tdndu. inrichiins giele ram- 28e JAARGANG DINSDAG JANUARI 1937 No. H NIEUWE- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. ZIJN KLEINE MEISJE. PER WACO ZONDAG 31 JAN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.—. OIÏGHYIK CORN. J. BOSKEB WIEKINGEN ap BUREAU: Hlppolytushoef Wiertnf ei Telef. Intercomm. No. 19. ADVE KTENTIiN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.54 f 0.19 CAFÉ 'T CENTRUM SCHAGEN. SPREEKUUR van de tandarts elke Donderdag van 91?1 uur. Met garantie. Trekken inbegrepen. Consult kosteloos. Verpleegsters hebben zeer goede kans. NIET OP EIGEN GELEGENHEID GAAN. Er bestaat bij talrijke werkzoekenden, voor namelijk jonge menschen, die aan den slag willen, groote animo hun geluk te beproeven in Zuid Afrika. Hoe zijn de kansen in dit land Een algemeen antwoord is op deze vraag niet te geven, daar in het eene beroep de behoefte aan vakkundige krachten grooter is dan in het andere. De Nederlandsch Zuid Afrikaansche Ver eeniging deelt ons mede, dat, hoewel tot nu toe alle in den laatsten tijd vertrokken tim merlieden zijn geplaatst, thans toch de ar beidsmarkt in Johannesburg verzadigd schijnt. In de andere centra is dit althans tot op heden niet het geval. Echter is het zoeken naar werk, gaande van plaats tot plaats, be langrijk riskanter dan volgens de tot dusver gebruikelijke methode; recht doorgaan naar het centrum van de bedrijvigheid Johannes burg. Hoewel de vereeniging dus niet afwijzend staat tegenover aanvragen van timmerlieden, dient deze catagorie immigranten zich wel terdege rekenschap te geven van deze om standigheid. De werkgelegenheid voor metselaars, tegel zetters en in mindere mate ook stukadoors, loodgieters, machinale houtbewerkers en bij uitzondering ook schilders is over het alge meen goed te noemen. Electriciëns ondervin den in Johannesburg moeite, de vereischte licentie of zelfs maar een tijdelijke licentie te krijgen. Hebben zij deze, dan is er wel werk. Metaalbewerkers hebben weinig kans, Alleen prima bankwerkers, draaiers en electrische lasschers zouden \het er op mogen wagen te vertreden. Slechts zeer bekwame automon teurs met ten minste vijf jaar practijk heb ben kans. Tegen vertrek van modelmakers behoeft geen bezwaar te bestaan. Bekwame georganiseerde machinezetters, die ook En- gelsche copie kunnen zetten, zouden wel kans op spoedige plaatsing hebben. Voor kleerma kers zijn er beperkte kansen, hoewel, door de kortgeleden geforceerde Joodsche immigratie vele vacatures (ook in die van banketbakkers-, kappers- en andere vakken) zijn gevuld. Een goede dames- zoowel als heerenkapper die goed Engelsch kent, heeft wel kans. Geen kans van slagen hebben onderwij zers, kantoorbedienden, handelsreizigers en FEUILLETON ROMAN NAAR HET ENGELSCH. EERSTE HOOFDSTUK. 3.) Hij brak plotseling zijn zin afhet ge ronk van den terugkeerenden motor werd weer hoorbaar en enkele oogenblikken latei- verscheen de groote auto, hij had een zwart gelakte carrosserie, zooals Tredman nu pas merkte, weer op de plaats van het ongeluk. Een levendige Fransche dokter stapte uit en keek met onderzoekende oogen om zich heen. In een moment had hij de heele situatie over zien en hij begreep terstond dat hij van Gi- les de meeste hulp had te verwachten. „Als Monsieur me helpen wil", wendde hij zich tot hem, „zal ik den aard van de verwon dingen vaststellen en Madame zal dan onge twijfeld in de auto naar Alix kunnen worden vervoerd." De laatste woorden had hij gericht tot den eigenaar van den wagen, die nog steeds in dezelfde onbeweeglijke houding was blijven staan. Tredman en de Fransche dokter bogen zich over de gewonde en hadden hun volle attentie bij het onderzoek, terwijl de beide andere mannen met elkander stonden te praten. „We moeten haar zoo spoedig mogelijk naar het hotel of waar zy logeert, terug brengen," zei de dokter zocht, na een kort onderzoek. Hij dempte zijn stem nog meer toen hij het angstige gezicht van het kind zag „ze is vreeselijk gewond, inwendig gekneusd, ze kan niet lang meer levenen De hand der dame, op de pols waarvan de hand van den dokter even had gerust, bewoog zachtjes en op hetzelfde oogenblik opend® in het algemeen zij, die een intellectueel be roep uitoefenen. Wat betreft hooger personeel hebben eigen lijk alleen bekwame bouwkundigen met mid delbare of universitaire opleiding kans om als teekenaar op een architectenbureau ge plaatst te worden. Voor andere M.T.S.