27e JAARGANG DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINCEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. N.V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. Spanje. HET SLAGVELD MADRID?" Gevechten van man tegen man. Flesschen met brandende benzine. De laatste dagen wordt er verbitterd gevoch ten om het bezit van de Spaansche hoofdstad. Steeds meer kwamen de nationalisten in het voordeel. Nadat de regeeringstroepen on der den druk der „rechtsche" afdeelingen in de zuidelijke, westelijke, en noordwestelijke voorsteden terrein hadden moeten prijsgeven, was tegen Dinsdagavond de situatie aldus, dat het, afgezien van de krachtsinspanning der verdedigers, hoofdzakelijk aan generaal Franco's wensch, het centrum der stad zoo veel mogelijk te sparen, te danken is, dat de algeheele bezetting der hoofdstad nog met enkele uren vertraagd is. Bombardementen. In den loop van middag zijn de arbeiders wijken in het noorden der stad door nationa listische vliegers gebombardeerd. Tien perso nen zijn bij deze bombardementen om het leven gekomen en 164 gewond. Onder de bevolking van Madrid hebben deze luchtaanvallen en de beschieting door de zware artillerie, naar de Madrileensche cor respondent van Reuter seint, een paniek doen ontstaan. Luchtafweer faalt. Bij de luchtaanvallen heeft de burgerlijke luchtafweerorganisatie op nieuw gefaald. De vijandelijke toestellen verschenen zóó onver wachts boven de wijk Cuatro Caminos, dat er geen tijd meer was de burgerij door sirenen geloei te waarschuwen, dat een aanval op komst was. Dientengevolge bemerkten de ontstelde bewoners dezer dichtbevolkte wijk pas door den slag der ontploffende bommen en het gedreun van het luchtafweergeschut, dat de wijk gebombardeerd werd. In de universiteitswijk. Te elfder ure hebben de „linkschen", vol gens den United Press-correspondent te Ma drid, nog getracht, den verderen opmarsch der nationalisten over de Manzanares te stui ten door het in brand steken van twee brug gen. Deze manoeuvre baatte echter niet, daar de rivier op het oogenblik slechts 60 centime ter water bevat. Ondanks het hevige vuur der verdedigers slaagden de Marokkanen en Tercio's, gesteund door afdeelingen fascisten, erin, door de rivier te waden en zich aan den tegenovergestelden oever te nestelen, waar zij hun stellingen onmiddellijk in staat van ver dediging brachten. Terzelfder tijd drongen, naar intusschen bevestigd wordt, nationalistische stormtroepen ondanks den verbitterden tegenstand der ar beidersmilitie, de universiteitswijk binnen, die in het noordwestelijkdeel van Madrid ge legen is. Urenlang woedde hier een wilde strijd, van man tegen man. Tal van huizen waren door de regeerings troepen in ware forten veranderd, zoodat de troepen van generaal Franco met behulp van handgranaten en machinegeweren eiken voet- breedgronds moesten veroveren. Nadat de universiteit zelf en het in dezelfde wijk ge legen ziekenhuis door de nationalisten ver overd waren, zagen de militietroepen zich gedwongen de wijk te ontruimen. UITGEVER: CORN. J. BO&KER WIERENGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTISR: Van 1 5 regels f q.50 Iedere regel meer t 0.10 Uit de huizen heeft men flesschen met brandende benzine op tanks en pantserwagens geworpen. Kolonel Castejon gewond. Bij den aanval op Madrid is kolonel Caste jon, de commandant van een der nationalis tische colones door een kogel uit een machi negeweer licht gewond. Aanvankelijk weiger de de kolonel zich te laten behandelen, daar hij in persoon den aanval van zijn mannen op de hoofdstad wenschte te blijven leiden. Tenslotte werd de pijn hem echter toch te machtig en toen er bovendien koorts optrad, moest hij er wel in toestemmen zich in het hospitaal te laten opnemen. CRISIS MAATREGELEN. FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 8.) „Niemand zal hem kunnen vinden voor den volgenden zomer. Misschien eerst na jaren, als de gletscher zoo ver vooruitschuift, dat hij hem vrijgeeft." De commissaris was juist van den Alp Grüm naar boven gekomen en men overviel hem met vragen. „Hebt U den dader reeds te pakken Fientje's hart kromp ineen. „Hij is de bergen in gevlucht. Waarschijn lijk zal hij vannacht