27e JAARGANG ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 No. ©2 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN w DE VALSCHE AANKLACHT. CADEAU BERTELS' GRATIS OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden t 1.—. CITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN liegt? BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels I 0-5C Iedere regel meer f 0.1V Varkensvoeding in de Winter. Waar men in de practijk over het algemeen met de varkensfokkerij en -mesterij in de winter veel meer moeilijkheden heeft speciaal wat de voedine: betreft dan in de zomer mee- nen wij er goed aan te doen iets omtrent de wintervoeding mede te deelen. Drachtige zeugen. Het rantsoen moet zoo danig gekozen worden dat de dieren niet te vet worden. Het groenvoeder moet in de winter bij voorkeur uit voederbieten eventu eel suikerbieten bestaan. In verband met de hooge meelprijzen is het ook van groote be- teekenis bieten te voeren omdat zij in ver houding tot meel veel goedkooper zijn. Een volwassen zeug krijgt hoogstens 15 Kg. voe derbieten en aan jonge zeugen mag men niet meer dan de helft geven. Het droge stof ge halte van suikerbieten is tweemaal zoo hoog als van voerbieten, hiervan geeft men dan ook minstens de helft minder. Soms neemt men ook wel aardappelen (68 Kg.) deze hebben echter tegen dat zij de zeugen veelal te vet maken. Van wortelen welke minder smakelijk zijn dan bieten kan men aan volwassen zeu gen 12 en aan jonge zeugen 6 Kg. geven. Als aanvulling van het gehalte aan droge stof, en tevens als buikvulling vermengt men de fijngesneden bieten met hooihaksel. Daar door worden bovendien nog vitaminen en mineralen in beduidende hoeveelheden aan gevoerd. Boven dit ruwvoederrantsoen ont vangt een volwassen zeug l/t Kg. en een jonge nog groeiende zeug 1 Kg. krachtvoer per dag. Dit kan bestaan uit biggenmeel (zie staatje) waaraan nog Va geslibd krijt en Va keu kenzout wordt toegevoegd. In de laatste we ken van de drachtigheids periode verhooge men geleidelijk de hoeveelheid krachtvoer en vermindere men het ruwvoer. De bedoeling hiervan is de zogafscheiding en de ontwikke ling der biggen te bevorderen. Het verdient aanbeveling de laatste dagen vóór het werpen nog wat extra lijnmeel toe te voegen 10%), opdat het rantsoen eên flink laxeerende wer king krijgt. Zeer nuttig is ook vlak voor óf tijdens de geboorte 3 maal daags een eetlepel engelsch zout door het rantsoen te mengen. Zoogende zeugen. Gedurende de eerste da gen na de geboorte mag een zeug slechts wei nig voedsel ontvangen. Een dunne lauwwarme slobber van een weinig havermeel, zemelen (of grint) en en paar liter karnemelk is voor de eerste dagen aan te bevelen. Blijft de ontlasting te veel terug dan voege men 3 maal daagsch een eetlepel Engelsch zout oan het rantsoen toe. Het voeder moet laxeeren. Na 2—3 dagen na de geboorte kan men de hoeveelheid voedsel geleidelijk weer verhoogen. De zoogende zeug heeft voedsel noodig voor onderhoud en melkvorming. Voor onderhoud geve men hetzelfde voedsel dat voor drachtige zeugen is aangegeven. Voor de melkvorming geve men zooveel halve Kg. krachtvoer bij als de zeug biggen zoogt. Ook het krachtvoer der zoogende zeugen kan be staan uit biggenmeel -f geslibd krijt en keukenzout, waaraan nog 10 lijnmeel toegevoegd wordt. Biggen bij de zeug. Waar in de winter dooi de felle koude de jonge biggen dikwijls bin nen moeten blijven, is het in verband met het vitaminen en mineralen te kort noodig vroegtijdig met de bijvoedering te beginnen. Liever niet later dan op een leeftijd van twee v/eken. Wij beginnen met een mengsel van 1 deel gekookt lijnzaad en 9 deelen gekookt tarwemeel en een weinig koemelk. Door af zonderen van de zeug tracht men de biggen aan het eten te krijgen. Gelukt dit niet dan vermengt men het voedsel met slootbagger waarna het met graagte opgenomen wordt. Ook werpt men slootbagger, houtasch, steen- kolengruis, graszoden