-ers en ingenieurs is de onmiddellijke kans van sla gen beperkt, door de concurrentie van Zuid Afrikaansche gegradueerden. Daarom legt de vereeniging zeer den nadruk op de nood zaak van het behalen van Zuid Afrikaansche universitaire diploma's. Verpleegsters. Een bijzonder goede kans van slagen heb ben gediplomeerde (diploma Witte Kruis A) verpleegsters, die Engelsch en speciaal ver pleegsterstermen kennen. In 1936 zijn veertig verpleegsters vrijwel onmiddellijk geplaatst. Haar aantal had grooter kunnen zijn. Voor hierboven niet genoemde beroepen kan men inlichtingen vragen aan het bureau der Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam C. De vereeni ging ontraadt, op eigen gelegenheid te gaan en adviseert, eerst inlichtingen in te winnen bij de Stichting Landverhuizing Nederland en de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeni ging, welke instellingen bemiddeling verlee- nen. De vertegenwoordiger van de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeniging te Kaapstad komt de emigranten van boord halen en helpt hen bij het passeeren van de immigratie en douane en met het vervullen van andere for maliteiten. Ook helpt de vertegenwoordiger bij doorreis alsmede bij het zoeken naar werk. De Nederlandsch Zuid Afrikaansche Ver eeniging heeft ook een kantoor in Johannes burg. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Prinselijk Paar in Polen. Tochten in de omgeving. In de Poolsche bladen lezen we hoe langer hoe meer bijzonderheden over het verblijf van het Piinselijk paar en de voorbereiding van de reis naar Krynica. Zoo zou ongeveer drie weken gele den iemand zich in hotel Patria heb ben vervoegd, die zicli hekend maakte als correspondent uit Voorburg en prospectie vroeg van Krynica. Hij maakte enkele foto's en vertrok reeds den volgenden dag naar Nederland. Enkele dagen later informeerde een Nederlandsch reisbureau of ei- enkele kamers ter beschikking waren, die toen werden gehuurd voor den Graaf en de Gravin van Sterrenberg. De keus van het paar schijnt be paald te zijn door de bekendheid van Prins Bernhard met graaf Mizynski, die Krynica noemde als een ideale plaats voor een rustige vacanties Dat zij geen spijt hebben van hun keus, be wijst het feit, dat het, verblijf ongeveer vier weken zal duren. Het paai- reist op diplomatieke pas zij de oogen, groote, donkere, weemoedige oogen „Zeg hem dat hij weggaat", zei zij met moeite, „ik kan. het.... niet.... verdra gen... Een bijna geluidlooze snik volgde, haar oogen werden aschgrauw, een grijze schaduw kroop over haar gezicht. We moeten niet langer wachten", zei de Franschman gehaast. „Als U me helpen wil om haar in den wagen te leggen, zullen we probeeren haar zoo spoedig mogelijk hulp te bezorgen, ofschoon het helaas wel weinig meer zal baten, maar Zijn zin bleef onvoltooid. Achter hen hoor den zij plotseling het geluid van zich in-be- weging zettende wielen en het gedaver van den aangezetten motor. En vóór een der ge knielde mannen weer op de been was, voordat een van hen de lafhartige daad kon verhin deren, raasde de zwarte wagen in volle vaart weg een dichte stofwolk maakte het num mer direct onleesbaar en iedere seconde bracht hen verder buiten het bereik van zijn onge lukkige slachtoffers en van hen die gekomen waren om deze te helpen. De Engelschman en de Franschman staarden elkaar aan en in hun beider oogen was dezelfde huivering, de zelfde verachting en beiden legden bij zich zelf een dure gelofte af. De Franschman was de eerste die weer woor den vond. ,Is die man een monster in menschenge- daante riep hij uit. „Dat is geen mensche- lijk wezen „Hij is een duivel", antwoordde Tredman tusschen zijn tanden, „een wreede, hartelooze duivel en als ik hem ooit weer ontmoet dan zal hij krijgen wat hem toekomt „Het lijkt me voor dat heerschap beter dat hij U niet weer ontmoet," zei