met dien sneeuwstorm wel verongelukt zijn." „Of hij is zijn eigen rechter geweest." „Dat zou jammer zijn. Wij hebben verschil lende getuigen, die kunnen verklaren, dat hij Infanger haatte en dat hij reeds lang met moordplannen rondliep." Het meisje had wel kunnen gillen van el lende. Aan alle hutten is bericht gezonden, maar hij is nergens gevonden." Eindelijk stonden de mannen op om geza menlijk den Alp Grüm af te dalen. Nu was Fientje alleen met haar vreeselijke angst. „Neen Neen Hij is geen moordenaar Hij heeft het niet gedaan. Neen Zij betrapte er zichzelf op, dat zij in de eenzaamheid hardop sprak gn schrok van haar eigen stem. Het werd nacht, een heldere klare nacht. Fientje dacht er niet aan te gaan slapen. Ze Regelingen betreffende het uitpoten van fabrieksaardappelen oogst 1937. De Nederlandsche Aaidappelmeel1- centrale maakt bekend, dat zij, die in 1937 in aanmerking wenschen te ko men voor een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen, vooraf een vra genlijst moeten beantwoorden en vóór 1 December 1936 inzenden aan die; Ned. Aardappelmeelcentrale te Veendam. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpoot-vergunning voor fa brieksaardappelen voor 1936, zal zoo veel mogelijk een dergelijke vragen lijst uiterlijk 2 November 1936, namens de Prov. Landbouw-Crisis-Órganisa- tie, rechtstreeks door de Ned. Aard- appelmeel-centrale worden toegezon- len. Degenen, die uiterlijk dien datum niet een dergelijke vragenlijst ontvin gen en van meening zijn, voor een uit; pootvergunning voor fabrieksaard appelen voor 1937 in aanmerking te komen, moeten tusschen 23 en 28 Nov. 1936 toezending van de vragenlijst verzoeken aan de Nederlandsche Aard appelmeel Centrale, Kerkstraat 22, Veendam. Zij, die nalaten vóór 1 Dec. 1936 de beantwoorde vragenlijst aan genoemd adres in te zenden komen niet voor 'n uitpootvergunning voor fabrieks-aard appelen oogst 1937 in aanmerking. Voor de bedrijven, welke voor een uitpootvergunning fabrieks-aardappe- len oogst 1937 in aanmerking komen, wordt vastgesteld het z.g. normaal oppervlak. In het algemeen wordt daaronder verstaan het oppervlak, hetwelk gemid deld geregeld op een bedrijf met fa brieksaardappelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze norma le oppervlakte zal er rekening mede worden gehouden, dat nieuw ontgon nen veenkoloniale gronden, welke in 1937 eerste vrucht zullen dragen en uiterlijk gereed zijn, onder normale omstandigheden geheel met aardappe len zouden worden bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgronden, dat zijn ontginningen, weike werden verveend en welke zijn gelegen op ten hoogse 300 M. afstand van een kanaal of wijk en liggende in een omgeving, waar algemeen gerege'd fabrieks aardappelen worden verbouwd. Nieuw ontgonnen gronden, welke in 1937 eerste vrucht zullen dragen en welke uiterlijk 1 Maart 1937 voor de cultuur gereed zijn, zullen geacht wor den normaal ten hoogste 80 pCt. van de oppervlakte met aardappelen te wor den bebouwd, indien deze gronden, wat den aard der samenstelling be treft, met dalgronden ongeveer zijn ge lijk te stellen en voor zoover ze zijn gelegen in een omgeving, waar alge meen geregeld fabrïeks-aardappelen worden geteeld. Overige nieuw ontgonnen gronden, welke in 1937 eerste vrucht zullen dra gen, worden bij het vaststellen der nor male oppervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1936 eerste vrucht droegen en waarvoor een vergunning voor uitpoot van fabrieksaardappelen werd toegestaan, zullen in 1937 in het algemeen voor eenzelfde percentage normaal gerekend worden als de ove rige gronden van het bedrijf waartoe ze behooren. In geen geval zal echter met inacht neming van het'bovenstaande het nor maal opppervlak voor een bedrijf hoo- ger vastgesteld mogen worden dan 65 pCt. van het oppervlak bouwland van het bedrijf. Op het normaal oppervlak fabrieks aardappelen, hetwelk aldus voor elk der bedrijven wordt vastgesteld, zal nader te bepalen beperkings-percen- tage van toepassing worden gebracht. Dit beperkingspevcenrage wordt dus ook toegepast op de normale opper vlakte, voor de bedoelde nieuw ont gonnen gronden vast te stellen. Verder is een regeling vastgesteld