fAME!) RUBRIEK De mode brengt klokken aan rokken en volants. Dessous, nacht- en morgenkleeding. Zuinigheid geboden. De practische huisvrouw. DE HANDTASCH. Wat zal de mode ons brengen? ONS PATRONENHOEKIE. ULi -fii LLLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs dex patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. sot Wanneer men de mode door dames onderling hoort be spreken, valt het telkenmale weer op, dat zij betwijfelen of klokken wel goed kleeden. Zelfs nadat wij vele nieuwe ontwerpen hebben gezien van mantels, japonnen en casa- ques weten velen harer nog niet of zij het aandurven "zoo'n model, dat Klokt, te dra gen. Het is wel een eischen, dat deze mode bezien wordt uit het oogpunt van een nor maal figuur, waarvoor zij bijzonder geschikt zijn. Slan ke, lange vrouwen behoeven allerminst zorgen te hebben, iets anders is het met korte, dikke figuren, die de rechte lijn beter trouw kunnen blij ven. De mode is ditmaal weer rijk aan afwisseling en biedt vele mogelijkheden, we mogen wel zeggen, dank zij de klok ken en tevens door de hand having der rechte lijn d.w.z. plooien en groepen van plis- sé's. Dezelfde tegenstellingen, die de groote silhouette biedt, vinden we terug in de details. Bescheiden vierkante, ovale of zelfs puntige halsuitsnijdingen aangevuld door shawls, die geknoopt of gestrikt worden onder de kin en uiteinden, die onder de blouse komen. Hooge halsafwerkingen met opstaand boordje, kanten ruches, zijden plissé's. Ruime mouwen, die den nadruk leg gen op den boven arm en een geheel nieuwe schouderlijn geven. Verder een ver korte, soms zelfs een langere taille, afhan kelijk van de eischen, die het figuur stelt. De rokken vindt men in drie typen, n.1. nu eens zeer nauw en tamelijk kort met split aan de zijnaden, dan weer met ruime klok ken vanaf kniehoogte, terwijl de gekleede modellen zelfs een dubbele volant aan geven die de achterbaan vormt en waar van de onderste den grond nagenoeg raakt. Iedereen heeft dus in de eerste plaats te overwegen, wat bij haar figuur past. De eerste rok is van tafzijde en behoort bij een avondjapon; onderkant afgezet met breed en smaller bandfuweel, waardoor dit model bijzonder mooi valt. De mantel er naast is rijk gegarneerd met bont, terwijl de schouderpartij zeer interes sant wordt. Het rechte model (rechts) vraagt een geheel andere bontgarneerir.g, die de lijn nog meer doet uitkomen. De eerste der beide kleine afb. (links) geeft een opgeknipte rok en mouwen met volants, terwijl de avondjapon er naast in prinsessemodel is uitgevoerd. Bijzonder gedrapeerde bovenstukken en halsafwerkingen, die wij omstreeks het be gin dezer eeuw zagen, evenals empire mo dellen. Rechts drie moderne rokken, de klok de rechte met split op zij en die met tuni- que. Alhoewel de coupe van de dessous vrij wel onveranderd blijft, is dit niet het ge val met nachthemden, die trouwens niet aan bepaalde eischen gebonden zijn, zooals b.v. hemdjes en onderjurken. Aan ieders smaak voor modellen van nachthemden kan tegemoet gekomen worden. De meer con servatieve dames houden zich aan rechte modellen met lange mouwen van mooi fijn katoen met borduursel, terwijl hare meer op elegance nadruk leggende sexegenooten zich het bezit van mooie, meer verfijnde nachtkleeding niet laten ontzeggen. Nu eens ziet men toile de soie, dan weer Japansche zijde of crêpe de chine of an dere mooie weefsels verwerkt, soms met kanten bovenstukken. Nadruk wordt ech ter gelegd op de coupe, zooals b.v. het lin ker model aangeeft, dat een gedrapeerde lijn en zijsluiting heeft. De morgenjaponnen worden meer en meer in eere hersteld. Warme wollen, liefst waschbare materialen worden verwerkt, die zooals rechts te zien is, een aardig geheel vormen, indien zij in de taille meerdere malen ingehaald zijn en de wijde mouw laag ingezet wordt. Op de „kleintjes" komt het ar,n. Men zegt wel eens, dat vrouwen minder gemakkelijk geld uitgeven dan mannen, omdat ze in den regel een huishoudgeld krijgen, waarmede rond gekomen moét worden. Ze leeren dus wel op de kleintjes passen en menig dubbeltje wordt twee maal omgekeerd alvorens het uitgegeven wordt. Toch is het een opvallend feit, dat men vaak vuilnisemmers op straat ziet staan, waarop bovenop een aantal sneden brood liggen, ongeacht wat er dikwijls nog i n ge deponeerd wordt. Nog in ander opzicht doen