27e JAARGANG DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 No. 100 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER CORN. J. BOb&ER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. AD VERTENTleN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer 1 O.W CRISIS MAATREGELEN. Steunmaatregelen voor schok kererwten en Bruine boontn. Op 31 Juli j.1. werd per persbericht be kend gemaakt, dat de Nederlandsche Akkerbouwcentrale de bevoegdheid zou verkrijgen tot steun van de markt schok kererwten en bruine boonen tegen richtprijs te koopen van daarvoor in aaanmerking komende georganiseer- den. De prijzen van schokker-erwten en bruine boonen waren echter tot nu toe op zoodanige hoogte, dat het niet noo- dig geweest is, van die bevoegdheid ge bruik te maken, daar de telers de gele genheid hadden tegen 'n voldoend lioo- gen prijs op de vrije markt te verkoo- pen. Indien de markttoestand tot 27 November a.s. zoodanig zal blijven, dat ingrijpen niet noodzakelijk wordt, dan zal, van dien datum af, de toezegging, dat bij lage prijzen maatregelen zullen worden getroffen om de richtprijzen te bereiken, niet meer van kracht zijn De telers dienen er dus rekening mee te houden, dat dan, onafhankelijk van 'L verdere prijsverloop van hun voorra den op de vrije markt zullen moeten worden geplaatst. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 17 November. Vee. Aan voer 3127 stuks; 669 vette runderen,!: mag. runderen, 115 vette kalveren. 157 graskalveren, 846 nuchtere kalveren, 7 varkens. 7 veulens. 142 paarden. 293 schapen en lammeren. Vette koeien le soort 60, 2e s. 54. 3e s. 39-47 ct. per Kg.; vette ossen le s. 55, 2e s. 50, 3e s. 42-46 ct. per Kg. stieren le s. 58, 2e s. tot 50, 3e s. 46 ct. per Kg. le s. f 280 2e s. f 225; 3e s. f 120 per stuk vette kalve ren le s. 80, 2e s. 70, 3e s. 50-60 ct. per Kg. graskalveren le s. - 2e s. 50, 3e s. 40 ct. per Kg. f 50-35-20 per stuk slacht, nuchtere kalveren le s. 42, 2e s. 37, 3e s. 32 ct. per Kg.; 10-7-5 per stuk; fok-, nuchtere kalveren f 15-13-12 per stuk slachtpaarden le s. 42, 2e s. 38 3e s. 32 ct. per Kg. 175-135-80 per stuk werkpaarden f 240-140-100 hitten f 140-105-70 schapen le s. 45, 2e s. 38, 3e s. 29 cl. per Kg f 24-16-12 per stuk lammeren le s. 43, 2e s. 33, 3e s. 26 ct. per Kg f 16-10-8 pel stuk kalfkoeien f 230-185-120 melk koeien f 235-190-135; varekoeien f 150- 125- 90 vaarzen f 140-95-75 pinken f 110-85-70. Vette koeien en ossen, handel matig, prijzen hooger, prima koeien tot 64 c., dito ossen tot 60 c. Stieren handel stil, prijzen duurder. Vette kalveren handel stug, prijzen onveranderd. Graskalve ren handel redelijk, prijzen stijgende. Slacht- en fok kalveren handel willig, prijzen eveneens stijgende. Schapen en lammeren handel willig, prijzen stij gende. Kalf- en melkkoeien prijshou dend. Varekoeien handel terughou dend, prijzen iets stijver. Vaarzen en pinken prijzen goed te handhaven. Paarden handel slecht, alleen le soort slachtpaarden iets duurder. GRONINGEN, 17 Nov. Vee, Kalf- en melkkoeien f 210-220 f 180-190 f 120- 140 kalfvaarzen f 180-190 f 130-150; vare koeien f 130- 150 f 90-120 stie ren 44-46 ct. 40-42 ct. per Kg. slacht- veer 50-53 ct. 45-47 ct. 30-32 ct. vette kalveren 64-66 ct. 58-62 ct. per Kg. weide schapen f 15-18 vette lamme ren f 12-15 