met betrekking tot overschrijding van de oppervlakte, op dc uitpootkaart aan gegeven, in geval van verbouw van na te noemen aardappelrassen op be drijven, waarvoor voor oogst 1937 een vergunning voor uitpoot van fabrieks aardappelen worlt verleend. Voorzoover de aardappel-variëtei ten Eersteling, Ideaal, Bintje, Fruh- mölle en Alberta worden verbouwd, zal het toegewezen oppervlak, vermeld op de uitpoot-kaart voor fabrieks aardappelen, mogen worden overschre den met de helft van het oppervlak, hetwelk met bovengenoemde rassen wordt bebouwd, met inachtneming van het volgenle Om van die regeling gebruik te mo gen maken, moet de verbouwer a. Voor het geheele oppervlak in 1937 met genoemde rassen te bebou wen, gebruik maken van in klasse A te velde en op partij goedgekeurd poot goed. b. In 1936 reeds van die zelfde ras sen perceelen aan den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst ter goed- keurig hebben aangeboden. c. Zich voor den verbouw van Eer- stond op het balcon en keek naar de Palü. Nooit was het haar zoo duidelijk geweest, hoeveel zij van den trouwen goeden Xaver hield. En deze menschen wilden hem tot moordenaar maken. Tot een moordenaar met voorbedachten rade. Onbezonnen was hij. Hij zei wel eens een hard woord, en als hij een gems zag dan was hij niet meer te houden Neen, neen Als hij nu kwam, dan zou hij wel zien wat er gebeurde, want Xaver loog niet, hij niet. Fientje had een zeer goede verrekijker op den Alp. Zij kon daarmee de toeristen van dienst zijn, wanneer zij het aardig vonden daarmee een kudde te volgen, die over een gletscher klauterde. Nu hield zij hem zelf in haar hand en zocht steeds weer opnieuw den berg af. Kwam daar niet iemand naar beneden Een van beiden. Infanger, aan wiens dood zij niet geloofde of Xaver Xaver Kernbacker zat daar boven geïso leerd en leed ontzettend. Zonder menschelijke hulp was hij verloren. En omdat hij niets had om zijn gedachten af te leiden, kwam hem alles weer voor de oogen. Wat stond hem te wachten Hij had Infanger doodgeschoten. Als men hem redde, als hij werkelijk hulp kon krijgen dan bracht men hem naar de gevangenis. Strooperij Dat was niet erg niet eens oneervol voor een zoon van de ber gen. Een paar weken opsluiting. Maar Fientje? Hij had zijn woord gebroken schoft die hij was Nu ging het niet om hem, maar om den man, dien hij gedood had. Ver moord Neen Vermoord niet. Hij had het niet gewild, vast en zeker niet. Het was een ongeluk geweest. Maar wie zou hem ge- looven Niemand Niemand, want de eenige die het wist, lag dood in een afgrond. Als moordenaar voor het gericht Toen nam hij een besluitdan maar liever verdwijnen, er een eind aan maken, door één enkele sprong! Een veelvoorkomende dood van bergbeklim mers. Dan maar liever voor eeuwig rusten in het groote graf in het eeuwige ijs, Hij liep dicht naar den afgrond, maar hij had groote wijdopengesperde oogen. Xaver Kernbacker was vroom, zooals vele menschen uit de bergen. Was hij dezen nacht niet door een onzichtbare hand beschermd, was niet zijn voet geleid bij den noodlottigen sprong En zou nu het laatste zijn de doo- delijke sprong in den afgrond Waarom had de toorn des hemels hem dan niet verplet terd Zou hij den moed hebben, zelf een einde aan zijn leven te maken, als God's hand hem gered had Zou het niet lijken alsof hij schuld bekende, wanneer hij verdween Reeds zijn vlucht was lafheid. Zou hij dat zijn oude moeder, zou hij dat Fientje durven aandoen, dat hij voor moordenaar doorging Neen Hij had niet gemoord Het was zijn plicht te leven, naar de menschen te gaan. voor den rechter te treden en hem vrij in de oogen te zien. Hij zou dan zeggen „Ja, het is ineens over mij gekomen en ik heb den gemsbok geschoten. Straf mij daar voor Ja, ik heb Infanger geraakt, maar dat heb ik niet gewild. Ik wist immers heelemaal niet dat hij er was Het was een ongelukkig toeval, en mij treft geen schuld. Daarom kunt U mij hiervoor niet straffen, kunt u mij geen moordenaar noemen." Zijn besluit stond vast. Zijn hart klopte rustig. Zoo moest het zijn. Zoo zou de hemel het willen. Het was reeds avond geworden, eer Xaver Kernbacker dit alles met zichzelf over een gekomen was. Maar het was volkomen stil