeer slecht en nau welijks prijshoudend. De markt was over voerd met vette varkens, handel zeer slecht bij lagere prijzen. Dit was eveneens het geval met de zouters. De handel in biggen was bui tengewoon slecht. li Op 31 October a.s. zal de populaire voetbalvereeniging „SUCCES" te Wieringen haar 12'.-jarig bestaan feestelijk herdenken. In het seizoen 1928'29 wist Succes I ongeslagen het kampioenschap in de 2e klas N.H.V.B. te behalen. In het seizoen 19321933 behaalde Succes I wederom het kampioenschap in de le klas N.H.V.B. en promoveerde dus naar de K.N.V.B. Naar aanleiding van het 12l/2-jarig bestaan van de voetbalvereeniging Succes hebben wij den secretaris van genoemde vereeniging, den heer Nieuwbuurt bereid gevonden een over zicht voor ons te schrijven wat alzoo in die 1272-jarige loopbaan is gebeurd en geven wij het hieronder in beknopte vorm weer. In de voorzomer van het jaar 1924 werden de kansen besproken of de mogelijkheid zou bestaan om hier ter plaatse een voetbalver eeniging op te richten. Enkele personen plaat sten een advertentie in het plaatselijk blad, waar de voetballiefhebbers werden uitgenoo- digd om tot oprichting te geraken. Op de eerste vergadering werden we niet veel wijzer, doch de week daarop, Zaterdag 17 Mei, werd wederom een vergadering be legd en werd tot oprichting overgegaan. Als bestuur werd gekozen A. Veltman, voorz., D. Nieuwbuurt, secr., C. S. de Haan, penningm., en de heeren Jb. Bruul en P. Tijsen Rz., J. Koorn, en Jb. Oden commissarissen. Op voorstel van den Heer Veltman zou de vereeniging de naam Succes dragen. Het ter rein, 't welk nog steeds op dezelfde plaats is, bood toen ter tijd een heel andere aanblik. Het was slechts 36 M. breed, terwijl het thans 64 M. breed is, (en nu spreekt men nog wel eens van a la „tafel biljart.") In de loop der jaren is het terrein al meer en meer op maat gebracht. In Augustus 1924 werden er pogingen ge daan om het bestuur te doen aftreden, het welk echter met overgroote meerderheid werd afgewimpeld. De wedsrijden welke werden uitgespeeld waren, wat het reizen betreft, niet zoo ge makkelijk. Eerst ging men per fiets naar De Haukus, dan met de boot van schipper Bays en verder werd de reis per fiets gemaakt, (dit is nu heel wat anders). Het eerste jaar werd met 2 elftallen aan de Competitie deelgeno men. Het eerste elftal speelde in de le klas W.F.V.B. ®n het 2e elftal in de tweede klas W.F.V.B. De elftalcommissie bestond uit 3 leden, n.1. D. Nieuwbuurt, J. Koorn Nz., en Jb. Smit Jz. Het was het eerste en tevens het laatste jaar, dat in de W. F. V. B. werd gespeeld. Al spoe dig kwam men tot de ontdekking, dat men beter in de N.H.V.B. kon gaan spelen, waar toe dan ook werd overgegaan. Dat zelfde jaar werd de W.F.V.B. ontbonden. Bij de bestuursverkiezing in 1925, wordt Jb. Smit Jz. in de plaats van P. Tijsen gekozen. Het seizoen 1925'26 werd met 2 elftallen aan de wedstrijden der N.H.V.B. deelgenomen. Het eerste zal uitkomen in de 3 klas en het 2e elftal in de 4e klasse N. H. V. B. In 1926 wordt de heer D. Oden als penningmeester gekozen in plaats van C. S. de Haan. In dat jaar heeft onze vereeniging enkele maanden een trainer gehad, n.1. Mr. Julian, welke aan hen, die de trainings-avonden bezochten heel wat geleerd heeft. In 1927 stelt de