BESTELS 27e JAARGANG ZATERDAG DECEMBER 1936 No. lo~ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.0 MALVERSATIES BIJ DEN BIJZONDER VRIJW. LANDSTORM. WIERINGER COURART ABONNEMENTSPRIJS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG, per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytnshoef Wieringe: Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 1 0.5C 1 0.19 BINNENLANDSCH NIEUWS. DE „VAN DER WIJCK" Duikerswerkzaamheden begon nen lijk gevonden, in railing bekneld. De duikwerkzaamheden door 't gou vernementsvaartuig „Castor" bij bet wrak van de „Van der Wijck" zijn op 26 November begonnen. Het wrak blijkt, naar schatting, 85 graden over stuurboord op den grond te liggen, on geveer anderhalve meter in de mod der bij een waterdiepte van 46 meter. Na voorbereidende werkzaamheden is men op 29 November begonnen met het onderzoek van de scheepshuid, het geen bemoeilijkt wordt door opgehoop te modder. Dagelijks dalen duikers eenige malen af. Op het wrak is in de railing bekneld - een lijk aangetrof fen. dat naar Soerabaja is gebracht. De weersgesteldheid en andere om standigheden voor het duiken zijn alge meen bevredigend. dat steeds meer eigenaren hun sche pen daarvan laten voorzien. Hbld. EEN STERKE ZEESLEEPBOOT TE IJMUIDEN. Naar wordt medegedeeld, is Woensdag door Bureau Wijsmuller een sterke zeesleepboot in IJmuiden gestationneerd. Hiermede is voldaan aan een door velen geuiten wensch. TWEE PAARDEN OP HOL EN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur zijn voor een sleeperswagen gespannen paarden bij het Bolwerk te Rotterdam op hol geslagen en in de richting van den Wijnhaven geloo- pen. Ongeveer ter hoogte van de Jan Kuiten- brug liepen de paarden te water. Zij verdwe nen in de diepte. De voerman, de 29-jarige C. Opdelkelder, wonende in de Zoomstraat, was even tevoren van den bok gevallen. De man heeft geen noemenswaardig letsel opge- loopen, vestigd en kantoorhoudende te Bergen (N.-H.) Rechtercommmissaris mr. Le- deboer, curator mr. v.d. Loos. De Handels-Vennootschap onder de firma Lenghaus en Co., kleermakerij van te Winkel en haar individueele leden P. H. Lenghaus en Gatharina Bruenig. Rechtercommissaris mr. Ub- bens. Curator mr. van Leeuwen. C. Brandt te Den Helder. Rechter commissaris mr. Fruin Curator mr. de Lange. A. P. v. Kleef, Oliehandel Iiorco te Hoorn. Rechter-commissaris mr. Lede- boer, Curator mr. Dwars. J. P. A. M. Peule, schilder te Brec- zand. Rechtercommissaris mr. Ubbens. Curator mr. de Lange. Deze verhooging zal voor huisbrand kolen, onverschillig van welke quali- teit ze zijn, fr. 6 per ton bedragen. Daarentegen zal de prijsverhooging voor de industrie-soorten al naar qua- liteit varieeren van fr. 2.50 tot fr. 5 per ton. Deze prijsverhooging wordt door den mijnbouw gemotiveerd met de loons- verhooging der mijnarbeiders met 2j/2 pCt., die eveneens op 6 December in werking treedt, alsmede met de prijs stijging voor verschillende materialen. BUITENLANDSCH NIEUWS. OPLEVING TE IJMUIDEN Aankoop van groote en moder niseering van bestaande stoom treilers. Het is een verblijdend verschijnsel te kunnen constateeren dat de reeders in IJmuiden door de crisis den moed niet verloren en misschien juist daarin een stimulans gevonden hebben om nieu we wegen in te slaan tot weder-opbouw van hunne bedrijven. Het door de maatschappij Marezaten onlangs gegeven voorbeeld om, ter ver vanging van verkochte sloopschepcn, in Engeland een groote treiler aan te koopen, welke bestemd is voor de vis- scherij in Noorderlijke wateren, werd gevolgd door de Nationale Stoomvis- scherij te IJmuiden. Dez§_heeft naai de directie mededeelde, een in Huil thuisbehoorende stoomtreiler aange kocht, welke een bruto inhoud van 338 register ton heeft en slechts 12 jaar oud is. Andere reeders gaan er toe over hun ne schepen te moderniseeren on aan te passen aan de eischen van een nieuwen tijd. Zoo werden eenige treilers van Je Vereenigde Exploitatie