e.d, in de hokken, waar door de biggen ijzer, koper e.d. stoffen toe gediend krijgen. Langzamerhand kan men overgaan op samengesteld biggenmeel. Zoo lang de biggen nog bij de zeug zijn vermen- ge men iedere Kg. biggenmeel die toegediend wordt met gelijke deelen gerstemeel. Zijn de biggen afgewend zoo kan men overgaan op alleen biggenmeel. Bij elke Kg. biggenmeel geve men het eerste tijdje nog ons gekookt (gebroeid of gestoomd) lijnzaad. Thans willen wij een kort overzichtje geven van de verschillende meelmengsels welke men zelf wel kan mengen voor de verschillende leeftijdsperioden. de varkensvoedirig kan zich wenden tot het Veevoeder Bureau, Landbouwhuis Alkmaar. De Rijksveeteeltconsulent v. N..-Holland, Ir. L. DE VRIES. 3 5 3 ^3g|' 5 5 3 g c c g biggenmeel 60 20 5 5 10 1% lU% óf 52 24 8 10 6 1% Voor de zwaardere varkens, f? 115 s 3 "8 3 g 5" g 2. o 3 3 g 50 - 100 Kg. 35 34 10 5 15 ^1% óf 30 45 10 10 5 1% 100 - 150 Kg. 40 35 5 5 15 1% */t% 40 50 5 5 1% Het biggenmeel kan men voeren tot 50 Kg. Bovenstaande mengsels zijn bedoeld naast wei, desnoods water. Men kan elk dier naast het mengsel zonder aardappelmeel bovendien 2 Kg. voederbieten of wat hier nog beter is 1 Kg. suikerbieten geven. De mengsels met het aardappelenmeel zijn het goedkoopst. Personen welke in de gelegenheid zijn om groo- tendeels met aardappelen te mesten (dan gekookt) kunnen zelf advies vragen. Waar in de practijk de meeningen omtrent droog voeren of het meel als slobber te ge ven nogal uiteen loopen meenen wij er goed aan te doen de uitkomst van een Friesche proef te vermelden. Groep A ontving droog voer in een automatische drinkbak. Groep B ontving de wei als slobber, meel aan gelengd met wei. Groep A ontving evenveel wei als groep B n.1. 4 Kg. per dag per dier maar dan afzonderlijk als drinken. De conclusie der proef was als volgttot 100 kg. gaf de droog- voedermethode een betere groei, zelf afgezien van de arbeidsbesparing welke niet onbe langrijk was. Bij het mesten van pl.m. 100 kg. jtot pl.m. 150 Kg. gaf het voederen met aan gelengd meel een betere groei. Ook een ieder welke vragen heeft omtrent LANDBOUW. FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 3). De oogen van die bergkinderen, die zoo on middellijk onder de wilde en onstuimige na tuurelementen gewend zijn te leven zijn meestal heel ernstig. Ze kennen het juichend gejodel van de bewoners der Beiersche Alpen niet en houden er van te droomen. Opeens kwam er een glans over Fientje's gezicht en onwillekeurig strekte ze de han den uit.Haar scherpe blik had hoog op den gletscher een klein lichtje waargenomen. Spoedig werden er meer zichtbaar, het waren de lantaarns, van de menschen, die overdag den trotschen top van den Palü bestegen had den, en nu de bewoonde wereld tegemoet lie pen. Fientje ging naar binnen en pookte het vuur op. Daar kwamen nog gasten aan haar hart klopte van verwachting Alpinis ten, die door Xaver geleid waren over de ge vaarlijke, steile rotsblokken, over spleten en langs afgronden, terwijl hij hen nu weer naar beneden voerde. Zij vordenden snel, grooter en grooter wer den de gestalten der mannen, wier schadu wen zich reusachtig tegen het ijs af teekenden. Fientje kende den weg precies, die ze nemen moesten om de spleten en scheuren te ver mijden, welke vaak door pas gevallen sneeuw bedekt worden en waardoor soms nog op het laatste oogenblik de dood dreigt. Een juichend; gejodel, zooals alleen Xaver het kon uitjube- LOSSE OPMERKINGEN. De zwevende gulden. Neen, we willen nu geen pleidooi meer houden voor of tegen devaluatie. Het is nu eenmaal een feit de gulden is gevallen. En hij moge nu nog aan het zweven zijn, straks komt hij op ons neer. Hoe krachtig, dat weten wij niet. En of we die stooten kunnen afwenden, door op anderen te verha len, wat het ons meer kost, dat is ook de vraag nog. Sijmen, de boer en de tuinder laat bij zulke manipulaties in den regel een veer. Zijn bedrijf