BERTELS 28e JAARGANG ZATERDAG 3o JANUARI 1937 No. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BELASTINGZAKEN. STAATSVIJAND Nr. 1HET WATER. ZIJN KLEINE MEISJE. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING GEBR. GOYARTS. PER WACO ZONDAG 31 JAN. WIERINGER COURANT VERSCHUNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.— UITGEVER CORN. J. BOS&ER WIEKINGEN BCREAC: Hippolytushoef Wleringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.56 f 0.10 SCHOENMAKER HOU JE BIJ JE LEEST door Mr. J. H. van Doorne Advocaat en Belastingconsulent. De toeneming der belastingwetten in aan tal en ingewikkeldheid maakt het voor den met-deskundigen in belastingzaken tegen woordig wel haast onmogelijk zijn fiscale moeilijkheden zelf te behandelen. Het is dan ook verklaarbaar dat met die toeneming is gepaard gegaan een gelijke toeneming van belasting-experts (gewoonlijk belastingconsu lenten genoemd) die den in den fiscalen dool hof verdwaalden Sijmen het juiste pad aan wijzen. Talrijk zijn de beslissingen waaruit blijkt dat tijdige deskundige hulp onheil had kun nen voorkomen. En eigenaardig is het op te merken hoevelen er nog zijn, die eerst zelf probeeren hun moeilijkheden op te lossen en pas als het blijkt dat zij vast geloopen zijn, deskundige hulp inroepen, waarbij dan dik werf blijkt dat het te laat is en niets meer te redden valt. Terillusraie een paar voorbeel den. Eenige exploianten van een steenovenbedrijf hadden dit bedrijf ingebracht in een Naam- looze Vennootschap, waarin zij ieder een ge lijk aantal aandeelen hadden. Toen zich daartoe een gunstige gelegenheid voordeed werden achtereenvolgens de gronden en de gebouwen met inventaris verkocht. De loopen- de zaken daarna afgewikkeld tot tenslotte de laatste schulden waren voldaan en het be drijf totaal geliquideerd was. Een en ander had tot gevolg le dat de opbrengst der verkochte gronden en panden in de N.V. kwam, en van daaruit den aan deelhouders ten goede kwam 2e dat waar op 1 Mei nog enkele schulden moesten worden betaald de liquidatie op dien datum nog niet voltooid was. Het eerste bracht de fiscale con sequentie mede, dat de uitkeering van die opbrengst aan de aandeelhouders betroffen werd door de dividend- en tantiembelasting betoog van belanghebbende ter zitting van te nemen. Wekenlang viel er toen in een groot het tweede, dat waar de N.V. op 1 Mei nog den Raad van Beroep vermeldt, kennelijk al- deel van de Vereenigde Staten geen druppel geacht werd te bestaan, ook de aandeelen nog dus is te verstaan dat in dat betoog het ver- regen en de temperatuur steeg en steeg, zoo- 1 als bron van inkomen voor de aandeelhouders weer, hetwelk belanghebbende tenslotte tegen dat men zich in de Sahara verplaatst dacht. I in aanmerking kwamen. Derhalve werd door den aanslag wilde doen gelden volledig is Ook in dezen tijd zijn er ongehoorde waarden j de N.V. over de winst het volle pond dividend-vervat, ook al zou dat betoog afwijken van verloren gegaan. en tantiembelasting betaald, wat samen een belanghebbenden beroepschrift, Er is intusschen gebleken, dat men tegenover bedrag van vele tienduizenden guldens uit-] „dat hieruit volgt dat belanghebbende ten- een catastrophe stond, welke men honderd maakte. einde aan te toonen dat de uitspraak zijn jaar geleden nog niet kende. Deskundigen Een niet in belastingzaken onderlegd lezer verweer onjuist weergeeft, ten onrechte ver- hebben vastgesteld, dat men dergelijke ram- zal wellicht van oordeel zijn dat dit een heerwijst naar het beroepschrift." pen