i 27e JAARGANG DONDERDAG NOVEMBER 1936 No. 94 NIDOW»- BN ADVERTENTIEBLAD VOOR IINQEN BN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN VAN DE NOORDOOST - POLDER. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WLERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 NAJAARSKEURING TE HOORN 11 November a.s. De najaarskeuring te Hoorn wordt Dinsdag 11 Nov. a.s. gehouden. Evenals bij den opzet der Schager najaarskeuring vormt de rubriek geregistreerde stierkalveen hier het middel punt van de keuring, waaromheen enkele andere rubrieken zijn gegroepeerd. Ook hier de combinatie van markt met keuring. Bij deze najaarskeuringen is terwille van den handel de keuring min of meer ondergeschikt, toch kan deze om verschillende redenen niet worden gemist, redenen welke wij in het ar tikeltje naar aanleiding van de Schager na jaarskeuring uitvoerig hebben uiteengezet. Evenals Schagen het centrum is van een belangrijk N.H. fokdistrict is zulks ook het geval met Hoorn. Ook zal, daar twijfelen wij niet aan, een collectie beste stierkalveren te Hoorn worden ingezonden. Een groot gedeel te van de op de najaarskeuringen aangeboden stierkalveren wordt verkocht aan fokkers niet leden van een der bestaande fokkerij organi saties (fokver. en/of N.R.S.) Velen die zich nog afzijdig houden van de bestaande organi saties onverschillig om welke reden, beseffen zeer goed, dat terwille van de verbetering van eigen veestapel, een eerste vereischte is het gebruik van een goede stier met goede papie ren. bedoeld het officieele afstammingsbewijs van den Bond van rundveefokver., kan de kooper zich eenig idee vormen omtrent de fokwaarde van het stierkalf, de fokwaarde wat betreft exterieur en de fokwaarde wat betreft de productie (Kg. melk en vet). Het gebruik van zgn. wilde stieren begint langza merhand bij de ongeorganiseerden al minder en minder te worden en gelukkig ook. De ongeorganiseerde fokkers profiteeren in de laatste jaren indirect via den aankoop van geregistreerd mannelijk fokmateriaal in hoo- ge mate van de fokresultaten der georgani- seerden, omdat tengevolge van de lage zui- velprijzen en de geringe export van geregis treerd fokvee de prijzen van de geregistreerde stierkalveren met goede tot zeer goede af stammingsgegevens omtrent de productie voor lage prijzen worden verhandeld. De jaar lij ksche uitgaven aan speciaal getroffen fok- maatregelen zijn voor de bedrijven dan ook zeer laag, omgerekend per koe veel lager dan voor de bedrijven der georganiseerde fokkers. Nu vatte men dit niet op als een propaganda voor het ongeorganiseerd blijven. Gelukkig biedt de georganiseerde fokkerij haar aange sloten leden die stoer volhouden ondanks ve le teleurstellingen toch altijd de kans op behoorlijke tot zeer loonende prijzen bij den afzet van eerste klasse fokmateriaal, zoowel mannelijk als vrouwelijk. Ook is de kans op afzet van overtollig geregistreerd fokmateriaal niet de eenige en niet eens de hoofdreden waarom men zich heeft georganiseerd. De hoofdreden is, dat veeverbetering in organisa torisch verband de goedkoopste en meest so lide basis legt voor verbetering van eigen veestapel, waaruit bij succes vanzelf voort vloeit een loonende afzet van overtollig fok vee. Wij hebben dit geschreven om de aandacht te vestigen van belanghebbenden en belang stellenden op de najaarsveemarkt keuring 11 November a.s. te Hoorn en hun tot een bezoek aan te moedigen. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. DE VRIES. FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 5.) Het instinct van den mensch om over het dier te regeeren, was over hem gekomen, ter wijl hij nu, voorzichtig, vooruit sloop. Steeds weer het geweer opheffend om te trachten het dier onder schot te krijgen. Het bloed klopte hem in de ooren. Vannacht zou het groote wonder geschieden, hij zou zijn eerste gems voor zijn geweer krijgen. De beide douanen waren tot aan de grens samen gegaan, maar ze hadden van den strooper niets gezien. Thomasio liep rechtuit, terwijl Infanger nu een anderen weg insloeg om den gletscher over te trekken. Hij wilde naar de Bovalhut, want het was hem, ambts halve veroorloofd een gemsbok te schieten, en omdat den volgenden dag de