heer C. Duijnker Jbz. zich beschikbaar om de contributie der leden te innen, wat geheel belangeloos gebeurd, hetgeen een goede verbetering beteekent wat betreft het financieele gedeelte.» In dat jaar bestaat de elftalcommissie uit de volgende heeren Jb. Bruul, C. Duijnker, H. Lucker, H. Hollander en D. Nieuwbuurt en wordt het seizoen 1927—'28 met 3 elftallen aan de competitie deel genomen. In 1927 heeft zich op initiatief van den Weled. Hr. v.d. Speck-Obreen, een commissie gevormd, welke gelden zal inzamelen om Suc ces een vaandel aani te bieden. In Aug. wordt aan onze vereeniging door den Edelacht bare Heer Burgemeester Kolff het vaandel overhandigd. In het seizoen 1927'28 behaalt het eerste elftal het kampioenschap in de 3e klas N.H.V.B. Het elftal zag er toen ter tijd als volgt uitP. ten Bokkel, D. Nieuw buurt, Jb. Smit, A. Zwanink, A. Bugel, Jb. Koorn, K. Soer, C. Kroon, D. Kooij Pz., J. Lont, J. Slikker. In 1928 komen er ook adspi- rantelftallen. In het bestuur worden de hee ren A. Zwanink en C. Kroon gekozen inplaats van de heeren Jb. Oden en A. Veltman. De heer A. Veltman wordt tot eerelid be noemd, terwijl den heer D. Oden het voorzit terschap op zich neemt. Het eerste elftal weet een beker te winnen door na een beslissingswedstrijd tegen Wie- ringerwaard als no. 1 te eindigen in de zo mercompetitie. Het seizoen 1928'29 was voor onze elftal len buitengewoon fraai. Het eerste elftal wist het eerste jaar door in de 2e klas te spelen zoowaar ongeslagen kampioen te worden, (zie cliché no. 1) terwijl Succes 2 ook het kampi oenschap wist te veroveren. Succes 1 zag er dat seizoen als volgt uitP. ten Bokkel, D. Nieuwbuurt, Jb. Smit, A. Zwanink, A. Bugel, J. Koorn Nz., Jb. Koorn, C. Kroon, H. Geijsen, J. Lont, F. Deijs. Het 2de elftalJb. Oden, J. Kroon, Jb. Liemberg, J. Koorn Sz., N. Half- weeg, D. Breed, S. Slikker, H. Bugel, H. Lont, C. v. d. Slikke, R. Bugel. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan werd een feestavond gehouden, zoodat het le lustrum een groote voldoening is geweest en wij op vijf succesvolle jaren konden terug zien. Het bestuur blijft gehandhaafdde elf talcommissie ziet er als volgt uitH. Hollan der, Jb. Bruul, P. Kooij, C. Duijnker en D. Oden. Het eerste elftal zal het seizoen uitko men in de le klas N.H.V.B. waarin het eerste jaar een dragelijk figuur wordt gemaakt. Het seizoen 1930'31 zal met drie elftallen worden deelgenomen, plus een adspirant- elftal. In 1931 wordt bij bestuursverkiezing- de heeren Jb. Bruul en J. Koorn vervangen door G. v. d. Wal en H. Lont zoodat het be stuur er als volgt uitzietD. Oden, D. Nieuw buurt, A. Zwanink, C. Kroon, G. v. d. Wal, en J. Smit Jz., terwijl de elftalcommissie als volgt wordt samengesteld P. Kooij, C. Duijn ker, A. Zwanink, D. Oden en G. v. d. Wal. Het seizoen 1931—'32 komt Succes wederom uit met 3 elftallen en een adspirantelftal. Succes I in de eerste klas, Succes 2, hetwelk vorig seizoen het kampioenschap behaalde komt thans ook uit in de le klas N.H.V.B. Het jaar 1932 brengt heel wat hoofdbrekens. Een gedeelte van het bestaande terrein, moest onteigend worden. Gelukkig wordt met den eigenaar den heer Bruul, een voor beide zijden bevredigende oplossing getroffen. Succes krijgt een uitstekend terrein met aan den verkeers weg