vette schapen f 20-23 biggen f 5-8 per week f 1-120 vette varkens 38-39 ct. 35-36 ct zouters 35- 36 ct. Aanvoer 1036 runderen 607 607 kalveren, 786 schapen, 778 varkens 258 biggen. Vet kalf- en melkvee werd niet vlug maar prijshoudend verhandeld. In het opzet-vee verliep de handel zeer traag. Voor het slachtvee waren de prijzen over het geheel ruim zoo hoog. Stie ren en vette kalveren bij minder vlug gen handel iets lager. Voor de nuchte re kalveren waren de prijzen ruim zoo hoog, deze werden verhandeld van f 4 tot f 7. In wolvee had de handel in alle soorten bij matigen aanvoer een niet vlug maar prijshoudend verloop. Vet te varkens werden bij overgrooten aan voer minder vlug en tegen iets terug gaande prijzen verhandeld. Spekvar- kens brachten iets boven de noteering op. Zouters prijshoudend en handel in biggen zeer traag. PURMEREND, 17 Nov. Rundderen Aanvoer totaal 540 stuks. 350 vette koeien 38 a 62 st. per kg. 140 gelde koei en f 80 a 160. 33 melkkoeien f 110 a 215 19 stieren 34 a 45 ct. per Kg.; 3 vaarzen 1 60 a 130. 83 vette kalveren 25 a 50 ct. per kg. 278 nuchtere kalveren voor de slacht f 5 a 12. voor de fok f 10 a 15; 340 vette varkens voor de slacht 38 a 40 ct. per kg. 50 magere varkens f 14 a 20. 390 biggen f 8 a 11; 1329 scha pen f10 a 25. 64 bokken f 4 a 15. Kip eieren f 4.75 a 5.25. Eendeieren f 2.90. GRONINGEN 17 Nov. Granen. Rogge 7.50 a 8.10 Wintergerst 7.50 a 7.85. Zomergerst 7.75 a 8.05. Witte haver 6.50 a 7.30. Zwarte haver 6.75 a 7.10. Blauwe erwten 12.00 a 14.50. Groe ne erwten 7.00 a 9.00. Paardeboorien 6.25 a 6.75. Wierboonen 6.25 a 6.75. Waalsche boonen6.75 a 7.75. Koolzaad 8 a 13.25. Karwijzaad 16 a 22.25. Geel mosterdzaad 10 a 13.50 Kanariezaad 12 a 14.75 GEMEENTE ZIJPE. FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 10) Dokter, wanneer denkt U dat de man vervoerd zal kunnen worden Wij moe ten hem voor het gerechtshof te Grau- bunden brengen en voor den- rechter leiden." De dokter haalde zijn schouders op. „De verwondingen zijn niet gevaarlijk en de koorts zal wel spoedig verminde ren. Als hij naar den Alp Glum gedra gen wordt, geloof ik, dat hij overmor gen vervoerd kan worden." „Goed Dus,, meneer de commissa ris, wij laten hier boven de wacht hou den met geladen geweren. De duivel weet, wat zoo'n kerel van plan is. Ik ge loof, dat U er niets op tegen zult heb ben het meisje te veroorloven den zieke voorloopig te verzorgen, als zij dat ten minste wil doen." „Natuurlijk wil ik dat." Fientje had alles gehoord. Zij begreep zichzelf niet in deze uren. Drie dagen geleden was zij van plan geweest haar verloving uit te maken wegens de strooperij, nu had hij niet alleen in denzelfden nacht zijn woord gebroken, maar - ook nog een menschenleven op zijn geweten, en eerst nu voelde zij, hoeveel zij van hem hield, zij had dit begrepen, toen zij haar eigen leven voor hem waagde. Toon de heeren vertrokken waren Commissie a.s. feestelijkheden. Gelijk onlangs werd medegedeeld, had de Burgemeester dezer gemeente aantal ingezetenen uitgenoodigd zit ting te willen nemen in een comité tot het doen inzamelen van gelden voor het aanbieden van een nationaal huwelijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard en het organiseeren van feesten ter gele genheid van het Vorstelijk huwelijk. In dit comité, het