X 20e JAARGANG DINSDAG DECEMBER 1936 No. 116 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR l|||g|p WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VALSCHE AANKLACHT. WÏËRINGËR COURAÏiTii VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN CRiSiS - BUREAU. PRIJSVERSCHIL EN RESTITUTIE ROGGE. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolieprijsverschil bij invoer en het res titutiebedrag bij uitvoer van ongedenatureer- de rogge voor het tijdvak van 28 December 1936 tot en met 2 Januari 1937, behoudens nadere wijziging, is vastgesteld op f 2.75 per 100 kg. In overeenstemming daarmede is de dena- turatievergoeding voor genoemd tijdvak, be houdens nadere wijziging, vastgesteld op f 0.75 per 100 kg. BINNENLANDSCH NIEUWS. Autobotsing bij Stompwijk. Drie licht gewonden. Zaterdag zijn op den Kostverlorener weg bij Stompwijk tengevolge van den mist een personen-auto en een vracht auto. beladen met melkbussen, tegen elkaar gebotst. De melkauto sloeg driemaal over den kop en kwam in een sloot. De be stuurder kon spoedig op het droge wol len gebracht. Hij iiad veel huilen en schrammen. Dit was ook het geval met den bestuurder van de personenauto Ken jufirouw. die ook in laatslgenoem ie auto zat. brak een arm en is ter ver pleging opgenomen in de St. Antonius- noeve te voorburg. Kil bussen melk gingen verloren. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. DRIE DïEViïN OP HET DAK Toen de heer en mevroum Van Schel ven. die aan de Linker Roiteka.de te Rotterdam wonen, Zaterdagavond te zeven uur thuiskwamen, bemerkten zij, dat er licht in huis brandde en bo vendien hoorde men gestommel op de zoldertrap. Men waarschuwde onmid dellijk de politie Deze heeft het ge- gehecle blok huizen afgezet. In de wo ning heeft men een grondig onderzoek ingesteld. Eenige kasten en deuren wa ren geforceerd, doch van de inbrekers was geen spoor te bekennen. Men ver moedde dat de inbrekers via het dak raam de vlucht hadden genomen. Eeni ge agenten van politie hebben daarna onder leiding van een inspecteur een grondig onderzoek ingesteld. Op het dak, na een klauterpartij over daken en langs goten, slaagde men erin drie mannen te arresteeren, die zich achter sclioorsteenen hadden verscholen. Het waren een 20-jarige los werkman, een 33-jarigen loodgieter en een 24-jarige timmerman. De drie mannen zijn in het politie-bureau opgesloten. AUTO OOOR TREIN GEGREPEN. Ongeluk op onbewaakten over weg te Schagen eischt drie doo- den. Zaterdagmiddag is een doodelijk on geluk gebeurd op een onbewaakten spoorweg-overgang te Schagen. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uur uit Den Helder vertrekt en 1213 -te Schagen moet aankomen, reed over bovengenoemde» spoorweg-overgang en kwam in botsing met een automo biel, die aan de achterzijde gegrepen, ongeveer 50-M. verder aan den voet van den dijk werd neergeworpen. Van de drie inzittenden mej. A. Reuvers uit Dirkshorn Mej. J. de Reus uit Winkel en Mej. M. Hopman uit Warmenhuizen, werden de eerste twee op slag gedood. De derde is zwaar gewond met den trein naar Alkmaar vervoerd. Een dokter, die toevallig in den trein aanwezig was en een pleeg zuster verleenden de eerste hulp. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist, welke over Schagen hing. De sneltrein zette met een hall uur vertraging de reis voort. In den loop van den avond is ook Mej. M. Hopman uit Warmenhuizen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden. DE REGELING OP 7 JANUARI TE DEN HAAG. Het is gewenscht, het publiek nog eens nauwkeurig in te lichten omtrent de rege ling op 7 Januari ten opzichte van het plaats nemen op de Officieele Tribunes aan Toren straat, Vondelstraat en Alexanderveld. In de eerste plaats wat betreft den prijs. Volkomen ten onrechte meenen sommigen, dat, wan neer ze maar lang genoeg wachten, de prij zen der kaarten wel zullen dalen. Dit moge met allerlei particuliere kijkplaatsen het ge val zijn, bij de Officiëele Tribunes is hiervan geen sprake. Afgezien van de onbillijkheid die daarin gelegen zou zijn tegenover de velen die zich tijdig van een kaart hebben voor zien, is er ook geen