12 Suste Paarden Groote Opruiming J. V. d. KOOI alleDames eens wisten Ie koop bij i KLAAS STAMMIS SPORT. VOOR HET ONTSMETTEN VAN ZADEN GERMIS AN. ROORDA'S KLOMPEN. L I\ 1 ll U Li I\ V/ V V i\nn TWEEDE BLAD. ZATERDAG 23 JANUARI. No. 8. Ons Lichaam en onze Gezondheid. STEKEN IN DE ZIJ. Eerst rusten Bij hard loopen, trappen klimmen en derge lijke treden bij vele menschen dikwijls pijn lijke steken in de zij op. Ook kinderen onder vinden vaak last van deze onaangename ver schijnselen. De steken treden, min of meer heftig, dan eens in de linker-, dan eens in de rechterzijde op, en ook op andere plaatsen in het lichaam worden zij waargenomen. Indien men in de linkerzijde ter hoogte van de onderste rib steken voelt, dan worden deze veroorzaakt door een te sterke samentrekking van de milt. Wanneer namelijk door den be tref f enden lichamelijken arbeid een grootere behoefte aan zuurstof is ontstaan, worden er door de milt een groot aantal roode bloedli chaampjes, die, zooals men weet, de overbren gers van de zuurstof zijn, afgegeven aan de bloedbanen. Voelt men echter in de rechterzijde ter hoogte van de onderste rib de pijn, dan wordt deze veroorzaakt door een te groote spanning van het leverkapsel door een teveel aan bloed in de lever. Dit te veel aan bloed is vaak een gevolg van groote vermoeidheid van het hart. Zoowel bij steken in de linker- als in de rech terzijde kan men de pijn meestal verdrijven door eenige oogenblikken volkomen rust te houden. Zeer vaak neemt men de steken ook waar in de borstholte, en dan zijn zij het gevolg van een verkeerde ademtechniek bij de uit voering van lichaamsoefeningen of bij licha melijken arbeid. Soms echter is deze pijn veroorzaakt door kramp in het middenrif, die ontstaat door toevoer van koude lucht, daar de lucht bij een verhoogde ademactiviteit niet voldoende voorverwarmd wordt. Deze steken in de zij, veroorzaakt door mid denrifkramp, komen dikwijls voor bij kinde ren boven de zes jaar en bij jeugdige perso nen, doch ook volwassenen blijven niet altijd verschoond van dergelijke pijnlijke aanvallen. Men moet absoluut rusten bij het optreden van de pijnen. Alle lichamelijke inspanning moet voor een oogenblik achterwege blijven. Dikwijls zijn reeds eenige oogenblikken vol doende, om de pijn te laten ophouden. Ook diep inademen en grondig uitademen geven vaak het gewenschte resultaat. Kinde ren moeten zich al vroeg aan een goede adem techniek gewennen. Door systematische oe feningen wordt de werkzaamheid der longen verhoogd en in goede banen geleid, en daar door wordt de gezondheidstoestand van den mensch gunstig beïnvloed. van f 50.- beschikbaar te stellen voor de 5 beste merrieveulens in 1937 in Noord-Holland ingevoerd. Bij de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de Algem. vergadering verstrekte de al- gemeene Secr. verschillende inlichtingen. De begrooting 1937 is voor in- en uitgaven geraamd op f 59250. Verschillende posten zijn beduidend opgevoerd, met 't oog op het voor stel tot het houden van een Nationale ten toonstelling in 't laatst van Juni te Den Bosch. Het voorstel tot reglementwijziging op de stamboekhouding vond geen bestrijding, be halve bij art. 34. In dit art. wordt voorgesteld het Dagelijks bestuur te machtigen, eventu- eele vervalsers van afstammingsbewijzen te beboeten met hoogstens f 500. Nadat er ver schillende stemmen waren opgegaan dat f 500 veel te weinig is, dat dergelijke knoeiers eigenlijk diende geroyeerd te worden, hetgeen de algemeene secr. bestreed, werd er besloten voor te stellen aan de algemeene vergadering dit bedrag