28e JAARGANG DINSDAG '3 JANUARI 1937 No. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE HANDEL LEEFT OP. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSHEK WIERINGEN BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.51 f 0.10 CRISIS - BUREAU. LEVERING VAN VARKENS. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale maakt bekend, dat de uitbetaling van de varkens, welke boven het zou- tersgewicht worden afgenomen tot na dere aankondiging zal geschieden op basis van het bij de ontvangst der var kens vastgestelde levend gewicht. Pit gewicht zal worden vastgesteld vólgens liet plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Zoogenaamde fondsgelden zullen bij de uitbetaling niet worden afgetrokken. Er wordt naar levend gewicht uitbetaald, om dat de varkens bestemd zijn om levend uitgevoerd te worden. Daarom moe ten de varkens bij levering in zoodani ge conditie vorkeeren, dat zij daartoe geschikt zijn. Ze moeten gezond goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uur voor de levering gevast hebben. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale zal alle varkens, welke n aar haar meening op de leveringsplaats niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben, weigeren. De te betalen prijs bedraagt, voor de varkens, welke geleverd worden in de week van 11 tot 10 Januari 1937, cent per Kg. levend gewicht. Steunvergoeding erwten en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouw Cen trale maakt bekend, dat de steunver goeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 28 December 1930 tot en met 2 Januari 1937, f 1.30 per 100 Kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in dat tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding f 0.80 per 100 Kg. De steunvergoeding voor veldboonen welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijd vak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1.75 per 100 Kg. Het vertrouwen is teruggekeerd. Ondernemingslust nog getem perd door politieken toestand. Men krijgt meer en meer den in druk, dat het algeheel vertrouwen te- rugkeerende is zoowel in ons land als daarbuiten en ware het niet, dat de po litieke hemel verduisterd is, de koersen zouden nog grootere sprongen heb ben gemaakt. Nu wordt de onderne mingslust getemperd door den burger oorlog in Spanje, die eigenlijk geen burgeroorlog is, doch een strijd fus- schen twee politieke stroomingen in ons werelddeel. Tot op heden heeft men het oorlogs gevaar weten te voorkomen, doch het blijft een open vraag of dat in dit jaar geluken zal. Er is maar heel wei nig noodig om geheel Europa in vuur en vlam te zetten. Zoolang er leven is, is er echter ook hoop en daarom be staat het vertrouwen, dat het gezond verstand tenslotte nog kan zegevieren Er is in de afgeloopen maanden (na de devaluatie) wel veel in ons land ver anderd. Immers, bij de intrede van '36 moest onze Minister-President nog een somber geluid laten hooren en wees hij op de noodzakelijkheid van nieuwe bezuinigingen, die afvloei-ing van werkkrachten noodwendig met zich moesten brengen. En nu, nu is ool< dr. Colijn hoopvol gestemd, zoowel voor het moederland als de overzee- sche gewesten. Vooral in de Nederlandsche industrie en den scheepsbouw is een verbetering van beteekenis ingetreden en uit de verscheidene reorganisaties valt op te maken, dat men het dieptepunt der crisis achter zich weet. De stijging van Indische producten is van onzegbaar belang voor ons land; ontslag aan employé's heeft opgehou den, integendeel, men kan weer perso neel gebruiken, terwijl instede van salarisverlagingen thans verhoogingen plaats hebben. Maatschappijen, die tot voor kort nauwelijks de bedrijfs-on kosten konden dekken, zullen over het boekjaar 1937 tot dividend betaling kunnen overgaan, hetgeen ook weer ten goede komt van de dividend tantième-belasting. Echter niet alleen in ons land, ook in andere landen is de handel weer aan het opbloeien zoo werd o.a. uit Zwe den gemeld, dat het aantel arbeiders in de industrie werkzaam grooter is dan in 1929. In Zuid-Amerika schijnt liet even eens heel wat beter te gaan, hetgeen tot uitdrukking komt in een stijging