opperhoutvester, die aan den voet van de Morteratsch naast het hotel woonde, jarig was, wilde hij hem een heerlijke reebout brengen. Hij liep rustig door en zocht met zijn ver rekijker de bergwanden af. Hij wist, dat in maannachten als deze de gemzen graag op zoek naar bergweiden gingen, ook hij was door de jachtkoorts aangegrepen en zoowel Xaver Kernbacker als Fientje waren vergeten. Geen van beiden had er eenig idee van, dat het denzelfde bok was, dien ze van twee ver schillende zijden beslopen in beiden leefde niets anders dan de zucht naar de jacht. Er was zeker wel een uur voorbijgegaan en nog «teedji stond het dier daar stokstijf op deaelf- CRISIS - BUREAU. Naar men ons mededeelt, is een regeling getroffen, dat biggen van 10 tot 30 Kg., tot 16 November a.s. onge merkt mogen worden afgeleverd om te worden geslacht. Na dien datum zullen alle biggen binnen genoemde gewichfcsgrenzen, die niet van een merk zijn voorzien, moeten zijn opgeruimd, aangezien daarna tegen overtredingen streng zal worden opgetreden B1NNENLANDSCH NIEUWS. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Locomotief rijdt autobus in de flank. Op den onbewaakten overweg te Benningbroek is Dinsdagavond een autobus door een locomotor van de Ne- derlandsche Spoorwegen, welke ge- biuikt wordt voor het rangeeren in de flank aangereden en gedeeltelijk in elkander gedrukt. De bus werd eenige meters weggeschoven. In de bus bevonden zich een 10-tal passa giers, waarvan de meeste lichte ver wondingen en schrammen opliepen. Een vrouw uit Blokker met haar 4-ja- rig dochtertje waren er ernstiger aan toe. Het kind bloedde uit eenige won den aan het hoofd, terwijl het ook een wonde aan de beenen opliep. In de bus welke zwaar werd gehavend heeft men noch signaal gehoord noch lichten van den locomotor opgemerkt. Op de lijn, waar het ongeluk geschiedde, rij den op onregelmatige tijden slechts goederentreinen. De bewaking is hier sinds cenfge dagen opgeheven. Vrachtauto en motorfiets in botsing te Hoorn. Twee personen gewond. Dinsdagmorgen te ongeveer kwart voor zeven is op het kruispunt Groote Noord en Breed een hotsing geschied tusschen een zwaarbeladen vracht-au to van de Coöperatieve Malerij ie Berk hoyt en een motorfiets, waarop de werklieden Knip en Vermeulen uit Hoorn waren gezeten, de laatste als duo-passagier. De motorfiets kwam 011 der de vracht-auto terecht. De berij ders werden eenige meters verder over de straat gesmakt en hieven daar met zware verwondingen liggen. Knip zoowel als Vermeulen hadden een ge compliceerde beenbreuk opgeloopen, terwijl bij Vermeulen o.m. een schedel basisfractuur werd geconstateerd. Nadat een medicus de eerste hulp had verleend, waren spoedig een twee tal zieken-auto's ter plaatse, die beide slachtoffers naar het Stads-Ziekenhuis hebben overgebracht. LAATSTE HOOP VERVLOGEN. Wrak voor IJmuiden defini tief herkend als dat van de Sch. 179. Het wrak van de Sch. 179 is gevon den. Het laatste sprankje hoop, dat de Scheveningsche logger misschien toch nog héél laat zou terugkeeren, is gedoofd, en de pijnigende onzekerheid heeft nu voor de droeve werkelijkheid plaats gemaakt. In den loop van den morgen van Dinsdag gaven de golven een zeemanslijk terug. Het was een der mannen der Sch. 179. Des middags voer de loodsboot uit. Vier Scheveningsche visschers gingen mee om te zien of er nu klaarheid kon worden gebracht in liet mysterie, dat de wateren tot nu toe herbergden Nabij het wrak stapten zij van de loodsboot over in een jol, in gezelschap van den commissaris van het loods wezen te Jmuiden. den heer R. Dob- benga en een broer van den schipper van de Sch. 179 zij roeiden naar het wrak. Hier vond men een stuk van 'n krib, welke geteeltend was met- bet cijferl87. Dit was het oude merk van de Sch. 179, dat nog op een aantal ver schillende onderdeelen van het vaar tuig voorkwam. Het wrak voor lJmui den is hiermede voldoende ge-identi- ficeerd. In Tilburg millioen tekort. Rijksbijdrage valt tegen. Uit het Voorloopig Verslag en de Memorie van Antwoord van de vierde Tilburgsche begrooting blijkt, dat deze begrooting een tekort aanwees van f 584.000. Aangezien de Rijksbijdrage in het Werkloosheids-subsidiefonds tenslotte kleiner bleek te