20e JAARGANG DINSDAGSS DECEMBER 1936 No. 114 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. REISBUREAU W.A.C.O. WIER1NGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER BUREAU Hippolytushoef Wieringen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINOEN Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1 1.—. ïir ADVFiRTENTIëN Van 1 5 regels Tedere regel meer f 0.5C f O.lg CRISIS - BUREAU. TEELTREGELING VOOR DE PLUIM VEEHOUDERIJ 1937. De regeling, gebaseerd op de Land- bouw-Crisiswet 1933, welke in 1937 voor de pluimveehouderij zal gelden, is in groote trekken gelijk aan die, welke m 1936 heeft gegolden. Het broedseizoen voor het broeden met broedmachines is bepaald op het tijdvak, aanvangende 18 Jantiari 1937 en eindigende met ingang van 9 Mei 1937. Gedurende dat tijdvak zullen de genen, die door de Ned. Centrale voor Kieren en Pluimvee ais georganiseer- den zijn toegelaten in de groep „kui kenbroederseen aantal eieren in hun broedmachines mogen inleggen, overeenkomende met 99 pCt. van de aan hen voor 1936 verleende broedver gunniing. Het aantal in broedmachines uit te broeden eieren wordt hierdoor bepaald op ten hoogste 22 3/4 millioen Kuikenbroeders, die de uit de door hen in hun broedmachines ingelegde pluimvee-eieren geboren kuikens niet uitsluitend bestemmen voor verjon ging van den pluimveestapel op eigen bedrijf en die zich niet tegenover de Centrale voor Eieren en Pluimvee heb ben verbonden, uitsluitend eieren in hun broedmachines in te leggen, die rechtstreeks betrokken zijn van fok kers en/of houders van vermeerde- li ngsbe drijven, mogen een aantal eie ren in hun broedmachines inleggen, overeenkomende met 65 pCt. van de aan hen voor 1936 verleende broedver- gunning. Daarboven mogen zij nog een aantal eieren inleggen, overeenkomen de met 25 pCt. van de aan hen voor 1936 verleende broedvergunning, mits zij deze eieren rechtstreeks betrekken van fokkers en houders van vermeer- deringsbedrijven. Kuikenbroeders, clie om bijzondere redenen van meening zijn, dat de hun toegewezen broedvergunning voor 1937 niet redelijk is, kunnen verzoeken tot herziening vóór 15 Januari 1937 bij het Departement van Landbouw en Visscherij indienen. Personen, aan wie in 1936 geen broed vergunning is uitgereikt, en die mee- nen voor 1937 toch aanspraak te kun nen maken op een vergunning, kun nen eveneens vóór 15 Januari 1937 een verzoek daartoe indienen bij het Depar tement van Landbouw en Visscherij. Verzoekschriften, welke na. 15 Janu ari 1937 worden ingediend, kunnen niet meer in behandeling worden ge nomen. DE STEUN AAN DE ROGGE. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Minister van Land bouw en Visscherij besloten, de huidige roggesteunregeling te vervangen door een nieuwe regeling, welke een aanpas sing aan den gewijzigden monetairen toestand beoogt. Daartoe strekkende beschikkingen FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 24.) De vrouw streek haar over het haar. „Maar daarom hoef je toch niet dadelijk zoo ver twijfeld te zijn. Je weet immers zelfs wie en wat je bent, en dat moet je genoeg zijn." De gedachten van Fientje hadden onderwijl een andere richting ingeslagen en zij keek strak voor zich uit. „Ik heb Xaver beloofd zijn moeder bericht te zenden. Misschien weet zij toch wel een weg om hem te helpen", zei ze zacht. „Ze is weer thuis schrijft je vader immers?" vroeg de vrouw. „Ik zal haar maar dadelijk een langen brief schrijven en hoop, dat die haar bereiken zal en niet in verkeerde handen komt." Na enkele bemoedigende woorden ging de jonge vrouw de kamer uit en liet Fientje al