op f 1000 te brengen. Het voorstel tot het houden van de tentoon stelling vond geen bestrijding. De Voorzitter deelde nog mede dat het be drag dat de af deeling dit jaar zal ontvangen van de Provinciale regelingscommissie merkelijk is verhoogd. De koudbloedfokkerij zal nu evenveel krijgen als de warmbloedaf- deeling. De verschillende premieën zullen als volgt verdeeld wordenvoor de hengstenkeuring f 250 merrieveulens f 200, enters f 450, twen- ters f 500, 3 jarige merries f 500, 4 tot 7 jari gen f 750. Nadat de voorzitter de aanwezigen nog op wekte indien ze bezitter zijn van eerste klas fokmateriaal met hun dieren naar Den Bosch te komen en hij nog mededeelde dat de cen trale keuringen gehouden zullen worden te Hoofddorp den le Juli, te Texel en Slootdorp den 2e Juli a.s., werd de vergadering geslo ten. „MINERVA" - EXAMENS. De Vereeniging tot het afnemen van op de practijk gerichte examens in handelscorres pondentie „Minerva" houdt haar examens op Zaterdag 27 Februari des namiddags van 2 tot 6 uur, in vele plaatsen van Nederland, o.a. te Alkmaar. Programma's zijn gratis verkrijg baar bij de bekende Boekhandels en bij den AdministrateurH. Kohier, Joh. Verhulst- straat 81, Amsterdam-Zuid. PROVINCIAAL NIEUWS. HOORN. Loonconflict bij het steenenlossen. Dezer dagen arriveerde te Hoorn een schip met steenen voor de bestrating van het Gi'oote Noord. Via de arbeidsbeurs kwam de schipper in contact met het bestuur van de moderne transportarbeidersbond om over het loon te spreken voor de lossing. Men kwam niet tot overeenstemming. Het schip bleef eenige dagen liggen, zonder gelost te worden door de Hoornsche arbeiders, daar de schipper bleef weigeren het geldende losloon te betalen. Het schip is thans gelost met menschen van elders onder bescherming van de politie. De transportarbeiders zullen zich met de S.D.-raadsfractie en H.B.B. bera den over de stappen, die gedaan zullen moe ten worden, dat zooiets niet meer gebeuren kan. NOORDPOOLONDERZOEK. Plannen van Russische vliegers. In de Sowj et-Unie worden plannen gemaakt voor een langdurig onderzoek van het gebied van 90 graden N.B. De poolvlieger Vodopianof is van meening, dat zware vliegtuigen op het poolijs zouden kunnen landen met provi and voor een jaar en voorzien van een we tenschappelijke toerusting ten dienste van een groot aantal onderzoekers. Een jaar la ter zouden de vliegtuigen de expeditie dan weer kunnen halen, daar het heel goed mo gelijk zou zijn, niet alleen op het ijs te dalen, maar ook van daar weer op te stijgen. Een andere poolvlieger, Siepnef, wil de ex peditieleden met parachutes naar beneden laten gaan en ook door middel van valscher men instrumenten, sleden en honden laten neerkomen, zoodat de expeditie een jaar la ter in staat zal zijn het naaste Sowj et-pool- station door eigen toedoen te bereiken. VERGADERING VAN DE AFD. N. HOLLAND v.h. NED. TREKP. STAMBOEK gehouden Maandag 18 Jan. te Amsterdam. Deze vergadering had een vlot verloop, on der de prettige leiding van de Voorzitter, de Heer Reinder Folmen. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelde mede dat herbenoemd zijn in de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij de Heer en Zijlman Gehrels. Bij de bestuursverkizing werd herbenoemd de Heer C. J. Geense van Texel. Op voorstel v.h. bestuur besloot de vergade ring het aantal bestuursleden met één uit te breiden om zoodoende ook de kop van Noord holland te doen vertegenwoordigen. Verkozen werd de heer K. J. Kaan van Anna Paulowna. Tot plaatsvervangend jurylid voor de stam boekkeuring van merriën werd benoemd de