voor Zuid-Amerikaansche waarden. Wij kunnen het hierbij laten, want vrij wel elk land ondervindt den gunstigen invloed" van de gewijzigde wereld-con juctuur. De crisis is in 1929 in Amerika begon nen, maar het herstel is ook in de Vereen. Staten aangevangen en is langzamerhand in andere werelddeelen gaan doorwerken. Enkele uitzonclerin gen daargelaten is het koerspei! in Amerika belangrijk gestegen en vol gens geloofwaardige berichten is de prosperiteit aldaar grooter dan in 1932 Het Amerikaansche volk heeft zijn vertrouwen in Roosevelt bij de ver kiezingen uitgesproken, omdat de posi tie van groote lagen der bevolking on der zijn bewind aanzienlijk verbeterd is. Aanvankelijk waren velen gekant tegen zijn financieele politiek, doch la ter is men daarop terug gekomen, toen men zag, dat zijn lastgevers het nog niet bij het siechtste eind hadden gehad. HET POSTHUIS VAN HONDOS. De mijningenieur Elberg hobbelde in zijn groote reisauto met zijn jonge vrouw van Tacote naar zijn nieuw arbeidsveld, in een der wildste deelen van Mexico, in het Noor delijk randgebergte van de Siërra Madre. De rit ging dwars door een hooggelegen zoutwoes- tijn, doorkruist van hobbelige muildierpaden, doch zonder autowegen. Het gevolg was natuurlijk, dat er maar met matige snelheid gereden kon worden. Te gen den middag bereikte de auto, na veel kronkelwegen, het steenachtige landschap, waar het doel van hun reis gelegen was. Door een barranco,een uitgedroogde rivier,, waar in een dikke laag steengruis lag, kwamen zij weldra aan een zandvlakte, hier en daar be groeid met dichte doornstruiken. In de verte stond een eenzaam gebouw. De lange houten pomparm, kenmerk van de Mexicaansche hoe ven, ontbrak niet en wenkte al van verre als een reusachtige wijsvinger de dorstige rei zigers. De halte voor de middagrust het post huis van Hondos, zei Elberg. Schilderachtig, maar niet bijzonder veel belovend, critiseerde Hella. Doch zij werd door den maaltijd, dien men haar voorzette, aangenaam gerustgesteld. Het was heerlijk na dien helschen rit door woes tijnachtig zonneland in de poreuze rieten stoelen te kunnen wegzinken en te domme len onder het schaduwende afdak van ge vlochten maisbladeren. Opvallend daarentegen was het schuwe ge drag van den postmeester. Hij bediende B1NNENLANDSCH NIEUWS. TELEURGESTELDE TRIBUNE-EXPLOITANTEN. Surséance van betaling aange vraagd. De geringe verkoop van tribune- kaarten voor liet aanschouwen van den Vorstelijken Bruidsstoet is oorzaak ge weest, dat de Handel Mij. C. de Ruiter te Amsterdam, die de exploitatie van de tribunes op zich had genomtn, hij een zeldzaamheid bij de Mexicanen, die tijd talrijke bedienden houden zelf zijn gasten. Van de vele knechten en de gebruike lijkë Mexicaansche kinderschaar viel niets te bespeuren. De schuwe blikken van den post meester golden voornamelijk den gast, die reeds voor aankomst van ingenieur Elberg de gastvrijheid van het posthuis had ingeroepen. Deze Mexicaan zat in den anderen hoek van de veranda het was een brutale, bruine kerel, tot aan de tanden gewapend, met een woest gezicht en een gluiperige uitdrukking op zijn boeventronie. Een bandiet Elberg schrok zelf van zijn vermoeden. Maar Mexicaansche bandieten gaan nooit alleen op roof uit. Dan was vast en zeker de bende van dezen kerel in de buurt Natuurlijk verborgen in het postgebouw, cm de aankomende reizigers te verschrikken en van te voren te waarschuwen. Alleen die eene bandiet zat daarbuiten op post om op het juiste oogenblik zijn spitsbroeders het teeken te geven en hen te overvallen. Elberg kreeg het benauwd als hij dacht aan het ontzettende lot, dat zijn jonge, mooie vrouw te wachten stond, als zij in handen viel van die bende onmenschelijke woestelin gen. De meesten van hen waren halfbloeden, die van hun blanke en bruine voorvaderen slechts de slechte karaktertrekken geërfd haddenEen blanke vrouw was te midden van hen niet veilig! Wat zijn vrouw als gevangene van deze ontaarde kerels te wachten zou staan, was te vreeselijk om aan te denken. Dat was nog erger dan een wreede dood. Voordat Elberg zijn vrouw zou afstaan, moesten zij hem de Amsterdamse he rechibank sursé ance