leen. Fientje werd geheel door de gedachten aan Xaver in beslag genomen. Over vijf da gen was het Kerstmis. Zij wist niet of zij hem dan nog eens zou mogen spreken, want toen zij den laatsten keer in de gevangenis geweest was, had men haar gezegd „Ik geloof niet, dat de rechter van instruc tie nog een bezoek zal toestaan voordat de zaak met Januari voorkomt, maar een pakje kunt U hem wel sturen en een briefje er bij. Maar wees voorzichtig, want alles wordt ge lezen." Aan deze woorden van den bewaker dacht Fiontjq, terwijl zij alleen in het donkere ka mertje aat. Het zou haar werkelijk onmogelijk zullen eerstdaags afkomen. De belangrijkste wijziging welke zal worden aangebracht is wel het instel len van een variabele denaluratie-ver- goeding. Aan de hand van den marktprijs voor rogge zal telkens vooraf voor een toekomstige periode van één week wor den bepaald, welke denaturatie-toe- slag in die periode zal worden betaald. Gedurende deze periode zal de vastge stelde denaturatie-toeslag, behoudens zeer bijzondere omstandigheden niet worden gewijzigd. In overeenstemming met deze nieu we regeling zal ook bet prijsverschil bij invoer aan wijziging onderhevig zijn, aangezien dit prijsverschil gelijken tred moet houden met den variabelen roggesteun. Daarom zal het prijsverschil bij in voer voor een bepaaald tijdvak worden vastgesteld op een vaste basis van f 2 per 190 Kg., vermeerderd met het voor dat tijdvak vastgestelde bedrag der denafuratie-vergoeding. Uok de restituties hij uitvoer van on gedenatureerde rogge zullen aan de nieuwe regeling worden aangepast. Ten behoeve van de importeurs van rogge zal voorts een regeling tot fixa tie van het variabele gedeelte van het mvoer-prijsverschil worden getroffen. Eveneens zal de gelegenheid tot fixa tie der denaturatie-vergoedmgen wor den gegeven. De Ned. Akkerbouw Centrale maakt hekend, dat met Ingang van Maandag 21 Dec. het monopolie-prijsverschil bij invoer en het restitutiebedrag bij uit voer van ongedenat;ureerde rogge wordt gebracht op f 3.- In overeenstem ming üaarmedc wordt, de denaturatie- toesiag gebracht op 1' 1.- per 199 Kg. GEWIJZIGDE REGELING inzake aanvragen voor vet e.d. bij uitreiking ais Kerstgave. Omstreeks 6 Nov. 1936 werci iu de pers hekend gemaakt, dat vereenigin- gen en instellingen van weldadigheid tot uiterlijk 23 Nov. 1936 bij de Ned. zuivel Centrale, Laan van Meerder- voort 84, 's-Gravenliage, aanvragen konden indienen ter verkrijging van gesmolten rundvet, gesmolten reuzel, nak- en braadvet en/of onvermengde margarine, vrij van heffing, bestemd voor GRATIS uitreiking ais „Kerst gaven", aan gehoeftigen, indien en voor zoover deze behoettigen niet in geld of in natura, steun van gemeen tewege ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verkrijging van onvermengde margarine tegen lagen prijs in aanmer king komen. De Minister van Landbouw en Vis scherij heeft echter alsnog besloten deze beperkende bepalingen in te trek ken en dus de uitreiking der Kerstga ven geheel op dezelfde wijze te doen geschieden als in het vorig jaar. Door deze wijziging in de betreffende bepalingen wordt de termijn voor het indienen van aanvragen bij de Ned. Zuivel Centrale weer opengesteld tot 1 Januari 1937. Vereenigingen, comi- té's, organisatie's en instellingen van weldadigheid, welker aanvraag de Ned. Zuivel Centrale op grond van de thans ingetrokken bepalingen heeft afgewezen, of die van het indienen van een aanvraag hebben afgezien, hebben tot uiterlijk 1 Januari 1937 gelegenheid om alsnog een (nieuwe) aanvraag te doen. Eveneens kunnen vereenigingen en instellingen, die