heer Aartsen van Houtrakpolder. Afgevaardigde naar de algem. vergadering te Den Heeg op 25 Febr. werd de Secr. de Heer Gehrels benoemd. De boeken v. d. Penningmeester werden in de beste orde bevonden. De ontvangsten heb ben bedragen f 822.81, de uitgaven f 734. batig saldo f 87.92. Voor 1937 werden de uitkomsten geraamd op f 428.10, en evenzoo de uitgaven. Het ledental van de vereeniging is met gestegen. Het bestuur werd gemachtigd verschillende medailles beschikbaar te stellen. Wederom besloot de vergadering 5 premie's CRISIS - BUREAU. STEUN AAN PLUIMVEEHOUDERIJ. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee uit het Landbouwcrisisfonds uitkeeringen zullen wor den gedaan aan fokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven. Deze uitkeeringen zullen geschieden op grond van de aantallen door fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven afgeleverde, van eigen bedrijf afkomstige kuikens en broedeieren. Teneinde voor het ontvangen van een uit- keering in aanmerking te kunnen komen, dienen de houders van vermeerderingsbedrij ven zich tegenover deze Centrale te verbinden de kippenkuikens, welke zij zullen afleveren, te zullen verkoopen voor een prijs van ten hoogste 16 ets. per stuk en de voor broedei bestemde kippeneieren, die zij aan kuikenbroe ders zullen afleveren, voor ten hoogste 4 ets. per stuk. De fokkers dienen dezelfde verplich ting aan te gaan, behalve ten aanzien van de kuikens, die ze afleveren aan houders van vermeerderingsbedrijven. GEMEENTE WIERINGEN. DE VISSCHERIJ TE WIERINGEN IN 1936. Dat devisscherij in Wieringen toch altijd nog «en zeer belangrijke bron van inkomsten is mag b.v. blijken uit het feit dat in 1935 de omzet aan de afslag te Den Oever bijna een halt millioen gulden bedroeg. En, noemden wij ondanks dat, de uitkomsten van de vischerij schaarsch, helaas was niet veel beter. Ja, op sommige artikelen bleven de uitkomsten ver beneden die van vo rig jaar, terwijl vrijwel geen enkel ar tikel de uitkomsten van het voorgaan de jaar overtrof. Haring. Reeds op den len Januari (en ook daarvoor) werd haring aan den afslag te Den Oever aangevoerd. De uitkomsten waren zeer goed. Er werd voor de eerste z.g. Zuiderzeeharmg toen wel 12 a 13 gulden per tal besonid Eenige weken later was de prijs al ge halveerd. Allengs werden de vangsten, beter en er kwamen dagen voor b.v. den 2den Paaschdag dat de vangsten zoo overvloelig waren dat men kisten tekort kwam. Er is dan ook over het geheel genomen een flinke hoeveelheid gevangen. De prijzen werden dan ook lang gehandhaafd en wel i.v.m. de la te Paasch (vasten.) Opvallend was dat bijna alle aan voer boven de vastgestelde minimum prijs van f 0.70 per tal kon worden af geleverd. Er ging veel meer haring naar de vischineelfabricken dan ande re jaren. Alzoo een goed haringjaar. Er na men ongeveer 60 vaartuigen aan de vangsten deel. Geep. Slechts een klein kwantum is aangevoerd. Veel en veel minder dan andere jaren. De prijzen waren mid delmatig. Ansjovis. Deze tak van visscherij dreigt hier helaas te verdwijnen, le der jaar werden de vangsten reeds min der, maar zoo laag als thans is het nog nooit geweest. Er was bijna geen aanvoer. De prijs was wel bevredigend. Bot. Ook de botvangsten waren schraal. Zeer weinig aanvoer. Nog in het vierde deel van vorig jaar toen bij na 60.000 pond aan den afslag werd gebracht. Er werd door 15 a 20 visscliers aan de vangsten deelgenomen. Een geluk kige omstandigheid was echter dat er voor bot zeer hooge prijzen werden gemaakt. Er ging dit jaar bot van den afslag voor 40-42 cent per pond. Ge