zijn dan ver wacht werd, is het tekort gestegen tot f 767.483. Daaraan dient dan nog toe gevoegd te worden f 200.000 welke uit het z.g. reservepotje worden genomen. Zoodat in feite het tekort bijna één millioen bedraagt. Hei onderzoek naar de Sch. 68. Gevaarlijk werk voor duiker Sperling. De duiker Sperling, die voor de ha ven van IJmuiden gedoken heeft naar het wrak Van de Sch. 68, heeft gecon stateerd, dat de logger met het achter schip in den bodem van den haven is weggezakt. Het schip staat met den voorsteven omhoog, zoodat het moge lijk wordt geacht, zonder wegzuiging van grond, een tros onder het schip aan te brengen. Zoo spoedig mogelijk - vermoede lijk, indien het weer dit toelaat, reeds heden zal met behulp van twee drij de plaats. Langzaam hief Xaver het geweer omhoog nu was hij dicht genoeg genaderd; een scherpe, korte knal verscheurde de stilte van den nacht, de bok zeeg in elkaar en viel van het rotsblok af waarop hij stond. Xaver keek er met knikkende knieën naar. Wat was dat Had zijn kogel doel getroffen Het leek hem, alsof hij nog een knal had gehoord, even voordat zijn vinger den trek ker aangeraakt had dus alsof er twee scho ten tegelijk gevallen waren, en toen een korte gilWas het mogelijk dat een bok in doodsangst gilde Was het niet eerder een menschelijk geluid geweest Xaver had nog nooit een bok zien sterven, en op hetzelfde oogenblik, dat het prachtige dier neerstortte, dat zoo trouw zijn kudde bewaakte, maar te genover den mensch toch zoo machteloos was, kreeg hij bitter berouw. Onbewegelijk stond hij daar, maar opeens werden zijn oogen groot van schrik. „Je geweer omhoog, vervloekte strooper.' Niet het getroffen dier had gegild, neen, daar aan den anderen kant stond een mensch een man in uniform van de doua ne. De maan scheen juist op zijn gezicht. „Thomas Infanger Geschrokken wilde Xaver een pas achteruit doen, gleed uit en uit de tweede loop van zijn geweer, waarvan de haan ook gespannen stond, klonk een schot op hetzelfde oogen blik hoorde hij een luide, smartelijke kreet, toén was alles stil. Xaver kwam langzaam overeind; richtte zich op zijn knieën op, keek om zich heen maar alles bleef stil wat was er met den jager gebeurd Waarom kwam hij niet om hem te arresteeren Waarom Xaver voelde, terwijl hij over al zijn leden beefde, dat hij bijna bevroren was. Hij stond langzaam op en moest op zijn geweer leunen, wankelde voor- Iuit, zag den dooden gemsbok liggen maar. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. vende bokken de logger worden ge licht, waarna het schip, als het niet lek is, leeggepompt zal worden. Doordat zich veel netwerk, afkom stig van de vleet, rondom het wrak be vindt, was het werk van Sperling niet alleen moeilijk, maar ook gevaarlijk, daar het niet uigesloten was, dat de duiker in het net verward raakte. De crisisheffing op koffie vervallen. De regeeringspersdienst meldt De crisisheffing op koffie, welke op 6 Oct. j.1. reeds was teruggebracht op 6 ct. per Kg., zijnde de helft der oorspronke lij ke heffing is met ingang van heden vervallen. Tengevolge van dezen maat regelen zal 'n prijsverhooging van het artikel, welke anders wellicht nood zakelijk zou zijn, voorshands achter wege kunnen blijven. HUWELIJKSGESCHENK VAN DE SCHOOLJEUGD. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wietenschappen heeft toestem ming gegeven zijn naam te plaatsen aan het hoofd der lijst van autoritei ten, enz., die hun instemming betui gen met de plannen om de prinses bij haar huwelijk een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aan te bieden. Ook de directeur-generaal van het Onderwijs heeft toestemming verleend zijn naam in deze lijst op te nemen. De volledige lijst wordt binnenkort met een circulaire aan de meer dan 9000 onderwijs-inrichtingen. die ons land telt, toegezonden. Door deze op wekking hoopt het comité bijna. an derhalf millioen leerlingen te bereiken Als datum en uur voor de te hou den inzameling zijn thans vastgesteld Dinsdag 15 December, des ochtends! 