27e JAARGANG DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 No. e© NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. IETS OVER RUILVERKAVELING. N V. W. A. C. O. HOORN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADTEBIENTIil DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytnshoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOb&ER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1. BOERDERIJ. NEDERLANDSCHE EN ENGELSCHE BELANGEN. Na de bacon en de condens straks de botjer Het Hbld. schrijft Toen indertijd onze baconexport in handen kwam van de Varkenscentrale moest ook het z.g. verkoopsapparaat in Engeland „gesa neerd" worden. Firma's, die reeds tientallen jaren als agent van Nederlandsche baconex- pörteurs belangrijke diensten hadden bewe zen, werden uitgeschakeld op grond van het feit, dat zij zich niet wilden verbinden uitslui tend Nederlandsche bacon te verkoopen ons crisis-apparaat kon en mocht niet gedoogen, dat de verkoop van het Nederlandsche artikel in handen kwam van firma's, die bacon van andere herkomst verkochten. Dit ware tot zekere hoogte te billijken ge weest, doch toevallig kwam daardoor de ver koop van de Nederlandsche bacon in Enge land voor het leeuwenaandeel in handen van twee firma's, waarvan één zeer nauw ver want was aan een in alle opzichten toonaan- gevenden Nederlandschen fabrikant, terwijl de andere (eveneens bevriende) firma toen nog een vrijwel onbekende ster aan den En- gelschen baconhemel was. Zooals onze lezers bekend is, wordt thans geprobeerd op soortgelijke wijze den condens- handel te „saneeren." Nu zou men natuurlijk van de voorstellers hebben verwacht, dat ook hier, evenals bij de bacon, dezelfde eisch zou worden gesteld, n.1. dat de vertegenwoordigers van onze gecondenseerde melkindustrie alléén vaderlandsche melk zullen mogen verkoopen. Wie dat verwacht, kent de kaarten van het spel nietIndien bij de condens die quali- ficatie-eisch werd gesteld, zouden eenige van de grootste Engelsche firma's, die zich het meest hebben ingespannen om deze „sanee ring" te bevorderen, en daardoor met enkele anderen een monopolistische positie in den gecondenseerden melkhandel te bemachtigen, zich de vruchten zien ontgaan. Het is n.1. opmerkelijk, dat twee firma's in Londen, waarvan vrijwel vast staat, dat zij tot de enkele gelukkigen zullen behooréh, juist héél groote belangen bij het Engelsche product hebben, welke geheel strijdig zijn met de onze. Firma's welke uit dien hoofde zeer nauw verbonden zijn met de groote Engelsche fabrikanten, die er het allergrootste belang bij hebben, dat de import van onze melk in Engeland zooveel mogelijk wordt bemoeilijkt, benevens dat de verdere beperking van de aanvoeren gelijken tred zal houden met de opvoering van hun productie. Tevens zullen zij dan het distributieapparaat in handen krijgen. Een groot toeval wil bovendien, dat één der twee bedoelde (en bevriende) Engelsche ba- con-vertegenwoordigers, thans tevens op de nominatie staat, om te worden uitverkoren! als door de crisis-centrale aangewezen melk producten-vertegenwoordiger. Naar wij vernemen is de heer Louwes sedert eenige dagen naar Londen, wellicht om te probeeren de laatste hand te leggen aan de eerste acte van het condens-treurspel, dat zonder eenigen twijfel zal uitgroeien tot een zuiveltragedie, want wat er thans gebeurt maakt school Het is begrijpelijk, dat met het voorbeeld van de bacon en de gecondenseerde melk voor oogen, de