weldig hoog indien men bedenkt dat de prijs normaal 13 a 15 ct. per pond is Kuilaal. Er kwamen p.m. 10 aalkuil ders in de vaart. De vangsten waren schraal, althans niet loonend. De prij zen waren wehdiehoorlijk. Alikruiken. P"*;alikruiken visscherij is hier afgeloopem Wel worden nog ali kruiken verhandeld, doch deze zijn geraapt, waardoor de aanvoer natuur lijk gering is. Een 25 personen kan hiermede een karig loontje verdienen. De alikruiken deden f 4 a f 6 per mud. Paling. Door een 50-tal vaartuigen werd met fuiken op paling gevischt. De paling was dit jaar wel loonende Allen konden van de vangsten profi- teeren. Andere jaren kwam het wel voor dat enkele visschers fantastische hoeveelheden aanvoerden, terwijl an deren niets vingen. Nu was het een een meer gelijke visscherij. Over het geheel genomen was de palingvangst redelijk goed. Er werden prijzen ge maakt van 26-40 cent per pond. Mosselen. Een 15-tal motorvaartui gen vischte het liëele jaar op eenden mosselen. Dit was loonend. De aan was steeds al naar gelang er aanvoer was. Van Oct. - April visschen een 6-tal motorvaartuigen op consumptie-mos selen. Hierin is tot dusver weinig te verdienen. Deze visscherij is niet loo nend. De aanvoer was gering en de kwaiteit zeer slecht. Dit komt omdat de mosselenbanken veel van de veie stormen hebben te lijden gehad. Door de slechte kwaliteit is er bijna geen aanvrage uit liet buitenland zoo dat ook de handel zeer slecht is. Spiering. In het najaar werd dooi- een 15-tal vaartuigen op spiering ge vischt (met netten en met kamers.) De vangst was bevredigend, eveneens de prijs. Sardien. In December is getracht sar dien te vangen hetgeen ook nu nog wel wordt geprobeerd door de kuilders. Er werd echter geen sardien gevangen. Wulken. Wulken werden in het na jaar door een 30-tal visschers aange voerd. De vangsten alsmede de prijzen waren bevredigend. Najaarsharing is evenmin aangevoerd Wel hebben de kuilders het gepro beerd maar de vangst was nihil. Poeriomp. Niet aangevoerd. Zalm. Af en te werden eenige zalmen aangevoerd. Voor de visschers een bui tenkansje daar steeds flinke prijzen werden gemaakt, (p.m. f 1 p.p.) Opgemerkt dient nog dat de zeilvis- scher.s veel ongerief ondervonden van windstilte. De motorvaartuigen konden dan een goed weekgeld besommen. Belangrijke circulaire voor Gedupeerde Zuiderzeevisschers. Onder de belanghebbenden, die be zig zijn hun op de Zuiderzeevisscherij gegrond bedi'ijf te vervormen en wel ke, ten einde deze vervorming tot een goed einde te brengen in het genot zijn van een bedrijfstoeslag ingevolge art. 6 der Zuidezecsteunwet, zijn er verselieidenon. die hulp ter verkrij ging van werk hebben aangevraagd ook voor plaatsing bij de Zuiderzee werken. (N.O. Polder Het is niet ingesloten, dat, als straks de Zuiderzeewerken na den winiter met kracht worden voortgezet, aan meerderen hunner werk zal kunnen worden aangeboden en dat door deze het werk zal worden aanvaard. Tegen tewerkstelling van deze be langhebbenden hij de Zuiderzeewer ken bestaat utteraard in T algemeen geen bezwaar. De aandacht wordt er echter op gevestigd dat tewerkstelling hij de Zuiderzeewerken moet worden beschouwd als een opgeven van het voornemen om in het IJselmeervis- schersbedrijf in de toekomst een volle dig bestaan te vinden. Immers, alleen dan zal een dergelijk streven met suc ces kunnen worden bekroond, indien onafgebroken wordt getracht dit be drijf op de meest intensieve wijze uit te oefenen, vooral in de seizoenmaan- den, wanneer de uitoefening van de visscherij met loonende resultaten mo gelijk is. Wanneer