is onbeschut. Het is begrijpelijk, dat er producten zijn, die, nu men minder francs, pon den, dollars e.d. voor een gulden krijgt, duurder worden. Dat is onafwendbaar. Althans als deze stoffen alleen uit hei buitenland komen en niet in ons eigen land gefabriceerd ot' door inlandsc.he producten vervangen kunnen worden. Gunstig is daardoor het geval voor de stikstofmeststoffen. Nu wij. in tegen stelling met vroeger jaren, onze eigen industriën hebben voor het vervaardi gen van stikstofmeststoffen, nog wel meerdere in verschillende deelen van ons land, kunnen wij liet zonder buiten landsche stikstof stellen. Want ons Ne- derlandsch fabrikaat is tip top. Dat weten de gebruikers van de Hol land sche producten als kalksalpeter, kalk- ammonsalpeter e.a. wel te vertellen. Niet voor niets worden deze in ons land het meest, verreweg het meest ge bruikt. Hier is Hollandsch fabrikaa van Hollandsch degelijkheid. „Er zijn andere noodzakelijke meststof fen, die alleen maar uit het buitenland komen, zooals kali en slakkenmeel. De leveranciers van de kali hebben zich voor alle zekerheid maar uit de markt teruggetrokken. Dat gaat met een mo nopolie-artikel erg gemakkelijk. Slak kenmeel is geheel vrij en wordt weer geheel verhandeld als gewoon. Natuur lijk is de prijs wat opgeloopen, maar daar kunnen noch de fabrikanten noch de importeurs iets aan doen. Gelukkig was de prijs reeds laag. Men vergete niet, dat de prijzen thans gelden per pCt. z.g. oplosbaar fosforzuur. Om ze te vergelijken met die van vroeger, moet men er nu ongeveer 10 pCt. af doen en evenmin over het hoofd zien dat de geldwaarde van de 50 pCt. kalk in slakkenmeel eveneens gestegen is. Slakkenmeel is, goed bekeken, toch nog goedkoop en dat is maar zeer gelukkig Vreemd deed het aan, dat de Ned. superfosfaat-fabrikanten de eersten wa ren om zich uit de markt terug trekken ondanks de toezegging tot 15 Oct. legen een vastgesteldcu prijs te kunnen koopen. Of er reden is, om len, verbrak de stilte. Even later kon men de stemmen hooren drie mannen kwamen naar beneden. „Het was heerlijk, maar het is prettig weer hier terug te zijn", sprak een'van de toeris ten. „Hè, schoone jonkvrouw wat hebt U voor ons te drinken „Een uitstekend glas wijn, meneer," ant woordde het meisje vriendelijk. Vermoeid zonken de toeristen op de stoelen; Xaver reikte zijn meisje de hand. „Dag Fientje „Dag Xaver „Gids, wij zullen hier niet lang blijven. Kunnen wij in Alp Glüm den trein nog ha len „Zeker, maar U kunt daar heel goed blijven overnachten daarvoor hebt U mijn hulp niet meer noodig. De weg is effen en ik ga van nacht weer naar Diavolezza terug." „Hier is je geld, vriend. We hebben zeker niet voor het laatst van je dientsen gebruik gemaakt," voegde de heer er opgeruimd aan toe. De toeristen vervolgden, na een verkwik- kenden dronk den weg, die zelfs zonder lan taarn nog duidelijk zichtbaar bleek te zijn. Hij was wel steil, maar voor hen, die zoo juist den Palü beklommen hebben, is het als een pad in een der tuinen van St. Moritz. Fientje stond afgewend op het terras en keek naar den gletscher op. Wat was dat voor dwaasheid, dat zij opeens tranen in de oogen kreeg Xaver had met veel drukte het geld in zijn zak gestoken, dronk toen met groote teugen zijn glas leeg en terwijl hij naar het meisje keek, begonnen zijn oogen te schitte ren. Hij stond op, liep zachtjes naar Fientje toe, legde plotseling zijn arm om haar hals en fluisterde „Fientje, schat Hij boog haar hoofd achterover en kuste haar. Een oogenblik hield het meisje zich ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN S x 50 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN den prijs van superfosfaat met 30 ct. te verhoogen, zooals wij in een hapde- laarsblad lazen, mag met recht wor den betwijfeld. Hei is wel bijzonder, dat nu ineens zoo sterk gewezen wordt op de buiten ia arische afkomst der grondstoffen en de arbeidsloonen maar op 10 pC.i. van