bevoorrechte Engelsche firma's thans reeds rondloopen met soortgelijke plan nen voor onze boter en kaas, en men moet er rekening mee houden, dat op initiatief van deze aspirant-monopolisten geleidelijk een campagne zal worden ontwikkeld, die uitein delijk, evenals bij de condens en bacon, den geheelen invoer in Engeland van onze boter j en kaas in enkele handen zal trachten te spe- j len, z.g. „om erger te voorkomen." Onze groo te belangen zullen dan worden opgeofferd aan die van enkele gefaviriseerde buitenlan ders, want vooraf staat vast, dat dit gepaard zal gaan aan een beperking van den invoer. Wij kiezen dus in alle opzichen verkeerde ad vocaten. Zooals wij reeds schreven, is onze export naar Engeland van gecondenseerde melk thans op basis 1932 gehalveerd over zes maanden gaat er van de resteerende helft weer 10% af en zoo wordt er met de meestmogelijke zorg aan medegewerkt dat de heeren aan de over zijde geleidelijk de laatste levenssappen van deze, eenmaal bloeiende, industrie kunnen aftappen. Intusschen ziet men om naar nieu we grazige weiden en die biedt de zuivel nog in ruime mate in zijn hoofdproducten boter melk en kaas, waarvan wij over eenige jaren, tenzij alsnog op het laatste moment het ge zond verstand terugkeert, eveneens den zwa nenzang zullen kunnen zingen. Zal de heer Louwens onze agrarische agentuur in Enge land dan niet beter kunnen opdragen aan een neutraal warenhuis Eén troost blijft gelukkig en wel deze, dat wij dan zelf ook weer eens goedkoope boter zullen krijgen, want naar mate onze produc ten geweerd worden, zullen wij de binnen- landsche consumptie daarvan geweldig moe ten opvoeren, hetgeen alleen mogelijk is, door een zeer groote prijsverlaging in afwachting van een sterke productie-vermindering. bij bodem- en bemestingkwesties. Verder zal de assistent onder leiding van den landbouwconsulent behulp zaam zijn bij grondonderzoek en bij het inkuilen van gras, bij bereiding van ziekten-bestrijdingsmiddelen en de aan wending hiervan. Na overleg met den Veeteelt-consu lent zal hij voederrantsoenen opma ken, opgaven verstrekken over de soort en de hoeveelheid voeder die het voordeeligst aangekocht kan worden met het oog op den aard van het be drijf, enz. Ook op zuivel- en pluimveelecltge- bied zal de assistent in samenwerking met den betrokken consulent op boven aangegeven wijze werkzaam zijn. Voor waar een niet lichte taak voor één per soon de consulenten zullen echter trachten door 't geven van cursussen - ieder op zijn gebied - de assistenten daartoe zoo goed mogelijk toe te rusten De Bedrijfs-consulent voor den Land bouw, Dr. Brakman te Alkmaar, zal in de diverse districten deze assisten ten op de vergaderingen inleiden. In overleg met Organisaties op landbouw gebied - dit woord in den ruimsten zin genomen - zal hij trachten deze verga deringen zoodanig te stellen dat een groot bezoek van belangstellenden en belanghebbenden (waartoe ook behoo ren de kleine boeren, omdat de assis tent bij den specialen Dienst voor de Kleine Boerenbedrijven werkzaam zal worden gesteld) mag worden verwacht. LANDBOUW. FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. '1 Hoofdschuddend stonden de toeristen erbij en begrepen niets van dit alles. Maar Fientje en de gids begonnen reeds van de samenge bonden bergstokken een soort van draagbaar te maken. En ook de toeristen moesten mee' helpen. Terwijl Xaver bewegingloos en met gesloten oogen op de baar lag, trok de stoet langzaam naar