DINSDAG 5 JANUARI 1937 No. i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE 'ASCHE AATKIACHT. WAT 1937 BRENGEN ZAL? 28e jA flERINGER COURANT ERSCHILKEN BUREAU DiNsr*** D0ND^N zaterdag. UITGEVER 1 Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.5( ABONNESPRLJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 n* L— ,'j het huwelijk Prinses Juliana en Z. D. 1 Bernhard, Wijze Neerlandsch „VI? nt mijn glorie." Prinses Juliana, Ruischt ons liedJ en zee In een roes vanflanken Doet heel Nedeï mee Steken w' vlag iel uit Ter eer van Bri en Bruid. Juliana van Nai U wordt heden dsch vrouw. Leve nu deez' andsvrouw, In geluk aan Z Met een trouwnmer wankelt Neemt ze 't aajnu blij Met de man hïedacht Met Gods hulp»ge macht Eer en dank inond Trouwe Heer, tfrbond Prins Bernhardart ons welkom Reeds bij 't hon uw plan In intiemer pareden. Nu dit alles al^m Scheen het eei onverwacht Voor dit nuchfacht Want het Holl element Roept eerst nigauw „content." Na het hooreiw eenvoud Hoe g' als mepr elk wilt zijn Als uw pad di» zou leiden Richt g' uw si in dien lijn Dat beschouwd als plicht Schijn ons toteerlijk licht. Daarom zijn j gesteld Prins van Lipterfeld. Richten w'onsfc Wilhelmina Ons geliefde Jn, Uit het diepstpns wezen Wenschen wije Vorstin, Dat de Zoon oegedacht Heel veel hulkcht betracht Op 't soms n: levenspad Elkander steus wensch is dat En ons lied ster eere Prinses Armg zij dank. Nu de keus geslaagd is U ter eer ooJd en klank En Prins Asc ceien w'ook mee Daarom drierind hoezee Wij zijn hier^er gesteld Op van Lippiterëld Zoo gezegend elfender Vorstenhuis Jfe land Steeds op hopeilte komen Strijdend en kloe verstand Zoo gestreefczoo >eschouwd Neerland woJPgebuwd Mocht elk dtijn 'gen plicht 't Groote wei 't kin verricht. Den Helder. N. T. - D. Glazen kc in <n bruidsstoet. II.M) Kougin rijdt in dit voerg- Naar meinet zeiheid verneemt. FEULETON FMAN V DE BEKIDE SAIJFSTER VIOIETT CARR. 28.) „Op het oojnblik, dvlak voor het ver trek van de uhters oaet vonnis te vellen het telegram werd bingebracht, zat de oude vrouw ret Pia re lang in den trein. Zij had geen ust. Zij vouwde de post niet. De rechter hd haar hprotocol en de be kentenis van [nfangerjals hij het uit Tirano had aitvangen,»egegeven. „Als ik het :\eb, komt zeker op de goe de plaats," had zij geze Het greep de oude vr< aan, toen zij weer in München cp het stn stond. Het was ruim veertig jaar gelee dat zij met haar man haar vaderland hjerlaten, zij kende het nauwelijks terug, ir de moeder van Xaver was geen vrouw erg verlegen was uitgevallen. Zij trok devarde Pia, die vol komen vreemd in de de hoofdstad stond, bij den arm en riep eaxi aan. Zij had gelukkig nog voldoended, want de oude Kernbacker had haar r nagelaten, dan' men wist, daarvan wadfs Xaver niet op de hoogte. „Naar de rechtbank, anel mogelijk Verwonderd keek de rer de oude vrouw, die hem de papieren oandigde, aan. „Uw zoon is reeds injheid gesteld", zei hij. „Waar is hij ,Dat weet ik niet, mik denk, dat hij met de getuige JosephiColli na, waarmee hij verloofd is, meegegas. Ik zal U haar adres geven." zal. behalve de gouden koets, ook de z.g. glazen koets in den huwelijksstoet medelijden. In deze koets, die zeer mooi is en voor de groote ceremonies dienst deed vóór dat de gouden koets werd in ge bruik genomen, zal H.M. de Koningin zijn gezeten, geëscorteerd door haar ge heele militaire huis. Verder zullen in den stoet mederij den negen staatsie-karossen, zoodat de huwelijksstoet grooter en schooner zal zijn dan die waarmede de Sta ten-Gene- raal plegen te worden geopend. Japansche onderscheiding voor de Prinses. H.M. de Koningin heeft Zaterdag ochtend om kwart voor twaalf den Ja- pansehen zaakgelastigde ad interum, den heer Yamaguchi, ontvangen, die 'n brief van den keizer van Japan overhan digde, waarin de keizer zijn gelukwen- schen aanbood met het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliana. Na afloop van de Nieuwjaars-recep tie ontving de Prinses den zaakgelas tigde. De heer Yamaguchie deelde mede, dat de Japansche keizer Prinses Julia na heeft benoemd in de eerste klasse der Kroonorde, de hoogste Japansche onderscheiding, welke aan dames kan worden verleend. zal opleveren. Vrijdagmorgen Parade op het Hel den der Zeeplein. Wij citeerden slechts van iederen dag 1 onderdeel, zoodat het wel duidelijk is, dat er in Den Helder dezer dagen in derdaad „feest" gevierd wordt. De Feestelijkheden in Den Helder. 