met stijgende intensiviteit iederen zo- gewone loop van zaken is, waartegen menHieruit is de les te putten dat men dient te mer kan verwachten, omdat speciaal in de weinig had kunnen doen. Dat dachten de zorgen dat een beroepschrift in allen deele Zuidelijke staten het klimaat hoe langer hoe aandeelhouders in casu zeker ook. En toch hadden zij binnen het kader der wet al die belasting kunnen voorkomen. Zij hadden al lereerst niet de gronden en gebouwen moeten verkoopen, maar hun aandeelen. waardoor de koopers hetzelfde effect bereikt hadden ter-wijl de verkoopers voor de behaalde winst niet hadden kunnen worden aangeslagen, daar winst behaald met verkoop van effec ten niet onder de inkomstenbelasting valt. Tevens was daarmede de dividend- en tan- tieme-belasting bespaard, immers nu zou er van verkoop van gronden en panden geen sprake zijn geweest, dus deswege ook niets in de N.V. gekomen zijn. Doch gesteld dat er redenen waren geweest om niet aldus te han delen, dan nog hadden de aandeelhouders zoo al niet aan de dividend- en tantieme-belas- ting dan toch aan de inkomstenbelasting- kunnen ontkomen, en wel door te zorgen dat voor 1 Mei de liquidatie was geëindigd. Im mers dan was de N.V. op 1 Mei geliquideerd geweest, en aandeelen van een geliquideerde N.V. zijn geen bronnen van inkomen meer, zoodat dus de winst die den aandeelhouders was uitgekeerd geworden, buiten de heffing der inkomstenbelasting was komen te vallen. Het is te begrijpen dat de aandeelhouders wel een beetje sip keken, toen zij hoorden langs welken, volkomen wettelijken, weg zij zich al die belasting hadden kunnen bespa ren. Zonderling is echter dat de notaris, door Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V, - Amsterdam volledig is. Beter is het er wat te veel in te meer een woestijnachtig karakter zal aanne- zetten dan te weinig. Dan kan men zich bij men. Karakeristiek hiervoor zijn de zandstor- de behandeling voor den Raad van Beroep men, die ontelbare vierkante kilometers houden aan het beroepschrift en behoeft men vruchtbaren grond voor den verderen verbouw daar niet buiten te gaan, zoodat verrassingen van producten onbruikbaar hebben gemaakt. I als bovengemeld zijn uitgesloten. j Een gevolg van den kolonisatietijd en ook verandering in het klimaat heeft geleid, staat Bij het indienen van een beroepschrift dient daarna, toen een onverantwoordelijke roof- het toc^ vast- dat sinds het begin van de ko men bovendien steeds de mogelijkheid van bouw op den bodem werd bedreven, is, dat lonisatie van Noord-Amerika de huidige toe cassatie voor oogen te houden en daarmede de aarde thans in den winter niet meer in stand begonnen is zich te ontwikkelen. De rekening te houden bij de inkleeding. Of men voldoenden omvang de enorme watermassa's,voornaamste fout lag minder in het kappen met vrucht in casatie zal kunnen gaan van die de langdurige regens met zich medebren-der oerwouden en het dientengevolge verdwij- een uitspraak hangt zeer vaak voor een be- gen, vermag op te nemen. Het water verza-nen van de natuurlijke waterreservoirs en langrijk deel af van den inhoud van het be-melt zich dus hoofdzakelijk in de beeken enhoogwaterweringen, dan wel in de primitieve roepschrift. Vandaar dat het samenstellenriviertjes en deze dragen hun overtollige wa- °Pva^ing van de menschen van dien tijd, die hiervan waarlijk niet ieders werk is, en men termassa's naar de hoofdrivieren zooals de meenden, dat de natuur vanzelf het verloren er goed aan zal doen zich in voorkomende