Mij. voorzien van een inrichting om op de zee de le ver van de gevangen kabeljauw direct' tot traan te verwerken, wat veel hygië nischer is dan de lever te bewaren in vaten, welke dagen lang in de zon op dek liggen. Voor de bemanning, welke tot heden aandeel had in den leverver koop beteekent deze vernieuwing geen verlies, omdat tusschen partijen een vaste vergoeding voor elk vat traan is overeengekomen. De waarde van een inrichting voor voor draadlooze telefonie wordt steeds meer door de reeders ingezien, omdat zij dan geregeld in contact met hunne schippers kunnen blijven. Ook als mid del om den aanvoer aan den afslag* hierdoor te regelen kreeg dit commu nicatie-middel zulk een beteekenis, Mussolini's marsch door Rome Aan het hoofd van een stoet zingende Kamerleden. Mussolini heeft zich Dinsdag na af t loop van de Kamerzitting aan het Na een kwartier slaagde men er in den wa- hoofd van alle Kamerleden te voet van gen en de beide levenlooze paarden met be- de Corso Umberto naar de Piazza Ve hulp van een kraanwagen op het droge te'nezia begeven. Onder het zingen van brengen. vadei'landsche liederen werd de stoet door een groote menigte opgewacht en onder luid gejuich trok Mussolini zich in het Palazzo Venelia terug. CRISIS - MAATREGELEN. HET BAKKEN VAN VOERBROOD. Aangezien blijkbaar de meening ingang heeft gevonden, dat de voor schriften inzake het bakken van voer- brood niet nauwkeurig behoeven te worden nagekomen, maakt de Meel centrale het volgende bekend In het algemeen moet meel van ge denatureerde rogge bij levering, over eenkomstig daartoe bestaande voor schriften. door menging met andere producten, ongeschikt gemaakt wor den voor menschelijk voedsel. Een uitzondering hierop zal slechts worden verleend voor het geval kan worden aangetoond, dat eenige bijmen ging, welke dan ook, schadelijk moet worden geacht voor het vee (bijv. voor zeer jonge dieren,) waarvoor dit pro duct als voeder wordt gebruikt. Behalve met bijmenging van 25 pCt. grof gebroken mais of harde haver kan echter, met betrekking tot meel, hetwelk voor het eigen vee van den bakker is bestemd (en dus niet tot voer brood verbakken wordt,) genoegen woi' den genomen met een bijmenging van 5 pCt. sterk riekend visch- of diermeel of 50 pCt. meel van voergrancn (be halve gerst, haver en tarwe,) dan wel meel van voor veevoeder bestemde peulvruchten. Ditzelfde geldt ten aan zien van bakkers tevens handelaren in voeder-artikelen. Geconstateerde over tredingen worden tuchtrechterlijk ver volgd. FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 17.) Den volgenden avond zat Fientje in haar kamer en begon een brief te schrijven. Ver schillende keeren verscheurde zij echter het begin en probeerde het weer opnieuw. „Lieve Xaver Ik ben in München, ben al leen hier gekomen om dicht bij je te zijn. Ik weet niet, wat ik moet doen, om bij je te te komen. Ik wil jei zoo graag zien en je zeg gen hoeveel ik van je hou. Ik blijf je trouw en weet niet wat ik moet doen, de heele dag zou ik wel kunnen huilen. Ik heb zoo'n ver driet als ik aan je denk en ik niets kan doen om te te helpen. Je Fientje." Ook deze brief beviel haar maar half, doch zij schreef een enveloppe en deed hem erin. „Aan Xaver Kernbacher uit Pontresina, in de strafgevangenis München, in de Ohlmüh- lengasse." „Nu eerst viel het haar in, dat Xaver toch moest weten, waar ze was en op de achter zijde schreef zij als afzendster „Josephina Collina, bij meneer minister Schwedler in de Schellingstrasse 47." Toen ze de brief in de brievenbus wierp, bonsde haar hart en ze had een gevoel, alsof ze een domheid had be gaan. Zij wist eigenlijk niet eens of Xaver daar wel in dat gebouw zat en of haar brief hem zou kunnen bereiken. Nu was zij vol afwach ting of er een brief voor haar kwam. FAILLISSEMENTEN Dooi' de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar werden failliet verklaard N.V. Ster Waschmachine Handel, ge Geen rogge en tarwe voor