den kostprijs ge steld worden. Wij hebben ook wel eens gehoord dat super aanbevolen werd omdat het Nederlandsch fabrikaat was, waarom men zelfs contingeiitee- ring van slakkenmeel durfde vragen. Dat schijnt nu wal op den achtergrond geplaatst te worden. Wat wel zoo juist is, als nu maar niet getracht wordt den Nederlandschen boer onnoodig de super te laten betalen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Motorrijder rakelings voor den trein gepasseerd. Van schrik bewusteloos ge worden. Bij den onbewaakten overweg op den Sterren kamp te Emmen is Woens dagavond een ongeluk gebeurd, waar hij een bakker uit Emmer-erfscheiden- veen zwaar is gewond. Toen de trein nit de richting Zwolle, welke om 17.18 uur te Emmen aan komt den overweg naderde, kwam de hakker met zijn motorbakfiets van de Anigeisloërdijk. Hij heeft blijkbaar ge dacht vóór den trein te kunnen passee- ren, hetgeen hem ook inderdaad geluk te, hoewel hij rakelings voor den loco motief den overweg overging. Hij moet van de omstandigheid, dat hij op het nippertje aan den hotsing ont kwam zoo geschrokken zijn, dat hij van zijn rijwiel viel en bewusteloos op straat bleef liggen. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. doodstil en liet met gesloten oogen toe, dat hij haar kuste, toen maakte zij zich uit zijn omarming los. „Laat me los „Wat is er, Fientje „Ik ben jouw Fientje niet dat is voorbij.' „Maar kindje „Het is je eigen schuld. Wees blij, dat va der hier niet boven is, die zou het je anders vertellen. Vooruit, ga weg De tranen sprongen in haar oogen, ze had haar mooie armen op de balustrade van het terras gelegd en drukte haar gezichtje daarop. „Hou je niet meer van me, Fientje Zij keek hem boos aan. Ik moest heelemaal niet meer van je houden. Fientje Colani kan niets te maken hebben met een strooper." „Maar lieve kind „Ja, ja, je hebt er jezelf uitgered, omdat Infanger niets tegen je bewijzen kon Je bent zeker vergeten, dat vader jezelf gezien heeft, met het geweer tegen je schouder Je loopt op vrije voeten rond, omdat vader je niet wil de beschuldigen nu midden in het toeristen seizoen. Denk je soms, dat het zoo'n eer ïs, de verloofde van een strooper te zijn Denk je, dat ik zin heb te hooren, dat mijn aan staande man in de gevangenis zit óf te zien, dat hij tusschen twee gendarmes naar de stad wordt gebracht Ik vraag je nog eens „Wie heb je liever, mij of die wilde gemzen Maar de gemzen houden niet van je, als je ze dood schiet Ga weg, zeg ik je, ga „Je bent een malle meid Denk je, dat ik niet gezien heb, hoe je hier stond uit te kij ken, waar jouw Xaver zoo lang bleef Heb ik je niet beloofd, dat ik het niet meer doen £ou Heb ik mijn woord niet gehouden Ik ben een gids. Ik ga vannacht nog terug naar Diavolezza en breng morgen weer drie vreem delingen over de Bernina heen." „En als je onderweg een gems ziet maar waarom heb je eigenlijk een geweer bij je Wat moet een gids met een geweer doen „Ach, de vreemdelingen vinden" het aardig als ik een roofvogel naar beneden schiet." „Maar jij, als jij een gems Hij ging dicht naar haar toe en fluisterde haar in het oor „Fientje, ik houd zooveel van je. Ik zal al les doen Zij schudde haar zwarte krullebol en wilde weer van hem weggaan. „Fientje, twee stappen van ons vandaan viel er vandaag een lawine naar beneden, zou jij het erg vinden als ze je kwamen ver tellen, dat „Hou op ontzettend Dat mag je niet zeggen Ze viel hem om den hals. „Zie je nu wel, dat je van me houdt Het zal heerlijk wezen als wij getrouwd zijn. De tijd van de vreemdelingen is bijna voorbij. Ik heb dezen zomer een aardig bedrag ver diend. Vraag het maar bij de hutten, dan zul je hooren, dat Xaver Kernbacker meetelt als gids. Iedereen weet, dat hij een zekeren stap heeft en een vaste hand, en dat hij de bergen goed kent. Ik heb een dik pak dankbetuigin gen in mijn zak. En als het wat verder in den tijd is, ga ik naar de boeren in Collina en vraag