enkele aanleiding voor. Het zal trouwens practisch onmogelijk zijn, den laatsten dag of op 7 Januari, wanneer van alle zijden de drommen bezoekers naar den Haag komen, ieder nog van een kaart te voorzien. Men blijkt bovendien nog niet volkomen doordrongen te zijn van het feit, dat reeds vroeg in den morgen van 7 Januari een kring om het Centrum van Den Haag wordt afgezet door de Politie en dat dooi- deze af zetting alléén zij worden doorgelaten, die een daartoe strekkend bewijs van de Politie be zitten, zooals een plaatskaart voor de Offici eele Tribunes. Er worden uitgebreide parkeer gelegenheden gemaakt voor auto's en bus sen. Tot de Tribunes aan de Torenstraat wordt men tot 10 uur, tot die aan Vondelstraat/ Elanstraat en aan het Alexanderveld tot 11 uur toegelaten. menwerking en de collectieve veilig-, heid van den aardbodem schijnt te, zijn verdwenen en dat de naties in wanhoop naar de wapens grijpen en zich met het oog op hun veiligheid be wapenen. Wat kan men redelijk onder deze om standigheden van het nieuwe jaar ver wachten Toch bidden wij nog, dat 1937 dien ommekeer in den gang van zaken moge brengen, die de wereld voor de krachten van het goede.en den vooruitgang, zal behouden. De hertogin van Kent schenkt het leven aan een dochter. De hertogin van Kent. heeft op den morgen van den Eersten Kerstdag lc half twaalf het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind ma ken het wel. OOSTENRIJK Hertog van Winrisor op Kerstfeest. Het A. N. P. meldt, dat de hertog van Windsor Vrijdagavond een Kerstteest heefl bijgewoond, dat in het kasteel van baron Rothschild was aangericht voor 25 kinderen van het personeel. Dit was de eerste maal dat de hertog van Windsor. sedert zijn iroonsaf- tand, deelnam aan een feestelijkheid. BU1TENLANDSCH NIEUWS. ZUID-AFRIKA. Smuts ziet den Europeeschen ioestand somber in. „Moge 1937 echter een omme keer brengen." In een artikel in de „Cape Times" schrijft Smuts, doelend op de politieke situatie in Europa, dat deze zich naar een of anderen ongelukkige» climax FEUILLETON ROMAN VAN DE BEKENDE SCHRIJFSTER VIOLETTE CARR. 26). Het werd een lang verhaal, maar de oude vrouw vertelde alles uitvoering, want het hielp haar door de vervelende uren heen, die zij op bed moest liggen om weer krachten te verzamelen. Pia wist er weinig van wat er gebeurd was. Zij had wel gehoord, dat Xaver verdacht was van een moord op Infanger, maar meer niet, want Pia was een echte Col- lina-stijfkop, en nadat zij ter wille van haar stiefmoeder de ouderlijke woning had verla ten, had zij thuis niets meer van zich laten hooren en hoezeer zij ook aan haar zuster Fientje hing, ook van haar had zij niets meer gehoord. Nu zat zij bij de oude vrouw aan het bed en kon alles niet bevatten. „Ja, ik was nog jong, toen ik thuis weg ging, maar ik ken Xaver toch voldoende om te weten, dat hij geen moordenaar is Zoo en is Fientje in München En zoekt U hier nu in de bergen steeds naar het lijk van Infanger Hoe is het met vader Opeens kreeg het heimwee bij het jonge meisje de overhand en snikte zij het uit. Op den derden Januari was de oude vrouw weer zoover, dat zij aan het afdalen naar Scalino kon denken. Gelukkig was de boerin waar Pia bij in betrekking was, weer zooveel beter. Het jonge meisje kwam naar haar toe en zei„Ik heb met de boerin gesproken. Zij heeft mij hier niet meer noodig en nu ga ik naar Tirano terug. Alleen kunt U niet gaan. Als U het goed vindt ga ik tot Poschiavo met U mee en zet U op den trein naar huis." Het was een goede gedachte geweest, want enderweg moest de oude vrouw meerdere ma len op de stevige, jonge Pia steunen. In Sca- lina gingen zij naar een klein hotel. Om te voet naar Poschiavo te gaan, daar kon de oude vrouw niet aan denken en dat de voer man, die haar mee naar boven had genomen voor een groot gedeelte, toevallig ook weer naar het dal zou gaan, daaraan was ook niet te denken maar de waard wist raad. Luister, gisteren is er een belastingambte naar van Tigaro hierheen gekomen om alles te controleeren. Hij zal misschien morgen al weer vertrekken. Ga eens naar het stadhuis Misschien kan hij beiden in