ASPIRIN 28e JAARGANG ZATERDAG ie JANUARI 1937 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET HUWELIJK EN DE FISCUS ZIJN KLEINE MEISJE. ADMINISTRATIE- EN BELASTINGZAKEN. PER WACO ZONDAG 31 JAN. EERTELS WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringei Telef. Intercomm. No. 19. ADVE RTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.51 f 0.10 helpt snel en zeker Lel op oranje band en Bayerkruis buisjes üan 20 labl. - 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. 24. Of men zijn levenspad al of niet in gezel schap van een egade wenscht af te stappen, is den fiscus geenszins onverschillig. Verschil lende wetsbepalingen houden met den dit feit rekening. Toen de wet op de richtige heffing, dat eminentste product van onze fiscale de partementsambtenaren welke belast zijn met het uitdenken van nieuwe belastingschroe- ven, zijn intrede gedaan had, werd door een ondeugende professor in een juridisch tijd schrift dan ook de vraag gesteld, of het ple gen van een huwelijk behoort tot een van de gevallen, waarop die wet van toepassing zou zijn. Tot dusverre zijn de inspecteurs der di recte belastingen daar echter voor terug ge schrikt. Wat wel verwondering mag wekken, want er is maar weinig waar de heeren niet voor staan. Maar waar wij in verband met ons onder werp het eens over willen hebben is over de artikelen 31 en 32 van de wet op de inkom stenbelasting. Eerstgenoemd artikel zegt dat de bronnen van inkomen der gehuwde vrouw alsmede haar schulden worden beschouwd als bronnen en schulden van haren man ter wijl het volgend artikel daarop de uitzonde ringen noemt, welke zijn in geval van schei ding van tafel en bed, van scheiding van goederen, en indien de vrouw zich het beheer van haar vermogen en het vrije genot harer inkomsten heeft voorbehouden. Man en vrouw vormen een eenheid. Dat zij ook een fiscale eenheid vormen ligt in art. 31. Natuurlijk wordt de heer der schepping ge- FEUILLETON ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 1) EERSTE HOOFDSTUK. 2). „Hij is de beste chauffeur van Europa," klonk het korte antwoord, „en we hebben voor vandaag nog nooit een ongeluk gehad. „Maar", hij hield een oogenblikje op, van het gebruinde gezicht van den Engelschman kij kend naar de gestalte van de vrouw en het meisje op den grond, „ik weet niet hoe het kwam plotseling slipte de wagen toen we het ponny-karretje passeerden. De chauffeur raakte het stuur kwijt en we reden het wa gentje precies in de flank en...." hij haalde zijn schouders veelbeteekenend op „het re sultaat ziet u." „Ik zie het inderdaad," antwoordde Giles droog, maar met oogen vol verontwaardiging, toen hij in de koude, staalblauwe oogen van den vreemdeling keek, „maar kunnen wij niets voor die arme vrouw doen voor de dok ter komt „Mijn chauffeur heeft haar brandewijn ge geven. Hij heeft haar kleeren losgemaakt en al het mogelijke gedaan", was het antwoord, gegeven met een stem, die hoe koud zij ook klonk niet naliet een eigenaardige bekooring op Giles uit te oefenen „het zal toch wel het beste zijn om haar niet te bewegen, voor we iets weten van den aard van haar ver wonding. „Haar bewegen riep Giles uit. „Het zou acht die eenheid te vertegenwoordigen, zoodat de woonplaats van den man dan ook beslis send is. Is echter door de vrouw bij huwelijks' voorwaarden „beheer en genot" gelijk men zulks kortelings pleegt te noemen voorbe houden, dan is de fiscale eenheid verbroken, en de vrouwelijke wederhelft afzonderlijk be lasting-subject. En zulks eveneens als het pad der liefde niet over rozen mocht gegaan zijn, en de echtelieden zich gehaast hebben hun klaarblijkelijke vergissing te herstellen middels een scheiding van eet- en mer. In deze gevallen moet de vrouw, indien zij belastingplichtig is, niet alleen afzonderlijk worden aangeslagen, maar ook moet de vraag of zij belastingplichtig is, voor haar zelfstandig worden gesteld en naar de alge meene beginselen der wet beantwoord. Woont de gehuwde