18 Km. versierde straat. Nog enkele dagen en ook Den Hel der zal kunnen demonstreeren wat het op het gebied van versiering heeft ge presteerd. En dat is niet weinig, als men weet, dat de gezamenlijka lengte der in feestdos gestoken straten niet minder bedraagt dan 10 Km. Gezien het feit dat Den Heider speci fiek Marinestad is hebben de diverse feestelijkheden aldaar een bijzónder ca chet. Zoo zullen op den dag van het Huwelijk van eenige ooriogsschepen eenige saluutschoten gelost worden, er wordt een groote Parade gehouden en voorts zullen des avonds enkele sche pen geillumineerd zijn. Voor het overige zijn de 3 feestda gen. geheel gevuld en men is er inder daad in Dan Helder in weten te slagen een programma uit te werken, dat met medewerking van de weersomstandig heden ongetwijfeld zal slagen. Wij doen eenige grepen in het pro gram van die dagen Dinsdagmiddag: bezoek van autoriteien. bestuur en „meerijders" naar Julianadorp, ter bij woning van de aldaar te houden feeste lijk heden. Woensdag (des middags) Défilé en Zanghulde van meer dan 2000 kinde ren voor den Burgemeester. Donderdag des avonds 'n Licht- stoet van vereenigingeu en vaandel- groet aan den burgemeester voor het Stadhuis (hieraan wordt door de bur gerij deelgenomen met lampions, het geen zeker een feeëreik schouwspel Weer nam de oude vrouw een taxi en reed naar de brouwerij, waar men haar het juiste adres van het meisje gaf. De kleine wachtkamer van de getuigen naast de groote zaal waar de processen wer den behandeld, is een ruimte, die, als hij pra ten kon, veel te vertellen zou hebben. Veel angst, veel leed, een angstige verwachting, veel ten grave gedragen hoop, en veel vertwij feld gehuil, maar ook veel plotseling gejuich van onverwachte vrijheid en geluk. Josephina Collina zat op een stoel, de de dokter had haar iets kalmeerends gege ven. Nu eerst drong het toch tot haar door, wat er gebeurd was. „Waar is Xaver De deur werd geopend en haar oogen za gen het zeldzame beeld, hoe Wastl Xaver bij den arm had en met hem naar buiten kwam. Als in een droom droom liet Xaver zich wil loos meevoeren, hij had iets schuws, iets van den man, die zijn voeten had gebroken, en nu beter verklaard, voor het eerst probeert te loopen. Fientje trad op hem toe, legde haar lin kerarm om hem" heen en drukte met haar rechter de hand van Wastl. Die goede Wastl, wiens oogen vol tranen stonden, dan plotse ling zijn hoed afnam en zei „Nu, goeden dag, veel plezier samen." Hij liep naar de deur. Xaver kwam langzaam tot zichzelf, nu trad ook Collina op hem toe. „Ik wensch je geluk, Xaver, ga maar vlug mee naar Pontresina. Je moet zien, dat je bleeke wangen weer gauw hun natuurlijke kleur krijgen." Xaver keek op. „Ja maar het is dan waar Is het heusch waar Ben ik vrij Is het wonder gebeurd, waarom ik God steeds heb gebeden „Ja, het is waar." „Fientje en jij en je vader zijn jullie voor mij hierheen gekomen „Ik moet U vragen naar buiten te gaan, Fransche helderzienden voorspellen Het zal een bewogen jaar worden. De twee beroemdste helderzienden van Frankrijk hebben haar voorspel lingen voor het nieuwe jaar medege deeld, welke op vele punten met elkaar in overeenstemming zijn en in ieder geval een zeer bewogen jaar doen ver wachten. Duitsche aanval tegen Rusland. Genevève Zapffel, die in 