huisvrouwen zichzelf en hare huisgenooten vaak te kort wel door het dikke schillen van aard appelen, zoodat op een hoeveelheid van 2 K.G. soms y2 K.G. aan schillen wordt weg geworpen, natuurlijk in den vuilnisbak. Het dikke schillen ontneemt de aardappel de beste bestanddeelen, aangezien deze zich onmiddellijkf onder de schil bevinden. Waarom dan eigenlijk niet als gewoonte aangenomen aardappelen in de schil te ko ken of anders een z.g. dunschiller gekocht. Met weinig oefening kan iedereen er spoe dig vlug mee overweg. Overgebleven aard appelen worden steeds verwerkt tot een of ander en is dit niet de moeite waard, dan n i e t in den aschbak gooien doch met de schillen aan den groentenman geven, omdat ze als veevoeder nog steeds benut kunnen worden en deze ongetwijfeld wel raad weet met dezen z.g. afval. Het zelfde is het geval met brood, zij het op even andere wijze, doch denken wij eens aan het vele brood, dat achteloos weggeworpen wordt en het aantal sneedjes, dat dit of een geheel jaar in één gezin beteekent. 1 Snee brood van 100 gram beteekent per jaar pl.m. 90 brood jes-van 400 gr. Al deze bedragen het over- groote meerendeel der gezinnen beteekent een enorm verlies, waar de huisvrouw zich niet retaliseert. Het gaat veelal met allerlei andere din gen op dezelfde manier, eenige plakjes worst, die vergeten en uitgedroogd zijn, le vensmiddelen, waarvan teveel is ingeslagen en beschimmelen of indrogen en nog aller lei andere dingen, teveel om op te noe men. Het is in dezen tijd inderdaad noodzake lijk, dat op de kleintjes gelet wordt en dat iedere huisvrouw weet, welke fouten zij maakt en voorkomen kunnen worden. Verschillende ziekten worden veroor zaakt door verkeerde voeding. Zenuwstoornissen, stofwisselingziekten, darmtraagheid, alles kan een gevolg zijn van te eenzijdige of te zware voeding. Ge brek aan vitaminen leidt eveneens tot al lerlei stoornissen in de gezondheidstoestand van volwassenen en kinderen. Als gulden grondregel geldt „voorkomen is beter dan genezen" en zulks is heel goed mogelijk, indien de huisvrouw haar spijzen en menu's met zorg bereidt en samenstelt. Veel hangt af van een goede bereiding van groenten, waarbij nimmer waardevolle be standdeelen verloren mogen gaan. Ab. 1 is een diëet, dat uitstekend is voor oudere menschen, wier bloedvatenstelsel niet meer normaal functioneert. Beginnen ontbijt met 1 glas melk, (bruin brood), versche vruchten (pap en fruit), havervlokken en noten. Koffietafel. Tomaten of komkommersla, bruin of Knachebrood met boter. Gortpap en warme melk. 's Avonds. Rauwe sla, sap van twee citroe nen, selderij (gebakken), of andere groen ten, aardappelpurée. 2. Voor rheumatiek: le Ontbijt: 1 glas water met theelepei dubbelkoolzuur soda, geraspte appel met havervlokken en melk. 2e Ontbijt: rauwe sla, bruin of knache brood, vruchten, een kop Senne thee. 's Namiddags: rauwkost, warme melk met geklopte bananen, havervlokken met room, groenten, aardappelen in de schil ge kookt. Wist gij. dat men eer. kijkje op het wezen der vrouw krijgt door hare handtasch? Uiteriijk aanzien, Kwaliteit, keuze en- vóór alies het inwendiige, vertellen ons vaak hoe een vrouw is Zij wijzen coquel- ternie, ordelijkheid, slordigheid, de gelijk heid en nog vele andere eigenschappen uit. Wij zullen onze handtasch met zorg moe ten kiezen en er niet minder de hand aan houden dan aan onze kleeding. Stukken en andere details, die we toch evenmin gaarne ver waarloozen. Wellicht helpt deze wenk vele vrouwen, doch vooral jonge meisjes om hare tas- schen met zorg te kiezen, hetgeen goeden smaak verraadt, doch daarnaast tevens te zorgen, dat iedereen steeds een blik i n hare tasch kan slaan. Het is wellicht on achtzaamheid om alles en nog wat in een tasch te doen, het is trouwens ook zoo ge makkelijk! Veelal zijn wij vrouwen onze kleine fou ten niet bewust, daarom is het zoo nuttig als wij er opmerkzaam op gemaakt wor den, niet waar? HUISHOUDELIJKE WENKEN. Wenken voor het doen van de huishou ding kan iedereen gebruiken. Altijd is er immers iets, waarop men niet goed raad weet en dan is het gemakkelijk, als wij iets bij de hand hebben, waaruit wij in bepaal de gevallen te weten kunnen komen, hoe te handelen. Zoo'n boekje is „De Huishou ding in Crisistijd", dat men kan bestellen als extra-premie bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36 