z.g. Hooldcomité, dat Maandagavond Le Schagerbrug heeft vergaderd, hebben, met den Bur gemeester als voorzitter, zitting geno men de volgende dames en heeren J. de Moor, oud-Burgemeester van Zijpe H. S. Eriks, oud-Burgemeester van Petten, (eere-voorzitters) Mej. A. Meurs, wijkverpleegster voor Noord Zijpe Mej. G. Kuilman, wijkverpleeg ster voor Zuid-Zijpe H. J. van Veen. Notaris ter standplaats Zijpe Pastoor J. P. A. J. van den Bergh, te 't Zand Ds. H. J. Witkop, te Schagerbrug Pastoor P. van Kampen, te Burgerbrug Dr. J. J. Boerma, arts te 't Zand Dr. W. van Slooten, arts, te St. Maartens brug N. D. M. Dekker, veearts, te 't Zand G. van der Sluijs C. Naunis, Wethouders der gem. Zijpe J. A. de Boer, gem. secr., tevens vertegenw. van de pers H. Jippes, H. d. o.l. school te Oudesluis A. Kager, H. d. R-K. school te 't Zand T. Kingma, wild. H. der o.l. school te Schagerbrug J. Leeuwen, II. der o.l. school te St. Maar tensbrug L. A. I. Smelik, H. der o.l. school te Burgerbrug J. G. A. M. Eriks, H. der R.K. School te Burger brug J. P. Geensen. H. der o.l. school te Petten. Als secretaris zal fungeeren de heer N. D. M. Dekker, terwijl de heer II. J. van Veen als penningmeester zal op treden. Algemeen achtte men het gewenscht medewerking te verleenen aan het inzamelen van gelden voor het aanbie den van een huwelijksgeschenk en dal zooveel mogelijk op gepaste wijze feeste lijklieden - ook kinderfeesten - dienen te worden georganiseerd. Het Hoofdcomité, dat met de alge- meene leiding is belast, zal worden hij- gestaan door sub-commissies, met dien verstande, dat voor elk dorp een subcommissie de organisatie voor dat dorp met omgeving - wat de feestelijk heden betreft - ter hand neemt. De le den van het Hooldcomité zijn ambts halve lid van een der sub-commissies. Als voorzitters van de verschillende sub-comité's zullen optreden voor Oudesluis, de heer C. Nannis voor 't Zand, Pastoor Van den Bergh voor Schagerbrug, de heer G. van der Sluijs; voor St. Maartensbrug, zuster Kuilman voor Burgerbrug, Pastoor Van Kam pen en voor Petten, de heer H. S. Eriks ln een op Woensdag 25 Nov. a.s. te houden vergadering in de verschillen de dorpen, zullen de sub-commissies worden samengesteld, alwaar dan te vens besprekingen zullen worden ge voerd omtrent de te houden feestelijk heden. Allen, zoowel bestuursleden van plaatselijke vereenigingen als particu lieren, die medewerking willen verlee nen of voor het houden van feestelijk heden gevoelen, worden verzocht deze vergaderingen te bezoeken. Het inzamelen van gelden zal met gesloten bussen geschieden, n.1. op Maandag 30 Nov. a.s. en volgende da gen voor het huwelijksgeschenk en on geveer een week later voor de feestelijk heden. Eerstgenoemde collecte zal uitgaan van het Hoofdcomité, laatstgenoemde collecte van de subcommissies. GEMEENTE WIERINGEN. Oranje-Vereeniginfl „Wieringen." Oost-Wieringen viert zelfstan dig haar Oranje-feest. Op de algemeene vergadering welke eenige weken terug, in Cinema de Haan werd gehouden werd o.a. besloten, dat toegestaan zou worden, wanneer Oost en West-Wieringen eventueel zelfstan dig hun Oranje-feest zouden vieren, m zoo'n geval moesten de plannen de goedkeuring van het hoofdbestuur weg dragen. Dinsdagavond togen wij naar Den Oever om eens te vernemen, welke plannen daar