de Fransche dokter zachtjes, maar nu moeten we naar andere middelen omzien om die arme vrouw in veiligheid te brengen." sen. De hofhouding bezit een pas met een visum, dat geldig is tot 31 Maai t. Deze hofhouding bestaat uit twee groe pen bedienden en beschermers. De leider van de eerste groep is de heer Rotteveel, een gedingeerde verschij ning, die dooi een van de Poolsche dagbladschrijvers voor den Nederland schen Minister president werd aange zien en wien een interview werd afge nomen. De leider van het politie-escorte is de heer Sesink Caihamus, die met zijn drie assistenten een voortreffelijken in druk maakt. Een van de assistenten volgt het paar voortdurend op ai zijn ski-tochten. Niet minder dan veertien koffers gingen aan de komst van het paar vooraf. Te Krynica is men opgetogen over het Nederlandsche paar en men kijkt eigenlijk den geheelen dag uit, of men niet een glimp ervan kan opvangen Zelfs bij den harbier Verwacht men den Prins op een goeden dag te zien binnenwandelen. Behalve de ski-tochten maken de Vorstenkinderen uitstapjes in de auto en in de sleden, die de hoteldireciie eveneens ter beschikking heeft gesteld. Drie kattendieven aangehouden. Velletjes brachten f 0.25 tot f 1.50 op. Naar aanleiding van een groot aan tal klachten, dat in verschillende dee len van het dorp Soest katten worden vermist, heeft de politie drie inwoners van Soest, R. v.d. B., J. v.d. B. en M. als verdacht van kattendiefstallen aange houden. M. fungeerde als opkooper en betaalde aan de beide „kattenmeppers" naar gelang van de grootte en de kleur van de katten 25 cent tot f 1.50 per stuk. Kerkelijk huwelijk in rouwtijd. In het officieele verslag van de vei' gadering van den Kerkeraau der Geref. Kerk van Aalten, voorkomende in de Aaltensche Kerkbode, kwam bij den Kerkeraad een aanvrage in om beves tiging van een tweede huwelijk, dat gesloten zal worden voor het rouwjaar om is. De Kerkeraad besloot na diep gaande besprekingen op twee vergade ringen bij uitzondering aan het ver zoek te voldoen. De Kerkeraad besloot levens, uit drukkelijk bekend ie maken, dal hij wenscht vast te houden aan he. oude naar de voetbalwedstrijd Duitschland-Holland te Dusseldorp. Retour f 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Stadionkaarten verkrijgbaar. REISBUREAU WACO HOORN. Breed 35, Tel. 184. TWEEDE HOOFDSTUK. „Ik vertrouw haar aan U toe." In de groote eetzaal van het Hotel zat sir Giles Tredman te wachten op zijn diner, aan het kleine tafeltje in den hoek, vanwaar hij de lange zaal geheel kon overzien. Zijn geest was vervuld van de gebeurtenissen van dien middag en gevoelens van medelijden en woe de woelden in hem, als hij dacht aan de ge wonde vrouw met haar jong dochtertje aan den lafaard, die, na haar eerst doodelijk gewond te hebben het over zich zelf had kun nen verkrijgen om er als een dief in den nacht van door te gaan en haar aan haar lot over te laten. Na veel oponthoud waren de vrien delijke Fransche dokter en hijzelf erin ge slaagd een voertuig machtig te worden, waar in de gewonde naar haar hotel kon worden vervoerd, (hetzelfde waar hijzelf dien morgen uit Florence gearriveerd washij had een Engelsche arts in consult geroepen en een En- gelsche verpleegster bij de patiënt weten te krijgen, opdat het haar in geen enkel opzicht aan goede verzorging zou ontbreken. Maar de beide geneeskundigen hadden het hoofd ge schud en hadden allebei de meening uitge sproken dat noch een goede verpleging, noch de beste medische hulp, ook maar iets meer konden helpen om haar leven te redden. Haar verwondingen waren zoo erg, dat noch chi rurgisch ingrijpen, noch geneeskundige be handeling ook maar de minste kans op succes meer gaven. Het was alleen maar een kwestie van tijd en waarschijnlijk van zeer korten tijd, voor het onafwendbare einde kwam. „Ze is wel bij kennis", zei de Engelsche dok ter tegen Tredman, die in de hal van het hotel op hem en zijn Fransche collega had gewacht, „ze schijnt haar dochtertje te her kennen, maar ik heb toch niets van haar gewaar kunnen worden omtrent haar iden- kerkelijke gebruik, volgens hoi welk 'n Tweede huwelijk in hei