beneden, tot zij de hut bereikten, die Fientje straks zoo in alle haast had verlaten. Intusschen was het nog vroeg in den ochtend, toen zij daar aankwamen. „Waarheen „Mijn bed staat in de kamer." Zij legden den geredden man, die nog steeds zijn oogen gesloten hield, op het bed en lieten Fientje met hem alleen. Langzaam sloeg Xaver zijn oogen op. „Xaverdat je nog leeftHij duwde haar terug. „Een beroerling ben ik, een woordbreker Ik ben je niet waard." Ondertusschen telefoneerde de gids, zoo als Xaver het gewild had, en zooals hemzelf ook het beste voorkwam, naar den voet van Alp Glüm en deelde aan de gendarmes me de, dat Xaver Kernbacker gevonden was en ter beschikking van de justitie stond. HOOFDSTUK 3. Xaver Kernbacker lag in het kleine slaap Assistenten bij den Lanbouw- voorlichtingsdienst in Noord-Holland. Bij den Landbouw-;voorlichtings- dienst zullen binnenkort een aantal as sistenten te werk gesteld worden die het werk van de consulenten belang- •ijk kunnen verlichten en ondersteunen Het spreekt vanzelf dat een consu lent in een groot ambtsgebied slechts zelden op een boerderij kan komen voor een individueel advies. Het aantal landbouwers en veehouders in Noord- Holland b.v. bedraagt niet minder dan 13000. Teneinde het contact in deze te vergemakkelijken zal er in ieder kring van Noord-Holland een assistent ge plaatst worden tot wjen ieder landbou- ker zich kan wenden om advies. De assistent neemt de toestand ter plaatse op en deelt zijn bevindingen mee aan den consulent deze zal nu naar bevind van zaken handelen. Moge lijk kan hij volstaan met een schrifte lijk advies, b.v. inzake de veevoeding, hiervoor is een persoonlijk onderzoek GEMEENTE WIERINGEN. In verband met het gesprokene op de laatste vergadering der Holl. Mij. van Landbouw, lijkt het ons niet ondien- tig een en ander over dit zoo belang rijke onderwerp te publiceeren. De ligging en vorm der cultuur-gron den, zooals deze thans op Wieringen zijn gelegen, moet wel zeer onecono misch worden geacht. De indeeling, afscheiding, vorm en grootte der landerijen vormen een zeer groot belang voor de exploitatie van do boerderij. De nadeelen der ongunstige verdee ling van den bodem zijn velerlei. Laten wij eens noemen tijdverlies, onvol doende toezicht, schade aan gewassen, verwaarloozing van vee, onkosten, soms nog wel eens twisten met nabu rige eigenaren kortom, winstdei ving op verschillende wijze. Verder zijn van belang de wegen en waterleidingen. Het bovenstaande sa mengevat vormt den inhoud van het begrip „verkaveling." In verschillende streken des lands is momenteel en ook reeds eerder een streven merkbaar om de bestaande verdeeling. te wijzigen. Deze her-indee- ling der landelijke bezittingen noemt De ruilverkaveling heeft plaats ter bevordering van den landbouw voor woningbouw of stad-uitbreiding kent onze wetgeving haar niet. Ondanks de verre staat van ontwik keling onzer landbouw in elk opzicht is Nederland ten opzichte der ruil ver kaveling zeer achterlijk te noemen. Sinds jaren past men in Engeland en Denemarken genoemde verkaveling toe. Volgens Pierson (Staathuishoud kunde. deel II) kwamen in Engeland tusschen 1710 en 1853 niet minder dan 4000 ruilverkavelingen tot stand. Toen was daar nog telkens een nieuwe wet voor noodig (The enclo- sure Act.) Het is hier niet de plaats om verder op de Engelsche wetgeving daaromtrent in te gaan. Wel zegt Pierson van de resultaten, dat in den loop der 18e eeuw de gemid delde oogsten