Mississippi en haar zijrivier de Ohio. En de- gevallen van deskundigen bijstand te voor- j zen keer nam die zoo'n grooten Omvang aan. zien. De belastingwetgeving bevat zooveel ha- dat het water in deze rivier tot een ongeken- ken en oogen, de jurisprudentie is zóó uitge- j de hoogte steeg en de dijken met geen moge- breid geworden, dat een deugdelijke behan- j lijkheid het water binnen de oevers konden deling van belastingzaken waarlijk niet ie- houden, ders werk meer is, en de belastingbetaler dieTwintig meter boven normaal, denkt het zelf wel klaar te kunnen spelenJ Hoe ongekend groot deze watermassa's wa wel eens mag worden voorgehouden „Schoenmaker hou je bij je leest N.V. Centraal Administratiekantoor UtrechtAmsterdamGorinchemGoes-Soest Hoofdkantoor Trans 15, Utrecht Tel. 11871 Dir. Mr. J. H. VAN DOORNE. BUITENLANDSCH NIEUWS. wien het vaste goed der N.V. was verkocht' ^MjfftTIOTD ATIE DM geworden, hen dien weg niet gewezen heeft.' AI/lVilllIoiKAlIË" ËW Mogelijk heeft hij het ook niet geweten, al is het waarschijnlijker te achten dat hij zijn cliënten liever liet betalen om zelf de reve nuen van den verkoop van het vaste goed niet te missen. Een tweede geval, waaruit blijkt dat een belasting-procedure niet ieders werk is, vinden we in de voorlaatste aflevering van de Be slissingen in Belastingzaken. Bij een Raad van Beroep werd een beroepschrift ingediend waarin verschillende grieven tegen een aan slag waren omschreven. Bij de behandeling- voor den Raad van Beroep week de appellant blijkbaar van zijn schriftelijke bezwaren af, zoodat de Raad van Beroep, uitspraak doen de de eerste bezwaren negeerde, en zich be perkte tot een uitspraak omtrent hetgeen bij de mondelinge behandeling te berde gebracht was. Tegen deze uitspraak kwam de belangheb bende in cassatie bij den Hoogen Raad, bij Een werelddeel in gevaar. Nog steeds wordt een groot deel van de Vereenigde Staten door de alles vernielende overstroomingen geteisterd. Het aantal dak- loozen is reeds gestegen tot zeshonderd vijftig duizend en wederom zijn vele milli- oenen dollars aan volksvermogen verloren gegaan. Mississippi en Ohio zijn tot een na tionaal gevaar, tot een soort staatsvijanden Nr. 1 voor den Noord-Amerikaanschen bodem geworden. Hoe was dit mogelijk Het klimaat veranderd. FEUILLETON. ROMAN NAAR HET ENGELSCH. 8). „U hoeft mijn woorden niet te herhalen, riep Grace kwaad uit. „Ja voor haar kind te zorgen. Hij schrijft dat het kind geen familie, geen vrienden en geen geld heeft en dat hij van plan is haar mee naar Engeland te bren gen, en verder voor haar toekomst zal zorgen. Hij schijnt te denken" ze lachte ironisch „dat ik het vreemde kind met open armen zal ontvangen Hij schrijft zoo iets alsdat wij er samen voor zullen zorgen." „Maar mijn lieve Grace „Ja. Hij schijnt te denken dat ik van vreug de zal opspringen bij het idee een kind van tien jaar op te voeden. Hij schrijft dat dit kleine meisje deze Sylvia bij ons zal komen en dat ik wel een moedertje voor haar zal willen wezen. O hij lijkt wel gek Grace stond op en liep de zitkamer van hun huis in Cromwell Road op en neer, telkens stil staande om tegen haar verloofde en wat ze zijn waanzin noemde uit te varen. Zij was een lang slank meisje, met een gracieus figuur en een knap gezicht, waarover op dit oogenblik een schaduw viel doordat ze zoo ontstemd was. Ze had diep blauwe en heldere oogen over haar mooi blond haar lag een goudglans als de zon er op scheen, en haar teint was van een volmaakte blankheid. Grace Cardew was