werden beraamd om het Oranje-feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Toen wij de zaal „Wiron" van den hr. Jurrie Lont betraden waren daar ruim 20 leden en niet-leden aanwezig. Hoe deze vergadering werd belegd ITet gesprokene op de vergadering te Hippo was in de ooren geknoopt en aldus vormde zich een comité uit de heeren Weth. Tijsen M. J. Bosker en Stulp. Dit Comité schreef een vergadering uit voor de leden der Oranje-vereen, welke woonden te Oost-Wieringen. De heer M. J. Bosker neemt het woord en deelt mede, wat de bedoeling is van de bijeenkomst. Allereerst zal 'n commissie van 7 personen worden ge kozen, welke belast zal zijn met de prac tische uitvoering der alsnog t.e bespre ken plannen. Het plan dat straks zal worden vastgesteld (men slaat dus spij kers met koppen), moet worden voorge legd aan den Burgemeester, voorzitter der Oranje-vereen. Ons doel is tevens, aldus spr., de Oranje-vereen, wat be treft Oost-Wieringen uit te breiden, om verder eens te toonen wat wij hier kun nen tot stand brengen. Na den spreker komt de verkiezing aan de beurt. De commissie ziet zich als volgt samengesteld de heeren Weth. J. Tijsen; M. J. Bosker Stulpj es Wor S. Bruul de Vries C. v. Ivalsbeek W. Hermans en Meijer. De hr. Bosker zal voorz. zijn, Meijer secretaris en Wor penningm. Dan herneemt de voorz. het woord en deelt de plannen mede. Hij heeft reeds een schema opgesteld, waarvan wij hier eenige details laten volgen Programma op 7 Januari. 1. Er zullen twee eere-poorten wor den opgericht, waarvan één aan het begin van Den Oever (Hofstraat) en de andere aan het einde (Beursdijk.) De poorten zullen zoodanig worden samen pain zij een beker melk. „Kom Xaver, drink eens Hij keek haar bedroefd aan. „Ik be grijp niet, waarom jij aan een woord breker nog iets wilt brengen." ,.Dat zal wel om dezelfde reden zijn, dat ik je gisteren avond van den af grond heb gered." „Het is nu toch uit tusschen ons Ik kom nooit meer terug als ze mij ge vangen nemen." „Wil je vluchten „Dan denken zij des te meer dat ik een moordenaar ben. En dat ben ik niet." „Dat weet ik. Dat weet ik zeker -- en misschien kunnen wij niet dikwijls meer samen praten zooals nu Laat het daarom goed zijn, Xaver, de gems heeft je vergeven - en ik zal *pp je wachten, al zal ik er oud en grijs on der worden." „Dat mag niet, je bent veel te jong „Wij zijn allebei jong. Ik wacht op je Xaver." Ook nu was hij stil en inziclizelf ge keerd en zij sprak rustig en vast, zei wat haar hart haar in gaf De wachtpost kwam in de deur. Het was een soldaat uit de Berninchuizen, die Fientje goed kende. „Je mag niet zoo lang hij Xaver blij ven praten, hij is een arrestant." „Ik ga al." Weer lag Xaver heel alleen in de ka mei', nog steeds hield hij zijn van koorts gloeiende oogen op den muur ge richt, terwijl er huiten gasten zaten, die van de Berninahofpiz kwamen en voor wie Fientje rustig wijn serveerde Toen kwam er een kleine, oude vrouw langzaam van de Alp Glum den weg opgeloopen. Zij was veel ouder dan zeventig jaar, haar gestalte was verschrompeld, haar witte, dorre ha ren fladderden om haar hoofd en het gezicht zat vol rimpels. Moeizaam op naar stok leunend, zoo nu en dan even staan blijvend om weer op adem te ko men, kwam zij den berg opgekropen. Fientje. die haar zag, uitte een