vrouw die uit hoofde van een der bovengenoemde exceptiën op den huwelijks- regel een eigen inkomen heeft, hier te lan de, dan is zij niet vrij van belasting omdat haar wederhelft, uit welkën hoofde ook, een verblijf buitenslands prefereert. En omge keerd, wanneer zij buiten de landspalen woont, moet zij niet worden aangeslagen omdat haar man het Hollandsche klimaat prefereerde. (Behoudens, vanzelfsprekend, de gevallen van „buitenlandsche" belasting plichtigheid ingevolge art. 2 der wet, die hier buiten bespreking blijft.) Voor ieder der echtgenooten wordt de vraag of, in bovenbe doelde gevallen, belastingplicht aanwezig is, afzonderlijk gesteld en beantwoord. Elk hun ner kan dus worden aangeslagen, beide of een van beide kan ook buiten de belasting vallen. Maar zijn ze beide volgens art. 1 als hier te lande wonende belastingplichtig, dan wordt de fiscale eenheid hersteld voorzoover betreft de BEREKENING van de belasting. Immers deze vindt plaats over het gezamen lijk inkomen, en vervolgens omgeslagen in verhouding van ieders afzonderlijk inkomen. De scheiding moet een voldongen feit zijn, anders neemt de fiscus er geen nota van. Wanneer dus hangende de procedure door den man aan de vrouw een uitkeèring wordt gedaan, dan blijft dit buiten aanmerking. Het kan voorkomen, dat een vrouw hangende de procedure het volle beheer over haar ver mogen krijgtdesondanks wordt de man aan geslagen voor vermogens- en inkomstenbe lasting, ofschoon hij het feitelijk bezit van het vermogen mist, en van de opbrengst ervan geen cent ziet. Het geval heeft zich voorge daan, dat echtelieden waren gehuwd op hu welijksvoorwaarden, maar niet aldus dat de vrouw „beheer en genot" had voorbehouden, doch met dien verstande, dat zij het beheer zou hebben, doch het genot der inkomsten voor beide zou strekken. Na een aanhangig gemaakte procedure tot scheiding van tafel en bed, werd zij, loopende het proces, in het genot van de inkomsten gesteld. Het was lo gisch dat haar wederhelft het vreemd vond dat hij niettemin voor het volle pond werd aangeslagen, waar hij immers over haar ver mogen niets te vertellen had en de inkom sten daaruit eveneens zijn neus voorbijgingen. Maar de aanslag was juist, het protest ertegen baatte dan ook niet. Dat de fiscale opvatting in deze juist is, blijkt dan ook uit een arrest van den H. R. d. d. 20 April 1932 gepubliceerd in Beslissingen me niet invallen, dat zou wel het slechtste zijn wat we konden doen. Maar het lijkt rpe zoo koud, zoo harteloos, om hier maar te staan en niets te doen, niets, terwijl ze mis schien onderweg sterft." „Koud, harteloos Weer haalde hij even luchtig de schouders op en een flauwe glim lach gleed over zijn gezicht. „Het is soms minder harteloos kalm te wachten, dan voor barig te handelen." Wéér was Giles getrof fen door de eigenaardige combinatie van kil heid en bekoring van deze aangenaam-klin- kende stem en toen hij zijn heldere oogen op het gezicht van den man richtte, bedacht hij bij zich zelf dat dit juist het soort ge zicht was dat de macht had vrouwen in ver warring te brengen en hen verliefd te maken. Een zekere heerschzucht kenmerkte het geheele optreden van den vreemdeling, maar Giles voelde instinctief, dat dit de heersch zucht was van iemand die geboren was om te heerschen, niet de aangekweekte aanmati ging van een kleine persoonlijkheid. Het ge zicht van den man was bepaald knap en al hadden de trekken ook iets van de koelheid van marmer, Giles kon zich niet onttrekken aan het fascineerende dat er van uitging. De oogen, blauw en helder, koud en staalhard, hadden een merkwaardig-dwingenden kracht, die de jonge man moest erkennen, al deed hij het met tegenzin. Toen hij dien blik ont moette had Giles de eigenaardige sensatie, alsof hij weer in zijn prilste jeugd was en in tegenwoordigheid van zijn commandeerenden officier. Onbewust probeerde hij den invloed van den ouderen man van zich af te schudden en sprak op korten, militair-zakelijken