27e JAARGANG DINSDAG a? OCTOBER 1936 No. ©O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN WiERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN: DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. CITGEVER: Hlppolytoshoef Wielingen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN j Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.—. B1NNENLANDSCH NIEUWS. VISSCHERS BRENGEN HUN WENSCHEN NAAR VOREN. Nederi. Visscher-vereenigingen te 's-Gravenhage bijeen. Telegram aan den Minister. Onder voorzitterschap van den heer J. W- Stevenson werd Zaterdag in „Boschlust te 's-Gravenhage een druk bezochte algemeenc ledenvergadering- gehouden van den Bond van Neder- landsche Visschers-vereenigingen. Aanwezig waren o.a. de Tweede Ka merleden Mevr. mr. B. Bakker-Nort; en de heeren J. H. F. van Zadelhoff C. van der Zaal E. V. van Dis dr. I. H. J. Vos en generaal C. F. Duymaer van Twist en voorts de heeren Van Dijk, secretaris van de Neder)andsche Visseherij-Centrale G. Mante, inspec teur voor de Scheepvaart als vertegen woordiger van den minister van Water staat; G. C. Groen, namens den minis ter van Landbouw en Visscherij I. Korstanje, adj. inspecteur voor de Scheepvaart, en verscheidene burge meesters en wethouders van gemeen ten, waar het visscherij-bedrijf wordt uitgeoefend. De heer Stevenson wees op de zeer slechte toestanden, waarin de kustvis- scherij verkeerde. Deze toestand is de laatste jaren verergerd door de scher pere toepassing van de keuring van visschersvaartuigen. Deze keuring is noodig en kan niet gemist worden. Maar waar moet het geld van de repa raties vandaan komen De meeste schepen zijn al zoo zwaar belast. Vele visschers worden op deze wijze hun schepen ontnomen en zij zijn dan op werkloozen-steun aangewezen. Het geld van dien steun kan beter besteed worden aan reparatie van de schepen, zoodat de vissc'hers aan hei werk blijven en weer werk geven aan reparateurs, handelaars, enz. Instelling van een fonds waaruit on der zeer soepele voorwaarden gelden worden geleend--dus geen steun - om het bedrijf in stand te houden, acht spr. de beste oplossing. Uit de vergade ring gingen stemmen op om de oude schepen te sloopen en nieuwe aan te schaffen, waarvan liet rendement groo ter is. Voorzitter gaf dit toe, doch wilde niet te hoog ingrijpen. Gen. Duymaer van Twist zeide. dat het Nederlandsche volk moet weten van hoe groot belang het kustvisschers bedrijf voor ons land is. Maar ook moet eens het bedrag worden opgemaakt, dat voor dit eventueele crediet-fonds noodig. zal zijn. Men moet bij de regee ring met concrete voorstellen komen, dan kan de regeering beoordeelen of zij kan helpen. De voorzitter zeide deze aanwijzin gen ter hand te nemen. De heer Korstanje van de Scheep vaart-Inspectie te IJmuiden, schetste de moeilijkheden, die de inspecteurs vaak met de visschers hebben, voortge FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. i.) HOOFDSTUK I. Voor de kleine rechtzaal, waarin de gewone vergrijpen van de bergbewoners tegen de wet werden behandeld waren de reusachtige ge stalten van den beklaagde, de getuigen a char ge en van Colani, een boer uit Pontresina, die eveneens als getuige was gedaagd, bijna te geweldig. De rechter, een oude man, die zelf in de bergen was opgegroeid en daarom ook in zijn hart de zwakheden van deze mannen volko men kon meevoelen, begon met het verhoor. „Xaver Kernbacher." Hij keek in de stukken die voor hem lagen. „Geboren in 1906 te München als zoon vangids te Pontresina klopt dat?" „Ja, Edelachtbare." „U bent voor het gerecht gedaagd wegens stroopen." „Dat klopt niet, Edelachtbare." Maar zijn woorden gingen vergezeld van een eenigszins onzekeren blik naar den ouden boer tegenover hem. „Thomas Infanger, douanebeambte, wat hebt U hierop te zeggen „Ik kwam van de Diavolezza naar beneden. Ik had 's nachts een paar smokkelaars ver volgd en ging naar Pontresina. Het