derhalve de tewerkstel ling bij de Zuiderzeewerken in den loop van het jaar eindigt en betrok ke nen alsdan het plan zouden hebben opnieuw weer aan de visscherij te deelnemen, dan zou niet kunnen wor den aangenomen, dat het onder die omstandigheden ter hand nemen van liet f Jss.el mieervi sscherij bed rij f gun stig perspectieven opent. Belangheb benden zouden althans niet in aan merking kunnen komen voor toela ting tot een der toeslagregelingen, ge grond op art. 6 der Zuiderzeesteunwet •en ook niet voor een kostelooze ver gunning- tot uitoefening van de vis scherij op de afgesloten Zuiderzee. Hunne eventucele aanspraken op te gemoetkoming ingevolge art. 13 van de Zuiderzeesteunwet zullen zij even wel onverkort kunnen handhaven. Het verdient dus geen aanbeveling dat belanghebbenen, die in de uitoefe ning van hei ïJsselmeervisscherijbe- drijf een toekomstig bestaanmiddel vindon, dit bedrijf in den steek laten ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Politie. Verloren een paar leeren beenkppen en twee reser we wielen waarvan een met losse velg. Inl. Poitie Middenmeer. Leerkracht ontslagen. In verhand met het feit dat in het voorjaar van 19,36 vele gezinnen van Slootdorp naar Wieringrwerf verhuisden is het leer lingental van de school te Slootdorp sterk terug geloopen, zoodat met in gang van J Jan. 1937 de 5e leerkracht ontslagen werd en wederom met 4 leer krachten les gegeven wordt. Vergadering van de S. D. A P. Afd. Wieringermeer. Deze vergadering werd gehouden in liet Dorpshuis te Middenmeer. Toen de voorz. de heer Feikes te ongeveer 7 uur de vergadering opende waren er 16 leden aanwezig. Spr. drukte er zijn groote blijdschap uit over de groeiende belangstelling voor de ver-I gaderingen. Hij memoreerde dat nog Kort geleden er een luttel aantal leden aanwezig waren, maar het gaat de goede richting op, en dat stemt ook het bestuur tot verheugenis en van dien kant zal liet mogelijke gedaan worden om de verg. zoo aange naam mogelijk te maken. Hierna was het woord aan de secr. om dc notulen le lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde verslag afgev. jaar- gadering. De ingek. stukken werden vlug afgehandeld. Voor het stellen van de candidaten, welke bij stem ming gebeurt, werden de stembiljet ten aan de leden bezorgd. Aan dc uit slag daarvan komen de namen ge rangschikt op de definitieve lijst.. Evenals vorig jaar viel ook nu weer het organiseeren van een Meifeest in goede aarde. Als spreker voor deze avond zal aangezocht worden Van der Vaart, Wethouder van Den Helder. Ook werd nog besloten tot oprich ting van een S.D. Vrouwenclub. Hier voor zal op een te houden verg. als spreekster uitgenoodigd Juffr. Kist Als afgev. naar de Kadervergade ring werden benoemd Joustra en v.d. Male. Voor verspreiding verkiezings materiaal gaven zich voor ieder dorp een aantal personen op. De rondvraag bracht niets nieuws op, waarna dc voorz. onder dankzeg ging voor de opkomst*de vergadering sloot. GEREF. KERK MIDDENMEER. Middenmeer vm. 9 uur Ds. Wietenga van Bel- lingwolde. Voorb. H. A. Middenmer nam. 2 uur Cand. Fijn v. Draad. W.-werf vm. 9.30 uur Cand. Fijn van Draad. W-werf nam. 5 uur Ds. Wietenga. Dameskrans Ned. Herv. Kerk. Ds. Nijholt verzoekt ons mede te dee len dat reeds a.s. Woensdag om half acht de krans Middenmeer bijeen komt in de N. H. Kerk. Zondagsschool N. H. Kerk. De Zon dagsschool in Slootdorp, die vorige week over moest gaan, wordt morgen wel gehouden, evenals die te M.-Meer en W.