zijn wagen mee nemen naar Tirano. De weg erheen is overal Heel goed." „Dan zal ik daar maar dadelijk heengaan. Pia knikte. „Ik heb nog een boodschap voor de boerin te doen, dan kom ik naar het stad huis en haal U daar af." De oude vrouw nam het valies, waarin zij steeds al haar papieren en haar geld bij zich droeg en strompelde naar het stadhuis. Het toeval wilde, dat zij juist in het bureau kwam, waar een ambtenaar met den belastingman samen bezig waren. De oude vrouw vroeg of zij met den heer uit Tirano mee kon rijden als hij weer terug ging. De kassier schudde het hoofd. „Wat doet U midden in den winter hier boven vroeg hij. „Ik heb naar den dooden Infanger gezocht." Nu gebeurde er iets onverwachts. Er was een jonge man binnen gekomen, hij hinkte een weinig en droeg een actetasch onder den arm. Hij kwam juist binnen op het oogen- blik, dat de oude vrouw den naam Infanger uitsprak, kromp in elkaar en liet den tasch voegt*-nieraai BUREAU Hippolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVE RTENTIêBi Van 1 5 regels f 0.5C Iedere regel meer f 0.1Ö ontwikkelt Hij voegt4hieraan loc, dat rollen dit zeer zware stuk goed tot haar het vertrouwen in de internationale sa-[recht gebracht. Helmers is een vereeniging die GEMEENTE ANNA PAUL0WNA. al 77 jaar bestaat en beschikt over zeer goe de krachten. Tot slot een gezellig bal na. BREEZAND. Voor een goed bezette zaal heeft 2e Kerstdag de Gymv. D.O.K.E.V. een uitvoering gegeven in de zaal van den Heer Borst. Het programma bestond uit een non stop, liefst 25 nummers, heeft wel eenigszins geleden daar vele leden van DOKEV wegens de heerschende griep niet van de partij kon den wezen en enkele wel aanwezige leden niet presteerden wat zij konden, daar zij niet geheel fit waren, doch de leider sloeg zich er kranig door heen en bracht de num mers allen tot een goed einde. Een gezellig bal na besloot deze j aarlijksche gymuitvoe- ring. DE HEERSCHENDE GRIEP. Bijna het hal ve gedeelte onzer gemeente is met de griep aangetast, de een hangerig en hoesten, de ander moe en futloos in een dikke jas, ter wijl er ook velen in ernstige mate de griep hebben en het bed moeten houden. B.K.C.-NIEUWS. De B.K.C.-supporteurs heb ben zeer weinig voetbal te zien gekregen met de kerstdagen. De eerste twee Zondagen in het geheel geen voetbal. De laatste Zondag was Helder 5 bij B.K.C. 2 op bezoek en werd met een 80 nederlaag naar 't Heldertje te ruggezonden. KERSTTFEEST 1936. Vrijdag le Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Kleine Sluis het jaarlij ksche Kerstfeest gevierd. Ditmaal was het enorm druk en het kerstfeest is, dank zij de familie Vorstman en de heer C. J. Mol, uitnemend geslaagd. Door de kinderen werd keurig gezongen o.l.v. den heer Mol en door de grooten werd aandachtig geluisterd. Het versje Kerstklokken werd op verzoek van ae oudste kerkganger, de heer Nap Sr., her haald en ook onze meening geven wij gaarne als een der mooiste nummers. Ook het eer ste versje, Welkom Kerstboom, was keurig te noemen. De kerstvertelling, welke door den heer Mol werd gehouden, de Groote Hei, viel bij de jeugd en bij de ouders zeer in den smaak. De inhoud was mooi en de wijze waar op de verteller zeer veel bijdroeg viel in den goeden smaak. De. kerstboom gaf een keurige aanblik. Tot slot dankte de heer Mol de familie Vorstman namens de kinderen voor het vele werk wat zij dit jaar weer aan het Kerstfeest besteedt hebben. ORMENIO. 2e Kerstdag geeft traditie ge trouw de tooneelvereeniging Ormenio altijd een tooneeluitvoering doch wegens omstandig heden der spelers konden zij dit jaar geen stuk ten tooneele brengen, doch wel is waar heeft Ormenio ons toch laten genieten. Zij heeft gezorgd voor een Amsterdamsch tooneel gezelschap en wel de beroemde tooneelvereen. Helmers. Opgevoerd werd „Nadya", spel in 3 bedrijven van Nobel Coward. Hoewel wij het stuk op zich zelf ingewikkeld vonden hebben we van mooi spel genoten. Het spel b.v. van Nadya, Sebien Pastal, Minister Krish was in de puntjes verzorgd en heeft met de andere GEMEENTE ZIJPE. Officieel. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET voor bijzondere omstandigheden. Burgemeester en Wethouders van Zijpe (N.H.) maken bekend, dat zij, ingevolge de bij alge- meene beschikking van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 23 November 1936. nr. 52516 J.A. verleende mach tiging ontheffing hebben verleend van het bepaalde in artikel 2, onder b, van de win kelsluitingswet 1930, (st.bl. nr. 460) (verbod v/inkel voor het publiek geopend te hebben tusschen 8 uur namiddag en 5 uur voormid dag) wegens de bijzondere omstandigheid, dat op 7 Januari 1937 zal voltrokken worden het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoog heid Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. De ontheffing geldt ten aanzien van alle winkels voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Januari 1937. Aan de ontheffingen zijn geen voorwaarden verbonden. ZIJPE, (N.H.), 23 Dec. 1936. Burgemeester en Weth. voornoemd, D. BREEBAART. De Secretaris, J. A. DE BOER. ZIJPE EN HAZEPOLDER. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-Ingelanden op Woensdag 23 Decem ber, 's nam. 2.30 uur. Opening. De Dijkgraaf opent de vergadering, heet de aanwezigen welkom en deelt mede dat de op den grond vallen. Toen keek de oude vrouw hem aan, sprong op en beefde over al haar leden. „Groote hemel, daar is Thomas Infanger De man had zich vlug hersteld. „Wat bedoel je, oudje Maar zij stond naast hem. „Dit is Thomas Infanger Nu bemoeide de ambtenaar zich met het geval. „U vergist U, dit is onze secretaris Bernardo Grimaldi Maar de oude vrouw hield hem bij den arm vast en luisterde niet eens naar wat er gezegd werd. „Thomas Infanger, hoe kom jij hier Her ken je me niet Weet je niet, dat ik Kernbackerin ben Weet Je niek' Hat Xaver in de gevangenis zit als jouw moordenaar Een oogenblik stond de man als aan den grond genageld, toen rukte hij zich los. j „Laat mij met rust, ik weet niet, wat je wilt De andere deur, waardoor de man een goed heenkomen wilde zoeken, werp geopend en een inspecteur van politie trad binnen. „Wat is hier aan de hand „Ik weet het niet, Inspecteur De oude vrouw had al haar krachten weer verzameld. „Maar ik weet Het, Hij daar, is de doode Infanger, de douane-beambte." „Mensch, je bent gek „Laat den man los. dat is secretaris Gri maldi." Maar de oude vrouw werd steeds zekerder van haar zaak. Nu herkende zij ook Infan- ger's stem. „Hij is Infanger. Hier in mijn zak heb ik zijn foto. U kent het zelf zien, als U het niet gelooft De man stond te beven en keek onderzoe kend naar de deuren. Doch daar kon hij niet heeren De Boer en Rademaker door ziekte verhinderd zijn de vergadering te bezoeken. Spr. wensch genoemde heeren een spoedig herstel toe. Dijkgraaf deelt verder mede, dat op de 3e Nov. 1.1. kasopname heeft plaats gehad en alles werd in orde bevonden. De heer Bruijn informeert hoever het ar chief is geordend, waarop Dijkgraaf antwoordt van 1813 tot 1935. Dijkgraaf deelt mede dat een geldleening is aangegaan groot f 20.000, bij de Coop. Boe renleenbank te Schagerbrug, voor het stof vrij maken der wegen. Dat door het P.E.N. een voordeeliger tarief voor stroomlevering was ingekomen. Het blijkt dat de aanbieding 7% voordeeli ger is. Verder deelt Dijkgraaf mede dat van den heer Hage 60 M2 inplaats van 40 M2 grond was aangekocht in de Ruigenweg echter zon der prijsverhooging. De bijdrage voor werk, uitgevoerd in werk verschaffing zal 65% bedragen, oorspronkelijk zou dit 90% zijn. De heer Komen merkt op wanneer subsidie wordt verstrekt op materialen dit op hetzelf de neerkomt. Ingekomen was een schrijven van de Nrd. Holl. Waterschappen om het Ambtenaren reglement aan te vullen betreffende de leef tijdsgrens waarop de Secretaris-Penningmees ter ontslag zal moeten nemen. Dit is op 70 jarigen leeftijd. De heer Bruijn is een sterke tegenstander, dat een dergelijke functionnaris tot 70 jaar mag aanblijven en zou gaarne zien dat alle ambtenaren met 65 jaar ontslag moesten ne men. Dijkgraaf spijt het, dat de heer Bruijn deze opmerking niet eerder heeft gemaakt. De heer Bruijn Het reglement geeft het wel aan, doch wat is er tegen om het te ver anderen. Ook de heer Komen was het met He heer Bruijn eens. De heer V. Bakker merkt op, dat men het zoo vaak ziet, dat sommige menschen welke niet bedankt kunnen worden, steeds gehand haafd blijven. Overeenkomstig het voorstel wordt het met Algem. stemmen aangenomen. Voorstel van het Dagel. Bestuur tot het verleenen aan den sluiswachter P. J. v. d. Oordt van reductie over 1936 ad f 25.