brandewijn- Ten einde de granen zooveel moge lijk te sparen, heeft de Duitsche minis ter van Landbouw verboden, dat tar we en rogge worden gebruikt voor het stoken van brandewijn. Strijd tegen de duurte in Dulii'schland. Prijsverhoogingen verboden voor dagelijksche levensbe hoeften. Volgens de Staatscourant zijn verhoo gingen der prijzen verboden van goe deren en diensten van eiken aard, in zonderheid voor al die goederen, die dagelijksche levensbehoeften dekken. Dit geldt voor de geheele productie van den landbouw en de nijverhefcd en voor het verkeer met goederen van wel ken aard ook. Het verbod heeft terugwerkende kracht tot 16 October 1936. Ook is het verboden handelingen te verrichten, waardoor rechtstreeks of middellijk de voorschriften worden ont doken. Overtredingen worden gestraft met gevangenisstraf en boete in geld, dit laatste tot een beperkt bedrag. Kolenprijzen verhoogd in België. Voor huisbrand- meer dan industrie-kolen. Met ingang van 6 Dec. zullen in Bel gië de kolenprijzen verhoogd worden. Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. VERSCHEIDENE JAREN Dinsdagavond is te Alkmaar te zijnen huize gearresteerd de 50-jarige P. J. O., tot voor enkele maanden propagandist en secretaris penningmeester van het Verband Alkmaar van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. O. wordt verdacht van valschheid in ge schrifte, verduisteringen en oplichtingen, meerdere malen gedurende verschillende ja ren gepleegd in zijn verschillende functies bij den Landstorm in het verband Alkmaar en ten nadeele van de Nationale Landstormcom missie te Den Haag en van de Gewestelijke Landstormcommissie te Alkmaar. De verduisterde gelden moeten in de dui zenden loopen, maar het juiste bedrag is nog niet bekend. Het onderzoek, dat reeds eenige maanden aan den gang is en nog steeds niet is geëin digd, heeft tenslotte geleid tot de aanhouding van O., die een dezer dagen ter beschikking van den officier van justitie zal worden ge steld. De propagandist en secretaris-penningmees ter had van de Nationale Landstormcommis sie steeds gelden onder zijn beheer. Regelma tig werden hem bedragen toegestuurd door e commissie, gelden, die bestemd waren voor de ongeveer 60 afdeelingen, welke het Verband Alkmaar telt. Zij konden worden beschouwd als subsidies voor de afdeelingen en als prijzen voor te houden schietwedstrij den, e.d. Bovendien had hij de verschillende dona ties onder zijn beheer, donaties in den vorm van gemeentelijke subsidies en giften van particulieren of instellingen, die sympathi seerden met den B.V.L. Het schijnt, dat de controle, zoowel door de Nationale als door de Gewestelijke Commis sie, zeer primitief was en dat men hoofdza kelijk rekende op de betrouwbaarheid van den secretaris-penningmeester zelve. Hoe het ook zij, de man genoot bij de le den van deze commissies een schier onbeperkt vertrouwen, dat zelfs zoo ver ging, dat men waarschuwingen van de zijde van B.V.L.-ers gewoon in den wind sloeg. En deze waarschuwingen dateerden werke lijk niet van de laatste weken of maanden, maar van eenige jaren her. Totdat de zaak niet meer te redden was. De geruchten werden steeds sterker, de aan wijzingen steeds positiever. En eindelijk werd ingegrepen. Het eerst door de Gewestelijke Commissie Wij weten het niet, maar dit is zeker, dat O. eenige Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Eindelijk waren de stukken uit Chur aan gekomen en de rechter van instructie met zijn assistent de verschillende acten door te lezen. „Jongens, dat is een moeilijke kwestie. Hij is een moordenaar, dat is vast. Natuurlijk heeft hij Infanger uit jaloezie neergeschoten, maar hij liegt. En wij kunnen hem dan al leen uitleveren, als het blijkt, dat hij werke lijk een moord begaan heeft, maar niet we gens het schieten van een gems. Vrijlaten kun nen wij hem ook niet, want stel, dat hij het wel gedaan heeft. Heeft men de moeder Pontresina nog niet aan een verhoor