1936 door haar juiste voorspellingen inzake den Abessijnschen oorlog, de bezetting van het Rijnland en de gebeurtenissen in Spanje een groot opzien baarde, uitte zich als volgt „De Spaanschc burgeroorlog zal dit jaar niet worden beëindigd integen deel, vele andere landen zullen zich er in mengen en groote scharen vrijwilli gers zullen eraan deelnemen. België zal een nieuw smartelijk verlies lijden; in Italië, zal een ernstige terugslag ko men. Ik zie Mussolini in een leege ruim te staan. Hij is slecht ingelicht en zal zijn maatregelen betreuren. Het Duit sche leger trekt op. Het ziet er naar uit, alsof het Rusland omsingelt. Edward die Engeland zoojuist heeft verlaten, zal eerder terugkomen dan men meent en wel als dictator. Zijn te rugkeer zal juist op tijd zijn, om een document te vernietigen, dat Frankrijk moest onderteekenen en waarvan hel de strekking niét geheel begrijpt. Wij mogen geen verdrag met Engeland sluiten. In Frankrijk zat 't er rumoerig toe gaan. In de Kamer zal bloed vloeien en in de straten van Parijs zullen zich eveneens rood kleuren. Frankrijk zal een nieuwen standaard krijgen en een jonge man, een zeer jonge man, zal naar de macht grijpen, waardoor de geheele wereld in stomme verwonde ring zal staan. Hij zal echter handig genoeg zijn, zich geen titel te verschaf fen. Verder zal in Frankrijk hongers nood uitbreken, omdat de toevoer van brood zal zijn afgesneden. Tenslotte zullen Frankrijk en Engeland over een halve eeuw niet meer bestaan Oorlog tusschen Rusland en Japan Do bekende zieneres madama Kraya l"mdc!' vcel l ampen' ongeWcken een reeks moordaanslagen in China en Japan en die de macht van Japan ernstig, zal beknotten. Amerika zie ik niet als oorlogvoerende natie. Toch zal het ernstige voorbereiding treffen en zijn geheele vloot mobiliseeren, deze naar den Stillen Oceaan zenden, waar Hinalla en Arnotulu als vlootbasis zul len dienst doen. Door alle gebeurtenis sen in het Verre Oosten zullen alle Aziatische mogendheden ernstig wor den verzwakt en het „gele gevaar" voor Europa kleiner worden. Amerika en Engeland zullen zich in een opbloei kunnen verheugen. In Ame rika zal Roosevelt, wiens populariteit haar hoogtepunt zal bereiken, een ver meerdering der welwaart tot stand brengen en Engeland zal zich, ondanks bepaalde binnenlandsche moeilijkhe den, zoowel in finacieel als in politiek opzicht, in gunstiger toestand zal be vinden. De nieuwe koning, een rustig en trouw, van risico afkeerig karakter, zal het schip van staat in veilige ha ven brengen. Daarentegen is de poli tieke loopbaan van den hertog van Windsor geenzins beëindigd veeleer is hij geroepen om een gewichtige rol te spelen, ais het lol van het rijk ern stig op het spel staat. Zijn romantische affaire met mevr. Simpson zal slechts enkele jaren duren. Overigens was de ze kwestie niet de eenige aanleiding tot de aftreding van Edward ook zijn ongeduld en de ergernis over de lang zame, zwaarwichtige methoden der po litici,, aartsbisschoppen en andere au toriteiten waren een voorname factor bij zijn overwegingen. Verder zie ik, dat Franco Madrid ver overt. Maar de Spaansche burgeroor log zal nog lang duren, voornamelijl- door den door do massa-moorden en wreedheden te voorschijn geroepen haat tusschen de partijen. Ook de gods dienstige factor zal een belangrijke rol spelen. Na de verovering, van Madrid zal echter de huitenlandsche inmen ging verminderen." Onrust in Frankrijk. „\'oor Frankrijk voorspel ik voor de komende maanden den val van het kabinet en de uitroeping van een mili taire dictatuur. Stakingen en fabrieks- bezettingen zullen voortduren, ook zul len er onlusten komen, maar beslist geen revolutie. Engeland zal in 1937 de beste vriend van Frankrijk worden en dit voor de hebzucht van andere landen hescher men. Ik zie in het komende jaar geen Europeeschen oorlog, ofschoon er aan leidingen