van betaling zal aanvragen. Tientallen rnenschcn. die in de finan ciering van deze tribunebouw hebben deelgenomen, zullen worden gedupeerd tenzij op een ot andere wijze nog een middel gevonden zal kunnen worden, waardoor de schuldenlast, die op dc on derneming drukt, verlicht zal kunnen worden. De kosten van den bouw van alle tribunes der Handel Mij. plus de pachtsom van f 82.801), welke aan de gemeente Den Haag inoest worden voldaan, bedroegen i uim f 200.000 en van dit bedrag is slechts ongeveer f 10.000 aan recette terug ontvangen. Wel zullen de aannemers, die de tri bunes bouwden, een belangrijk bedrag- terugkrijgen, wanneer men slaagt de tribunes te verkoopen, doch de exploitanten, de slachtoffers van deze financieele de bacle, C. de Ruiter dus, zullen de tekor ten -- voorloopig althans niet kunnen dekken. Dat het zoo zou loopen, heeft waarlijk niemand van ons kunnen den ken, verzekerde een van de slachtoffers van deze financieele débacle. En wij zijn toch waarlijk niet. te optimistisch gestemd geweest, toen wij onzen finan cieelen steun verleenden aan dit groote plan. Er zijn tribunes gebouwd plaats bie dende aan 30.000 menschen en wan neer slechts een derde zou zijn opgeko men en kaarten liad gekocht, zouden we thans niet in moeilijkheden verkee ren. Voor een Vorstelijk feest van zulk een omvang en waarin geheel Nederland en het buitenland meeleefden, waren de berekeningen over den te verwach ten toeloop van belangstellenden wer kelijk niet overdreven. Men heeft ons verweten, dat de prij zen te hoog waren. Maar iedere plaats moest, reeds aan pacht alleen f 2.75 opbrengen. Daarbij komt f 3.50, die iedere plaats ons zelf kostte. Er zijn achteraf bekeken, tal van factoren geweest, die den kaarten-ver- koop hebben tegengewerkt. Een daar van is liet zeer slechte weer van den dag voor het huwelijk, dal menigeen zal hebben afgeschrikt, den tribune plaats te koopen. Voorts vele verkeers- en orde-maatregelen, die waren geno men en die den menschen er blijkbaar van terughielden, zich van plaats- kaarten te voorzien, Het is een feit, dat op den dag van het huwelijk bij lange 11a. niet zooveel automobilisten naar Den Haag zijn ge komen als men verwachtte. Dc directeur der Handel Mij. C. de Ruiter, de heer A. van Gelder, is zeer onder den indruk van de groote finan cieele' débacle. De pachtsom van 80.800 is intus- schen door de gemeente reeds verdeeld aan verschillende liefdadigheids-instel lingen, deelde hij mede. Toen we 's-middags om twaalf uur onzen groo- ten strop werkelijkheid zagen worden, hebben we dc tribunes maar laten be stormen. Ja, toen waren ze in een oog wenk vol. Van een van die gra.tis-be- zelf eerst dooden. Maar ook hiermede was Hella niet gehol pen. Als zij hem overleefde, zou haar lot nog erger zijn. Slechts vlug handelen kon hen misschien nog redden. Met enkele korte woor den bracht Elberg zijn vrouw op de hoogte van de situatie. De eenige kans op behoud ligt in een snelle manoeuvre, zei hij. Ik zal eerst de aandacht der bandieten op mij vestigen, dan kan jij de auto bereiken. Dan vlucht je met vol gas in de richting vanwaar wij gekomen zijn. En jij weerstreefde Hella, ik moet weg vluchten en jou in den steek laten Dan heb je een droevige opvatting van mijn liefde voor jou Juist van jouw wegrijden hangt onze redding af, zei Elberg met beslistheid. Doe wat ik je zeg, Hella. Het gaat er in de aller eerste plaats om, dat jij onbemerkt de auto bereikt. Dat is meer dan dertig passen Tijd genoeg voor die schurken om door een alarm kreet minstens een half dozijn zwaarbewa pende kerels op de been te brengen. Dan zou onze auto al heel gauw niet meer wegkunnen, als ze een paar schoten erop richtten Daarom moet ik den kerel weglokken, dan kan jij ongemerkt met de auto wegkomen. Als hij zich tot mij richt, ga je er vandoor. Kan ik vast erop vertrouwen, dat je geen se conde verliest, maar dadelijk naar de auto zult gaan en zult weg rijden Met mezelf speel ik het wel klaar. Dan kom ik je weer halen en maken we den rit opnieuw. Ja, zei Hella kortaf, omdat ze inzag, dat het noodzakelijk was zoo te handelen. Elberg stond heel langzaam en traag op. zoekers ontvingen