kreet. „Groote hemel Zijn moeder Een oogenblik hield de grijze vrouw zich aan de balustrade vast, om weer bij te komen, toen gleden haar oogen naar boven en keken naar den soldaat, die daar op en neer liep. „Zoo, hij is er dus nog Fientje stond bij haar en nu kon zij haar tranen niet langer bedwingen. Het was goed dat de toeristen juist de hut verlaten hadden om verder te gaan „Moedertje. De oude vrouw richtte haar scherpe, door zware wenkbrauwen overwelfde oogen op het meisje." En Het was alsof zij met dit woord de gelieele be kentenis uit Fientje wilde lialeu. „Hoe kan ik hem redden?" ,Wie Je verloofde, Infanger, of be doel je Xaver Infanger is nooit mijn verloofde ge weest. Dat liegt hij. Nooit! Maar Xaver „Ligt hij in jou kamer? Moet je hem ook nog verzorgen - hem - den moor denaar?" „Hij is geen moordenaar „Ook niet uit liefde voor jou?" „Ook dat niet!" De zwijgzame vrouw wendde zich af „Ik wil naar hem toe" Dt soldaat trad haar in den weg. Nie mand mag de hut binnengaan „Ik hen zijn oude moeder. Zes uur heb ik de berg beklommen en zou ik nu niet naar mijn jongen toemogen De soldaat, die de oude vrouw ken de, wist niet wat te doen. Hij weifelde. Daarna zei hij: gesteld, dat zij op de morgen van de leesidag direct kunnen worden open gesteld. 2. 's Morgens half elf heeft de iees- telijke intoclit plaats van het symbo- liscn voorgestelde „Vorstelijk Paar" te weten voorop ruiters, daar achter „Apollo", gevolgd door een rijtuig (zoo mogelijknespannen met zes paarden, waarin een heer en een dame, voorstel lende het „Vorstelijk Paar", daarachter weer ruiters, gevolgd door de scnool- kinderen, terwijl de stoet door de ïeest-commissie wordt gesloten 3. De stoet wordt opgesteld hij hel Gasthuis (Hermans) en neemt de route langs Ger. Kerk, Beursdijk, Voorstraat, Hofstraat tot 't Hof, terug lans Zwinstraat, Beursdijk tot zaai Wiron, alwaar de stoet zal worden ont- uonden. De paarden worden door stalknech ten overgenomen en de medewerkers treden in dezelfde volgorde ais in de optocht de zaal Wiron binnen, waarna het „Vorstelijk Paar" (zoo mogelijk door den Burgemeester) wordt toege sproken, gevolgd door antwoord van liet „Vorstelijk Paar." Daarna wordt de eerewijn gedronken door de deelnemers en worden de kin deren versnaperingen aangeboden, ter wijl door hen toepasselijke liederen worden gezongen, zoo mogelijk bege leid door 't orkest onder leiding van den heer v. Vrede. Voorz. merkt verder op, dat gerekend wordt op spontane medewerking der le den en alles zoo goedkoop mogelijk moet gebeuren. Dan vraagt hij aan de vergadering af er meerdere ideéen zijn gevormd. De hr. S. Bruul stelt voor het vorste lijk paar per stoomboot te laten arri- veeren, dat is origineel en geeft een of ficieel cachet aan het feest. Dit idee vindt instemming en den Burgemees ter zal verzocht worden om het Vorste lijk Paar bij aankomst te begroeten en welkom te heeten. Voor de kinderen wil men een film- vertooning geven en wel des middags in de zaal van Jurrie Lont. Deze mid dag zal worden afgewisseld door het opvoeren van eenige historische ta- bleaux, betrekking hebbende op het Oranje-huis. De muziek-vereen. „Apollo", mando lineclub „Oost-Wieringen" en het Sym- phoie-orkest zal om medewerking wor den verzocht. Des avonds hoopt men voor de oude ren een historisch