- op sluispacht en f 8.- op leidingwaterkosten De Dijkgraaf ligt toe dat de inkomsten dei- Sluiswachter in verband met Het groote snel verkeer belangrijk zijn teruggeloopen waar om deze reductie wordt ingewilligd. De punten c, d en j, betrekking hebbende op de bouw van een kantoor enz., worden van de agenda afgevoerd doordat van de Advies commissie een ongunstig advies was ingeko men. Van de Oud-Burgemeester was een schrij ven ingekomen waarin deze zijn woning aan bood voor f 8000. De heer Dignum zou gaarne zien dat het bedrag niet in de courant werd genoemd. De overige leden zagen hiervan het nut niet Hi. Besloten werd dit schrijven nog wat aan te houden. De heer Bruijn zou het zoo land willen aan houden tot dat men het rapport van de Ad- door ontsnappen, want voor de eene stond de inspecteur en voor de andere de ambtenaar van het stadhuis. „Hier is de foto is hij het, of is hij het! niet Verwonderd bekeken de mannen het Por tret. Zeker, het was een oude foto en in het' uniform van een gendarme, maarDe1 deur werd weer geopend en Pia trad binnen. Eer een der mannen iets had kunnen zeg gen, sprak de vrouw haar aan. „Pia, ken jij dien man, daar „Goede help, dat is Infanger De inspecteur begon te twijfelen. „Grimal di, haal even Uw papieren." De man werd bleek. „Ik heb U toch gezegd, dat ik die verloren heb." Nu stond de moeder van Xaver dicht voor. hem en richtte zich hoop op. „Je hebt ze verloren Nooit gehad heb je de andere pa pieren. Infanger ben je Stroop de mouw van je rechterarm maar op en laat het blauwe anker zien, dat er op getatouëerd is in den tijd dat je nog als matroos in dienst was De energieke, zekere manier van de oude vrouw verwarde den inspecteur steeds meer. „Ontbloot je arm, Grimaldi „Moet ik doen, wat die heks mij beveelt Ik weiger Nu was het geduld van den inspecteur ten einde. Zoo gedraagt zich geen man, die on schuldig verdacht wordt. „Hier met je arm, Grimaldi Sidderend ontblootte den man nu zijn arm. „Daar is het anker De chef de bureau van het stadhuis trad nu naar voren. „Grimaldi, ik heb je aange steld omdat je zwager mij hierom heeft ver zocht. Ik heb in het geheel niet naar je pa pieren gevraagd. Maar nu voor den dag met de waarheid wie ben je „Hij is Thomas Infanger, dat zweer ik.' Met vlammende oogen stond Kernbackerin voor en deze wendde zich af. „Grimaldi Het mocht wat, ziet u niet dat zijn kwade geweten van zijn gezicht af gelezen kan worden Met een snelle sprong was de man bij het raam, gooide het open, wilde naar buiten, maar een van de menschen in het vertrek had hem reeds bij den kraag. „Hier blijven Begrepen Ben jij Infan ger Ik zeg geen woord meer Dat was werkelijk een ander onderzoek ge worden dan dat van den kassier, zooals de belastingambtenaar uit Tirano zich gedacht had en het werd een lang verhoor. Eerst stuurde de inspecteur een paar agenten naar het huis van Ernest Grimaldi en liet dezen verzoeken op het stadhuis te komen. Terwijl de ineengedoken Infanger door de politie be waakt werd en de vrouwen in een ander ver trek moesten wachten, werd Ernest Grimal di een verhoor afgenomen. De Burgemeester, die bij het verhoor tegen woordig was, bladerde in de acten en zei, nog voordat Grimaldi ondervraagd werd „Ik zie, dat de vrouw van Grimaldi een geboren In fanger is." Het verhoor van Grimaldi was kort. „Ja, nu U het mij op den man af vraagt mijn heer de inspecteur, hij is de broer van mijn vrouw.'* .Waarom hebt U dan deze bedriegerij op touw gezet Infanger werd gehaald. „U bent douane beambte U was gendarme Waarom hebt U zich verborgen Een openhartige bekente nis is het eenige, dat U nog helpen kan." Volkomen gebroken zat Infanger er bij, vloekte zachtjes voor zich uit egen de oude heks, toen vertelde hij. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1