Den Haag, onder bijslui ting van twintig cents aan postzegels of per giro op postrekening 203203 van Het Prac tisch Modeblad. De wenken uit dit boekje zullen zeer zeker goed te pas komen. PRACTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Verflucht in huis kan heel onaangenaam aandoen en wordt verdreven door het plaat sen van schoteltjes met gesnipperde uien. Randen aan steenen waschkommen Kan men gemakkelijk verwijderen met een vochtig lapje, waarop een weinig kook- zout gestrooid wordt. Op dezelfde wijze ver wijdert men ook randen in theekopjes en de aanslag in een theepot. Haarborstels reinigt men bij voorkeur In kcud sodawater, hetgeen de haren veel min der slap doet worden, dan warm sodawa ter. Gebruikte kwasten worden na het ver ven met terpentijn schoongemaakt. Om te voorkomen, dat een bezem te zacht en daardoor onbruikbaar wordt, moet men hem regelmatig reinigen in water en am moniak en wel 4 d.L. op 1 L. water. De mode bedient zich gaarne van een groote verscheidenheid van ontwerpen om zooveel mo gelijk rekening te kunnen hou den met de uiteenloopende sma ken en eischen harer trouwe vol gelingen. Nadat wij dezen zomer groote hoeden met golvende rand en platte bol hebben gezien decreteert zij thans: „hooge bol len" en een strenge lijn. Of deze modellen inderdaad populair zullen worden, betwij felen wij ten zeerste en wel om de eenvoudige reden, dat ver schillende hoeden lang niet bij ieder gezicht passen en een hoed moet nu eenmaal goed staan, liefst flatteeren, niet waar? Om het al te strenge iets te verzachten worden vroolijk ge fleurde veeren tegen den achter kant van de bol gehecht (links). De cylinderhoed maakt wel een zeer mannelijken indruk, al is hij dan ook vrij laag gehouden, het materiaal is echter hetzelfde als van de hooge heerenhoeden. De steekjes zijn eveneens modern en vragen geen andere garneering dan een ro zet van lint tegen een der omgeslagen ran den (rechts); meer kans van slagen heeft een vleugel vóór tegen de bol gehecht. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon VKK 2030. Prijs 0.25 plus f 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Claqué, bedrukte zijde of satijn, wollen georgette, doch ook andere effen wollen of zijden weefsels geven een gekleed ge heel van dit model. De volant-revers komt vanaf den schouder, terwijl de eenvoudige garneering van licht crêpe de chine of georgette flatteus is. Men werkt aan den binnenkant smalle oprijgjes, tot op 5 a 6 cM. van den buitenkant af, die geajourd is als afwerking. Doordat de oprijgjes gedeeltelijk ingestikt worden, krijgt men een smal strookje aan ij) VKK Vj» Z034 -3\ h' viX„ •V7 flw -Xs-f 3. Dieet voor leverlijders: 1 glas thee van weimoet en 1 stang agar- agar; versche vruchten, melk, pinda's. le ontb.: citroensap, rauwkost, asperges, quack met knachebrood, beschuit. 's Avonds: groenten, vruchten, aardappe len. den geajourden rand. De mouwen, die bij dit patroon gegeven worden zijn lang en aansluitend, wenscht men ze evenwel drie kwart. dan worden ze langs de aangegeven rand afgeknipt en met een strook afge werkt. Taillelijn valt 5 c.M. lager, waardoor het bovendeel langer wordt en het geheel meer afkleed. Aan schouder- en zijnade voorpanden worden tot niet toe uitloopende naadjes ge stikt. De ceintuur mag slechts zeer smal zijn en heeft geen gesp, doch sluit met eenzelfde knoop als op het vestje is aangebracht. Achterbaan uit één stuk, voorbaan met opgestikte en ingeperste plooi, die pl.m. 30 c.M. van den zoom af uitspringt. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52. MIDDAG JAPON. Succespatroon Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en en verzendkosten. Bijgaand model, dat zéér afkleedt en van effen materiaal gemaakt wordt, staat bij zonder jeugdig en is daarom buitengewoon geschikt voor iets meer geposeerde dames. De aardige kraag kan van georgette of velourchiffon, doch ook van soepel leer gemaakt worden. Van dit laatste kan men allerlei aardige kraagjes klaar knoopen, die meermalen met kleine gaatje geper foreerd zijn. Het rechtervoorpand slaat met een punt over de linker kant en sluit met drie knoopen. De rok heeft twee banen, waarvan de voorkant opgeknipt is en een gedeeltelijk opgestikte plooi te zien geeft. Patronen in de maten 44, 46 48 en 50. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 4