10 uur. Op dien dag en dat uur zal' dus de geheele Nederlandsche school jeugd bij alle takken van onderwijs van elke richting in de gelegenheid worden gesteld haar bijdrage te schen ken. De voorzitter van het comité van de Nederlandsche -schooljeugd is als lid opgenomen in het algemeen comité voor het nationaal geschenk, zoodat samenwerking en overleg met liet al gemeen comité ten volle verzekerd is. IIET HUWELIJK VAN UL PRINSES. Prof. Obbink zal het inzegenen. Naar de (A.R.) Rotterdammer verneemt, zal het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernard op 12 Januari ker kelijk worden ingezegend door den hofpredi ker prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. DE RINGDIJK IN WORDING. Het groote zandlichaam, waaruit 'n dijk als deze voor verreweg het mee- rendeel bestaat, steekt al eenige me ters boven den waterspiegel uit. De dijk boven water kan nauwelijks een juist denkbeeld geven van zijn werke lijken omvang. Het grootste deel zit onder den waterspiegel, ja zelfs onder den bodem van de zee. Immers voor zoover die bodem bestond uit veen en klei en mengsels daarvan of nog an dere grondsoorten, die weinig draag kracht bezitten, is hij eerst voor een groot deel weggebaggerd op de plaats waar de dijk zou komen. Wat niet is weggebaggerd wordt wel door liet zandlichaam in elkaar geperst die laag ligt dan zoo diep, dat zij niet zij delings verschuiven kan. De ring dijk ligt dus niet op den bodem van het IJsselmeer, maar er eenige me ters in. Er wordt dus hier heel wat meer werk verricht dan men bij een opper vlakkige beschouwing constateert. Dit „ingraven" van den dijk geschiedt om te voorkomen, dat er zich later bodemverzakkingen of -verschuivin gen zouden voordoen, die van funes- ten aard zouden kunnen zijn. Een dijk, en vooral een ringdijk, moet on wrikbaar op zijn plaats liggen en blijven liggen Een dijk van louter zand zou hier totaal onvoldoende zijn. Wij zijn op on ze wandeling dan ook alle phasen van verdere afwerking met andere materi alen tegengekomen. Een drijvende kraan met een grij per ledigt een bak, die met kellecrn gevuld was het bruine goedje wordt tegen de dijkhelling gestort, waar het met de spade tot een glad oppervlak verwerkt wordt. Deze bekleeding met keileem loopt door tot ver onder den waterspiegel. Zij dient om het doorsij pelen van water te voorkomen. Zand laat water door, keileem zoo goed als niet. Deze substantie, die hier bij bak ken vol wordt aangevoerd al is de benoodigde hoeveelheid dan ook maar klein in vergelijking met het zand -- wordt uit het IJsselmeer zelf opgebag gerd. Op onderscheidene plaatsen in het meer liggen meters dikke keileem lagen. Deze wordt hier opgebaggerd door een molen, die een paar honderd meter ten Zuid-Westen van Urk ligt. Op de keileemlaagi onder den water spiegel komen de zinkstukken te lig gen. Dit zijn groote matten van wilgen teenen, die van te voren op den wal in elkaar zijn gevlochten. Zware stuk ken basalt, van 80 tot 200 Kg. wegend, worden erop gestapeld. Het zinkst.uk, dat aanvankelijk drijft, gaat zijn naam eer aan doen. Het legt zich vast te gen de glooi-ing van den dijk. De zwa re sleenen houden het op zijn plaats. Dit zinkstuk en de steenbedekking dienen om den afknabbelenden in vloed van den golfslag op het dijkli- chaam te niet te doen. Zoowel het wil- 'genliout, dat jong en veerkrachtig 'moet zijn, als het basalt, worden van elders aangevoerd. Wilgenhout groeit in Nederland de Biesbosch is het klassieke voorbeeld van griendcultuur De basalt wordt uit Duitschland inge voerd. De afwerking van den dijk boven waar was de jager Weg Verdwenen Er voer een rilling door Xaver heen en hij streek zich met zijn hand over het hoofd. Daar daar had de man gestaan, daar had hij zijn geweer op hem gericht, en nu was hij verdwenen. Xaver dacht na. Waarom zou Infanger nu juist hierin gekomen zijn? In fanger had hem dien morgen in Pontresina nog verteld, dat hij een smokkelaarsbende moest opsporen, vlak bij de grens. Onzin, de jager was geen adelaar, die opeens weg kon vliegen. Hij was er natuurlijk heelemaal niet geweest zijn zenuwen speelden hem parten. Bijgeloovig als alle bergbewoners, voelde hij zich erg onder den indruk van het gebeurde. Zou een berggeest wraak hebben willen ne men op het dooden van den gems Zou deze hem willen aanvallen Angstig keek Xaver om zich heen, maar alles bleef stil. De gemzen waren gevlucht, de doode bok