om hem heen. Neen, de hemel, die hem in deze uren zoo zichtbaar had behoed, de hemel wist, dat zijn hand rein was van een moord. Hij was nu zelfs gerust over zijn tegenwoor- stelling en Ideaal beperken tot 67 pCt. van den verbouw in 1933 (Tuinbouw teeltregeling) en de daarvoor door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ge stelde voorwaarden in acht nemen. d. Het geheele oppervlak met ge noemde rassen bebouwd, in 1937 ter keuring aangeven bij den Ned. Algem. Keuringsdienst. e. Het oppervlak, vermeld op de uitpootkaart voor fabrieksaardappe len oogst 1937 ten hoogste overschrij den met het oppervlak, waarmee de verbouwer in 1935, krachtens de voor dat jaar geldende overeenkomstige re geling, zijn uitpootvergunning mocht overschrijden. f. Vóór 1 Mei 1937 een opgave doen aan de Ned. Aardappelmeelcentrale te Veendam, in hoeverre hij met inacht neming van de gestelde voorwaarden zijn uitpootvergunning 1937 heeft over schreden. BINNENLANDSCH NIEUWS. TWEE LIJKEN AANGESPOELD. Vermoedelijk (afkomstig van de „Sch. 179." Maandagmiddag zijn aan het Noor- derstrand te Callantsoog twee lijken aangespoeld, die in verren staat van ontbindig verkeerden. Men meent hier te doen te hebben met twee leden van de bemanning van den eenige weken geleden verga- nen logger „Sch. 179" De identiteit van de slachtoffers kon nog niet wor den vastgesteld. Inwoners van Sche- veningen zijn met 'n autobus naar Cal lantsoog vertrokken, teneinde zoo mo gelijk de lijken te identificeeren. POSTBOOT KON NIET VAREN. Wat tot de zeldzaamheden op het eiland Urk behoort, is Maandagmor gen gebeurd, n.1. dat de postboot naar Enkhuizen wegens het stormachtige weder niet kon vertrekken. De boot had het van Kampen af zoo zwaar te verantwoorden gehad, dat nu varen niet langer verantwoord werd geacht. Toen de afsluitdijk er nog niet was, werd er geregeld met het stormachtig- ste weder gevaren. De golfslag moet nu zoo geweldig zijn, dat het op het IJsselmeer veel gevaarlijker is. De postboot van Kampen is op den gewonen tijd vertrokken. Half millioen francs goud gesmokkeld Fransche douane arresteert twee Nederlanders. De Parijsche correspondent van de „Maasbode" meldt Zooals men weet, wordt in Frank rijk in het binnenland het goud opge kocht tegen de oude nominale waarde in francs en is de aangifte verplicht. Het gevolg daarvan is, dat velen hun goud over de grenzen trachten te bren gen en dat er een uitgebreide sluik handel is ontstaan. Reeds eenige ma- len hebben aanhoudingen aan de grens, in het bijzonder de Franscli- Belgische grens, plaats gehad en kon goud geconfiskeerd worden. Zaterdag hebben de douane-beamb ten te Feignies in den Amsterdam- schen trein de hand gelegd op een aan tal rolletjes Amerikaansche' goudstuk ken, te zamen voor een waarde vari een half millioen francs. De bezitters van dat goud hebben waarschijnlijk be merkt, dat het overbrengen niet zou gelukken en hebben dus het goud in den steek gelaten. Maar in dezelfde 2e klasse-coupé be vonden zich twee Nederlanders, die, naar verluidt, de aandacht op zich ge vestigd hadden, doordat zij den laat,- sten tijd meermalen de grens passeer den. De douane-beambten onderwier pen beide personen aan een verhoor en weigerden het te laten doorreizen. Bei de personen, de bonthandelaar K. uit Amsterdam en een handelaar in lin- Inenstoffen, die dicht bij Antwerpen woont en S. heet, verzekerden noch de eigenaars van het gevonden goud te zijn, noch het goud in de coupé te heb ben bemerkt, of te weten, hoe de pak jes er gekomen waren. Naar gemeld wordt zijn op grond van tegenstrijdige verklaringen beide reizigers naar het dichtstbijzijnde parket, dat van Aves nes, overgebracht en daar in voorloo- pige hechtenis gesteld. GELD IN OVERVLOED. 3% STAATSLEENING EEN SUCCES. Voor vrije inschrijving beschikbare bedrag bijna 7 maal overteekend. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld is Dinsdag op de 3% staatsleening ad f 100 mil lioen (waarvan f 50 millioen was geplaatst bij de rijksfondsen) ingeschreven voor ca. f 338 millioen. Dit beteekent derhalve, dat de f 50 millioen voor vrije inschrijving bijna zevenmaal is volteekend. Omtrent de toewijzing op de inschrijvingen bullen nadere berichten volgen. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd. Ook de Christelijke scholen doen mee. Het comité van de Nederlandsche school jeugd mocht van H. K. H. Prinses Juliana be richt ontvangen, dat H. K. H. met groote belangstelling hééft kennis genomen van de plannen en de werkwijze van het comité en dat het geschenk van de Nederlandsche school jeugd door Haar en Prins Bernhard gaarne als zelfstandig geschenk zal worden aanvaard. Ook de vereeniging van christelijke onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en digen toestand. Dezelfde God, die hem tot nu toe had bewaard, deze God, die wilde, dat hij vrijwillig zich aan zou geven, zou ook nu voor een redding zorgen. Als gids had hij van zelfsprekend alles bij zich, wat een toerist noodig heeft. Hij nam uit zijn rugzak een kleine lantaarn en stak die aan. Toen liep hij dicht naar den rand van den afgrond. En, zooals het voorschrift luidt, zwaaide hij bin nen één minuut zes maal met de brandende lantaarn heen en weer, wachtte dan een minuut en zwaaide hem de volgende minuut tien maal. Steeds weer gaf hij dit signaal, dat iedereen in de bergen kent, het S.O.S. van toeristen die in nood verkeeren. Hij overleg de. In dezen nacht was het mogelijk, dat men hem zag, doch alleen indien iemand in Sas- sal Masone of Alp Grüm met een verrekijker den gletscher afzocht. Misschien hoorde een gids hem, die met toeristen onderweg was, als hij op zijn signaalfluitje blies. Uur na uur had Fientje steeds weer den gletscher afgezocht, doch slechts langs den weg, dien de gidsen gebruikten. Toevallig hield zij even haar verrekijker in de hoogte en „Groote hemel Ze schreeuwde het uit. Zag ze daar geen licht Kwam daar een troep toeristen Neen! Zesmaal, tienmaal zesmaal Een noodsignaalDaar Xaver Ze moest zich aan de balustrade vasthou den, zoo was zij geschrokken. Een oogenblik liet zij den verrekijker zakken, toen richtte zij hem weer naar boven. Zesmaal tienmaal zesmaal Fientje rende de hut in, haalde een groote lantaarn, stak die aan, zwaaide hem driemaal binnen de minuut naar boven, wachtte daar na een minuut zwaaide daarna weer drie maal Nu hield boven het signaal op. Alles bleef donker. Degene die in nood verkeerde had blijkbaar gezien, dat men zijn signaal begre- Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- -Wieringen - Wieringenueer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. pen had en wachtte af Fientje overlegde bij zichzelf. Zij was er vast van overtuigd, dat het niemand anders kon zijn dan Xaver Wat nu te doen Naar beneden, naar Alp Grüm 's Nachts werkte de telefoon nietzou zij lichtsignalen geven? Reeds wilde zij met de lantaarn naar bene den zwaaien, toen zij ineens haar arm weer liet zakken. Dan zouden immers de gendar mes komen dan zij hielden hem toch voor een moordenaar Fientje was jong en sterk. Meer dan eens had zij met haar va der den weg naar Diavolezza afgelegd ken de ook den weg, waarlangs men vanuit de hoogte betrekkelijk zonder gevaar bij de Italiaansche grenshut kon komen. Zou zij al leen gaan Nu in den nacht Zou zij Xaver aan den rechter uitleveren In de hut bevond zich alles, wat bij de redding noodig zou zijn. Vlug bond Fientje het langste touw om haar middel, zoodat zij er bij het klimmen geen last van zou hebben, nam een flesch met brandewijn, wat brood met vleesch en een bergstok. Ze dacht hee lemaal niet aan de mogelijkheid, dat hij mis schien gewond zou zijn. „Ik wil naar hem toe, wil het zelf probeeren. God zal mij hel. pen. Hij zal hem niet in hunne handen laten vallen." Zij keek naar beneden. Nergens zag zij een signaal, in Alp Grüm werd ook de noodklok niet geluid. Niemand anders dan zij, had dus het noodsignaal opgevangen, alleen zij had met den kijker den kijker den gletscher afge zocht. Fientje beklom met gelijkmatige, rus tige schreden den gletscher, die hel verlicht in het maanlicht lag. Ook zij kende zijn geva ren, en wist de verraderlijke plekken, waar de versch gevallen sneeuw de spleten bedekte, te onderscheiden. De weg was steil. Niet zelden moest zij den langen bergstok gebruiken om over een kloof te springen. (Wordt vervolgd),

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1