een bekende schoonheid en als eenig kind van haar moeder, die weduwe was, flink ver wend. Mrs. Cardew luisterde een poosje zon-, der iets te zeggen naar haar verontwaardig de dochter. Toen zei ze langzaam „Ik geloof, dat je jezelf onnoodig opwindt, Grace. Giles houdt zoo vreeselijk veel van je De waarschuwingen, welke de natuur wien hij zich er over beklaagde dat de Raad zelf in Noord-Amerika geeft, zijn niet nieuw; van Beroep omtrent de in het beroepschrift Zjj nemen slechts een steeds steigender ka- vermelde grieven deels geen uitspraak had rakter aan. Een bijzonder gevaarlijk teeken gedaan, deels deze onjuist had weergegeven De Hooge Raad besliste t. d. a. „dat de bestreden uitspraak waar zij het en alles wat je zegt of doet vindt hij goed, dat hij niets ondernemen zal wat niet met jou wenschen strookt. Als hij er is, kun je hem van de dwaasheid van zijn plannen over tuigen, en „Ik ben er niet zoo overtuigd van dat Gi les zoo gemakkelijk is als u denkt. Hij kan soms vreeselijk koppig zijn, als hij eenmaal iets in zijn hoofd gehaald heeft dat hij denkt dat goed is. Voordat hij wegging was hij al zoo en ik heb zoo'n idee dat het nu tiendui- zendmaal erger zal zijn. Hij houdt er onver- wrikbare principes op na Grace bleef voor den spiegel staan om haar krullend haar in orde te brengen en keek met welbehagen naar haar spiegelbeeld waardoor haar booze bui eenigermate afzakte. „Zeg Grace, je krijgt toch niet genoeg van hem Mrs. Cardew keek haar dochter scherp aan en deed de vraag op een eenigszins ruwe manier, waardoor een meisje met een andere natuur zeker boos zou zijn geworden. Maar Grace was niet zoo. Ze lachte alleen maar en draaide zich voor de spiegel heen en weer om haar eigen schoonheid te bewonderen. Hij zou me gauw genoeg vervelen als ik alles moest doen wat hij wil," antwoordde zij luchthartig, „maar dat ben ik bepaald niet van plan. Gi les moet zich naar mij schikken, anders Zij haalde haar schouders op en voegde er aan toe „Och mannen en vrouwen behoeven zich tegenwoordig niet meer naar elkaar te richten. Zij kunnen hun eigen weg gaan." Mrs. Cardew wilde zeggen dat een man van Giles' karakter zonder twijfel van zijn vrouw zou verlangen dat zij met zijn wenschen re kening hield, maar zij was wijs genoeg om deze meening voor zich te houden en zei- de alleen „Wanneer denkt hij hier te zijn .Vrijdag of Zaterdag. Zijn plannen hangen van dat lamme kind af. Hij heeft een Fran- sche kinderjuffrouw gevonden, die tot Cailais voor de Noord-Amerikaansche farmers was een zekere verandering in het klimaat, welke in den afgeloopen zomer duidelijk viel waar paar dagen in Parijs blijft om Sylvia uit te ren blijkt het best uit het feit, dat de Ohio bij de laatste overstrooming- een waterstand aanwees van 20 meter boven het normale peil. Wanneer men er rekening mee houdt, dat in de voornaamste overstroomingsgebie- den van de Ohio en de Mississippi het aan grenzende land hoogstens 15 meter hooger dan de normale stand van het water ligt, kan men zich indenken, dat de overblijvende wa termassa's voldoende waren, om vele vierkan te kilometers vruchtbaar land te overstroo- men. Uit deze cijfers blijkt verder, welke enor me dijken men zou moeten aanleggen, om het land bij een even hoogen stand als ditmaal bereikt is, voldoende te beschermen. Met de oorzaken van deze verandering- het klimaat van Noord-Amerika heeft men zich reeds gedurende de fantastische droogte catastrophe van den vorigen zomer bezigge houden. Hoewel het niet- geheel en al juist schijnt te zijn, dat het kappen der reusachtige wouden in de vorige eeuwen langzamerhand tot deze Spreekuren IEDEREN DINSDAG II.