toon .Zonder ook maar eenigszins voorbarig te zijn, geloof ik toch wel wat voor de dame te kunnen doen" en zich verwijderend van den vreemdeling boog hij zich over de beweging- in Belastingzaken onder No. 5208. Ook hier was bij Huw. voorw. door de vrouw niet be heer en genot bedongen, doch krachtens rech telijke machtiging beheerde zij hangende de procedure haar eigen vermogen. De beslissing dat de man desniettemin voor het volle pond moest worden aangeslagen is volkomen in den lijn van de vorige arresten, en wettelijk juist'te achten. N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest HoofdkantoorTrans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. CRISIS - BUREAU. Teelt van aardappelen, suikerbieten en vlas. Dezer dagen werden de aanvraag-for muiieren voor de teelt van aardappelen suikerbieten en vlas door de Land bouw Crisis Organisaties toegezonden aan de haar bekende telers van die producten. Telers, die op 18 Jan. a.s. nog geen formulieren mochten hebben ontvangen, wordt aangeraden zich on middellijk na dien datum te wenden tot de Provinciale Landbouw Crisis Or ganisaties, waaronder zij ressorteeren, teneinde alsnog een aanvraagformu lier te kunnen verkrijgen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 30 Januari a.s. in het bezit der landbouw crisis-organisaties zijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. Spanje koopt eieren van ons. Coöperaties je veren 3,6 mi 1 li- oen stuks. Naar men meldt, hebben de samen werkende eieren-cooperaties vijf dui zend kisten a. 7,20 stuks, dus in totaal 3.6 millioen eieren, naar Spanje ver kocht tegen een prijs, die 20 cents ligt boven den prijs, die in Engeland kon worden gemaakt. Een ongeveer even groot quantum gaat deze week ingevolge het plan De- terding naar Duitscliland. Het totale quantum van ongeveer zeven a acht millioen stuks eieren, dat nu naar Duitschlancl en Spanje gaat, wordt practisch gesproken onttrokken aan den export naar Engeland, zoodat de zeer beperkte kring van importeurs van Nederlandsche eieren aldaar te weinig dreigen te zullen ontvangen. Teneinde dit te voorkomen, kwam dezer dagen dan ook reeds een iiooge- re aanbieding uit Engeland, waardoor op de Nederlandsche markten 10 a 15 cents méér besteed kon worden dan in het begin dezer week. Niettemin blijft de eierenprijs voor dezen tijd van liet jaar nog steeds te laag. HET PLAN-DETERDING. De boter aankoopen. Naar het „Ned. weekblad voor krui- looze, en nog steeds bewustelooze gestalte, lichte haar hoofd zachtjes een weinig uit het stof op vlijde het voorzichtig neer op een van de rijtuigkussens, die hij had opgeraapt tus- schen de brokstukken van hout en ijzer op den weg. „Doet moeder haar oogen niet open fluisterde de trillende stem van het kind aan zijn oor, „waarom moet zij hier op den weg blijven liggen, zoo bleek en stil" en weer klemden de kleine bevende handen zich in de zijne. Er was een groote verteedering en een diep medelijden met dit huiverende kleine meisje over hem en hij trok haar naar zich toe, met een beschermend en troostend gebaar. „Er komt direkt een dokter", zei hij, ,het is beter haar zoo te laten liggen tot we weten hoe het met haar iserg bezeerd of niet. Ze heeft nu geen pijn", voegde hij er bij, kijkend naar het wasbleeke en onbewegen- lijke gezicht, „we moeten geduldig wachten, nog maar een paar minuten en dan komt de dokter en die zal haar wel helpen." Het kind nam ieder woord in zich op, haar groote verstandige oogen op zijn gezicht ge richt, terwijl z ij n oogen gevestigd waren op de gekwetste vrouw. Ze was nog jong, zeker niet ouder dan twee of drie en dertig en on danks de doodsbleeke kleur was het gezicht dat daar op het' groene kussen rustte, heel mooi. Lange, donkere lokken, losgeraakt bij haar val, vielen tot in haar hals, de trekken om haar mond waren van groote lieflijkheid toch lag over het heele gezicht een uitdruk king van veel lijden. Hoe was de levensgeschiedenis van deze arme vrouw dacht