te over zullen zijn. In het algemeen zullen in 1937 bij en CRISIS -- BUREAU. Steunvergoeding erwten en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt hekend, dat de steunver goeding voor groene erwten van de kwaliteisklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 21 Dec. 1936 tot en mee 26 Dec. 1936, f 1.50 per 100 Kg, zal bedra gen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatu reerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten, zal die steun vergoeding f 1 per 100 Kg. bedragen. Voor veldboonen welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in ge noemd tijdvak zijn gedorscht, is de steunvergoeding op f 2 per 100 Kg. vastgesteld. GEMEENTE WIERINGEN. verklaart „Ik zie een slecht jaar komen voor he Verre Oosten. Epidemies, oorlogen en moorden zullen de aandacht van de geheele wereld trekken. Met China als strijdtooneel kan er 'r oorlog tusschen Rusland en Japan uit breken, welke het gevolg zal zijn van moordaanslagen plaats vinden en de volken, speciaal in Europa, zullen in de hoogste spanning leven. Deze on rust zal ook in 1938 aanhouden. Eerst in 1939 zal de rust weerkeeren." want het gebouw wordt gesloten", zei 'een van de beambten van het gerechtshof. Toen liepen de drie menschen de groote trappen af, de vrije lucht in met een onbe schrijfelijk gevoel van opluchting. Collina, die iedere stuiver drie maal om keerde voordat hij hem uitgaf en liever eeni ge uren liep, dan geld uit te geven, riep nu een taxi aan en liet zich naar het huis rij den waar Fientje al dien tijd haar kamertje had gehad. ,Wij kunnen natuurlijk niet met ons drie ën op je kamertje zitten, daarom moet je je bezittingen inpakken, dan gaan we in een billijk hotel logeeren." En zich tot den chauffeur wendend, vroeg hij „Weet U een billijk en behoorlijk hotel hier in de buurt De chauffeur noemde het hotel „De Zwar te Haan" en daar gingen zij nu heen. Vader Collina nam twee kamers, een voor Fientje en een voor hem en Xaver samen. Fientje knik te haar vader dankbaar toe. Dat hij een ka mer met Xaver.samen nam zei alles voor haar. Toen zij eenmaal boven waren begaven de zenuwen van Xaver zich. Hij snikte het uit en kon bijna niet tot bedaren komen. Het was alsof het leed van al die maanden naar buiten een uitweg zocht. Eindelijk zei Collina „Kom jongen, schei nu eens uit met huilen, ik geloof, dat wij verstandiger doen met eens flink te gaan eten. Daar zij niet in de eetzaal bij vreemde menschen wilden zitten, bestelde Collina den maaltijd boven op hun kamers. Juist waren zij begonnen toen de deur werd geopend en de moeder van Xaxer met Fia binnentraden. Toen de oude vrouw van de brouwerij naar het kamertje van Fientje was gereden, had de verhuurster gezegd, dat Fientje naar het gerechtshof was, omdat het groote proces tegen haar verloofde vandaag begon. De oude vrouw had schel gelachen en ge zegd „Er is heelemaal geen proces. Xaver is vrij. Ik heb hem vrij gemaakt, ik, zijn moe der." Toen kwam een buurjongetje, die had staan luisteren naar voren en zei„Ze zijn naar den Zwarten Haan, daar verder op." Onmiddellijk gaf de oude vrouw den chauf feur opdracht haar ook naar den Zwarten Haan te brengen en zoo stonden de beide vrouwen nu opeens bij hen in de kamer. De kellner keek zijn oogen uit, toen hij la ter de andere gerechten binnenbracht. Er schenen uitsluitend gek geworden menschen boven te zijn. Die oude vrouw, de man met zijn bloote knieën, die hardop huilde, de oude man en dan Weer die twee jonge meisjes, die elkaar vasthielden. Maar tenslotte werden zij wat rustiger en men besloot gezamelijk verder te eten. Alleen Xaxer kon het zich nog maar niet begrijpen, dat hij weer vrij was om te gaan en te staan waar hij wilde, nadat hij vijf maanden lang onschuldig in de gevangenis had doorgebracht onder verdenking van moord. HOOFDSTUK 15. Wastl was naar huis gegaan en