was nog heel vroeg, de zon was juist opgegaan. Opeens hoorde ik een schot. He, dacht ik, daar is weer aoo'n vervloekte strooper aan de gang. sproten uit een ongemotiveerd angst gevoel. Goede outillage (lichten, boeien, kundige reparaties) voorkomt onnoo- dige kosten en onheilen. Spr. zeide, dat de inspectie haar taak altijd op de meest soepele wijze uit voert. De heer Van Zadelhof f sprak namens de aanwezige kameraden en vroeg de vereeniging de Volksvertegenwoordi ging tevens inlichtingen te verstrek ken, opdat concrete voorstellen worden gedaan. Vervolgens zeide de voorzitter, dat de steunregeling, die in Juli van dit. jaar is ingevoerd, niet ver genoeg gaat. Wij zijn den minister aldus spr. dankbaar voor dezen maatregel, maar wij moeten hem nog meer vragen. En in dit verband noemde spr. nog de met 1 Januari 1937 in te voeren re geling, dat de maaswijdte der netten 7.5 cm. moet bedragen. Dit is voor de kleine visscherij vernietigend. Wel is tegemoet gekomen in de kosten van vernieuwing der netten, doch voor der ving van visch wordt niets gerestitu eerd. De voorzitter wilde gaarne des kundigen omtrent dezen maatregel hooren. Uit ampele besprekingen bleek, dat het voordeel van de grootere maas wijdte de kleine vischjes blijven vrij geheel te niet wordt gedaan, wanneer er geen internationale rege ling tot stand komt Onze Zuidelijke en Oostelijke buren vangen deze vischjes voor onzen neus weg, daar zij wol net ten met kleinere mazen gebruiken. Algemeen is de vergadering het er over eens, dat doorvoering van dezen maatregel vele slachtoffers onder de kustvisschers zal moeten aanvaarden. De heer C. Dooyeweerd sprak namens do pluimveehouderij en zette uiteen, dat het verbod van het vangen van „Puf" (kleine visch) verhooging van den eierprijs tengevolge zal hebben, daar men dan het voedsel voor pluim vee, dat voornamelijk uit vischmeel bestaat, uit het buitenland zal moeten betrekken. Ook bepleitte deze spreker overleg en eenheid tusschen de 'leiders van liet pluimvee- en visscherij-bedrijf, daar dit; tot groote bezuiniging kan leiden. Tenslotte werd critiek geoefend op de wijze, waarop de „maas-wijdte"-re- geling tot stand is gekomen, Het is bij K.B. geregeld, waarbij met de contact commissie in de visscherij-centrale niet in overleg is getreden. Nog beziet een spreker het vraag stuk in het licht van de overproductie. Na de bespreking van de klachten van tal van visschers, wordt met alge- meene stemmen besloten het volgen de telegram aan den minister van Land bouw en Visscherij te zenden ,De Nederlandsche Visschersbond in algemeene vergadering bijeen, is van meening, dat de maatregelen der Re geering nog niet gebracht hebben een sober bestaan voor de visschers, dat Het is schande, zooals ze steeds weer op de gemzen jagen. Ik liep dus in de richting, vanwaar ik het schot gehoord had. Ik had geluk, want het is niet gemakkelijk om in de bergen met hun echo's na te gaan, waar een schot vandaan komt. Na ongeveer een half uur stond ik opeens voor Xaver Kernbacher, die op een rotsblok zat, aan den rand van den gletscher. Hij was erg opgewonden en hijgde als iemand, die juist een lange berg tocht achter den rug heefthij had zijn rugzak afgedaan en was bezig een doode gemsbok over zijn schouders te gooien om het dier zoo mee te nemen. Zoo, zei ik, daar heb ik je. Toen werd hij woedend en als ik niet gefloten had, zoodat een van mijn colle ga's te hulp was gekomen, om den man te overmeesteren, dan had hij zeker zijn geweer op mij gericht. We hebben toen hem en zijn geweer hier naar Samaden gebracht, evenals den dooden bok, die daar ligt." „Xaver Kernbacher, wat hebt U hierop te antwoorden „Dat het niet waar is." Thomas Infanger lachte. „Daar ligt zeker geen gemsbok, wel hoonde hij. „Waarom niet Ik ontken niet, dat ik op den berg was, evenmin dat ik den bok mee naar het dal had willen nemen." Weer lachte de gendarme. „Dan