Giles. Wat voor tragedie had zulk een stempel van verdriet op haar schoonheid gezet Vanwaar kwamen die donkere schaduwen onder haar oogen, die hem de zekerheid gaven, da.t ze veel geschreid clenierswaren" meldt, zullen thans ook de boteraankoopen A'oor het plan- Deterding loopen over de firma Borg- greven te Terborg. Dezelfde, die ook de eieren-levering verzorgt. Mr. Marchant Kamerlid voor de R.K. Oud-minister op voorloopige candidatenlijst geplaatst. In een vergadering van de afd. te Leeuwarden der R.K. Staatspartij, is o.a. oud-minister Marchant op de voor ioopige candidatenlijst voor de .Twee de Kamer geplaatst. De lijst-samenwer king is geregeld met de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Overijssel, Drente, Groningen en Friesland. Twee flesschentrekkers gearresteerd. Knoeierij op veemarkten Een veehandelaar deelde Woensdag ochtend aan de gem.-politie te Zut- fen mede, dat hij op de veemarkt al daar twee koeien voor 240 gulden had gekocht, welke prijs naar zijn meening belangrijk beneden de waarde was. Even daarna bleek, dat deze koeien kort levoren voor 290 gulden waren ge kocht, doch .'liet betaald. Hel is de po litie gebleken, dat dit een flesschen- t»elvker>mjc is, welke op ongeveer deze'fde wijze in Den Bosch en te Leeuwarden is toegepast. Volgens ge lucht en moet dit nog in tal van ande re plaatsen in het land zijn gebeurd. De politie heefi in dit. verband twee mannen, een uit Bovenkerk en een uit Waverveen bij Vinkeveen, gearresteerd Duitsche matroos verdronken. Met een lading cokes te water geraakt. Op het in de Waalhaven te Rotter dam gelegen Duitsche s.s. „Boltennof" dat een lading cokes inhield, is Woens dagmiddag plotseling het hekwerk aan bakboordzijde gebroken, waar door een hoeveelheid van ongeveer 50 ton cokes over boord stortte. Hei schip helde daarna naar stuurboord over, met het gevolg, dat ook aan deze zijde het hekwerk zich begaf. Ook aan deze zijde verdween een hoe veelheid cokes in de diepte. De 26-jarige Duitsche matroos B. Zegke werd door de vallende- massa meegesleurd en verdronk jammerlijk. De rivierpolitie heeft met dreggen het slachtotfer gezocht, doch tot nu toe zonder resultaat. Uitgewezen Duitscher uit den trein gesprongen. Woensdagmiddag is een Duitscher, die onder geleide van twee Amsterdam sche rechercheurs per trein naar de Duitsche grens werd vervoerd, om daar uitgeleid te worden, tusschen Ede en Arnhem uit den rijdenden trein ge naar de voetbalwedstrijd Duitschland-Holland te Dusseldorp. Retour f 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Stadionkaarten verkrijgbaar. REISBUREAU WACO HOORN. Breed 35, Tel. 184. had, Waarom Zoo peinzend, keek hij weer op en zag dat de slanke vreemdeling, die in dezelfde hou ding als zooeven was blijven staan, ook zijn oogen niet van het gezicht van de bewuste looze vrouw af had. Maar er was geen mede lijden in zijn blik integendeel een uitdruk king van onwil en misnoegen lag om zijn goedgevormden mond, welke hem even verwarring bracht. Hij kwam overeind en terwijl hij de handen van het kleine meisje zachtjes uit de zijne losmaakte, ging hij weer op den ander toe. „Kent U die dame vroeg hij, net als daarnet, in 't Fransch. „Het kind lijkt me een Engelsch meisje te zijn weet U wie ze zijn In de oogen van den vreemdeling kwam een uitdrukking van de uiterste verbazing hij trok zijn schouders omhoog, met die beweging die Tredman al als karakteristiek van hem herkende. „Ik Hoe zou ik ze kennen klonk het antwoord. „Hun ponnywagentje kwam mijn wagen tegemoet en ik heb het buitengewone ongeluk gehad om hun rijtuigje in elkaar te rijden en de dame te verwonden. Maar ver der zijn we zooals een van uw dichters zegt schepen die elkaar in den nacht passeeren en elkaar bij het passeeren aanroepen, „Voile tout Giles constateerde met zijn scherpe opmer kingsgave, dat het Engelsch van den man al even vlekkeloos was als zijn Fransch, ofschoon hij, te oordeelen naar de instructies, die hij aan zijn