had zich, zonder verder te willen nadenken, naar bed begeven. Den geheelen verderen dag en den daarop volgenden nacht had hij geslapen. Zijn moeder was echter verbaasd, toen hij den volgenden morgen vroeg opstond en veel zorg aan zijn toilet besteedde. Hij- had zelfs zijn goede pak aangetrokken. Eerst was hij besloten Fientje, die nu Xaver terug had en dus volkomen voor hem verloren was, niet meer terug te willen zien. Maar toen hij er dieper over nadacht, klon ken hem de woorden weer in de ooren, die zij l had „Wastl, wij blijven toch altijd goede vrienden Hij had het meisje niet meer willen zien? WINTERKANSEN Het is Januari en de kansen Van Koning Winter zijn weer daar. Maakt menigeen in tijd van crisis, Bevreesd voor winter, een gebaar Van ga toch weg en haal de lente Met boom met bloesem, groene wei Bedenk we hebben slechts t' aanvaarden We zitten immers in het jaargetij Weest blijde, (ook gij werkloozen) Dat geen aardsch dictator de natuur Kan regelen naar macht en willen Eerst dan was voor ons 't leven „zuur," Wij zaten steeds in sneeuw of regen Zij baadden zich in zonvallei, Aanvaard daarom de winter rustig We zitten immers in het jaargetij Laat Koning Winter dan maar komen Wij zijn gereed, de baan is klaar, In Mulders „Zoutland" in het Noorden, Zoek thans alvast de schaatsen klaar. Geniet daar volop als 't gaat vriezen Gevaar is er beslist niet bij, 'k Zie in gedachten reeds de paren zwieren Achter elkaar, en zij aan zij. 't Bestuur der Westerlander IJsclub heeft gewonnen. Dat bleef niet uit, (want Kooij en Blaauboer maakten het bestek) Dat zaakje zat om zoo te zeggen dus in goede handen, Doch wat niet meeviel was de baan werd (dicht, daardoor de kas een weinig lek Daarom doe ik een oproep, indien het mocht gaan vriezen, Tot het geachte Wieringer Publiek, Helpt allen mede op deez' mooie baan dit lek te stoppen Accoord Veel heil en zegen toegewenscht 't nieuwe jaar door N.T., Westerland. een belastingplaatje Politie. Verl. in etui. Gev. een armband-horloge. Vermist een overhouder met groene ne stip op het schoft. Aankomen loopen een schaap met rood merk. Inl. bij den Ggm.-Bodc. Hij schudde reeds het hoofd over deze ge dachte, nam hoed en jas en verliet het huis. In een soort van martelaarsstemming liep hij naar het huis van Fientje, doch daar aan gekomen hoorde hij, dat zij met Xaver en haar vader in „De Zwarte Haan" logeerde. Hij besloot daarheen te gaan, maar toen hij, na eerst een groote bos bloemen te heb ben gekocht, de trappen van het hotel op liep, kwam hij Fientje tegen. Hemel, hoe was dat mogelijk. Hij voelde een diepe steek in zijn hart. Was het denkbaar, dat een paar uur tijd een menschenkind zoo kunnen ver anderen Blozend en rond waren haar wan gen, het leek of zij heelemaal opgebloeid was. Frisch, vol levensvreugde en zeker in haar bewegingen zoo kwam zij de trap af. Hij bleef verstard staan. Hij had zich moeten verheu gen om deze ommekeer, maar hij voelde niets dan een bittere teleurstelling. „Juffrouw Josephina Hij durfde werkelijk geen jij meer tegen haar te zeggen of Fientje. Maar toen klonk hem opeens een vroolijk, maar vreemd lachen in het oor. „Als U soms Fientje Collina bedoelt, die ben ik niet, ik ben haar zuster Pia." Het was Wastl net zoo vergaan als in de bergen de oude Kernbackerin, toen Pia ineens voor haar had gestaan. Het was geen won der, want de negentienjarige Pia leek zoo precies op de een en twintig jarige Fientje, alsof ze tweelingen waren. Alleen, als men de meisjes nauwkeuriger bekeek, dan kon men het verschil wel zien en zeker nu, waar Fientje zoo'n moeilijken tijd had doorge maakt. „Zoo, bent U haar zuster. Ik ben Wastl Schindhammer. „Ik ben blij U te leeren kennen, want Fien tje heeft ons veel over U verteld." Zij pakte hem bij de hand en trok hem met zich mee. (Slot volgt). R.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1