afgeschut en kleedkamers op het ter rein. Tevens wordt met den heer Bruul een contract afgesloten voor huur van het terrein voor den tijd van 10 jaar. In de elftalcommissie wordt in plaats van den heer P. Kooij gekozen de heer C. v. d. Slikke. Op de Algemeene vergadering der N.H.V.B. wordt de heer D. Oden tot bestuurs lid der N.H.V.B. gekozen. Aan de competitie 1932'33 wordt met 4 elftallen en een adspi rantelftal deelgenomen. Het gelukt het le elftal om het kampioenschap in de le klas te veroveren en zoodoende over te gaan naar den K.N.V.B. Het elftal bestond toen uit de volgende spelers P. ten Bokkel, D. Nieuw buurt, R. Blaauboer, H. Werelds, Th. Rijkers, J. Lont, D. Kuiper, H. Grootemaat, A. Schmitt, N. Koorn, G. v. d. Wal. (Zie cliché no. 2.) Bij de bestuursverkiezing worden de hee ren Jn. Bosker Oz. en H. Ran gekozen in plaats van de heeren H. Lont en C. Kroon. In de kascommissie nemen de volgende leden hun plaats in Th. Rijkers, L. Montu- let en J. Koorn Sz. De elftalcomm. bestaat uit de volgende leden D. Oden, A. Zwanink, C. Duijnker, N. Halfweeg en G. v. d. Wal. De heer D. Kooij wordt aangesteldi als bode, welke belast wordt met het innen der con tributie en donatiegelden. De heer Ran wordt het penningmeesterschap opgedragen. Het eerste elftal zal voor het eerste jaar uitkomen in de 4e klas K.N.V.B.voorts zal met een 2e, 3e en 4e elftal en twee adspirant- elftallen aan de competitie der N.H.V.B. wor den deelgenomen. Ook wordt onze vereeni ging in het jaar 1933 (September) koninklijk goedgekeurd. Het jaar 1934 bracht ons het 2e lustrum en werd in Mei ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een pracht feestavond gegeven. Op dien avond werd aan den heer Nieuwbuurt ter gelegenheid van het feit dat hij 10 jaar secretaris was, door den heer C. Metselaar namens de leden der vereeniging een schrijf bureau aangeboden. Het eerste elftal wist na een uitstekend sei zoen en steeds een goede kans gehad heb bende voor de bovenste plaats, de 2e op de ranglijst in te nemen, wat voor het eerste jaar uitstekend genoemd mag worden. In het bestuur werd de heer S. de Vries Pz. inplaats van den heer Jb. Smit Jz. gekozen. In de elftalcommissie werden gekozen de hee ren D. Nieuwbuurt, C. Duijnker, C. Kroon, A. Zwanink en G. v. d. Wal. Voor de kascommis sie werden benoemd de heeren J. Slikker, R. Blaauboer en J. Groos. In dit jaar werden ook wederom pogingen in het werk gesteld om een trainer te enga- geeren en slaagde men er in om Mr. J. Curtis (tevens trainer Helder) naar hier te krijgen welke één dag per week (Dinsdagsavonds) de jongens onder handen nam. In het kleedlo kaal, hetwelk tevens naar het terrein ver plaatst werd, werd waterleiding aangelegd en voor de leden de waschgelegenheid prima in orde gemaakt wat een geweldige verbetering bleek. De heer S. Halfweeg plaatste een keu rige consumptietent, terwijl rondom het ter rein een mooie afrastering werd gemaakt, zoodat het geheel een keurige accommodatie werd, hetgeen alles door de leden zelf des avonas werd gemaakt. In Juni wordt als penningmeester gekozen de heer C. Duijnker, zulks wegens vertrek van H. Ran naar Texel. Het eerste elftal was, dank zij de goede les sen van Mr. Curtis, goed vooruitgegaan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1