-HOEF CAFE KOK 10—12 UUR. DEN OEVER CAFE ZOMERDIJK 12*/*—3 u. SPREEKUREN DEN HELDER Loodsgr. 40, iederen MAANDAG en DONDERDAG 9'/ï3*/s uur. Lage, vaste tarieven. dachte al dat Grace, in een booze bui dezen zou gegane weer zou herstellen. Op het oogenbliK weet men, dat de vernielende krachten in de natuur, indien hun, zooals in Noord Amerika, eenmaal de weg geëffend is, sterker zijn dan de opbouwende krachten. De strijd om de macht. Eerst een jaar geleden hebben de regeerings autoriteiten ingezien, dat binnen een betrek kelijk klein aantal jaren eenige vruchtbare staten in het zuiden van de Unie verloren zou den gaan, indien men niet reeds thans de noodige beschermende maatregelen zou ne men. Daardoor is dan ook het gigantische be- bossching- en irrigatieprogramma ontstaan. Of deze maatregelen de tragische ontwik keling zullen kunnen stuiten, zal eerst over eenige tientallen jaren kunnen blijken. Het betreft hier eigenlijk een strijd tegen natuur krachten, die sterker zijn de krachen van den mensch. Slechts met een uiterste taaiheid en het brengen van vele offers valt er wellicht nog iets te bereiken. Vele Amerikanen begrijpen den omvang van het gevaar, dat hun werelddeel bedreigt, nog niet, maar het gevaar is er, daarvan getui gen de vele natuurcatastrophen en de maat regelen van de Noord-Amerikaansche regee ring. naar de voetbalwedstrijd Duitschland-Holland te Dusseldorp. Retour f 5. Vertrek Zaterdag-middag of Zondagmorgen. Stadionkaarten verkrijgbaar. REISBUREAU WACO Breed 85, Tel. HOORN. 184. HET PROCES TE MOSKOU. Rechters hebben pret. Ongelukken op bestelling. Dag-in dag-uit wordt bet proces te Moskou voortgezet. Maar saai is liet niet, in weerwil van de eindelooze foe- kentenisscn, die een onwaarschijnlijke moet Dat denk ik er vanen ook dat hij nogal knap was", zei ze met voorgewende onverschilligheid, die echter haar moeder niet ontging. Mrs. Cardew's fletse blauwe oogen, de oogen. die lang geleden van dezelfde blauwe kleur laten rusten. Dan wil hij zien een Engelsche begeerenswaardigen jongeman den bons dame of gouvernante te vinden, die voor diegeven, deed haar moeder de grootste angsten kleine aap zorgt tot hij en ik naar Manderby uitstaan. Court gaan, en ik, ik hoort U, moet haar( „ik twijfel er niet aan of Giles zal een voor- dan bij mij hebben." Giles had een dolende treffelijk echtgenoot zijn", Grace liet zich in ridder, of zoo iets mals moeten worden hij een grooten stoel neervallen en bestudeerdewaren als nu die van haar dochter drukten is een paar eeuwen te laat geboren." j haar elegant geschoeide voetjes met een glim-grooten angst uit. Zij stond ook „Maar lieve kind, ik weet zeker dat hij een lach. „Ja zeker, hij zal een voortreffelijk echt-] haar hand op Grace's schouder, een echte goede man voor je zal zijn", viel genoot zijn. Hij zal jaloersch en uit z'n hu Mrs. Cardew haar in de rede met een angsti- meur zijn als een andere man notitie van mij ge toon in haar stem, want als Grace zich neemthij zal van mij verwachten dat ik over 't een of ander erg opgewonden had,1 voor dat dorpsvolk de weldadige dame speel kon niemand vooruit zeggen wat er gebeuren 'ik zal het saaie bestaan moeten leiden van op en legde zou en het laatste wat Mrs. Cardew zou wen schen was de verbreking van het engagement van haar dochter met Giles Tredman. Haar leven was de laatste veertien jaar sedert den dood van haar echtgenoot, waardoor