-Werf. Heerhugowaard komt a.s. WOENSDAG met AAN DE MARKT TE MIDDENMEER. Cursus in naaien en knippen. Blijkens een circulaire verzonden aan de dames die zich indertijd had den opgegeven voor een cursus in cos stuum naaien en patroon knippen, be staat daartoe nu nog de gelegenheid. Daar het inmiddels al wat laat in den winter is geworden, wordt zoo spoedig mogelijk met de cursus begonnen. Reeds a.s. Woensdag 27 dezer vindt de eerste les plaats onder leiding van Mej. Buijze, in de« voormalige Canline te Wieringerwerf. FLEVO-NIEUWS. Zondag wederom een uitwedstrijd, thans is de reis naar Enkhuizen aan de beurt en moet West-Frisia bekampt worden. De elftalcommissie heeft thans een verandering in de opstelling gebracht Deze is nu Por Hooiveld Toebak Ileijnen Voeten Lubbes E. Schoneveld, v. Wingerden, Vene- ma, Jendseak, v.d. Laan. Reserve Koolhof en J. de Vos. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Men lette op de tijd van vertrek'van de bus aangegeven op de kaarten. Muzikale rondgang. Door de Wie ringermeer fanfare zal een drietal Za terdagen achtereen een muzikale rondgang worden gehouden op de dor pen. Hedenavond zal te Middenmeer de inzet plaats hebben. Men kent het doel van deze rond gangen, een collecte ten bate van de kas der verecnigtng. KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 24 JANUARI. NED. HERV. GEM Slootdorp v.m. 10 uur Ds. B. Nijholt. NED. HERV. EVANGELISATIE. Middenmeer vm. 9.30 uur Ev. K. Kiewiet. Wieringerwerf v.m. 9.30 uur Cand. H. v. Vliet Slootdorp nam. 2 uur Cand. H. v. Vliet. In alle drie diensten extra collecte. GEREF. SLOOTDORP. Slootdorp vm. 9 uur Cand. J. v. d. Linden van Leeuwarden. Slootdorp nam. 2 uur Cand. J. v. d. Linden. hoe de prijzen zullen zijn over eenige maanden, dan zouden zij direct nog proiiteeren van onze Dagelijks bereiken ons nieuwe prijs- verhoogingen en wij blijven nog aan bieden voor OUDE PRIJZEN. Stel het niet uit, de voorraad mindert hard. Telef. No. 1. SLOOTDORP. COMPLETE - MEUBILEERING. MANUFACTUREN. telkens wanneer door bepaalde om standigheden tijdelijk elders hoogere verdiensten kunnen worden verkre gen. Zoo handelende zouden zij een be letsel vormen voor anderen, die ge heel werkloos zijn, om een plaats bij de Zuiderzeewerken te verkrijgen, ter wijl hun eigen belangen daarmede op den duur evenmin zouden worden gediend. Purmer- wedstrijd SUCCES-NIEUWS. Zondag komt steijn bij Succes I op bezoek. De vangt aan om HALF DRIE. Succes 3 speelt om 10 uur een thuiswt strijd tegen B.K.C. 3. De andere Succeselftallen zijn allen vrij. Zeer voordeelig ook los verkrijgbaar, bij P. F. HAMSTRA, Drogisterij Wieringerwerf. 4 niet meer voor den dienst geschikte Inlichtingen zijn te beltomen ten kantore in de Landbouwcultuurmaatschapplj „de Wieringermeer", nabij Wieringerwerf. Inschrpvingsbiljetten in te leveren vóór 30 JANUARI a.s. bij de Directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar, postbus 43. Sterk, licht en mooie pasvorm, zijn Alleen verkrijgbaar bij P. F. HAMSTRA, Levensmiddelenbedrijf Wieringerwerf BINNENLANDSCH NIEUWS. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een wielrijder te Wildervank, tengevolge van de gladheid van den weg, in het Oosterdiep gereden en verdronken. De politie had het lijk Vrijdagmiddag om half twee nog niet opge haald. Waarschijnlijk is het met den vrij sterken stroom weggedreven. Het vermoeden ligt voor de handdat de verdronkene ds. Huizinga is, baptistenpredi kant te Muntendam. Ds. Huizinga had Donderdagavond een spreekbeurt in Valthermond vervuld. Na af loop hiervan heeft hij zich per fiets huis waarts begeven. Hij is niet in zijn woonplaats aangekomen.

Wieringer courant | 1937 | | pagina 3