wij een briefje, waarin hij schreef, dat hij den Konink lijken stoet op zijn gratis plaatsje zoo goed had gezien, dat hij nu ook voor zijn plaats wilde betalen Groningsch paukenpaard in den Engelschen kroningsstoet In opdracht van den hertog van Kent hebben majoor Abel Smith en lady Map Abel Smith, nicht van H.M. Ko ningin Wilhelmina, een bezoek ge bracht aan Groningen, teneinde daar een paard te koopen. De hooge bezoe kers waren vergezeld van de heeren W. graaf van Limburg Stierum, baron Rengers en jhr. De Beaufort. De aankoop betrof een bont paard, dat bestemd is om in den kronings stoet van koning George VI op 12 Mei a.s. de pauken te dragen. Er werd oen voorloopige koop gesloten met den Groningschen paardenhandelaar Dirk Bolt. Van het gekozen paard werd een foto genomen, welke zal worden door gezonden aan den Koning van Enge land. Deze zal dan over den definitie ven aankoop beslissen. Na liet bezoek bij den heer Bolt, die de hooge gasten zeer charmant ontving met koffie en' Groninger koek, gebruikte het gezel- schap de lunch in hotel De Doelen. Om drie uur Zaterdagmiddag keerde 111011 naar de Residentie terug. KOOLVISCH VOOR ZALM. Bij drie kooplieden heeft de politie te Rotterdam een partij visch in beslag genomen, wegende 106 Kg. Het vermoe den bestaat, dat deze visch voor zalm wordt verkocht uit het onderzoek is komen vast te staan, dat men met z.g. blanke koolvisch heei't te doen, waaraan een mooie rose kleur is gege ven. De in beslag genomen visch is on middellijk onderzocht om te constatee ren of er in de kleurstof voor de gezond heid schadelijke hestanddeelen in ver werkt; zijn. Aangezien zulks niet het geval was, heeft men de visch weer ter beschikking gesteld van de koop lieden. Het is gebleken, dat men gedu rende de laatste jaren herhaaldelijk dergelijke gekleurde visch aan de markt heeft gebracht. Haagsche triubunes naar Engeland. Voor de kroningsfeesten. Enkele der tribunes, die bij de huwe lijksfeesten in Den Haa.g dienst hebben gedaan, zullen voor de kroningsfeesten in Engeland worden aangekocht. NA DEN GERST-TOESLAG OOK DIE OP ROGGE INGETROKKEN. Met ingang van Maandag j.1. wordt het laatste restje van den roggesteun afgeschaft met het oog op de markt-ont- wik keling van thans. Men meldt, dat de denaturatie-vergoe ding voor rogge, welke was verlaagd, met inga.ng van j.1. Maandag geheel zal worden ingetrokken, liever vastge steld op nul. Voor wie het verloop van de roggc- markt, verhoogd met de nog steeds niet verlaagde „monopolieheffing" aan de grens, heeft gevolgd, zal dit besluit niet geheel onverwacht komen. De regeering heeft voor rogge 11.1. '11 richtprijs vastgesteld, die ligt. tusschen f 7 en 8. Wat aan dézen prijs, na verdis monteering van het crisis-invoerrecht ontbrak, werd bijbetaald als denalu- ratie-toeslag. Tegelijk met deze uitbe taling werd de rogge dan gedeimtw- reerd (rood gekleurd met losine), ten einde dubbelen steun te voorkomen. Ei- zijn talrijke landbouwers, die hun rogge niet verkoopen, doch aan ei gen vee voederen en dus omzetten in melk, varkensvleesch en eieren. Men vindt hen speciaal op de gemengde be drijven op den zandgrond. Voor deze categorie is liet verdwij nen van den toeslag een nadeel. Welis waar zijn ook de prijzen van gemande producten na-de devaluatie gestegen, docli niet in een mate, die het verlies van den roggesteun compenseert. De boter- en kaasprijzen zijn wel in gul dens uitgedrukt gestegen, maar de boer moet rekenen met wat hij voor de melk ontvangt en deze prijs wordt voor de helft bepaald door de regeering, die immers den steun vaststelt. Op den dag der depriciaiie bedroeg de rogge-toeslag nog i' 3 pér 100 Kg. doch onmiddellijk deed de regeering er een gulden af twee weken latei- een halven gulden vóór Kerstmis nog maals een halven gulden en na Kerst mis een kwartje, zoodat, slechts f 0.75 was overgebleven. Met ingang van he den Maandag zullen dus óók deze drie kwartjes niet meer worden betaald. Op de Groninger Beurs noteerde de rogge, beschermd door de f 2 monopolie heffing, op 5 Jan. j.1. f 8.50 a f 8.80, dus meer dan de richtprijs bedraagt, van daar dan ook, dat de regeering thans den geheelen