kunnen onderwerpen Een ordonnans trad binnen. „De directeur van de strafgevangenis stuurt U hierbij de zen brief, die voor Xaver Kernbacker bezorgd is." Het was de brief van Fientje, die de rechter nu in zijn hand hield en terwijl hij even een sigaret aanstak, las hij op den achterkant van de enveloppe de naam van de afzend ster „Josephina Collina." De assistent" zei„Dat is toch het meisje uit de bergen, die verklaard heeft, dat zij met Xaver Kernbacker verloofd was en die hem tijdens zijn arrestatie heeft verpleegd. I Wij kunnen haar voor laten komen, nu wij haar adres weten, want toen wij haar als ge tuige wilden dagvaarden, verklaarde de va der, dat zij naar de stad was gegaan en dat hij haar adres niet wist. De rechter lachte gemoedelijk. „Kijk, waar de collega, er komt misschien al wat licht in de zaak. Het meisje woont bij Minister Schwed Ier in de Schellingstrasse. Wij zullen eens even zien, wat zij schrijft." Hij las den brief en was ontroerd. „Hindert niet, het meisje roepen wij op, laten wij zeggen over vier dagen, eerder heb ik geen tijd. Het meisje is werkelijk met hem ver loofd en zal ons wel voldoende inlichtingen kunnen geven. En dan zal de zaak wel spoe dig afgedaan kunnen worden. Het zou toch te gek wezen, als wij in deze zaak geen licht zouden kunnen brengen. Goeden morgen, waarde collega." Met het gevoel van iemand, die een geheim zinnige zaak tot klaarheid had gebracht, ver liet de rechter van instructie de kamer even later het gerechtshof. maanden geleden uit zijn functïes werd ont slagen. Blanco-kwitanties. Wat er zoo allemaal gebeurd moet zijn Ook hierover hebben wij van verschillende zijden het een en ander gehoord. Wij spraken hierboven over de gelden, die moesten worden overgemaakt aan de 58 af deelingen van het verband Alkmaar. Dat ge beurde twee keer per jaar. Welnu, het was de gewoonte, dat de heer O. evenzoovele keeren aan de plaatselijke leiders een blanco-kwitantie stuurde. Deze moest dan geteekend worden en opgestuurd worden naar den heer O. Pas daarna kreeg men zijn geld toegestuurd. Of de bedragen, v/elke gestuurd werden, klopten met de op de kwitanties geschreven bedragen, mag betwij feld worden. Het vreemde is echter, dat, toen eenige plaatselijke leiders deze handelwijze te eigen aardig vonden, en zij advies inwonnen, ze te hoor en kregen, dat dit zoo de gewoonte was bijde militaire administratie. En zelfs moet de voorzitter van het Verband Alkmaar zich ook zoo uigelaten hebben. Intusschen doet het zeer eigenaardig aan, dat thans, nu een nieuwe functionnaris de zaken heeft overgenomen, verschillende af deelingen een grooter toelage toegezonden kre gen dan zij ooit te voren ontvingen. De geschiedenis met de blanco-kwitanties rat echter nóg verder. Want als een zaal houder de huur voor een zaal, waarin een bijeenkomst was gehouden, wilde innen, dan werd ook zoo iemand als het ware gedwongen om een blanco kwitantie te teekenen. Anders kreeg hij geen geld. Er is nog een andere kwitantie-geschiede nis de heer O. moest eens bij een Alkmaar - schen middenstander een bepaalde som beta len voor gedane leveranties ten behoeve van den B.V.L. Hij vroeg toen zeer natuurlijk een kwitantie en kreeg deze. Maar een paar dagen later kwam hij terug bij den mid denstander en deelde mede, dat de kwitantie was zoek geraakt en dat hij gaarne een twee de kwitanties zou willen hebben. Hij kreeg ze. Dochweer eenige dagen later kwam hij voor den derden keer en wist ook voor dezen derden keer 'n kwitantie te krijgen. Toen hij tenslotte voor den vierden keer met ongeveer hetzelfde verhaal kwam, werd hem de vierde kwitantie geweigerd. En nu is het alleen maar jammer, dat de bedoelde middenstander verzuimd heeft, de kwitanties te waarmerken als duplicaat. Mevrouw Schwedler was met Fientje naai de markt gegaan, terwijl de Minister door zijn Ischias geplaagd, nurks en brommend in zijn stoel zat, toen er plotseling gebeld werd. Hij strompelde naar de