algemeen niet eerder lot siaad kan kernen, dan na dat. een rouwjaar is voorbijgegaan. DISTRIBUTIE VAN VET. Begin op 25 Januari Naar „Het Volk" verneemt, zal zeer waarschijnlijk 25 Jan. a.s., met de distributie van bak- en braadvet wor den begonnen. De verstrekking van bak- en braad vet aan werklooztn en armlastigen heeft Minister Slingenberg reeds op 11 September van het vorige jaar de Eerste Kamer bij de interpellatie, die De la Bel la toen over den werkloo- zensteun heeft gehouden, toegezegd EXPORT VAN ONS TEKORT. Hoe de Veehouderij-centrale Dr. Dijt adviseerde. De vraag kan worden gesteld, hoe of op wiens advies -- dr. Dijt er toe is kunnen komen, om slacht "uiidereu in ons land te gaan opkoopen hij zijn uit voering van het plan Deterding. Im mers, zoowel de marktprijsstijging (in de laatste weken een stuiver per kilo levend), de geringer aanvoer (12 pCt. minder dan vorig jaar in dezen tijd) en het invoersaldo (1.15 millioen kilo in 11 maanden) wijzen duidelijk op het tegendeel van een „geaccumu leerd surplus". Indien het dus dr. De terding's bedoeling is, om ons van een surplus af te helpen,, doch niet om ons een tekort te bezorgen, dan dient hij in elk geval géén slachtrunderen te gaan koopen De „Vee- en Vleeschhandel" is de zaak gaan voorleggen aan dr. Dijt. De ze deelde mede, dai hij de positie der slachtveemarkt zooals hij die thans -- na een eersten aankoop had beven den „een noodlottig gevolg acht van het door hem veroordeelde crisis beleid." Na over de werkelijke marktpositie te zijn ingelieht door vaklieden, had hij clan ook besloten, om zijn aankoop tot de helft terug te brengen. Maar wie had hem dan toch zoo verkeerd ingelicht Dr Dijt heeft daarop geantwoord „Den Haag, waar men mij in de meeuing heeft gebracht dat er in de komende maanden 10.000 a 15.000 vette rundere n te veel zouden zijn." Dit denkbeeldige - surplus nu had hij, op grond van dat officieele ad wies willen opkoopen. Met even groote verwondering als wij neemt het vakblad er kennis van, dat de regeerïng voor dezen „export van ons tekort een uitvoerpremie geeft op kosten van consument en Landbouv* crisisfonds. Verder schrijft het vakblad „Hoe ter wereld men bij de tegen woordige marktsituatie'een 10.000 a 15.000 vette runderen te veel op onze markten kan zien, is een gróót raad- sel en bewijst weer eens te meer, hoe titeit of omtrent familieleden in Engeland die op de hoogte gebracht moesten worden Enfin, niemand uit Engeland zou haar nog tijdig kunnen bereiken", voegde hij er hoofd schuddend aan toe. „De directeur van het Hotel vertelde me dat ze Burnett heetzij en het kind zijn hier al een paar weken. Zij deed een kuur hier. Ken nissen hebben ze hier niet," vertelde Tredman. „Ik vond het noodig dat iemand moest pro beeren alles gewaar te worden omtrent het arme kleine ding. Wat een tragedie toch „Inderdaad, wat een tragedie", herhaalde Dr. Somers. En Tredman herhaalde deze woor den terwijl de kellner een bord soep voor hem zette. Werktuigelijk begon hij te eten. In zijn vriendelijk hart was een groot ge voel van medelijden met het kind, dat hem met zulke groote angstige oogen had aange keken alsof ze een stilzwijgend beroep op hem deed dat zoo wanhopig haar handjes in zijn handen had geklemd, alsof ze in zijn sterke tegenwoordigheid de zekerheid van hulp had gevoeld. ,Arme ziel" dacht hij. „Ik hoop toch zoo dat een vriendelijke tante of kennis komen zal en zich over haar zal ontfermen. Als de moeder vannacht sterft, zooals de doktoren verwachten, wat moet er dan gebeuren Zijn gedachten werden plotseling onder broken, doordat de deur aan het verste einde van de eetzaal tegenover zijn tafeltje open ging en een tenger figuurtje, dat een oogen blik aarzelend op den drempel bleef stilstaan de zaal binnenkwam, en naar alle kanten uit kijkend, langs de tafels waaraan pratende lachende gasten zaten, liep. Tredman was di rect opgestaan hij had in het kleine figuur tje het dochtertje herkend van de stervende vrouw boven en lang voordat zij haar heelen tocht door de zaal voltooid had, was hij reeds bij haar. „Kan ik iets voor je doen vroeg hij. J eenzijdig en tendentieus