reeds een aanvraag hij deze Centrale hebben ingediend, doch thans een grooter kwantum spijs vet en/of margarine zouden willen distribueeren, nog tot uiterlijk 1 Janu ari 1937 een aanvullende aanvraag in zenden. De aanvragen moeten worden ge steld op daartoe hij de Nederlansche sche Zuivel Centrale te verkrijgen for mulieren. De datum, waarop de uitreiking der producten aan de behoeftigen uiterlijk moet hebben plaats gevonden, is na der vastgesteld op 1 Februari 1937 Degenen, aan wie de Kerslgaven zijn uitgereikt zullen deze vóór 1 Maart 1937 moeten hebben opgebruikt, aauge zien de op de verpakking daarvan aan gebrachte merken (banderolles) alsme de de wikkelpapieren der onvermeng de margarine slechts tot genoemden datum geldig zullen zijn. Met nadruk wordt de aandacht erop gevestigd, dat het geen zin heeft aan vragen in te zenden, indien het de be doeling is de producten te bestemmen voor verwerking in spijzen ten gebrui- ke door de inwonenden van gestichten, inrichtingen, e.d. of voor verstrekking van maaltijden aan behoeftigen. Voor dergelijke doeleinden kan door de Ne- derlandsche Zuivel Centrale geen vrij stelling van heffing worden verleend. Denaturaüe aardappelen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat aan de aardappelrassen van den kleigrond behoorende lot de rubriek A, waarvoor, indien de aardappelen aan de daartoe gestelde eischen voldoen, met ingang van 1 Februari 1937 bij denatu ratie een vergoeding van f 1.59 per 190 Kg. wordt gegeven, is toegevoegd het ras West-Brabander. Wijziging Tarwesteun. Met 40 cent per 100 Kg. ver laagd. Naar men meldt, wordt de bonifica tie op tarwebloem met ingang van 21 Dec. a.s. met f 0.40 per 100 Kg. ver laagd, terwijl de tarwe, welke door de Nederlandsche Tarwe Centrale op bon nen tegen specialen prijs wordt ver- geweest zijn nu naar beneden te gaan en bij de vreemde menschen te gaan praten. Het eene bezoek, dat Fientje bij Xaver had mogen maken, had een heel andere werking op hem gehad, dan Fientje vermoedde. Ver suft en onverschillig was hij geworden door het wachten, die vele weken lang. Vertwijfeld. Hij was er van overtuigd, dat het noodlot, dat eenmaal zijn klauw naar hem had uitgesto ken, hem ook niet meer los zou laten. HOOFDSTUK 11. Het was Kerstmis De zwaarste dag van heele jaar voor al die ongelukkigen, die voor hun vergrijpen moesten boeten en voor allen, over wien nog geen oordeel was geveld en die toch reeds gevangen zitten. Een dag, waarop zelfs de meest verstokte misdadiger een zachtere herinnering krijgt aan zijn kin derjaren. De klok van de gevangeniskerk beierde door het gebouw, 's Middags op een ongewoon uur werden de deur geopend en riepen de bewa kers .Klaarmaken voor de kerk Xaver stond op en keek hem aan. Waarom was dat? Waarom moest hij naar de kerk Wat ging hem deze Kerstmis aan Wat moest hij, die door iedereen verlaten was in de kerk doen „Is het verplicht „Het is bevel Weer werd de celdeur geopend. Het num merplaatje, volgens voorschrift op de borst, trad hij naar buiten. Overal werden nu de celdeuren geopend, overal traden de mannen net als hij op de corridors en gingen met langzame schreden, steeds twintig meter ach ter elkaar, door de gangen, de trappen af, over de binnenplaats, waar zij dagelijks in een kring werden „gelucht." Hard en schel klonken de klokken. In het midden van het groote gebouwencomplex, verhief zich de kerk. Wat een treurige aan blik Als een geweldig amphitheater waren Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp Keulen Antwerpen Brussel en Parijs. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor. BREED 35 TEL. 184 HOORN. de stoelen in rijen geplaatst, steeds den een boven den ander, rechts en links van iedere gevangene verhief zich een houten schot, die de heele kerk in vele honderden kleine afdee- lingen splitste. In elke afdeeling een gevan gene. Zij konden elkaar niet zien, hoogstens het kruintje van dengene, die onder hen zat, maar ieder had het uitzicht op de preekstoel. Daar stond nu een geweldig groote kerst boom vlak voor, op welker takken verschil lende lichtjes waren aangebracht, terwijl gouden en zilveren ballen er in waren opge hangen. Het orgel speelde gewijde muziek terwijl de treurige stoet van gevangenen hun plaatsen opzochten. Een onderdrukt snikken klonk op uit verschillende kelen van gevan genen, die niet in staat waren de herinnerin gen aan vroeger te onderdrukken. Maar een vreemde en ontstellende aanblik was het beeld naast den preekstoel van de soldaten, die met scherp geladen geweren de wacht hielden en zonder ophouden gleden de oogen van den waarnemenden inspecteur vanuit zijn zetel over de rijen der menschen. Op hetzelfde oogenblik, dat er iets zou gebeuren of dat de gevangenen aan het muiten zouden willen slaan, had hij het geweld in zijn hand door de soldaten een vuurcommando te ge ven. Langzaam verklonken de orgeltonen en de dienst begon. Nadat de godsdienstoefening geëindigd was keerden de gevangenen met gebogen hoofd naar hun cellen terug. Vandaag was het Kerstmis Vandaag kre gen zij beter eten Voor ieder een peperkoek met een appel, bovendien nog een paar siga retten en enkele liefdesgaven, die gedurende den winter verzameld waren. Ook geschenken van familie en vrienden evenals de brieven, die alle gelezen waren, werden nu uitge deeld. Met diep gebogen hoofd betrad Xaver weer de kleine ruimte. Op de tafel naast zijn bord stond een klein, verkant kistje. strekt, van f 7.60 of f 8.- per 100 Kg. wordt gebracht, waarmede de stijging in de prijzen van afvallen wordt ver disconteerd. De vergoeding per 100 Kg. ongebuild tarwe-meel wordt hierbij aangepast. Uiivoering Zuiderzee-steunwet. De directeur van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzee-steunwet maakt bekend, dat in afwachting van de definitieve vaststelling van de toe slagregelingen a en b voor 1937 met in gang van 27 Dec. 1936 tot wederopzeg- gns, doch uiterlijk tot en met 27 Febru ari 1937, voor hen, die toetraden lot de: Regeling a. de toeslag wordt vastge steld op 100 pCt. van den grondslag Regelin b de toeslag wordt vastge steld op 90 pCt. van den grondslag. Voor zoover de grondslag als gevolg van de gezins-samenstelling op 1 Jan. 1937 wijziging behoeft, zal deze, indien dit niet reeds is geschied, worden aan gebracht bij het nemen van de defini tieve beschikking inzake de toeslag-re geling 1937 met verrekening van hei te» veel of te weinig genotene. Toelating tot de toeslagregelingen, kan tot 1 Jan. 1937 worden aange vraagd. Zij, die in 1936 tot een der beide toe slag-regelingen toetraden, worden ge acht ook in 1937 toelating tot de toe- slagregeling te wenschen,t tenzij zij om uittreding verzoeken. Dezen behoeven dus niet opnieuw aan te vragen om tot de toeslagregeling te worden toege laten. De toelating geldt voor zoolang als de regeling, waartoe zij toetraden, op hen van toepassing is. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering Rouwkoets-Vereen. Westerland. Algem. leden-vergadering der Rouwkoets- Vereeniging Wieringen, gehouden op Donder dag 17 December 1936 in Hotel Duijnker te Westerland. Bij opening' der vergadering door den voor zitter bleken 43 leden aanwezig te zijn. Na voorlezing en goedkeuring der notulen komt in behandeling het voorstel van het bestuur om de Rouwkoets-vereeniging om té zetten in eene Onderlinge Begrafenis Vereeni- ging. Na uiteenzetting van het doel der Vereeni- ging, en de mededeeling van het Bestuur (dat zich ten volle bewust is dat eene begrafenis Vereeniging op Wieringen in eene groote leemte zal voorzien), volgt voorlezing van een ontwerp-reglement. Wat in groote lijnen het volgende bevat. De zetel der Vereeniging is gevestigd te Westerland en zal de naam dragen „De Laat ste Eer". Zij stelt zich ten doel haar dooden op waar dige wijze grafwaarts te vervoeren. Bij eene begrafenis vergoedt de Vereeniging de kosten verbonden aan het z.g.n. uitklee- den, het kisten, omzeggen, (beperkt), de dra gers, theeschenken, de koetsier en de kosten van opening van het graf. Leden kunnen zijn hoofden van gezinnen en zij die hiermede gelijkstaan. Leden wor den over geheel Wieringen aangenomen. Hij had den heelen dag aan Fientje ge dacht, gehoopt, dat de deur open zou gaan en dat zij binnen zou treden nu wist hij, dat zij ook aan hem gedacht had. Xaver nam het deksel van het kistje af Een heel klein kerstboompje zat er in. Een boompje, waarin zelfs enkele kleine kaarsjes Met tranen, die hij niet bedwingen kon. haalde Xaver het boompje uit het kistje. Er lagen een paar frissche dennetakken bij, een paar takken bloeiende Erika, een paar tak ken met elzenkatjes, appelen, noten, een paar lekkernijen, worst, spek, een pijp en pakje tabak. Hij zou al die geschenken wel hebben kun nen kussen. Tenslotte vond hij een brief „Mijn Xaver Je mag den moed niet verlie zen Ik ben steeds in je nabijheid Ik weet van mijn vader, dat je moeder weer terug is in haar huisje en ik heb haar geschreven. Zij zal zeker alles doen wat mogelijk is om je onschuld te bewijzen. Wees maar niet al te bedroefd Wij moeten er op vertrouwen, dat God ons zal helpen en bijstaan Vergeet nooit, dat ik aan je geloof, dat ik altijd aan je denk, dag en nacht en dat ik je trouw zal zijn tot in den dood. Je Fientje." Toen de bewaker iets later kwam om Xaver zijn eten te brengen, dat uit een groot stuk vleesch met aardappelen en een pot hier be stond, toen stond het boompje op de tafel en de lichtjes waren aangestoken de bewaker had in een goede bui een doosje met een paar lucifers b^j het boompje gedaan. Xaver zat er voor, had den verkreukten brief in zijn hand, keek naar de lichtjes als waren zij kleine, schitterende, wonderbaarlijke ster ren, die plotseling in den nacht zijner ver twijfeling opgekomen waren en een stroom van tranen over zijn wangen. Het lidmaatschap berust op gezindsverband, met inbegrip van inwonende wederzijdsche Ouders. Zij die niet tot het gezin behooren vallen hier buiten, zij kunnen apart als lid toetre den. Personen, die reeds hier woonden, toen de Vereeniging werd opgericht en zich binnen een half jaar niet opgeven als lid, kunnen als nog toetreden, doch betalen als dan een extra contributie gerekend naar het aantal jaren, dat zij zich na de oprichting der Ver eeniging aanmelden. Deze bepaling geldt ook voor nieuw te vestigen personen. Het Bestuur behoudt zich het recht voor, om personen al dan niet als lid aan te ne men. Het lidmaatschap vervaltle door overlij den, 2e door bedanken, 3e door vertrek, 4e door royement wegens niet betalen der con tributie na een jaar. Bij eventueele begrafenissen moet de om' zegging beperkt blijven, ten eerste tot de buurtschap der overledene ten 2e bij de naaste vrienden en familie in het Centrum der Buurtschap en de familie over geheel Wieringen. De familie der overledene, die