deur. „Wat is er „PostEen dagvaarding van het gerechts hof voor Mejuffrouw Josephina Collina. Als tublieft, meneer de Minister, mag ik het U overhandigen De minister hield het papier in de hand en keek er naar. „Arrondissements-Rechtbank te. München Aan de ongehuwde Josephina Collina, bij den Heer Minister a. D. Schwedler Het bloed steeg den nijdigen ouden heer naar het hoofd. Juist kwamen zijn vrouw en Fientje thuis. „Kom eens binnen, Fientje Reeds aan den toon bemerkte zijn vrouw, dat er iets gebeurd was. „Wat is er aan de hand Ook Fientje was achter Mevrouw de mer binnen gekomen. „Wat is er Een dagvaarding van het ge recht voor Fientje." Het meisje werd vuurrood, maar het was van blijdschap, want zij dacht niet anders, dan dat Xaver haar geantwoord had. „Vertel op, dan weten we, wat je hebt uit gevoerd." Zij verstond niet, wat de Minister zei, nam het papier van hem aan en zag, dat het een gedrukt formulier was. De minister had geen geduld meer. „Nu „Ik begrijp niet „Geef hier. Daar staat het. Voorgeleiding voor de rechtbank. Hoor je dat, vrouw Zij moet voor het gerecht komen. Als getuige. Een keer is het meisje pas alleen uit geweest en nu moet zij reeds als getuige worden ver hoord. Er staat getuigenverhoor in zake Xa ver Kernbacker. Vooruit, vertel eens,, wat is dat Nog steeds gelooft Fientje niet, dat het iets ergs was en zij dacht, dat het een oproep was om Xaver te mogen zien. „Wie is Xaver Kernbacker „Dat is mijn verloofde." ,Wat hier in München heb je al een ver loofde Heb je op dien Zondagmiddag al da delijk een verloofde gevonden „Hij is toch uit Pontresina." „En waarom moet je dan voor komen Heel schuchter antwoordde Fientje „Hij zit in voorarrest." „In voorarrest „Ja, maar hij heeft niets ergs gedaan, al leen een gems geschoten." „Ja, dat kun je me nu wel wijsmaken, maar dat is om te lachen. Ik ga onmiddellijk: naar het gerecht, ik ken de heeren Ik wil toch wel weten wat voor een meisje ik in mijn huis heb." De minister had door de opwinding zelfs zijn ichias vergeten, nam jas en hoed, be stelde een taxi en terwijl Fientje, verschrikt en niet begrijpend, wat el* aan de hand was, in haar kamer zat de oproep had de minister meegenomen en Mevrouw had haar de keuken uitgestuurd probeerde de oude dame tevergeefs voor dit alles een verklaring te vinden. Voor dit meisje uit de Alpen, dat er zoo rein en braaf uitzag en dat een dagvaarding van de rechtbank kreeg en een verloofde had, die in München in voorarrest zat. Het duurde niet lang eer de Minister weer terug was. Van kwaadheid liep hij als een jonge man de trappen op en zijn vrouw schrok, toen zij zijn gelaat zag. „Fientje Hij nam zich zelfs den tijd niet om zijn jas en hoed af tedoen en verschrikt kwam het meisje uit haar kamer te voorschijn. „Pak je bullen bij elkaar. In tien minuten moet je maken dat je het huis hier uit bent!" „Maar Wenzel", zei mevrouw. „Je zult opkijken, Broni. Weet je, wie hij is Een moordenaar, misschien nog wel een roofmoordenaar is de verloofde van jouw parel van een dienstbode. Nu herinner ik het mij, er heeft ook iets van in de courant ge staan." Fientje stond met vlammende oogen voor den Minister, de beschuldiging, die hij had uitgesproken, deed haar alle schuwheid op zij zetten. „Het is niet waar en ik verdraag het niet, dat U Xaver een moordenaar noemt. U kunt over mij zeggen, wat u wilt, maar Xaver laat ik niet beschuldigen." „Hou je mond, pak je boel bij elkaar en maak dat jè wegkomt. Het is vandaag de vijf tiende. Een maand loon, kostgeld geef ik je niet. Dat ben ik niet verplicht, omdat je je met een leugen in mijn huis hebt gedrongen. „Ik heb niet gelogen." „Neen, maar je hebt je bij ons binnenge drongen, om dicht bij je mooie schat te zijn." „Ook niet binnen geslopen, Mevrouw heeft mij zelf gevraagd te komen." „Hou je mond Pak je rommel in. Hier is je loon en nu vooruit, mijn huis uit!" (Wordt vervolgd),

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1