heeft de bok zeker zelfmoord gepleegd. „Hou je mond, Infanger. Ik weet wel, dat je mij er in wilt laten draaien, jij „Kalm, Kernbacher, geen beleedigingen. Beleediging van een ambtenaar in functie suste de rechter. I „Dat weet ik wel, Edelachtbare. De zaak 'zit zoo. Ik had juist twee heeren uit Zurich 'over den pas geleid en ging naar huis. Boer Colani weet, dat ik heel vroeg ben wegge gaan, omdat ik vandaag nog een paar toeris ten naar Diavolezza moet brengen. Ik heb het daarentegen den kustvisschers ernsti ge gevaren dreigen, en dat grootere lasten het bedrijl zullen drukken. Wij verzoeken Uwe Excellentie met klem, te willen bevorderen, dat verbeterin gen worden aangebracht, opdat de maatregelen der Reg;eering meer ef fect kunnen sorteeren. Letland verlaagd invoer-tarieven. O.a. voor Nederlandsche ha ring en chocolade. Naar het consulaat van Letland me dedeelt heeft dit land met ingang van Vrijdag zijn invoerrechten verlaagd. De verlaging varieert van 12VÓ tot 1 pCt. Voor verschillende goederen zal de invoer thans gemakkelijker zijn dan voorheen. Daaronder vallen o.a. siga retten, sigaren en ook haring en cho colade, welke laatste twee artikelen Letland vroeger in vrij belangrijke ma te van Nederland betrok. De verlaging voor chocolade bediaagt 33 pCt Om 12.000 paar zijden kousen. Vrijdagavond passeerde aan het dou ane-kantoor te Locht hij Heerlen een vrachtauto zonder te stoppen. De poli tie te Heerlen werd gewaarschuwd en een agent wist ook do auto te ontdek- kn. Hij requireerde een anderen wa gen en zette den vluchtenden vracht wagen achterna. De jacht ging door Heerlen, langs de Staatsmijn Emma en eindigde onder Oicsbeek waai lier den agent was geluki een der handen van den vrachtwagen stuk te schieten. De auto kwam tegen den berm van den weg terecht en bleek niet minder dan 12.000 paar gesmokkelde zijden dameskousen te bevatten. Wagen en kousen werden in beslag genomen. De chauffeur had zich in de duisternis nog bijtijds uit de voeten kunnen maken. Begin van het einde der teeltregeling voor het pluimvee. Naar men meldt, heeft de Eieren- en Pluimvee-centrale besloten, 0111 met het principe der teeltregeling voor de Pluimveehouderij të breken voor wat betreft de rassen, die bruinschalige eieren leggen. De consequentie hiervan zal moeten zijn, dat het geheele z.g. „teeltverbete- ringssysteem" wordt geliquideerd. Im mers, dit papieren stelsel dreigde den ondergang van een paar onzer zelfs in ternationaal gerenommeerde rassen mede te brengen. Voor deze conse quentie blijkt de Centrale tenslotte te zijn teruggedeinsd. PRINSES JULIANA TE BERLIJN. Het Berliner Tageblatt meldt onder den Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x,' Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. schot ook gehoord, waardoor de bok is dood geschoten." ,Heel waarschijnlijk", mompelde Infanger. „Ik liep naar de plaats vanwaar het schot had geklonken, maar zag niemand. Ik ver moed, dat de man mij of den gendarme ge zien heeft. Hoe dan ook, het beest lag dood op de sneeuw. Moest ik het laten liggen Dat vond ik zonde. Daarom wilde ik hem over mijn schouders hangen en meenemen. En zeker niet voor mijzelf, want wat zou ik, een vrijgezel en altijd onderweg, met dat vleesch moeten beginnen Maar het boven laten liggen voor de roofvogels Dat kon ik niet ever mij verkrijgen. Verder is er niets ge beurd en ik zou wel willen weten, aan welke misdaad ik mij schuldig maak, als ik een dood dier mee naar het dorp neem. Infanger schudde het hoofd. „Smerige uitvluchten, Edelachtbare. Wij kennen Kernbacher, hij is een hartstochtelijk jager." „Dat wel, maar geen strooper," beet Kern bacher hem toe. „We probeeren hem al geruimen tijd op heeterdaad te betrappen," Kernbacher lachte hard. „Dat geloof ik wel, Infanger, want ik weet dat je op me loert en wil probeeren me uit het zadel te wippen „Hebt U een veete tegen den gids, Infan ger vroeg