wenscht dat een meer uitgebreide omzegging plaats vindt regelt dit met de bode. De mee- dere kosten komen ten laste der familie der overledene. Het bestuur is belast met aanstellen van wel le en 2e Voorz., le en 2e Secr., le en 2e Penn. ën een bestuurslid. De Voorz., Secr. en Fenningm. vormen het dagelij ksch bestuur en is gezeteld te Westerland. Het bestuur is belast met aansellen van personeel 't welk bij de begrafenissen dienst moet doen en stelt de loonen vast van dit personeel. Zij heeft het recht personeel te ontslaan en alsmede om nieuw personeel aan te stellen. Zij voorziet het personeel van de noodige instructiës enz. De ontslagene kan beroep instellen bij de eerstvolgdende leden vergadering. Het personeel bestaat uit een bode, een hulpbode, zes dragers, twee theeschenksters, en twee uitkleeders. Voorts maakt het reglement melding van werkzaamheden aan den Secretaris opgedra gen, alsmede omschrijving van werkzaamhe den van den Penningmeester, en de controle over het geldelijk beheer enz. enz. De contributie bedraagt twee gulden vijftig cents per jaar per gezin. Zij wordt geïnd in twee termijnen en wel de eerste termijn in de maand Januari en de 2e in de maand Juli van elk jaar, bij vooruitbetaling, zooveel mo gelijk bij eerste aanbieding te voldoen, echter met recht op veertien dagen zicht. Het Bestuur heeft het recht, in geval van financiëele moeilijkheden, een extra heffing te doen. Alle voorkomende gevallen, waarin dit re glement niet voorziet, worden door het be stuur voorloopig naar hun beste weten gere geld en op de eerstvolgende ledenvergadering ter sprake gebracht en zoo mogelijk afgewik keld. Wijzigingen in dit reglement kunnen wor den aangebracht bij volstrekte meerderheid van stemmen in eene leden-vergadering. Na voorlezing van het reglement werden eenige inlichtingen gevraagd, en werden zoo veel doenlijk beantwoord. Het tegenwoordig bestuur blijft gehand- HOOFDSTUK 12. Het was de eerste Februari en tevens de dag dat het proces van Xaver Kernbacker begon. De groote rechtzaal van het Münche- nergerechtshof bevatte bijna geen menschen. Wat ging het ook de Müncheners aan of een wilddief uit Zwitserland wegens moord ver oordeeld werd Slechts een klein aantal verslaggevers, die meenden, dat er misschien nog eenige sensa tie in het geval zou zitten en een paar stu denten in de rechtsgeleerdheid zaten op de publieke tribune. Er waren ook niet veel getuigen. Slechts Fientje en haar vader, die voor deze gelegen heid opgeroepen was. De rechter zat met een verveeld gezicht op zijn plaats en bladerde in de stukken. In de getuigenbank hadden Fientje en haar vader plaats genomen. De verdediger, een nog jong advocaat met een eenergiek gezicht ordende zijn paperassen. Nadat de twaalf ge zworenen waren opgeroepen en deze den eed hadden afgelegd begon het verhoor. Xaver Kernbacker zat in de beklaagdenbank. Nadat de naam van den beklaagde was afgeroepen, las de voorzitter de aanklacht voor. „U wordt beschuldigd den gendarme Thomas Infanger met voorbedachten rade te hebben neerge schoten, toen hij U bij het stroopen betrapte, daarna hebt U het lijk beroofd en in den af grond geworpen. Bent U hieraan schuldig „Niet zooals U het daar voorleest." „Vertelt U ons dan het heele geval." Xaver had bij alle vorige verhooren reeds zoo vaak gedaan, dat hij het uit zijn hoofd kende, en alsof hij een lesje opzegde, vertel de hij met matte stem wat er gebeurd was. Zijn houding was zoo apatisch, alsof hij zich heelemaal niet bewust was, dat van dit uur zijn heele verdere leven afhing. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1