ruim 80 pCt. toenamen in vergelijking met die der 17e eeuw. In Denemarken is men voor ruim 200' jaar met de ruilverkaveling aangevan gen. In 1720 werd de eerste regeling afgekondigd. In Pruisen zijn sinds 1821 onder wer king der wet van de pl.m. millioen H.A. cultuurgrond ruim 20 millioen H.A. (met 2 millioen eigenaars) op nieuw ingedeeld tengevolge der ruil verkaveling (Duitsch Zusammen- legung.) In de streken waar men de ruil-vcr- kaveling heeft toegepast is men vol lof over het voordeel dat daaraan vastzit. Er is geen enkele landbouw- verbetering te noemen, die een zóó al- gemeene verbetering in liet bedrijf te weeg kan brengen, als deze. De doelmatiger ligging der landerij en, zooveel mogelijk aaneengesloten, en vlak bij het huis, geeft vergeleken bij verspreide ligging, belangrijke be sparing op paarden- en handenwerk, ook dus op arbeidsloon. Ook kunnen de machinerièn nu wor den gebruikt, die op kleine akkertjes niet te benutten waren. Verder wint men land, daar vele scheidingsvoren en achterwallen kunnen vervallen. Na ruilverkaveling kunnen eenige flinke slooten met voldoende verval beter de terreinen verlossen van over tollig water, dan de kleine slootjes of greppels. Er wordt dus weer grond ge wonnen. Een voordeel dat wellicht over het hoofd wordt gezien is wel de besparing van zaaizaad, dat anders over de gren zen der smalle akkers verloren gaat. kamertje op Alp Sassal Masone op het bed van Fientje. De dokter uit Poschiavo was naar boven gekomen en had zijn wonden ver bonden. Zwijgend, niet al te zachthandig. Het; is geen prettige arbeid voor een dokter een moordenaar te moeten bijstaan, zoodat hij weer gezond genoeg wordt om levenslang in de gevangenis te komen. Dit ambt was dub bel treurig omdat doleer Balloni zel$ een ijverig bergbeklimmer was bijzonder op Xaver ais gids gesteld geweest was. En nu zag hij er waarachtig uit als een roover en moordenaar. Het gezicht was geschonden, het hoofd en de linkerhand zaten in verband, terwijl de oogen gloeiden van de koorts. Hij sprak geen woord, bewoog zich niet, scheen het niet te zien, wanneer Fientje bin nen kwam. Zij had tranen in de oogen en verkoelde herhaaldelijk zijn gloeiend voor hoofd. Toen de dokter zijn handen waschte en zich gereed maakte om heen te gaan, kwam de recherche door een kapitein van de gen darmerie begeleid, aan. Zij waren met den trein van Pontresina tot Alm Glüm gereden. „Bent U de dokter Is het mogelijk den man aan een verhoor te onderwerpen „Dat is mogelijk; alleen heeft hij hooge koorts." Fientje moest, beide handen tegen haar oo gen drukken om haar tranen tegen te hou den, toen de heeren de kamer binnen kwa men en de deur achter zich sloten. Bent U Xaver Kernbacker „Ja." „U hebt eergisteren op den Palü-gletscher een gems geschoten. Weet U dat dat stroo pen is „Ik kan het niet ontkennen." Er was trots in zijn stem. „Toen bent U aan het vechten gegaan met den gendarme Thomas Infanger." „Niet gevochten ik wist heelemaal niet dat hij er was." „U bent een ontwikkeld man U hebt toegegeven, hetgeen zeer verstandig is, dat U gestroopt hebt blijf nu ook bij de waar heid." Xaver keek den commissaris niet aan maar staarde naar den muur. „Ik zeg de waarheid." „U haatte den gendarme al geruimen tijd." „Dat; kan ik evenmin ontkennen." „Waarom, als ik vragen mag „Hij liep Fientje na, de rekel." „U hebt eens gedreigd hem te zullen neer schieten als hij zich nog langer met het meis je bemoeide." „Ik kan zooiets wel eens, toen ik