de rechter. „ik weet het wel, en jij ook Dreigend stond de gids tegenover den douane, en de rechter' wendde zich nu tot Colani, ook een reuzen kerel, die kaarsrecht voor hem stond. Een echte slimme boer met een energieken kop. „Meneer Colani, kent U Xaver Kernbacher?" „Jawel." „U staat bij ons als een eerlijk mensch be kend." „Dat doet me plezier." aanhefWelkom, te Berlijn, Gesprek met Prinses Juliana Voor het Edenhotel drommen menschen samen, aan wie te zien is, dat er wat belang rijks gebeurt. Filmoperateurs, persvertegen woordigers en nieuwsgierigen zijn druk in de weer. In de hal van het hotel wordt een voorname rust gehandhaafd. Plotseling verschijnt in de draaideur een jongedame, eenvoudig en onopvallend ge kleed, maar met een zeldzaam vriendelijk lachje. Dadelijk treedt zij op mevr. E. von Pflugk van het Berliner Tageblatt toe, die haar rozen overhandigt en aan wie zij de vraag stelt Vanwaar komt u, mevrouw Het antwoord luidt Berlijn heet u welkom, Prinses De Prinses is verheugd met de rozen. Zachte blanke handen heeft de toekomsti ge Koningin van Nederland. Zij spreekt vrijuit tot mij. Haar gevolg heeft zich ver terugge trokken. Wij spreken als twee vrouwen en als Haar verloofde nadert en zegt Heusch, de tijd, dringt, zucht Prinses Juliana Jammer in ieder geval, Ik dank u har telijk. De Prinses van Nederland is een charman te jonge vrouw. Eens zal zij Koningin zijn en zij *zal een goede Koningin zijn, want nu wil zij niets meer zijn dan mensch en be scheiden in haar grootheid. BEJAARD ECHTPAAR OVERVALLEN. Man zwaar gewond. Te Kloosterzande in Zeuwsch Vlaanderen is in den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks één uur het bejaarde echtpaar V. uit zijn slaap opgeschrikt door een in een laken gehuld individu, dat door een raam de woning was binnengedrongen. Eerst tegen zes uur heeft de oude vrouw aangifte bij den gemeen teveldwachter gedaan van het geval. Wat zich in dien tusschentijd in de woning van den 84-jarigen landbouwer heeft afgespeeld, is nog niet bekend. Bij een onderzoek ter plaatse vond men den j ouden man zwaar gewond. Hij had een schot in de zijde. Het slachtoffer van den overval is vervoerd naar het ziekenhuis te Groenen dijk, gemeente Hontenisse, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. In het huis heerschte een chaos. Vrijwel alle kasten en laden waren overhoop gehaald en men vond tusschen de rondgestrooide goe- dere drie leege hulzen en twee kogels. Eenige diamanten en gouden voorwerpen worden vermist. De dader wist in het nachtelijk duis ter te onkomen. Kwaliteit Beneden Van Van Van Van Van 50 Kg. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg IA naar 52 55 57 55 53 IB IIA kwali-50 53 55 53 51 IC IIB IIIA teit 48 51 53 51 49 IIC HIB max. 46 49 51 49 47 HIC 41 44 47 49 47 45 CC. cent 42 45 47 45 43 Onder geslacht gewicht wordt, ver staan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2 pCt.) Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per Kg., wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aange boden met 5 cent per Kg. wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het var ken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen ver toont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de afname door den kringzaak voerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden alleen dan bovenstaande prij zen uitbetaald, wanneer deze var kens zich 11a de slachting in goede con ditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Zeugen, heeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken 11a slachting toch een binnenbeer te zijn, dan vindt de betaling plaats op basis van 60 pCt. der genoemde prijzen, tenzij bij ont vangst reeds door den kringzaakvoer der er op gewezen is, dat liet varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meei dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor var kens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afname worden mede gedeeld. CRISIS - BUREAU. Prijzen varkens, bestemd voor bacon-bereiding. De Nederlandsche. Veehouderij-Cen trale maakt bekend, dat de prijzen voor de na 25 October a.s. aan haar te leveren varkens, bestemd voor bacon- bereiding verhoogd zijn met 3 cent per Kg. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn dan tot wederozegging als volgt Prijs per Kg. geslacht gewicht in een ten. „Wat denkt U van de kwestie Colani deed een paar stappen naar Kern bacher en keek hem strak aan. „Ik denk, dat een man, die den naam heeft, een uitstekend en betrouwbaar gids te zijn, geen schooier is. Iemand, die zijn woord breekt, is een schooier Wat heeft dat met den bok te maken vroeg de rechter verbaasd. „Kernbacher heeft mij zijn woord gegeven, dat hij geen strooper is en ik ben er zeker van, dat hij de waarheid heeft gesproken. Nietwaar „Ja," zei Kernbacher. Na een strakken blik op Kernbacher zei de boer „Daarom geloof ik dat Kernbacher den bok gevonden en niet geschoten heeft." De rechter keek de drie mannen strak aan. „Infanger, daar is niets aan te doen. Je was er niet bij, toen de man schoot. We moe ten Kernbacher gelooven. We hebben geen bewijzen, Kernbacher, ik spreek U vrij. Niet omdat ik overtuigd ben van Uw onschuld, maar omdat ik geen bewijzen heb. Wordt U echter ooit betrapt, dan gaat U naar Chur, achter slot en grendel. De bok wordt in be slag genomen. U kunt gaan Buiten stonden Infanger en Kernbacher te genover elkaar. „Deze keer ben je door de mazen van het net heen geglipt, maar ik zal je in 't oog- houden Xaver beefde van woede. „Dat raad ik je niet aan, Infanger beet hij hem toe. „Is dat een bedreiging „Neen, ik wil je alleen een goeden raad geven. Er bestaat nog ander jachtterrein, en er is één strooper, die mij in den weg leeft!" „Houd je mond „Ik denk er niet aan. Je weet heel goed, wat ik bedoel, Infanger, Ik weet wel waarom BUITENLANDSCH NIEUWS. Haring bederft en vischvroitwen staken. De staking van de vischvï'ouwen in Yarmouth (Engeland) heeft zich uitge breid en ook te Lowestoft hebben 1000 vrouwen den arbeid neergelegd. De toestand in deze havens is ernstig, daar de baring niet wordt gekaakt en daardoor snel bederft. De visschers- schepen blijven in de haven, zoolang de staking niet is opgeheven. z De oorzaak van de staking is een loongescliil. De vrouwen krijgen 15 shilling per week en 10 stuiver per Ion gek aakten visch. Zij verlangen een shilling per ton en een deel van de staaksters wil ook het weekloon met een halve shilling verhoogd zien. In de haven van Glasgovv staken thans -1000 biotwerkers en 40 schepen je me haat, jij wil bij Fientje vrij spel heb ben. en daarom ,Het meisje weet zóó wel wie Infanger is en wie „Zwijg anders „Wat anders De douane ging wijdbeens voor den gids staan. „Wat anders Onwillekeurig greep de jonge heethoofd naar zijn zak, waar een mes in zat, toen Co lani tusschenbeide kwam. „Ga even een eindje met mij mee, Kernba cher „Ik kom." De beide mannen liepen naast elkaar, tot ze het dorp uit waren. „Ik moet eens met je praten, Kernbacher." „Ik dank U nog wel, dat U mij geholpen hebt." „Niet te danken. Maar ik wil je alleen zeg gen, dat ik geloof, dat 'Infanger gelijk heeft." „Dat kunt U niet, meenen „Dat meen ik wel, maar de zaak is nu af- geloopen, hoewel ik ben je nog altijd een antwoord schuldig op je aanzoek om mijn dochter." „Ja, meneer Colani." „Zet Fientje gerust uit je hoofd, ik geef geen toestemming." „Maar meneer Colani, Fientje en ik zijn het samen eens." „Maar ik ben haar vader, Begrepen Ik wil niet, dat mijn dochter trouwt met een man, die achter de gemzen aan zit." „U hebt toch gehoord dat Infanger gelogen heeft „Infanger is een keurig mensch. Waarom zullen we er nog langer over praten. Je krijgt Fientje niet, en daarmee basta." „En Infanger (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1