toeslag heeft ingetrokken Na de gerst (waarvan de dorsch-toe- slag werd afgeschaft, is de rogge dus het tweede product, waarvan de steun is ingetrokken behalve dan het crisis- invoerrecht („monopolieheffing.'') GIFT VAN PRINSES JULIANA. Ten bate van stille armen. Prinses Juliana heeft aan het comi té in Den Haag, dat voor haar trouw dag de uitdeeling heeft behartigd van een extra gift en een portret van het Bruidspaar, een belangrijke gift ten ten bate van de stille armen geschon ken. BUITENLANDSCH NIEUWS. Hij stopte zijn pijp, terwijl hij zonder zich te haasten naar den stal slenterde, die een tien tal meters van het hoofdgebouw verwijderd lag. .De bandiet keek hem met aandacht na. Elberg zag, dicht bij den stal gekomen, dat de deuren daarvan niet heelemaal gesloten waren door een kier keek een bandiet naar buiten, die hier de paarden van zijn mede boeven bewaakte. Elberg vond, dat de zaak er gunstig voor stond. Hij had zijn pijp nu heelemaal ge stopt en deed nu, alsof hij in ai zijn zakken naar lucifers zocht. Plotseling wendde hij zich tot den waker achter de deur en verzocht hem wat vuur te willen geven. Hij rekende daarbij op de gewone beleefdheid van roo- kers onder elkaar, die elkaar graag vuur geven. Inderdaad haalde de bandiet dadelijk een aansteker te voorschijn en trad onwillekeurig naderbij. Elberg haalde uit en deed een ge weldigen opstoot belanden onder de kin van den waker. Bewusteloos tuimelde de kerel den stal weer binnen, waar hij bleef liggen. Elberg volgde hem met een voorsprong als van een panter. In minder dan geen tijd had hij een van de gezadelde paarden losgemaakt en slingerde zich op den rug van het dier. Met enkele trappen van zijn laarzen stuurde hij het vurige dier buiten den stal. Terwijl het paard den stal uitgaloppeerde, schreeuw de Elberg zijn vrouw uit alle macht „vooruit" toe. Nu kwam de van verbazing verstarde bandiet op de veranda op de been Met een woedende alarmkreet greep hij naar zijn omgevallen karabijn. Maar Hella was al bij de auto, sprong er in, gaf vol gas en startte. En tegelijkertijd rende Elberg te paard langs Een goudklomp van 1051 gram gevonden in Siberië. I11 Siberië heeft men in een goud mijn een goudklomp met een gewicht van 1051 gram gevonden. HONGERSNOOD IN CHINA. 300.000 menschen lijden er onder. I11 de provincie Si-kiang, in Zuid- China, schijnt een hongersnood te heer schen, waaronder ruim 300.000 men schen lijden. VEREENSGDE STATEN. Zware sneeuwstorm richt grooote schade aan. In de centrale en midden-westelijke staten woedt een sneeuwstorm, als de veranda, bracht het dier daarmede tus schen Hella en den bandietentroep, die nu te wapen liep, trok vlak voor de verandatrap het schuimende ros aan de teugels om en liet het steigeren, waardoor de voorste bandieten tegen den grond geslagen werden. Toen ren de hij in gestrekten galop Hella achterna. Schoten knalden, kogels floten Elberg om de ooren. Maar hij hoorde het niet, daar hij vol aandacht de auto volgde. Hella reed in een halsbrekend tempo naar de barranco terug. Nu veranderde Elberg van koers en joeg naai de tegenovergestelde richting De bandieten liepen verward door elkaar en wisten niet dadelijk, wat zij zouden doen en op wien zij schieten moesten. Anderen ren den naar de stallen, waar de paarden inmid dels door het schieten onrustig geworden wa- ïen.en de beschotten stuk trapten.Inmid dels galoppeerde Elberg in een boog terug, cm de auto aan de andere zijde van de bar ranco weer op te vangen. Daar wachtte Hel la op hem zij reed met een kalm vaartje over het steengruisSnel sprong Elberg uit den zadel, pardoes in de auto. Hij gaf het paard een klap en dat keerde weer terug naar zijn eigenaars, die het waarschijnlijk toch gestolen hadden. Nu liet Hella de motor weer op volle kracht werken. Met haar tengere handen omklemde zij het schokkende stuur en Elberg bewonderde haar meer dan ooit om haar flinkheid.... De bandieten, die in de verte haar tracht ten te volgen bleven met hun wild, doch op echt Mexicaansche wijze, uiterst slecht ge richt snelvuur steeds verder en verder ach ter. Het avontuur was voorbij

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1