kwaad werd, gezegd hebben, maar ik heb het niet gedaan, zoolang ik mijzelf nog meester was. Ik ben geheel mijn leven een fatsoenlijk mensch geweest en het heeft diep getroffen, toen de gemsbok dood aan mijn voeten neer viel." Tegenover Fientje heb ik mijn woord gebroken, en wie zijn woord breekt, is een schoft." „Heel goed maar U zult toch niet willen ontkennen, dat U de gendarme hebt neerge schoten „Ik vrees, dat dat de waarheid is." „Vooruit dus met de bekentenis. U hebt Infanger boven ontmoet, Uw woede heeft U Uw zelfbeheersching doen verliezen, laten wij zeggen de jaloezie en toen hebt U hem neergeschoten „Zoo is het heelemaal niet. Ik sehoot op den gems toen stond plotseling de jager voor me en legde op mij aan. Ik heb een pas achteruit gedaan en ben gestruikeld, toen is waarschijnlijk mijn geweer afgegaan en heeft hem getroffen. Maar een moordenaar ben ik daarom nog niet." „Daarna hebt U den doode in den afgrond geworpen. Waarom deed U dat Wanneer al les slechts een ongeluk was „Ik heb hem niet; in den afgrond geworpen. Toen ik naar hem zocht, vol afschuw over hetgeen er gebeurd was, bleek hij weg te zijn. Toen heb ik gedacht, hij zal wel niet hier ge Wieringen - Wieringermeer - Medemblik Hoorn - Amsterdam. Vanaf 3 October uitbreiding der dienst Helder- Weekse dagen 5x, Zaterdag 6x, Zondag 4x, in beide richtingen. Vraagt gratis dienstwijziging bij onze chauffeurs. matiger en beter stand. Het toezicht wordt verbeterd en ge makkelijker. Schade wordt zoodoende vaak voorkomen en de noodige maat regelen vinden meer op tijd plaats. Het gevolg is dat de gewassen meer zullen opbrengen vanwege de meerdere zor gen daaraan besteed. De ruilverkaveling heeft nog meer voordeelen. Drainage-aanleg of bevloei-ingen worden thans mogelijk, omdat de toe- en afvoer van water dusdanig verbe terd kan worden, daar het technisch en economisch gesprokene nu uitvoer baar wordt. De boerderij heeft er dus veel voor deel mede. De ondervinding heeft ge leerd, dat de grondwaarde dooi- ruil verkaveling stijgt met 10-30 pCt. Natuurlijk kost de uitvoering dei- ruilverkaveling ook gelden, doch deze kosten komen ten deele vopr liet Rijk. Wij meenden hiermede „iets" over de ruilverkaveling te hebben gezegd. Op een volgende vergadering zullen meerdere details zeer zeker volgen. EERSTE LEDEN-UITVOERING van „HARMONIE." „Janus Tulp", een uitbundig succes. En al plaste de regen hij stroomen neer, toch was de zaal „Concordia" Zondagavond om 8 uur vrij goed be zet. Doch toen wij eenige uren later de zaal rond neusden bleek al ras, dat de ledige plaatsen inmiddels bezet wa ren geworden, zoodat het hal toch nog druk werd. Wanneer het scherm rijst, treedt de voorz. der vereen, de heer C.. J. Bos- ker naar voren. In zijn openingsrede spreekt voorz. er zijn leedwezen over uit dat de zaal niet geheel bezet is, maar het sfechte weer, is daar wel de oorzaak van. Den aanwezigen dan ook een speciaal welkom omdat zij het weer wisten te trotseeren om toch maar getuige te zijn van „Harmonie's eerste uitvoering. Spr. memoreert de successen der vereeniging in het afge- loopen seizoen behaald. En dan licht hij een sluier op van het komende feit Het Gowden Jubileum van Harmonie, dat in 1937 zal plaats hebben. Betref fende het tooneelgedeelte, zoo zegt spr., hebben wij eens ter afwisseling 'n blijspel genomen. Wij werden hierbij ge-inspireerd door het Jordaan-liedje van Willy Derby tijdens de Succes-fuif En nu komen wij straks met een komi sche