chauffeur gegeven had, veronderstel de dat hij een Rus was. „Neefht U me niet kwalijk," zei Giles onwil lekeurig. „Ik dachtU stond naar de da me te kijken alsof U haar kende. Ongetwij feld zal het meisje in staat zijn te vertellen wie ze zijn en waar ze wonen." „Bent U dan van plan de verantwoordelijk- BERTELS' n KUNSTKORREL Hoeve eierproo/oelie bj rage uoec/erkoihn f piuinuseeuoecter mrrAen 2>a/tn de/Aandet u/tnxU yeArouAt J* AeyiooiocA de meesfan Aurmer yeveo urei/uy yroej' en Ara.cA.it 7/e/„ 3er£els "/CunstAorrel "is 7anders; .Uwpiuimueeyroedis nimmer zteAj Uv Atppen yeti/ken 'Aeyma.e/usi*s iUv ren een eieren/aJrrirA f L_ OLIE FABRIEKEN *v. AMSTERDAMJ sprongen en ontsnapt. Politie uit de gemeenten Ede, Ren- kum en Arnhem heeft langs de spoor lijn gezocht, doch den man niet kun nen ontdekken. Thans zoekt men in de bosschen langs de spoorlijn, waarbij van speurhonden gebruik gemaakt wordt. Oude vrouw in een. put verdronken. Woensdagmorgen is te Ier Aar (Z.-H.) een 83-jarige vrouw, die eenige emmers water wilde putten uit een nabij haar woning gelegen waterput, waarschijnlijk doordat zij zich tc ver voorover heeft gebogen, in den put te recht gekomen. Ofschoon haar schoon zoon, die het ongeluk zag gebeuren, haar spoedig met hulp van een in de nabijheid wonenden brugwachter, die dadelijk gewaarschuwd was, had opge haald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Duizend griep-slachtofiers. In Alphen aan de Rijn woedt de ziekte onverminderd. De griep-epidemie woedt in de Rijn streek nog onverminderd voort. Al leen in Alphen aan de Rijn liggen cir ca duizend menschen te bed, terwijl bovendien nog velen zijn aangetast doch nog op de been weten te blijven. Hoewel de griep over het algemeen niet kwaadaardig is, zijn deze week, evenals de vorige, eenige patiënten aan- long-ontsteking gestorven. MARKTBERICHTEN. Eierveiiing Schagen. Veilingsberielit. van Donderdag 14 Jan. 1937. Aange voerd 45000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 275 a 290 56-58 Kg. 280 a 295 58-60 Kg. 290 a 305 60-62 Kg. 300 a 310 62-65 Kg. 320 a 825. Alles per 100 stuks. Stichting „Heldersche Eierveiliny." Noteering van 14 Januari 1937. Aan gevoerd 16265 Kipeieren. Eendeieren 200 stuks. Prijs 52-54 Kg. 280 a 300 55-57 Kg. 280 a 320 58-60 Kg. 300 a 330 61-63 Kg. 300 a 360 64-67 Kg. 320 a 360 Eendeieren 300 a 320. Alles per 100 stuks. heid op U te nemen voor Uw landgenoote Het schampere lachje scheen zich in woorden te hebben omgezet, de blauwe oogen blikten in de grijze van Giles met een glimp van minachting en toch ook van geamuseerd zijn, zoodat de jonge man de neiging had den vreemdeling een klap in het wreede, knappe gezicht te geven. „Of ze mijn landgenoote is of niet, ik kan toch al niet minder doen dan haar zoo goed mogelijk helpen," antwoordde hij met de ver ontwaardiging trillend in zijn stem, „het kleine meisje kan toch immers nergens voor zorgen öf eenige verantwoordelijkheid op zich nemen. Maar ik twijfel er niet aan of U zult alles wat U kunt doen voor moeder en doch ter waar U toch ,Waar ik, wat viel de ander hem plotseling met een hooghartig gebaar in de rede. En terwijl hij de wenkbrauwen fronste herhaalde hij Waar ik watWat bedoeld U, mijnheer „Waar U verantwoordelijk bent voor 't on geluk, waarvan ik getuige bent geweest, wilde ik zeggen", gaf Giles ten antwoord, verbaasd over de lichtgeraaktheid van den vreemdeling. Een gedwongen lachje kwam over zijn lip pen hij keek den weg naar Aix af en iets van zijn, kalme koelbloedigheid scheen hij plotseling verloren te hebben. Niets zou mij meer genoegen doen dan al het mogelijke te doen voorMadame en het kleine meisje", zei hij, „maar als de dok ter eenmaal hier is en de zaak in handen van de autoriteiten, dan moet ik tot mijn grooen spijt verder. Ik heb dringende zaken, zaken van geweldig belang.... en daarvoor mag ik mij door niets laten ophouden. Ik zal ver plicht zijn...." (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1