de voorlich- iting is welke men van hoogevhand krijgt en doorgeeft." VLIEGONGELUK BIJ DEN HAAG. De Pander van het Nederl. Zweef-Instituut is bij Noot dorp verongelukt. Zaterdagmiddag ruim drie uur is, niet vei- verwijderd van het vliegveld Ypenburg, ten Noorden van de spoor baan Den Haag-Gouda, de P.H.A.I.T., een pander van het. Ned. Zweef-insti- tuut, met de heeren J. K. Hoekstra en J. Bosch aan boord, omlaag gestort en totaal vernield. De heeren Hoekstra en Bosch waren des middags in het sleeptoestel van het Zweef-instituut, een Pander-les-too stel met dubbele besturing, opgestegen, teneinde de heer Hoekstra in de gele genheid te stellen zijn collega Boscli nog enkele nuttige wenken te geven. De heer Bosch n.1. was eerst sinds 24 November van het vorige jaar in het bezit van het A-brevet. Tevens be zat hij het zweef-brevet-B. De heer Bosch had achter in het toe stel plaats genomen en bestuurde de Pander, de heer Hoekstra was voorin gezeten. In de omgeving van Nootdorp wer den enkele speciale bochten enz. ge draaid, totdat het toestel op een hoog te van 800 M. in een vrille geraakte. Op ongeveer 40 M. van den grond zijn de inzittenden er nog in geslaagd het toestel grootendeeïs recht te trek ken, maar toen was het blijkbaar ai zoover-doorgezakt, dat aanraking met prikkeldraad, dat langs een slootrand was gespannen, niet kon worden ver meden. Het toestel sloeg toen met een klap tegen den grond, maar is dooi- de snel heid, waarmede het is neergekomen., nog een eind voortgeschoven over het drassige weiland. Bij de sloot geko men, waarover de Pander nog was lieengekomen, is de machine precies 180 graden gedraaid en toen tegen den slootrand blijven liggen, vlak aan den Polderweg, onder de gemeente Stomp- wijk. De heeren Hoekstra en Bosch bleken nog door hun riemen vastgehouden te worden in het toestel. De heer Bosch is spoedig aan zijn verwondingen overleden. De" vlieger Hoekstra brak een been. Het toestel is totaal vernield en de heer Hoekstra mag nog van geluk spro ken, dat er geen brand is uitgebroken, want anders zou het ongeluk wellicht voor hem ook minder goed zijn afge- loopen. De machine is niet volkomen in tweeën gebroken, maar het voorste gedeelte is totaal vernield, terwijl de staart grootendeeïs intact is gebleven. De vleugel is van het toestel afgebro ken én ligt ter zijde van de machine. De beide bestuurdersplaatsen z.n ge heel verwrongen en de motor is schuin „Zocht je iemand „Ik zocht U," antwoordde ze haar oogen op hem gericht met dien angstigen blik, die hem nu al uren was bijgebleven, „de verpleegster heeft me gestuurd om U te zoeken. Ze vraagt of U direct wilt komen", en terwijl het kind sprak, schoof ze een koud handje in Giles' hand en zijn groote, bruine hand was als de beschermende bedekking erover, die een spoortje van troost scheen te brengen aan het eenzame kind. Er trok tenminste een schaduw van een glimlach over haar bleek gezichtje en ze drukte zich tegen hem aan. terwijl ze zei ,Wilt U alstublieft een beetje voor me zor gen Giles' grijze oogen keken met 'n zachte uit drukking naar het opgeheven hoofdje zijn glimlach gaf haar nieuwen moed. Kinderen hielden altijd direct van Gies zijn aange boren eenvoud en zachtmoedigheid gaven hun direct een gevoel van begrepen te worden en zelfs de meest verlegen en angstige kin deren wist hij te ontdooien. „Natuurlijk wil ik voor je zorgen", was het vriendelijke antwoord. Maar de mannelijke kracht die sprak uit de stem welke dit vrien delijke antwoord gaf, was wat het trillende kleine meisje juist het meest troostte en aan moedigde. „Je moet me eens vertellen of je geen ooms of tantes hebt die hier bij je kun nen komen, nu je moeder zoo.ziekis" vervolgde hij, terwijl ze de groote trap opgin gen, nog steeds hand in hand, „misschien is er iemand, die je moeder graag bij zich zou hebben Het kind schudde het hoofd. „Ik geloof niet, dat we kennissen hebben, er is nooit iemand geweest, die zich met ons bezighield, zooals bij andere menschen." Haar toon klonk erg wijs „moeder en ik waren altijd samen, altijd met z'n beiden." (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1