Jordaanschets welke zich afspeelt aan het einde der 19e eeuw. Ons stuk „Janus Tulp", geschreven door de be roemde Justus van Maurik, zal hopen- lijk dermate op Uwe lachspieren wer ken, dat U in 1937 nog de werking daarvan kunt ondervinden. Want ook dan moet er gelachen worden want Harmonie geeft groot feest. Ik wensch U thans een genoeglijke avond toe en draag de leiding over aan den Heer weest zijn ik meende een spookbeeld gezien te hebben." „U wilt toch zeker niet beweren, dat Infan ger zelf in den afgrond is gesprongen ,Ik wil niets beweren, want ik weet niets. .Waarom bent U dan als eens gek de ber gen ingevlucht „U zegt het zelf als een gek." „Neen, omdat Uw kwade geweten U voort dreef." „Ook goed. Ik had reeds een kwaad gewe ten omdat ik mijn woord gebroken had tegen over Fientje ik had immers op den gems geschoten." „Laten wij bij de zaak zelf blijven. U hebt daarstraks bekend, dat U Infanger haatte." „Dat is al een heel oude geschiedenis." „Juist, dus U werd door de jachtlust ge dreven op den bok te schieten, U ziet opeens Infanger, weet dat U niets goeds van hem te verwachten hebt, het is ook mogelijk, dat de man sarcastisch gelachen heeft „Dat heb ik niet gezien." laat mij uitspreken dus het is natuurlijk mogelijk dat het geen moord mét voorbedachte rade was". „Zeer zeker niet." „Een daad, die impulsief geschiedde of wilt U misschien beweren, dat het uit zelfver dediging is geschied „Och waarom Als ik niemand zie, heb ik ook geen zelfverdediging noodig." De commissaris begon zenuwachtig te wor den." Zoo komen wij niet verder." „Zoo denk ik er over." „Kernbacker ik waarschuw U, wij hebben bewijzen." „Dat ik den gems geschoten heb Ja, daar van heb U bewijzen." „Neen, dat U den gendarme doodgeschoten hebt." „Doodgeschoten misschien wel, maar dan per ongeluk en dat is geen moord." „U houdt immers van Fientje „Heel veel." „U was immers jaloersch en haatte Infan ger „Och, dat heb ik tot vervelens toe al her haald." Nu was het geduld van den commissaris ten einde. „Bekendt U, dat U Infanger gedood hebt omdat U hem haatte Al is het dan ook een impulsieve daad geweest Beken toch man Het is het eenige wat U nog kan redden I Vooruit met de waarheid U hebt Infanger doodgeschoten „Maar ik heb het niet gewild. Het is een ongelukkig toeval geweest." „Begrijpt U dan niet, dat ik zoo iets nooit gelooven kan „Ik begrijp alleen, dat U mij steeds hetzelf de vraagt." „Voor den laatsten maalbekent U „Als ik een mensch had vermoord, lag ik nu niet hier, daar boven op den berg heb ik mij zelf genoeg verwijten gemaakt. Ik heb gestroopt. Dat is zoo. Ik heb mijn woord ge broken, dat ik Fientje gegeven had ook dat is de waarheid. Daarvoor wil ik ook boe ten. Ook is het mogelijk, dat ik per ongeluk bij het struikelen den gendarme getroffen heb. Ik weet het zelf niet, maar verder kan ik U niets vertellen, omdat ik zelf verder niets weet. Doe met mij wat U goeddunkt." De heeren verlieten de kamer weer. „Het is duidelijk, deze kerel handelde in woede. Xaver heeft zijn medeminnaar dood geschoten. Infanger betrapte hem bij het stroopen. Xaver had al lang het plan den gendarme uit den weg te ruimen, vooral daar Fientje wel verdiend scheen te zijn van de hofmakerijen van Infanger. De Beieren heb ben steeds messen en stokken vlak bij de hand. Het is begrijpelijk, dat hier een moord met voorbedachte rade of minstens doodslag uit jaloezie bestaat. (Wordt vervolgd.),

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1