of ze gedurende den winter geen knecht kunnen gebruiken, die een paar vuisten heeft, en van aanpakken weet. Dan zal je vader wel veranderen. Het is toch heel wat anders, een goede gids, die geld mee naar huis brengt, dan een opgeblazen douane-beambte, die niets anders kan, dan anderen verkoopen en verraden." „Wat bedoe^ je daarmee „Denk je, dat ik blind ben Denk je, dat ik niet weet, dat Thomas Infanger om je heen loopt, waar hij maar kan Denk je, dat ik niet weet, dat hij het is, die de zaak met dien gems voor het gerecht heeft gebracht 1" „Was het dan niet waar De motorfiets sloeg door een tuinhek tegen de pui van een nabijstaande wo ning en kwam tot stilstand. Dr. Van Zanten, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat hij zwa re inwendige kneuzingen en een nier bloeding had gekregen. DE VERHOOGDE THEEPHIJZEN. Detailprijzen veranderen niet, In aansluiting op het bericht inzake de goedkeuring van regeeringswege der verhoogde theeprijzen, kan nog worden gemeld, dat 'het hier betreft de reeds voltrokken verhooging van 10 cent. per pond. De detailprijzen zuilen dus niet weder verhoogd worden. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. SINT NICOLAAS-ATTRACTIE. De Middenstandsvereen. „De Neu trale" en de R.K. „Hanze" hebben Don derdagavond gezamenlijk vergaderd in de zaal „Vlas en Korenbeurs" voor een te houden a.s. Sint Nicolaas-atlractie. Van een 16-tal winkeliers was echter een schrijven ingekomen, dat deze mee wilden doen, als zij slechts 50 pCt. van de kosten had, te dragen. Dat dit natuurlijk groote tegenkan ting trof is niet te verwonderen en het grootste deel der aanwezigen was hier- dan ook op tegen. De aanwezige winke liers werden nog door den voorz, in de gelegenheid gesteld, op dit besluit te rug te komen. De aanwezige winkeliers hebben daarna gezamenlijk conferentie gehouden en kwam terug met het be sluit om van de Sint Nicolaas-attrac- lie af te zien. De vergadering was van meening, dat gelijke lasten gehandhaafd en bil lijk zijn, zoodat vermoedelijk dit jaar door de kruideniers geen deel word genomen aan de St. Nicolaas-atlractie. Nadat de kruideniers de vergadering hadden verlaten, is besloten net als vo rig jaar Ballero te houden. De deel nemende zakenmenschen betalen vier pCt. van de bonnen. Er zullen weer twee gooi-avonden met hoofd- en dag prijzen worden gehouden. De commissie om dit te regelen is inmiddels benoemd en is ais volgt „Aangelegd heb ik wel, maar geschoten heb ik niet ik wil je dat wel zeggen, een gems heb ik niet geschoten, maar als ik dien Infan ger bij jou ontmoet zal ik niet lang mik ken, vóór ik schiet, ook al moet ik er mijn heele verdere leven voor in de gevangenis doorbrengen." „Wat ben je toch een driftkop." „Ik vertel je alleen maar, hoe ik over dien kerel denk, zoo, en nu denken wij alleen nog m ons beiden, en aan niemand anders. Hij pakte haar om de schouders en wilde de hut met haar binnen gaan. „Neen Xaver, ik laat je er niet in." „Toe, Fientje." „Ik dacht, dat je nog naar de Diavollezza wilde „Ik moet wachten tot de wolken weg zijn en de maan is opgekomen." Weer wilde hij haar vastpakken, maar zij stootte hem terug. „Wil je je aan mij vergrijpen dan ken jij Fientje nog niet Een oogenblik stonden zij tegenover elkaar. „Je hebt gelijk, dat is mijn wilde bloed, maar ik houd ook zooveel van je ik ga maar weg." Hij nam zijn rugzak en bergstok, maar nu was zij het, die hem omarmde. „Zal je voorzichtig zijn en zorgen, dat Je geen ongeluk krijgt „Ben je toch bezorgd over me „Ach Xaver, was het maar weer winter en kwam er maar sneeuw, dan waren wij weer in het dorp." Zij liet toe, dat hij haar nog een kus gaf, toen stond hij op om weg te gaan. „De maan is er nog niet „O, hij komt dadelijk en ik weet den weg. Het is zeven uur loopen naar Diavolezza en ik moet nog een paar uur slapen, voor ik den berg weer opga. Tot ziens, hoor (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1