lag vlak bij hem. Om te lachen Hij had zekér te veel aan Infanger, zijn me deminnaar, gedacht. Daar lag het doode dier en hij moest het laten liggen als prooi voor de roofvogels. Hoe zou hij het dier kunnen meenemen zonder zich te verraden Hij knielde neer, sneed het dier zijn sik af en stak deze bij zich. Dit wilde hij als aan denken bewaren, als waarschuwing om nooit, nooit meer op een onschuldig dier te schie ten. Dat was moord Toen keek hij om zich heen en groote hemelTerwijl de maan achter de wolken te voorschijn kwam, zag hij pas, dat er men- schelijke voetstappen in de sneeuw gedrukt stonden. En daar Daar Daar lag een pet, de pet van een douane. Met bevende handen raapte hij hem op en keek er in. T. I. stond er in de voeringgeschreven Xaver tandeklapperde van de schrik Tho mas Infanger. Hij was hier geweest, daar had hij gestaan zijn geweer tegen hem opge heven, en nu was hij verdwenen Weg Be vend zocht Xaver naar zijn vijand, waarom was hij er niet Waarom kwam hij niet te voorschijn om hem in hechtenis te nemen De sneeuw was vertrapt, een diepe voor zag hij, een spooren daardaar gaapte de afgrond Nu was het duidelijk voor Xaver. Zijn twee de kogel, de kogel die afgeschoten werd toen hij struikelde, had Infanger geraaktWaar schijnlijk was hij toen achterover gevallen en in den afgrond te pletter gevallen. Met lijk-1 bleek gezicht en opengesperde oogen keek Xaver om zich heen. Moordenaar Moordenaar Hij had Thomas Infanger doodgeschoten Toen sprong hij op. Hij wist niet wat hij deed. Maar toen wierp hij de pet, die hij nog steeds in zijn hand hield, van zich af, evenals zijn geweer, waar mede hij geschoten had en rende over den gletscher van de plaats weg. Hij dacht aan niets, maar holde als een mensch, die ach tervolgd wordt, sprong over spleten, kuchte van inspanning, raasde als een bezetene over het ijs, uit welker afgronden ieder oogenblik een zekeren dood grijnsde. Thomasio Giori, de tweede douana was de richting naar de Italiaansche grens ingegaan en was nog niet ver weg, toen hij het eerste schot hoorde. Een strooper Dadelijk daarop hoorde hij het tweede schot. Thomas Infanger was slaags geraakt met een der bandieten. Hij keerde zich om en ging op weg naar de plek waar hij het schot had hooren vallen. Toen hij daar eindelijk arriveerde vond hij er niets dan de doode bok. Hij had, doordat hij achter den rots vandaan kwam niet gezien, dat Xaver daar had gestaan en nu weggevlucht was. Hij stond bij het doode dier. Zou er werkelijk een strooper aan het werk geweest zijn Zou Thomas Infapger hem overweldigd heb ben Hij besloot te roepen. „Thomas Infanger He Thomas Geen antwoord. Nu zette hij een fluitje aan den mond en liet een schel signaal hooren Geen antwoord Maar opeens zag hij de pet, die Xaver van zich af gegooid had, hij zag een bloedspoor, dat naar den afgrond leidde. Hij schrok hevig. Hier was een moord ge pleegd Thomas Infanger was doodgeschoten en de moordenaar had het lichaam in deh afgrond geworpen. Een oogenblik overlegde Giori wat te doen, zocht verder vond het geweer en herkende hetHerkende het bij het licht van zijn zaklantaarn. Daar stond den naam op van een Beijersche firma en de letters L. K. waren er ingesneden. De vader van Xaver had Louis Kernbacker geheeten. Hij, Thomasie Giori had het geweer dikwijls in de hand gehouden in Pontre sina bij het prijsschieten. De man werd ijskoud en het was hem, alsof hij alles voor zijn oogen zag gebeuren. Xaver was de gems op het spoor gekomen en had zijn doodsvijand ontmoet. Wat had Fientje ook weer gezegd „Wees voorzichtig voor Xaver I" Giori stond op en ging naar den afgrond. Hij legde zich plat neer en schoof zoo zijn hoofd en schouders over den rand. Het was heel duidelijk te zien, dat hier een lichaam naar beneden gevallen was. Minstens honderd meter was de afgrond diep, maar boven was een boompje afgebroken en er lag bloed op de versche sneeuw. „Thomas Thomas Infanger Hij trachtte met zijn oogen de duisternis te doorboren, want het zou mogelijk kunnen zijn dat het lichaam ergens was blijven han gen en dat de man nog leefde Niets Alles was stil. Hij stond op. Wat nu De moorde naar achterna (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1