zij genoodzaakt was om haar eenig kind met zeer beperkte middelen groot te brengen niet bepaald langs een pad van rozen gegaan. De strijd om rond te komen, om haar stand op te houden om te leven zooals haar gelijken dat deden, zonder te laten merken hoeveel moeilijkheden dat kostte, had vele rimpels in haar gezicht gegroefd en het een zorgelijke uitdrukking gegeven. En niemand dan zij zelf kon beseffen wat een opluchting 't voor haar zou zijn als zij Grace veilig getrouwd wist met een man, die voorgoed voor hun bei den het spook van armoede en ongemak zou verjagen. Het was waar. eerst was zij niet zoo voor het engagement geweest, maar twee jaar geleden was Giles alleen maar Giles Tredman geweest, die niet veel meer bezat dan zijn salaris als genie-officier en een kleine kans had om opvolger van zijn rijken oom, Sir Phi lip, te worden. Maar sedert dien was veel ver anderd. Giles was nu Sir Giles, eigenaar van een zeer behoorlijk fortuin, de bezitter van een van de mooiste landgoederen in Hamps tot hem meereist en hij schrijft dat hij een hire een lot uit de loterij Alleen de ge- een landjonker, inplaats van „Inplaats van wat Mrs. Cardew draai de zich plotseling op haar bureaustoeltje om en keek haar dochter met een onderzoekenden blik vol spanning aan. „O in plaats van te leven zooals ik dat graag zou willen." Grace werd door een plotselinge verlegen heid bevangen en voelde zich een oogenblik onbehaaglijk door den blik in haar moeders oogen. „Ik heb altijd gehunkerd naar een. een cosmopolitisch bestaan Londen, Parijs, Monte Carlo... pretmaken en.... enof ik weet niet.om het altijd gezellig te heb ben", eindigde ze slapjes, lichtelijk blozend, terwijl haar moeder haar nieuwsgierig en strak aankeek. „Hoe kom je zoo plotseling aan dat ver langen naar dat cosmopolitische vroeg Mrs. Cardew. Haar toon was koud. "„Zeker van dien vreemden man, die je bij de Digby's ontmoet hebt Je bent toch niet mal genoeg om te denken. „Om wat te denken Grace was opgestaan en keek haar moeder met booze oogen aan. „Die „vreemde man", zooals u hem gelieft te noemen, was erg amusant en interesseerde mij meer dan die opgepoetste, leeghoofdige mannen die ik anders iederen avond ont „Het mag zijn dat Giles wat jij noemt te voortreffelijk is en te saai en wat je hem van avond nog meer hebt genoemd, in ieder ge val we weten alles van hem af. En deze vreemde man wel je weet behalve zijn naam niets van hem. Het is mogelijk zelfs waarschijnlijk, dat hij een doodgewone avon turier is." „Voor een avonturier komt hij dan wel in goede families", zei Grace scherp, „en... „En al noem je hem nogal knap" vervolgde Mrs. Cardew, die geen acht sloeg op haar dochters opmerking, „zijn gezicht is zoo hard en zijn oogenik ril als hij mij aan kijkt. Ze zijn als scherpe pijlen als pijlen. Grace lachte. „Zijn oogen maken op mij niet zoo'n eigenaardigen indruk en maakt u zich om hem maar niet te druk, moederlief. Ik vind hem een aangenaam contrast met die eeuwige kudde schapen daartoe die En gelsche jongelui behooren, tenzij wij het niet eens kunnen worden wat betreft een van deze dwaze grillen. Intusschen...." „Mr. Müller De zachte stem van het dienstmeisje onder brak Grace's gesprek en door de Engelsche uitspraak van den naam wisten moeder en dochter niet zoo gauw wie de late bezoeker was. Maar toen Grace en haar moeder de forsche figuur in deuropening zagen, wisselden zij een snellen blik en Mrs. Cardew huiverde even. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1937 | | pagina 1