stuk op te voeren. Na eenig heen en weer gepraat hier over laat de vergadering een en ander aan de commissie over. Rondvraag. De hr. Laan zou willen dat aan de werkgevers werd verzocht dien dag vrijaf te geven met behoud van loon verder aan de burgerij ver zoeken om dien dag (7 Jan.) de vlaggen uit te steken. De hr. Meijer (secret.) merkt op, dat het zeer op prijs gesteld zal worden, „Gaat u maar naar binnen.'" Hij wierp een blik op Fientje. „Maar ik ga mee naar binnen", vervolgde hij. Weer keek de oude vrouw hem aan. „Wat een moeder met haar zoon te be spreken heeft, is niet voor derden ge schikt Maar denk je heusch, dat ik Xaver in mijn schort mee naar buiten zal nemen Nu lag er bittere spot in de woorden en ja lieve help, Xaver was toch al tijd een goede kameraad geweest, als men elkander in den herberg trof. „Goed, gaat U dan maar, alleen niet langer dan een paar minuten." „Ik zal hier heusch niet tot morgen blijven Fientje liep naar den soldaat en sprak met hem. Zei allerlei onzin door hem af te leiden van de oude vrouw, die bij het bed van haar zoon zat, wien zij „moordenaar" had genoemd. Er was nog geen kwartier verloopen toen zij reeds weer naar buiten kwam, zij liep dicht langs den wachtpost. „Wil je zien wat ik in mijn schort heb Hij zit er niet in, hoor Toen strompelde zij weg, weerde Fientje af, die haar een glas wijn wilde geven. „Moedertje." „Ja, ja, het is goed, vraag maar niets Er was iets hards in de oogen, zoo dat Fientje er van schrok. Zij had zoo graag een paar woorden met de oude vrouw gesproken, zou haar zoo graag gezegd hebben, hoeveel zij van Zaver hield - en nu wist zij zelfs niet eens of de moeder aan de schuld van haar zoon geloofde. Toen zij reeds een eindje van den te- •ugweg had afgelegd, draaide de oude vrouw zich om. „Je moet bij me komen Maar pas over acht dagen. Vroeger niet Begrepen Goeden dag Dat alles klonk Fientje raadselachtig in de ooren, en raadselachtig was het ook voor haar, dat Xaver een lachje om zijn mond had, toen zij na een uur met een bord soep bij hem kwam. „Eet Xaver, het zal je goed doen." „Graag, ik heb honger, ik geloof, dat de koorts bijna over is en dat ik mor gen genoeg op krachten zal zijn om naar Chur te gaan." Waarom zou hij toch aldoor dat ge heimzinnige lachje om zijn mond heb ben? Toen greep hij plotseling haar hand en fluisterde: „Fientje, je bent mijn lieveling!" Het was de eerste keer, dat hij een goed woord voor haar had, sinds hij in haar kamer lag. Zij had wel hard op kunnen huilen, maar op dit moment trad de commissaris de kamer binnen. „Ik kan niet toestaan, dat u bij den gevangene bent. De wachtpost had ook de oude vrouw niet mogen toelaten. Voortaan zal de wacht het eten voor Kernbacker binnen brengen. Fientje ging treurig naar buiten. Treurig en tegelijkertijd vol gedachten Wat had de moeder met haar zoon be sproken Waarom lachtte hij en had hij een heel anderen blik in zijn oogen? „Dag Fientje Zij kromp in elkaar. Breedgeschou derd en zelfbewust stond Siegmond Collina, haar vader, voor haar. „Dag vader!" „Pak je bullen bij elkaar, je gaat mee naar huis Zij keek hem ontsteld aan. „Eer ze Xaver weggevoerd hebben?" „Mijn dochter zal niet onder één dak verblijven met den moordenaar van haar verloofde." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1